IT O in P. G. Boutens-tentoonstelling in Middelburgs stadhuis geopend lenflade Randstad vóór op rest Nederland BEZOEK AAN LAATSTE EILAND Ons leven in cijfers Gehoord op 't Grand Gala Eye",, uitblazen mevrouw papiei voor uw -pen Cultuur in stadhuis RON» DE SCHELDE 32 derachtig! ÉW VEELZIJDIGE KIJK OP WERK VAN GROOT DICHTER Raskippen waren dief noodlottig Brandweer van Kruiningen viert zilveren jubileum ZONDAG GEOPEND VAN 11-17 UUR GROEI WERKGELEGENHEID Duitse coaster weer vlot OPNIEUW WINST VOOR ST.-ALOY? Hulst, centrum voor cultuur?? Scheuring KVP IV Erfenis" Nieuwe kleuterschool in Kapelle DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 9 MAART 1968 IN. 11150-4564. :ggen van parket- e keuken wilt ;ten f 3.000,- 300,— van de rag wilt terug- ianden, betaalt 74,30, dus in 6,40. In die 4 financierings- irgoeding voor erlijdensrisico. aand- n woning. ok Precisiezaad, (ADVERTENTIE) Eén discussie over Edison, 2 twist gesprekken over minimode, 23 klachten over het weer en 76 loftuitingen op Friendchips. U weet wel: die nieuwe verleidelijk lekkere tasttoe-traktatie van snack expert Smiths. (ADVERTENTIE) ëmls&P '-;V ATEGENHONDERD pagma's vol c«- d^opTnY fers is niet niks. Maar twaalf 'Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Aan dr. P. C. Boutens. Hierbij waag ik het u Yoeng Poe Tsjang te zenden." Deze nederige opdracht, geschreven In een exenu plaar van het gelijknamige boek, door de ongemakkelijke Jan Jacob Slauer- noff, typeert welk een gezag Boutens in het vooroorlogse literaire Neder land had. Slauerhoff deed zelfs zijn titerste best om in leesbaar hand- chrift, de „gruwel" van deze dichter, aan „de meester" te schrijven. Maar niet alleen hij, ook andere groten uit het Nederland van toen ais Njj- hoff. Bloem, Couperus enz., en b.v de Belg Van de Woesteijne rekenden het zich tot een eer om de eerste druk van een werk aan Boutens op te dragen. Dat alles valt te constateren op de tentoonstelling „P. C. Boutens 1870- 1943", die vrijdagmiddag in de Vlees hal van het Middelburgse stadhuis Mr. P, Adriaanse, een neef van 7 Boutens, met zijn dochter voor het nortret van de dichter. burgse gymnasiastenvereniging „N1-' hi! Sin Labore" maar ook een drank-1 rekening die een zeker voor die tijd niet-onaanzienlijk bedrag vermeldt, i Trouwens ook Slauerhoff maakt in' een brief gewag van een „drink gelag". dat hem zeer goed moet heb ben bevallen. Typerend voor Boutens' werk is een citaat uit een zijner gedichten, dat op de tentoonstelling met grote letters op een wand ir aangebracht: Een ding schonken mij onvoorwaardelijk uit hunnen overvloed de eeuwige goden: het ogenblik. miljoen mensen is evenmin wei nig. En wanneer je zo'n uit het korset gegroeid woord als tijdschriftlezers- kringonderzoek tussen die gegevens plaatst, dan wordt het ene gegeven een logisch gevolg van het andere. Die negenhonderd bladzijden met cij fertjes bieden een antwoord op de vraag, wie nu eigenlijk precies de mensen zijn, die bepaalde maand-, week- en dagbladen lezen en die naar de televisie en dan vooral de STER kijken. 