GROEP-VAN-18 PUBLICEERT BUITENLAND-RAPPORT Duitsland wil geen crisis in de EE.G. Begin van race om het presidentschap Stopzetten bombardementen op Noord-Vietnam NAVO dienstbaar maken aan vredespolitiek Isolement van China doorbreken Een toestel dat kan praten... evoluon GROTE VRAAG NAAR GOUD IN PARIJS Weer slag bij grens met Noord- V ietnam MODERNE KEUKENS VAN 't KEUKENCENTRUM 1 f 98- Vroom en Dreesmann Einde van Londense goudpool in zicht? Toekomst voor Mauritius niet rooskleurig PROEFVERKIEZINGEN IN NEW HAMPSHIRE Bondskanselier Kiesinger: 9 UUR Commentaar Onverkwikkelijk eindhoven Lasten Londen Amerika Twee weken geëist tegen verpleger Oost-Duitsland Struikelen Standpunt Ter dood veroordeelde LIJST-DEGRELLE IN BRUSSEL Slib geeft problemen bij Antwerpse tunnel rsselaer te Heikant, le prijs et te Hulst. ndvee met 4 tanden le prijs rs te St. Jansteen, 2e prijs •s te St. Jansteen, uidvee met 2 tanden le prijs rijs L. v. Dorsselaer te Hei met 4 tanden le prijs L. v. elaer te Heikant, met 2 tanden le prijs C. 2e prijs J. Pieters, beiden ansteen, 3e prijs L. v. Dórs- Heikant. zonder tanden le prijs F. te Heikant, lb prijs C. de t. Jansteen. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 12 MAART 1968 11 „WERELD ERNSTIG ZIEK" P\ e affaire-Miedema begint in een onverkwikkelijk stadium te ko men. Wat zaterdag j.l. in Roer mond gepresteerd werd, zowel door voor. als door tegenstanders, was een aanfluiting van iedere goede smaak. Het godsdienstige is ons te dierbaar om met slogans als „Miede- ma, ha, ha, ha", of met „so-de-Mie- dema-op" te lijf te worden gegaan. Ook krijgen we een vuile smaak in de mond, als voorstanders van de lastige pastoor op straat uitschreeu wen: dat zij met Miedema in hun midden, beter kunnen bidden. En anderen daar tegenover stellen „Laat je niet leiden door een maniak". Het wordt hoog tijd, dat aan deze vertoning een einde wordt ge maakt. En wel door de enige die het doen kan, door de man die heel deze ellende ontketend heeft: pas foor Miedema uit Schaesberg. Zelfs degenen, die hem aanvankelijk met begrip en sympathie tegemoet zijn getreden, moeten nu zien, dat hij zijn eigen belangrijkheid grenzeloos overschat en de pastoraal, die hij zegt te willen dienen, alleen maar schade berokkend. We zijn geen voorstanders van een straf autoritair ingrijpen. Als pastoor Miedema alsnog tot rede kan wor den gebracht, zal ons dat dierbaar zijn. Maar als dat niet mocht lukken en als het ogenblik mocht komen, dat bisschop Moors geen andere uit weg dan het nemen van straffere maatregelen meer ziet, dan moet hij dat rustig doen. (ADVERTENTIE) met die grappige vierkante kfioopjes en die f brutale ceintuur erbij wordt het wel héél modieus. In nieuwe voorjaarskleuren. j Maten: 3(1-44 UW WARENHUIS HET TWEEDE KAMERLID Oele (PvdA) heeft de minister van finan ciën gevraagd of het juist is dat sinds 1965 de normen voor de buitengewo ne lasten wegens belanstingaftrek can dieet-kosten niet zijn verhoogd. 4*° ja, of deze niet aangepast kunnen worden. HET KAMERLID Wieldraaijer PvdA, neeft minister Roolvink (Sociale Za ken en Volksgezondheid) gevraagd een onderzoek te doen instellen naar oe huisvesting van Marokkanen en buitenlandse arbeiders uit de Middellandse Zeegebied in Amster- ADVERTENTIE) In het Evoluon vindt u een toestel dat zelf„koffie"zegt. Er is nooit een menselijke stem aan te pas gekomen. Door aan een paar knoppen te draaien laat u het apparaat „koffie" vragen of zeggen, met een mannen- of vrouwenstem. Veel van zulke interessante en vernuftige zaken maken een bezoek aan liet Evoluon tot een belevenis. Voor iedereen! Toegang f 1.- dagelijks 10-1S uur zondags 13-ljS uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant lil 19G6 gesticht door Philips. