HUISVROUW HOEFT STRAKS NIET EENS MEER TE KOKEN.... „AMERIKA HEEFT ISRAEL VORIG JAAR NIET MET VLIEGTUIGEN GEHOLPEN Wageningen is wereldcentrum van land bouw k unde Nog mèèr service van /7^/y^_meubeltoonzalen - BREDA U bent overdag bezet? Dan bent U ook welkom van maandag t/m vrijdag tot 9 uur's avonds; zaterdags tot 5 uur. Nasser trekt beschuldiging in: MINISTER LARDINOIS: LABORATORIUMVOEDSEL BEHEERST DE MARKT IN AMERIKA Middenstand vindt lonen te hoog Moeilijk doen Telefoon Uniek Conservering Verliezen Studentenstroom Duitse katholieke geleerden willen erkenning Oder- Neisse grens FELLE REACTIES Suggesties I PHILIPS BATTERIJEIMl I si die móéten wel goed zijn AAP NEEMT DE BENEN BIJ IJSREVÜE (Van een onzer redacteuren) BREDA Voor alle dames en heren met een passie voor de kookkunst even een voorspelling: over een paar jaar staat u met uw hobby bij iedereen voor gek. Kijkt u nog liefkozend naar de rij potjes vol met mengseltjes en kruiden? Begin de zaak alvast maar op te ruimen. Zet de poffertjespan op straat en koop vooral geen dure kookboeken meer, want heus, het is'weggegooid geld. In Amerika, zo vaak nog wonderland-vol-nieuwtjes-om-na te-apen is koken „uit" en gemak „in". Daar is op dit moment een keukenrevolutie aan de gang, die zich con centreert in de snelle stijging van het gebruik van geprefabriceerde maaltijden. Of de produkten nu op de fabriek zijn voorgebakken, inge vroren, gedroogd, ingeblikt of bestraald, zij bieden zoveel gemak, dat zelfs de meest romantische Amerikaanse huisvrouw al niet meer terug .verlangt naar de geur en de sfeer van een zelfbereide maaltijd. Om al die hartstochtelijke cui siniers, die nu roepen: „Daar zal ik nooit aan mee doen" alvast een beetje om te praten of te troosten: wat denkt u van de Amerikaanse snelkookrijst, die met plastic en al gekookt moet worden en daardoor de garantie biedt van luchtigheid en van pannen, die niet zijn aan gebrand? Een verrukkelijke bavarois is in Amerika dagelijkse kost, maar er is geen huisvrouw meer die uren in de keuken eiwitten en slagroom staat te kloppen en daarna ang stig aan de vorm staat te schud den om de pudding er goed uit te krijgen. Welnee, ze loopt even naar de kruidenier en maakt haar keus uit blikken in verschillende maten, soorten en smaken. ders zo lange slierten op estheti sche wijze genuttigd kunnen wor den. Nog niet tevreden? Welnu. We kunnen uren doorgaan. Denk eens aan de op smaak gebrachte meng sels, die dienen om toegevoegd te worden aan roereieren. De sma ken zijn o.a. kaas, ham, bacon, enz. Er zijn bevroren een persoons vishapjes, klaar om zó op tafel te worden gebracht. Gelooft u nu nog steeds, dat, als al deze heerlijkheden eenmaal hier te krijgen zijn, u in de keu ken nog moeilijk gaat staan doen met garde en eieren in de we tenschap, dat de kruidenier op de hoek tientallen soorten gegarneer de-. cakes heeft, in,„drie of vier la gen als diepvriesprodukt en dat in hetzelfde vak ook appelbeignets eii Deense pasteien liggen? tuur houdbkar is. En ondanks alle concurrentie stijgt nog steeds de verkoop van blikjesprodukten en ook hier worden nieuwigheden ont dekt. Zo worden de artikelen bij zeer hoge temperaturen geconser veerd om niets van smaak en geur verloren te laten gaan. gevoegd en om de prijs en het brutogewicht te drukken, wordt het metaal van de blikjes dunner ge maakt- Voor de toekomst staan er eenpersoonsporties op stapel, die zijn verpakt in dun buigzaam alu minium, dat aan de binnenkant is voorzien van een piastic film. Deze „blikjes" bevatten porties voorgekookt fruit, die bij kamer temperatuur bewaard kunnen wor den. Een Amerikaanse huishoud kundige zegt over de toekomst: „Er zal voedsel zijn, dat tijdens het koken niet geroerd hoeft te worden, voedsel, dat niet kan aanbranden. Er zal slasaus zijn, die niet on der in de schaal terechtkomt, maar aan de groenten blijft han gen en verkocht zal worden in spraybussen. Populaire artikelen