UNDIG TER 11 „Om de aardigheid van het bestaan" WILLEM-ALEXANDER IN LECH Radicalen Brabant richten actiecentrum op Mi-loclc Grote aanval bleef (nog) uit voor Khe Sanh :on lf 478.00 225.00 Elk kind heeft er recht op JZUZl Nieuw Sovjet-protest Binnen vijf jaar sluis te Baalhoek Zuid-Afrika beraadt zich op verplaatsing van goudmarkt n onze en direct \RKE ;heren LS en I EKENS 4 epiaatjes polystyreen tSSISTENTEN izelmann - Riolering DAGBLAD VOOR ZEELAND AMERIKANEN ONTWIKKELEN „WANDELENDE" GASBOM Slapen alleen is nog geen uitrusten. advocaatbonbons Eén op twaalf: vier miljoen Groot tekort aan bejaardenhuizen Lagere straf in hoger beroep voor doodslag VLAAMSE C.V.P.: socks of standing f Bewolkt Loopgraven VERTRAAGDE REPORTAGE VAN AP-JOURNALIST PETER ARNETT UIT BELEGERDE V.S.-VESTING Dageraad 10 en 'n gashaard rs, baden en ander colen-, olie- of gas- repareren topkontakten bijma- ra voordelige prijsop- eemarktstraat 43 ireda el. 38880 riciteit, gas en water ■iiiiuiiiinii Ivies- en t voorbeen woning project op itaties worden gaar- *ewacht op het kan- dres: nanstraat 48, ivenhage. Breda - Tel. 42607 HANDELS MAATSCHAPPIJ dig een of twee al of niet gestoffeerd l aanwezig. - en nachtdienst. :n aan apotheker Hoogvliet (Z.-H.) b.g.g. 162626 19, HALSTEREN alle andere tijden i.g.g. 6 03. oom (01640) 33 78 (01641) 2 49 (01650) 35 68 verharden van in regen e.d. in Wij garanderen u 541 - 200, Halsteren ,08e JAARGANGNo. 25754 01,gave i N.V. 'Jiig. «Wij. Neerland!# piredsuri Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Oongen, C, J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j, M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. Bureaus Breda Reigerstraat 16 lel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor Qod, Koningin en Vaderland Ma» DINSPAO a MAART 196» Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41 telefoon 2893). plan voor creatieve vorming (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Het is een eis van democratie dat alle kinde ren, ongeacht hun maatschappelijke afkomst, betrokken wor den bij de creatieve vorming. Dat is het uitgangspunt van een opmerkelijk plan voor een nieuwe opzet van de creatieve vor ming, dat binnenkort gepubliceerd zal worden door het Provinciaal Opbouworgaan Noord-Brabant. Zoals de zaken nu «taan, krijgen de kinderen uit werknemersmilieus te weinig kansen. De voornaamste punten van het plan,' dat tot titel draagt „Tijd voor creati viteit, of om de aardigheid van het bestaan", züng Om alle kinderen een kans te ge ven moet de creatieve vorming een onderdeel worden van het leerpro gramma op de lagere scholen. Er behoeven geen vakleerkrachten aangesteld te worden, maar consu lenten die service bieden aan 20 of 30 scholen. Uitvalsbasissen van de consulenten louden op te richten regionale crea tieve centra moeten zijn, die ook werken voor volwassenen en niet- schoolgaande jeugd. De door het Brabantse Opbouwor gaan voorgestelde opzet is goedkoper dan de huidige. De creatieve vorming van de jeugd komt in Nederland steeds meer in de belangstelling te staan. „Terecht", meent de ontwerper van het plan, de aan het Opbouworgaan verbonden so cioloog drs. H. Zaat. „Creativiteit zal in een toekomst met zeeën van vrije tijd de enige deugd zijn, omdat zij de kans biedt om oprecht jezelf te zijn". Bij de creatieve vorming gaat het om vier soorten van expressie: crea tiviteit door middel van het woord (schrijven, toneelspelen e.d.), in beel dende kunsten, in muziek en in be weging (dansen). Het plan van het Opbouworgaan is geheel gericht op de vorming tot ac tieve creatiyiteit, het zelf maken en doen. De creatieve vorming vindt thans voor het grootste deel plaats buiten de school, al zijn aan heel wat scho- len vakleerkrachten (tekenleraren b.v.) verbonden. Onderzoek heeft uit gewezen dat aan de creatieve vor ming buiten schoolverband voorna melijk kinderen uit midden-milieus deelnemen. Dat is zelfs het geval in Eindhoven, een stad die volgens drs. Zaat tot de Nederlandse steden be hoort met de beste voorzieningen op dit punt. Om alle kinderen te bereiken zou de creatieve vorming ingebed moeten worden in het lager onderwijs. Het ton echter honderden miljoenen kos ten om voor de vier genoemde ex pressievormen