zoon lij als enner WIM HENDRIKS WEET ZIJN FUNCTIES TE SCHEIDEN Z© groot Tevreden over de inzet Vererende „OMLOOP '-COMITE WSL IETS EXTRA'S BRENGEN Wedstrijden in d@ avonduren Opkomst nuff mrnt invitatie moeilijk te herhalen oei voor positie CONSUL IJSEBAART Competitie verandert W1ELERKRANT DAGBLAD DE STEM MAART 1968 WIELERKRANT een zoon krijgt zal Ut enner mogen kiezen. Dit waardige gedachtengang trekkelijk korte tijd een etste. Maar Jan Janssen te hebben: „Ik zie de igen van het métier. Ik procent van alle wiel* iam verdient. En de kans lind ik te gering." Voor inssen („Zo zie ik mezelf zaken op de fiets, een die als beroepsrenner l wil verdienen, dus een ■itspraak. wegrenner vindt de kant ïpaciteiten heeft te groot a natuurtalent ben ik be- •n zekere klasse, maar ik doen om met de toprijders ■talenten waren Wouters, Jo de Haan. Die hadden als ik, maar ze misten niet goed genoeg van zich >komst waren." Jan Jans an. Hij verdiende in zijn lar 210 gulden per maand, ik had honger en er was ■.neeht spelen in de ploeg, overgave, want het wat m vooruit te komen. Toen :e de Muer zag, dat hoe- toch in staat bleek om Jen, kreeg ik wat meer lijn positie opgebouwd", ikrijk en Nederland een iie af en toe wel eens te in onder zijn populariteit. „Dat was eigenlijk een e van de ene sportavond it is te veel geweest. Je er tot rust." Is we een (volstrekt) nor- het voorbije winterpro- ;en zien we dit. Maandag: ing van een gewonnen gast bij een feest van de oereniging (die er overi wennen dat Jan Janssen zal wonen, waar hij een Woensdag: Afhalen van Bezoeken aan „huis", Vrij- aatje in een school; 's mid- een supportersclub. Zater- portaoond. ees dat hij niet voldoende ndt Jan Janssen dat al die ■ter hoort. „Wat dacht je, n geweest als ik alsmaar n en tegen de mensen die Het kan niet, ik heb geen wat vele topsporters ont- ior hun positie. Wat dat derland nog wat leren..." zag je ze niet meer terug tot bij de finish. In mijn tijd zou een man als Mastrotto nooit hebben kunnen winnen. De groten zouden dat niet heb ben toegestaan". Denkt Wout Wagtmans dat er ooit nog wel eens een Tour de Franceploeg komt, die on der leiding staat van Kees Pellenaars, door onder ande ren Gerben Karstens en Jan Janssen de beste Nederlandse ploegleider genoemd? „Ik heb vorig jaar tegen de bond ge zegd, dat wie er ook naar Frankrijk zou gaan, er kritiek zou komen van Kees Pelle naars. Iedereen die ploegleider zou zijn geworden. Natuur lijk omdat hij zelf niet ging- Kees Pellenaars had zich rus tig moeten houden. Hij ver brandde met zijn kritiek alle schepen achter zich. Hij neett het verbruid bij de bond. Ik geloof niet meer dat hij nog terugkomt. Bovendien is het na dit jaar dan al drie jaar geleden dat hij er is geweest. Dan is hij er te lang uit. Had hij zich vorig jaar wat TVsj!j ger gehouden, dan zou htj on jaar misschien ploegleider zijn geworden. Nu zal da niet meer gebeuren". Heeft Wout Wagtmans nog favorieten voor de eindzege in deze Tour? „Ja, Jan Jans sen onder andere. Zijn grote tijd is beslist nog niet voorbij- Voor mij blijft hij de gevaar lijke man. Ik vraag mij allee" af wat er voor een ploeg 13 komen. Ze praten nu zelfs over een tweede équipe. Maar waar ze die vandaan moeten halen zou ik echt niet weten- Ik zie 't in ieder geval niet zo duidelijk". strijden meetellen voor het eind» klassement. Dan kan een renner aan het eind bijvoorbeeld zijn twin tig beste prestaties laten gelden. We hebben bij „Theo Middel kamp" grote plannen. We w.illen meer gaan doen voor de jeugd. Bü hen ligt tenslotte de toekomst. De training is nu opengesteld voor jon gens van 12 tot 16 jaar die op gewo ne fietsen rijden. Zij moeten na tuurlijk toestemming hebben van hun ouders. Het