Verzekeringsmij en in grote zorgen Druk op Novotny steeds sterker JAMIN .EN! DRAAIENDE WIND BEPERKT RAMP sÊËÊÈÊÊIËÊÊÊm Import van gebruikte auto s overschrijdt 40 miljoen IT i GROTE GEVAREN TIJDENS FABRIEKSBRAND Politie neemt VARA-band in beslag Verkeer in Duitsland: 47 doden per dag Weer massagraf bij Hué - P« SteraJ Bromfietser gedood KOUFRONT Bouwvakbond voor 60 mille benadeeld Politie vindt lijk verdachte familiedrama DAGBLAD VOOR ZEELAND m „Misdadig" wordt „Onverantwoordelijk" Bestuurslid in arrest Vermiste jongen zit in Ierland DE WIND NYLONKOUS PANIEK Leger vraagt aftreden DUBCEK LEGER roomfondant eitjes 250 gram 109 HEDEN OPENING MEUBEL-HAL „DE LUIFEL" van |08e JAARGANG No. 2575S Uitgave: N.V. Uitg. Mi|. Neerlandia Direcfour: Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker RedactieraadJ M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j, M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 'f Westende. Bureaut Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor Ooi, Koningin en Vaderland ZATERDAO MAART 1968 Al Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). 'i I' WNiMN MILJOENENSCHADE BIJ SIKKENS (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Haagse politie heeft bij de VARA een geluidsband in beslag genomen. Het gaat hier om het interview met een onbekende naar aanleiding van de bomaanslagen ep de ambassades. Dit vraaggesprek- je werd door de VARA woensdag morgen uitgezonden in de radioru briek „Dingen van de dag". De politie noemde de uitzending 'oen „misdadig", evenals een inter view in het Vrije Volk, eveneens met een onbekende, die relaties zegt te hebben met de organisatie welke zich verantwoordelijk stelt voor de bom aanslagen (1-Mei-Groep). Van de kwalificatie „misdadig" heeft de Haagse politie inmiddels "eer afstand genomen. De hoofd commissaris wijt deze („te geladen") kwalificatie aan de emotionele sfeer me in politiekring ontstond na de pu blicatie en de uitzending. Hij is ge negen Het Vrije Volk en de VARA u. „slechts" te verwijten dat zij „uiterst onverantwoordelijk" hebben gehandeld. Al zjjn het dan niet allemaal hagel- of sneeuwbuien, toch is het weekeinde nog te guur. Een koufront passeert vandaag met hter en daar een bui en nog een krachtige wind, die naar noord west draait. Uit die hoek zal in net weekeinde de koude lucht hnan ons land stromen, zodat de "«dagtemperatuur niet veel ho- Q.?an 4 tot 6 graden komt. dij IJsland ontwikkelt zich ü?®Leen .dePressie, die zondag «enter bij de Noordzee komt en nter de wind weer doet toene- f?,:1!' ?r zijn dit weekeinde ook Pklaringen, maar zoals al op gemerkt, van lenteweer is nog geen sprake. Het plotseling draaien van de wind en de reusachtige taak die de 120 brandweerlieden met moed een doortastendheid uitvoerden, hebben niet alleen de produktie van het bedrijf gered maar ook een ramp voorkomen. Hoewel alle mogelijke veilig' heidsmaatregelen waren geno men (al het personeel was naar huis gestuurd en niemand mocht de fabrieksterreinen op, zelfs geen autoriteiten), was het ge vaar voor een ramp geruime tijd zeer groot. Zo kwamen op een gegeven moment de bolvormige, ondergrondse tanks met 200.000 liter hoogst brandbare vloeistof in gevaar. „Als die in brand waren gevlogen, dan hadden wij hier nu niet meer gezeten" zei een direc tielid tijdens de persconferentie, Aanvankelijk werden met man kracht vaten met bradbaar mate riaal weggerold (foto). Gevaren ontstonden ook op de rijksweg Amsterdam-Den Haag welke vlak langs de fabriek loopt. De aandacht van de meeste chauf feurs was meer bij de brand dan bij het verkeer. De politie had handen vol werk om het verkeer in goede banen te houden. WIESBADEN (DPA) Het West- duitse bureau voor de statistiek meldt»1 dat er in 1967 in de Bondsrepubliek 17.061 mensen bij verkeersongeluk ken om het leven zijn gakomen ofwel 193 meer dan in 1966. Dit aantal van 17.061 komt neer op ongeveer 47 doden per dag. In 1967 werden 461.311 mensen bij ver keersongelukken gewond. Zuidvietnamese regeringstroepen ontdekten bij de stad Hué opnieuw eeh massagraf met 25 lijken van ont voerde burgers. Vorige week woensdag werd een massagraf ontdekt op een eiland in de Parfumrivier, waarin het stoffelijk overschot van ongeveer 100 regerings functionarissen werd gevonden. (Zie ook pagina 9) (Van onze correspondent) ENSCHEDE De politie van En schede heeft de 45-jarige J. J. J., af- delingspenningmeester van de katho lieke bond van werknemers in de bouwnijverheid „St.