aan elke school afzon derlijke leerkrachten aan te stellen. Daarom stelt het Opbouworgaan voor consulenten aan te stellen die het onderwijzend personeel van twintig tot dertig scholen de helpende hand Lieden en periodiek de klassen be tteken (viermaal pei jaar). Een voor deel is, zo zegt drs. Zaat, dat het on derwijzend pej-soneel tegenwoordig tter in creatieve vorming geïnteres seerd Is. Als men in Brabant 120 consulenten glaebla» He JStew»| Er komt, ook voor de Nederland se huisvrouw, een tijd dat zij binnen enkele minuten een com plete maaltijd op tafel zet. Meer over deze keukenrevolutie op pagina 7. Duitse biologen betogen dat Eva er eerder wa-s dan Adam. Even uitblazen mevrouw. Pagina 5. Ajax kon Real Madrid niet uit schakelen. Spartak Praag wel? Sportpagina. De Nederlandse bejaarden voe len weinig voor reizen met de trein. Ook niet voor half geld, zoals blijkt uit de povere resul taten van de NS-aetie "65 Pagina 5. De Amerikaanse proefnemingen met 59 kernbommen op de eilan den Bikini en Eniwetok hebben het leven daar niet kunnen on derdrukken. Pagina 9. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse leger is bezig met de vervaardiging van een nieuwe, door vliegtuigen uit te werpen gasbom, die „wandelt", nadat zij de grond bereikt heeft, zodat een groter gebied kan wor den bestreken. De bom bevat krachtig traangas dat ook de ademhaling bemoeilijkt. De uit werking ervan duurt 10 tot 15 minuten. De koninklijke familie met winter sportvakantie in Lech: ook prins Willem-Alexander is van de partij. Zijn ouders tonen hem hier trots aan de persfotografen. (ADVERTENTIES) OLGA de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! morgen voordeel 150 gram van 85 voor 75 niet duur we# heerlijk DEN HAAG (ANP) De stichting G.L.G. meldde gisteren dat de inzame ling ten behoeve van een instructie- en informatiecentrum voor lichame lijk gehandicapten en voor gezinsver vangende tehuizen voor geestelijk ge handicapten de vier miljoen gulden thans is gepasseerd. Gisteravond was in totaal bijeen 4.013.092,98. MOSKOU (AFP/Reuter) De Sov jet-Unie heeft maandag opnieuw krachtig geprotesteerd bij de Ver enigde Staten tegen incidenten waar bij de ambassade in Washington be trokken is geweest. In een nota wordt gezegd dat verder (Amerikaans) ne geren van de plicht de veiligheid van de ambassade en het personeel te ga randeren wellicht gevolgen zou kun nen hebben die voor de Verenigde Staten nauwelijks wenselijk zijn". s (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de aanbieding van het rapport over de opneming van bejaarden in verzorgingshuizen, en waarvan wij vorige week zater dag uitvoerig berichtten, onder streepte gisteren drs. A. Tilanus het belang van een snelle uitbreiding van het aantal dienstencentra. Hij deelde mee dat slechts tien procent van de bejaarden in tehuizen woont, zodat negentig procent of één mil joen bejaarden zelfstandig een plaats in de maatschappij innemen. Van hen heeft 95 procent hulp no dig. Ons land telt momenteel acht tien dienstencentra. Er zijn er nog 21 in aanbouw, waaronder in Assen, Almelo, Hoogwoud, Den Haag, Voor burg, Arnemuiden, Kapelle, Middel burg, Oisterwijk en Hoensbroek. De landelijke behoefte zou echter 250 dienstencentra zijn. Welke plaats deze centra nu al in onze samenle ving innemen wordt, naar het oor deel van drs. Tilanus, duidelijk ge symboliseerd doordat in Madurodam een model van het Axelse centrum is opgenomen. (Van onze verslaggevers) EINDHOVEN In Eindhoven is gisteravond het eerste actie centrum opgericht van de nieuwe politieke partij Radicalen. De initiatiefnemers zijn afkomstig uit verschillende delen van Brabant en onder hen bevinden zich zowel katholieken als prot—christeljj- ken. Het actiecentrum, dat op korte ter mijn elders in Brabant meerdere plaatselijke of regionale afdelingen zal vestigen, onderschrijft volledig de uitgangspunten van de oprichters der Radicalen-partij, namelijk: 1. als christenen in de politiek een progres sief beleid te willen verwezenlijken; 2. daarbij hun christen-zijn als een wezenlijke bron van inspiratie te on dervinden; 3. dat vanuit andere le vensbeschouwingen tot een gelijkge richte politiek kan worden gekomen en 4. dat samenwerking tussen