0 hebt al begrepen, dat het hier han. delt om een onderzoek, waarin zes grote Nederlandse uitgevers hevig en zakelijk zijn geïnteresseerd. O, had u er al iets over gelezen? (In welk dag blad, respectievelijk week- of maand blad, mevrouw? En bent u met katho lieke, gereformeerde of niet-kerke- lijke ogen langs de regels gegaan?) Ja zeker, dat kan óók, dat u reeds ,van het onderzoek had gehóórd. (Via de televisieuitzending over het betrok ken onderwerp, mevrouw? Zo ja: hebt B het programma alléén gezien of •amen met een eventuele echtgenoot? Zo nee: wat deed u op dat tijdstip?) Wie deze simpele vragen bij de kop neemt, komt meteen tot de ontdek king, dat kort en goed antwoorden lang niet eenvoudig is. De naam van krant of tijdschrift kan al moeilijk heden geven, je las wel een artikel over dat onderzoek, maar drie dagen later weet je niet meer waar. f)IE vraag over de televlsie-uitzen- ding, da's een geniepige bij na der inzien. Alleen of met uw wan? Maar wat vul je in als je al die cijfertjes over het scherm zag tollen samen met een goede kennis, wa mannelijke kennis wel te ver staan. Een beleefde stilte en afge wende blik is hier misplaatst. Vriend Jan kwam hier gewapend met z'n elektrische boor eindelijk het zo lang Beloofde karweitje opknappen: de spiegel in de hal en bijbehorend hand schoenenkastje deugdelijk aan de jnuur bevestigen. En Dirk, uw eigen U|rk, moet onverwachts invallen voor SM zieke collega. Nu zit daar Jan na gedane arbeid met een kop koffie •oor de teevee, in Dirks stoel ja, en wet z n voeten op Dirks speciale mat je, dat slijtage van 't kamerbreed ta- 5'! moet tegenhouden. Zullen we in buitenissige geval dan toch maar «anstrepen „alleen"? 4 ARMEE ik maar wil zeggen dat je ook by getallen tussen de re- 8e,s door moet lezen. Vijfenveer- Procent van alle Nederlandse j "wen heeft de laatste zes maan- nit» 26 lets gebreid. Ha, denkt de viïfCVer van 'let damesblad, dat zijn U enveertig op de honderd vrouwen sen trui, vest of pullover maak- i dus zit ik goed met m'n acht brei- Patroontjes per nummer. halfmaar „Hebt u het laatste In t volmondig: Ja. Maar dat „iets" W)!lVee"rechts"twee-averechts. Bij u t„ het de sporttrui afbreien, die In a het.de sporttrui afbreien, die denT '0rise periode van zes maan- re»n» „.!ousiast °P de pennen werd hP„.' B,1 mij betekent iets breien een de n met de college-das voor win?? j 2O0n' die er pas volgende knnï, langharige nek mee zal 5* "jen warm houden. We«a."^jh'aduitgever, die de cijfers In l a doorzien, zal hef percentage kfei„ en halveren en z'n aantal on en van acht terug brengen brnil J' 0f zou daardoor het aantal lnvn vrouwen met de helft da- le»7 COKS VAN EYSDEN Voor de opening, tijdens een bij eenkomst in de Burgerzaal wees de letterkundige dr. K. de Clerck uit Brugge op het beheersende element in Boutens' dichterlijke gevoels leven: de zee. „Vergeven aan de zee, deed ik maar half het spel der men sen wee". Daarmee staat ook vast dat, ofschoon Boutens al op tamelijk jonge leeftijd, na het behalen van het gymnasiumdiploma zijn geboor testad Middelburg verliet, hij toch altijd met het eiland en zijn sfeer is verbonden gebleven. Dr. De Clerck's slotconclusie was dan ook, dat, terwijl in de studie van Boutens' werk esthetisch-perso- nalisme en ook symbolisme dikwijls centraal wordt gesteld, het aanbeve ling zou verdienen deze „natuurlijke gebondenheid" met het „schemeren van het strand, met het murmelen van de vloed" meer op de voorgrond te plaatsen. Dr De Clerck die er aan herin nerde dat Boutens, ofschoon een streng classicus, in zijn woonplaats „vreemd genoeg" het leven van