PRINSES CHRISTINA WORDT OP 23 APRIL OVERGEDRAGEN Wollen tricot mantels van „Gamstal" „Geen vijf bruggen in Rijksweg 58" MOORD ZONDER LIJK Eind mei in de vaart bi GROTE MODE Vandaag proef voor 250.000 kinderen Meer geld voor delfwerk en verbetering wegen in de Braakmanpolders Hermine van Jong geleerd, oud gedaan LAATSTE NIEUWS RIUMPIï Geheimzinnigheid rond muntenvondst Z.-Vlaanderen: Verbruik industrieel water valt tegen D. Theenaart SCHRIJFMACHINES RIJNBERG'S HANDELSBUREAU Groot aantal bezwaren Beslissing over het streekplan Midden-Zeeland uitgesteld Oriënterend gesprek KVP, ARP en CHU Reis Onderzoek naar babylijkje wordt voortgezet Naar Vlissingen OOK B. EN W. MIDDELBURG: K.O.V. kritiseert Tweede Kamer Overzichtelijke gids Logieslijst voor Zeeland 1968 verschenen (ADVERTENTIE) NOORDSTRAAT 78 TERNEUZEN TEL. 01150-2304 (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Tegen het ontwerp- jtreekplan Midden-Zeeland zijn zo veel bezwaren ingediend, dat het Ge deputeerde Staten van Zeeland niet mogelijk is de Provinciale Staten in de op 22 maart te houden verga dering een plan ter vaststelling aan te bieden. Het bestuderen en over wegen van het grote aantal bezwaar schriften zal volgens G.S. geruime tijd vergen. Daarom zal Provinciale Staten wor den voorgesteld de beslissing voor het vaststellen van het streekplan Midden-Zeeland te verdagen tot uiterlijk 22 juni. (Van onze correspondent- GOES Vertegenwoordigers van de provinciale besturen van K.V.P., A.R.P. en C.H.Ü. hebben in Goes een oriënterend gesprek gehad over de huidige politieke situatie. Het ge sprek zal worden voortgezet. Besloten is o.a. een gezamenlijke bijeenkomst te organiseren voor alle Zeeuwse staten- en gemeenteraads leden van deze drie politieke par tijen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De nieuwe dubbeldeksveerboot „Prinses Christina" zal op 23 april officieel aan het provinciaal bestuur van Zeeland worden overgedragen. De „Prinses Christina", zal, zo dra de aanleginrichtingen in Kruiningen en Perkpolder gereed zijn, de dienst op het veer tussen deze twee plaatsen gaan onder houden. Naar verwacht zal dat eind mei het geval zijn. De huidige dienstregeling, die tot en met 25 mei geldig is, zal worden ge handhaafd tot en met 6 juli. Dit wordt gedaan om het personeel aan boord van het schip en aan de aanleginrichtingen een ruime gele genheid te geven zich in te werken en zich vertrouwd te maken met dit nieuwe scheepstype. De overdracht zal gebeuren op de Westersehelde, wanneer het schip met een groot aantal gasten aan boord, zal varen tussen Vlissingen en Krui ningen. De symbolische handeling van de overdracht zal bestaan uit het strij ken van de vlag van de N.V. Scheeps werf en Machinefabriek „De Merwe- de" te Hardinxveld-Giessendam en het hijsen van de vlag van de provin cie Zeeland. Op deze werf wordt intussen met man en macht gewerkt om deze eer ste Nederlandse dubbeldekker op de (Van een onzer verslaggeefsters) ZIERIKZEE Een onderzoek van de rijkspolitie te Zierikzee heeft, voor zover gisteravond bekend, nog geen opheldering gebracht in de zaak be treffende het gevonden babylijkje. Het onderzoek wordt voortgezet. Het in plastic gewikkelde lijkje werd zaterdagmorgen door een paar kin deren ontdekt. Het dreef in de gracht tegenover de gasfabriek in Zierikzee. (ADVERTENTIE) H mm n vele modellen en kleuren 1 Door hun ideale eigenschappen in et dragen vinden zij steeds meer aftrek. Toonaangevende Voorjaarsmode 1968 bij wilhelminastraat 8 Exclusive Knitwaer Breda Telefoon 32459 streefdatum van 23 april voor de vaart gereed te hebben. Het ligt in de bedoeling van de bou wers, dat de „Prinses Christina" op donderdag 21 of vrijdag 22 maart afhankelijk van weers- en andere omstandigheden de afbouwkade van „De