TE VEEL „COST" EN TE WEINIG „BAET" Reizen voor half geld bij bejaarden niet in trek vsnaion Jaarbeurs-noviteiten Nieuwe voettocht nu tussen Breda en Rijsbergen Even uitblazen mevrouw Het Nivon in '67 Park buiten stadswallen van Hulst Nederlandse stuurman verdronken rpapier voor uw ^pen Z.V.U. vorig seizoen weer actief Jongen onder politie-auto Vanmiddag begint in Goes Zeeuwse Horecabeurs Gehoon gaat jaren mee Super ZEEM Dames eerst. Andere regeling Het gaat goed Siergewassentelers bespraken EEG-regeling Gesprek tussen docenten en studenten in Breda Gemeente Sas van Gent afwijzend tegenover subsidie Corn. Boys Spectaculair ongeluk bij Kapellebrug Pax Christi neemt toevlucht tot grote tentenkampen „Kasporgo" treedt op in buitenland Overleg over grenspassage landbouwverkeer Haven van Antwerpen Scheuring in KVP III J (Van onze correspondent) VLISSINGEN Om ongeveer 13,30 uur is de achtjarige A. J. uit Vlissingen aangereden door een po litieauto. Op de hoek van de Bego- malaan stak de jongen schuin een straat over. De politieauto die ach ter hem kwam aanrijden kon on danks krachtig remmen het kind niet ontwijken. Hij werd op het laat ste moment geraakt en tegen de straat gesmakt. Met een hersen schudding en een flinke hoofdwond is de jongen per ambulance overge bracht naar het Sint-Jozef-zieken- huis in Vlissingen. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES In de Goese schouwburg- laal „Juliana" begint vanmiddag om 2 uur de Zeeuwse horecabeurs. De beurs is groter en gevarieerder dan vorig jaar. In de tentoonstellingsruimte zijn 25 stands ingericht. Bovendien is aan de beurs een culinaire show verbon den, die wordt verzorgd door de Zeeuwse afdeling van de Nederland se clubs voor chef-koks. Vanmorgen zullen- de inzendingen voor de show, in totaal 46 groots op gemaakte schotels, door een deskun dige jury worden beoordeeld. De beurs is tot en met donderdag 7 maart dagelijks geopend van 's middags 2 tot 's avonds 10 uur. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. De actie, die de N.V, Ned. Spoorwegen onder de bena ming „65-(-" enige maanden gele den heeft ingezet met het doel de reislust onder de bejaarden te be vorderen, heeft tot dusver povere resultaten opgeleverd. Momenteel zijn er zo'n zevenduizend reduc- 1 'ckaarten in omloop, hetgeen op een totaal van 1.300.000 Neder landse bejaarden (uiteraard met veel vrije tijd en behoefte aan fa miliebezoek) een bescheiden aan tal moet worden genoemd. De voordelige aanbieding komt er op neer, dat bejaarden (65 jaar en ouder) gedurende drie maanden voor half geld kunnen reizen als zij eerst een reductiekaart, een soort abonne ment dus. kopen. Zo'n kaart kost voor een alleenstaande f 25,-, voor een echtpaar f.40,-. Het lijkt aan trekkelijk dit „reizen voor half geld". Zo lang men maar niet gaat reke nen. Want dan blijkt dat wanneer een alleenstaande in deze drie maan den een reisje maakt naar Arnhem (gewone retourprijs f 10,20), Am sterdam (f 13,10), Venlo f 10,70 en Enschede f 17,20, hij op een uitgave van f 50,60 (inclusief het bedrag voor z'n reductiekaart) een voordeel heeft van zestig cent. Voor een echt paar komt het eerste voordeel pas als het tachtig gulden heeft uitgege ven De regeling van de N.S. is in lei dende kringen van de bonden van Dej aarden en gepensioneerden met gehoon ontvangen. Er werd zelfs ge sproken van boerenbedrog Een echt paar, dat zich aangetrokken mocht gevoelen door deze mogelijkheid voor goedkope reizen, staat bij de aan schaffing van een reductiekaart voor de beslissing in