ONZE PUZZEL Sn New Hampshire moet je vechten voor elke kiezer Strijd om presidentschap V.S. kan beginnen OOM PIP altijd safe! De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank weer nieuwe geluiden raadsels ZOEK ZE ALLE ZES de schoenen de drie muizen Goudhaartje en de drie veertjes ra SMELTKROES SCHADUWBOKSEN 17 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 MAART 1968 21 (0StSPA Or STAAT o(Kt/l-ntcl <k >vfe ,é'.X- ,k- f ringen hsiottkvt-ff kta>.hktt( th Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u da hete dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de' postagentschappen gelden aparte openingstijden. (ADVERTENTIE) HOR.: 1 niet van hetzelfde gevoe len, 6 dessertvrucht, 12 hekwerk. 13 It. dichter. 14 afnemend getij, 15 doodgoed mens. 17 latwerk. 18 spil van een wiel, 19 gemalin van de zeegod Aegir, 21 matig, karig, 23 voorvoegsel, 24 vette vloeistof, 26 geit, 27 plaats in de schouwburg, 28 verlegen, 30 hijswerktuig, 31 bitter vocht, 32 Javaanse huisvogel, 34 vruchtje, 36 vaarwel, 39 palmboom 41 baan voor balspel, 43 graaneleva tor, 45 zandheuvel, 46 kleur, 48 vreemde munt, 49 telwoord, 50 spijs- tafel, 51 masker, 53 sint (afk.), 54 plaats in Groningen, 56 plaats in Z.H. 58 dodelijk, 59 plaats in Overijsel VERT.: 1 koning der elfen, 2 een hard, nors, boos man, 3 oude lengte maat, 4 vordering, 5 deel van het gelaat, 7 rivier in Duitsland, 8 maling, 9 voorvoegsel, 10 strandmeer, 11 ve ter, 16 niet vast, 17 als 17 hor, 20 holte in een muur, 22 tweemaal (Lat.), 23 tevens, 25 vertrouwelijk, 27 keet, 29 stap, 30 meisjesnaam, 33 gegraven waterweg, 34 schel, 35 vo gel, 37 vordering, 38 vrolijk, opge wekt, 40 plaats in Drente, 41stapel. 42 lichaamsdeel, 44 water in België, 46 Surinaamse pad, 47 alleenzang, 50 spoedig, 52 verkeerd, 55 jongens naam, 57 stoomschip (afk.) OPLOSSING PUZZEL VÓRIGE WEEK HOR.: 1 hals, 4 baron, 8 bond, 11 oever, 12 dolen, 13 nier, 14 liter. 16 dame, 17 spa, 19 aar, 20 van, 22 els, 24 Bea, 26 leenman, 29 terrier. 32 aalt, 33 Laren, 34 drie, 35 sla 36 gal, 37 erts, 40 aleer. 41 Piet. 43 niemand, 45 legende, 47 end. 49 set, 51 ert, 52 kol, 54 mik, 57 Belg, 58 kanon, 60 taal, 61 kedin, 62 gelid. 63 Riel, 64 poëet, 65 eens. VERT.: 1 hond, 2 Loes, 3 serpent, 4 bel, 5 aria, 6 Oder, 7 nor, 8 be daard, 9 Onan, 10 deer, 15 tak, 18 alm, 20 ver, 21 Lea, 23 Salland, 24 Benares, 25 rei, 26 Laren, 27 elite, 28 naald, 29 tegel, 30 Irmin, 31 rente, 38 ris, 39 smergel, 41 petitie, 42 Ede 44 ant, 46 gem, 48 ton, 50 ober, 51 elke, 52 kano, 53 loge, 55 kade, 56 klos, 58 kip, 59 net. CONCORD (New Hamp shire) Overal in de staaf New Hampshire is het decor gereed en staan de spelers klaar voor het eerste grote politieke stuk in hef verkie zingsjaar 1968. New Hamp shire is de eerste staaf waar de politici, die naar een de mocratische of republikeinse kandidatuur in de presidents verkiezingen streven, hun populariteit in de zoge naamde „primaries" (voor verkiezingen) kunnen testen. Waarom juist hier? New Hamp shire vaardigt slechts acht gedele geerden af naar de republikeinse conventie van 5 augustus in Mia mi en slechts 26 naar de democra tische conventie in Chicago drie weken later. Deze geringe invloed op de kandidaatstelling minder dan 0,6 procent voor wat de 1333 gedelegeerden op de republikeinse conventi betreft doet velen zich afvragen, of de politieke bonzen en de enquêteurs naar de open bare mening de belangrijkheid van de voorverkiezingen in New Hampshire niet grovelijk overdrij ven. Het gevoel groeit dat de hele zaak een doorgestoken kaart is. Maar John W. King, de gouver neur van de staat, ontkent dit en zegt met grote stelligheid, dat New Hampshire van grote beteke nis is voor de politici, die willen weten wat er onder het Ameri kaanse volk leeft. Om dit te be wijzen zei hij: „Per hoofd van de bevolking ge rekend staa* New Hampshire indus trieel op de tweede plaats. Zijn fabriexen zijn een smeltkroes