NIEUWE REEKS AANVALLEN IN VIETNAM Vietcong beschiet ziekenhuis BOOR OP DE FLES Kardinaal Lercaro afgezet ÜS iJf Weer leven op eilanden na kern-ex Vloer-en wandtegels MODERNE KEUKENS VAN 't KEUKENCENTRUM I iterdagvoetbal „MIJD DE VAKANTIEPIEK" Conflict in pastorale raad over Miedema Haagse politie versterkt met marechaussee Opponenten van Salazar opgepakt Alsdorf bereidt zich voor op drukte rond Softenonproces Demonstratie pro V.S. in Den Haag verspeelde te kans ONTHULLING IN KATHOLIEK BLAD: Ereburger Vietnam DODEN WICHELROEDE SOLIDAIR Opstand in Britse gevangenis na 24 uur beëindigd Debat in V.S. over burgerrechten gunstig afgesloten Radio-Caroline in Amsterdam IbJ&hïSb58®B LOUWERSE DE PRIESTER N.V. NATUUR BLIJKT STERKER DAN MENSELIJKE VINDINGRIJKHEID Onbewoonbaar Planten KUNSTMAAN MET NEDERLANDS INSTRUMENT GELANCEERD Iportcorrespondent) de eerste klas van de titie in de KNVB af- is er, na de uitslagen zaterdag, wat meer te- rijd gekomen. Bepaald was het resultaat van laatste kans verspeelde i veld met 2—3 Van pen. pwen 2 behaalde tn skerke weliswaar een Ihet verzwakte 's-Heer maar het vertoonde ran dien aard dat men de Zoutelandse ploeg kanshebber mag reke- dat met 6—0 van Be- en Middelburg, dat t 6—2 aan het langste Tien eerder voor de ti ming. VCK versloeg de Jeserves met 20, waar- bemde zijn theoretische en laatstgenoemde de- uitgeschakeld voor de n de ranglijst valt er fevelanders, noch voor |ts te hopen. De achter aast hogere is dermate een serieuze ontsnap- 1 meer gesproken mag vas mede een gevolg verwinning van Zaam- vedstrijd tegen Beren. Meeuwen 2 1523, -22, Kloetinge 15—2o' iTCK 15—18, Mevo 15— (en 2 1414, 's-Heer |1515, Zaamslag 15— 11, Bevelanders 144, DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 5 MAART 1968 11 (Van onze redactie buitenland) SAIGON Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade In Saigon heeft gisteren meegedeeld, dat guerrillastrijders van de Vietcong een ziekenhuis hebben bezet in Kontoem, een stad in de centrale hooglanden van Zuid-Vietnam. Zij hebben een Duitse ver pleegster ontvoerd. Later werd meegedeeld, dat de Vietcong het ziekenhuis binnendrong, de operatiezaal en de röntgenafdeling opblies en in het wilde weg op ziekenzalen ichoot, aldus een Amerikaanse militaire woordvoerder. Amerikaanse officieren in Nat Kon tim zeiden, dat de vrouwelijke arts Patricia Smith, twee Amerikaanse, een Deense en een Duitse verpleeg ster die in het ziekenhuis werkten, naar een veilige plaats in de stad ijjn overgebracht. Het ziekenhuis ligt in de buiten wijken van Kontoem, een stad in (iet centrale bergland, 440 km ten noorden van Saigon. Door de schoten in de ziekenzalen werd een patiënt gedood en vier ge wond. De ziekenzalen waren vol patiën ten, twee of drie of meer in een bed, onder wie een aantal kindertjes van een paar weken oud. De gezinnen die voor de zieke familieleden zorgen slapen op de grond naast het bed. (ADVERTENTIE) De matras waarop U wérkelijk uitrust) Van DRAKA. PARIJS (KNP) Kardinaal Lercaro, tot 12 februari van dit jaar aartsbischop van Bologna, is niet op eigen verzoek heenge gaan, maar weggestjturd. Dit ont hult tot in bijzonderheden het blad „Informations Catholifjue Internationales" in een artikel van de bekende Italiaanse jour nalist Zizola. Deze behoort tot de intieme kennissen van de kardi naal, Hoewel kardinaal Lercaro. 