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG- De christelijke politiek mag geen vrede hebben met de bestaande wereldsituatie. Zij moet zich ertegen verzetten, want de internationale verhoudingen worden be heerst door tal van ongerechtigheden. „Er is sprake van dis criminatie naar geloof, naar kleur en ras en er is sprake van ongerechtvaardigde ongelijkheid op politiek, economisch, sociaal en juridisch gebied". Dit heeft de Groep-van 18 van de A.R., de C.H.U. en de K.V.P. vast gelegd in een rapport over de vredespolitiek. Het grootste deel van de mensheid kampt met een groot tekort aan aller eerste levensbehoeften, zoals voeding, kleding, behuizing, medische verzor ging. Dit tegenover een deel van de wereld (waaronder Nederland) dat tot de bevoorrechten behoort. Daar naast leeft de wereld onder een voort durende dreiging van een massale vernietiging door nucleaire wapens. „De wereld zal grondig en voortdu rend vernieuwd moeten worden, wil voor de mensheid weer de hoop ge wekt worden op een toekomst met optimale ontplooiingskansen". De Groep-van-L8 legt in haar rapport vast, dat de vredespolitiek voor een zeer belangrijk deel ontwikkelings politiek is en daarom is een maxima le inspanning van overheid en parti culier initiatief nodig. „Deze mede verantwoordelijkheid aan het schep pen van ontwikkelingskansen voor de mensheid houdt tevens de bereid heid in tot het aanvaarden van las ten, ook nieuwe lasten, en tot aan passing van de eigen economische struktuur". De christelijke politiek zal in de we reld de hoop wakker moeten hou den op de mogelijkheid van een recht vaardiger samenleving waarin vrede heerst. „De mening dat de oorlogvoering een rechtvaardige en vredige samenle ving kan vestigen, is innerlijk te genstrijdig. Het verschijnsel oorlog dient integendeel onvoorwaardelijk PARIJS/LONDEN/WASHINGTON (Reuter) Op de goudmarkt van Parijs is de vraag naar goud gisteren meer dan verdubbeld ten opzichte van de jongstleden vrijdag bereikte omzet. Dit gebeurde ondanks de in het weekeinde in Bazel uitgegeven verklaring door de leden van de Lon dense goudpool, dat zij de huidige goudprijs blijven steunen. Er werd gisteren voor 54 miljoen frank goud verhandeld. Vrijdag was dit bedrag 25,1 miljoen frank, wat op zichzelf al een record betekende voor de goudhandel tot dusverre dit jaar. Gewoonlijk bedraagt de omzet op de Parijse goudmarkt gemiddeld 5,5 miljoen frank per dag. Een zeer krachtige toeneming deed zich voor in de vraag naar goudha ren van 12,5 kilogram, waarvan er negentig verkocht werden, tegen vrijdag zestien. Aan goudharen van één kilogram werd acht ton verkocht, tegen vrijdag vier ton. Ook de prij zen van gouden munten gingen me rendeels omhoog. Zo werden bij voorbeeld van de gouden Napoleon 20.000 stukken verhandeld tegen een prijs van 52,00 frank vergeleken mei vrijdag ongeveer dezelfde omzet bij een prijs van 52,70 frank. Op de goudmarkt ln Londen daal de de omzet in goud gisteren aan zienlijk in vergelijking met de om zetten die de vorige week werden bereikt. Handelaars noemden de om zet van gisteren echter wel „goed". De goudprijs daalde met 7 3/4 pence. Het uitgeven van een communiqué door de leden van de Londense goud pool, waarin verklaard wordt dat de centrale banken van de landen die deze pool vormen, de huidige goud prijs blijven steunen, is bedoeld om alle grond te ontnemen aan een reeks geruchten die vorige week een nieu we golf van goudaankopen veroor zaakten, zo hebben Amerikaanse of ficiële kringen gezegd. De in Bazel afgelegde verklaring heeft duidelijk gemaakt dat de Verenigde Staten niet voornemens zijn een embargo in te stellen op de verkoop van goud aan particuliere beleggers via de Londense goudmarkt. De „Washington Post" schreef daareii tegen dat een door het blad ingesteld onderzoek aan het licht heeft gebracht dat „vele invloedrijke bankiers en zakenlieden in de Ver enigde Staten met tegenzin hebben geconcludeerd dat dit land zich spoedig genoodzaakt zal zien hetzij de afvloeiing van goud naar specu lanten via de Londense goudmarkt tot stilstand te brengen, hetzij de goudprijs te verhogen". Volgens het blad wijst het onderzoek erop dat „de dagen van de Londense goud pool, zoals we dié thans kennen, ge teld zijn". PORT LOUIS (DPA) Vandaag wordt het eiland Mauritius onafhankelijk. Een kleine groep politici op het eiland heeft besloten de status van Britse kroonkolonie op te geven. Naar de mening van de bevolking is niet gevraagd. Het eiland heeft samen met een paar eilandjes in de buurt en oppervlakte van 2000 km2 en een bevolking van 750.000 mensen. 