Tsjechen kunnen weer vrij ademen Mertens weigert politieke keuze bekend te maken .11 Spanning is weer terug in ere-divisie Kamerlid aangehouden W arschau blijft onrustig GENERAAL AILLERET OVERLEDEN ROMEINSE SIERADEN GEVONDEN IN GOES Ajax toch Feijenoords meerdere Boerenpartij wil komen tot rechtse concentratie 69 JONGEREN UIT KVP („vader Franse atoombom") Wielerkrant 1968 DAGBLAD VOOR ZEELAND SPONTANE PELGRIMAGE NAAR HET GRAF VAN JAN MAZARYK Lijkje gevonden in gracht te Zierikzee Kouder CENSUUR BEPLEIT Oproer in gevangenis JOHNSON-ACTIE DUURT VOORT NA VO-oefening afgelast Nieuwe betogingen RHODESIë Vannacht beslist over executies Pastoor Miedema droeg weer heilige mis op Mazaryk Novotny Bij vliegongeluk liW./È 108a JAARGANG No. 25759 UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker RedactieraadJ M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. Bureaus Breda Reigerstraat 16 tal. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor Qod, Koningin en Vaderland Mul MAANDAG 11 MAART 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (inel. 5 ct. incassokosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgietersfraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraaf 41 telefoon 2893). SPANNING IN PRAAG iiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii JAN MAZARYK (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Ajax is als de grote triomfator tevoorschijn geko men uit de wedstrijd tegen Feijen- oord. Het „duel der waarheid" be slisten de Amsterdammers in een volgepakt Olympisch Stadion met 1—0 in hun voordeel. Een uitslag waardoor de spanning in de eredivi sie weer volledig is teruggekeerd nu de voorsprong van Feijenoord nog slechts twee punen bedraagt. Suu- rendonk, invaller voor Piet Keizer, die na rust door een blessure niet mee kon spelen, werd de grote held van Ajax. Zijn doelpunt was goud waard. Keizer was overigens niet de enige geblesseerde in dit topduel. Ri- nus Israël kreeg opnieuw last van 2}jn slepende liesblessure en moest 2'ch in de tweede helft laten vervan gen door Libregts. Ajax-linksback Iheo van Duivenbode die de ge hele wedstrijd uitspeelde bleek er n°g het ergst aan toe. Hij liep een gescheurde enkelband op en zal vol gens clubarts Rolink zeker twee we ken niet kunnen spelen. (ZIE OOK DE SPORTPAGINA'S) ZIERIKZEE In Zierikzee za gen zaterdagmorgen een paar kin aeren een lijkje, gewikkeld in een Piastic zak, drijven in de gracht te- ï°.ver 4e gasfabriek. 'J een onderzoek van de rijkspo- "ue bleek, dat het lijkje was van en normaal gebouwd kindje. Om het aisje was een koord gesnoerd, ter- 'i de plastic zak verzwaard was m?t een hakbijl en een knijptang. kindje moet ongeveer 'een .5 geleden geboren zijn. De rijks- eorl u tracht °'a- door middel van h buurtonderzoek klaarheid in deze 2i»ak te krijgen. J eersverwachting, meegedeeld r het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Buien hagel of natte sneeuw, maar ook zonnige periodes. Ma- ,,?e '°t krachtige noordweste- Jke wind. Lagere temperaturen. -jon onder 18.38 uur en op 7.01 br- Maan op 14.07 uur en onder "■16 uur. