Platteland afgeroomd van meest intelligente mensen HANDLEIDING VOOR SPREKERS Gemeenteraad waardeert carnaval Sint-Jansteen Spanjaardstraat krijgt geheel nieuw gezicht Samenwerking van groot belang tot herindeling Even uitblazen mevrouw Ingezonden brief Bij gevonden arsenaal ook gestolen wapens papier voor uw -pen voor organiste 2 flinke jongens Goud O.N. ROND DE SCHELDE Zonder aanbetaling AUTO Van A tot Z Overal... Lezers van DAGBLAD DE STEM HUN krant J fethouder de Vos: „Gemeente stelt Sluiskil niet achter" Thuisblijvers Burgemeester van Kruiningen kamerlid Vader Onderzoek wees uit SUBSIDIE VAN F 750,- Leveranties Zedendelict R. Batten 25 jaar voorzitter Christ. Kweekschool Zet uw vraag" van NCRV via Goes in ether BURGEMEESTER OVEZANDE: Terreur Scheuring KVP Geslaagd Carnaval in Dongen II Thuiskomst III Bredase schilderijschandaal 32 rzorgen wij de aanschaf n uw euw of gebruikt. Af te isen in 12-60 maanden, een behandelingskosten. ,1e auto's worden gele- trd door erkend dealer et ANWB-rapport. HESSING CO., St.-Willebrordusstr. 9, Weert (L.) telefoon 04950-5212 CHOONMAAKBEDRIjp Gasstraat 40, Breda tel. 01600 - 47120 van 9 tot 17.30 uur •aagt voor het schoonhou- ;n van trappenhuizen ca. 17 jaar BA6BLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 MAART 1968 over mee kunnen praten I met kennis van zakenl dat geeft zelfvertrouwen, dat dwingt respect af. kunnen overal over meepraten door de weloverwogen informatie van de uiterst vakkundiaa redaetiestaf van ardige kwaliteit tieproces is de het maken van ordelijkheidsge- roldoen aan de ersen. Zij ver gen terug naar 4.30 - 23.45 uur, 'oor eengezlns- L. 04163-8115 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Bij de twee in Sluiskil woonachtige Terneuzense raadsleden, de heren M. van Nispen (K.V.P.) en H. Brakman (P.v.d.A.) was het enthousiasme over het „sport- voorstel" van het college van b. en w. bijzonder groot. Men hoopt nu binnenkort, zoals reeds gemeld, in Sluiskil een sportgebouw te hebben ter completering van de accommo datie van de sportvelden. Wethouder de Vos (P.v.d.A.) zei. er nog eens met nadruk op te willen wijzen, dat Sluiskil nooit is achter gebleven in de belangstelling van het college. En wat de sportaccommoda tie betreft: „We moesten nu eenmaal op de toestemming wachten van de hogere overheid om aan financie ringsmiddelen te kunnen komen." W7E zaten met z'n allen voor de televisie. Ja, wij Nederlanders allemaal. De Nationale Finale van het Eurovisie-Songfestival (let goed op de hoofdletters astublieft) vormt een der hoogtepunten van het tele- visiegebeuren. Wie daarvan nog niet overtuigd was, kreeg dat speciale, vaderlandslievende brok-in-de-keel - gevoel onmiddellijk bij het begin van de uitzending. „De juryleden met z'n allen vertegenwoordigend het hele Nederlandse volk". Daar p je eens recht voor zitten. Bet blijkt dat ik Ronnie Toher. met „Morgen" (die moeilijke r en g achter elkaar, ziet u wel dat-ie geen Amerikaanse Nederlander maar een échte is") naar Londen stuur. Hoe nu, denk ik. Ik wil niemand en niets van die vier presentaties naar Londen hebben of waar dan ook naar toe. Met m'n neus in de krant en een half oog er overheen, vind ik geen van de vier teksten of melodieën geschikt om over naar huis te schrijven. Laat staan om over de grens te sturen. Maar de bovenal eerlijke jury in een beslist eerlijke verdeling over de provin cies heeft namens ons allemaal be slist. Dan rest mij niets anders dan de uitverkorene veel geluk te wensen. Na de gebruikelijke kus- Plegingen natuurlijk. En na het uitspreken van dank aan de nota ris: „Heel hartelijk dank voor al les, wat