van vele nationaliteiten: Slaven, Scan- dinaviërs, Italianen, Turken, Ieren, Grieken, Duitsers, Litouwers en Frans-Canadezen. De verhoudings gewijs veel te grote wetgevende vergadering telt niet minder dan 400 leden, waardoor de regering zeer nauw contact heeft met de bevolking. De mensen trekken zich weinig aan van radio en t.v.. en de kranten. Je moet er op uit trekken, hen ontmoeten en in de ogen kijken en hur vragen beant woorden. Ze zullen je vaak probe ren te irriteren. Het is een onaf hankelijk stel mensen. Er is nie mand in New Hampshire die niet denkt dat hij net zo goed is en evenveel kan als je zelf, en je dit, als het moet, ook zegt". In een koffiehuis in Hillsboro zat David Sterling, de propagandist van Richard Nixon, strategie te be praten met de kok, de hoofdonder wijzer en twee telefoonrepai ateurs die iets aan het aanleggen waren. In een ander koffiehuis, in de Griekse wijk van East Manchester, probeerde Nicholas Copadis, leider van de troepen van Nelson Rocke feller, twee zwagers en wat neven L. B. J. JOHNSON .....vechten er van te overtuigen, dat de gou verneur zo vastbesloten was zich niet kandidaat te stellen dat hij hem, Copadis, naar New York had ontboden en hem had verteld alle acties, openlijke of bedekte, definitief te staken. In zijn kantoor in Hanover was de knappe David Hoeh, de man van senator Eugene McCarthy, be zig om aardige meisjes te werven om speldjes uit te delen voor de democraat uit Minnesota, terwijl el ders een batterij computers, ge huurd door de mannen van Rom- ney, elke republikeinse kiezer in de staat aan het analyseren was. In een propvol advertentiebureau in Manchester was John McDonald leverancier van speldjes, plakbil- jetten, strohoeden en andere ver kiezingsattributen, propaganda aan het m"ken voor de inschrijfcam- pagne van Ronald Reagan, voor elke reporter die maar luisteren wilde Je goede eigenschappen aan prijzend van de Californiër, die tot nu toe geen belangstelling in New Hampshire heeft getoond. Deze staat heeft een wet gekend waarbij de campagne uitgaven in de voorverkiezingen beperkt werden tot 100.000 dollar per kandidaat. Maar toen beseften de goede bur gers van deze ministaat 607.000 inwoners of 0.3 procent van de Amerikaanse bevolking dat ze aardige zaken konden doen. Dit keer geven de elevisiemaatschap- pijen op zijn minst anderhalf mil joen dollar uit aan de voorverkie zingen van New Hampshire en de kandidaten met hun gevolg waar schijnlijk het dubbele van dit be drag. Nixon-man Sterling deed de uit spraak, dat de mensen in New Hampshire meer aan politiek dan aan sex denken. De voorverkiezingen van New Hampshire? Ik zou de hemel dan ken "als ik er nooit van gehoord had, verzuchtte senator Norris Cot ton, de „mister republican" van New Hampshire lie de vorige keer zijn vingers branddt door Goldwa- ter te steunen. „Maar de mensen in New Hampshire zijn er dol op. Het kan ze niets schelen, of ze elke politicus in de Verenigde Staten vernietigen". Het was hier dat Harold Stassen in 1948 zijn snelle afdaling begon. Hij reisde de staat rond en rond in een gehuprde spoorwagon, maar leed een verpletterende nederlaag tegen Tom Dewey. Het was hier dat Robrt Taft in 1952 bedolven werd onder een la wine van stemmen op Dwight D. Eisenhower, die rustig in Parijs was blijven zitten. In hetzelfde jaar voerde Ester Kefauver koorts achtig een campagne tegen me mand voor de democratische kan didatuur, maar waarschijnlijk be vorderde hij hiermee dat Harry Truman zich voor een nieuwe ambtstermijn beschikbaar stelde. Maar in de grootste slachting die New Hampshire ooit heeft ge kend werden Goldwater en Rocke feller, die beiden energiek aan het werk waren geweest, in de pan gehakt door Henry Cabot Lodge, een inschrijfkandidaat, die in Sai gon zat. David Goldberg, de jonge advokaat uit Boston, die dit te weegbracht, is nu het hoofd van een firma die verkiezingscampag nes organiseert. De republikeinen hebben een tra ditie van broedermoord in deze be sneeuwde staat, vooral als het om schaduwboksen gaat tegen afwezi- In de schilderachtige en bij Amerikaanse toppolitici beruch te staat New Hampshire zal het eerste werkelijk belangrijke sal vo in het gevecht om het Witte Huis worden gelost. A.F.