drie maanden ten minste honderd gulden uit te geven (ADVERTENTIE) IN DE GELE PLASTIC KOKER l'li'l N liBlIII iiiiiniiiiUüiiiaüiiiBiiiiiBiiiiiniiiiBiiiiiBiiiiKiiiii Bijna zeventig 'aarbeursexposan- ten hebben deelgenomen aan een noviteitensliow. Deze nieuwe artike len zijn deze week in Utrecht te zien. De nieuwtjes lopei uiteen van een schthoekig theeservies (uit hygië nische overwegingen aan de binnen kant rond) tot superfilmcamera's van enkele duizenden guldens waarbij onder meer verteld wordt, dat de sluitertijd ervan varieert van 10 tot M02 seconde. Een representant van de groep huishoudelijke artikelen toont een sot roestvrij stalen pannen, volgens ton speciaal, nieuw procédé ver fraaid met een decoratie, die zelfs togen het geweld van afwasmachines opgewassen is. Eer. andere deelne mer toont een damestas met onderin oon afzonderlijk vak voor een extra paar schoenen. Een zonnebril, die past op ieder hoofd smal. oreed of rond wordt gevolgd door een op „grof" of «fijn" te verstellen kam. gasfornuis met elektrische verwarming wordt gepresenteerd mor een Nederlands verkoopbureau. Do ingebouwde elektrische verwar ming kan op warme zomerdagen worden omgeschakeld en voorziet de kouken dan van wat koelte. Het for nuis heeft „verzonken" knoppen, die 'ot vet kunnen worden als de oven deur open staat. Helemaal nieuw van vormgeving ls oen ronde welke per rol wordt verkocht, ver krijgbaar is in vijf verschillende kleuren en structuren, afwasbaar is en die naadloos kan worden aange bracht op iedere onder- of in dit ge val bovengrond. kleu: in verschillende lren verkrijgbare elektrische "orketel. Hij blijft aan de onder- «m j en kan dus 20 °P de tafel i ™en neergezet. De ketel is voor ma?' Vnn een aPParaatje, dat au to wn de elektrische stroomtoevoer koken3 ke^e* dreigt droog te Jn, do sector speelgoed is de vlie- «™de schotel een van de noviteiten: enigszins bolle plastic schrijf, voora' afs het een beetje waait -I 'me afstanden aflegt. Van bouw- dat -~n'Jes vertelt de maker vol trots Heeft Eva inderdaad het levens licht aanschouwd nadat zij was gemo delleerd uit een rib van haar man, Adam? Wij verdiepen ons niet in theologische vraagstukken en laten ook de vraag terzijde, of het ontstaan van de mens zoals in Genesis beschre ven, moet worden opgevat als een allegorie. Maar Duitse biologen be togen thans, dat naar alle waarschijn lijkheid ook in het proces van het ontstaan van de mens de dames zijn voorgegaan. De Berlijnse geleerde Friedmund Neumann betoogt na langdurige ex perimenten met grote stelligheid dat elke vorm van hoger leven op aarde in eerste aanleg vrouwelijk is en dat de mannelijke partner eerst ontstaat dank zij wijziging in de hormonen- produktie van het vrouwtje. Neu mann, die zijn stellingen verdedigde op een Duits congres van chemici, heeft zich jaren lang beziggehouden met experimenten op dieren. Een van zijn conclusies is ook, dat homofilie een gevolg is van het feit, dat er met de hormoon-produktie iets mis is gegaan. Het bestraffen van mensen met deze afwijking vindt hij even zinloos als wanneer men mensen met kanker of tuberculose in het ge vang zou stoppen. er „geen treinen of huizen" van fw??0" worden gemaakt. De kleu- klm, jn met de glinsterende, ge- ^aüef"eWetS SPele"de "n°nfi" Jsari, "zelvers komen op de Zors °°k goed aan hun trekken. vlnJLer, ^en nieuwe naadloze plastic of roll ng in blik' die Per kwast «an„„i. viuer aan woraen tientl»r d'e ongeveer een Ook *>er v'erkante meter kost. Pvc .00r,^e vloer' zelfplakkende jtem-"vP die Bis ei een