Beraad bisdom vraagt democratische opbouw Westmoreland verwacht „zeer zware gevechten" Kerl pree werl Wereld DEKEN VAN MIDDELBURG MEENT: De Gramme Huurling SCHEURING DREIGT IN GRIEKS- ORTHODOXE KERK Avonturen van SUSKE en WISKE zegt uw melkman Groot nieuws van leeuwezegel. Inderdaad! Zo'n prachtige margarine verdient de beste verpakking! Die de versheid en de frisheid beter bewaart. Leeuwezegel blijft er verrassend lekker in! En de prijs? Gewoon dezelfde: 42 cent. Leeuwezegel - verrassend lekker! Uw melkman brengt het u graag thuis! Elke dag! Vraag hem erom! DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 11 MAART 1968 (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG. Op 15 mei zullen alle vertegenwoordigers van de veertien dekenaten van het diocees zich te Breda om de tafel scharen om in een diocesaan pastoraal beraad zich te beraden over de nieuwe samenstelling van dit beraad voor de komende jaren. Na twee jaar fungeren zijn de goede kanten van dit beraad naar voren gekomen doch ook enkele lacunes zijn nu duidelijker aan het licht getreden. De bisschop met de 115 afgevaardigden uit alle hoeken van het bisdom zullen trachten deze schoonheidsfoutjes naar best vermogen te elimineren. In de tweede helft van 1968 zal het zo moeten zijn, dat de mensen die aan dit gesprek deelnemen zich werkelijk afgevaardigden weten van de rooms-katholieken die zij verte genwoordigen van heel het bisdom Zij moeten op een zekere democra tische manier naar de vergaderzaal zijn gemanoeuvreerd; zij moeten het vertrouwen van een zekere achterban belichamen. Zal dat het geval wezen als de bis schop in de tweede helft van dit jaar zijn vèrgadering opent? De betrok kenen geloven van wel. Thans is de situatie zo, dat veel geestelijken op alle niveaus in het pastoraal beraad zitting hebben en men mag aannemen dat zij hun men sen waardig representeren. Van de grote groep leken mag men voet stoots aannemen, dat zij hun verant woordelijkheid hoogopnemen. Maar kan men spreken van een democratisch geheel Immers de lekenvertegenwoordigers in het pas toraal beraad dienen, voor het me rendeel, gekozen figuren te zijn. Heel dat beraad in het diocees ziet er in zijn ideale vorm uit als een piramide. Aan de voet, waarop alles rust, staan de parochies, die uit hun midden een parochieraad kiezen, Uit de parochieraden komt de deke nale raad naar voren; uit het deke nale beraad een diocesaan beraad en uit het diocesaan beraad worden vertegenwoordigers gekozen voor het Provinciaal Concilie van de Ne derlandse Kerkprovincie. In de praktijk blijkt die piramide aan de voet nog erg smal te zijn. Men mag eerder van een obelisk spreken. Nu heeft die obeliskvorm alleen betrekking op de zogenaamde ,leken- inspraak'. Het is nog lang niet overal zo, dat het parochieberaad alom door een' talrijk .parochieel kiezersvolk' naar voren is geschoven. Wij hadden hierover een gesprek met de deken van Middelburg; evenals alle andere dekens ziet bij de noodzakelijkheid in van de demo cratische opbouw in alle trappen van beraad in het bisdom Wat nu het eerst noodzakelijk is voor een eerlijke opbouw is de vorming van een pa rochieel beraad in iedere parochie. Hij heeftmet al de priesters van het dekenaat hierover geconfereerd en de wens uitgedrukt dat tegen half of eind mei in alle parochies een parochieraad tot stand zou ko men om van daaruit te komen tot een goed functionerend dekenaal beraad. De reacties hierop zijn natuurlijk allemaal verschillend, doch dat is niet zo