67 jaar. op 15 augustus 1966 zijn ontslag aan (ie paus had aangeboden, was hem dit eerst geweigerd. De redenen, die tot het ontslag geleid hebben en die volgens het blad de kardinaal nog onbekend waren toen hij op 12 februari van priesters en vooraanstaande leken in rijn bisdom afscheid nam, worden door Zizola opgesomd en uitgelegd. Als eerste reden geldt de weer stand binnen de curie en het behoud- gezinde deel van het verdeelde episcopaat tegen de vooruitstrevende ideeën van de kardinaal in het alge meen en in het bijzonder ten aan zien van de liturgievernieuwing. Een tweede doorslaggevend bezwaar was de steun, die hij verleende aan het Progressieve katholieke dagblad „Avvenire d'Italia", dat in nood ge raakt, door weigering van de Ita liaanse bisschoppen om steun te verlenen zijn karakter moest prijs geven. Een andere reden van weerstand 'ogen de kardinaal was zijn tole rante houding tegenover anders denkenden en met name tegenover de communistische burgemeester van Bologna, die kardinaal Lercaro toi ereburger van de stad uitriep. Zeer verbolgen raakten de Ita liaanse bisschoppen over de weige- rmg van Lercaro de katholieken te verplichten hun politieke eenheid te "Waren. „De eenheid der katho- 'eken wordt in de eucharistieviering stand gebracht, niet in de stem bussen" Maar de doorslag heeft gegeven et standpunt van kardinaal Lercaro |d °P nieuwjaarsdag 1968 in de toedraai preekte en Amerika in am van het evangelie vroeg stakenm')ar^ementen ^'etnam te ^ar° doorkruiste hiermede de Politiek van het Vatfcaan, dat neu- wilde zijn na de gerucht- traal Verklaringen van de in tra,, over'eden kardinaal Spell- in yV,an New Vork. die de oorlog Seno (j3»11 een oorl°S' had oiLEEN AUTO-ONGELUK in de beÜ'o? Van Kungaelv in Zweden bomen VariSe Nederlander omge- als m vviens naam wordt opgegeven Teunis Zwartbol. nis ^U^ERREIN van de gevange- Haaa de Pompstationsweg in Den teljjLzl]n gisteren de, zeer oude, stof- vnna- vesten van twee personen ge- man*,!1' hogelijk betreft het hier tiidWi Epdntt-nde de bezettings- net leven lieten. Noordvietnamese en Vietcongtroe- pen hebben in geheel Zuid-Vietnam 25 aanvallen gedaan op Zuidvietna- mese eenheden en twaalf Ameri kaanse basissen. Die op Zuidvietna- mese regeringstroepen waren het felst. Bij Xoean Loc, 70 km ten noordoos ten van Saigon, is gisteren een Viet namese bus op een mijn gereden. 14 inzittenden kwamen om het leven, aldus is van Zuidvietnamese rege ringszijde in Saigon meegedeeld. Vietcongstrijders hebben verder in Nha Be, ongeveer acht km ten zuid oosten van Saigon olie-installaties van de Shell en een Amerikaanse marinebasis met hevig granaatvuur bestookt. Aan de olieopslagplaats is ernstige schade aangericht, maar niemand werd getroffen. De installaties in Nha Be zijn de belangrijkste in heel Zuid-Vietnam. Ze voorzien de zui delijke helft van het land van olie. De verliezen en schade op de aan gevallen marinebasis worden „licht" genoemd. Bij een aanval op een districtsstad even onder Da Nang, schoten de Vietcongs met mortieren 150 huizen in brand, werden 20 burgers gedood en 80 gewond, aldus het Zuidvietna mese hoofdkwartier. In de noordelijke sector van Zuid- Vietnam hebben Amerikaanse mari niers, met helikopters aangevoerde infanterie en regeringsstrijdkrachten gesteund door artillerie en duikbom menwerpers communistische troepen vernietigd. Ongeveer 300 communis ten werden gedood. In de noordwestelijke voorsteden van Saigon is Amerikaanse infante rie weer in botsing gekomen met elementen van twee communistische regimenten. Gevechtsbommenwer pers, bewapende helikopters en artil lerie hebben de ingegraven commu nisten bestookt. Amerikaanse B-52 bommenwer pers hebben