VERZOEK OM STRAF VERVOLGING Roemenië weigert Russisch kern- beleid te steunen Tegenoffensief Amerikanen na natte moesson NYY en NKV willen toezicht ven Kerk in beweging Twintig personen in autobus verbrand Aantal dominees in brief aan Polak over „oorlogsmisdaden": OOK PERSONEEL BIJ RAAD VAN COMMISSARISSEN Narcotiseur Mia Versluis voor het hof Woordenspel rond nieuwe katechismus Over paar weken droog weer IN 'T KORT PAMFLET PROTEST een Noorden vraagt meer dan agglomeratie CONFERENTIE IN SOFIA BEëlNDIGD AANVAL GEVECHT Overtredingen van opiumwet stijgt Politiefunctionaris Voorzitter comité Nederland vrij moet aftreden Bevoegdheden Verplichting Senatoren eisen spoeddebat over Vietnam Castle Furniture wandmeubel 1690.- stoel 129.- AMSTERDAM (ANP) Ds. A. A. Spijkerboer te Amsterdam heeft namens een aantal ambtgenoten en andere, veelal bekende, personen een brief naar de minister van Justitie geschreven, waarin zij als hun mening uitspreken, „dat de president van de Verenigde Staten en de verantwoordelijke Amerikaanse militairen ter zake van de oorlogvoering in Vietnam zich gemeten aan de te Neurenberg en Tokio aangelegde maatstaven schuldig maken aan oorlogs misdaden". Omdat tegen studenten, die de zelfde mening in het openbaar heb ben geuit, een strafvervolging wordt ingesteld, verzoeken zij de minister „ook tegen ons op grond van de hierboven geuite mening een straf vervolging te doen instellen, opdat blijke of wij uit de processen van Neurenberg en Tokio de juiste con clusie getrokken hebben." Inmiddels blijven de zes Groningse docenten in de filosofie die een brief hebben gekregen van minister Polak waarin deze hen verwijt, jonge men- ten te stijven in het plegen van strafbare handelingen, met hun volle gewicht achter de gelaakte studenten staan. De woordvoerder van de groep dr. L. Nauta, verklaarde dit gisteren voor de KRO-radio. H(j zei dat de minister niet ingaat op het wezen van de zaak en dat hij ten onrechte aanneemt alsof er alleen maar sprake is van belediging of schelden van de kant van de studenten. De Utrechtse politie heeft weer een pamflet verwijderd, waarop anti- Johnson leuzen stonden. Er is hierom proces-verbaal opgemaakt tegen de 28-jarige mevrouw O. G. F. Het Eerste-Kamerlid voor de PSP, de heer Boetes, is bericht dat uit de Handelingen van 'de kamer de pas sage zal worden geschrapt, waarin de senator zich aansluit bij de woor den van prof.Delfgaauw, waarin deze Johnson een oorlogsmisdadiger noemt. De heer Boetes heeft hier tegen beroep- aangetekend. Voorts heeft dit kamerlid de minister van justitie een affiche gestuurd zoals hij eerder deze week in de Eerste Kamer er een aanbood aan de mi nister van onderwijs en weten schappen. De affiche aan minister Polak ging vergezeld van een brief. Daarin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui iiiiiiiiimiiiiii (door dr. A. v.d. Weijer o.f.m. cap.) Pater Visser, een van de twee theo logen, die namens Rome de nieuwe katechismus hebben beoordeeld, heeft voor zichzelf sprekend, verzekerd, dat er in de nieuwe katechismus geen dwalingen en zeker geen ketterijen staan. Hij is tot die conclusie ge komen na grondige bestudering van het boek, na minutieuze lezing van het rapport der kardinalen en na da genlange gedachtenwisseling met de professoren Daanis en FortmanDat klinkt bemoedigend, hoewel we het Waag nog eens uit de mond van de officiële instanties willen horen. Ho- penlijk komt deze bevrijdende uit spraak binnen afzienbare tijd. Waarom dan al die deining, is men geneigd zich af te vragen? Pater Vis ser antwoordt, dat die deining gemo tiveerd is, gezien de wijze waarop de nieuwe katechismus het geloofs goed behandelt. Zij formuleert onzorgvuldig, zij laat aspecten van het geloofsgoed weg die niet