loopt goed. We doen dit op dezelfde manier als bü Olympia in Amsterdam. Daar heb ben ze er grote successen mee. De sfeer in de vereniging is bui tengewoon. De verschillen tussen Midden- en Noord-Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen zijn uit dé weg geruimd. We hebben een grote eenheid. Het is een machtige ver eniging. Hoe goed de stemming is blijkt wel uit het feit dat een man als Jo de Roo zijn club maar moei lijk kan vergeten. Hij zal voor het clubkampioenschap van Nederland mooie contracten in het buitenland laten schieten. Daar wil hij bij zijn. Dan kunnen we altijd een beroep op hem dóen. We gaan nu ook meer doen aan de begeleiding. Verschillende men sen van de vereniging hebben een cursus gevolgd in Utrecht. Voor een groot deel op eigen kosten. Dat hebben ze er graag voor over. Er worden nu voedingsschema's opge steld, trainingsschema's, massage- 'schema's en voorlichting over het materiaal. De inzet van de leden is geweldig. „Theo Middelkamp" club met 200 leden van wie 100 li centiehouders. Een club die nog steeds groeit. Want de belangstelling voor de wielersport in Zeeland neemt toe volgens Hendriks, die al vanaf 1993 „tussen de coureurs" zit. De mees- ten kennen hem als de voortreffe lijke wielercommentator bij alle koersen in het gewest. „Aanvankelijk vreesde ik dat ik beide functies moeilijk zou kunnen combineren. Dat het niet gemakke lijk was objectief te blijven. Maar het gaat' uitstekend". Hendriks weet beide functies goed gescheiden te houden. „Theo Middelkamp" is voor hem niet vreemd. Hij was al vier jaar bestuurslid van deze ver eniging voor hij preases werd. Hij is eveneens voorzitter van de Zeeuwse wielercompetitie. „Dat is een groot succes gewor den. Zes jaar geleden zijn we er mee begonnen. We gaan het nu iets anders doen. We laten niet alle wedstrijden meer mee tellen voor de competitie. Dat is niet goed voor de jongens. Er zijn namelijk ook koersen door de week. Renners die eigenlijk naar school zouden moeten, rijden dan liever mee om punten te ver zamelen. Dat gaat ten koste van hun studie. Daar zijn wat klachten van ouders over gekomen. Nu laten we gewoon een bepaald aantal wed- Henk Segers, sinds verleden |aar trainer van de ZeeuwspLj- Vlaamse renners van de wieler vereniging „Theo Middelkamp", verwacht in het komende seizoen veel van zijn pupillen. Vooral van de clubleden, die dit jaar naar de amateurs over zijn gegaan. Segers: „Er is bijzonder veel getraind door onze jongens. Iede re zondagmorgen waren wij met zo'n achttien man present op ons vier kilometer lange parcours bij „De Braakman" Het was voor de eerste maal dat de renners in zo'n groten getale op de wekelijkse trainingen verschenen." In de voorafgaande jaren was er in Zeeuwsch-Vlaanderen altijd maar weinig belangstelling voor de club training Oefenwedstrijden met twee of drie man waren geen zeldzaam heid. „Nu trainen de amateurs tnet veel meer animo zondags 60 ki lometer. Er werd dan flink doorge zetst. Coureurs als Charles de Smit, en Guido Paeridan, die dit jaar bij de amateurs- debuteren reden fel. Samen met Peter Vonck, Haldi van Kampen, Ab Klaeysen en Cees Rentmeester kunnen zij in het nieuwe seizoen voor successen zor gen". De Zeeuwse amateurs worden nu ook in staat gesteid om hun kwali teiten reor eigen publiek te tonen. Het aantal amateurwedstrijden op de Zeeuwse wielerkalender is e- norm toegenomen. En dat komt zeker niet in de laatste plaats door dot er meer Zeeuwen aan deze wedstrijden mee ïunnen doen, het geen Je koersen voor het publiek voel aantrekkelijker maakt. Twee bekende Zeeuwen verdwij nen dit jaar van het amateurto neel: Wim Dubois en Richard Bu- okaki gingen over naar de profs. Dit verlies wordt in de