een grand seigneur leidde en een be kend figuur was in de Haagse so ciety, wees er op, dat Boutens be paald niet altijd buiten de werkelijk heid van alledag stond. Toen in 1927 een Belgisch-Nederlands verdrag over een verbinding van de Schelde met de Moerdijk ophanden was, uit eindelijk door de Eerste Kamer ver worpen, bleek Boutens felgeënga geerd. Hij schreef, tegen het ver drag, het „Nieuw Zeeuwsch Geuzen lied',, dat zelfs als pamflet in Den Haag werd rondgedeeld. Ook daarin loochende hij zijn afkomst niet: „Hy is van huis een Zeeuwsche jongen Die mint zijn Schelde als 't eigen bloed" Een welkomstwoord tot de genodig den was eerder gesproken door de Middelburgse wethouder mr. J. van der Weel, die er zijn erkentelijkheid voor uitsprak dat de uitgever Polak en Van Gennep er nog tijdig in was geslaagd om ter gelegenheid van de 25e sterfdag van de dichter een nieu. we uitgave van Boutens' „Verzamelde lyriek" gereed te krijgen. De burgemeester van Middelburg, mr. J. Drijber, die daarna de ten- toonstelling voor geopend verklaarde, zei te hopen dat vooral door deze nieuwe uitgave de jongere generaties de weg tot de dichter Boutens weer zullen weten te vinden. Hoogtepunt van de bijeenkomst vormde zeker het moment toen me vrouw A. Rienstra-Adriaanse een gedichtje uit haar poëzie-album voor. las, dat Boutens, haar oom, daar eigenhandig inschreef. De aanhef luidde: „Aan Annemarie, die de ogen van haar grootmoeder weer ter wereld bracht" Mevrouw Rienstra-Adriaanse over handigde de eerste exemplaren van de nieuwe uitgave aan burgemees ter Dryber en aan de heer P. C. Adriaanse, haar vader, die de biblio theek, de auteursrechten en veel fraai meubilair en gebruiksvoorwerpen van Boutens erfde Uit deze verza meling is een belangrijk deel van de tentoonstelling gevuld. De tentoonstelling, ingericht door de heer J Kuiper uit Den Haag geeft een zeer veelzijdige kijk op Boutens' werk en leven. Zo zijn er zeer zeldzame boekwerken te zien, Boutens was een bibliofiel „pur sang", zijn zeer antiek schrijf machientje, foto's waarop hij voor komt als bestuurslid van de Middel- MIDDELBURG De 22 kippen, die de molenaar J. de V. van zijn buurman had „overgenomen", zon der dat de laatste daar iets van wist, hebben hem weinig vreugde bezorgd. Na alelrlei tevergeefse in spanningen om valse leveranciers te vinden om zo zijn diefstal voor de politie te maskeren, werd hij door de politierechter te Middelburg ver oordeeld tot een boete van 250 gul den. De kippen waren uit eigener be weging de omheining overgekomen, waarna De V. ze in de nek had ge vat en later aan verschillende ko pers verkocht. De buurman, die een kippenstapel van niet minder dan 2750 beestjes bezat bemerkte, bij een telling, op een gegeven moment het buitensporige hoge verlies aan kip pen. Toen hij op onderzoek uitging werd zijn argwaan gerechtvaardigd. Noodlottig werd voor De V., dat de kippen van een speciaal niet zoveel in Nederland voorkomend ras wa ren en daardoor gemakkelijk te her kennen. Tegen de politie had hij ge zegd ze gekocht te hebben van een „onbekende Brabander", later kwam hij zelfs met het adres en een leve ringsbriefje van iemand uit Willem stad op te proppen. Toen puntje bij paaïtje kwam bleek deze echter toch geen kippen te hebben verkocht. De officier, mr. Th. Lebret, die het jam merlijk vond, dat dergelijke praktij ken ook al op het brave St.