ten we I? INTERKERKELIJKE VREDESRAAD MAANT REGERING 1 Mei-groep' toch verantwoordelijk voor aanslagen JAMIN Vreemd spoor in Tijger mysterie Amerikanen opnieuw vragen bombardementen te stoppen Moord uit '56 opgelost Dolle vos viel fietser aan Alders (NKV) ook naar Radicalen btfSJf-*- DAGBLAD VOOR ZEELAND STIP(T)HEID Vermoedelijke afperser Rik van Loov aangehouden Stip Ian Smith mag V.S. niet binnen Theoloog Visser: geen ketterij in katechismus Rotterdam werft nu ook weer in Zeeland havenarbeiders Koers van pond op dieptepunt PARACHUTES BOVEN BELEGERDE VESTING BRITS-NEDERLANDS ONDERZOEK NAAR GEDRAG ANARCHISTEN 55 Interview Excuses SCHEURING JONGEREN Misgeboorte Kamer Bisschop Bluyssen weer aan het werk POLAK TOT DELFGAAUW: Beledigen bevriend staatshoofd niet ethisch luxe blaadjes lOO gram van 79 Te huur gevraagd vacantieboerderij beMii itUken serö en vervjar- e7£uS°6555,- j rel. 01178-412 GARAGE „NOORD" I. 01100-7991-7792 |j. HAMERS Tel. 04160-4583 lilJZER EN ZN. Argentaan 25 Tel. 01150-4564 OGELS 3696-2303 J08e JAARGANG No. 25755 Voor Bod, Koningin en Vaderland WOENSDAG MAART 1968 Kllgave i N.V. Uitg. Mij. Neerlandia pirecteurDr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur L Leijendekker Redactieraad J M. A. C. v. Dongen, C, J. van Hootegem, mr. dr A. J. j, M. Mes, P. V. M. Vercauferen, J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 iel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (exd. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage Advertentieprijs voor de gehele op lage t 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgielerstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). J (Van een onzer verslagevers) BREDA De Belgische politie heeft de man gearresteerd, die ervan verdacht wordt in het begin van dit jaar wielerkeizer Rik van Looy te hebben gechanteerd. Diens eigen „stip r ireid" is de afperser noodlot tig geworden. Zoals bekend trof Rik op zondag 1 januari een geschreven brief aan in zijn woning in Herenthals. In deze brief, doorspekt met taalfouten, werd van Van Looy geëist dat liij 200.090 frank in een bundeltje onder een brug over de rivier de Nete bij He renthals zou leggen. Zo niet dan zou er iets ernstigs gebeuren met Riks zoon André (11). Op de afgesproken woensdag heeft Rik inderdaad een pakje onder de brug gelegd, nadat hij eerst de rijks wacht van de zaak op de hoogte had gebracht. Een legertje van de rijks wacht en de Bijzondere Opsporings brigade (BOB) vatte post bij de plek, maar het pakje (met waarloos papier) werd niet afgehaald. De chanteur had zich waarschijnlijk laten afschrikken door brandweerlieden die in de om geving van de brug naar het stoffe lijk overschot van een vrouw dreg den. Niettemin beschikte de B.O.B. al over aanwijzingen dat een verre neef van moederszijde van Rik de dader zou kunnen zijn. Begin januari onderwierp men Th. B. (29) aan een scherp verhoor, maar hi] ontkende iets met de zaak uit- itaande te hebben. De fabrieksarbei der uit Grobbendonk is gisteren ech ter toch voorlopig door de mand ge- 'gaan. De man heeft Rik van Looy, zo is 10 bekend geworden, al eens eerder een dreigbrief gestuurd. In 2962 was Tb. B. getuige van een ongeval, waar bij de wielrenner betrokken was. Wanneer B. geen 7.000 zou worden gegeven, zou hij een voor Van Looy bezwarende getuigenis afleggen. Het geld moest onder een brug worden gelegd over het riviertje de Nete. „Zorg dat het pakje stip op tijd is", zo luidde het slot van de brief uit Met een feilloze nauwgezetheid '•'olhardde B. in zijn taalfout. Want ook het slot van zijn jongste brief 'as: „Zorg dat het pakje stip op tijd is". De Belgische justitie heeft een handschriftkundige in de zaak ge- jhengd. Hij heeft nu met formele ze- terheid verklaard, dat de brief die ®k van Looy twee maanden geleden m de brieveribus kreeg eveneens door is geschreven. WASHINGTON/SALISBURY (AFP/ Reuter) De Amerikaanse autori