rijen der amateurs weer goedgemaakt door de terugkomst van Wim de Wilde, die weer aan wedstrijden gaat deelnemen. Henk Segers: „Nu Trico-Noble een wielerploeg van tien man (van ,wie zes Zeeuwsch-Vlamingen) geadopteerd heeft, zijn er voor ons meer mogelijkheden gekomen om aandacht aan de minder goede ren- ners te besteden. Daarvoor zijn anze financiële middelen eerst on toereikend geweest." Henk Segers verwacht dit jaar van de nieuwelingen geen herha- ™g van de zegereeks, waarvoor J16 Zeeuwsch-Vlamingen in 't afge- '°Pen seizoen zorgden „De succes- °on moeten nu komen, van Gijsel, ~e Bunder en Rokven, alle drie aorstejaars nieuwelingen", aldus de ,?."iarige Henk Segers, wiens hoop JU de aspiranten voornamelijk ge- v?stigd is op Faas en Hamelink. w het seizoen oegint krijgt Se vers er naast het trainerschap nog on functie bij: ploegleider. Voor ff» staat het nu al vast dat hij U de amateurs getuige zal zijn an veje Zeeuwsch-Viamingen overwinningen. Ook de wielrenners uit Midden- en Noord-Zeeland hebben zich uit stekend op het seizoen voorbereid. De coureurs van de wielervereni ging „Theo Middelkamp" in dit ge bied schaafden maandenlang zorg vuldig aan hun conditie, onder lei ding van Jaap de Roo. Maar niet alleen de conditietraining is be langrijk. Ook aan de wegtraining besteedt „Theo Middelkamp" aan dacht. Jan Ponse (26) uit Kruinin- gen en Ben Mulder (38) uit Middel burg verzorgen dit onderdeel van het wielerprogramma van „Theo Middelkamp" voor de renners van Midden, en Noord-Zeeland. Elke week trainen de renners in de Wilhelminanolder. Daar worden vele kilometers onder de wieltjes doorgedraaid 'onder het kritische oog van de heren Ponse, die het werk nu ruim een jaar doet, en Mulder die zich voor het tweede jaar beschikbaar heeft gesteld om de wegtraining te verzorgen. Bei den zijn tevreden over de vorderin gen van hun pupillen. Over de ge weldige inzet en het enthousiasme, waarmee wordt geoefend. „De jon gens hebben er alles voor over. Ze moeten soms behoorlijke afstanden afleggen om aan de training deel te nemen, maar ze doen het graag. Ze leven voor hun sport. Zo is het leuk werken. Je merkt dan tenmin ste dat je gewaardeerd wordt", ver telt Jan Ponse een 26-jarige belas tingambtenaar die het wielerwerk als een pure hobby ziet. Ponse vindt het verheugend dat de Wegtraining voor de renners uit Midden- en Noord-Zeeland en die van Zeeuwsch Vlaanderen nu ge scheiden is. We hebben nu meer mogelijkheden. Het aantal coureurs dat de trainingen bijwoont neemt daardoor toe. De organisatie is een stuk verbeterd. Dat dit te merken is bij de renners wordt ook bewe zen. „We hebben er enkele talent volle coureurs bij. De nieuwelingen Kees Priem (2e jaars), Kees Bal (le jaars) en Piet Remijn (le jaars) beloven veel voor de toekomst. Dan hebhen we bij de amateurs de ster ke Charles de Smit, die met zijn 26 overwinningen in een seizoen de eerste plaats veroverde in de voor de renners aantrekkelijke Zeeuwse wielercompetitie. Het succes moet natuurlijk op de eerste nlaats van de renners Zelf ko men. Wij kunnen ze zo goed moge lijk opleiden voor de wedstrijden, maar zij moeten voor de resultaten zorgen. Prestaties boeken waardoor de belangstelling voor het wielren nen in Zeeland nog meer toeneemt. Je kunt merken dat er ai meer animo voor de wielersport komt in Zeeland. Er zijn verschillende rondes bij gekomen in de laatste jaren. Brui- nisse, Middelburg, Koningsplaat, Arnemuiden en Nieuwplaat om er eens enkele te noemen kennen nu ook hun wielerkoers. Voor ons een reden om door te gaan. Een teken dat we niet voor niets werken". Sinds januari van dit jaar Is dé heer B. A. IJsebaart KNWC-con sul voor de hele provincie Zeeland. Daarvóór bekleedde de