u voor ons en voor het songfestival hebt gedaan, nota- Vl' wacht ik op de rel. Waarom komt die niet? Wij als volk zijn toch sterk in het organiseren van 'ellen. Maar dit keer begint nie- ffland herrie te schoppen, omdat het programma droop van onbe nulligheden. In blote regionen en #P 't vlak van seksualiteit hante ren we starre normen. Met papier pen in de hand zitten we in de startblokken, op de punt van de stoel om bij het minste of gering de dat over ónze schreef gaat een 'ugezonden brief te lanceren. Maar ro'n braaf programmaatje met lie- ,e jongens en meisjes wekt nie- oands afkeur. En ze zitten alle maal keurig in de kleren, zóóó netjes, wat wil je nog meer. Is krankzinnig en smerig", zegt 'e Amerikaanse soldaat in Khe anh, aan wje gevraagti wordt zijn meuing te uiten over de oorlog in "id-Vietnam. „Krankzinnig en smerig" en wij op de punt van de stoel met het zicht op gruwelijke "eelden van een man tegen man- uorlog;, die niemand voor mogelijk nau gehouden, wij beamen zijn •.'"Braak. „Krankzinnig en sme- '■5 en laat die jongen asjeblieft seenten voor een vrede, waarin ie dereen rustig naar z'n teevee kan mjken. Kijken naar de doorgesto- eu-kaart presentatie van een neus- tnaslger, waar we allemaal geza- ''8 zijn ingelopen. P nationale eenheid zongen we voor de belanghebbenden in en- li!t ,Weken tijö, blij van Toon, een kapitaaltje bij elkaar, zonder l ""Ij maar één reclamecent af trekken. Onzindelijke praktijken? ti°m nou, 't was toch een mach- Ee dreun om op te hossen- Maar op: jn die vredige wereld, aarvoor we allemaal ijveren, mo- merken genoemd worden J de teevee. En ook geen stuk- u van Pinter, dat vooral niet, e vent moesten ze doodschieten. L.M.,stuk van vorige week, daar Mi maar woord voor: Wal- i.J - Maar 't had toch van het sin af aan dezelfde stijl en op andere net was dacht ik Veiligs.... Dat klopt „Maar wou wél weten, hoe het afliep." 16 sPrak daar van: „Walgelijk"? COKS VAN EÏSDEN UTRECHT (ANP) Reeds lang bestaat er grote belangstelling voor de migratie van de platte landsbevolking en de gevolgen daarvan. Wie er van het platte land wegtrekken leek aanvanke lijk niet zo'n moeilijke vraag: het zouden de besten en flinksten zijn. Maar langzamerhand is het in zicht gegroeid dat het proces van de plattelandsmiggratie ingewik kelder is dan men vroeger meen de. Aan de rijksuniversiteit in Utrecht promoveerde de heer J. H. W. Lijfe- ring uit Wageningen tot doctor in de sociale wetenschappen op het proef schrift: „Selectieve migratie, een em pirische studie van de samenhahg tussen plattelandsmigratie en selectie naar intelligentie in Nederland". In het proefschrift is de samenhang tus sen migratie van plattelanders en de selectie naar intelligentie nagegaan. Door de studie van de levensloop van bijna 2.000 (mannelijke) oud-leerlin gen van plattelandsscholen, waarvoor ruim 250 schoolhoofden de gegevens hebben verstrekt. De eerste uitkomst was dat, bij ver gelijking van migranten en „thuis blijvers", de gemiddelde intelligentie van de eersten boven die van de niet- migranten bleek te liggen. De conclusies uif het onderzoek komen er op neer, dat de migratie het meest voorkwam onder de plattelan ders, die meer dan lager onderwijs hebben genoten, die een hogere be roepsfunctie verwierven en die een stijging op de maatschappelijke ladder wisten te realiseren. De beter ge schoolden, die het platteland niet ver lieten bleven wat hun intelligentie betreft echter niet achter bij de mi- DEN HAAG (A.N.P.) De burge meester van Kruiningen, A. Schip per, is door de voorzitter van het Centraal Stembureau benoemd ver klaard tot lid van de Tweede Ka mer. De heer Schipper, die het P.v. d.A.