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Boerenpartij is bereid om zo spoedig mogelijk te ko men tot een rechtse concentratie. Met enkele groeperingen is het over leg daarover al enige tijd gaande. Dit verklaarde zaterdag in Utrecht mr. H. Kronenburg, lid van de Tweede Kamer voor de Boerenpartij. Mr. Kronenburg, die uitdrukkelijk zei dat hij namens de Boerenpartij sprak, verklaarde dat zijn partij de toestand in ons land bijzonder ernstig neemt. „Rechts heeft in het belang van het vaderland de roeping", aldus mr. Kronenburg, „om zich snel te bunde len en tot activiteiten te komen". Hij riep de andere partijen op om in het overleg hierover niet de eigen be langen maar het landsbelang voorop te stellen. Het speelt geen enkele rol of de naam Boerenpartij gehand haafd blijft". Volgens mr. Kronenburg zou een dergelijke rechtse concentratie par tijen kunnen omvatten, die in ons land gewoonlijk „extreem rechts" ge noemd worden. Als mogelijke deel nemers aan zo'n bundeling werden genoemd de CDU, de Liberale Staatspartij waarvan ridder Van Rappard voorzitter is de Boeren partij, de Noodraad, en eventueel de SGP en het GPV. Mr. Kronenburg zei dit bij een fo rumdiscussie op de jaarvergadering van de Christen-Democraten Unie. Ook twee andere forumleden, ridder van Rappard en mr. dr. A. Zeegers, voorzitter van de CDU, spraken zich uit voor een rechtse concentratie. Ridder van Rappard hield verder een inleiding over het radio- en tele- visiebeleid in Nederland, waarin hij pleitte voor een „bepaalde vorm van censuur". (Van onze redactie buitenland) SALEM In de staatsgevangenis in Salem in de staat Oregon is een opstand uitgebroken. Honderd op standige gevangenen hebben vier be wakers gegijzeld. Ze dreigen hen niet los te laten voordat de directie is ontslagen. De gevangenen willen ook betere voeding en medische ver zorging. Er werd voor twee miljoen dollar schade aangericht door branden. De laatste tijd hebben drie gevangenen —>lfmoord «cnleeed. (Van onze redactie binnenland) HAARLEM Het P.v.d.A.-Kamer- lid drs. J. J. Voogd, het Haarlemse raadslid W. van der Vaart en de he ren J. H. Wiegers en H. G. W. His- schemoeller, die zaterdag aan het hoGfd liepen van een stille stoet met „Johnson oorlogsmisdadiger"-borden, zijn na een verhoor van anderhalf uur geverbaliseerd voor het beledi gen van een bevriend staatshoofd. Ruim 300 betogers namen deel aan de stille stoet. Ds. Jansen uit Wormerveer zei namens 26 van de 51 Zaanse predikanten en priesters een brief gestuurd te hebben aan de Tweede Kamer om hun instemming te betuigen met de stelling van prof. Delfgaauw dat Johnson volgens de normen van Neurenberg en Tokio een oorlogsmisdadiger is en te pro testeren tegen het verbaliseren van betogers, die deze mening onder schrijven. Het studentenblad „Pharetra" en het provo-blad „God, Nederland en Oranje", die aandacht aan deze kwes tie besteden, zijn in beslag genomen. Minister Polak van Justitie heeft in een tv-interview „klasse-justitie" ontkend. Naar zijn mening gaf prof. Delfgaauw een zakelijk betoog, wat hoort onder vrijheid van menings uiting. Terwijl anderen beledigen, wat valt onder art. 117. Vrijdagnacht heeft de Bossche poli tie enige jongemannen die plaka- ten aanplakten waarop stond gedrukt „Johnson-oorlogsmisdadiger", gear resteerd. Aangehouden werden F. V. (27), journalist bij het Brabants Dag blad; J. V. (21) auteur; P. van L. (22), letterkundige; F. van E. (22), boekverkoper; allen uit Den Bosch en de 25-jarige J. V., student uit Hil versum. (Van onze redactie buitenland) KOPENHAGEN Waarnemers in de Deense hoofdstad menen dat de Deense regering uit vrees voor de publieke opinie, komende Navo-oefe- ningen heeft afgelast. De Deense re gering zou met name beducht zijn voor anti-Amerikaanse demonstraties. In de herfst van dit jaar zouden NAVO-strijdkrachten uit de V.S., Engeland, Denemarken en West- Duitsland een landingsoefening op het eiland Jutland houden. (Van onze redactie buitenland). PRAAG. De nieuwe machthebbers in Tsjecho-Slowa- kije schijnen steeds resoluter voort te gaan op de weg naar een vrijere „socialistische democratie". In de com munistische