-Phi- lipsland voorkomen, had een zwaar dere straf geëist, dan later werd uit gesproken: een week voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proef tijd van twee jaar en een boete van 200 gulden. THOLEN De stichting Zeeuwse Volks Universiteit en het Nutsdepar- 'ement Tholen zullen voor de twee de maal een culturele avond houden in de benedenhal van het stadhuis. Enige tijd geleden heeft Rob Ge- raerds in het stadhuis solotonee) ge speeld. De belangstelling voor dit evenement was bijzonder groot. Vandaar dat de ZVU en het NUT een tweede voorstelling in het stad huis hebben georganiseerd. Deze zal worden verzorgd door voordracht kunstenaar Otto Sterman en de bas- bariton Leo Rommerts. Er wordt een programma gebracht met afwisse lend negerliederen en negerverhalen. De kaarten voor dit gebeuren ziin verkrijgbaar op het stadhuis. De voorstelling begint om 8 uur. (Van onze correspondent) KRUININGEN De brandweer te Kruiningen gaat X april a.s. het zil veren jubileum vieren. Het is dan niet alleen de dag waarop de brand weer 25 jaar bestaat, tevens zijn en kele brandweerlieden op deze dag 25 jaar verbonden aan het korps. Het adjunct hoofd, de heer M. J. Ie Clercq, Is dan 25 jaar bij de brand weer en zal in verband met zijn leeftijd tevens als commandant af scheid nemen. Onderbrandmeester P. Leys zal hem in zijn functie als zodanig opvolgen. Tevens zijn zilveren jubilarissen, de heren G. P. Blok, onderbrandmees ter, en Jac. Nieuwenhuijsen, brand wacht. Laatstgenoemde zal in ver band met zijn leeftijd ook het korps verlaten. Het zilveren jubileum zal op groot se wijze gevierd worden in „Ons Dorpshuis" Vooraf zal een diner plaatsvinden. Ne6rlands grootste overdekte bloemententoonstelling 3500 m2 bloemen en planten complete voorjaars- tuinen op ware grootte fresia-show unieke show De kal van bloeiende orchideeën muziektuin tuincentrum is in vol bedrijf voorjaarsbeurs met interessante aangenaam stands A.N.W.B.-informatiedienst 9 mini-bollenveld verwarmd show van bloemenpostzegels bloemschikde monstratie foto-wedstrijd met f1000.- aan prijzen. 8 t/m 17 maart '68 Ahoy' Rotterdam Toegang: f3.-, klnderenf1.50 op Heliport bij het Hofplein dagelijks geopend: 10-17 en 19-22 uur, zondags van 11-17 uur 9 9 9 9 9 9 l 9 (Van een onzer verslaggevers) BREDA Een uitvoeriger infor matie dan tot op heden beschikbaar is over de wederzijdse economische verhouding tussen de Randstad en de rest van Nederland is dringend gewenst om tot een regionaal beleid te kunnen komen ter voorkoming van een permanente werkloosheid In de meer perifere gebieden van ons land. Dit is een van de belangrijkste con clusies van dr. A. J. Hendriks en drs. A. C. van W'ckeren in hun ar tikel „Bestrijding van de regionale werkloosheid" in het jongste num mer van Economisch-Statistische Be richten. Aan de hand van publikaties van het Centraal Bureau voor de Statis tiek en van het Centraal Planbureau concluderen zij, dat de groeipotentie van de randstad ten aanzien van de werkgelegenheid ongeveer anderhal ve keer zo groot is als de groeipo tentie van het gehele land. Buiten de randstad blijken slechts drie gebieden in Nederland een groei potentie te tonen, die eveneens gro ter is dan die van Nederland als geheel. Dit zijn Groningen en omge ving (ca 1,4). Eindhoven en