Die mij be kennen ware feiten Russische wapens en munitie buitgemaakt Hanoi wil tijdens onderhandelingen doorvechten SPANDOEK IN AMSTERDAM Toch Vlaams-Franse lijst van de G.V.P. in Brussel Accountant in arrest LÜBKE VOOR T.V.: HOGERE RENTE Breekt Roemenië definitief met Moskou Bruidspaar weigert huwelijksakte te tekenen Economische tlrak Arts beschuldigd van handel in verdovende middelen Khe Sanh Doorvechten Thieu Centrumwerkt samen met „De Gelderlander Priesters kwaad over vragen naar hun geloof FRAUDE NOCH, NOCH BISSCHOP STEUNT „VERTRIEBENEN" ir?7 WAAR U OOK WOONT Van uw geld maakt u bij Van Lanschot 614% op een beleggingsboekje, 5%% op een termijnboekje, 48A% op een bankboekje en 4%% op een spaarboekje. Met de spaar-girorekening 3%% kunt u sparen en gireren: deze rekening is zeer geschikt voor uw salaris en andere inkomsten. Cliënt zijn bij Van Lanschot is heel een voudig en prettig. U kunt storten en opnemen in contanten, maar ook per giro of via een postkantoor. Met een spaar-girorekening kunt u ook contanten opnemen en betalen met betaalcheques. Vraag onze folder: „Meer rente van uw geld". F.van Lanschot BASBLAB BE STEM VAN ZATERDAG 2 MAART 1968 »3 ZEEGEVECHT BIJ VIETNAM (Van onze redactie buitenland) SAIGON/TOKIO. Amerikaanse en Zuidvietnamese \loot- eenheden hebben gisteren drie Noordvietnamese treilers van 100 ton vernietigd en drie andere boten met munitie buitge maakt bij een van de grootste infiltratiepogingen over zee van de gehele Vietnamese oorlog. Dit heeft een Amerikaanse woordvoerder meegedeeld. Een vierde treiler wist naar open zee te ontkomen. Van de drie die naar de kust trachtten te ontkomen werden er twee in brand geschoten terwijl de derde door de bemanning werd opgeblazen. Vliegtuigen deden aanvallen op de Vietcong die aan de kust wachtte op de bevoorrading. PRESIDENT CEAUCESCU eigen koers (Van onze redactie buitenland) BOEDAPEST Het weglopen door de Roemeense delegatie van de com munistische topconferentie in Boeda pest, heeft twijfel doen rijzen over de plaats van dit land in de com munistische wereld. Waarnemers zien in het op zich niet zo belangrijke incident een beschuldiging van de Syrische com munisten dat Roemenië tijdens de oorlog in het Midden-Oosten pro-Is- raëlisch was geweest een moge lijk begin van een definitieve breuk. Roemenië zou wel eens dezelfdejweg kunnen opgaan, die Joegoslavië en China al eerder gegaan zijn, zo me nen zij. De grote vraag is, hoe Rusland zal reageren op het vertrek van de Roe menen. In een officieel communiqué van de conferentie wordt gezegd dat de 66 overblijvende communistische partijen verder streven naar een „in ternationale conferentie van com munistische en arbeiderepartijen en de eenheid van de internationale communistische beweging". Rusland heeft destijds zowel China als Joegoslavië economisch onder druk gezet om hen te bewegen in het kamp terug te keren. Een Roemeense woordvoerder heeft gisteren al ver klaard dat zijn land niet bang is voor Russische economische represailles. (Van een onzer verslaggevers) SITTARD De 49-jarige arts J. O. uit Sittard, die tot voor kort een huis artsenpraktijk had in Geleen, wordt M in het jongste nummer van Vrij Nederland van beschuldigd tussen 1963 en 1967 opgetreden te zijn als handelaar in verdovende middelen. Tevens wordt hem verweten dat door zijn nalatigheid en drinkge woonten enkele patiënten overleden zouden zijn. In het artikel dat als titel draagt „een Limburgse huisarts ®ls handelaar in verdovende midde len" wordt verder gesproken over afpersing, oplichting en valsheid in geschrifte. Officier van justitie mr. W. Moors u't Maastricht zei donderdagavond: „Ik verwacht wel dat er een onder zoek zal volgen. Nog niet zo lang ge leden heb ik geruchten over deze zaak vernomen. Om deze te kunnen laten onderzoeken heb ik onlangs contact gehad met de