68 Procent zijn Indiërs, de rest creolen afstammelingen van negerslaven, Chinezen en Fransen en zuivere Chinezen en Europeanen. De naam dankt het ejland aan de Nederlanders, die er in de zeventiende eeuw heer en meester waren. In 1715 namen de Fransen het bewind over. Zij lieten suikerrietplantages aanleggen. De Engelsen, die in 1810 kwamen, schaften de slavernij af. Zij zorgden voor goedkope arbeidskrachten uit Voor-Indië en Hongkong. De politieke toekomst van Mauritius ziel er door de gespannen verhouding tussen de rassen niet rooskleurig uit, evenmin als de economische, door de lage suikerprijs. Het overbevolkte eiland zal aangewezen zijn op steun uit liet buitenland. China heeft zich al gehaast het als onafhankelijke staat te erkennen. Peking hoopt op vriendschappelijke betrekkingen en op een blijvend vrzet van Mauritius tegen „imperialisme, kapitalisme en neo-kolonealisme". Begin februari zijn er in de hoofdstad Port Louis bloedige onlusten tussen creolen en mohammedanen geweest, waarbij 20 doden vielen. Met het oog op eventuele nieuwe moeilijkheden heeft men bsloten de onafhankelijkheid niet te middernacht te laten ingaan, maar bij daglicht. als een kwaad aangewezen en ver oordeeld te worden. De inzet van een vredespolitiek dient te zijn de vrede als vrucht van een internatio nale rechtsorde en niet het pródukt van een wankel machtsevenwicht, berustend op dreiging van nucleaire massavernietiging". Het rapport wijst er in dit verband echter wel op, dat een eenzijdige ontwapening van het westen de kans op het gebruik van wapens niet wegneemt of vermin dert. Maar deze explosieve situatie vernietiging door geweld voorko men met een zeker bewapeningspeil, of het aanvaarden van een totale capitulatie moet zo snel mogelijk beëindigd worden door de opbouw van een internationale rechtsorde. De achttien staan verder op het stand punt, dat de oorlog in Vietnam zo spoedig mogelijk ten einde moet zijn en dat daarbij ook eerder afgewezen mogelijkheden opnieuw aangegrepen moeten worden. „Een eerste stap daarbij kan zijn het stopzetten van de bombardementen op Noord-Viet- nam". Verder moet het isolement van de Volksrepubliek China doorbroken worden waarbij ook Nederland het initiatief moet nemen en bovendien moet de kans op een dialoog met het communisme benut worden. Het wes ten mag geen natuurlijke bondgenoot worden van van rechtse dictaturen en totalitaire regimes. „Het moet wel oog hebben voor het feit, dat de com munistische wereld geen eenheid meer vormt". De NAVO kan volgens de achttien een belangrijke rol spelen in de vre despolitiek, wanneer dit instituut ten. minste aan de vredespolitiek dienst baar wordt gemaakt. In dit verband moet gestreefd wor den naar een ontmoeting tussen de NAVO-landen en de landen van het Warschaupact. Nadrukkelijk legt het rapport vast, dat de apartheidspolitiek van Zuid- Afrika principieel verworpen moet worden. Nederland mpet hierbij ook binnen de internationale overlegor ganen het.gesprek met de Zuidafri- kaansre regering over de fundamen tele gelijkwaardigheid van alle men sen. en rassen bevorderen. (Van onze redactie buitenland) SAIGON Volgens een Zuidviet namese woordvoerder zijn zondag bij een gevecht aan de gedemilitariseer de zone dat de hele dag duurde 102 Noord Vietnamese soldaten gedood te gen een verlies aan eigen zijde van drie doden. Het was de achtste gro te botsing bij de Noordvietnamese grens sinds 29 februari. Voor de derde achtereenvolgende dag is Khe Sanh beschoten. De ver liezen werden licht genoemd. Ameri kaanse vliegtuigen bestookten de Noordvietnamese artilleriestellingen rond de basis. Vice-president Ky van Zuid-Viet- nam heeft overigens verklaard dat het doelwit van de Noordvietnamese generaal Giap niet Khe Sanh is maar de hoofdstad Saigon. Amerikaanse piloten ontdekten zon dag vrachtwagens bij Hué, wat ook als een mogelijk doelwit van de Noordvietnamezen wordt beschouwd. De