-kamerlid R. Laan die is be noemd tot burgemeester van Zaan dam zal opvolgen, zal de benoe ming aanvaarden en wordt vermoe delijk dinsdag beëdigd. De heer Schipper, lid van de Sta ten van Zeeland, is voornemens bur gemeester van Kruiningen te blijven. Hij zal zich in de Tweede Kamer in het bijzonder bezighouden met za ken betreffende binnenlands bestuur, en vermoedelijk lid worden van de commissie voor de verzoekschriften. granten uit deze categorie. Door ge brek aan werkgelegenheid op hoger niveau vertrokken velen van de meer geschoolden, hoewel de hogere func ties op het platteland door even ca pabele mensen werden bezet. Anders lag het evenwel met dege nen, met weinig of geen voortgezet onderwijs, die met een beroep op een laag niveau genoegen namen dan wel in het bedrijf van hun vader kwamen. Uit deze categorie migreerden veel te weinig, wa'ardoor het werkloos heidsprobleem (dat momenteel op nieuw de aandacht trekt) nog ver ergerd werd. De beperkte ontwikke ling van de intelligentie, gepaard gaande met een geringe migratie van j deze plattelanders verklaart de eerst- vermelde conclusie. Daarnaast wordt de nadruk gelegd op de betekenis van de keuze die aan het eind van de lagere school wordt gemaakt (car- rièrekeuze). Het platteland bleek te vaak een verblijfplaats te zijn van honkvaste, weinig ontwikkelde mensen. Dat hier in in de laatste jaren verandering is gekomen als gevolg van een toene mende integratie en van een nivel lering van de verschillen tussen stad en platteland is de troostvolje gedachte waarmee dit proefschrift eindigt. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Naar aanleiding van het aantreffen ven een arsenaal wapens in enkele Walcherse kustdor pen heeft de politie te Middelburg, in nauwe samenwerking met de rijks politie uit Zoutelande en Arnemui- den, een nader onderzoek ingesteld. Zoals gemeld, waren de wapens in het bezit van drie jongens, te weten de 13-jarige H. G. uit Zoutelande, de 17-jarige W. H. uit Middelburg en de 14-jarige J. S. uit Middelburg. Hierna is nog een geweer te Klevers- kerke aangetroffen en voorts is mu nitie te Zoutelande in beslag geno men. o) Bij nader onderzoek te Middelburg bleken de pistoolmitrailleur en een pistool, aangetroffen bij W. H. uit Middelburg, afkomstig te zijn van een diefstal uit het stadhuis te Mid delburg, terwijl een seinpistool, aan getroffen bij H. G. uit Zoutelande, eveneens uit dit gebouw afkomstig bleek te zijn. Deze wapens werden in 1966 vermist na een tentoonstelling in het stadhuis van gebruikte wapens door het verzet in de oorlogsjaren. 't (Van een onzer verslaggevers) ST.-JANSTEEN De gemeente raad in St.-Jansteen heeft zijn waar dering uitgesproken voor de dit jaar ontplooide carnavalsactiviteiten in de gemeente. Het carnavalscomité had het college van b. en w- benaderd met het verzoek een subsidie toe te kennen van f 1.111,11. B. en w. maakten er in een voorstel aan de raad f 750,- van. Men was het er roerend over eens, dat het carnavals comité dit bedrag ruimschoots heeft verdiend, het grote succes van het afgelopen carnaval in aanmerking genomen. Mevr. Neve-Menu werd met grote meerderheid van stemmen gekozen tot gedelegeerde bij het bestuur van de stichting het „R.-K. Liefdehuis" te Hulst. Mevrouw Neve zal in deze functie de besluiten van het bestuur kunnen controleren en toezicht uit oefenen op de gang van zaken in het nieuwe bejaardenhuis, dat momen teel in Hulst in aanbouw is- Beslo ten werd om met de gemeenten Clin- ge en Hulst garant te staan voor de rente en aflossing van een lening ad 1 miljoen gulden die zal worden aangegaan door het bestuur van de stichting het R.