II Ma) Verzet in VS tegen beleid in Vietnam wordt feller Hoppen- brouwers Weer executies in Salisbury NOVOTNY MAG SYMBOLISCH AANBLIJVEN JAMIN Mï-lock rond V Prof. P. J. Oud zwaar ziek Dien Bien Phoe-Khe Sanh. Weer rellen in Warschau Klaverblad Oudenrijn nadert voltooiing Gewonde na kwalijke grap Paus naar Moskou? GENERAAL GIAP BEZOCHT ZIJN TROEPEN ONDANKS VELE PROTESTEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Hulst ïageravond Gallup: 49 pet. Amerikanen tegen New York Times: Doelloze politiek (Van onze redactie buitenland) In de Verenigde Staten neemt het aantal stem men dat zich verheft tegen het beleid inzake Vietnam snel toe in aantal en heftigheid. graniet- ok riet- roest vrij- stalen- aanrechten I Dood door kou STEM Gevangenisstraf voor Frits Teufel „DOELLOOS" COMPROMIS CNVaantal werklozen weer 113.000 REACTIES GELD Warschau W.-Duitse schepen voor Griekenland Grootscheepse mijnen- jacht hoven Waddenzee De meest makkelijke verf heet socks of standing 10 108e JAARGANG No. 25760 ;e Interessante films :rekking hebben op welke ongetwijfeld vallen. Aan de hand kleurendia's, zullen czaamheden van de ht. Een bescheiden :en indruk geven van der bondsuitgaven. vrienden en kennissen n. Toegang vrij. ijdvan18jaar hebben sen toegang UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker Redactieraad J M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor Ood, Koningin en Vaderland DINSDAG 12 MAART 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar» taal (exd. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon '6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). .30 uur. v., vit. urg iw- ug- K.a- 964, ati- cyl. IUX- 966. 1961, Plat Automobielbedrijf Firma Gij» zen bieden u onder onze be kende service te koop aan: BMW 2000 bouwjaar 1967, Fiat coupé 1967, Taunus 20 M cou pé 1965, Taunus 17 M 4-deurs met schuifdak 1965, VW 1300 1965 met nieuwe motor, Simca 1301 1966, Fiat 1500 1965, Fiat Confort 1967, Fiat 1800 1965, Opel 1900 coupé 1966, Wart- burg 1966, Simca 1500 GL 1965, Fiat Primula 1966, Opel Ka- dett 1964, Opel 1700 i-deurs 1966, Opel 1964 1700, Opel 6 cil. 1965, Austin Gliders 1965 en 1964, Simca 1000 1965, GLS 1965. Simca 1000 1965, Renault L 4 1967, Renault L 4 1966, Renault 1965, Dauphine, Corti na 4-deurs 1966, Taunus 15 M 1966, Taunus 12 M TS 1966. Fi ats 1100 1964, Trabants 1965 1964, VW bestel 1964, VW bus 1962. Verder ingeruild: Opel 1962, Opel Kapitan 1960, Mer cedes 1958. Dit is een kleine greep uit onze voorraad. Al deze wagens worden in onze eigen werkplaats getest, olie ververst en van nieuwe onder delen voorzien. Garantie op onderdelen en arbeidsloon. Ook inruil en financiering mogelijk Showroom dagelijks geopend 9 uur tot 8 uur. Zondags 1 uur tot 6 uur. Tel. 39870. Privé 43593. Gevestigd Academiesin gel 34A. Recht tegenover KMA ngang langs de poort, opk in gang Spoorstraat 32,. vlak bij het station. nstr, 10 i u elg. eren aon- grtfs ^ou- 1100- ir~ l.v. ovag eren wa- tigd be- iru :tie. lui rer- ou ge 18 t in tan king ;ra- im- lam ►kin de and Lessen Het jongste Gallup-opinieonderzoek toont aan dat bijna de helft (49 p»t.) van de Amerikanen menen dat de interventie in Vietnam verkeerd is. Amerika's meest gezaghebbende dagblad The New York Times heeft gisteren eèn ongewoon felle aanval gedaan op Johnsons „bankroete politiek". Het nieuwsweekblad „Newsweek", dat zich maar zelden aan com mentaren te buiten gaat dringt aan op een „grootscheepse de- escalatie". Senator William Fulbright (Democraat) zei gisteren (in de senaats commissie voor buitenlandse zaken en voor de televisie) dat de politiek van de V.S. in Vietnam „een rampzalige invloed heeft op ontwikkelingen in binnen- en buitenland. 