foutje is Worrlam na e.?kele uren nog kunnen kalf o( ve^w'Werd, maar die na een die „iïf33,1, muurvast zitten. Mensen, ten m„ S n kun muren en vloe- ieulau.ar °.ok bun Plsfonds willen Pismake611' n °P de beurs ken- op met plafondbekleding, Deze vergulde slavenarmband is geklemd om de (hyperslanke). bo venarm van een Dior-mannequin, die evenals haar couturezusters, dit seizoen nog slaafser dan gewoon lijk de modellen van haar meester draagt. aan spoorkaartjes. Het voordeel be draagt dan twintig gulden. Van de 1.300.000 bejaarden in ons land ontvangen er 800.000 inciden teel of regelmatig enige bijstand. Onder deze groep zal het aantal, dat zich een uitgave voor een re ductiekaart en de daarna volgende reizen kan permitteren, wel niet in drukwekkend zijn. En afgezien daar van, hoeveel, vooral oudere, beiaar den zijn zo zeker van de gezond heidstoestand van beide echtelieden, dat zij het aangaan van de „con tractuele verplichting" binnen drie maanden een bedrag van tenminste honderd gulden aan reizen uit te ge ven, op zich durven te nemen? Na tuurlijk, ook hier „gaet de cost" voor de „baet" uit. Maar voor het merendeel van de bejaarden lijkt ons de cost te hoog en de baet te gering. In Duitsland is een andere rege ling getroffen- Daar overwogen de spoorwegen het volgende: In de win termaanden zijn de treinen slechts matig bezet. Wanneer we de lege zitplaatsen tegen gereduceerd tarief ter beschikking stellen van de ou dere burgers, dan zal ons dat zeker geen verlies en naar alle waarschijn lijkheid zelfs voordeel opleveren. In april zal beslist worden of de re ductie ook in de volgende maanden gehandhaafd zal blijven. De spoorwegdirectie had goed ge zien: het resultaat van deze rege ling, die 1 januari j.l. van kracht is geworden, was verrassend- Er kwam een stroom van brieven bin nen, waaruit bleek, dat de schrijvers werkelijk wel begrepen, dat de spoor wegen er in de eerste plaats op uit waren hun lege zitplaatsen te ver kopen, maar die desondanks dank- bahr waren: De halve prijs is ook voor u be ter dan niks" -. „We zullen vast niemand in de weg zitten, want er zijn genoeg lege zitplaatsen „U hebt inderdaad ook rekening gehouden met de economische aspec ten van de zaak, maar toch zal uw maatregel ook pedagodisch resultaat opleveren en het respect voor de ou derdom bevorderen". Sommigen stuurden (en niet alleen naar de spoorwegdirectie, maar ook naar de minister voor verkeer, die de maat regel voor de televisie aankondigde) zelfgemaakte rijmpjes of ansincht- kaarten met ingesneeuwde bergdorp jes erop: „Ik reis liefst 's winters, want dan is het in de trein zo fijn warm „Als natuurvriend kan ik er nu ook- 's winters op uit" „Ik reis ontzettend graag, het is nog steeds de sensatie van mijn leven" Een vluchteling schrijft, dat zijn fa milie door heel Duitsland verspreid zit en dat hij nu eindelijk zijn oude droom kan verwerkelijken: hen op zoeken. Een oude vrouw in Stutt gart schrijft haar bedankje, omdat zij nu haar kinderen en kleinkinde ren in het Noorden van Duitsland kan gaan opzoeken. Een voormali ge autohandelaar oppert, dat de over volle wegen misschien wat ontlast zullen worden en de kassa van de bondsspoorwegen wat voller zullen raken als de spoorwegen er inder daad in slagen om nieuwe klanten aan te trekken hetgeen trouwens helemaal met de bedoelingen van de belastingbetalers overeen zou stem men. De bondsspoorwegen verkopen op het ogenblik grote hoeveelheden ge reduceerde kaartjes. De verkoop gaat goed. Bij het loket geldt de stelregel, dat men zijn