-Joseph" aange houden. Hij wordt verdacht van ver duistering van 60.000,ten nadele van de bond en de leden. Tot dit be drag behoren 30,000,aan vakan tiebonnen, de rest is uit de kas ge nomen. J. had een circulaire aan de leden gestuurd, waarin hij hen adviseerde om de vakantiebonnen door hem te laten verzilveren en op de bank te zetten, zodat ze er ook nog rente van zouden krijgen. Enkele honderden leden hebben aan zijn voorstel gehoor gegeven, maar J. droeg het geld niet aan de bank over, doch stak het in eigen zak. De verduisteringen zijn sedert 1953 gepleegd. Telkens wist J. op handige wijze de controleurs om de tuin te leiden. Hij zorgde er voor dat er geen tekort in kas was. Was dat er wel, dan leen de hij geld, zodat de controleurs geen .argwaan kregen. Van het verduister de geld is niets meer over. J. is gis teren voor de officier van justitie te Almelo geleid. De bond heeft inmiddels meege deeld dat zij zich garant stelt voor eventuele verliezen onder de leden. AMSTERDAM (ANP) De kin derpolitie in Amsterdam heeft van het ministerie van Buitenlandse Za ken bericht ontvangen, dat de sedert 3 maart in Amsterdam vermiste 13- jarige Mark Roosnek in Ierland, ver moedelijk Belfast, is aangetroffen. Nadere bijzonderheden over de wij ze hoe de jongen daar terecht is ge komen en onder welke omstandighe den waren gisteren bij de kinderpo litie nog niet bekend. Zeeland vakantieland: nu ook defintief opgenomen in de Groene Kust-route, die van Scan dinavië tot aan Sluis loopt. Pagina 3. Wat voor muziek kiest de jeugd nu de beat dood is? 20 WIJ. Pagina 13. In het Limburgse heuvelland heeft een ex-mijnwerker een dierentuin als hobby. Pagina 15. De Belgische verkiezingen op 3i maart zullen het politieke beeld niet duidelijker maken. Pagina 17. Hoe je knuffeldiertjes kunt ma ken kunnen de Kleine Stem- lezertjes vinden op pagina 19. Anton van Duinkerken heeft in teressante studies gebundeld. Pagina 21. Voor het eerst na 1958 zal er dit jaar in Hulst weer een Rei- naerf-spekfakel worden uitge voerd. Pagina 2. BA VEL Gisterochtend is in Ba- vel de 17-jarige Jan Orzechowski om het leven gekomen toen hij op weg naar zijn werk in Breda met zijn brommer viel. Om een inhalende bus snel ruimer passage te geven, is O., na het inhalen van een andere brommer waarschijnlijk te schielijk uitgeweken. Met zijn pedaal raakte hij de trottoirband, waardoor hij viel. Met zijn hoofd sloeg hij op de stoep rand. Het slachtoffer was vrijwel op (lag dood. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/SASSENJIEEYI De catastrofale reeks mil- joenenbranden die Nederland vorig jaar en dit jaar heeft getroffen, heeft grote bezorgdheid gewekt in het verze- ringsbedrijf. Vorig jaar een recordjaar draaiden de Nederlandse verzeke ringsmaatschappijen op voor tegen de 170 miljoen gulden directe brandschade. Miljoenenbranden als die van Dhnlon in Emmen en de Hernhutters in ;st markeerden dit rampjaar. Met de Shell-ramp in Pernis en nu de brand bij Sikkens lakfabrieken in Sassenheim, is 1968 wel zeer slecht begonnen. Deze nieuwe brand heeft de verzekeraars nog meer overtuigd gemaakt van de noodzaak dat alle groeperingen, betrokken bij de brand preventie, de handen ineen moeten slaan om deze desastreuze ontwik keling tegen te gaan. Hoewel de schade bij Sikkens niet zo groot is als tijdens de eerste uren van de brand werd gevreesd (men sprak toen van vele tientallen mil joenen) is deze toch nog aanzienlijk genoeg: om en nabij de tien miljoen. De produktie zal gewoon door kun nen gaan. Ieder kan aan het werk blijven en dank zij een aanzienlijke voorraadvorming bij de groothandel zal zelfs de leverantie nauwelijks