procureur- generaal". Volgens de echtgenote van dr. C. Sterk uit Geleen, die de huisartsen- Praktijk van dr. O. heeft overgeno men, bestaat er reeds drie maanden een rapport over deze zaak. De treilers waren geladen met in Rusland vervaardigde AK 47 geweren en munitie. Het was de grootste vangst in een klap van de hele oorlog. Twee Noordvietnamese motorjon ken werden waargenomen vlak ten zuiden van de gedemilitariseerde zone. Eén van de boten lag in de mon ding van de Coea Viet-rivier. Ameri kaanse matrozen gingen aan boord en namen de bemanning gevangen. De andere boot liep op de kust maar ook daarvan kon de bemanning worden aangehouden en de inhoud in beslag genomen. Meer dan 500 Noordvietnamese militairen zijn vrijdag voor het aan breken van de dag onder dekking van de mist tot de prikkeldraadver sperring rond Khe Sanh weten door te dringen. De communistische infanteristen die een stormaanval uitvoerden na dat drie pelotons genie de grootste hinderpalen hadden opgeruimd verlo ren 70 man bij de aanval op de oos-< telijke flank van de basis welke ver dedigd wordt door een Zuidvietna- mees elitebataljon. B-52 bommenwerpers, die voor het eerst in de oorlog rechtstreeks steun gaven aan geallieerde landstrijdkrach ten, lieten op slechts anderhalve kilo meter vóór de Zuidvietnamese linies tonnen springstoffen vallen. Normaal laten de B-52 bommen werpers hun bommenlast niet dich ter dan 3 kilometer van de eigen stel lingen vallen. In de luchtaanvallen op Noord- Vietnam is opnieuw een doel aange vallen, dat tot dusver op de verbo den lijst stond. Het zijn de autorepa- ratiewerkplaatsen, 11 km ten westen van het centrum van Hanoi. Noord-Vietnam heeft gisteren een verklaring uitgegeven waaruit blijkt dat de communisten niet van zins zijn de gevechtsactiviteiten in Zuid-Viet- nam te. staken, zelfs als er vredesbe sprekingen plaatsvinden. Hanoi verklaarde tevens dat het be reid is tot deze besprekingen als de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam worden stopgezet. Uit communistische verklaringen, die worden omgeroepen door radio Hanoi, maakt men op dat Noord- Vietnam een strakkere koers volgt sinds het begin van de communis tische offensieven in het zuiden. Ra dio-Hanoi verwierp de San Antonio- formule van president Johnson. „De ze verlangt dat het Vietnamese volk de prijs betaalt van de Amerikaanse agressie, te weten dat het volk op geeft te strijden voor nationale be vrijding", aldus Hanoi. President Thieu van Zuid-Vietnam heeft gisteren een decreet getekend, waarbij de 44 provinciehoofden direct verantwoording verschuldigd worden aan de regering in Saigon. Tot op heden waren zij direct on der de bevelhebbers van de vier oor logsdistricten gesteld. Het Zuidvietnamese Huis van Afge vaardigden verwierp gisteren een verzoek van president Thieu om een jaar lang in economische en finan ciële aangelegenheden bij decreet te mogen regeren. Waarnemers menen dat het Huis hiermee heeft willen aantonen dat 't gezag heeft en onaf hankelijk is, om daarmee de kritiek van degenen, die voorspeld hadden dat het Lagerhuis zich altijd naar de wensen van de president zou voegen, te ontzenuwen. Het verzoek, dat door de president 'n week na 't begin van het TET-offensief werd ingediend, werd met vijfentachtig tegen tien stemmen bij acht onthoudingen ver worpen. (ADVERTENTIE) OLIFANT EN T KONJAKKTE. Sommige mensen zeggen Cognac. Anderen Kognac, Kognak of Konjac. Velen, zéér velen zeggen; „'n Olifant konjakkie!" Dit zijn de kenners! Aan een studentenflat in Amsterdam verscheen gisteren een groot spandoek met het opschrift „Johnson oorlogs misdadiger". De studenten wilden meedoen aan de alge mene protesten tegen het vervolgingsbeleid. Zij verwit tigden de politie, die het bericht voor kennisgeving aan nam. Voordat de politie in actie kwam, werd het span doek al verwijderd na een