leeftijd moet documen teren. Een oude dame zegt dienaan gaande: „Voor het eerst vind ik het niet onaangenaam om mijn leeftijd op te geven". Op de vraag of ook buitenlanders die rondom 1903 of eerder zijn gebo ren, van de reductie gebruik kunnen maken, antwoordt de directie van de Duitse spoorwegen: „Eigenlijk wordt de reductie slechts op vertoon van een Duits persoonsbewijs gege ven, maar als de ambtenaar achter het loket een buitenlander eveneens tegen gereduceerd tarief zou laten rij den, dan wordt er geen toestand over gemaakt". Overigens hoopt dfe di rectie, dat ook naburige landen een overeenkomstige maatregel zullen nemen. ZIERIKZEE Nu de EEG-sierteelt- regeling haar beslag heeft gekregen en op 1 juli a.s. zal ingaan, krijgt de aanvankelijk zuiver theoretische be langstelling voor de vorming van z.g. producentengroeperingen een prak tischer aspect. Met name in de z.g. sierteeltgebieden Zuid west-Nede r- land), waar behalve de teelt van gla diolen ook die van tulpen en andere siergewassen in betekenis toeneemt, bestaat voor deze ondernemingsvorm interesse. De afdelingen van de Kon. Alg. Ver eniging voor Bloembollencultuur in Zuidwest-Nederland beleggen in ver band hiermee een bijeenkomst, die gehouden zal worden op vrijdagmid dag 8 maart in de zaal van de Graan- beurs (Huis van Nassau) te Zierik- zee. Op deze bijeenkomst zal de heer C. J. Segers, dierecteur van de coöp- bloembollenveiling H.B.G. (G.A.) te Lisse, met name ook de vorming van producentengroeperingen bespreken. Beter ware het als de spoorweg directies in de Westeuropese landen de koppen eens bij elkaar staken om te zoeken naar een uniforme regeling, die dan wel meer op de Duitse dan op de Nederlandse zou moeten lijken- Economisch zou het, gezien de enorme kring van gegadig den, alleszins verantwoord zijn. Dat er bovendien een goede daad wordt gesteld tegenover deze groep van de bevolking in de diverse landen be wijst opnieuw, dat charité bien or- donné commence par soi même. (Van Ben onzer verslaggevers) BREDA De afdeling Noord- Brabant Zeeland van het Ned. Instituut voor Volksontwikkeling en Natuur vrienden werk houdt 11 maart te Breda in het gebouw van de A. N.B. haar jaarvergadering. De agen da vermeldt de gebruikelijke huis houdelijke aangelegenheden waaron der de bestuursverkiezing. Er zijn twee vacatures waarvoor kandidaat zijn gesteld de heer J. Vernkoor te Goes en de heer W. van Asselt te Eindhoven. Voorgesteld wordt de heer J. K. Mulder te Loon op Zand als secretaris te benoemen. Het aantal leden bleef, blijkens het jaarverslag, in 1967 onveran derd met 784 totaal, waarvan 135 in Breda, 247 in Eindhoven, 30- in Goes, 123 in Den Bosch, 60 in Mid delburg, 122 in Tilburg en 47 in Vlis singen wonen. Hoewel in het jaarver slag in het algemeen met tevreden heid over de gang van zaken in 1967 wordt gewaagd bestaat er weinig optimisme over het jongerenwerk: „schreven we in het vorige jaarver slag over de moeilijke periode 1966, het jaar 1967 vormde voor het jon gerenwerk zowel plaatselijk als re gionaal 'n dieptepunt. Wij zien voor alsnog geen uitkomst voor deze si tuatie". Het verslag besluit aldus: „Wij vertrouwen ook in de toe komst weer op velen te kunnen reke nen, temeer omdat de komende ja ren beslissend zullen zijn voor het bestaan van bijdetijdse volksontwik kelingsorganisaties. Wij doen graag een beroep op ieders fantasie, ie ders creatieviteit voor het verwerke- len van experimenten met nieuwe werkvormen, al dan niet in samen werking met anderen. Het is brood nodig die creativiteit, want