Verenigde Staten zullen Zuid- Vietnam 100.000 ton rijst schenken voor de bevolking, die bij de gevech ten tijdens het Tet-bestand dakloos is geworden. I - (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT „Uitermate tra gisch" noemde gisteren officier mr. J. van Buuren van de arrondissements rechtbank te Maastricht het geval van de Sittardse verpleger P. V. (37 Op 24 april 1967 zou hij tijdens een operatie niet gelet hebben op het leegraken van een fles met bloed. Daardoor kreeg de patiënt in plaats van bloed lucht in zijn aderen, waar door de 62-jarige heer Wagener uit Roermond overleed. Dood door schuld, concludeerde de officier. Hij eiste slechts twee weken cel, omdat hij rekening wilde houden met de toestand van de beklaagde, die al elf maanden worstelt met schuldgevoelens. Uitspraak 25 maart, (Van onze correspondent in Bonn) BONN Bondskanselier Kiesin ger heeft gisteren voor het eerst in de parlementaire geschiedenis van de bondsrepubliek een „State of the Union-boodschap in Bonn afgelegd. Donderdag en vrijdag zal het parlement debatteren over de rede van de regeringschef. De boodschap had een zeer actueel karakter als gevolg van het verslech terde klimaat (met name over de politiek jegens Oost-Europa) en de onrust onder de studenten en boeren door de toeneming van het rechts- en links-radicalisme. De belangrijkste passage uit de rede van Kiesinger was die, waarin hij de regering van de DDR onder handelingen aanbood over een weder zijdse afstand van geweldpleging. De regeringschef verklaarde zich bereid daartoe de Oostduitse minister-presi- kent Stoph te ontmoeten. Als enige voorwaarde stelde hij dat het' regime in Oost-Berlijn zijn eis naar erken ning als tweede Duitse staat zou la ten vallen. Aangezien dit wel het voornaamste doel schijnt te zijn van de Oostduitsers, heeft ook dit aanbod van de Westduitse kanselier geen al te grote kans. Kiesinger zei verder, dat de rege ring in Bonn de NAVO nog altijd de beste garantie acht voor Duitslands vrijheid. De regering is echter be zorgd over de aftocht van sterke een heden geallieerde troepen. West- Duitsland kan alleen maar op de steun van zijn bondgenoten rekenen wanneer het een grote sterke Bun- deswehr onder de wapenen houdt. KIESINGER parlementaire primeur Er zijn met de economische een wording en de solidariteit in Europa grote vorderingen gemaakt. De EEG heeft het aanzien en het gewicht van Europa vergroot maar men is echter nog altijd zeer ver af van een politiek verenigd Europa. Engeland en de andere landen wensen toe te treden. De bondsregering ondersteunt dat. „Wij zijn van mening dat onze be hoedzame en vastberaden behande ling van het aansluitingsprobleem de beste uitzichten op succes biedt en wij zijn ook vastberaden om een crisis in de EEG te verhinderen", aldus de kanselier. Kandidaat Eugene McCarthy tijdens een van zijn vele redevoeringen voor de voorverkiezingen in de staat New Hampshire. (Van onze redactie buitenland) CONCORD Als de leden van de republikeinse en democratische partijen in de staat New Hampshire vandaag hun stem uitbrengen op de kandidaat die zij het liefst als pre sident zijn intrek zien nemen in het Witte Huis houdt heel Amerika de adem in. Dit lijkt op het eerste ge zicht vreemd, want de werkelijke invloed van het betrekkelijk'gering aantal kiezers in het dun bevolkte bergland op de partijconventies is gering. New Hampshire stuurt maar acht afgevaardigden naar de republi keinse conventie van 1333 gedele geerden. Toch zijn alle ogen gericht op deze voorverkiezing omdat in New Hampshire de kandidaten een eerste vuurproef doorstaan en om dat daar de eerste volwaardige test van de opinie-onderzoeken plaatsvindt. Bovendien hebben de kiezers van New Hampshire, die erg zelfstandig in hun oordeel zijn, de reputatie kandidaten bij het begin van de race te laten struikelen. PRESIDENT Saragat van Italië heeft gisteren het parlement ontbon den met 't oog op de komende ver kiezingen, die op 19 mei zullen wor den gehouden. Dit is nu reeds gebeurd, want George Romney, de gematigd pro gressieve gouverneur van Michi