buurlanden van Tsjecho-Slowakije slaat men de ontwikkeling in Praag met bezorgdheid gade. In Tsjecho-Slowakije zelf heerste in het weekeinde een gespannen sfeer. In 66 steden en dorpen werden spoedvergaderingen gehouden van partij-organisaties. De Praagse partij-organisatie eist onmiddel lijke bijeenroeping van het Centrale Comité. Een aantal opmerkelijke ontwikkelingen toont aan dat de Tsjechen plotseling vrijer kunnen ademen; President Novotny, die onder zwa re druk staat, ontsloeg de naar de V.S. uitgeweken generaal Jan Sejna. Het Tsjechische hooggerechtshof maakte bekend dat politieke pro cessen uit de zojuist afgesloten „Stalinistische periode" zullen worden herzien. De vorig jaar uit het staatsbur gerschap gezette en verbannen schrijver Ladislav Mnacko mag naar zijn land terugkeren. Verreweg het opmerkelijkste en meest menselijke gebeuren, dat in verband met de gebeurtenissen van de laatste dagen kan worden gebracht, was wel een even spon tane als massale pelgrimage van duizenden Tsjechen naar het graf van Jan Mazaryk, Het was giste ren precies 20 jaar geleden dat Mazaryk onder geheimzinnige om standigheden om het leven kwam. Twintig jaar lang was hij dood gezwegen, maar gisteren verbrak de officiële Tsjechische pers plot seling het stilzwijgen. Voor dui zenden in Praag was dit het sein om ondanks een felle sneeuw storm een pelgrimage naar zijn graf te ondernemen. WARSCHAU (Reuter) Zater dag is het in Warschau opnieuw tot gevechten gekomen tussen de politie en studenten. Dat gebeurde na een protestbijeenkomst van drieduizend studenten, die vrijlating eisten van hun vrijdag gearresteerde collega's. Dezen waren gearresteerd tijdens een demonstratie voor het weer toe laten van twee studenten, die deelge nomen hadden aan een betoging te gen het schrappen van een toneel stuk, „Dziady". Anti-Russische uitla tingen in dit toneelstuk hadden onder het publiek veel bijval gevonden. De studenten riepen zaterdag tij dens de bijeenkomst: „Wij willen geen geheime politie, wij willen de schrijver". Tijdens de botsingen met de politie werd „Gestapo" geroepen. De studenten werden met traangas uiteengedreven. In de avonduren bleef het in het centrum van Warschau onrustig. Eni ge honderden studenten zochten na gevechten met de politie hun toe vlucht in een kerk. (Van onze redactie buitenland) SALISBURY In de loop van de nacht is beslist over de gratie verzoeken van 6 negers in Rhodesië, die vanochtend gehangen zouden worden. Ook de paus heeft gratie ge vraagd. In Engeland (waar het kabinet het hele weekeinde vergaderde) is de frustatie en de woede tegen de „moorden" in Salisbury, de Rhodesi- sche hoofdstad, groot. In Labourkrin- gen eist men „maatregelen". Geweld sluit men uit. Men denkt aan het ten uitvoer leggen van de reeds in gestelde economische sancties en het voorstellen van verdergaande sanc ties aan de V.N.-landen. Overigens is men bang door deze maatregelen de levens in gevaar te brengen van de 115 ter dood veroordeelde negers. De machteloosheid van Engeland wordt weerspiegeld door het com mentaar van „The Observer": „Er is geen acceptabele oplossing". Toch vergaderden de Britse ministers het hele weekend met rechtsgeleerden om mogelijkheden te bestuderen. (Van een onzer verslaggevers) SCHAESBERG Pastoor Miede ma heeft zaterdag zijn eerste mis bui ten de Michaelkerk opgedragen, sinds hij als pastoor ontslagen is. Tijdens de eucharistieviering werd een baby gedoopt, voor wie door de pastoor en de aanwezigen het „Lang zal ze le ven" werd gezongen. De eucharistie viering, die druk bezocht werd, vond plaats in een onaanzienlijk gebouwtje van het