vriendelijk verzoek van de di recteur van de Stichting Studentenhuisvesting, die de flat in beheer heeft. De directeur vreesde, dat de stichting aansprakelijk gesteld zou kunnen worden, als het tot een proces kwam. (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL Eerste minister Paul Van den Boeynants heeft giste ren voor sensatie aan het politieke front in België gezorgd. Ondanks al zijn verklaringen van het tegendeel, blijft hij een rol in de natio nale politiek spelen. Hjj zal in het arrondissement Brussel bij de komende verkiezingen toch als lijsttrekker van een gemengd Vlaams- Waalse lijst fungeren. Dank zij uitermate handig politiek spel, heeft Van den Boeynants gis teren in enkele uren tijds zijn eigen positie en deeis ook de positie van de Christelijke Volkspartij in Brus sel weten te redden. Hij lapte de uitspraak van het bestuur van de Waalse C.V.P. in Brussel het be stuur verwierp donderdagavond met 12 tegen 7 stemmen de voorstellen van Van den Boeynants om met een eenheidslij st uit te komen aan zijn laars. Met de Walen, die in de afgelopen dagen getoond hadden achter zijn plannen te staan, kwam hij in zeer korte tijd tot overeen stemming, en dreef daardoor de 12 tegenstemmers in de niet door hen gewilde positie van „dissidente" C. V.P.'ers. Gevolg van dit alles is, dat Van dien Boeynants de verkiezingen ingaat aan het hoofd van een Vlaams-Waalse C.V.P.-lijst en dat daarnaast ook nog een lijst van Waalse C.V.P.'ers naar de gunsten van de Brusselse kiezers zal dingen. De Belgische eerste minister heeft zijn kandidaten uiteindelijk toch we ten te verenigen op 'een verkiezings program, waarin zowel de punten van overeenkomst, als de punten van verschil (onder meer de kwes tie-Leuven) worden opgesomd. Als nummer twee op de lijst van pre mier Van den Boeynants fungeert de Vlaamse senaatsvoorzitter Struye, Waalse kandidaten zullen verder zijn de huidige volksvertegenwoordi gers Gilson, Saint Remy en Schey- ven. Gisteravond laat was nog niet duidelijk geworden welke Vlamingen met Van den Boeynants in zee zul len gaan. Het leek echter meer dan waarschijnlijk, dat twee ministers uit het kabinet-Van den Boeynants zich op de lijst van de premier zul len laten inschrijven: de minister van Europese Zaken, en Nederlandse Cultuur Van Elsiande en de minis ter voor Gezin, mevrouw De Rie- maecker. De demissionaire Belgische rege ring heeft gisteren beslist, dat de verkiezingen voor de Kamer en de Senaat inderdaad op zondag 31 maart zullen plaatshebben en dat de nieuwe volksvertegenwoordiging op 23 april voor het eerst bijeen zal komen. STIENS (ANP) In het gemeentehuis van Leeuwarderadeel te Stiens heeft drs. R. Straatsma, directeur van het bureau voor Friese taaibevorde ring, gisteren geweigerd de trouwakte van zijn huwelijk te ondertekenen. Drs. Straatsma had de wens te kennen gegeven, dat de akte van zijn huwelijk in de Friese taai gesteld zou worden. De wet iaat echter niet toe dat officiële akten in het Fries worden gesteld, zodat de officier van justitie in Leeuwarden daartoe geen toestemming kon verlenen. Uit protest daar tegen weigerde de heer Straatsma, evenals zijn bruid, de akte die in het Nederlands was opgesteld, te ondertekenen. Wettelijk leverdie dit geen be zwaar op, want de wet heeft de mogelijkheid geopend om bij niet onder tekening van de akte „de redenen des beletsels" daarin te vermelden Het huwelijk is er even geldig om. De huwelijksplechtigheid in het gemeentehuis te Stiens vond wel helemaal in de Friese taal plaats Burgemeester J. Hellinga stelde de vragen in het Fries en sprak het bruidspaar ook in de Friese taal toe. (VERVOLG VAN PAGINA 1) kou vloog om alles te regelen. In werkelijkheid was hij volgens de poli tie slechts eenmaal met z'n zoon tij dens een vakantie in Moskou geweest. De Egyptenaar en Hamburger wer den na verloop van tijd