omge ving (ca 1,3) m de Veluwe en de Vel uwezoom (ca. 1,2). Alle andere gebieden vertonen een groeikracht op het gebied van de werkgelegenheid, welke beneden die van Nederland blijft. Klaarblijkelijk, aldus de auteurs, zijn de regionale verschillen in de economische structuur, gegeven de groei en het aanbod van arbeids voor het werkeloosheidsvraagstuk. Het is echter duidelijk, zo stellen zij, dat maatregelen, welke gericht zijn op verbeteringen van die regio nale structuur, eerst op langere ter mijn effectief kunnen worden. Wat evenwel niet wegneemt, dat het alles zins wenselijk is te onderzoeken, welke mogelijkheden er schuilen In korte-termijnbestrijdingsmiddelen. Het bestaan van verschillen in de economische structuur achten de t HANSWEERT (ANP) Gistermor gen vroeg is de Duitse coaster Lisboa door vier sleepboten vlotgetrokken. Het schip heeft de reis naar Antwer pen voortgezet De Lisboa Is '9 avonds laat in aanvaring gekomen met het Panamese vrachtschip Lelas, waarhij de kop volledig in elkaar werd ge drukt en toen aan de grond gezet. De Lelas, die ook aan de grond liep, is op eigen gelegenheid vlot kunnen komen en inmiddels in Antwerpen aangekomen, waar een gewonde loods van boord is gehaald. Deze had bij de aanvaring een beenkwetsuur opgelo pen. schrijvers van .^noemd artikel niet ongewoon. Terwijl bevolkingsconcentraties als de Randstad, Parijs en Londen reeds lang mncentraties zijn van know how, creativiteit informatie en dienst verlening ran zeer gespecialiseerd karakter, was .overig Nederland" nog tientallen jaren lang in belang- "ijke mate gericht op agrarische en ■nijnbouwactiviteiten. Thans moet in deze gebieden (en dit gebeurt dan ook) naar nieuwe eco nomische activiteiten moeten wor den gezocht en gestreefd. Het lijkt, aldus Hendriks en Van Wickeren, dat inder invloed van de technologische ontwikkeling, zich inderdaad nieuwe mogelijkheden voordoen. Gedacht zou kunnen worden aan pijpleidingen en hun betekenis voor de vestigings plaat: -an raffinaderijen en de daarme-, verbonden industrie. Bovendien zal in de toekoms de recratiefunctie met de daaraan ge koppelde dienstverlening van steeds grotere betekenis worden. (Van onze tafeltennismedewerker) GOES Het tafeltennisteam St. Aloysius 1, dat vandaag bezoek ont vangt van Les Amis uit Gouda, kan deze ontmoeting in winst omzetten en daardoor mede op de derde plaats komen. De eerste ontmoeting werd door de Graauwenaren met 37 ge wonnen. St. Aloy 2 gaat zich in de le klas A van de Zeeuwse afdeling meten met Haringman (Goes) en zij zullen alles in het werk stellen om leider WvZ 1 te blijven volgen. Als belang rijkste wedstrijd in 2A staat de re turn Pzem 1-St. Aloy 4 op het pro gramma, waarbij de beste kansen voor de bezoekers zijn maar zij moe ten toch ook op hevige tegenstand rekenen. St. Aloy 5 zal in de 3e klas A de waarschijnlijk bij Pzem 3 de overwinning behalen. Programma Overgangsklasse L. St. Aloysius 1 - Les Amis; Hunter '25 3 T.O.G.; Gossima ELAN. Programma Zeeuwse afdeling: 1 A: WvZ 1 - Wilno 1; Haringman 1 - St. Aloy 2. 1 B: WvZ 2 - Wilno 2; Haringman 2 - St. Aloy 3 2 A: WvZ 3 - Goes I; Pzem 1 - St. Aloy 4. 2 B: ONA 2- - RSV 1; SSW - Big. Smash 2; WvZ 4 - SSW, RSV 1- Big Smash 2. 3 A: Big Smash 3 - Pzem 2; Pzem 3 - St. Aloy 5. 3 B: ONA 3 - Griffioen; WvZ 5 HVB; HVB ONA 3. 