Terneuzen- se sportoffieial deze functie alleen voor Zeeuwsch-Vlrjjideren. Toen de heer Ganzeman, die tot eind vorig jaar consul voor midden west en Noord-Zeeland was, ech ter onverwacht aftrad, nam de heer IJsebaart ook dit consulaat- schap op zich. „Eigenlijk was er voor de hele provincie altijd maar één consul nodig. Maar toen ik z°s jaar ge leden deze functie kreeg, hebben we besloten om voor Midden- en west-noord Zeeland apart, iemand te nemen. Dat kwam hoofdzakelijk omdat ik er bü mün debuut als consul een beetje tegenop zag om heel Zeeland te behandelen. Ik wilde eerst liever kijken hoe het in Zeeuwsch-Vlaanderen zou gaan", aldus de heer IJsebaart. In de zes jaar dat de Terneu- zense eigenaar van een zaak in kunst- en sportartikelen als con sul van Zeeuwsch-Vlaanderen op trad, is er vooral op het gebied van de jurering veel verbeterd. Veel ouderwetse toestanden wer den aangepast. Buiten Zeeuwsch- Vlaanderen zal de heer IJsebaart op dit gebied niets hoeven te ver beteren. IJsebaart: „Daar loopt de zaak al prima. Wat dat betreft zal mijn „gebiedsuitbreiding" wei nig moeilijkheden met zich mee brengen". Langere reizen zuilen volgens de heer IJsebaart niet to veel voor komen: „De meeste activiteiten vin den toch in Zeeuwsch-Vlaanderen plaats". Groter is het probleem van de wedstrijdorganisatie in de zomermaanden. „Binnen niet al te lange tüd zullen alle wedstrijden in de zomermaanden 's avonds' gehouden moeten worden wegens het toenemende verkeer op de weg", zegt de Zeeuwse consul, die over dit probleem reeds be sprekingen heeft gevoerd' met af gevaardigden van de provinciale waterstaat. BEN IJSEBAART ...hst wordt te druk op de weg... De nieuwe voorzitter van de Zeeuwse wielerclub „Theo Middel kamp" heet Wim Hendriks. „Arjaan de Schipper, de man die de Zeeuw se wielersport omhoog heeft ge bracht, kon zich tevreden voelen. Hendriks: „De Schipper was zo'n beetje de grote kracht waar Theo Middelkamp op dreef. Hij was ja renlang bestuurslid en wilde zijn club niet eerder in de steek laten, om een functie te vervullen in de Sportcommissie van de KNWU, voordat hij wist dat dit niet ten koste zou gaan van zijn wieler club". De Schipper kon voldaan ver trekken, nu hü wist dat Wim Hen driks de touwtjes bij Theo Middel kamp in handen had genomen. Wim Hendriks, de 39-jarige Middelbur ger die sedert januari voorzitter is van de enige Zeeuwse wielerver eniging, heeft enorme verdiensten voor de wielersport. Het is geen onbelangrüke functie die hij heeft te vervullen bü een De groep wielrenners op de foto hierboven, leden van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Wieier Club „Theo Middelkamp", heeft deze winter hard getraind. Henk Segers hield ze in conditie. Hij waakte over de forme van (v.l.n.r.): J. Crooijmans, A. de Jong, H. de Schipper, A. van de Bunder, F. Kissner, P. Kissner, J. de Vos, J. van Waes (achter De Vos), J. Henneman, G Paridaen (achter Hen- neman) J. Boekhout, A. Klaeijsen (achter Boekhout), N. Faas, J. Dierick, P. Vonck (achter Dierick) J. Beun, G. Hamelink, J. de Schipper, R. Dukelo (achter De Schipper) en C. de Smit. en toch niet te veel renners op de weg te krügen overweegt men om de teams van zeven tot zes cou reurs terug te brengen. Verleden jaar namen zeventien ploegen deel aan de „Omloop". Dit jaar reke nen de organisatoren op een maxi mum van twintig formaties. Er is een grote kans dat er dit jaar meer buitenlandse renners aan de Zeeuwsch - Vlaamse ronde deel nemen, omdat de Omloop van Zeeuwsch - Vlaanderen dit jaar voor de eerste maal op de kalen der van de UCI is geplaatst. Be halve de animo onder de deelne mers blijkt er ook bij de landelijke sponsors veel belangstelling voor