ongeduldig Bovendien gingen ze voor de transac ties vaak vergeefs op reis. De beide financiers wilden zelf met de Russen contact gaan opnemen, maar O. ver telde toen dat er moeilijkheden wa ren. Hij zou één van de Russische top functionarissen omkopen, maar daar was 150.000 dollar voor nodig. Zij moesten dit bedrag storten op een bankrekening in Zwitserland. Ach teraf bleek dat deze rekening van O. was. De financiers gingen hier echter niet op in, maar zochten uit eindelijk zelf contact met de Russen. Ze vernamen toen met verbazing dat er geen sprake was van contact met O. De financiers deden vervolgens aan gifte bij de Duitse politie, die ook de Utrechtse recherche op de hoogte stelde. De politie vernam kort gele den dat O. pogingen deed naar Tan zania te emigreren. Men heeft hem vervolgens op het politiebureau ont boden en maandag aangehouden. De accountant heeft volgens de po litie in 1966 nog een handelaar in Zwolle benadeeld. Hij zou hem een commissarisplaats bij een Bussumse firma bezorgen, maar in ruil daar voor moest de Zwollenaar f 25.000,- neertellen, hetgeen hij ook deed. Als onderpand kreeg de handelaar een pakket aandelen. Van deze f 25.000,- kocht de accountant een n.v. In on roerende goederen en een expolita- tfemaatschappij in Amsterdam. De n.v. was gehuisvest in twee piepklei ne kamertjes, vier-hoog boven een café. O. zou deze n.v. hebben gekocht om zodoende „indrukwekkende visi tekaartjes" te kunnen tonen. De Zwollenaar had inmiddels ont dekt, dat zijn aandelen volkomen waardeloos waren en waarschuwde de politie. O. werd begin 1967 in Zwolle gearresteerd en zat daar twee maanden in voorarrest. Hij werd la ter in vrijheid gesteld nadat hij de justitie had beloofd de f 25.000,- snel te zullen terugbetalen, omdat hij toch nog 150.000 dollar provisie van de Russen tegoed had. O. werd al eerder veroordeeld we gens valsheid in geschrifte en ver duistering. Het staat nog niet vast of de justitie ook maatregelen zal nemen tegen de 21-jarige zoon van O., die ook een aandeel in de oplich tingszaak schijnt te hebben gehad. De n.v. van O. is eind vorig jaar failliet verklaard. Hij leeft sindsdien, van so ciale zaken. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Met ingang van 1 juli a.s. zal een nauwe redactionele en technische samenwerking tot stand komen tussen Het Centrum te Utrecht (22.500 abonnees) en De Gel derlanderpers te Nijmegen (95.500 abonnees). Beide dagbladen zijn aangesloten bij de onlangs opgerichte n.v. Audet (associatie van uitgevers, dagbladen en tijdschriften). Aan enkele perso neelsleden van Het Centrum is bin nen het Audet-concern een andere, gelijkwaardige functie aangeboden. De dagbladen blijven op de eigen persen, respectievelijk te Utrecht en Nijmegen gedrukt worden. NIJMEGEN (K.N.P.) Het insti tuut voor toegepaste sociologie heeft tot op heden 3000 van de 12.000 rond gezonden enquêteformulieren over het priesterambt ontvangen. De mees ten zijn afkomstig uit het westen van het land. Het K.N.P. verneemt dat niet wei nig priesters weigeren te antwoorden op vraag 36, die hun persoonlijke ge loofsleven analyseert. Anderen zijn tenminste verstoord over deze vraag, omdat zij de mogelijkheid van twij fel over en zelfs afwijzing van de essentiële geloofspunten insluit. (Van onze correspondent in Bonn) BONN „De aanvallen die op mij zijn gedaan, hebben zich de laatste weken versterkt. Het doel daarvan is geweest het ambt van de president en daarmee ook de Bondsregering tegenover de gehele wereld te belasteren. De aantijgingen zijn ook overgenomen door men sen die weliswaar geen communisten zijn, die echter tegen de hui dige politieke orde in de Bondsrepubliek zijn, of zich bij de neus hebben laten nemen." Zo begon gisteravond bondspresi dent dr. Heinrich Lübke zijn met enige spanning verwachte radio- en televisierede over zijn werkzaamhe