enige vertraging hebben. Het ingrijpen van vele brandweer korpsen en, als geluksfactor, het plotseling draaien van de wind heeft het fabriekscomplex kunnen redden van een regelrechte ramp: nadat het er aanvankelijk naar uitzag, dat de productieafdelingen en de bedrijfs- laboratoria totaal verloren zouden gaan, met alle gevolgen van dien voor het ongeveer 800 man tellende personeel, is het verlies beperkt ge bleven tot de expeditie-afdeling en de cellulose-opslagruimte. Bij de brandbestrijding waren 150 brandweerlieden betrokken, die ge bruik maakten van motorspuiten, waterkanonnen en poederblussers. Vier mannen, onder wie de Haagse adjunct hoofdbrandmeester R. Jonk man en de ondercommandant van Wassenaar, werden bij het blussings- werk licht gewond door rondvliegen de glasscherven. Een personeelslid liep een shock op. De brand brak om een uur of acht uit in de verdunningstapperij. De oorzaak is nog niet exact vastgesteld. Zelfontbranding van een voorraad tinner na aanraking met een nylon- kous is één van de geopperde moge lijkheden. Een van de in de tapperij werkzame werknemers zei later, plotseling een vlam te hebben ge zien, waarna de bedrijfsbrandweer werd gewaarschuwd. De bedrijfs brandweer, volgens het trotse oor deel van de directie in het bezit van vele onderscheidingen, meende aan vankelijk zelf de brand aan te kun nen, maar het vuur verspreidde zich zo snel, dat hulp gevraagd moest worden. Het vuur had vrij snel zijn weg gevonden naar de uiterst ont plofbare cellulose-stoffen. Het resul taat was een serie explosies en een steeds feller wordende vlammenzee. Het vuur dreigde over te slaan naar de belangrijke produktieafdelingen, hetgeen het bedrijf voor geruime tijd uit de roulatie zou hebben genomen. Met gebruikmaking van ongeloof lijke hoeveelheden water wist de brandweer dit gevaar te bezweren, hierbij onverwachte steun ontvan gend van de plotseling draaiende wind. Op dat moment konden de uiterst sombere voorspellingen wor den herzien. Toch had de situatie aanleiding ge geven tot enige paniek: het achthon derd man tellende personeel werd naar huis gezonden, terwijl duizen den nieuwsgierigen door een politie- cordon op veilige afstand moesten worden gehouden. Rijen automobi listen reden, sight seeing plegend, over de vlak langs de fabriek lopen de rijksweg, maar zagen waarschijn lijk weinig meer dan de roetzwarte stinkende rookwolken die tot in Den Haag en Rotterdam en over de ge hele Haarlemmermeer te zien wa ren. Omstreeks half twee in de mid dag had de brandweer de strijd ge wonnen en kon men beginnen met de nablussingswerkzaamheden. BIJ DE BOTSING van twee foren sentreinen vrijdagmorgen in een voorstad van Frankfurt, is een 14- jarige schooljongen omgekomen en zijn 65 personen gewond. Drie ge wonden verkeren in levensgevaar. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Tijdens het voortgezette dreggingswerk heeft de rijkspolitie te water gistermorgen het stoffelijk overschot van de 39-jarige kantooremployé V. van de W. uit Roosendaal gevonden. De politie van Roosendaal kan het onderzoek in het Roosendaalse fami liedrama hiermee afsluiten. Men gaat er vanuit dat de man zijn vier kin deren van het leven heeft beroofd. Omstreeks half elf gistermorgen heeft de politie het lichaam van de man ter hoogte van het Zwaaigat in de Roosendaalsche Vliet gevonden. Deze plaats bevindt zich pal achter de woning van de man. De politie ver moedt dat Van de W. na zijn vier kinderen om het leven te hebben ge bracht onmiddellijk zelfmoord heeft gepleegd. De rijkspolitie had donder dag op die plaats niet kunnen dreg gen, omdat er inmiddels een schip was gemeerd! Familie van. de kantooremployé heeft donderdagavond de helder ziende Gerard Croiset ingeschakeld. Deze heeft gezegd, dat gezocht moest worden „in de richting van de kerk". Tusen het huis van de familie v. d. "W. en de plaats in de Vliet waar het lijk werd gevonden staat inderdaad een kerk. De politie heeft het opspo ringswerk overigens onafhankelijk van de aanwijzing van Croiset ver richt. Dokter J. Zeldenrust, pathaloog- anatoom, heeft