deze gelijkgerichte groeperingen dringend geboden is. Als voorlopig woordvoerdster van het centrum treedt op mevrouw J. van der Heyden-Knol, oud-lid van de Tweede Kamer. Het centrum doet een beroep op iedereen die de radi calen vertrouwen schenkt zich te meiden als lid. Het Bredase aanmel dingsadres is J. Huysmans, Delprat- singel 19, telefoon 0160040134. Een heel ander geluid komt uit Steenbergen, waar de plaatselijke KVP-afdeling zich achter de KVP blijft scharen. Het afdelingsbestuur heeft voorts brieven geschreven aan mej. A. Kessei te Breda (die thans deel uitmaakt van de Tweede-Kamer fractie der Radicalen) en aan de „Brabantse Verontrusten in de KVP". Hierin roept de Steenbergse afdeling op lid te blijven van de K#P en wel „in het belang van een vooruitstre vende politiek in de Brabantse KVP". Ook het Zeeuwse KVP-kamerlid drs. W. Dusarduijn heeft zich gister avond in Vlissingen duidelijk van de Radicalen gedistantieerd. Hij zei het onfatsoenlijk te vinden dat de weg gelopen KVP-radicalen hun kamer zetels hebben behouden. In Roosendaal trad dr. W. Mulders, voorzitter van de Westbrabantse werkgroep van radicalen in KVP, AR en CHU, eveneens toe tot de nieuwe partij der Radicalen. Dr. Mulders is fractievoorzitter van de gemeente raadsgroepering „Katholieke Voor uitstrevende Partij". De Limburger J. J. Tonnaer zal voortaan optreden als fractieleider van de Radicalen in de Limburgse Staten. 's-HERTOGENBOSCH (ANP) Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft de 47-jarige vrouw J. M. uit Sittard wegens doodslag veroordeeld tot drie jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. Zij was door de rechtbank te Maas tricht tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld, omdat zij op 29-januari van het vorige jaar haar man met schoten uit een pistool om het leven heeft gebracht. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN De werken- op de linker Schelde-oever bij Antwerpen moeten zo geprogrammeerd worden, dat de zeesluis bij Baalhoek (Z. Vlaanderen) en het toegangskanaal naar Antwerpen binnen vijf jaar in gebruik genomen kunnen worden. Door de sluis bij Baalhoek zouden schepen tot 120.000 ton moeten kun nen passeren. Deze ambitieuze plannen staan vermeld in liet verkiezingsprogram ma van de Vleamse C.V.P. De sluis te Baalhoek zou volgens de Vlaamse C.V.P. dus nog groter moeten worden dan de bestaande zeesluis bij Zandvliet, die met zijn capaciteit van schepen tot 100.000 ton de grootste van Europa is. Om het beeld compleet te maken: Gent wil bij Terneuzen naast de in aanbouw zijnde zeesluis voor sche pen tot 50.000 ton een tweede sluis, die geschikt is voor schepen tot 100.000 ton. KAAPSTAD (RTR) De Zuid- afrikaanse minister van financiën, dr. Nicolaas Diederichs, heeft gisteren in Kaapstad verklaard dat een wij ziging van de Zuidafrikaanse goud- verkooppolitiek niet onmogelijk is. maar dat Engeland nog steeds de beste markt is. De geruchten over verplaatsing van de miarkt naar Parijs hebben in Londense financiële kringen beroe ring gewekt, omdat het de positie van pond sterling en dollar duchtig kan ondergraven. (ADVERTENTIE) ttu aanstellen (in 30 regio's voor elke jxpressievorm één), zou dat 2,5 mil- J0® gulden per jaar kosten. De vak- '«rkrachten die nu in het onderwijs "arken, kosten 3,5 miljoen Overigens zal het niet nodig zijn obi nu al voor elke expressievorm een consulent aan te stellen. Om te be ltonen zou men kunnen volstaan met consulenten voor beeldende expres- De dertig consulenten die dan in wabant nodig zijn, zouden 600.000 lulden per jaar kosten. Dat is maar 3 promille van het redrag dat de overheid in Brabant ™f' jaar aan het lager onderwijs be treedt (170 miljoen gulden. „Daar- '°or kan men toch geen culturele ar- ™eJt lijden", vindt drs. Zaat. Als ™en de vernieuwing niet aandurft, ou men ergens in Nederland eens en experiment kunnen wagen, op- Pert hij. w ww v-i n m v t ww TTX B.,nn aam Fraai' IfriloKLan 11'F1„ rl 1, F. t I.' C I—AS Vw Weersverwachting, meegedeeld uom het KNMI, geldig tot van- avond: Half tot zwaar bewolkt. Geen eSen van betekenis. Ongeveer ?6,fde temperaturen. i/™r®en zon op 07.15; onder Maan op 09,28; onder 01.52. KHE SANH Het was een zeer goede dag in Khe Sanh. Het was