weggelaten mogen worden, Zli glijdt op onverantwoorde wijze over bepaalde glementen in de leer heen, kortom zij verduistert en ver vormt de oorspronkelijke zin van het dogma en van de traditie der kerk. wie dit alles leest, krijgt de indruk dat met de linkerhand weer terugge nomen wordt wat met de rechter ge geven was. Geen ketterij of dwaling, jbel verduistering en vervorming van het dogma en de traditie der kerk. foss toch een slecht en gevaarlijk boek. Dus toch een misstap van het Nederlands episcopaat, dat de kate- eaismus voor zijn rekening heeft ge nomen. Wanneer zal het uit zijn met dit woordenspel, dat door geen mens van Geze tijd meer begrepen kan worden? ;ten straks de officiële instanties !n godsnaam duidelijker spreken dan Poter Visser het in zijn interview eejt gedaan. Laten zij iets zeggen, °t hout snijdt voor gelovigen van eze tijd. Desnoods, als dat hun over- nigmg jSj de bisschoppen door uitgeven van de katechismus on- orantwoord gehandeld hebben. Dat altijd beter dan het in- en uitpra- on, waarmee we nu al enige tijd wor- en doorgezaagd. schrijft de heer Boetes, dat het hem juist lijkt dat minister Polak, cq. de Nederlandse regering, stappen on derneemt om door middel van een proces op internationaal niveau te doen uitmaken of inderdaad Johnson en de zijnen oorlogsmisdadigers moe ten worden genoemd. De senator vindt dit juist alvorens alsnog wordt overgegaan tot vervolging van prof. dr. B. Delfgaauw en tot eventuele vervolging van al diegenen die woorden van dezelfde strekking uiten of reeds hebben geuit. Het beroep van de heer Boetes tegen het schrappen van de betref fende passage uit de Handelingen van de Eerste Kamer zal op dinsdag 12 maart in besloten vergadering door de kamer worden behandeld. ASSEN (ANP) De laatste dag van het bezoek van de parlementaire commissie aan het noorden van het land, is gewijd aan het in het open baar horen van organisaties en per sonen. Verschillende instellingen hebben zich van tevoren reeds tot de parle mentaire commissie gericht en ge meld wat zij te berde zouden willen brengen. Zo ook de bestuurscommis sie noorden des lands. Het verbaast de bestuurscommissie verder, dat de regeringsnota ontwik keling van het noorden des land, dat door het accent te leggen op het com plex Groningen-Delfzijl-Eemshaven, het noorden zijn achterstanden zou kunnen wegwerken. Zal zuidoost Drenthe, zal Emmen, zal Friesland, zal Leeuwarden zijn huidige moeilijkheden overwinnen door het stralingseffect van de Eems- haven? Een agglomeratie kan het noorden niet helpen, zo zegt de com missie oa. (Van onze redactie buitenland) SOFIA Roemenië heeft in Sofia geweigerd de Sovjet-Unie te volgen in haar kernbeleid. Het heeft ook geweigerd een overeenkomst met de lan den van het Warschau-pact te ondertekenen, waarbij het pact zich stelt achter het Amerikaans-Russische ontwerpverdrag tegen de verdere spreiding van kernwapenen. De landen van het Warschau-pact hebben aan het einde van hun top conferentie een scherpe aanval gepubliceerd op het Amerikaanse beleid in Vietnam. Zij hebben een algemeen commu niqué en een verklaring over Viet- liam ondertekend. Maar volgens welingelichte bron nen kon ten aanzien van het Russi sche kernbeleid geen algehele over eenstemming worden bereikt en dus verwachtte men een aparte verkla ring hierover, naast het communi qué en het document met betrekking tot Vietnam. Roemenië dringt erop aan dat de Sovjet-Unie en andere kernmogend- heden onder kerntoezicht komen te staan, maar de Sovjet-Unie verzet zich hier fel tegen. Het was de tweede achtereenvol gende week dat het kleine Roeme nië laat zien dat het onafhankelijk is van Rusland, ongeacht de druk die de Sovjet-Unie uitoefent. Verleden week zijn de Roemenen, zoals bekend, van