-K. Liefdehuis. Het raadslid P. Stevens (KVP) maakte bij de behandeling van dit voorstel de opmerking: „Ik vind dat het bestuur van de stichting wat de leveranties aan het nieuwe be jaardentehuis betreft, rekening moet houden met de mensen in Clinge en St.-Jansteen. Ais alleen door Huls geleverd word, dan noem ik dat on billijk.. Zowel Clinge als_ wij staan ook garant voor dat bedrag van een miljoen gulden". De heer C. Mar tinet (KVP) sloot zich bij deze visie volledig aan. De heer Stevens meen de, dat de gedelegeerde het bestuur hierop attent zou kunnen maken. Uit een taakomschrijving van deze afgevaardigde door wethouder J. Blommaert bleek evenwel, dat zon der stemrecht in deze functie wei nig druk kan worden uitgeoefend op bestuurlijke beslissingen. Een voorstel van burgemeester en wethouders om een motorgazonmaai- er aan te kopen voor een bedrag van f 6.345,- werd na enige discus I sie teruggenomen. In verband met het plan tot ver betering van de sportvelden is in overweging genomen op welke wijze de parkeerplaats- tussen het gym- nastiekgebouw en hef tweede, nieuw aan te leggen veld, verhard zal moe ten worden. „Asfalt is duurder", al dus de heer Reuser, „en de loonkos ten komen in dit geval voor onze re kening. Maar daar tegenover staat dat de parkeerplaats in dit geval gebruikt zou kunnen worden als trap- zaaltje voor de jeugd, rolschaatsbaan of in de winter als ijsbaan. Een com binatie van diverse doeleinden be spaart veel investeringen". De raad ging met deze suggestie akkoord. Je kunt soms ergens een danig vie ze smaak aan overhouden. Dat over kwam mij toen ik bij het ontbijt het smakeloze verhaal over het zedende lict in Den Haag voorgeschoteld Ifrpfig. Niets is tegenwoordig te mooi (lees: te vuil) voor de sensatiepers, waar De Stem blijkbaar de laatste jaren ook toe wenst te gaan behoren. Even heb ik verondersteld, dat de schunnige details ontsproten waten uit een wellicht nog door carnavalsviering vertroebeld brein. Onder het mom echter van de z.g. „objectiviteit" en „voorlichtende en opinievormende taak" meent voor noemde pers zich tegenwoordig alles te kunnen veroorloven. Straks wordt die voorlichtende taak nog verder uitgebreid door een en an der met foto's te verluchten. Breskens G. J. W. Bedoeld bericht is in nauw overleg met politie-autoriteiten tot stand geko men. De politie hecht veel waarde aan publiciteit over deze zaak 1. omdat veel meisjes geen benul hebben van de gevaren, die aan een „avontuurtje" verbonden kunne- zijn, 2. nog steeds veel ouders niet weten wat hun kin deren doen of waar ze ztfn. (redactie) 55' (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Middelburg telt ruim elfhonderd grotere en kleinere gebouwen die als „monument" moe ten worden beschouwd. Vele ervan staan op instorten, honderden andere houden zichzelf moeizaam overeind. Toch lijkt het gevaar dat de Middel burgse binnenstad ooit ontvolkt zal raken, doordat men de onbewoonbaar wordende „monumenten" verlaat, kleiner geworden. Steeds meer men sen krijgen gevoel voor de bekoor- (Van een onzer verslaggeefsters) BIERVLIET Mejuffrouw C. de Kraker uit Beirvliet heeft haar 40- jarig jubileum gevierd als organiste van de Nederlands Hervormde kerk in Biervliet. Ter gelegenheid hiervan kreeg zij uit handen van burgemees ter A. P. Kostense van Biervliet een eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De huldiging van mejuffrouw De Kraker werd bijgewoond door o.m. de wethouders van Biervliét, de pre sident kerkvoogd, de heer J. Dhondt en ds. G. Kelling. Aanstaande zondag zal er in