Algemeen Mijnwerkersfonds. Ongeveer 200 personen hebben za terdag tegenover de woning van bis schop Moors te Roermond gedemon streerd. Vijf man boden de bisschop een petitie aan waarin gevraagd werd het ontslag van pastoor Mie dema ongedaan te maken. Als een soort tegendemonstratie was er een stille bloemenhulde voor mgr. Moors. Jan Mazaryk was na de oorlog mi nister van buitenlandse zaken. Hij was de zoon van Tsjecho-Slowakijes eerste president. Op 10 maart 1948 viel hij uit een raam van de tweede verdieping van het ministerie van buitenlandse zaken in Praag. Dat was twee weken na de communisti sche machtsovername, die in het Westen zoveel ontsteltenis wekte, dat dit het sein werd tot de oprichting van de NAVO. Officieel werd bekend dat de westers ingestelde Mazaryk zelfmoord had gepleegd, maar steeds zijn er geruchten geweest dat hij werd vermoord. Twintig jaar lang was zijn naam taboe, evenals die van zijn vader. Vijftig monumenten, ge wijd aan Mazaryk senior, werden weggehaald door de nieuwe macht hebbers. Pas in 1965 begonnen histo rici voorzichtig de namen van de Ma- zaryks te noemen, maar pas het ten val brengen van Novotny als pre mier van Tsjecho-Slowakije heeft de sluizen goed opengezet. De Praagse kranten schreven gisteren over hem als een „op en top positieve man". Nadat een aantal officieren van de generale staf vrijdag in „Prace" ver vanging van Novotny had geëist, werd zaterdag door het blad het ont slag geëist van alle politici die niet tegen hun taak opgewassen zijn ge bleken. Radio Praag las zaterdag kritische resoluties van de partijcellen uit eni ge militaire eenheden voor, waarin aftreden van de minister van defen sie, generaal Lomsky, en een algehele zuivering van het officierenkorps werd geëist. De rechters van het Tsjechoslo- waakse hooggerechtshof maakten za terdag bekend dat zij zo spoedig mo gelijk onwettige besluiten, die het hof in de jaren 1950, tijdens de stali nistische periode heeft genomen, zal herzien. Gevallen van moord, sabo tage, terreur en dergelijke zullen niet worden heropend, maar het hof zal alle nodige inlichtingen aan verwan ten van beklaagden verschaffen, wanneer dezen vals of onrechtvaardig zijn veroordeeld. In de bekendmaking werd ook een nieuwe wetgeving aangekondigd, waarin het regime in de gevangenis sen en de aard van gevangenisstraf fen zullen worden herzien. Aangeno men wordt dat de invloed van de ge heime politie binnen de gevangenis muren zal worden beperkt. BIJ FLUMS in Zwitserland is gister ochtend vroeg een minibusje op een spoorwegovergang onder een passe rende trein gekomen waardoor vijf mensen werden gedood en vier ern stig gewond. (Van onze redactie binnenland) BREDA De heer P. Mertens» de voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, zal zich niet voor of tegen de radicalen uit spreken. Op een bijeenkomst van de NKV-kring Hoogkarspel ant woordde hij zaterdagmiddag op vragen van leden: „Mertens zal niet zeggen waarvoor hij kiest. Als hij kiest wordt dit uitgelegd alsof het NKV kiest. De belangen van het vakverbond worden daardoor geschaad". De N.K.V.