4 A: MZ 1 RSV 2 WVZ 6 - Haringman 4; Goes 2 - Tref punt 1. 4 B: Big Smash 5 - Big Smash 4; MZ 3- MZ 2. HET GEBEURT niet zelden dat slecht-ïnformeer- de mensen spreken over „de Zeeuwse eilanden". Het kost ons altijd enige moeite om uit te leggen dat er geen Zeeuwse eilanden meer zijn, omdat ze allemaal aan elkaar zijn vastgegroeid. Wie in Zuidwest-Nederland nog een echt bewoond ei land wil vinden, die moet zich begeven naar Tien- gemeten. Het dobbert zo'n beetje vreemd in de wateren tussen Goeree-Overjlakkee en het vaste land van Zuid-Holland. Wie ontdekken wil hoe heel vroeger het Zeeuwse leven was, die moet zich naar dit eiland spoeden. MEN ZOU het een openluchtmuseum van Zeeuws leven kunnen noemen, dit Tiengemeten,.met als enige bemerking dat het toevallig geen Zeeuwen zijn die het land bewerken, maar lieden uit het met ons bevriende buurland Zuid-Holland. Wij onderhouden er goede relaties mee, want heel in de verte voelt een rechtgeaarde Zeeuw de ver wantschap met dat eilandvolkje. Wij gingen dan ook even rechtop zitten, toen wij een artikel lazen dat helemaal over Tiengemeten handelt. Leest u eens over onze schouder mee en zeg ons dan, of het niet precies is alsof u uw vader of grootvader hoort vertellen over de dingen uit zijn jeugd. Zijn jeugd in de tijd dat Zeeland nog uit eilanden bestond. Heerlijke dingen om van te dromen BIJVOORBEELD, DAT je er alleen maar kunt komen met een klein bootje, dat je meevoert, dwars over 'n plaats die de plaatselijke varens gezellen „Het Vuile Gat" noemen. Als er iemand op Tiengemeten is die van uw komst weet, dan bestaat er een grote kans dat zo iemand u al bij de steiger staat op te wachten en dat hij zijn halve familie heeft meegebracht om u te be wonderen. ER ZIJN gekke dingen aan de hand op Tienge meten. Je hebt er geen rijks-, provinciale of ge meentelijke wegen. Ze zijn allemaal in particulier beheer en dat zouden wij niet eens hebben ver meld, ware het niet dat je op Tiengemeten mag rijden zonder rijbewijs en zelfs zonder wegenbe- lastingkaart. Sommige Tiengemetenaren hebben twee auto's. Eén (zonder nummerplaat) voor ge bruik op het eiland en een andere (met nummer plaat) voor gebruik aan de vaste wal. Die tweede auto staat gewoonlijk in Nieuwendijk in een garage. HET EILAND met zijn 120 opwonenden werd zegt hij voor het eerst genoemd in een reso lutie van de Staten van Holland van 30 maart 1688. Het eiland was toen nog een kale, onbe woonde zandplaat en het werd in eeuwigdurende erfpacht gegeven aan de eerste pioniers die er in 1768 begonnen met de aanleg van de eerste polder. DAT WAS het begin van menselijk leven op de vroegere zandplaat. De mens is er nooit meer weggegaan. Een tijd lang werd het eiland ge bruikt als quarantainestation voor zeelieden die een besmettelijke ziekte hadden opgelopen en niet in Rotterdam aan wal mochten. (De vaarweg naar Rotterdam liep toen langs het eilandje). BIJ DE Watersnoodramp in 1953 leek het erop alsof het eiland voorgoed in de golven zou ver dwijnen. Dq dijken waren op ongeveer twee honderd plaatsen beschadigd en er was een groot stroomgat. Maar in de Herfst van het ramp jaar werden de dijken weer hersteld en heeft Tien gemeten het hoofd boven water weten te houden. DE BRUIKBARE oppervlakte van Tiengemeten bedraagt slechts 700 hectare binnendijks. Je vindt er tien boerderijen en één fruitteeltbedrijf