als pindakaas en slasaus worden op de markt gebracht in busjes met drukknopjes." •j' Zal ook dit vertrouwde beeld op den duur uit de hotels en res taurants verdwijnen? deringen van het rauwe produkt vereist. Zo worden in Californië de tomaten voor 90 procent ma chinaal geplukt, maar ook de to maten zelf zijn veranderd. Ze hebben een ovale vorm en een harde schil waardoor barsten voor komen wordt. De perziekbomen in Amerika groeien in de vorm van een pa raplu, waardoor de perziken mak kelijk zijn te plukken en sinaas appelbomen zijn om dezelfde re den al heel lang uit de mode. Deze vruchten worden alleen nog maar gekweekt aan heggen. Bent u nog niet overtuigd? Goed dan beginnen we met grof geschut- Denkt u zich eens in: versgema len koffie, in een ring geperst en verzegeld in filterpapier, klaar om in de bovenste helft van de percu- lator te laten vallen. Als de koffie klaar is, kan het koffiedik, dat nog steeds in het papier zit, zo in de vuilnisbak wor den geworpen. Ook zijn er inge blikte stukjes pizza met saus en in geblikte mondjesmaat spaghetti in ronde vormpjes waardoor de an- De diepvriesverkoop in Amerika is de laatste tijd zo toegenomen, dat een warenhuis een diepvries- kast bezit, die groter is dan een voetbalveld en 7,8 miljoen cakes kan bergen. Maar er zijn nog meer moder ne vormen van conservering. Zo krijgt het bestralen van voedsel met atoomstralen een commercië le voet aan de grond. Een fabriek produceert bacon, die na bestra ling onbeperkt op kamertempera- Maar ook nu al biedt de Ame rikaanse supermarkt een veelzij digheid van artikelen, die in heel Europa zijn weerga niet vindt. Op de afdeling „aardappelen" bijvoorbeeld vindt de huisvrouw 't volgende: aardappelcroquetten, ge bakken aardappelen, frites, schoen veteraardappelen en gebakken aard appelen met, zure room er over. Het spreekt eigenlijk voor zich, dat de sporen van deze keuken revolutie terug zijn te vinden in het agrarisch bedrijf. Aangezien er nieuwe methoden zijn uitgevon den bij het kweken en verpakken van groenten en fruit zijn veran- In Amerika worden de volgende voorspellingen gedaan. Over een jaar of dertig zullen vele produkten worden verpakt in omhulsels, waaruit men onmiddel lijk kan eten. Men hoeft deze pro dukten alleen maar in water te verwarmen. Kinderen zullen ge steriliseerde melk drinken, die bij kamertemperatuur onbeperkt houdbaar zal zijn. 'Moeder kookt de maaltijden in een paar minuten in een microgolf of infra-rode oven en de producenten geven volledige maaltijden in een klein pakketje, die onze bevroren diners van van daag het aanzien geven van mid deleeuwse eetfestijnen. Wij zien een gouden toekomst voor de huisvrouw, die glimla chend haar gasten kan vragen, wat zij graag willen eten, dan alleen een aantal knopjes hoeft in te drukken op het ovenpaneel en zich dan kan ontspannen. Nog een paar jaar later hoeft zij slechts de telefoon t,e pakken en haar maaltijd te draaien WASHINGTON (AFP) Pre sident Nasser heeft toegegeven, dat hij indertijd ten onrechte de herenigde Staten ervan beschul digd heeft, dat zij Israël luehtdek- ifing hebben gegeven, toen Israë lische vliegtuigen in de oorlog in juni van het vorige jaar verras sende aanvallen op de omliggende Arabische landen uitvoeren. Het Egyptische staatshoofd beken- e zijn ongelijk in een vraaggesprek ™et de hoofdredacteur vqfl hét eekblad „Look", William Attwood, le ambassadeur in Kenia en Guinea geweest. Nasser sprak van 'sverstand, als gevolg van ™n en onjuiste voorlichting. Am .