-voorzitter waarschuwde voor een vermenging van vakbewe ging en politiek. Hij vond, dat een politieke functie (kamerlid, wethou der), niet verenigbaar is met een bepaalde functie in het N.K.V. (Van onze redactie buitenland) SAINT DENIS (Reunion) Ge neraal Charles Ailleret (60), staf chef van de Franse strijdkrachten en „vader van de Franse atoombom" genoemd, is zaterdagavond om het leven gekomen. Hij werd gedood toen de militaire DC-6, waarin hij reisde, op het eiland Reunion (oos telijk van Madagascar) neerstortte. Met hem kwamen om zijn vrouw, een dochter, enkele hoge Franse staf officieren en twaalf bemanningsle den. Alleen een stewardess overleef de de ramp. Het vliegtuig vloog, op terugweg naar Parijs, tegen een heu vel en ontplofte. Generaal Ailleret was deskundige op het gebied van geleidewapens. Hij organiseerde de eerste Franse kern proeven in de Sahara. De generaal was vooral de laatste tijd in het nieuws als de ontwerper van de nieu we Franse strategie. Deze voorziet in een strategische op geleideprojec- tielen gebaseerde kernmacht, ge richt naar „alle windstreken". In de oorlog was generaal Ailleret in het verzet. In 1944 werd hij door de Duitsers gevangen genomen en naar Buchenwald getransporteerd. Nog vorige week maakte generaal De Gaulle bekend dat hij zijn staf chef een jaar langer zou aanhouden, ondanks het feit dat Ailleret de pen sioengerechtigde leeftijd had bereikt. De voorzitter van de K.V.P.-jonge- ren, Gidi van Dongen, heeft zater dag met 69 jongeren met de K.V.P, gebroken. Na een zeer rumoerige vergadering in Utrecht onderschreef een meerderheid van 145 jongeren een motie van penningmeester G. Tholen om in de K.V.P. te blijven. Volgens de motie kon het doel van de radicalen, een consequent voor uitstrevende politiek, ook binnen de K.V.P. bereikt worden. De vergade ring werd overheerst door een luid ruchtige Limburgse afvaardiging van 70 man die fel reageerde op de aanvallen van voorzitter Van Dongen en vice-voorzitter Jacobs. De jongeren, die de K.V.P. verla ten hebben, worden als gewoon lid opgenomen in de Radicalen. Deze partij kent geen jongerengroep. Eveneens zaterdag vergaderden de radicalen in de C.H.U. Hoewel zij in het algemeen meer sympathie hebben voor de groep-Aarden dan voor een geïsoleerd christelijk blok, bestaande uit K.V.P., A.R.P. en C.H. U„ hebben de C.H.-radicalen, op en kele uitzonderingen na, besloten voorlopig in hun partij te blijven. Ontwikkelt de C.H.U. zich niet in de door hen gewenste richting, dan staan de C.H.-radicalen in het na jaar voor de definitieve keuze: blij ven of breken met de partij. (Van onze correspondent) GOES De adviseurs van de fir ma Waco-Bcton te Goes zoeken uit wie er rechten kan laten gelden op de ruim zestig zilveren munten, ket tingen en gespen uit de Romeinse tijd, die in enkele hopen grint aan de Oostliavendijk en de A.J.-Kade te Goes zijn gevonden. Het grint is aangevoerd uit een niet nader bekende plaats in Lim burg in opdracht van Waco-Beton en de Wegenbouwmaterialenhandel M. C. de Dreu N.V., beide te Goes. De waarde staat nog in het geheel niet vast. De meeste munten zijn nu in het bezit van personeelsleden van de firma. Ook zochten schooljongens de grinthopen af. VIER UUR lang is gisteren gedemon streerd door ongeveer tweehonderd mensen voor de woning van bisschop Moors van Roermond. Vijf demon stranten boden mgr. Moors een peti tie aan, die om intrekking van het ontslag van pastoor Miedema vroe gen. /f; BREDA Het wielerseizoen 1968 is langzaam op gang aan het komen. Ruim een halfjaar lang zullen honderden aspiran ten, nieuwelingen, amateurs en profs door en langs dorpen en steden trekken als deelnemers aan criteria en etappenwedstrij- den. Ook dit jaar besteedt Dagblad De Stem weer extra-aandacht aan de sport op twee wielen, die in Zeeland steeds populair der wordt. De vereniging Theo Middelkamp groeit en bloeit. Men kan dit lezen in onze WIELERKRANT 1968, die Dag blad De Stem u vandaag aan biedt. Een krant waarin inter views zijn opgenomen met o.a. Theo Verschueren, Jaap de Roo, Charles de Smit en Wim Hen driks. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1968 | | pagina 1