de Ne derlands Hervormde kerk nogmaals aandacht aan dit jubileum worden besteed. MIDDELBURG Donderdag 7 maart zal de heer R. Batten te Middelburg worden gehuldigd voor het feit, dat hij 25 jaar voorzitter is van de schoolvereniging van de Christelijke Kweekschool voor Zee land te Middelburg. De bijeenkomst, waaraan ook de leerlingen zullen deelnemen, wordt gehouden in het gymnastieklokaal van het schoolgebouw aan de Kee tenstraat. De ontvangst begint om kwart over drie. lijke aspecten van het wonen, mid den in een oude stad, waar alle ste nen spreken. Zij hebben er boven dien de offers voor over om een in verval geraakt huis te laten restau reren, waarbij zij steun van rijk, ge meente en provincie krijgen. Op die manier worden er langzamerhand ju weeltjes van bouwkunst uit het ver leden, voor de toekomst gered. Hier een hoekje van de Spanjaardstraat, die tot voor kort uit een rij gammele bouwsels bestond, maar waar nu zo waar een heel stuk gevelwand als herboren is. Achter die gevels: mo derne binnenhuizen met de fenome- eeuwen kende. Wie kan zich voorstel- nale leefruimte die men in vroeger len hoe Middelburg eruit zal zien als alle elfhonderd monumenten in oude stijl gerestaureerd zijn Middelburg zal dan boeiender dan Dubrovnik en mooier dan Toledo zijn (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Het grote gezelschap, dat in de Prins van Oranje in Goes de NCRV-ontspanningsavond bijwoon de, ging, halverwege dit programma, de lucht in, zoals dat in vaktermen heet. In het programma was een rechtstreekse radiouitzending van de steravond-wedstrijd „Zet uw vraag op het spel" opgenomen. Een viertal leerlingen van de Middelburgse kweekscholen bond de strijd aan over het onderwerp „Nederlandse li teratuur". De leiding van het spel was in handen van Dik Bikker. Wat de mensen in de zaal wel, maar de radioluisteraars niet hebben gehoord, was o.a. het liedjesprogram ma van het gemengd koor St.-Oeden- rode o.l.v. Ben Mjuller met aan de vleugel Gerrit Vlake. Verder ver meldde het programma o.a. optredens van de Spelbrekers, de Blue Dia monds, en André van Duyn. (Van onze correspondent) OVEZANDE. Burgemeester N. M. Mooyman van Ovezande opende de eerste raadsvergadering in 1968, met een korte nieuwjaarsrede, waarin hij als wens uitsprak, dat een goede en eendrachtige samenwerking tussen de gemeenten, zoals deze thans bestaat, gehandhaafd blijft. Tot aan de her indeling is deze samenwerking van de allergrootste Importantie om nog zoveel mogelijk voor de gemeente te bereiken, aldus de burgemeester. Het knelpunt van deze vergadering bleek het voorstel te zijn tot het slui ten van een ongevallenverzekering voor burgemeester en wethouders. De heer W. Remijn drong, ondanks het pleidooi van de voorzitter op stem ming aan. Tegen het voorstel stemden de heren J. de Jonge, W..Remijn en J. Goense, de overige drie aanwezige leden stemden voor. Doordat een raadslid wegens ziekte op de vergadering ontbrak, zal dit voorstel opnieuw in stemming worden gebracht bij een eerstvolgende ver gadering. Molenmaker P. van Beek te Rijn- saberwoude zal de Korenmalen aan de Molenweg gaan restaureren. G.S, hebben hieraan goedkeuring verlend. De heer W. Remijn, lid van de commissie van onderzoek van de ge- meenterekening over het jaar 1966, drong aan op het aanleggen van in ventarisatielijsten voor brandweer en gemeentewerplaats. Een krediet van f 4000.werd gevoteerd voor het aanbrengen van een elektrische luid en uurwerkinstallatie in de gemeente- tetoren, waarbij het traditionele lui den in stand kan worden gehouden. Tevens werd besloten tot het toe kennen van subsidies aan