teiten hebben de Rhodesische pre ster Ian Smith een visum voor de terenigde Staten geweigerd. Smith "tide het land bezoeken om onder "oer te spreken op de universiteit 'an Virg-'nia. Hij was daartoe uit genodigd door de studenten. Door ingrijpen van de censuur is Meren de „Rhodesian Herald" met falve voorpagina onbedrukt uitge- 'Offlen. Artikelen over het aftreden l?n opperrechter Fieldsendy en ver wringen van een ander lid van het ;'°°ggerechtshof werden niet geschikt evonden voor publikatie. (Zie ook pagina, 7) Reg en Weersverwachting, meegedeeld ™>°r het K.N.M.I., geldig tot van avond: Stormachtige wind en kans op reSen. Iets lagere temperaturen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Onmiddellijke en onvoorwaardelijke stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Vietnam, dit eist het interker kelijk vredesberaad. In een gisteren uitgegeven verklaring roept het interkerkelijk vredesberaad de Nederlandse regering en het parle ment op om duidelijk positie te kiezen in de Vietnam-kwcstie en er bij de Amerikaanse regering nogeens duidelijk op aan te dringen dat de bombardementen direct worden gestaakt. „Wij doen een beroep op geheel ons volk om door een houding van soli dariteit met het volk van Vietnam blijk te geven van zijn wil tot vrede, van zijn bereidheid tot daadwerke lijke hulp langs andere wegen dan die van geweld. Wij doen een beroep op regering en volksvertegenwoor diging zo duidelijk als de situatie dat eisen zal hun protest tegen de gang van zaken in Vietnam te laten ho- VATICAANSTAD (A.F.P.) Pa ter Jan Visser, een van de drie theo logen uit Rome, die naar Nederland zijn gestuurd om van gedachten te wisselen over de tekst van de Nieuwe Nederlandse Katechismus, heeft gis teren in Vaticaanstad verklaard dat deze katechismus geen ketterijen be vat. Het ging bij deze katechismus ook niet zo zeer om echte en duidelijke dwalingen, als wel om de wijzen waarop de stof is behandeld, in taal is uitgedrukt of weggelaten. Niet de zuivere leer van de kerk werd zo weergegeven. De zin ervan werd slechts gedeel telijk overgebrhcht door belangrijke elementen te laten rusten of op niet verantwoorde wijze te ontwijken. Op deze manier, aldus pater Visser, is ruimte gemaakt voor particuliere theologische opvattingen, waarmee die belangrijke elementen zich maar moeilijk laten verzoenen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Dank zij een tip uit de onderwereld is een moord aan het licht gekomen, die elf jaar gele den in Amsterdam is gepleegd op de 56-jarige caféhoudster Elisabeth Schevenhoven. Op 16 oktober 1956, kort na middernacht, verdween de vrouw, toen zij na sluitingstijd op weg was naar haar huis, nauwelijks een kwartier van het café vandaan. Er werd geen spoor meer van haar gevonden. Thans zijn op aanwijzingen uit de Amsterdamse onderwereld twee man nen gearresteerd die inmiddels heb ben bekend F.lisabeth Schevenhoven (in de hoofdstedelijke binnenstad be ter bekend als „tante Betje") te heb ben vermoord. Het motief was roof. TERNEUZEN De Stichting Samenwerkende Havenbedrijven in Rotterdam werven nu havenarbeiders in Zeeland. Eind vorig jaar werden 54 Zeeuwsch-Vlaamse havenarbeiders, die in Rotterdam werkten, ontslagen. Van deze vierenvijftig hebben er zich intussen 27 weer bereid verklaard op nieuw naar Rotterdam te pendelen. Het gewestelijk arbeidsbureau in Terneuzen acht het een sociaal niet verantwoorde pendel en heeft na drukkelijk verklaard, op geen enkele wijze arbeiders hiertoe te willen dwingen. Rotterdam heeft, zoals bekend, on geveer tweehonderd nieuwe havenar beiders nodig. Zoals eerder bericht hebben de Westbrabantse arbeiders (er werden er destijds enkele hon derden in Rotterdam ontslagen) wei nig of geen animo om naar de havens terug te gaan. Bij de 27 vorig jaar ontslagen Zeeuwse arbeiders, die nu weer het werk willen hervatten, hebben zich overigens in Zeeuwsch-Vlaanderen