ook op vier plaatsen rondom de belegerde mariniersbasis Khe Sanh artilleriestellingen en an dere Noordvietnamese installaties aangevallen. De mariniers van Khe Sanh zijn doodsbenauwd voor Vietcong-tun- nels. Vorige week opende een gra naat een pas gegraven tunnel twee meter onder de grond. Nu wordt gebruik gemaakt van elk instrument, dat mogelijk de plaatsen van verder vijandelijk graafwerk kan aanwijzen. De wichelroede is het nieuwste. „Ongeacht hoe dwaas iets is en ik zeg niet dat de wichelroeden dwaas zijn wij maken er gebruik van", vertelde de commandant van de basis, kolonel David E. Lownds „Als de een of andere boerenjon gen uit het heuvelland van Kentucky zegt, dat hij iets heeft, dat hij heeft gebruikt om mee op vossen te jagen en wil proberen tunnels te vinden, zeg ik: „Ga je gang maar. Ik probeer alles". Lownds weet, dat de communisti sche Viet Minh in de strijd om Dien Bien Phoe het Franse bolwerk Eliane heeft ondergraven en het tijdens de laatste stadiums van de aanval heeft opgeblazen. Inmiddels heeft de „federatie van Nederlandse oud-strijders-organisa- ties" de ambassadeur van de V.S. in Nederland, de heer W. Tyler, een schriftelijke verklaring doen toeko men waarin zij haar solidariteit je gens regering en volk van Ameri ka inzake Vietnam uitspreekt. In de verklaring wordt o.m. ge zegd: „Het linkse optreden in Ne derland moge misschien de indruk wekken, dat daarmee de opvattin gen van de meerderheid van ons volk wordt weergegeveh, de werkelijkheid is, dat dit aantal slechts een zeer kleine fractie is van ons gehele volk. De reacties op o.a. onze klacht bij de justitie inzake de door prof. Delf- gauw bij herhaling uitgesproken be ledigingen aan het adres van uw pre sident vertonen een zeer verheugen de verbondenheid met uw regering". In Brussel zijn tegen een Nederlan der, drie Spanjaarden en een Belg gisterochtend door de rechter van in structie arrestatiebevelen uitgevaar digd in verband met hun deelneming aan incidenten, zaterdagmiddag j.l. bij de Amerikaanse ambassade in de Belgische hoofdstad. Een boor waarmee men moeiteloos in alle materialen, ook in een fles, een gat kan boren. Een van de nieuwe snufjes op de vakbeurs „Karwei" in Utrecht. LONDEN (AP) De 21 gevange nen, die zich in de Britse Durham- gevangenis hadden verschanst in de gevangeniskapel en in een kantoor, hebben zich gisteravond, na het 24 uur te hebben uitgehouden, overgege ven. De „zware jongens" hebben vrij willig de opgeworpen barricades ver wijderd en zijn rustig naar hun cel teruggekeerd. Dit resultaat was een overwinning voor de gevangenisautoriteiten, die hadden besloten de zaak kalm aan te zien en geen geweld tegen de man nen te gebruiken, die handelden uit protest tegen nieuwe baantjes, be staande uit werkzaamheden in de tex tielindustrie en schoonmaakwerk in hun eigen vleugel van de gevangenis. Het is nog niet hekend of de man nen hun zin hebben gekregen. WASHINGTON (AFP) Met 65 tegen 32 stemmen heeft de Ameri kaanse senaat een motie gangenomen die een eind maakt aan het debat over de burgerrechten. Deze motie komt neer op het aan vaarden van het wetsontwerp inzake de burgerrechten en het geen onder scheid maken tussen blanken en ne gers op het gebied van de huisvesting. ZESTIEN Rotterdamse politiemen sen hebben gisternacht op het Noor dereiland in de Maasstad een enorme yechtpartij uit elkgar geslagen. Drie, met een Gronings accent sprekende jongemannen, waren door enige an deren aangevallen, omdat de laatsten meenden niet- met Groningers maar met Duitsers