-correspondent Hugh Mul ligan beschrijft hiernaast hoe de inwoners van New Hampshire over politiek denken, hoe zij af rekenen met o: 'elgevailige kandidaten Ook belicht Hugh Mulligan enkele interessante details uit wat met een cliché het „ver kiezingscircus" wordt genoemd. ge kandidaten: Eisenhower in Pa- rijs, i^odge Saigon. Nu McCar thy tegen Johnson ageert en Bob by Kennedy tegen zijn zin toch in het beeld is, lijkt ook voor hem zoiets in de maak. Hetgeen allemaal bewijst, dat New Hampshire een zeer ingewikkelde en contrastrijke staat is waar een kandidaat moeilijk kan bepalen uit welke hoek de vind waait. New Hampshire is voor 84 pro cent bedekt met bossen, telt 1300 meren en vijvers, en 65.000 km aan rivieren en stromen en een aantal van de hoogste en ruwste, bergen in het oosten des land. Toch woont maar één procent van de bevol king op boerderijen en meer dan de helft van de 355.626 geregistreer de kiezers 145.694 republikei nen, 87.490 democraten en 122.442 onafhankelijken binnen 80 km* van Boston. Schilderachtig is New Hampshire beslist, maar platte lands is het niet. Ondanks zijn ver scheidenheid aan nationaliteiten en zijn grotendeels industriële bevol king, is New Hampshire de snelst groeiende staat van New England, nauwelijks typisch voor het oos ten van de Verenigde Staten, in elk geval veel minder dan de rest van het land. De Negerbevolking van 2000 mensen behoort tot de kleinste in de natie, de werkloos heid is het laagst. De staat heeft géén vice-gouverneur, géén gou verneurshuis, géén inkomstenbelas ting en géén omzetbelasting. New Hampshire moet het hebben van zijn accijns op bier en sterke drank en van een staatsloterij, De rpensen hebben de neiging New Hampshire als republikeins tc zien, maar vergeten dan, dat John son in 1960 meer dan 63 procent van de stemmen behaalde, dat de democratische gouverneur King thans aan zijn derde ambtstermijn bezig is en dat een democraat, Thomas J. Mclnture, twee jaar geleden een senaatszetel veroverde. De politici blijven naar New Hampshire komen om hun pols te laten voelen en misschien een been tje te worden gelicht, omdat ze weten dat zij hier een zeer ge ïnteresseerd kiezersvolk ontmoeten Het persoonlijk contact speelt in de politiek van New Hampshire een grotere rol van de benadering door de nieuwsmedia. In zijn laatste met succes bekroonde campagne verscheen gouverneur King nog geen drie minuten per week op de t.v. en had hij de steun van slechts een enkel blad, het weekblad Franklin Transcript-Record, dat hem de beste an een armzalig stel noemde, maar King wist niet van ophouden met het handen schudden waar hij maar kwam en deed zelfs een „inval" op het kan toor van zijn republikeinse tegen stander Hugh Gregg om handen te schudden met diens secretares sen. In New Hampshire, zei King, moet je voor elke kiezer je best doen. Sterling, de Nixon-man, die voor hij gekozen werd in het huis van afgevaardigden van New Hampshi re in zijn district persoonlijk meer dan 1000 families bezocht, organi seert thans Nixon koffieuurtjes met de buren, waarin de kandjdaat de problemen in een gezellige sfeer aan de haard kan bespreken. Het gevoel van persoonlijke deel neming aan bestuurszaken is o.a. toe te schrijven aan het feit, dat de wetgevende vergadering niet minder dan 400 leden telt. Gou verneur King zei dat wie in New Hampshire niets anders heeft te doen, zich kandidaat stelt voor de volksvertegenwoordiging. Het huis is vol artsen, ambassadeurs en vak bondsbestuurders. In New Hamp shire is 't een natuurlijke zaak zijn tijd door te brengen in de politiek. Door het huis is 'de regering in nauw