veertien nieuwe kandidaten gevoegd. De Stichting Samenwerkende Ha venbedrijven stelt voor vijf dagen werken een aanvangsloon van 164,60 in het vooruitzicht, dat na drie jaar oploopt tot 181,30, afgezien van toe slagen en betaalde reisuren. Juist die reisuren echter acht het arbeidsbu reau sociaal niet verantwoord. Achter de verklaring staat 'de ka tholieke kerk, de hervormde kerk, de oud-katholieken, doopsgezinden en remonstranten. Het is niet uitgeslo ten, dat ook de gereformeerde ker ken zich er alsnog bij aansluiten. Daarover zal de generale synode van deze kerken vandaag beslissen. De kerken geven uiting aan hun vrees, dal de verheviging van de strijd in Vietnam ondanks gerust stellende mededelingen van Ameri kaanse kant toch zal uitlopen op het gebruik van nieuwe wapenen, dat wil zeggen de atoombom, die een snelle beslissing zou moeten forceren. De kerken voelen zich geroepen om haar stem te verheffen, omdat zij be wogen zijn om het lot van de miljoe nen mensen in Vietnam het gevaar van een strijd tusseen de kernmo- gendheden op wereldformaat niet langer denkbeeldig laat. De kerken in Nederland zijn van mening, dat de oorlog in Vietnam eenvoudigweg niet meer verant woord is. Met de wereld „walgen zij van de ze oorlog, die even wreed als zin loos is". Zij doen daarom een beroep op de verantwoordelijke instanties in ons land om nogmaals er hij de Ame rikaanse regering op aan te dringen, dat zij de bombardementen onmid dellijk en onvoorwaardelijk staakt om zo de weg naar vredesonderhan delingen te openen, en dat zij ook alles in het werk stelt om tot ver mindering der vijandelijkheden te komen. Nogmaals geven de kerken dan uiting aan hun vrees, dat de Vietna mese oorlog zal leiden tot het gebruik van kernwapenen met alle gevolgen van dien voor het land zelf en uit eindelijk van de hele wereld. Zij besluiten met een oproep tot gebed en tot bezinning op persoon lijke en gezamenlijke verantwoorde lijkheid. LONDEN (Reuter) De koers van het pond sterling heeft gisteren op de Londense wisselmarkt heftige schommelingen te zien gegeven, toen het gebrek aan vertrouwen in papie ren valuta een nieuwe stormloop op het goud teweegbracht. Op een gegeven ogenblik bereikte de officiële koers van het pond ster ling een nieuw dieptepunt, nl. 2,3972 dollar, maar later deden aankopen door de Bank van Engeland de koers stijgen tot 2,4030 dollar. Aankopen van loco-sterling namen een even koortsachtige vorm aan als de verkopen op de dag voor de de- valutie op 18 november 1967. In New York daalde de loco-koers van het pond tot iets onder de laat ste Londense koers. BARRY GOLDWATER heeft ver klaard de gouverneur van New York, Nelson A. Rrockefeller, niet te zullen steunen in diens pogingen republikeins presidentskandidaat te worden. DRIE JONGELUI hebben gisteren de 15-jarige John Casca met een pijl en boog doodgeschoten, toen hij in een straat in New York basketball speelde. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Nederlandse politie en Scotland Yard onder zoeken of de vijf bomaanslagen in Den Haag en Londen inderdaad het werk zijnvan de zogenaamde revolutionaire solidariteitsbewe ging. ook wel „I-Mei-Groep" geheten. Zoals gemeld stelt de groep zichzelf wel aansprakelijk daarvoor en behalve voor de aanslagen in Den Haag en Londen ook nog voor dergelijke acties in Bonn (no vember vorig jaar). De anarchistische „1-Mei-Groep" kwam voor het eerst in het nieuws in mei 1966, toen zij zich verantwoorde lijk verklaarde voor de ontvoering van mgr. Marcos Ussia, Spaans diplo maat bij- het Vaticaan. Uit Brussel meldt onze correspon dent hierover het volgende: in een gevangenis van Brussel zit al sinds veertien dagen opgesloten de ver moedelijke leider van de z.g. „1-Mei- Groep". De Londense Times wist gisteren te melden dat justitiële autoriteiten in Brussel de leider van de groep hadden gearresteerd Het parket in Brussel bevestigde dat een 