de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen te zqn. Vast staat dat het parcours vrij- wel gelük zal zü'n aan dat van ver leden jaar. Op de eerste dag wordt de langste etappe gereden. Op de tweede dag volgt dan 's morgens de ploegentüdrit, later op de dag gevolgd door de derde etappe, een niet al te lange wedstrijd. Het ligt ln de bedoeling: dit pa troon in de komende jaren te hand haven. Ook de wedstrijddatnm zal in de toekomst altijd rond half sep tember komen te liggen, zodat de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen de laatste grote wedstrijd van het amateurseizoen blijft. „Wij hebben talentvolle ama teurs", zegt Jan Ponse, een van de wegtrainers voor de groep „Midden- en Noord-Zeeland". Op de foto onder de groep die door hem (en Ben Mulder) geleid wordt tijdens de wekelijkse oefeningen in de Wilhelminapolder. Van links naar rechts: L, van der Waart, M. Smallegange, J. Blok, M. van Leeuwen (achter Blok), C. Bal, D. Smallegange (achter Bal), T. Huijzen, Th. Schouwenaar, A. Kuzee (achter Schouwenaar), T. Stroosnijder, C. Priem (achter Stroosnijder), H. van Riet,, J. van de Bosse, M. Remijn, P. Remijn en W. de Visser. Een van de jongste juryleden van de KNWU heet Wim Jeremiasse, Deze 28-jarige ambtenaar op het belastingkantoor in Goes heeft ple zier in zijn hobby. Een hobby waar hij elke week zo'n 35 uur aan kwijt is. Het jury-werk, secretariaat van de wielerclub „Theo Middel kamp", organisatie Ronde van Midden-Zeeland en al wat hij nog meer voor de wielersport doet inbegrepen. Maar het liefst houdt hij het bij het optreden als jurylid. Als zodanig wordt hij regelmatig uitgenodigd voor koersen in het gehele land. Hoe hij zo jong al een bekende verschijning is in nationale wieier- kringen? „Ik heb veel te danken aan Arjaan de Schipper. Van hem leerde ik veel bij de wedstrijden die ik met hem volgde. Ook van Bram Koopmans in Olympia's Toer In 1964 maakte Jeremiasse zijn debuut als jurylid in de Ronde van Brabant. Daarna volgden vele grote wielerkoersen. Hij deed twee keer de Zesdaagse van Amsterdam en ook in de Rotterdamse Zesdaagse zal hij van de partij zijn. Hoe hij door de KNWU gewaardeerd wordt blijkt wel uit de vererende uitnodiging die hij ontving om van 6-20 decem ber in Rome de UCI-cursus voor internationaal jurylid bij te wonen. Hij kreeg van zijn superieuren in Goes echter geen toestemming. Voorwaarden bij het volgen van deze cursus is namelijk dat men in ternationale ervaring op moet doen in de Tour de France en de Ronde van Italië. Dat ging de bazen van Wim Jeremiasse teveel tijd kosten. Op 11 en 15 september zal voor de vijfde maal de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen worden ge houden. Voor de wielercomités van Terneuzen en Oostburg, die deze tweedaagse wedstrijd in samenwer king met Dagblad De Stem orga niseren, is dit eerste lustrum aan leiding om iets extra's te doen aan deze nog steeds groeiende ronde. Dat extraatje zal waarschijnlijk be staan uit twee koersen voor be roepsrenners, die dan in Terneuzen en Oostbnrg als afwachtingswed- strijden worden gereden. Er is zelfs al het idee geopperd om de wereldkampioen van de profs voor deze wedstrijden naar Zeeuwsch - Vlaanderen te halen, maar definitief is daarover nog niets vastgesteld. De plannen zul len pas vastere vormen aannemen na de eerste officiële vergadering, die de organisatoren deze maand over de komende „Omloop" zullen hebben. Wel is nu al zo goed als zeker dat de belangstelling van deelna- merszüde die van vorig jaar weer zal overtreffen. Vele merkenteams hebben de Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen reeds op hun program ma staan. Om zoveel mogelyk ploe gen deel te kunnen laten nemen

de Stem | 1968 | | pagina 13