te doen te hebben. (Van een onzer verslaggevers) Evenals voorgaande jaren zal de Stichting Recreatie ook dit jaar een campagne voeren ter bevordering van de verlenging van het vakantieseizoen. De propaganda hiervoor is evenwel niet meer uitsluitend gericht op de maand juni, maar ook op de nazomer. Onder het motto „Mijd de vakantie- piek. Neem vakantie in vóór- of nazomer", wordt het publiek o.m. door mid del van affiches aangespoord om zo mogelijk vakantie te nemen vóór juli of 'na half augustus, aangezien o.m. in de tussenliggende periode de school vakanties liggen en de grootste drukte te verwachten is. De Stichting Recreatie wijst erop dat aan een vakantie in de vóór- of nazomer 7 pluspunten verbonden kunnen zijn: 1. meer ruimte; 2. gemakkelijker plaats en onderdak; 3. rustiger en toch gezellig; 4. minder vakantieverkeer op de weg; 5. kleurrijker natuur; 6. be stendiger weer; 7. vaak goedkoper. (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND De kwestie-Miede- ma heeft opnieuw een staartje ge kregen. Ondanks een schriftelijk ver zoek was de kwestie niet op de agen da van de pastorale raad, zaterdag bijeen, van het bisdom Roermond ge zet. Mgr- Moors zei het niet juist te vinden „concrete benoemings- en ontslagbeslissingen in de pastorale raad te behandelen." Dat was voor enige leden van de Raad de aanleiding te vragen wel ke taken de pastorale raad dan wel te behartigen had. Sommigen bepleit ten zonder meer medezeggenschap, anderen meenden dat adviezen slechts na uitvoerige toelichting ver worpen mochten worden. Een motie werd aangenomen waarin voor de kwestie - 't Eikske 'n commissie van goede diensten werd benoemd. De latente korzeligheid kwam tot een hoogtepunt topn de vertegenwoordi ger van 't Eikske, de heer L. Huy- nen, het woord vroeg. „Ik wil scher pe taal gebruiken", leidde hij zijn verklaring in. „U moet het kort hou den", eiste voorzitter prof. dr. Van der Wouw. Na de weigering van de heer Huynen sloot de voorzitter de vergadering. Na de vergadering overhandigde de woordvoerder van 't Eikske aan belangstellenden een stencil, waarin het ontslag van pas toor Miedema als „armzalig gema- noevreer" werd afgeschilderd: „Bar bertje moest hangen". De bisschop is fundamenteel in gebreke geble ven een beleid te voeren in over eenstemming met de huidige pastora le, humane situatie, stelt de heer Huynen. De betiteling „oncollegiaal" aan het adres van pastoor Miedema was zijns inziens gebruikt „om de ondeskundigheid van een groep pries ters te camoufleren". Tot zover het stencil. In de St.-Michaëlparochie van 't- Eikske wordt de opvolger van pas toor Miedema, aalmoezenier Lumey demonstratief geboycot. Zondagmor gen verliet een honderdtal kerkgan gers demonstratief de kerk toen de aalmoezenier naar het altaar ging- De parochieraad is op zoek naar een ruimte waar pastoor Miedema voor zijn volgelingen de mis op kan dragen. AMSTERDAM (ANP) Het ra dioschip Mi Amiga, van waar radio Caroline-zuid in de Noordzee uitzen dingen verrichtte, is gisteren in de Amsterdamse haven (Javakade) ge arriveerd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Haagse politie krijgt vanaf vandaag versterking van 50 marechaussees. Zij krijgen tot taak buitenlandse ambassades te be waken. Voorzover mogelijk zullen de manschappen ook surveilleren. Zij zijn ondergebracht in militaire kazer nes in Den Haag en staan onder bevel van de Haagse politie. In Den Haag zijn 57 landen met een ambassade vertegenwoordigd. Er zijn ongeveer 140 adressen in Den Haag en Wassenaar, waar