40-jarige Mexicaan, Octavio Alberola, die zich beweegt onder de schuilnaam Juan el Largo, veertien dagen geleden werd gearresteerd. Hij wordt, aldus het parket, vast gehouden op beschuldiging van een delict zonder politiek karakter. De „1-Mei-Groep" zou, aldus de infor maties van de Times, geleid worden door Spaanse anarchisten, die in Brussel over een bureau zouden be schikken. Er zullen nog veel meer „knallen" volgen. Dit zou een Haagse jongeman hebben gezegd die onbekend wenste te blijven. In een interview met een verslag gever van „Het Vrije Volk" heeft de jongeman onder meer gezegd: „De tijd van bloemetjes, love en demon straties is voorbij. Er wordt niets bereikt en er moeten nu daden ge steld worden. Daar zijn de bomaan slagen in Den Haag en Londen voor beelden van. De Nederlandse rege ring zal nu eindelijk een standpunt moeten gaan inneme" ten opzichte van dictatoriale landen en natuurlijk ten opzichte van Amerika". De Nederlandse ambassadeur in Lissabon, mr. G. E. baron van Itter- sum, heeft gisteren bij het Portugese ministerie van buitenlandse zaken zijn verontschuldigingen aangeboden voor de aanslag op de Portugese am bassade in Den Haag (Van onze correspondent) MAASTRICHT Een hondsdolle vos in Hauset vlak bij het Duits-Bel gische grenskantoor Köpchen een fietser aangevallen. De man vluchtte naar een boerderij, waar de vos zich verstopte, maar tenslotte kon worden doodgeschoten door een jachtop ziener. Het kadaver is opgezonden naar het Pasteur-instituut in Brussel. 2üaaMA9 £feut Carlos was de aanleiding, nooit de reden voor mijn overgang naar de katholieke kerk, aldus prinses Irene in het f.v.-pro- gramma Denkbeeld van gister avond. Meer over het interview met Irene en Carlos op pag. 7. Conny Stuart zal het komende seizoen het stralend middel punt zijn van een door Annie Schmidt, Guus Vleugel en Mi chel van der Plas te schrijven show. Pagina 10. De Franse skiër Killy, die in Grenoble drie gouden medail les heeft veroverd, ontkent be schuldigingen over het aanne men van geld voor een exclu sieve fotoreportage in het week blad Paris Match. Sportpagina. Verdovende middelen hebben in Antwerpen een ^slachtoffer geëist. De Belgische justitie doet, in samenwerking met Ne derlandse politie-autoriteiten, alle moeite om hier schoon schip te maken. Pagina 5. KHE SANH (Zuid-Vietnam) Het droppen van voorraden boven de zwaar belegerde Amerikaanse „vesting" Khe Sanh. Verscheidene vliegtuigen, die hier wilden lan den of opstijgen, zijn door vijande lijk vuur getroffen. (Zie ook pag. 9) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De vice-voorzitter van het N.K.V., de heer J. Alders, heeft zich aangesloten bij de „Radi calen" (groep Aarden-Bogaers). Hij zegt geen vertrouwen meer te hebben in de K.V.P.. waarvan hij overigens al sinds de „Nacht van Schmelzer" geen lid meer was. Behalve de heer Alders is uit de N.K.V.-top alleen het bestuurslid Van Bakel eveneens tot de Radicalen toe getreden. Voorzitter J. Mertens heeft nog geen uitspraak gedaan. Zaterdag houden de K.V.P.-jonge- ren in Utrecht een spoedcongres, waarop zich ongetwijfeld een „schei ding van geesten" zal voltrekken. De pro-radicalen-groep wordt aange voerd door jongeren voorzitter Gidi van Dongen en vice-voorzitter An- toine Jacobs. De K.V.P.-getrouwen staan achter vice-voorzitter Ton Crij- nen en penningmeester G. Tholen. De heer Crijnen zei gisteren in „Echo" te verwachten dat ongeveer 30 procent van de jongeren de radi caal Van Dongen zal volgen. De heer T. Westerterp, lid van de Tweede Kamer, heeft het uittreden van zijn radicale vrienden een „droe vig feit" genoemd. De oprichting van de nieuwe partij noemde hij een „mis geboorte". Evenals in Brabant en Limburg is ook in Gelderland een actiecentrum radicalen opgericht. Voorzitter is hier de heer W. van Dam, leider van het prot.