contact met het volk. Voor kandidaten is het aantrek kelijk dat alle plaatsen in New Hampshire binnen drie uur rijden te bereiken ziin. New Hampshires voorkeur voor kandidaten die verstek laten gaan en de grilligheid van de kiezers maken de staat tot een zeer ge vaarlijk terrein voor de politicus. Maar een van de redenen dat ze toch blijven komen is dat New Hampshire ruim gelegenheid biedt voor gratis verschijnen op t.v en veel publiciteit biedt in het hele land voordat het publiek de para de van de voorverkiezinger in de ene staat na de andere moe wordt. Hier krijgt een kandidaat kans om zijn populariteit te testen bij men sen die oprecht van de politiek houden. In ruil daarvoor krijgt New Hampshi-e veel publiciteit, het he le jaar door de beste politieke sprekers des lands, een gevoel van macht en prestige dat in geen verhouding staat tot zijn grootte en zijn economische belangrijkheid. Vorige week hebben we jullie ver teld hoe je zelf het geluid van regen, storm en wind kunt maken en op een bandrecorder kunt opnemen. Hier volgen nog enkele andere tips: Vuur': verfrommel wat cellofaan- papiw vlak voor de microfoon. Stoomfluit: blaas over de opening van een half gevulde fles. Stoommachine: plak wat schuurpa pier over enkele houten blokken en schuur ze langzaam over elkaar. Vlak bij de microfoon houden. Paardengetrappel: trommel de vin gertoppen vlak voor de microfoon op tafel. Kerkkiokken: hang een metalen bus op aan een draad en sla daar met een stuk hout of ijzer op. Om dit geluid goed te kunnen opnemen moet je eerst wel wat experimen teren. Toos Geerts, Kortewagenstraat, in Gilze stuurde enkele raadsels in. Een» kijken of jullie ze kunnen oplossen. 1. Welke vis heeft de ogen het dichtst bij de staart? 2. Welk hout stook je niet in de kachel? 3. Van welk bord eet men niet? 4. Wat is het begin van een sprookje? 5. Welke appel eet men niet? 6. Ik gooi iets op het dak en het komt er met een staart af. 7. Welk diertje heeft zijn huisje altijd bij zich? 'laotsapped '8 '?ieis 8. Op welke stoel kun je niet zitten? uaa 'i -ua.re8 atjanoq use 9 qadda -auuap -g ua -pjoqfooips 'g qnoq -taoz 'z aisujapi ap 'i :ONISSOTHO Er was eens een man. Hij was schoenmaker. Op een dag was hij weer met schoenen bezig, zoals elke dag. Toen hij klaar was met een paar schoenen hoorde hij iets. Het was een piepstemmetje. Het kwam uit twee schoenen die hij pas had ge maakt. Hij pakte de schoenen. Ze huilden en dat vonq de schoenmaker zo zielig, want hij kon niet tegen huilen Hij zei: „wat is er? De schoe nen antwoordden, dat ze graag een baas wilden hebben. En dat vond de schoenmaker goed. Hij pakte de schoenen op en liep de deur uit. Toen hij bij het dorp kwam, zei een me vrouw: „verkoopt 1 die schoenen?" „Ik heb ze nodig voor mijn klein dochter." „Jazel er", zei hij. Toen verkocht hij de schoenen En toen de schoenen binnenkwamen, zagen ze daar een heel lief meisje. De vrouw deed de schoenen aan haar voeten. De voetjes ware,, zo warm en de schoentjes waren blij. Zo blij, dat ze eindelijk een lieve kleine bazin hadden gevonden. En het meisje was heel zuinig met de schoenen. Dit was het verhaal van de schoenen. BREDA Marga van Loo, 11 jaar De midvoor heeft een flinke aanloop genomen en wil de bal met een boog in de touwen jagen. Maar wat gebeurt er niet de bal maar zijn schoen schiet op de keeper af. De persfotograaf, die natuurlijk klaar stond, krijgt zo de kans een uniek plaatje te maken. Je hebt natuurlijk al gezien, dat de twee tekeningen bijna aan elkaar gelijk zijn. Bijna, want in het onderste plaatje zijn zes dingen weggelaten. Kun je die vinden •JOOAptUI ap jatqaa rjejA sbj3 ahjnid uaa -g 'aooApTUi ap uba uuejaipiiT ap 'g 'srapds ap uba uaa uba ttiqs jaq do uadarts ap y 'puo.1S.100A ap do uiaoxq uaa 'g 'jbbjS -ojoj ap uba BjamBO ap do tqaqs^qq jaq -g 'jajaAuaoqas uaa q prooM}uy Er was eens een huisje met een mooie tuin en een bank. Op die bank zat vader