belangrijk. Ieder is vol goede wil om zich over deze noodzakelijk nieuwe vorm te buigen en dit te bestuderen. Oorzaak van dit alles is volgens de deken: de onduidelijk heid die nog hangt over de functie van het parochieberaad. De duide lijke taakomschrijving zal veel onbe hagen kunnen wegnemen. Er bestaan ook geen vaste lijnen waarlangs zich zulk een parochieberaad moet vor men. Iedere pastoor in samenspraak met zijn kapelaans zal moeten af tasten welk de meest geëigende vorm is om tot de oprichting van een beraad te komen. Men mag zich zelfs afvragen, of wel iedere parochie zo is ingericht dat men daar aan parochiële verkie zingen moet gaan doen, zo meent de deken van Middelburg. Voor de ene parochie zijn het soms de be staande parochiële verenigingen die een, goed uitgangspunt vormen om te komen tot zo'n beraad. Een nood zakelijke aanvulling komt dan van zelf naar voren. Een of andere groep zou b.v. niet aan zijn trekken komen Een andere parochie zal het trachten te verwezenlijken door parochie avonden, die zich bezighouden met het hoe van 't formeren van zo'n beraad. Weer een ander zal het doen door wijkindeling. Er zijn zoveel mo gelijkheden. Laat men na rijp beraad rustig beginnen en als er lacunes zijn, tre den die vanzelf aan het licht en zal men de passende vorm wel vinden om deze op te vullen,-aldus de deken van Middelburg. „In andere dekenaten is men al druk doende en er zijn al voorbeel den van een goed geslaagde opzet In ons dekenaat functioneren al Vlissingen en Zierikzee en zeer goed Goes is reeds van wal gestoken en de rest denkt intens om op tijd klaar te komen." De parochieraden hebben iets ge meen met ondernemingsraden en zij delen (helaas) in het gebrek aan interesse voor deze uiterst belang rijke advieslichamen. „Want dat zijn het," zegt deken A. v. Alphen: „Ad vieslichamen". Zij ontnemen aan de pastoor zijn eigen verantwoordelijk heid niet, die passief zou moeten uit voeren wat met hand opsteken is beslist. De pastoor blijft zelf verant woordelijk. Evenzo het kerkbestuur en ook de andere instellingen als b.v de charitasinstelling. Het is wel dui delijk dat een gemotiveerd advies niet zo maar ongemotiveerd van tafel afgeschoven kan worden. Het is een prachtig communicatiemiddel. Want wat leeft in de parochie komt langs parochieel beraad in dekenaal en zo in diocesaan beraad en ver der. Andersom van diocesaan niveau, dekenaal en zo terug in de parochie Het is dus ideaal dat de vertegen woordigers, in het parochieberaad spreken met een zekere achterban en zo hun inbreng hebben. Het be sprokene in de parochieraad kan op dezelfde manier worden uitgedragen. Zo komt de broodnodige communi catie tot stand in een parochie. Het parochieel beraad moet dus ook een afschaduwing zijn van alles wat er leeft in de parochie. Daar zit de radicale naast de conservatieve, de intellectueel naast de arbeider, de bejaarde naast de jeugd, de leek naast de geestelijke. In het parochieel beraad moeten die allen elkaar vinden in een sa menspraak en ook luisterend naar elkaar," zegt deken Van Alphen. „Het is wèl duidelijk dat hier de dialoog prevaleert en dat de gedachte aan vorming van een pressie-groep onherroepelijk voert tot onvrucht baarheid. Het is niet zonder reden dat de bisschoppen in hun brief dit laten horen: „Laat onder u geen tweedracht ontstaan, ook als ge met elkander van mening verschilt Houd het contact open met elkaar." Doch de tijd dringt. Het diocesaan beraad heeft nu twee jaar met een voorlopige samenstel