gan, die voorlopig als enige republi kein de strijdbijl had opgenomen tegen Richard Nixon heeft zich al teruggetrokken. Romney hield de eer aan zich zelf na een vergeefse en vermoeien de campagne door het fraaie sneeuwlandschap die hem volgens de opinie-onderzoeken nooit ver der bracht dan 11 procent van de stemmen. Dit besluit is een slag geweest voor Nelson Rockefeller, de populaire gouverneur van New York, die van plan was zo lang mogelijk op het vinketouw te blij ven zitten. Rockefeller heeft zich niet kan didaat gesteld. Hij is wel bereid ge volg te geven aan een massale op roep om deel te nemen aan de race naar het Witte Huis. Komt die op roep te vroeg, dan zouden de aan hangers van Nixon, wiens reputatie van eeuwige verliezers nog niet is beproefd, de beweging voor Rocke feller in de kiem kunnen smoren. In het democratische kamp kijkt men ook reikhalzend naar de uit slag van de voorverkiezing om te zien of Eugene McCarthy, de se nator van Minnesota, die fel gekant is tegen het Vietnambeleid van pre sident Johnson, diens positie noe menswaard kan verzwakken. Mc Carthy ontvangt de laatste tijd meer steun uit de entourage van Robert Kennedy. Er valt een ze kere parallel te trekken tussen de relatie Romney-Rockefeller en Mc Carthy-Kennedy. Het is mogelijk, maar niet waar schijnlijk, dat Kennedy zich laat overreden op 'n gunstig moment de president zelf te lijf te gaan, wan neer Johnson's positie geducht is vervlakt. Maar liever wacht Kenne dy op de presidentsverkiezingen van 1972 Meer gevaar voor Johnson dreigt er overigens van de kant van de zeer rechtse kandidaat uit Alabama, George Wallace, die met zijn plei dooi voor rassensegregatie niet al leen succes heeft in de zuidelijke staten. Het is bijvoorbeeld griezelig dat hij er zonder veel moeite in ge slaagd is in Pennsylvenia de 10.000 handtekeningen te verzamelen die nodig zijn voor de kandidaatsstel ling in deze staat. Wallace maakt er geen kans op de democratische kandidatuur te veroveren, maar wel kan hij Johnson veel schads berokkenen. Het wordt zelfs niet onmogelijk geacht dat hij voor de impasse kan zorgen wanneer geen van de andere kandidaten een absolute meerder heid verwerft. Het meest waarschijnlijk is thans een verkiezingsstrijd tussen John son en Nixon, beiden in wezen op portunistische beroepspolitici die zich meer laten leiden door opinie onderzoeken dan door eigen over tuiging. Hun standpunt over Vietnam ver schilt niet veel. Alleen od sociaal gebied - de strijd tegen de'armoede als gevolg van de rassendiscrimina tie valt er van Johnson meer te verwachten dan van Nixon. De race is pas begonnen, er kun nen dus nog kandidaten naar voren komen, die een betere afspiegeling zullen geven van de politieke te genstellingen in Amerika. (ADVERTENTIES) Baronielaan 59, Breda BRUSSEL (ANP) Bij de indiening van de kieslijsten in België is zondag in Brussel een lijst-Degrelle aange meld, die echter niet de leider van de voormalige Belgische nazistische partij ais kandidaat vermeldt. Nummer een van de lijst-Degrelle is de secretaris-generaal van de „Bel gische sociale beweging" Debbaudt Degrelle, die in Spanje in balling schap leeft, is na de oorlog in België bij verstek ter dood veroordeeld. BRUSSEL (ANP) De tunnel bouwers ln Antwerpen hebben met onverwachte moeilijkheden te kam pen. Toen donderdag het tweede element van de nieuwe Scheldetunnel tot zinken werd gebracht, bleek dat zich een dikke laag slib had afgezet op het grintbed in de rivierbodem. Na> dat de sliblaag was weggezogen ont stond ook nog vertraging bij het leeg pompen van de ruimte tussen het ni^w1 1? het reeds geplaatste tun. neldeel. De tussenruimte bleek meer slib dan water te bevatten, waardoor de pompen herhaaldelijk verstopt raakten Al deze vertragingen hadden tot gevolg dat de operatie pas zondag morgen kon worden afgesloten in plaats van vrijdagmorgen. IN MADRID zijn gisteren bij «en gasexplosie één persoon gedood en verscheidenen gewond. Geparkeer de auto's werden tegen elkaar ge smeten en talloze ruiten in de om geving sneuvelden.

de Stem | 1968 | | pagina 5