10 Autorljlessen voor f 47,5# vervolg- en losse lessen f 6,50 Fonkelnieuwe V.W.'s. Bonds- autorijschool „De Centrale". Aanmeldingsadressen Breda. Stationsplein 5 tel. 38718; j-er- gv_n op Zoom, Lekstraat 9, tel, 6504; Roosendaal, Boulevard 112. tel. 4097; Etten-Leur, Gui- do Gezellelaan 12, tel. 3219} O'hout, Bouwlingstr. 75, tel. 4019. DEN HAAG (ANP) - De gezond heidstoestand v. prof. mr. P. J. Oud, die sinds eind vorige week in 't ha venziekenhuis in R'dam verblijft voor 'n operatie wegens moeilijkhe den in de bloedsomloop geeft reden tot zorg. Er is namelijk een com plicatie, een longontsteking, opge treden. Prof. Oud, die sinds 9 november '63 minister van staat is, is 81 jaar. ZUNDERT - TEL. 01696 - 3351 ROOSENDAAL - TEL. 01650 - 5601 DORDRECHT (ANP) De Dordt- se politie heeft op aanwijzing van enkele burgers op een terrein aan de Handelskade het stoffelijk over schot van de 66-jarige zwerver Derk Bos gevonden. De man had op het terrein een primitief onderkomen ge maakt in een gebouwtje dat vroeger als doucheruimte dienst deed. Waar. schijnlijk is de man door de kou be vangen geworden. BELGRADO (DPA-APP) Het Zuidslavische blad „Politika" heeft zondag gemeld dat Paus Paulus in de zomer van dit jaar naar Moskou zal gaan. De „Osservatore Romano" heeft al 0P 2 februari geruchten tegengespro ken dat paus Paulus naar Moskou zou reizen. Maandag sprak men op het Vaticaan wederom deze geruch ten tegen. liezen boven onzekerheid belang:ijkste vraag, die elke lan zich bij de mediakeuze |n reclame moet stellen, is vraag of het gekozen me- huis komt, maar j>e dat medium wordt zen. |n de dagblad-advertentie- wordt door de lezers en ;en van 18 jaar en ouder ld (en dus gezien), pdvertentie krachtig genoeg, rdt zij ook gelezen. advertentiepagina's van dus ZEKERHEID. BERLIJN (DPA) - De extreem-link je voormalig Berlijnse student Fritz teufel is door de Berlijnse arrondis sementsrechtbank tot vier dagen ge vangenisstraf veroordeeld wegens 'Onbetamelijk gedrag". Buien Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Half tot zwaar bewolkt met re gen of buien. Matige tot krach- t'ge wind uit richtingen tussen noordwest en noord. Weinig verandering in temperatuur. 4on onder 18.40 uur en op 6.58 uur. Maan op 15.32 uur en on der 6.38 uur. yegeninformatiedienst K.N.A.C. /A.N.W.B. 070 - 81 43 91. Wegen- 'Mormatiedienst België 0932- i 13 38 55 en rijdend in België °nder nummer 13 38 55. Het Gallup-onderzoek wijkt opval lend af van dat van een jaar geleden, Tegen de 4S pet. Amerikanen die Johnsons huidige Vietnam-beleid af keurt, stond vorig jaar slechts 32 procent. Wat misschien nog méér zegt: vorig jaar meende 50 pet. enige vooruitgang in Vietnam te bespeu ren: thans bedraagt dit aantal opti misten slechts drie procent. Nog altijd 41 procent van de Amerikanen vindt dat de V.S. goed en noodzakelijk werk doen in Vietnam. Amerikanen zonder mening'zijn er niet veel meer slechts 10 procent. De politiek van Johnson aldus de New York Times is „doelloos en erger" gebleken. Het blad stelt dat er grenzen zijn aan de goedgelovig heid van de Amerikanen en dat die grenzen wel zijn overschreden. Hier mee doelt de NYT op de geruchten als zou het Witte Huis positief staan tegenover een verzoek van generaal Westmoreland om minstens 200.000 soldaten meer in Vietnam. „Old sol- diers", aldus het blad, „schijnen hun illusies nooit op te willen geven, maar als de gebeurtenissen van de laatste weken iets duidelijk maken, dan is het wel boven redelijke twijfel dat de politiek van militaire escalatie, die president Johnson en zijn advi seurs