de conferentie van communistische partijen in Boeda pest weggelopen, omdat zij van me ning waren dat de Sovjet-Unie met stalinistische methoden vrije discus sie onmogelijk had willen maken. SAIGON (AFP/Rtr) be reorganisatie van de bevelvoering aan het noordelijke front in Zuid-Vietnam waar generaal Westmoreland, de algemeen opperbevelhebber, een afzonderlijk hoofdkwartier onder bevel van zijn voormalige stafchef generaal-majoor William Rosson heeft ingesteld, zou wel eens het voorspel van een tegenoffensief kunnen zijn, zo menen waarnemers in Saigon. Deze veronderstelling wordt ge steund door het feit dat over enkele weken de natte moesson voorbij is en de tijd voor gi-ote operaties met zwaar materiaal voor de Amerikanen gunstig wordt. In naam blijft generaal der mari niers Robert Cushman, wiens hoofd kwartier voor de vijf noordelijke pro vincies in Danang is gevestigd, het bevel voeren, maar het tactische hoofdkwartier voor de twee provin- vies Quang Tri en Thoea Thien komt onder leiding van generaal-majoor Rosson en in diens gebied liggen be dreigde punten als Khe Sanh, Con Thien en vooral ook de oude keizer stad Hué. tijdens het „Tet"-offensief 26 dagen lang in handen van de te- gestander en opnieuw bedreigd door een Noordvietnamese divisie. In militaire kringen deden de af gelopen dagen geruchten de ronde dat men niet gelukkig was met de wijze waarop de mariniers de ontwik kelingen rond Khe Sanh en Hué had den aangepakt. Behalve de mogelijkheid van een Amerikaans offensief moet in het noorden vooral rekening worden ge houden met de kans op een nieuwe Noordvietnamese aanval. Khe Sanh wordt reeds geruime tijd belegerd, rond Hué zou een Noordvietnamese divisie liggen en in Amerikaanse mi litaire kringen sprak men deze week de verwachting uit dat de tegenstan der mogelijk op drie punten tegelij kertijd zou aanvallen om de verbin dingen tussen de verdedigingsstellin- gen langs de zeventiende breedte graad te doorbreken. Amerikaanse functionarissen hebben voorts her haaldelijk de veronderstellingen geuit dat Noord-Vietnam wellicht zal trach ten de twee noordelijke provincies in handen te krijgen om in een zeer gunstige onderhandelingspositie bij eventuele vredesbesprekingen te ko men. In het nieuwe bevelsgebied werd vrijdag een hevig gevecht geleverd bij Dong Ha ten zuiden van de ge demilitariseerde zone, waar Noord vietnamese eenheden ter sterkte van een bataljon trachtten door te breken. Amerikaanse mariniers en rege ringstroepen wisten een doorbraak te verijdelen en de tegenstander trok terug met achterlating van 138 doden. Vijftien mariniers sneuvelden en 76 werden gewond terwijl de regerings troepen „lichte verliezen" leden. In de Delta van de Mekong bij Can Tho beëindigden de Amerikanen gis teren de operatie „Coronado XI", een zuiveringsactie waarbij 39 Amerika nen en 264 Vietcong-soldaten sneu velden en 196 Amerikanen werden gewond. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van de 176 pro cessen-verbaal die in 1967 werden opgemaakt wegens overtreding van de opiumwet, kwamen er 105 voor rekening van de stad Amsterdam. Voor Dei. Haag bedroeg het aan tal 19, voor Rotterdam eveneens 19, voor Utrecht 3, Dordrecht 3 en Arnhem 4. Dit is een belangrijke stijging ten opzichte van de 68 processenverbaal die in 1966 werden gemaakt. De op sporingsactiviteiten van politie en ju stitie zijn vorig jaar sterk geïntensi veerd en daaraan is het stijgend aantal processen-verbaal dan ook mede te danken. Er is echter ook een stijging in het gebruik van ver dovende middelen. (ADVERTENTIES) In de Mojavewoestijn in Califor- nië is een autobus met 30 inzit tenden na een botsing met een personenauto, welke op de ver keerde rijbaan reed, in brand "gevlogen. Twintig mensen heb ben