een goede dag, omdat de Ameri kaanse mariniers die de bunkeTS bemannen het ergste hadden ver wacht en het ergste in Khe Sanh kan heel erg zijn. Het begon met een ijlboodschap aan de gevechtsbasis van het hoofd kwartier derde divisie mariniers in Phoe Bai aan de kust. De com mandanten der onderdelen moes ten de boodschap doorgeven. De 26-jarige luitenant Martin J- Lux vertelde zijn Seabee (genie) ^afde ling: „Vanavond om 9 uur worden we beschoten door zware artillerie. Daarna gevolgd door een zware grondaanval. Het wordt ernstig. Het is de eerste keer dat we een ijl boodschap van deze aard hebben ontvangen". De jonge Seabees zetten hun helmen op en deden hun flakves- ten om, boden oorlogsverslagge vers die hun bunkers met hen deelden geweren aan en drukten zich tegen de grónd. Drie uur wachten werd het. Een Seabee- stem klonk: „Wij hebben er 6000, zij 40.000. Laat elk van ons er ze ven doden en dan weer naar bed gaan". Over de dunnetjes met zandzak ken versterkte loopgraven van de buitenrand van de basis heen, wip ten rode en witte lichten op en neer. Een schildwacht van de Sea bees zei: „Mijn God, het kan ze niet eens schelen, of ze gezien worden". Mortiergranaten sloegen in, de lichten bleven slingeren in een val lei, op 500 meter afstand van de zuidrand. De aanval kwam, maar te mid dernacht, niet om 9 uur, en het was een bataljon sappeurs, niet de twee divisies infanterie van welke men wist dat ze zich ergens in de grijze heuvels van Khe Sanh schuilhiel den. In zijn loopgraaf van rode mod der op een heuveltje buiten de zui delijke rand, wierp kapitein Waiter Gunn, een Amerikaanse adviseur bij de Vietnamese jagers, zich te gen de grond, toen hij in zijn blootgestelde positie onder een re gen van mortier- en raketvuur kwam. In weken van mist en regen hadden de aanvallers zicht tot op 50 meter van de rand van de basis doorgegraven. De sappeurs ontketenden hun hoofdaanval op de Zuidvietnamese stellingen. Raketten met rode staarten stortten zich op de basis. Een directe mortiertreffer schram de nauwelijks het 1 ïpeter 80 dikke rotsdak van de Seabee-bunker. Een artillerietreffer op de linie van de mariniers in de noordwestelijke hoek kostte vijf man het leven. De aanval duurde tot twee uur. Toen bleken aanvankelijke angst- berichten dat de communisten bin nen de versterking waren gekomen onjuist te zijn. De Zuidvietnamese jagers vochten kogel voor kogel uit met de aanvallende sappeurs, maar geen grote grondaanval leek ophanden. De Seabees ademden op. De gehele gevechtsbasis leek zich met een enkele collectieve zucht te ontspannen. Het ergste was niet gekomen. Het was een goede avond geweest. De dageraad sloop door scheu ren in de zware mist binnen. Te gelijk klonk de dreun van een communistische batterij 130 mm houwitsers, opgesteld in de corac- bergen binnen Laos, op 17 km westwaarts. De mariniers geven de voorkeur aan artillerie boven mor tieren. De dreun van de granaten geeft hun een onderdeel van een seconde om weg te duiken, en dat is gewoonlijk voldoende. Een vliegtuig, dit keer een C-123, zette zich op de landingsstrook neer. Hugh van Es, een jonge Ne derlandse geluidsman voor de NBC, haastte zich aan boord. Het vlieg tuig raasde over de baan, ging de lncht in, draaide toen naar het zui den en stortte op een rij bunkers neer. Van Es en en de andere ne gen man aan boord kropen er door een klein venster uit. Ze bloed den. De mortier die het toestel had getroffen schoot nog drie grana ten af, waardoor beide piloten, drie tv-correspondenten die er heen wa ren gerend, en een zestal mari niers gewond werden. Een officier van de marine die naar het vlam mende toestel keek, zei: „Daar gaat weer een half miljoen dollar. Maar we hebben iedereen aan boord ge red, de eerste keer dat dit is ge beurd. De vorige negen keer niet. Nou is het dus tóch mooi". De nacht daalde langzaam op Khe Sanh neer, op de wegen met ingeslagen granaten, versplinterde gebouwen, en op de uitgebrande karkassen van helikopters, vliegtui gen en jeeps. Luitenant Lux zei: „Het enige wat je kan doen is duimen. De dag van vandaag hebben we over leefd, het was vandaag een goede dag. Laat ons hopen dat de dag van morgen even goed is, en niet slechter".

de Stem | 1968 | | pagina 1