van het Pentagon al meer dan drie jaar volgen, doelloos is en erger. Steeds weer hebben Westmoreland en de stafchefs meer mannen en hulp middelen gevraagd en gekregen, tel kens met de belofte dat er „licht te zien was aan het eind van de tunnel" maar telkens weer ook bleken ze het mis te hebben". Tot zover de New York Times die vindt dat de tijd ge komen is om van deze politiek af te stappen. Ook Newsweek, dat zich gewoon lijk beperkt tot het weergeven van feiten en meningen, maar slechts zelden zijn lezers zelf meningen op dringt, concludeert dat Johnsons strategie heeft gefaald, dat het tijd is om onderhandelingen te beginnen waarbij elke partij bereid moet zijn „grote compromissen" te accepteren. Sinds november vorig jaar had het blad niet meer zo duidelijk stelling genomen. Toen was het inzake het negervraagstuk. Dean Rusk, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken heeft gis teren in het Congres verklaard dat de hoge kosten van de oorlog in Vietnam geen reden mogen zijn de hulp aan 't buitenlant te verhinderen. Rusk waarschuwde in vurige bewoor dingen tegen een hernieuwd Ameri kaans isolationisme. Het was naar aanleiding van deze rede dat senator Fulbright van Arkansas zijn kritiek uitoefende. De groeiende bezorgdheid in Ame rika maar ook de eveneens groei ende teleurstelling over de slechte weerklank die de Amerikaanse oorlog in Vietnam in Europa en elders heeft, doen bij de bezorgden de vrees voor en bij de teleurgestelden de neiging tot een meer isolationistische houding ontstaan, ij De gevreesde guerrilla-strateeg en minister van defensie van Noord- Vietnam, generaal Vo Ngoeyen Giap heeft dezer dagen een bezoek ge bracht aan zijn troepen te velde. Dit althans deelt het Noordvietna- mese persbureau meo als toelich ting op bovenstaande foto. De ge neraal (geheel links) is hier in ge sprek met de bemanning van een luchtdoelbatterij in de omgeving van Hanoi. "ft "4r ■ft' De fotomontage hiernaast toont hoeveel gelijkenis de stellingen der Amerikanen in Khe Sanh ver tonen met de Franse stellingen bij Dien Bien Phoe, veertien jaar ge leden. Er zijn echter méér over eenkomsten tussen Khe Sanh en Dien Bien Phoe: de tactiek der Noordvietnamezen ook nu weer on der leiding van Giap, de onderaard se gangen, de aard van het terrein en het lange wachten.... toen van de Fransen (boven); nu van de Amerikanen (onder). (Van onze correspondent) UTRECHT „Voor de tiendui zenden werklozen blijft het er som ber uitzien zolang de regering niet met maatregelen komt die de werk loosheid in de wortel aantasten. Maar dat wil men kennelijk niet", zo meent het Christelijk Nationaal Vakverbond. Het CNV stelt „dat de toestand toch werkelijk ernstig ge noeg is om nu eindelijk eens dras tisch in te grijpen". Hoewel het aantal werklozen in februari met 10.000 is gedaald (vol gens het CNV vermoedelijk uitslui tend als gevolg van seizoeninvloe den), zet de daling niet door. Even als in dec.-1967 bedroeg het aan tal werklozen nu weer 113.000. „Het blijft hoogstverontrustend". (Van onze redactie buitenland) SALISBURY Ondanks de vele protesten en gratieverzoeken uit het buitenland, heeft de regering van Ian Smith gisteren opnieuw twee Arrikanen laten terechtstellen. Het waren Takauraye Heremiah en Francis Chirisa, ter dood veroordeeld wegens moord op een stam hoofd. Vrijwel tegelijkertijd werd gratie verleend aan negen andere Afrika nen, die al sinds november 1965 op uitvoering van doodvonnissen wacht- teij. Hun straffen werden omgezet in langdurige gevangenisstraffen. Aanvankelijk zouden gisteren zes Afrikanen ter dood worden gebracht, maar van vier van hen worden ech ter