ling gewerkt. Straks moet datzelfde beraad nog democratischer tot stand komen. Dat zal afhangen van de vraag of de parochiële raden- goed tot stand zijn gekomen." Is dit haalbaar? Deken van Alphen hoopt van wel. Hij vindt wat dit betreft de deken van Oostburg aan zijn zijde, die zegt: „Vooral voor de kleinere parochies zal het een pro bleem zijn om met een gekozen parochieraad voor de dag te komen. Daar blijft het meer een kwestip van vertegenwoordigers aanwijzen of laten aanwijzen. Overigens ik vind het een moei lijke zaak. Alles is nog vaag. Je krijgt er je mensen nauwelijks warm voor. Geef ons een goede agenda om er op een parochieavond mee voor de dag te komen. Dan weten de mensen tenminste waarover ze praten. Voor mijn hele dekenaat is geen samen vattend antwoord op uw vraag: hoe democratisch zijn de parochieraden? te geven. Het is in elke parochie ver schillend. Terug naar deken Van Alphen. „Ik zou het een grote vooruitgang vinden," zegt hjj, „als er in de ver schillende beraden een nog grotere inspraak van leken zal komen. Op het diocesane vlak zoekt men naar wegen om dit te verwezenlijken. Men mist daar nog de inbreng van de werkman en van de jeugd. Dit alles wordt nu ijverig bestudeerd en komt best terecht. De dekenale ver tegenwoordiging in het diocesane beraad heeft daar ook wel aan mee geholpen. Uit ieder dekenaat drie priesters nl. een pastoor, een kape laan en de deken en twee leken. En dat over 14 dekenaten. Als straks de parochiële beraden tot stand zijn gekomen en vandaar- uit de dekenale beraden dan zal het democratische element nog duidelij ker naar voren komen. Iedere parochie zijn plaats in het dekenaal beraad. Iedere parochie zijn parochieel beraad. Dan wordt het geen obelisk maar een echte piramide op brede basis". ATHENE (K.N.P.) In Grieken land groeit het verzet tegen de ver oordelingen, welke een kerkelijk tribunaal onder leiding van aarts bisschop Hieronymus van Athene heeft uitgesproken tegen de bis schoppen Panteleimon van Saloniki en Iakovos van Attica. Het kerkelijk tribunaal werd opgericht krachtens een besluit van de militaire regering van Griekenland. Het verzet neemt zulke vormen aan dat men vreest voor een schei ding in de Grieks-orthodoxe kerk. SAIGÖN (AFP/Rtr) Generaal Westmoreland, de Amerikaanss opperbevelhebber in Zuid-Vietnam, heeft gisteren bij de indienststel- ling van het nieuwe hoofdkwartier voor de twee noordelijke pro- vincies voor de komende maanden „zeer, zeer zware gevechten" voorspeld in dat gebied. De generaal zei dat Hanoi de pro vincie Thoea Thien en Quang Tri beschouwt als behorende tot Noord- vietnamees gebied. In de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon werd zaterdag een „directo raat voor de burgerlijke zelfverdedi ging" ingesteld. De zelfverdedigings eenheden, waarvan er nu, volgens of ficiële mededelingen 330 met in to taal 19.000 vrijwilligers zijn, werden na het „Tet"-offensief van de Viet- cong in het leven geroepen. Een Zuidvietnamese regerings woordvoerder maakte in het week einde bekend dat Saigon en de Chi nese wijk Cholon nu vrij zijn van Vietcong-strijders. Er is een maand in de stad gevoch ten. Zondag werd vernomen dat de universiteiten, technische colleges, bioscopen en theaters maandag hun deuren weer zullen openen. Zij zijn sedert 31 januari gesloten geweest. Lagere en middelbare scholen zullen 1 april weer beginnen. De bari en cabarets blijven echter gesloten. In Washington is vernomen dat de supersone jachtbommenwerper met verstelbare