met „de lezing al dan niet met dia's", ko men wij er niet; de bezoekers moe ten betrokken raken bij de onder werpen: moeten deelnemers worden." BREDA (ANP) Donderdag 7 maart, 's avonds om half acht, wordt in het gebouw van de Katho lieke Sociale Academie Markendaal te Breda een gesprek gehouden tus sen een groot aantal docenten en stu denten van vijf Bredase onderwijs instellingen. Het discussieonderwerp „Wonen en samenleven", zal worden ingeleid door prof. ir. J. v. d. Tol, hoogleraar in de stedebouwkunde te Delft, en de heer A. J. van den Berg architect te Rotterdam. De discussies worden geleid door mr. P. Kuypers, directeur van 't provinciaal opbouw- orgaan „Noord-Brabant". Initiatiefnemer van dit interacade miale gesprek is „Veron", de vereni ging van studenten aan de Katholieke Sociale Academie „Markendaal". (Van onze correspondent) SAS VAN GENT B. en w. van Sas van Gent zullen de gemeente raad vanavond voorstellen afwijzend te beschikken op het verzoek van de sport- en ontspanningsvereniging „Corn Boys" te Sas van Gent. De voetbalvereniging Corn Boys heeft in een verzoekschrift van 18 augus tus 1967 gevraagd om op het sport veldencomplex een stuk grond af te staan voor de realisering van een ontspanningsgebouw. Hiervoor vraagt men een subsidie van f 24000. B. en w. menen dat de bouw van een dergelijk ontspanningsgebouw voor een particuliere vereniging niet behoort te geschieden op een sportveldencomplex- Naar aanleiding van een rapport van de rijkspolitie over de te verbe teren verkeerssituaties heeft een commissie uit de raad enkele op merkingen gemaakt na gedane on derzoekingen. Zo wordt voorgesteld de kruispunten Oostdam - Oostkade- Keizer Karei Plein en de kruising Oostdam - Prinsenkade tot voor rangskruisingen te maken. (Van onze correspondent) KAPELLEBRUG Gistermorgen deed zich op de rijksweg te Kapelle brug een spectaculair ongeval voor, waarbij veel materiële schade ont stond. Een vrachtauto uit Axel, ge laden met hout verloor een deel van zijn vracht. Dit kwam gedeelte lijk terecht op een tegenligger, een personenauto, bestuurd door C. V. uit Kapellebrug, en gedeeltelijk op een elektriciteitsgebouwtje. De per sonenauto werd zwaar beschadigd en de schade werd op f 2500 geschat. In het elektriciteitsgebouwtje werd een kabel beschadigd waardoor de breigoederenfabriek van F.L.M. zon- dër stroom kwam te zitten en het personeel (circa 100 man) naar huis gestuurd kon worden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De nieuwe landelijke voettocht van de Pax Christibewe- ging waarover wij reeds eerder be richtten, wordt gelopen in het gebied tussen Breda en Rijsbergen. De voor bereidingen tot deze Algemene Voet tocht Nederland zijn inmiddels zover gevorderd, dat route's en tijdstippen bekend zijn. De voettocht Breda zal aan de deelnemers geheel andere mo gelijkheden bieden dan de traditione le Voettocht Den Bosch en staat open voor iedereen tussen de 18 en 29 jaar. Thema zal zijn „Van dorpsmentali teit naar wereldbesef". Er is een boekje in voorbereiding, waaruit de gespreksstof tijdens het lopen kan worden geput- De teksten zijn met opzet sterk beïnvloed door de inhoud van Het Blauwe Boekje. De routiers zullen echter niet strikt gebonden zijn aan de opgegeven the ma's. Deze zullen meer als leidraad fungeren. De Pax Christibeweging wijst er met nadruk op, dat deelname open staat voor iedereen, van welke le vensovertuiging of welke opleiding dan ook. Het ligt in de bedoeling, dat in de toekomst jaarlijks twee grote landelijke voettochten