kantoren van het corps diplomatique en resi denties van ambassadeurs zijn ge vestigd. De versterking van de politie is een gevolg van de bimaansiagen tij dens het weekéinde. De explosies bij de ambassades van Spanje, Grieken land en Portugal zijn zo is de in druk veroorzaakt door één bom- type van eigen makelij. De Nederlandse ambassadeur in Madrid heeft inmiddels officieel zijn spijt betuigd over de aanslag. Drie Portugese dagbladen noemden de aanslagen: „Even laf als nutteloos". Persbureaus in Londen en Den Haag hebben als vervolg op de bom aanslagen gisteren een brief ontvan gen van „1 mei groep, revolutionaire solidariteitsbeweging". (ADVERTENTIE) bezoekt onze showroom BredaCrogtdijk 58, Tel.(016 00)- 23744 Middelburg; Vlissingsa Singel 16-18, Telefoon 1011801-6065 LISSABON (AP) De Portugese veiligheidspolitie heeft een nieuwe be langrijke arrestatie verricht in de voortdurende jacht op politieke tegen standers van het regime van premier Antonio Salazar. Er werd bekendgemaakt dat de ad vocaat, A. E. da Costalobo op het vliegveld van Lissabon gearresteerd werd toen hij ongeveer een week ge leden uit Parijs terugkeerde. Er zijn geen beschuldigingen tegen hem in gebracht. Francisco Sousa Tavares, een be kend advocaat en auteur, werd 29 januari door de politieke veiligheids politie (Pide) in zijn huis in Lissa bon gearresteerd. Urbano Tavares Ro- driques, een schrijver, voormalig hoogleraar aan de universiteit en ru briekschrijver, werd de volgende dag opgehaald. Tegen geen van tweeën zijn beschuldigingen ingebracht. Verdei zijn drie jongemannen een student en twee journalisten gearresteerd onder verdenking onrust te zaaien onder de studenten, onder mijnend werk tegen de staat te ver richten en deelgenomen te hebben aan een kleine „commando"-groep ge naamd „LUAR". De Portugese geheime, politie heeft nog een aantal andere arrestatie ver richt in verband met de groep „LU- AR", die zegt de bankroof van 1 mil joen dollar verleden jaar mei in Fi- gueira da Foz gepleegd te hebben als mede de diefstal van wapens en mu nitie uit een militaire post verleden jaar september in Evora. LUAR heeft 50 tot 100 leden, maar wordt door de topleiders van de op positie niet ernstig genomen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tussen 1946 en 1958 kwamen bij Amerikaanse proef nemingen 59 kernbommen tot ontploffing op de eilanden Bikini en Eniwe- tok in de Stille Oceaan. Daarbij kwam de grootste hoeveelheid radioactivi teit uit de menselijke geschiedenis vrij en de eilanden waren, dacht men, gedoemd voor altijd een woestenij te blijven. Jarenlange onderzoekingen hebben echter uitgewezen dat dit niet het geval meer is en ook niet behoeft te zijn. Op deze atol-eilanden groeien weer bloemen en planten en de vis in de omringende zee is even overvloedig als voorheen. Jacopetti, die de kijkers met zijn film wel erg in het ootje nam. Dat alles betekent echter nog niet dat de vroegere Bikini-bewoners terug kunnen keren. Meer dan door de radioactiviteit werden de eiland jes onbewoonbaar gemaakt door de vreselijke hitte en druk, die door de explosies werden veroorzaakt. Op de meeste eilandjes werd de bovenste grondlaag, de eigenlijke teelaarde, gewoon weggeblazen, zo dat de atollen in met kraters door spekte woestijnen werden veran derd. De eens welig groeiende pal men werden uitgerukt en verkoold, slechts op enkele atollen, die het verst van de explosiecentra waren gelegen, bleven enkele bomen in leven. Het zal zeker generaties du ren, voordat via deze schaarse