den bij het Berlijnse architectenbu reau Walter Schlempp in de jaren 1939—1945. Dr. Lübke wordt er al sinds jaren door de communistische propaganda van beschuldigd concentratiekampen te hebben gebouwd of ontworpen. De vroegere regering-Erhard heeft de president helaas afgeraden zich al jaren geleden tegen deze aantij gingen te weren, of tegen de laste raars gerechtelijke stappen te onder nemen. Dr. Lübke zei dat hij einde 1933 na de opheffing door de nazi's van de „Deutsche Bauernschaft", waar van hij voorzitter was, voor het eerst korte tijd werd gearresteerd en later, begin 1934, nogmaals voor 20 maan den. Men wilde hem toen fraude met gelden van de Bauernschaft aanwrij ven, maar zelfs de gewiekste nazi- Staatsanwerke kon niets ten nadele van dr. Lübke vinden. Ook deze aantijgingen zijn in de afgelopen jaren door de communis tische propaganda enige malen her haald. „De Bautrupp" en het latere bu reau „Schlempp", waarbij dr. Lübke in 1939 in dienst trad, was belast met de planning en het bouwtoezicht op grotere bouwprojecten, die het echter niet zelf uitvoerde. Tot de taak van dit bureau hoorde ook de aanschaffing (vanuit een centraal punt) van bouwketen voor de onder brenging van arbeiders, die voor een deel natuurlijk gevangenen waren. Het bureau had er geen enkele in vloed op wie in deze barakken zou worden ondergebracht. Een van de beschuldigingen van de communis ten luidt dat president Lübke plan nen voor gevangenenbdrakken heeft ondertekend. „Ik herinner mij na 25 jaar na tuurlijk niet meer wat ik allemaal heb ondertekend. Ik herinner mij echter wel dat ik dergelijke plannen nooit heb getekend. Het was trou wens mijn taak niet om bouwbestek- ken te ondertekenen, ofschoon men wel heeft geprobeerd met klanten vervalsingen dit te bewijzen. Noch de Bautrupp noch het bu reau Schlempp hebben ooit inrich tingen gepland of gebouwd, die het karakter van een concentratie- of een gevangenenkamp hadden. Die mij be lasteren kennen de ware feiten", aldus Lübke. De Bondsregering heeft in aan sluiting op de rede van de president nogmaals verklaard dat dr. Lübke zich gedurende de Weimar-republiek en gedurende het nazi-regime „onbe rispelijk" heeft gedragen. Volgens Nannen, hoofdredacteur van „Der Stern", dat ook aanvallen op Lübke heeft gedaan, heeft de Bondspresident zich alleen verweerd tegen niet-geuite beschuldigingen maar o.a. niet weerlegt dat hij wist voor welk doel de door hem onderte kende bouwplannen bestemd waren. Evenmin had de president gerea geerd op de beschuldiging, dat hij misbruik van zijn ambt had gemaakt om een door zijn echtgenote begaan strafbaar feit te verdoezelen. Zijn vrouw had zich identiteitspapieren laten verstrekken waarop zij tien jaar jonger staat aangegeven dan ze in werkelijkheid is, aldus Nannen. HANNOVER (KNP) Bisschop Janssen van Hildesheim heeft zich volkomen aan de kant van de uit Polen verdreven Duitsers geplaatst en verklaard, dat hij niets wil weten van welke katholieke poging ook om het officiële standpunt der kerkelijke leiding inzake de Oderneisse-grens met Polen te doen veranderen. Hij oefent scherpe kritiek uit op het memorandum in die zin, dat enkele dagen geleden gepubliceerd werd door de z.g. Bensberger Kreise, een groep van Duitse katholieken. EEN POSTAUTO is gisteren in Lon den gekaapt en de dieven zij er met bijna 100.000 gulden aan contanten vandoor gegaan. (ADVERTENTIE) F. VAN LANSCHOT - BANKIERS - 's-Hertogenbosch - Hoge Steenweg 27-31 - Telefoon 04100-22321 - Giro 1117570 Eindhoven - Keizersgracht 17 - Limburglaan 20A - Telefoon 040-27442 - Giro 1130570 Tilburg - Stationsstraat 17 Telefoon 04250-30300 - Giro 1140570 Vught - Van Voorst tot Voorststraat 1 - Telefoon 04100-34775 - Giro 1104500. VERMEER CO.-BANKIERS-Amsterdam-Herengrachtl99-201-TeI.020-248486-Postgiro3656-GemeentegiroA13656.

de Stem | 1968 | | pagina 5