diverse verenigingen. De heren A. P. de Baar en M. Rentmeester werden herkozen als bestuursleden van de Stichting Dorpswelzijn Ovezande. Meegedeeld werd dat de plaatse lijke brandweerman J. P. Schuerman de jaarprijs 1967 gewonnen heeft van het maandblad Brand in de ru briek: „Dat zit zo vrienden". De burgemeester heeft hem namens de gemeentebesturen van Ellewoutsdijk, Driewegen en Ovezande gelukge wenst en geschenken overhandigd. Het karakter van onze werkzaamheden brengt mee dat wij alom in de Zeeuwse dreven zwaar- berookte vergaderzalen moeten bezoeken waar geleerde mensen spreken over onderwerpen als „De toekomst van Zeeland", „Ontwikkelingen in het Deltagebied", „Zeeland nu en morgen" of eenvoudig: „Zeeland, waarheen?" Soms geviel het dat tijdens raadsvergaderingen eenvoudige afgevaardigden opstonden, om uit te roepen dat zij „bevreesd waren voor infrastructurele en sociale gevolgen van de Industriële expansie in het Deltagebied". Dan schrokken wij altijd eventjes, omdat wij dat zo mooi en zo kernachtig gezegd vonden. Maar op den duur wen je aan alles en tenslotte kregen wij in de gaten, dat men zich in de Zeeuwse vergaderzalen gaandeweg gaat bedie nen van 'n handvol gemeenplaatsen waarmee je (zoals dat bij gemeenplaatsen hoort) alle kan ten uit kunt. Zo denkend kwamen wij op het idee om ten dienste van mensen die hier of daar wel eens een speech over het thema „Zee land nu en morgen" willen houden een raam- redevoering op te zetten. Dat kan heel handig zijn. Een raamredevoering is zoiets als een parti tuur voor een groot orkestwerk, waarin alleen het twinkelen van de triangel is weggelaten. Dat op de triangel slaan laten wij over aan de solist die zich van onze raam-redevoering wil bedienen. Het leert gauw genoeg, let maar op. „Mijnheer de voorzitter, mijne dames en he ren. Nu wij vandaag na lange tijd voor het eerst weer eens met een groot aantal vertegenwoor digers van(hier vult u zelf in: fokkerij, het toerisme, de planologie, de Zeeuwse ge meenten, de landbouw, etc.) bijeen zijn, kan het zijn nut hebben, een enkel woord te wijden aan de structurele spanningen waaraan onze provincie in zijn volle ontwikkeling bloot staat!" (Wij geven toe dit is een lange zin, maar hij komt'aan als een mokerslag en beneemt al uw opponenten de lust om straks met vragen voor de dag te komen!) „Mijnheer de voorzitter! Het is al vaker be toogd, maar het mag nu en hier en, over uw hoofden heen, in ruimer Zeeuws verband, nog wel eens worden gesteld: Zeeland bevindt zich volop in de maalstroom van diep ingrijpende structurele hervormingen en veranderingen. Het lijdt geen twijfel, mijnheer de voorzitter, dat deze Zeeuwse ontwikkelingen, die wij zullen moeten zien in de context van de schaalver groting in geheel Zuidwest-Nederland, (en daar- bij denk ik niet in de laatste plaats aan de tweede nota inzake de ruimtelijke ordening') raakvlakken bezitten met de belangen die wij als(vul in: kippenfokkers, VVV-besturen, planologen, gemeenteraadsledenlandbouwers etc.) hebben te verdedigen(Hier bezwijkt die ene vent achter in de zaal, die straks iets wou vragen over de afvloeiingsregeling in de tuinbouw Mijnheer de voorzitter, het is goed Zeeuws- goed rond, om de dingen bij de naam te noe men, en dat wil ik met betrekking tot de Zeeuw se ontwikkeling dan ook graag doen, en dan noem ik de naam van het overlegorgaan zee havenontwikkeling Zuidwest-Nederland. Het staat wel vast mijnheer de voorzitter, mijne dames en heren, dat de plannen die dit over legorgaan met de industriële ontwikkeling van belangrijke Zeeuwse gebieden heeft zullen doorwerken in de bestaande structuren