®cWterdocht was ontstaan toen »i; j v°ór het uitbreken van de landelijkheden in Cairo had aan drongen op matiging. Bij het be- inVan de strÜd °P 6 juni waren ov berichten binnengekomen r 20veel vliegtuigen, die vanuit .aan7ielen, dat men tot de con- ni« am ^at deze toestellen dsn zij ^sra®l afkomstig kon- mSfJ1 b,ovendien koning Hoessein be dat zijn land door 400 vlieg- een arg- 55 meegedeeld, dat slechts twee Ame rikaanse vliegtuigen in de lucht wa ren geweest, die de kwestie van het door Israël tot zinken gebrachte Amerikaanse afluisterschip „Liberty" onderzochten. De Sovjet-premier had dit op verzoek van Washington aan Egypte overgebracht. KONING HOESSEIN tuigen werd aangevallen, had Egypte een verklaring uitgegeven, waarin werd gesteld dat de V.S. Israël had- PRESIDENT NASSER den gesteund. Amerika had toen pre mier Kosygin via de „rode lijn" tus sen het Witte Huis en het Kremlin President Nasser vertelde in het vraaggesprek voorts, dat Egypte in de zesdaagse oorlog zijn gehele luchtmacht en 80 procent van zijn landstrijdkrachten had verloren. Over eventuele vredesbesprekingen zei het Egyptische staatshoofd, dat Israël deze wenst, maar dat geen enkele Arabische leider hieraan wil beginnen. Rechtstreeks overleg zou wel mogelijk zijn, omdat men elkaar dan in de gemengde bestandscommis sie zou kunnen ontmoeten. In antwoord op een vraag over de aanwezigheid var Russische „advi seurs" in Egypte, verklaarde Nasser dat de Russen helpen bij het oplei den van Egyptische troepen, maar geen bevelvoerende functies hebben. Hij zei dat er nog geen duizend Rus sische raadgevers in Egypte zijn. WAGENINGEN (ANP) Bij een voortzetting van de trendmatige ontwikkeling van de uitgaven voor het wetenschappelijk onderwijs, die wij in het jongste verleden hebben gekend, zouden deze uitgaven in 1987 32 procent van het nationale inkomen opeisen en in 1995 hon derd procent. Steeds minder zal de ontwikkeling van het wetenschap pelijk onderzoek worden bepaald door hetgeen de wetenschap in staat is te doen, steeds meer door hetgeen de samenleving bereid en in staat is haar te laten doen. 5? De voorspelling is van prof. dr. E. W. Hofstee, hoogleraar aan en be stuurslid van de landbouwhogeschool in Wageningen. Tegen de achtergrond van deze voorspelling sprak minister Lardinois gisteren in Wageningen de overtuiging uit, dat hernieuwde be zinning over de optimale structure ring van beschikbare mensen en mid delen in het landbouwkundig onder zoek noodzakelijk is- Dit vraagstuk zal moeten worden bezien los van de vraag, of het in Wageningen door de overheid bestede bedrag van on geveer één procent van de bruto na tionale landbouwproduktie ook voor de toekomst juist zal zijn. De minister sprak in de openings bijeenkomst van de feestweek ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan 'van de landbouwhogeschool. Hij prees zijn voorgangers, die en het wetenschappelijke landbouw on derwijs, en het landbouwkundig on derzoek in instituten op een en de zelfde plaats concentreerden. Daar door werd Wageningen een wereld centrum van landbouwkunde. De mi nister merkte verder op dat de ver dubbeling van de omvang der hoge school, voorzien in het tienjarenplan van 1960, reeds in 1966 was bereikt en dat de ontwikkeling ook in de ko mende jaren nog in het teken zal moeten staan van het opvangen van de -wassende stroom van studenten. BONN (KNP) De zogenaamde Bensberger Kreise heeft een 21 pa gina's tellende verklaring uitgegeven waarin deze groep van ongeveer 100 katholieke theologen, historici en po litieke wetenschappers de erkenning van de Oder-Neisse-grens met Polen verdedigt. Hiermee liehben zij de knuppel in het Duitse hoenderhok ge gooid. De Bensberger Kreise heeft nauwe bindingen met de Duitse af deling der Pax-Christi-beweging. De Bensberger Kreise baseert zijn verdediging van de bestaande gren zen op het zg. Heimatsrecht. Er wo nen in de vroegere Duitse gebieden ten oosten van de Oder-Neisse nu reeds Polen tot in de derde genera tie. De Duitse verdrevenen daaren tegen uit die gebieden hebljen zich in Duitsland geïntegreerd. Het aan tal verdrevenen, dat nog terug zou willen, wordt met het jaar kleiner, aldus de verklaring van de Bensber ger Kreise. De Oder-Neisse-grens is na de twee de wereldoorlog eenzijdig opgelegd en nog niet in een vredesverdrag vastgelegd. De verklaring