worden gehouden, zodat de Voettocht Breda een volwaardige tegenhanger zal zijn van de Bossche, die in het najaar ge lopen wordt. De data voor Breda zijn 23 (He melvaartsdag), 24 en 25 mei. Een nieuw element is het invoeren van tentenkampen, waarin de routiers gedurende de nacht worden onderge bracht. Er is voor voldoende tenten gezorgd. Tot nu toe kunnen zij ruimte bieden aan drieduizend jongens en meisjes. Donderdagmiddag 23 mei komen de routiers bijeen op het Chasséterrein in Breda. Van daaruit trekt men langs verschillende routes, die door de VVV zijn uitgestippeld, naar Rijs bergen. De lengte van- deze routes variëren van 16 tot 20 kilometer. In Rijsbergen staan dan twee tenten kampen gereed, een 'voor de jongens (op de sportterreinen in aanleg) en een voor de meisjes (op het terrein van de Zusters van Bethaniën). Vrij dag mogen de kapittels zelf kiezen uit een aantal routes, die hen door de streek rond Rijsbergen zullen voe ren. De nacht van vrijdag op zater dag wordt opnieuw in het Rijsbergse tentenkamp doorgebracht. Zaterdag trekt men vervolgens langs verschil lende wegen naar Breda. Hier ko men 's middags om vier uur alle deelnemers bijeen. Kardinaal B. Al- frink zal er samen met hen de eu charistie vieren. In tegenstelling tot wat gebruike lijk is bij de Voettocht Den Bosch zal in deze nieuwe tocht niet in elk kapittel een aalmoezenier worden ge- plaatst- Dit met het oog op het te verwachte aantal niet-katholieke deel nemers. (Van onze correspondent) GOES De Goese gymnastiek- en Volksdansgroep „Kasporgo", die om de twee jaar met veel succes een feestweek in Goes organiseert, is uit genodigd op te treden in Bursa, Tur kije. Evenals Kasporgo organiseert de Vereniging tot het bevorderen van het vreemdelingenverkeer een folk lore-festival. Het is nog niet zeker, of Kasporgo hieraan deel zal nemen. Wèl zal dt groep zeker een bezoek brengen aan het Tsjecho-Slowaakse Mikulcice. De ze groep oogste in 1967 veel succes bij een optreden te Goes. Dit jaar zal Mi kulcice weer van de partij zijn tijdens de feestweek van 27 juli tot 3 augus tus te Goes. Naast Mikulcice zullen deelnemen: een Zweedse Volksdans groep, een Luxemburgse balletgroep, een Tsjechische muziek-zang-dans- groep en een Turkse muziek-dans- groep. Over de komst van een Rus sische groep (uit Moskou) wordt al druk overleg gepleegd met de Am- basade in Den Haag. Zou deze groep niet in de feestweek aanwezig kun nen zijn, dan zal geprobeerd worden alsnog een optreden in september te organiseren. (Van onze correspondent) OOSTBURG In de vergadering van de N.C.B.-kring, waarin prak tisch alle katholieke boeren in Oost- Zeeuwsch-VIaanderen verenigd zijn (584 leden), roerde de voorzitter, de heer C. van Bellegem, nog twee hete hangijzers aan. Hij kondigde aan dat er op 7 maart overleg zal plaatsvinden tussen de N.C.B.-kring en de Belgische boerenbond over het verbod om met gemotoriseerde land bouwvoertuigen de grens te over schrijden over binnenwegen. Dat be tekent b.v. voor de route van Sluis naar Ede, die via Watervliet het kortst is, een aanzienlijke verlenging. „De tijd moet voorbij zijn dat deze wegen gesloten zijn", vond de heer Van Bellegem De slechte busverbindingen naar het oosten vormden een tweede grief. Voor de leerlingen van de huishoud school te IJzendijke, de u.t.s. te Ter- neuzen en de bezoekers van het zie kenhuis te Sluiskil, zag hij in de slechte verbindingen een grote be lemmering. De heer Van Bellegem stipte in zijn jaaroverzicht verder aan de be strijding van wilde haver. Het ach terwege