Merwede" zal verlaten om naar Rotterdam te worden gehaald. Op deze reis zal het schip, getrokken door enkele sleepboten, vijf grote bruggen moeten passerén. In de eer ste plaats is dat de spoorbrug bij Baanhoek, waarvan een deel zal moe ten worden weggenomen om aan de veerboot de nodige ruimte te geven. Verder liggen op de route naar de Nieuwe Waterweg de verkeersbrug over de Merwede bij Papendrecht, de brug over de Noord bij Alfblasserdam, de Van Brienenoordbrug en de Ko- ningsbrug in Rotterdam. De „Prinses Christina" zal op een der Rotterdamse werven worden ge dokt. In het dok zullen o.a. de voor zieningen die werden aangebracht om beschadigingen tijdens de tewaterla ting te voorkomen, worden verwij derd. Voorts zullen in Rotterdam de afregelwerkzaamheden van het elek trisch gedeelte van de voortstuwings installatie worden verricht. Deze werkzaamheden mochten van rijks waterstaat niet aan de afbouwkade van de werf plaatsvinden. De „Prin ses Christina" zal, wanneer al dat werk achter de rug is, op eigen kracht buitenom, dus via de Noordzee, naar Vlissingen varen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het gemeente bestuur van Middelburg sluit zich geheel aan bij de waarschuwing van b. en w. van Vlissingen tegen de aanleg van vijf beweegbare bruggen in rijksweg 58. (Van onze correspondente) HOEK. Dijkgraaf H. P. Wol- fert deelde in de algemene ver gadering van het waterschap De Verenigde Braakmanpolders mee dat van de batige saldi over de jaren 1965 en 1966 een gedeelte zal worden gereserveerd voor de uitvoering van extra delfwerk en de verbetering van wegen. Het aanvankelijk batig saldo over 1965 bedroeg ruim f 90.000, Hiervan zal f 30.000,voor het delfwerk en f 50.000.voor de wegen worden bestemd. Ir. W. Westhoff had liever gezien, dat deze reserve gedeeltelijk werd aangewend voor extra afschrijving op de kosten van tot nu toe verbe terde wegen. De afschrijving, thans bepaald op 20 jaar, kan naar de me ning van de heer Westhoff, de Cal- wé en L. de Zwart, beter worden teruggebracht tot 10 en 15 jaar. De afwatering laat op vele plaat sen in ernstige mate te wensen over. Voor het onderhoud van de leidingen is nu f 47.500 meer uitgetrokken. De bijdrage in het onderhoud van de quartaire wegen kan f 42.500,- ho ger worden geraamd. Voor onderhoud van wegen is f 29.000,- meer geraamd dan vorig jaar. Deze uitgavenstijging is hoofdzakelijk een gevolg van het opnemen in de begroting van een bedrag van bijna f 24.000,- voor het aanbrengen van een deklaag en een dichtingslaag op de d(jk van de Goes- schepolder. Het bestuur verwacht, dat de „er barmelijk" slechte weg Hoek-Philip- plne door G.S. zal worden aangewe zen als quartaire weg. Als gevolg hiervan is verbetering met subsidie op grond van de Wet uitkering wegen mogelijk. Een aanvraag ter verkrij ging van subsidie is bij G.S. inge diend. Hoofdingeland jr. W. Westhoff opperde de suggestie de onroerende inventaris van het gebouw mede in de heffing voor het waterschap te betrekken. „Alleen met meer over heidssubsidie komen wij er niet, we moeten zelf ook wat doen" zei hij. De onroerende inventaris in sommi ge gebouwen is meer waard dan de gebouwen zelf. Voor belanghebben den van deze gebouwen is een goed functioneren van een waterschap dan ook van grote waarde. Ir. Westhoff is met het dagelijks bestuur van mening, dat het eenzijdig agra risch karakter van het waterschap zich de laatste jaren sterk wijzigt en een aanzienlijk breder terrein be strijkt. In het in werking treden van de Wet op de uitkering wegen zag hij het bewijs, dat de overheid er ook zo over denkt, hoewel de provinciale verdelingsverordening van 15 pro cent hem geenszins kon bevredigen. Dezelfde spreker uitte zijn misnoe gen over de post algemene be- stuurskosten van f 