vleugels (zogenaam de swing-wing) F-lll-A, deze maand in Vietnam zal worden ingezet. Aan vankelijk zullen zes van deze toe stellen in Thailand worden gestatio- neerd. De snelheid varieert van 240 tot 2650 km en de F-lll-A kan bij alle weersomstandigheden opereren. In de noordelijke provincie Quang Tin leverden Amerikaanse troepen in het weekeinde negen uur lang strijd met de Vietcong. Volgens Ame rikaanse bekendmakingen sneuvel den aan de zijde van de tegenstan der 129 man en leden de Amerikanen geen verliezen. ■dezelfde 42 centül leeuwezegel nu in beschermende verpakking PRAAG (ANP) tentelling van een intei strijd zegt mjj echt niet coach Rob Kerkhoven avond in het onderge: Praag, nadat de Ne zwemploeg Tsjecho-I met 87,5 tegen 81,5 had „Ik was zaterdagavom niet tevreden over d waarop sommigen aan waren verschenen: on geconcentreerd om er oi les een goede tijd uit t Daar was ik ontevreden tuurlijk was men moe. deze week een grote hi arbeid laten verrichten zeven kilometer per het inzwemmen werd gebruikt om de oefei eens een keer door te m kon ook omdat ik ni< waarde aan deze wi hechtte. Maar dat geeft nog niet het recht om a| te laten waaien". „Ik heb ze zaterdag na strijd dan ook verteld, da was en dat ik zondag et Inzet wilde zien. Je weet nooit helemaal hoe zo'n werkt. Het feit ligt er ech ondanks het feit dat ik e ochtend bij de training n aan heb getrokken dan zat! ma hebben gezwommen. B ling, die zaterdag de 400 m wat het was, draaide me op de 200 m rug een Nede cord uit. Marjan Janus haar eigen aspirantenreco: 200 meter schoolslag en de gingen als leeuwen van de ken. En dat wil ik van Altijd. Al zijn ze nog zo v Kerkhoven had inderdaad De Oranje-equipe had ei gewoon geen zin in na de I ning van de afgelopen v straffe ritme van opstaan - zwemmen - eten - slapen, - eten - slapen wilde men even onderbreken door hee spannen zijn wedstrijdje men. Nu werkte de sfeer i doli-bad niet mee. De wed eventjes tussen de zwemure publiek geplakt en pas vijl voor de aanvang kwamen tekenen, die wezen op een i interland-wedstrijd. Voor c landse zwemmers en zwem direct aan aansporing om lekker tegenaan" te gaan. INZELL (ANP) Weri op bestelling leveren is ni voudig. De Europese schaaf bracht het kunststuk echtt opzichten tijdens de dried; cordjacht in Inzeil. Vooral middag sneuvelden de wert aan de lopende band. Fri Maier, die overigens in het Alma Ato" ook het een e opeiste (hij verbeterde de r de drie en vijf kilometer), ra twee van 's werelds topverr kwijt, namelijk op de tiendu ter (aan zijn landgenoot Gu en het puntentotaal op de sleke afstanden. Het laatste record moest ontgelden, want maar liefst: ders bleven onder het oude t Meier (176.340). Cees Verke er voor, dat Nederland alt. eenmaal op de wereldrecorj noemd wordt. Hij kwam to zienbarende totaal van 172. ten. De gedetailleerde prest de Olympisch kampioen w; meter: 40.4 sec., 1500 mèter 5000 m in 7.19.9 en 10.000 15.28.7. Nadat Fred Anton Maier d jacht Inluidde met een nie tijd op de 3000 meter (4.17.5 zijn landgenoot Ivar Eriksen de voorbeeld van de Europee reldkampioen door op de dui ter het wereldrecord aan Ar te ontnemen. Een tiende sec- Jvjksen sneller. In het lich felle schijnwerpers groeiden middag de wedstrijden op di zend meter naar een dramati knoping voor Cees Verkerk grootste concurrent was, z vaak dit seizoen „Locomotie In een uitermate sterk gen snelde Verkerk onder gee aanmoedigingen van het pub een tijd, die men nauwelijks

de Stem | 1968 | | pagina 4