beer op een omgekeerde emmer. En Bertje beer, het jonge beertje, zat een spannend boek te le zen. Moeder beer was pap aan het klaarmaken. Vader heeft net een kop koffie gehad. Toen de pap klaar was, dekte moeder de tafel. Toen riep ze de twee mannetjes. Bert vond het niet zo leuk, want hij wilde zijn spannend boek nog gauw uitlezen. Toen ze aan tafel zaten begon Bertje onmiddellijk te eten. Moeder gaf Bertje een teken dat hij dat niet moest doen. Eerst bidden en toen begonnen ze allemaal te eten, maar ze vonden het alle maal te warm. Wacht, zei vader, we gaan een wandeling maken en als we terugkomen is de pap net goed". En dat vonden ze allemaal goed. Toen ze weggingen kwam er een meisje binnen. Ze rook de pap en keek vreemd rond. Ja, er was nie mand thuis. Ze ging op de grote stoel zitten, maar de pap van vader beer was nog steeds te warm. Toen ging ze op de gewone stoel van moeder beer zitten, maar ook de pap die daarvoor stond was nog te warm. toen sprong ze op het kleine stoeltje van Bertje. Maar toen viel ze en de poot van de stoel was gebroken. Maar de pap was juist goed. Wat was dat een lawaai. Ze bleef stokstijf staan. Heeft iemand iets gehoord, nee, gelukkig niet. O ja. dat was waar, daar stonden drie kommen met pap waar ze juist van wilde proe ven. Welke stoel zal ze nu nemen. De middelste was erg hard. Ze ging op vader Beers stoel zitten, op het randje. En toen pakte ze de pap van Bertje en at alles op. Toen ze het op had, werd ze erg moe en ze keek om het hoekje van de deur. Waar achtig, daar was een slaapkamer met drie bedjes. Ze ging in het bed van vader beer liggen, maar het was te groot. Ze ging in het bed van moeder beer lig gen, maar die was te hard Toen op het bed van Bertje. En ja hoor, dat was goed en ze sliep rustig in. Toen kwam de familie beer terug. Bertje zei: mijn stoel is kapot En mijn pap is opgegeten". „O, dan krijg je wel wat van de mijne, zei moeder beer. Zo kregen ze toch allemaal wat. En toen gin gen ze naar bed. „St., st„" zei Bert je, „kijk op mijn bed ligt een heel lief meisje. Ze gingen allemaal op hun teentjes naar het bed van Bertje toe. Toen het meisje wakker werd schrok ze heel hard. Maar toen zei Bertje: „Schrik maar niet hoor, blijf maar rustig liggen". Maar het meis je wilde niet en ging toen heel gauw naar huis toe. Naverteld door Elly Hameli k Genestetstraat 18, Terneuzen, Er waren eens drie muizen die graag een olifant wijden zien. Ze gingen overal zoeken, maar nergens zagen ze zo'n dier. Weet je wat die muizen dachten? Dat een olifant net zo groot was als zij. Op eengoeie dag zei Piep tegen zijn makkers: we zullen eens naar Artis gaan. Dat von den de andere muizen goed. En toen ze eindelijk na veel reizen in Artis kwamen, gingen ze zoeken. Maar nergens was een olifant te zien. Ze gingen 't eens aan een heertje vra gen, die wist het ..atuurlijk wel, want hij was de parkwachter van Artis. Opeens zei Piep: O daar heb je ze. Ha, ha, nee hoor, dat zijn mieren, olifanten zijn veel groter. Maar zijn ze dat dan?, zegt Kraaloog. Ja, zegt de mijnheer, dat zijn ze. O zegt Kraal oog met een benauwd gezicht, ik wil naar huis. Ach joh, zei Piep, doe niet zo flauw. Nou dat vind ik ook, zei Witstaart. Nou kijk maar eens. Kraaloog kan niet eens uitpraten. De andere twee springen uit de zak van de meneer en vluchten weg. En Kraaloogje loopt achter ze aan. En toen ze thuis waren hebben ze zich voorgenomen nooit meer naar zoiets doms te verlangen. Marja Seuters, 10 jaar, Molstraat 17, Breda. SPAARBANKt StUIE- Sll VOICN Vlielandstraat 73 Oom Pip gaat met Pat een bos wandeling maken. 998-1 Uw apaarrekemog bekend «v séRc en vidgnutWbef. Vi«««f«t Oft <je f(«inul(crc:> vow intesco boeven, welke u aart de t'entet rfo RfjkipOStSjTO-fsbtxik zendt „Ja, Pat, dat is een wintervlinder In de kersttijd heb ik er ook al en kele zien rondfladderen". „Kijk", oom Pip, een vlinder in de winter!"

de Stem | 1968 | | pagina 13