183.000,-. Hij pleit te voor samenwerking op administra tief gebied en stelde voor om „de organisatie door een onafhankelijke derde op doelmatigheid en efficiency te laten doorlichten. De hoofdingelanden aanvaardden het voorstel tot verhoging van het dijkgeschot met f 2 tot f 64,- per ha. Het percentage van de belastbare opbrengst van de gebouwde eigen dommen komt in de meeste gevallen op 14,93. De rekening 1965 en de be groting 1968 werden onveranderd vastgesteld. Een dergelijk aantal bruggen is niet uitgesloten door aanleg van de nieuwe Schelde-Rijnverbin- ding, via de Kreekrak bij Rilland- Bath en eventueel ook een Sloe- kanaal, die Vlissingen-Oost een vaarweg naar het noorden zou moeten geven. Het gemeentebestuur van Middel burg voegt aan zijn opmerking toe, dat een tunnel waarschijnlijk de eni ge oplossing is voor een kruising van een vierstrookshoofdverkeers- weg met een door zeeschepen beva ren kanaal. B. en w. schrijven een en ander in een brief aan de ge meenteraad bij het rapport „Verken ning van enkele aspecten van de ontwikkelingsmogelijkheden voor zeehavens in 't Deltagebied (zie ook Dagblad De Stem van maandag). De door het Vlissingse gemeente bestuur gesignaleerde discriminatie ten ongunste van het Deltagebied als gevolg van de tolheffing over de grote bruggen is ook voor b. en w. van Middelburg reden om met klem te vragen om op korte termijn al thans de tol op de Haringvlietbrug op te heffen door overname van deze brug door het rijk. Wat in het rapport wordt gezegd over luchtvaartfacili teiten wordt erg vaag geacht. In con tacten met het bedrijfsleven ervaart het gemeentebestuur telkens weer, dat een vliegveld in Midden-Zeeland, ook ten behoeve van de verdere in dustrialisatie, niet kan worden ge mist. Gehoopt wordt dan ook, dat het in het Noord-Sloe geprojecteer de vliegveld desnoods in de aan- vangsperiode alleen voor lichte vliegtuigen er snel zal komen. Sprekende over de eigen industria lisatie, zegt het gemeentebestuur, dat het droge industrieterrein ooste lijk van het Kanaal door Walcheren binnen afzienbare tijd van 80 tot 130 hectare zal kunnen worden uitge breid. eHt natte terrein van 35 hec tare zal indien nodig verder langs het Kanaal door Walcheren zijn voortzetting kunnen vinden. De grondprijzen van deze industrie terrein zouden, zo meent het Middel burgs gemeentebestuur, moeten zijn afgestemd op die in Vlissingen- Oost. In het schrijven vraagt het col lege zich tenslotte af, of het rijk op korte termijn de financiële conse quenties zal willen aanvaarden van alles wat in het rapport noodzake lijk wordt geacht. B. en w. spreken de verwachting uit, dat Middelburg er op rekent bij de samenstelling van het operationeel programma te wor den betrokken. 55 (Van een onzer verslaggeefsters) GOES „Moord zonder lijk". Zo betitelt men op bet bureau van de Goese gemeentepolitie de munten vondst in deze stad. Er hangt een waas van geheimzinnigheid om de zaak. Ruim 60 zilveren munten, ket tingen en gespen uit de Romeinse tijd zijn gevonden in hopen grind aan de Oosthavendijk en de Albert Joachimi Kade. Het grind is uit Lim burg aangevoerd in opdracht van de firma Waco-Beton en de wegenbouw- materialcnhandel M. C. de Dreu N.V. in Goes. En bij de firma èn bij de n.v. zwijgt men angstvallig over de munten vondst. Het enige commentaar dat men van beide zijden op de vondst heeft is: „geen commentaar". Juridische adviseurs van Waco-Be ton houden zich momenteel met de vondst bezig. Hoelang dat onderzoek zou kunnen gaan duren, vertelt men met. Evenmin wenste men bij Waco- Beton en bij de Dreu te vertelen waar de vondst is opgeborgen. Waar schijnlijk ligt een gedeelte „ergens" in een brandkast. In ieder geval lo pen er ook personeelsleden van de firma met een stukje Romeinse oud heid