van de Bensberger Kreise heeft bij de Bund von Hei- matvertriebenen reeds felle reacties uitgelokt. Deze bond vindt de Bens berger Kreise maar een groepje ge leerden, die zich optrekken aaij de idealen van de jeugd, maar die niet met realitéit hebben geconfronteerd. Volgens de bond hebben zij geen en kele persoonlijke binding met het geen tussen 1930 en 1945 gebeurd is. De bond is van mening, dat de ver klaring van de Bensberger Kreise geen basis voor gesprek is. Inmiddels heeft ook het Poolse katholieke blad „Slowo Powszechne" op de verklaring gereageerd, welke het positief waardeert. Maar zij is nog niet vo] doende om de Polen van de verzoeningsbereidheid der Duit se katholieken te overtuigen. Binnenkort zal het ontwikkelings plan voor de hogeschool voor de pe riode 1969-1972 worden vastgesteld. De minister vertrouwde, hierin met bestuur en senaat een goede basis te zullen vinden voor een evenwich tige ontwikkeling der hogeschool in de eerstkomende jaren. Los van dat ontwikkelingsplan deed ir. Lardinois, als voor de hogeschool verantwoordelijke minister, als Wa- genings afgestudeerde en als groot ste werkgever van landbouwkundige ingenieurs, alvast enige suggesties voor de toekomst. Hij vestigde daarbij allereerst de aandacht op de vele activiteiten der hogeschool in de samenwerking met ontwikkelingslanden. Hij vertel de dat de stichting van een rijstziek- tecentrum in Wageningen wordt overwogen en dat er aan de hoge school een ontwikkeling gaande is in de richting van een meer univer sele inslag der verschillende studie specialisaties, waardoor op verschil lende terreinen van de landbouwwe tenschap de grens tussen tropische en niet-tropische categorieën ver vaagt. De minister was van mening dat een versterking van de inspan ning der hogeschool voor de ontwik kelingssamenwerking zich langs drie lijnen moest voltrekken: het bestaan de onderzoekpotentieel kén er nog beter voor worden benut, de oplei ding van specialisten uit ontwikke lingslanden kan worden geïntensi veerd en de opleiding van deskun digen op het gebied van de ontwikke lingsproblematiek in tropen en sub tropen kan worden uitgebouwd, om dat het ontwikkelingsgebeuren te veel stagnatie ondervindt door nog onvoldoende onderkende knelpunten. Aan prof. dr. H. J. den Hertog, hoogleraar in de organische schei kunde aan de landbouwhogeschool, kon minister Lardinois meedelen, dat hij benoemd was tot ridder in de or de van de Nederlandse leeuw. ADVERTENTIE 1 DEN HAAG (ANP) Het hoofd bestuur van de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond, centraal verbond van zelfstandige onderne mers, deelt de ongerustheid „die in regeringskringen leeft met betrekking tot het feit dat in nieuw af te slui ten c.a.o.'s de loonkostenstijging de te verwachten produktiviteitsontwik- keling aanzienlijk overschrijdt". Al dus de KNMB. De collectieve arbeidsovereenkom sten geven met betrekking tot de loonkostenstijging een aanzienlijke stijging boven de produktiviteitsstij- ging te zien. Het hoofdbestuur wijst er in dit verband op elk prijsbeleid van de hand te wijzen dat dient om niet-gewenste resultaten van de loonontwikkeling te neutraliseren. SCHIEDAM (ANP) Passerende automobilisten zagen in het weekend dezer dagen op de rijksweg 20 te Schiedam een aap op de middenbermbevei liging. Hij zat rustig het voorbijsnellend verkeer te bekijken. Het dier bleek te zijn ontsnapt uit de sporthal Margriet waar de Wiener Eisrevue voorstel lingen gaf en waarin de aap op de schaats een rol speelt. Het slot van het tiendaagse optreden van de ijsrevue in Schiedam was overigens als geheel nogal tragisch want zaterdag raakte de bevriezingsinstallatie defect waardoor het ijs niet meer op temperatuur kon worden gehouden. Hierdoor kon de middag- noch de avondvoorstelling doorgaan en moest aan ca. 5000 personen, uit de wijde omgeving afkomstig, het entreegeld worden terugbetaald. We gens gebrek aan belangstelling