pal men de eilanden weer helemaal begroeid zullen zijn. Overigens heeft zelfs in de kra ters van de kernbommen het leven zijn rechten opgeëist. Vissen zwem men erin rond en gezond koraal groeit op de kanten. Alleen op de plaatsen waar zich een dikke slik- laag bevindt, die werd gevormd door koraal, dat door de explosies werd verpulverd, wordt geen ko raal, zeewier of schaaldiertjes aan getroffen. Over de onderzoekingen op deze eilanden en de omliggende atollen schrijft 't blad „Aantraden van de bond van ex-politieke gevangen uit de bezettingstijd, het volgende: Voor de mens zullen ueze door een schuimende blauwe oceaan be stormde atollen nog een tijdje ta boe blijven. Weliswaar kan men er zonder levensgevaar en zelfs zon der gevaar voor radioactieve letsels op rondlopen en ook een tijdje verblijven. Dat deed een groep des kundigen van het laboratorium van stralingsbiologie van de universiteit van Washington in Seattle al in 1964. Haar waarnemingen, aange vuld door de waarnemingen van la tere reizen, werden thans gepubli ceerd. Daaruit is gebleken dat hoe groot de vindingrijkheid van de moderne mens ook moge zijn, de natuur nog altijd sterker blijft. De ongeluks profeten, die enkele jaren geleden voorspelden dat de kernenergie het einde van het leven op onze pla neet betekende, kregen op Bikini en Eniwetok ongelijk. Van de aangekondigde vrese lijke vervormingen, die van men sen en dieren monsters zouden ma ken, is niets gebleken. Ook al wer den in de weefsels van sommige planten nog grote concentraties" van radioactieve stoffen aangetrof fen. Zo werden reusachtige hoe veelheden cobalt-60 gemeten in de reuzenschelpen. Vooral hun nieren bleken dit materiaal in zo'n onge wone hoeveelheid te hebben opge stapeld, dat de geigerteller tot 30.000 teUingen per minuut door sloeg. Een doorsnee van de schelp „vertelde" de geschiedenis van de kernproeven op het atol: de lagen van de schelp, die werden gevormd in de periodes waarin geen proef nemingen plaatshadden, bleken minder radioactief te zijn dan de andere lagen, gevormd in de jaren van de kernexplosies. Ondanks alle radioactiviteit le ven de reuze schaaldieren rustig voort alsof er nooit wat is gebeurd in hun woongebied. Hetzelfde doen trouwens de ratten, waarvan men nochtans mocht verwachten dat de explosies alle specimens hadden uitgeroeid. Dat is dus niet gebeurd. De afstammelingen van de overle venden zovele generaties later vertonen geen enkele monster achtige trek en zouden zeker geen gruwelmateriaai hebben kunnen opleveren voor „Mondo Cane" van Bikini, waarvan de naam in de strandmode van onze dames zo'n opmerkelijke intrede deed, blijkt uiteindelijk terecht een symbool te zijn geworden De grootste hoe veelheid radioactiviteit werd op Bi kini zelf aangetroffen en niet op de kleinere atollen, waarvan de naam nooit tot ons is doorgedron- zen, maar waarop de eigenlijke explosies plaatshadden. Ook de rat ten op Bikini-eiland bleken zes maal meer radioactief dan de rat- ren op de andere eilandjes. Ver moed wordt dat de oorzaak hier van moet worden gezocht in de kernproef van 1 maart 1954, gehe ten „Test Bravo" Door een onverwachte windver- andering sloeg de Bravo-paddestoel op Bikini neer, waardoor daar een radioactiviteit van 5000 röntgen, werd gemeten, een hoeveelheid die fataal voor elk menselijk leven zou zijn geweest. Daar radioactiviteit niet in de bo dem blijkt door £e dringen, werden planten met diepliggende wortels, zoals Messersehmidia Argentea niet gedood; die bloeien even welig als vroeger op