rond. De inspecteur-korpschef van de Goese gemeentepolitie, de heer J. L. de Rave vindt de nasleep v.d. vondst een duistere zaak. „Strafrechterlijk ligt het niet op de weg van de politie iets in deze zaak te ondernemen", zo vertelde de inspecteur. De politie weet ook weinig van de vondst. De grote vraag is volgens de heer De Rave wie de eigenaar van de gevon den voorwerpen is: de vorige eige naar van het grind, de koper van het grind, of is de vondst misschien een schat in de zin van het burgerlijk wetboek? Volgens één van de personeelsle den van de n.v. De Dreu is zondag en maandag niets meer tussen het grind gevonden. Er zou volgens hem niet meer worden gezocht. De waar de van de vondst is niet bekend. (Van een onzer verslaggevers) BREDA-GOES Vandaag is voor 250.000 kinderen in Nederland een belangrijke dag. Vandaag immers wordt overal in het land het theore tisch gedeelte van het verkeersexa- men gehouden. Examen is een groot woord, men noemt het liever ver- keersproef. Wat niet wegneemt, dat het een belangrijke proef is. Veilig heid in het verkeer is een goede zaak. Zeker even goed en belangrijk als de examens, die een hele andere groep jonge mensen over korte tijd gaat afleggen en die hen een goede positie in het verdere leven moeten verzekeren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Zelfs zeer radicale kamergroeperingen voelden meer voor de bloei van bepaalde particulie. re verzekeringsmaatschappijen, dan voor een redelijke ziektekostenvoor ziening voor ambtenaren". Onder de kop „lang verwacht en niet gekregen", wijdt het „Katho lieke Schoolblad" orgaan van het Katholiek Onderwijzersverbond, een bittere nabeschouwing over de be handeling in de Tweede Kamer van het verworpen wetsontwerp ziekte kostenregeling rijksambtenaren. Daar komt de bovenstaande zin in voor. De Tweede Kamer was voor de ambtenaren de laatste reddingsplank. Het orgaan van het K.O.V. schrijft daarover, „we hebben nu gemerkt dat die reddingsplank van vermolmd hout is. De kamer is een politiek instru ment. De leden van die kamer den ken politiek. Ze beoordelen niet op de eerste plaats de rechtvaardigheid van een voorstel, doch ze zien aller eerst naar de gevolgen van een af keuring. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Aan het slot van de gisteravond te Terneuzen in het hoofdkwartier aan de Axelsestraat gehouden algemene vergadering van de aandeelhouders, heeft de N.V. In dustriewatervoorziening „Zeeuwsch- Vlaanderen" het volgende communi qué uitgegeven. „Aangezien het werkelijk verbruik van industrieel water achterblijft bij de aanvankelijk opgestelde prognoses en verwacht wordt dat dit ook de eerstkomende jaren nog het geval zal zijn, is de van rijkswege ge reserveerde bijdrage van 20 mil joen niet toereikend om in ver band met de omvang van de thans reeds bestaande werken de periode te kunnen overbruggen, na afloop waarvan deze werken ten volle ren dabel zullen zjjn. Het in het kader van het industrialisatiebeleid ge wenste prijsniveau voor industrieel verbruik kan slechts worden gehand haafd indien een belangrijk hogere rijksbijdrage wordt verstrekt. Deze situatie heeft de rijksoverheid ge bracht tot het stellen van bepaalde voorwaarden ten aanzien van de be heers- en organisatievorm van de N.V. Industriewatervoorziening „Zeeuwsch-Vlaanderen", waarbij on der meer gesteld is dat de provincie Zeeland mede risico dient te dragen en dientengevolge een belangrijk zeggenschap in de vennootschap zal moeten verwerven. De maatschappij beraadt zich thans over de te treffen maatregelen. Da reeds vergevorderde samenwerking met de N.V. waterleidingmaatschap pij „Midden-Zeeland" is met het oog op het bovenstaande voorlopig opge schort. De consequentie hiervan Is, dat van nu af het beleid zich voors