Een middenstand bestaat er niet. De enige die zich middenstander mag noemen is de smid De ei landers vormen te zamen een welwillende, ver draagzame familie. Aan de typische eilandpro- blemen denkt men er niet. Maar hoe zouden wij het nu vinden, als een soort vuurtorenwachters te moeten leven7 DE KINDEREN moeten op de vaste wal naai school, bijna alle boodschappen moeten van de vaste wal komen, maar tevens moeten alle voort brengselen van de kleine kolonie op Tiengeme- ten op platte schuiten, via Het Vuile Gat naar het continent worden vervoerd. Maar wat men er wel heeft: elektriciteit (dus televisie!) en waterleiding. DE GROTE beproeving van Tiengemeten is de verveling. Er staan zeven goede woningen leeg waar boerenarbeiders gratis in mogen wonen. Maar er zijn er maar weinigen, speciaal onder de jongeren, die tegen de voortdurende verveling opgewassen zijn. Voor degene die voor korte tijd 5 if eoekt, is Tiengemeten echter een ideaal oord. En welk een voorrecht, om behalve zim zorgen,ook tijn nummerborden thuis te kunnen laten TOMASO Men hoort wel eens beweren dat Hulst met zijn ruim 6000 inwoners ge zien moet worden als hét centrum voor cultuur voor wat betreft Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen-Oost. Op zich zou men dat als buitenstaander ook veronderstellen. Wij menen echter het volgende onder uw aandacht te moeten brengen en dan zal het u duidelijk zijn waarom wij bo ven „cle kop" van dit relaas een vraag teken hebben gezet. Zaterdag, 2 maart j.l. gaf het Hulster- se gezelschap „Het Reizend Zeeuws Volkstoneel" een uitvoering van het toneelspel Harten Twee-harten drie" van Paul Rodenko. Zegge en schrijve 50 personen gaven van hun belangstelling blijk voor deze voorstelling. Triest om dit te moeten constateren vooral als er dan volledigheidshalve nog bij vermeld moet worden dat van deze 50 bezoekers er nog ruim de helft uit omliggende plaatsen kwamen. Wij vragen ons dan ook af of deze stelling „Hulst-cultuurcentrum" nog wel opgaat en er niet gesproken moet worden van een bepaald chauvinisme dat om de hoek komt kijken. Men zou na het lezen van het voor gaande natuurlijk op kunnen werpen dat deze geringe belangstelling te wij ten is aan 't feit dat er 1. Geen accom modatie is; 2. Onvoldoende propagan da is gemaakt. Gelukkig is er een exploitant in Hulst die daar verandering in heeft gebracht, nl. de heer Wauters, eigenaar van ho tel „De Graanbeurs". Ruim 1300 fol ders zijn huis-aan-huis verspreid in Hulst, terwijl een 40-tal affiches op deze voorstelling de aandacht hadden gevestigd, Eén troost is er: de reactie van het aanwezige publiek na afloop heeft veel vergoed! En daarom gaan we ge woon door en wel zaterdag, 9 maart a.s. om 20.00 uur in het gemeenschaps huis te Graauw. GRAAUW, F. R. en C. R. De uit de K.V.P. getreden mokken de en van haat bezeten radicalen, (ge steund door de zich nog noemende Ka tholieke Radio Omroep, met haar ra dicale voorzitter en dito medewerkers), hebben naar .zij beweren een voor christenen vooruitstrevende partij ge sticht. Pas op! „Als de vos djn passie preekt boer pas op je kippen". Uit hun gehele handelwijze is my ech„ ter gebleken dat zij het christen zijn niet hebben begrepen- immers om per soonlijke belangen en verlangens te kunnen bevredigen verstoot en ver loochent men niet zijn op werkelijk