Bikini KAAP KENNEDY (Reuter) Van Kaap Kennedy is gisteren een ruim 600 kilo wegende kunstmaan gelan ceerd, die ook een Nederlands in strument aan boord heeft. Een Atlas-Agena-raket bracht de OGO-5 (orbiting geophysical Obser vatory) in een parkeerbaan. Uitein delijk zal de kunstmaan in een ellep- tische baan om de aarde gaan draaien. Het Nederlandse instrument, een detector voor primaire elektronen in de kosmische straling, is ontwikkeld door de werkgroep „kosmische stra ling" van de Rijksuniversiteit van Leiden. Een van de voornaamste doelen van het OGO-program is de ontwikkeling van een systeem ter voorspelling van zonnevlammen, dat toekomstige ruim tevaarders tegen deze dodelijke vlam men zal moeten beschermen. (ADVERTENTIE) Baronielaan 59, Breda (Van een onzer verslaggevers) AKEN In verband met het softenonproces dat einde mei in het Duitse mijnstadje Alsdorf bij Aken wordt gehouden, wil het gemeentebestuur van Alsdorf contact opnemen met het gemeentebestuur van Kerkrade. Men verwacht namelijk voor het proces een enorme belangstelling van de zijde van de pers en ook een grote toeloop van het publiek. Omdat Kerkrade met zijn wereldmuziekconcours al vaker met het bijltje van de publiciteit heeft gehakt en met het opvangen van grote aantallen bezoekers vertrouwd is, heeft Alsdorf zich tot die gemeente gewend. Komende dagen worden in het gemeentehuis van Alsdorf besprekingen gehouden, waaraan behalve het stadsbestuur ook de commissarissen van politie en de president van het Landesgericht zullen deelnemen. Het stads bestuur gaat zeer „griindlich" te werk en is voornemens een speciale softe- nonproces-staf te vormen. Deze zal de taken van een verkeerscentrale en een perscentrum combineren. Beide centrales zullen met Frans en Engels sprekende tolken worden bemand. Men wil tevens van de gelegenheid gebruik maken de internationale journalisten te voorzien van een grote hoeveelheid propaganda- en voor- lichtingsgeschriften over de mijnwerkersstad, haar bevolking en haar ge schiedenis en haar omgeving. Stadsdirector dr. Eckert verwacht de eerste dagen van het proces meer dan duizend personen. tVan onze correspondent) AMSTERDAM Zogezegd „Als tegenwicht voor de toenemende anti- Amerikaanse propaganda-golven, die de laatste tijd over ons land spoe.en en die een vertekend beeld wiiien geven van de werkelijke gevoelens van het Nederlandse volk" houdt het comité „Nederland Vrij" zaterdagmid dag 16 maart in Den Haag een grote solidariteitsdemonstratie ten gunste van Amerika. Dit op 17 februari j.l. opgerichte comité, dat zich gisteren in Amster dam aan de pers presenteerde, is ont staan „als reactie op een tendens in Nederland om ons land onderhevig te stellen aan een radicaal anarchisti sche hersenspoeling". Dit zei de voorzitter van het comité de heer J. Bogaards (oorlogsinvalide uit mei 1940 en burger-ambtenaar bij de rijkspolitie in Alkmaar). „De directe aanleiding tot het ont staan van het comité was de eenmans- demonstratie van de heer Hugo de Oude uit Heerlen (secretaris van het comité die, demonstrerend tijdens de Vietnam-debatten in de Tweede Ka mer op 6 februari, door een „pacifis tische horde in elkaar werd geslagen", aldus de comité-voorzitter. Het doel van de demonstratie is vooral uiting te geven aan wat het comité noemt: „de gevoelens van medeleven, in bre de lagen van ons volk aanwezig, voor de onvoorstelbare offers, welke d» Verenigde State'- zich getroosten ten behc-we van de vrijheid van het be dreigde Zuidoost-Azië".

de Stem | 1968 | | pagina 5