hands uitsluitend zal beperken tot Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit heeft on der meer tot gevolg dat de perso neelsformatie voorlopig moet worden ingekrompen. Een en ander Dehoelt geen beletsel te zijn voor het onder houden van contact in Zeeuws ver band ter afstemming van eikaars ac tiviteiten. De gemeenten-aandeelhou ders, de vakorganisaties en het per soneel zijn over een en ander inge licht. Over de verdere gang van za ken wordt nader overleg gepleegd. De werkzaamheden van de N.V. waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch Vlaanderen" op het terrein van de drinkwatervoorziening vinden nor maal doorgang." (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De Provinciale Zeeuwsa vereniging voor vreemdelingenver keer heeft een Zeeuwse logieslijst voor 1968 uitgegeven. In een kleine, overzichtelijke gids is verzameld wat Zeeland aan hotels, restaurants, pen sions en campings te bieden heeft. Bovendien is in het overzicht op genomen wanneer men waar terecht kan, voor welke prijzen ongeveer en welke voorzieningen men voor zijn geld krijgt. De uitgave is verschenen in een op lage van 70.000 exemplaren. Dat zijn er 10.000 meer dan het aantal lijsten dat vorig jaar werd uitgegeven. DE scheidingslijn tussen Hansweert- West en Kapelle wordt gevormd door een sloot. Een stinksloot, waar ratten huizen. „Een rotsloot", vindt de Hansweertenaar D. Theenaart uit de Deltastraat. Hij zegt dat niet zozeer vanwege de stank en de ratten, maar vanwege het gevaar van deze vieze sloot voor spelende kinderen. Langs de slootkant is namelijk geen afras tering. ZATERDAGMIDDAG stond ik boven voor het raam. Ik zag mijn zoontje met een 2,5-jarig vriendje aan de slootkant spelen. Ik dacht: ik ga die mannen daar weghalen. Maar toen ik eraan kwam zag ik mijn zoontje aan de kant staan en de ander lag midden in de sloot. Ik heb eerst mijn zoontje een eind weg gesleept, van die sloot kant vandaan. Uit kwaadheid denk ik. Toen ben ik het water ingestapt. Ik stond tot mijn middel in de sloot, in de troep. Mijn vrouw zei achteraf nog: je had er zelf wél in kunnen blijven." MAAR het kind, Hansje van Boven, is gered. Dat heeft het wel te danken aan het nylonjasje, dat het aanhad. Daar is het op blijven drijven. Maar van geweten. Het heeft geen kik, geen het jong zelf heeft hier allemaal niets brul gegeven. We hebben hem mee naar huis genomen, verschoond en bij zijn moeder afgeleverd. Zelf was ik helemaal over mijn toeren. Achter mekaar ben ik naar raadslid Jansen gerend. Die beloofde me het in de raad te brengen. Het beste zou waar schijnlijk zijn die sloot dicht te gooien. Er komen verschillende dood lopende straten op uit. Maar het is hier een vrij' nieuwe buurt, waar veel kinderen zitten". „IK weet wel, d'r komt veel voor kij ken om zo'n ding dicht te gooien. Maar er moet iets gebeuren. Laten ze 'm dan in ieder geval afzetten. Er is trouwens een afrastering ge weest, een paar paaltjes met een draad. Maar die is afgebroken. Ik dacht met de bedoeling een nieuwe afzetting te maken. Maar na die af braak zo'n twee, drie maanden ge leden is er niks gebeurd. Ik heb eens aan een gemeentewerkman gevraagd hoe dat nou zat. Volgens hem is het een zaak van de woningbouwvereni ging". „IK heb al tegen mijn buurman gezegd, als er niets gebeurt ga ik met een brief langs de buurtbewoners om handtekeningen te verzamelen. Want er moet iets gebeuren. Mijn eigen zoontje mag niet meer voor de deur spelen hoor. Niet, voordat er een af zetting is. Zoiets moet toch kunnen. Daar dacht ik nou zaterdag nog aan Daar in Den Inkel bouwen ze een zwembad van een miljoen.. Da's prachtig. Maar er zijn zo veel andere kleine dingen, die moeten gebeuren. Ze moeten hier maar eens komen kij ken."

de Stem | 1968 | | pagina 3