-christelijke vormingscentrum te Renkum. Als nieuwe leden van de Tweede Kamer werden gisteren beëdigd de heer K. J. van Laak (K.V.P.) uit Waalwijk en de heer A. Schipper (P.v.d.A.) uit Kruiningen. De heer Van Laak volgt de heer Van Doorn op, die als kamerlid heeft bedankt. De heer Schipper is de opvolger van de heer R. Laan, die burgemees ter van Zaandam is geworden. In het bestuur van de Tweede' Kamerfractie der K.V.P. is gekozen mr. F. Andriessen. Hij volgt in het bestuur mr. A. Baeten op, die bur gemeester van Maastricht is gewor den en als kamerlid heeft bedankt. De heer Andriessen zal fungeren als secretaris-penningmeester van de kamerfractie. In de vacature, die is ontstaan door het bedanken van drs. J. Aarden, heeft de fractie de radi caal mr. J. Mommersteeg tot lid van het fractiebestuur gekozen. DEN BOSCH (KNP) Bisschop J. Bluyssen van Den Bosch heeft zijn werkzaamheden hervat na een af wezigheid van ruim 6 weken. Mgr. Bluyssen heeft enkele weken moeten rusten, daar hij was overwerkt. Ver wacht wordt dat de bisschop enige veranderingen in zijn werkprogram zal aanbrengen om herhaling te voor komen. DEN HAAG (ANP) De minister van justitie, prof. mr. C. H. F. Polak, heeft in een brief aan prof. dr. B. Delfgaauw en andere hoogleraren gezegd te betreuren dat docenten in de ethiek aan een universiteit menen „jonge mensen te moeten stijven in het plegen van han delingen die niet alleen straf baar zijn maar ook nodeloos kwetsend, in hoge mate onbe hoorlijk en in strijd met de ver worvenheden van een democra tische samenleving". In de brief, gericht aan prof. dr. R. Bakker, prof. dr. B. Delf gaauw, prof. dr. H. G. Hubbe- Fing, prof. dr. P. J. Roscam Ab- binig, prof. dr. H. de Vos en dr. L. W. Nauta, allen van de uni versiteit te Groningen, zegt prof. Polak dat het strafbaar stellen van belediging en met name het gebruik van onnodig grievende en krenkende uitlatingen niets met vrijheid van meningsuiting te maken, heeft. „Wie in zijn geweten of om welke andere reden ook meen! de politiek en de daden van een regering te moeten afkeuren, heeft daartoe, althans in een democratische samenleving, vol op de gelegenheid, mits hij een vorm kiest waarin beledigingen achterwege blijven." „Deze spelregel van de demo cratie is ook daarom goed, om dat hij de mogelijkheid van dis cussie open laat. Het gebruik van beledigingen daarentegen mist elkè overtuigingskracht en sluit elke gedachtenwisseling bij voor baat uit," aldus prof. Polak. In een brief aan de minister van 27 februari hadden de hoog leraren, als docenten in de ethiek, hun verontrusting uitge. sproken over de houding der autoriteiten tegen studenten en andere jongeren die krachtens hun geweten op grond van hun protest tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam in strijd ko men met art. 117 van het wet boek van strafrecht, door bij voorbeeld „Johnson moorde naar" te roepen. Overigens wijst prof. Polak er op dat artikel 117 niet op zich zelf staat. Immers, niet alleen het beledigen van het hoofd van een bevriende staat is strafbaar, maar ook het beledigen van ieder ander. Minister Polak besluit zijn brief, na te hebben opgemerkt dat belediging en het gebruik van onnodig grievende uitlatin gen „naar ik meen.van oudsher ook een ethisch laakbare hande ling wordt geacht." BIJ DE chemische fabriek „Gem- bo" te Winschoten heeft zich giste ren een explosie voorgedaan, waar door het gebouw, waarin de foezel afdeling was gevestigd, totaal ver nield werd. Van tal van andere fa brieksgebouwen werden muren ont zet en daken vernield. (ADVERTENTIES) morgen voordeel voor- niet duur wel heerlijk voor juni en juli 1968 b.v. in de omgeving Breda, RUIME GEZELLIGE Brieven onder no. 42446/3 bur. van dit blad. Alle persbureaus zjjn op zoek n^iar een zekere reclame-advi seur De Vries. Deze nog spoor loze De V. schjjnt het opzien barende advies te hebben gege ven de Esso Tjjger te ontslaan. Waarom? Zelfs voor minister* een mysterie!

de Stem | 1968 | | pagina 1