die ons als (invullen wat gewenst wordt) zo dierbaar zijn. Maar!!!! Moeten wij deze structuren eeuwig verdedigen? En dan geef ik zelf meteen maar het antwoord: Neen! Die structuren, mijne da mes en heren, en ik stel het op prijs om dit nu eens impliciet (of is het expliciet?) te ver klaren, zijn geen doel op zichzelf, mijnheer de voorzitter, indachtig de woorden van(pa troonheilige van de vereniging, overleden voor zitter, eerbiedwaardig stadgenoot of Jacob Cats) onszelf te realiseren dat het vlees beter is dan de botten. Er is echter een „maar", een tweede .Maar" en dat tweede „maar" impliceert dat wij als.. invullen wat gewenst wordt) recht kunnen doen gelden op inspraak in de ontwikkelingen, op een eigen inbreng mag ik wel zeggen, om de garantie te scheppen dat onze democratische rechten gewaarborgd blijven en wij niet het kind van de rekening worden. Jk mag besluiten, mijnheer de voorzitter, mijne dames en heren, met te constateren dat wij in het verleden wel voor hetere vuren heb ben gestaan doch dat wij niet voor niets in ons trotse provinciewapen een leeuw voeren die tot zijn middel in het water staat. Ik eindig dan ook met het adagium (spreek uit: adaa-dsjie- um): Luctor et Emergo. Ik dank u voor uw aandacht". TOMASO Wordt het nu niet hoog tijd dat wij net als waartoe zelfs labour in Enge land wel verplicht werd ten opzichte van de Brits-Indiërs uit Kenia (die om der wille van de smeer niet naar het moederland India terugwillen) ook eens gaan bepalen^ en wettelijk vaststellen (de Haagse salon-radicalen onderbreken hun stoelendans met be houd van de volle kost dan maar even) van welke A-.tillianen en andere streek genoten (de goeden niet te na gespro ken) wij eindelijk eens het bespotte lijke recht mogen betwisten dat het aan hen alléén is uit te maken of zij souteneur aan de Amsterdamse wal letjes, gangster-verkrachter in de Haagse onderwereld of beroeps-werk loze in overig Nederland zullen worden. Of blijven wé onderwijl men ons volk vernedert, onze dochters of zusters ont- eert alléén maar anti-Vietnam-leuzen schreeuwende woord-radicalen! Wan neer zuiveren de studenten zich eens eindelijk van de blaam dat voor hen allemaal geldt, dat studeren met ge meenschapsgelden sleóhts „straatter reur" betekent. Zijn er nog wel stu denten die d durf hebben dc college zaal te verlaten als Delfgauwers bin nentreden? Groningers, waar blijven jullie! En als onze BT* zich op eigen ter rein alléén maar belachelijk laat ma ken door agitators als Duschke, dan maar geen BVD en in het vervolg de straat op voor anti-terreur. ROOSENDAAL B- J- D- Bij het uittreden van de radicalen uit de KVP is men stomverbaasd over de houding van de NKV'ers onder de KVP-volksvertegenwoordigers. In alle toonaarden heeft het NKV, niet ten onrechte, zich gekeerd tegen het doen en laten van de KVP en tegen de eeuwige miskleuner Schmelzer. Nu er de kans is om werkelijk iets te doen voor de werknemers door mee te'gaan met de uiterst bekwame Bogaers, of fert men de belangen van de werk- nemers op onder het mom van een KVP-eenheid te bewaren die er nog nooit Is geweest en nooit zal komen p! v. Hout, secretaris van het NKV, zegt dat het NKV zich onthoudt van ieder commentaar, omdat het een par tij-politieke zaak is. In het verleden heeft het NKV niets anders gedaan dan politiekje spelen en nu ineens niet meer, nv het het er op aan komt. Frisser is het geluid van L. Brouwer van de r.