laten van een doelmatige bestrijding leverde naar zijn zeggen in Zeeland 157 verbalen en 80 waar schuwingen op. (Van een onzer verslaggevers) HULST Burgemeester en wet houders van Hulst achten thans het tijdstip aangebroken om de terreinen tussen de Dubbele Poort en het voor. malige gasbedrijf, die reeds voor een groot deel eigendom van de gemeente zijn, door de aanleg van een park dienstbaar te maken aan de dag recreatie. In de nota Ruimtelijke Ordening, waarmee de gemeenteraad zich des tijds in principe akkoord verklaarde, vroeg het college de aandacht voor de aanleg van een parklandschap aan de buitenzijde van de stadswallen op de z.g. Contr'Escarpe. De Koninklijke Nederlandse Heide- mij. heeft een plan ontworpen voor een dergelijk park. In de kosten van voorbereiding en uitvoering is door b. en w. een subsidie aangevraagd bij de dienst Aanvullende Civiel technische Werken. Voor het plan, dat door de Nederlandse Heidemij. is opgesteld, wordt door het college aan de raad gevraagd een krediet beschikbaar te stellen van f 5.500. Bovendien wordt voorgesteld het plan in A.C.W.-verband uit te voe ren. Zodra de dienst Aanvullende Civieltechnische Werken de gevraag de subsidie zal hebben toegekend, zal het college van b. en w. de raad vragen voor de uitvoering van het plan een krediet beschikbaar te stellen. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Gisteravond is in de haven van Antwerpen het met ijzer geladen m.s. Ajax (280 br. reg ton) door midden gebroken en ge zonken. De 39-jarige stuurman W. J. van der Waal, een Nederlander, is verdronken. Vier Antwerpse haven arbeiders, die het schip aan het los sen waren, kwamen in het water te recht maar konden gered worden. Het ongeval gebeurde bij het Chur- chill-dok. De haven is ter plaatse 19 meter diep. Verheugd ben ik over het feit dat nu eindelijk de radicaliteit in de KVP ont koppeld is van de heer Bogaers met als resultaat dat vele radicalen toch moge lijkheden zien om hun idealen in de KVP te kunnen realiseren. Het was voor mij voorheen echt niet mogelijk om de radicalen los te zien van de heer Bo gaers, die er een politiek spel van had gemaakt om zijn „wraakgevoelens" je gens de politiek van de heer Schmelzer kracht bij te zetten. Het spijt mij maar voor mij was zijn hele houding terug te voeren tot een reactie van iemand die niet tegen verlies kon. Dit verlies aangedaan door de motie van de heer Schmelzer in de naar hem genoemde nacht waarin het kabinet Cals ten val werd gebracht. Deze nederlaag heeft de heer Bogaers nooit kunnen verkrop pen. Ik vind het dan ook zeer verheu gend, dat veel radicalen in de KVP zijn gebleven omdat zij meenden dat daar de plaats is waar zij hun idealen het beste kunnen proberen te verwezenlij ken. Teleurstellend vind ik het dat de groep Aarden waarbij o.m. mej. Kessel, meende de KVP te moeten verlaten, waarmede zij mijns inziens de weg van de minste weerstand hebben gekozen. Van het begin af aan heeft de werk wijze van de KVP-radicalen mij tegen gestaan, omdat mijns inziens het veel democratischer en ook juister was ge weest om de gedachten van de radi calen te brengen in de daarvoor gerich te kanalen, zoals de KVP-afdelingen en groepen. Het NKV wordt in deze KVP-kwestie ook in de discussie gebracht en juist vandaag kon ik in de rubriek Papier voor Uw Pen nog een stuk lezen van de heer J. V. waarin deze zijn verbazing uitspreekt dat niet ieder in het NKV als een loopse hond achter de heer Bo gaers aanholt. Kan de heer J. V. het met mij eens zijn (ik ben ook NKV-lid en