het leven verloren en tien zijn gewond. De bus was van Los Angeles op weg naar Las Vegas. (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR De heer J. Bo- gaards uit Alkmaar die enkele da gen geleden in het nieuws kwam als voorzitter van het onlangs opge richte comité Nederland Vrij, dat een dam wil opwerpen tegen de an ti-Amerikaanse betogingen in ons land heeft zijn functie neergelegd. De heer Bogaards heeft ook be dankt als lid van de stichting Zuid- afrikaanse werkgemeenschap eft van de Christen Democraten Unie, van welke laatste organisatie hij pen ningmeester was van de afdeling Noordholland-Noord. Een en ander is gebeurd nadat de heer Bogaards, die burgerambte naar is bij de rijkspolitie te Alkmaar gisteren bij de overste A. Cammaert was ontboden die hem ernstig in overweging had gegeven zijn activi teiten in allerlei politieke organisa ties maar stop te zetten. De superieuren van de heer Bo gaards hadden met name ernstige bedenkingen tegen het feit, dat zijn naam in krantenberichten voortdu rend in verband werd gebracht met zjjn werk bij de rijkspolitie te Alk maar. De heer Bogaards heeft ver klaard, dat hij zich volledig zal schikken naar de eisen van hoger hand. o ritair uit aandeelhouders en onder nemingsraad dient te worden samen gesteld. UTRECHT (ANP) Het NVV en het NKV achten voor een beter bestuur van de onderneming een intensiever en algemener toezicht op de directie nodig. Zij willen een andere samenstelling van de raad van commissarissen, die meer bevoegdheden moet krijgen dan thans. N.V.V. en N.K.V. hebben hierover een gemeenschappelijk standpunt be paald. Deze visie zal binnenkort ken baar worden gemaakt bij de Sociaal- Economische Raad, die de gewenste "herziening van de naamloze vennoot schap bespreekt. De twee vakcentrales gaan ervan uit dat de huidige juridische struc tuur van de Nederlandse bedrijven geen rekening houdt met de maat schappelijke functie die de onderne ming heeft gekregen. De leiding is aUeen verantwoording schuldig aan de aandeelhouders en niet aan het personeel of de maatschappij buiten de onderneming. Toch raken de be slissingen van de directie evenzeer de belangen van werknemers en bui tenstaanders als die van de kapitaal verschaffers. Het gaat volgens N.V.V. en N.K.V. niet alleen om de juiste belegging van het geld van de aandeelhouders, Bedrijfssluitingen of -vestigingen, water- en luchtverontreiniging, de hoogte van de prijzen etc., raken de belangen van veel grotere groe pen mensen. De vakcentrales stellen nu voor dat elke onderneming die bij de ko mende wet zal worden verplicht tot het instellen van een ondernemings raad, ook wordt verplicht tot een raad van commissarissen en deze raad te laten benoemen door een kiescollege dat per onderneming pa- WASHINGTON (RTR) Ameri kaanse senatoren onder leiding van William Fulbright, voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, hebben een spoeddebat over Vietnam geëist. Zij willen worden geraadpleegd over' de berichten betreffende opvoe ring van de Amerikaanse troepen sterkte daar en mogelijke uitbreiding van de oorlog tot buiten de grenzen van Zuid-Vietnam. Zij onderbraken daartoe een debat in de senaat over de burgerrechten. Fulbright, reeds lang tegenstander van de Vietnam-politiek van de re gering, zei: „Er zijn geruchten, meer dan geruchten dat zeer belangrijke besluiten in verband met een grote nieuwe uitbreiding van onze strijd krachten in Vietnam worden overwo gen". De sfeer die dit tweedelige wandmeubel ademt, roept de rust en rijkdom van andere tijden op. Een sfeer die nog eens extra genuanceerd wordt door het vak manschap en het prachtige eikenhout waarmee zowel deze tweedelige wand als ook de bijbehorende stoel gemaakt zijn. Een begeerd bezit, juist in deze tijd. En er zijn talloze combinatie-mogelijkheden met deze wandmeubelen. Stijl I en\standing VAN COOTHPLEIN 12 BREDA De twee vakcentrales willen de raad van comissarissen-nieuwe stijl de volgende bevoegdheden geven-.' 