volgens een regeringswoord voerder de dossiers nog eens be studeerd. Secretaris-generaal Oe Thant van de V.V. verklaarde gisteravond ge schokt te zijn over de executie van nog twee negers in Rhodesië. Hij sprak van een „brute" daad, waar aan de regering-Smith zich schuldig had gemaakt ondanks de uitspraken van VN-organen, de oproep van paus Paulus en „de algemene veroordeling van de onwettige en barbaarse daden van het bewind in Salisbury". De Britse minister voor gemene- bestzaken, Thomson, deelde in het Lagerhuis mee, dat de regering-Wil- son zich ernstig bezighoudt met de situatie die door de terechtstellingen is ontstaan. Ook hij sprak van onwet tige handelingen. Hij verwierp echter een voorstel van de linkse socialist Andrew Faulds om de beperkte Britse missie die zich nog in Salisbury be vindt terug te trekken. Volgens hem moest men de toestand niet alleen zo ernstig mogelijk, maar ook zo kalm mogelijk bezien. Deze oproep tot kalmte vindt een gunstig onthaal in de conservatieve oppositiekringen. De president van het ten noorden van Rhodesië gelegen Zambia Ka- oenda, deed intussen in Loesaka een beroep op de westelijke beleggers om hun geld uit Rhodesië terug te trek- ëken teneinde zo te zorgen voor een spoedige val van het bewind-Smith, Er hangt een waas van geheim zinnigheid om de in Goes ge vonden munten. Pagina 3. De ultra-rechtse groeperingen In Nederland hebben elkaar niet alleen gevonden in hun bereid heid tot politieke actie; ze zijn het nóg roerender eens in hun afkeer van Hilversum en Bus- sum. Pagina 7. „Je hebt bij kinderen zo gauw de neiging om te denken', dat nemen ze wel", aldus mevrouw R. v. d. Brink-Schellekens uit Etten-Leur, die voor kinderen schrijft. Pagina 11. Wat zich thans in Tsjechoslowa- ♦kije afspeelt gaat ook ons aan. Wij zouden van het Tsjechische experiment iets kunnen leren. Pagina 7. De meeste oliemaatschappijen zullen eerst nog wel uitvoerig geologisch onderzoek willen verrichten alvorens een „dure" prik in de bodem van de Noord zee te wagen. Pagina 15. (Van onze redactie buitenland) PRAAG/WARSCHAU Het blad van de Tsjechische communisti sche partij, Rude Pravo, heeft gisteren bekendgemaakt, dat de nieu we leiders van het land president Novotny niet onmiddellijk zullen afzetten. Zij schrikken ervoor terug om dezelfde methodes te gebrui ken, die Novotny tegen zijn tegenstanders gebruikte. „Fundamentele veranderingen in de politieke macht in Tsjechoslowa- kije", aldus het blad, „kunnen niet in een enkele dag worden aange bracht, als ze op een verantwoorde manier moeten plaatsvinden". Novotny schijnt zich volgens waar nemers heftig tegen ontslag te ver zetten. Er zijn aanwijzingen, dat de nieuwe partijleiders bereid zijn No votny voorlopig in functie te houden, wat echter zal neerkomen op een symbolische functie. Volgens de grondwet kan het parlement Novot ny ntet als president afzetten. Waar schijnlijk zal hij aanblijven tot vol gend jaar, wanneer zijn ambtstermijn afloopt. Niet alleen president Novot ny is in ernstige moeilijkheden ge raakt door de vlucht van generaal Sejna, maar ook de minister van binnenlandse zaken, Josef Kudrna, onder wie de staatsveiligheid ressor teert, en zijn collega van defensie, ge neraal Bohumir Lomsky. Beiden moeten zich deze week in een kabi netsvergadering verantwoorden. In de Poolse hoofdstad Warschau hebben zich gisteren opnieuw ernsti ge ongeregeldheden voorgedaan. De politie veegde de stratpn bij de uni versiteit schoon. Duizenden jongeren demonstreerden daar uit protest te gen het verbod van een toneelstuk, waarin kritiek op de Sovjet-Unie wordt uitgeoefend. De Poolse pers heeft de demonstra