gistermiddag sectie verricht in het Charitasziekenhuis. Uiterlijk waren er, volgens de politie op het lichaam geen sporen van ge weld te zien. De uitvaart van de vier kinderen zal vandaag plaatshebben vanuit Roosendaal. Even na negen uur wor den zij in Bergén op Zoom begraven. Daarna zal in ,t karmelietessenkloos ter een (besloten) uitvaartdienst worden gehouden. AMSTERDAM (ANP) De Im port van gebruikte personenauto's heeft in 1967 voor het eerst de grens van veertig miljoen gulden over schreden. In totaal kwamen er 56.376 over onze grens, waarvan 53.039 uit Duitsland. Dit komt neer op een ge middelde waarde van 720,per auto. In het officiële orgaan van de Ne- derlandsohe Vereniging „De Rijwiel en Automobiel Industrie" wordt over deze import gezegd: „Men spreekt er ten departemente van Verkeer en Waterstaat nogal luchtig over. Pro testen - niet alleen van de RAI tegen fiscale bevoordeling van deze merk waardige importactiviteit - worden de laatste tijd afgewimpeld met de mededeling, dat de Duitse kneuzen tenminste nog gekeurd worden en de Nederlandse helemaal niet. Dat argument is, wat betreft de Nederlandse tweedehandjes niet zo sterk omdat er - weer mede door de RAI - al jarenlang voor een periodie ke keuring wordt gepleit". In het commentaar staat voorts: „Wanneer de C.B.S.-cijfers uitwijzen dat 20 procent van de import-kneu zen niet op de weg komt, blijven er toch altijd een kleine 50.000 over. Van onze redactie buitenland) PRAAG De druk op de Tsjechi sche president Antonin Novotny om af te treden neemt toe. In de hele westerse wereld wordt grote aandacht geschonken aan deze zaak omdat Tsjechoslowakije nu ook op de drem pel naar een grotere liberalisatie staat. Eén ondoordachte politieke zet kan het land terugwerpen in een strak geleide „Novotny-dictatuur". Gisteren verlangde een groep offi cieren van de generale staf openlijk het aftreden van Novotny. Daarmea zou deze dan tevens bekennen verant woordelijk te zijn voor de sensationele vlucht van generaal Sejna naar de V.S. Zij verlangen eveneens dat andere partij- en regeringsfunctionarissen ontslag nemen en de schuld op zich nemen voor de zaakrSejna, hetgeen de nieuwe anti-Stalinistische koers onder partijleider Alexander Dubcek ten goede zou moeten komen. Sejna was een van.de belangrijkste personen in de orthodoxe groep rond Novotny, die afgelopen januari een deel van zijn macht kwijtraakte. De officieren hebben hun verlangens kenbaar gemaakt in een open brief aan Dubcek, die vrijdag in Praag te rugkeerde na in Sofia de topconferen tie van het Warschaupakt te hebben bijgewoond. Het schandaal-Senjna zou een van de voornaamste onderwerpen in Sofia zijn geweest. Het wordt van betekenis geacht dat de brief, opgesteld door leden van de fundamentele organisatie van de par tij bij de generale staf, afgedrukt werd in Prace, het blad van de mach tige communistische vakbondsfedera- tie. Sejna is In het openbaar beschul digd van medeplichtigheid aan cor ruptie, waarbij de verkoop van zaai zaden aan boeren. De politieke achter grond is echter belangrijker. Hij was een topfunctionaris van fle partij op het ministerie van defensie waar een groep communistische leiders in ja nuari een mislukte poging heeft ge daan om te voorkomen dat Novotny uit de leiding van de partij verwij derd zou worden. Zelfs een deel van het leger werd door hen gemobili seerd. MGR. TERENCE J. COOKE is door paus Paulus benoemd tot opvolger van wijlen kardinaal Spellman in het bisdom New York. Mgr. Cooke was een van de 10 hulpbisschoppen van New York. ADVERTENTIES niet duur tvel heerlijk om 10 uur van een 2e zaak, onder de naam HAAGDIJK 71 BREDA Tel. 42632 In poort, schuin tegenover onze TAPIJTHANDEL Zie onze grote openingsadver tentie met kleur in „De Stem" van gisteren. 15% ORIGINELE OPENINGSKORTING Van 2—4 uur rondwandeling door Bredase middenstad van Maj orettenpeloton „Oranjestad Breda", die zullen worden be geleid door de drumband van de K.E. muziekvereniging „Dn Unie", u aangeboden als ope ningsattractie.

de Stem | 1968 | | pagina 1