1. Het benoemen en ontslaan van de directie. Nu ligt de bevoegdheid hiertoe bij de aandeelhouders. 2. Het vaststellen van de jaar stukken, welke taak op het ogenblik eveneens bij de aandeelhouders be rust. 3. De beslissing over belangrijke stappen als fusies, verplaatsing van het bedrijf of vestiging van nieuwe bedrijven, wijziging van de statuten, wijziging van de produktiemethoden etc. De raad dient voorts periodiek af te treden met de mogelijkheid tot herbenoeming. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Gepresideerd door mr. J. H. F. Bloemers heeft de ci viele kamer van het gerechtshof te Arnhem achter gesloten deuren zich eergisteren bezig gehouden met de zaak Mia Versluis, het 21-jarige Enschedese meisje dat na een hiel- operatie in het ziekenhuis te Ensche de niet meer uit de narcose ont waakte. Zij is reeds anderhalf jaar bulten bewustzijn. De beklaagde in deze zaak is de narcotiseur B. P. die in eerste in stantie een boete van 1000 gulden kreeg opgelegd. De geneeskundig-in- pecteur van de volksgezondheid in Overijsel vond deze straf te laag en kwam in hoger beroep. Als raads man van de geneeskundig-inspecteur trad de advocaat mr. Drooglever- Fortuyn uit Den Haag op, terwijl als raadsman van de he-r Versluis, de vader van het slachtoffer, mr. Ben- no Stokvis uit Amsterdam optrad. De officier van justitie, de procu reur generaal eiste 6 maanden ont zegging van de bevoegdheid tot het uitoefenen van de geneeskunde. Het hof zal over drie weken schriftelijk uitspraak doen. De heer W. .T. B. Versluis verwacht dat de officier van justitie in Almelo een strafrechtelijke vervolging zal instellen tegen het medisch team van het ziekenhuis. De heer Versluis zegt dat de eis voor het gerechtshof in Arnhem al leen „het schaden van de medische stand" geldt, en niet het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Na de behandeling van de zaak door het medisch tuchtcollege in Zwolle, heeft de heer Versluis ook een klacht in gediend bij de officier van justitie, tegen de narcotiseur zowel als tegen de chirurg, wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Het zal van de uitspraak van het hof in Arnhem afhangen of de nar cotiseur en eventueel ook de chirurg nog strafrechtelijk zullen worden vervolgd. OSLO (Reuter) Noorwegen wil lid blijven van de NAVO wanneer volgend jaar het huidige verdrag af loopt. Dit staat in een rapport dat de re gering in Oslo heeft gepubliceerd. Links georiënteerde en andere te genstanders van de NAVO in Noor wegen ijveren voor uittreding. WARSCHAU (Reuter) Onge veer 4000 studenten zijn gisteren zin gend naar de universiteit van War schau getrokken uit protest tegen de uitsluiting van twee studenten, die geen colleges meer mogen vol gen, omdat zij deelgenomen hadden aan een betoging tegen het verbod om een klassiek Pools toneelstuk op te voeren. Het kwam tto een handge meen met rond 500 politiemannen in burger. CALUMET (Reuter) Een red dingsploeg heeft gisteren de stoffe lijke overschotten gevonden van zes tien van de 21 mijnwerkers, die se dert dinsdag na een brand in de zoutmijn te Calumet ln de Ameri kaanse staat Louisiana, werden ver mist. Over het lot van de vijf ande ren tast men nog in het duister. EL DORADO (A.F.P.) In de stad El Dorado in de Amerikaanse staat Arkansas is de noodtoestand af gekondigd, nadat ongeveer zestig ne gers hadden gedemonstreerd tegen de vrijlating van een blanke jonge man, die ervan was beschuldigd in september vorig jaar een neger te hebben gedood.

de Stem | 1968 | | pagina 5