ties scherp veroordeeld. Het links- katholieke blad Slowo Powszechne beweerde, dat de demonstraties ge ïnspireerd zijn door „zionisten van een Westduits-Israëlisch komplot". Israël probeert al lang, met West- Duitsland, de politieke leiding in de Poolse volksrepubliek en vooral het gezag van Gomulka te ondermijnen, aldus het blad. (Van onze correspondent) UTRECHT Het grootste verkeers plein van ons land, het in aanbouw zijnde klaverblad Oudemijn bij Utrecht, komt naar alle waarschijn lijkheid in november klaar. De to tale kosten worden geraamd op cir ca achttien miljoen gulden (aan vankelijk was er ruim vijftien mil joen voor uitgetrokken). Tegensla gen bij de werkzaamheden hebben een achterstand van ruim acht maanden op het tijdschema ver oorzaakt. Op het ogenblik wordt hard ge werkt om de „stuiver" tot klaver blad om te vormen. Op 4 maart 1967 ging de stuiver open en dat betekende het begin van de tweede en beslissende fase. Dat het hier inderdaad om grote verkeersstromen gaat, blijkt uit het feit dat dagelijks zestigduizend tot zeventigduizend auto's het verkeers plein Oudenrijn passeren. Op feest dagen (bijvoorbeeld met Pinksteren is de verkeersintensiteit nog aanmer kelijk groter, namelijk ruim hon derdduizend voertuigen. He nieuwe verkeersplein beslaat 25 hectare. In de oulde situatie was maar vier hectare nodig. Zodra het klaverblad klaar is be gint men met de herziening van de rijkswegen ronid Utrecht. Het toe komstige klaverblad zal geen ver- keersllchtinstallaties meer nodig hebben. Ook zullen geen trottoirs worden geplaatst, zodat van een ver keersregeling geen sprake meer zal zijn. (Van een onzer verslaggevers) PUTTE De 30-jarige M. de Kos ter uit het Belgische Putte is ternau wernood aan de dood ontsnapt, toen een collega van hem de slang van een compressor tegen het achterlijf duwde. Met een druk van vijf kg per vierkante centimeter werd de man als het ware „opgeblazen". Hij is met zeer ernstige darmaan doeningen in het St.-Josephzieken- huis in Kapellen opgenomen. Aan vankelijk is voor zijn leven gevreesd. De toestand van het slachtoffer zou echter iets verbeteren. Met drie collega's was De Koster aan een karwei bezig bij het chemi sche bedrijf „Basant" in Antwerpen. Op een gegeven moment grapte één \'an de mensen: „Ik zal u eens op blazen". De daad bij het woord voe gend grepen ze De Koster vast en drukten hem de slang tegen het li chaam. Tegen de mannen is een gerechte lijke vervolging ingesteld. BONN (DPA) De Westduitse staatssecretaris Karl Günther von Hase, verbonden aan het Westduitse ministerie van defensie heeft tijdens het vragenuur in de Bondsdag mee gedeeld, dat de bondsrepubliek bin nenkort vijf motortorpedoboten aan Griekenland zal leveren. Naar Von Hase verklaarde wordt de leverantie verrekend binnen het bestek van de onderlinge leveranties van NAVO-landen, zodat zij niet als een bilaterale overeenkomst tussen West-Duitsland en Griekenland zou moeten worden gezien. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Veertig mijnenve gers uit vijf Westeuropese landen gaan in mei onder Nederlandse lei ding op jacht naar gevaarlijke ex plosieven in de Noordzee boven de Waddeneilanden. Doel ervan is de zogenaamde E.T.- route tot een breedte van acht zee mijlen schoon te vegen ter beveili ging van de scheepvaart: twee banen van drie mijlen voor het zeeverkeer met een middenscheiding van twee mijlen. Deze operatie houdt in, dat de E.T.-route verdubbeld moet wor den en vrijgemaakt van nog aanwe zige grondmijnen. (ADVERTENTIE) morgen voordeel melkchoc. bloemen 150 gram van 109 voor 95 niet duur we/ heerlijk w

de Stem | 1968 | | pagina 1