-k. bouwvakkers die zegt over de radicalen: Een moedig besluit, dat ik positief beoordeel. Dit woord zullen vele NKV'ers delen. BREDA J. Vayssier Ik ben twee dagen gast geweest in Bergen op Zoom om het carnavalsfeest mee te maken en ik moet zeggen, dat het carnaval aldaar tot in de puntjes verzorgd was: kinderfeesten plus op tocht, ook de bekende dweilavond was niet vulgair. De grote optocht dins dagmiddag was in alle opzichten ge-laagd. Daarvoor openlijk dank aan alle medewerkers. NIJMEGEN A. Wilbers Dekker» Daar ik een groot liefhebber ben van carnaval en ook altijd en overal naar de optocht ga kijken. Ik moet zeggen dat Dongen in de laatste vier jaar met sprongen omhoog is gegaan, want dit jaar was het weer geweldig mooi. Er waren prachtwagens bij waar honder den uren aan was gewerkt door vak mensen en arbeiders. Maar een wa gen is toch voor 80 procent door arbei ders gemaakt in hun vrije uren als hobby. Er is echter toch altijd een club je bij dat met het huren en lenen van wagens en al wat er om heen zweeft toch met de le prijs gaan strijken en dat heeft mij wel erg veel pijn gedaan. Toen de prins aankondigde: 3e prijs (bij mij waren ze le geweest maar de jury beslist) ging het duizendkoppige publiek in een zo geweldig boe-geroep- over dat ik mij schaamde en naar huis ben gegaan. DONGEN, H. B. Het is goed, dat tenminste de VPRO realistisch provocerend toneel brengt. De thuiskomst van Pinter was goed en prima geacteerd. Aanstootnemers kunnen op andere kanalen afstemmen. Him gezeur hangt me al jaren de keel uit. In mijn jonge jaren (ik ben nu 55 jr.) hebben „nette" mensen al te veel scha de aangericht: Auschwitz, W.O. I en II crisis, Vietnam enzovoort) Dat waren z.g. „nette" mensen die dat veroorzaakten, daarom prefereer ik gezonde sex boven geweld van de fat soenlijken. DINTELOORD Mevr. P. Carnavalszaterdag was ik getuige van de onthulling van het persiflage-schil derij Las Lanzas in de hal van het Bredase stadhuis. Ik heb bij die gele genheid met veel genoegen de lovende commentaren an de zijde van de gemeentelijke overheid en de stichting Bredase Carnavals Viering voor dit bijzonder geslaagde puur carnavaleske gebeuren gehoord. Carnavalsmaandag ging door hossend Breda het boze gerucht dat dit carna valeske kunstwerk op last van notabena de wethouder van culturele zaken, me neer Gielen. was weggeborgen in de kelders van het stadhuis, dit omdat hij op het schilderij voorkwam als een confettistrooiend engeltje in de tradi tionele engeltjeskledfj. Aanvankelijk hechtte ik weinig geloof aan dit, met het zingen van „Hi Ha Happening, ook Gielen de kelder in", verspreide ge rucht. Dit omdat ik mij niet voor kon stellen dat een wethouder van culturele zaken, waaronder ook carnaval resor- teert, tot een dergelijk kinderachtig optreden in staat zou zijn. In uw krant van donderdag vond ik echter dit gerucht bevestigd. De heer Gielen achtte zich in zijn waardigheid als wethouder (een waardigheid die hij overigens aan de Bredase kiezers/car navalsvierders dankt) aangetast. Naar mijn mening heeft de heer Gielen hier mede overtuigend bewezen geen snars van het carnavalsgebeuren te begrij pen en dat vind ik juist voor iemand die op deze post in een carnavalsstad als Breda zit een bedroevende zaak. Ik geloof dan ook niet dat ik het college van b. en w„ dat met uitzondering van deze meneei, op een voortreffelijke manier aan het carnavalsgebeuren mee werkt. kan feliciteren met dit lid. Ik hoop dan ook dat onze inspraak in het stadsbestuur, de gemeenteraad, dit op treden niet voor kennisgeving aan zal nemen^ Aan de stichting BCV zou ik willen voorstellen meneer Gielen bij de eerst komende gelegenheid te benoemen tot „Zedenmeester in de Orde van het blote bazuinenengeltje met de gouden T.ac T.snvoecnn" Las Lanzassen". BREDA K. Kleine

de Stem | 1968 | | pagina 21