met mij zullen er ongetwijfeld meerderen zijn) die er niet zo van overtuigd zijn of wij nu met een KVP van de heer Schmelzer minder zullen zijn en minder tot ons recht zullen komen dan bij een nalopen en eventueel tot een partij komen met de heer Bogaers. Want dan blijft het toch allemaal hetzelfde, mogelijk komen wij er zelfs nog slechter van af want de vele overigens mooie plannen van de heer Bogaers kosten geld en dit geld moet dan ook uit de zak komen van de werknemers. Als er iets hapert in de politiek en mogelijk de vertegenwoordiging van de werknemers in het politieke spel dan kan dit niet opgelost worden door de heer Schmelzer te vervangen door de heer Bogaers maar door een 'politieke verantwoordelijkheid van de werkne mers zelfen dit kaï pas ontstaan als de werknemers zich positief en daad werkelijk in gaan zetten in het politiek toneel door actief lid te zijn van een politieke partij en zich kandidaat stel len voor een politieke partij BREDA W. VAN RIJCKEVORSEL (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Dank zij de gezamenlijke inspanningen van werk groepen, centraal bestuur, secretari aat en mede door de zo onontbeer lijke geldelijke steun van de provin cie en gemeenten, bleek het weer mogelijk om de volwassenen en de jeugd in onze provincie een pro gramma aan te bieden, dat zoveel mogelijk was aangepast aan de cul turele behoeften in deze tijd". Aldus besluit, met een erkentelijk heidsbetuiging, het centraal bestuur van de Stichting Zeeuwse Volksuni versiteit zijn beknopt jaarverslag over 1966-'67. In het seizoen '66-'67 organiseerde de ZV-U zo blijkt uit dit jaarver slag 33 toneelvoorstellingen in ze ven plaatsen, die 10.648 belangstel lenden trokken.. Het jaarverslag '65- '66 vermeldde 37 voorstellingen, be zocht door 12.829 belangstellenden. Een kleine daling derhalve in deze sector. Die dalende tendens ziet men ook de serie concerten: het gebrui kelijke aantal van tien concerten is in het verslagjaar teruggebracht tot acht. In totaal trokken die concerten 2240 bezoekers ofwel gemiddeld 280 belangstellenden per concert. In '65- '66 lag dat gemiddelde op 262 bezoe kers- De serie van drie uitvoeringen he dendaags toneel bleek ook in het ver slagjaar een succes. Er werden meer recitals gegeven dan in het vooraf gaande verslagjaar, nl. 11 stuks (een stijging van 5) en ook het aantal lezingen nam toe, nl. met 3 tot 27 stuks. De bijzondere films, ver toond in het raam van een filmcy clus, blijken vooral in Middelburg goed aan te slaan. Bijzonder actief was de ZVU in het jeugdprogramma voortgezet onderwijs. In diverse plaatsen werden binnen dit kader 35 toneelevenementen georganiseerd, die door 13.896 scholieren werden be zocht (het jaar er voor: 36 voorstel lingen met 14.675 leerlingen). Over het boekjaar derhalve een gemiddel de van 397 leerlingen per voo'siel- ling, in '65-'66 'n gemiddelde van 409 leerlingen per voorstelling. Arena en het Amsterdams Jeugdtoneel zorg den voor vaak zeer geslaagde voor stellingen in het jeugdprogramma la ger onderwijs. De ZVU organiseerde in '66-'67, al dan niet in samenwerking met an dere culturele instellingen 340 mid dagen en avonden, bijgewoond door 47.290 belangstellenden. (In dit cij fer zijn de deelnemers aan de le zingen en films niet inbegrepen). In liet seizoen '65-'66 werden 325 mid dagen en avonden georganiseerd met 47.671 bezoekers. Over de laatste drie maanden van het vorig jaar nam het ledental toe "met 813: per 1 januari j.l. «tonden 5.216 leden geregistreerd-

de Stem | 1968 | | pagina 11