christelijke grondslag bestaande partij, waarin ruim voldoende gelegenheid ep begrip aanwezig is voor het verwe zenlijken van goede vooruitstrevende ideeën: een partij die niet uitsluitend de belangen van een bepaalde bevol kingsgroep, maar zowel die van de minstdraagkrachtige groep als die van andere groepen van de emeenschap rechtvaardig weet te behartigen, tot het financieel mogelijke. Een te vooruitstrevende politiek kan echter leiden tot een debacle, met alle gevolgen van dien ook voor de minst draagkrachtigen. Laten vooral de radi calen dit ter harte nemen en zich hier op bezinnen, al is het nog zo gemakke lijk als kamerlid over een anders is- komen te beschikken, er zijn nu een maal grenzen die men niet licht kan overschrijden. Dit heeft oas hr. Wil son in Engeiand ondervonden die door zijn eigen aanhang tot een der groot ste schurken dezer eeuw werd bestem peld. De uitgetreden radicalen hebben te vens geen blijk gegeven van kerels met ruggegraat te zijn, daar zij niet alleen om hun z.g. idealen te verwezenlijken de minste weerstand kozen, door hun partij te verlaten, maar het ook niet konden opbrengen de nu, onrechtma tig, door her bezette kamerzetels aan de verlaten .partij terug te geven. (Is hier soms de vette vergoeding debet aan? Eén uitzondering hierop, de heer Van Doorn, hij stelde wel zijn kamer- zeter ter beschikking van de KVP (dit strekt hem tot eer), maar bleef wel in functie van voorzitter van de K.R.O., is ook dat wel juist? N.m.b. mening zijn het overgrote deel van de K.R.O.-leden, leden en of sympathi santen van de K.V.P.die m.i. een pro-radicaal programma op radio en televisie niet langer moeten dulden. ST.-JANSTF.EN, R. W. L. FRANKEN Even een schrijven op het stukje wat In de krant stond van donderdag 7 maart naar aanleiding van een erfenis. Ik vraag me af of het soms nog mo. gelijk is, iets zinvols te doen voor zich zelf zonder belachelijk te worden ge- maakt. Persoonlijk ken lk de „rijke overleden suikeroom" en ook de erf genamen, al ben ik zeli geen erfge naam. De oom heeft een tijdje terug eens opgevangen dat Seppe de laatste tijd weinig te doen had. Met de ge dachte om voor Seppe iets te doen, heeft hij de erfgenamen een dag naar een retraite gestuurd. Is dat zo bespotte lijk? Valt daar zo mee te lachen? Dan spijt het me, maar ik geloof dat er dan weinig begrip is voor de laatste wens van een man van 81 jaar. ZUNDERT. Mej. A. G. (Van onze correspondent) KAPELLE Begin mei oopt het bestuur van de chr. kieuterschool- veren'ging „Samuel" te Kapelle de bouw van een nieuwe twee-klassige kleuterschool aan .e besteden Deze zal komen in het bouwplan „Bruelis" te Kapelle. Het is ee» ontwerp van de architect C. J. Klap te Waarde. Begin januari werd de urgentiever klaring voor de bouw ontvangen. Dit deelde voorzitter M. J. Groenleer van de kleuterschoolvereniging me de, tijdens de ouderavond, tevens jaarvergadering, mee. De ecretaresse mevr. Potter-Duyn- houwer zei, dat er 108 leerlingen zijn op het ogenblik. Eén klas is geves tigd in de vroegere tuinbouwschool aan de van der Biltlaan. Het leden tal der vereniging bleef stabiel. In de pauze was er gelegenheid 't werk van de leerlingen te bezichtigen. Na de pauze sprak de heer G. Vleugel hoofd van de Kon. Wilhelminaschool te Goes over het Buiten Gewoon La ger Onderwys.

de Stem | 1968 | | pagina 23