waren beide zondagvoorstellingen reeds eer der afgelast. Met inbegrip van de zaterdagtegenslag heeft de revue met de voorstellingen in Schiedam een verliespunt van rond 50.000 gulden geboekt. In de televisierubriek Telixer wer den vorige week mensen op straat geïnterviewd. De vraag was, van welke omroep zij lid waren en waar om. Een vrouw gaf daarop het vol gende merkwaardige antwoord: „IK ben altijd lid van de VARA geweest, maar dat heb ik opgezegd". Waarom? „Omdat het papier van de VARA- gids stinkt". Vorige week zaterdag heb ik ge wag gemaakt van de jongeman, die ■het wereldrecord eieren-eten op zijn naam bracht door 50 eieren te eten in 55 minuten. Hij is zijn record inmiddels weer kwijt. Een middel bare scholier in Paragould in Arkan sas at 54 eieren in 50 minuten op. Er is nog een ander record te mel den, het wereldrecord kruipen. Dit stond met 22,5 kilometer op naam van een Tilburgse student, maar een 27-jarige fabrieksarbeider uit Tiel, Ries van Berkum, heeft dit record na een uitputtende race zondagavond nog scherper gesteld. Hij kroop 24 kilometer. Zaterdagmorgen was hij, vertrokken. Die twee dagen en 's nachts is hij niet uit de kleren geweest. Voorts kan ik u mededelen, dat mijn vrouwdie al het wereldrecord stofzuigen op haar naam had staan, nu ook het wereldrecord broodsnij- ■den veroverd heeft. Zij slaagde er, na urenlange training in, om een heel brood in zegge en schrijve 14,95 seconden klein te snijden. Na haar grootse prestatie steeg er in mijn gezin een spontaan gejuich op. De pil, zo blijkt uit recente onder zoekingen, is in eerste instantie uit gevonden door een Chinees. Hij luis tert naar de naam: Bang Van Yong. In het blad Aantreden vond ik het volgende aardige verhaal. De heer J. Postema in Almelo heeft in zijn muntenverzameling twee zinken dubbeltjes uit de oorlogsjaren. Het ene dubbeltje mocht niet in de rou latie komen van Seyss Inquart, want de afbeelding was niet volks genoeg. Op die afbeelding stonden drie krui nen boven elkaar, wat een puur Germaans symbool is. Er is toen een nieuw ontwerp ge maakt met drie tulpenspruiten erop. Dat mocht we] van Seyss, En dat was een joods symbool... Industria, het blad van de katho lieke vakbond Sint Willibrordus, sig naleert een tekortkoming in het overheidsbeleid. Minister Roolvink heeft de c.a.o. voor het schoonmaak bedrijf opgehouden. Misschien levert de voorgestelde loonsverhoging ge vaar op voor de Nederlandse econo mie. In die c.a.o. is als uurloon voor S0 procent van de werknemers voor gesteld f 3.01, waar nog 10 procent AOW-premie af moet. Het blad drukt daarbij een adver tentie af, waarin het ministerie van- Defensie „huishoudelijke krachten (vrl.)" vraagt tegen een uurloon van3,20. AOW-premie voor rijksrekening! Gisteren ontvingenr- wij op onze redactie een anonieme briefkaart. Een lezer complimenteerde ons met het artikel van vorige week over de bejaarde pastoor, die te weinig geld heeft om met emeritaat te gaan. De lezer durfde zijn naam niet te ver melden. „want ik heb een stel kin deren, dtis plas ik niet in het open baar tegen het heilig huiske". Het was een eerlijke reactie, maar we hebben ons afgevraagd, waarom de betrokkene zijn naam niet durfde noemen. Uit angst voor represailles? De angst, die vroeger in de kerk nogal ruim aanwezig was, is nog steeds niet helemaal verdwenen Enkele weken geleden is in Den Plaag een kamerverhuurbedrijf uit gebrand. Hoewel het pand ongunstig bekend stond, stond de politie stom- Verwonderd, dat de omwonenden die nacht geen vinger uitstaken om de gedupeerden te helpen en hen in de kou lieten staan. Bij de brand kwa men twee jongens om het leven. Gisteren verwijderde de politie uit dezelfde straat acht muurkranten. Daarop stond: „Muurkrant. Bericht aan christenen van de Piet Hein- straat. Dank zij uw medeleven en teamgeest twee verkoolde lijken. Laat u het hierbij?" MERIJN (ADVERTENTIE)

de Stem | 1968 | | pagina 13