Roolvink keurt c.a.o.'s g°ed FIFAX Roemenië opnieuw contra Rusland GRRRRatis bij twee EEN REGELING ZIEKTEKOSTEN AMBTENAREN JOHNSON OP HISTORISCHE PLAATS VREEMD INCIDENT OP OCEAAN OVER TOPCONFERENTIE: Drie kranten in Limburg werken samen pakjes Wajang één speeldiertje. Concessie voldoende Koppelbaas bij verstek veroordeeld begering is minder bezorgd cijfers vruchten Dr. Pels HUISARTSEN OP .HERHALING' L.H.V. tegen gratis pil-consult LÜBKE LEGT T.V.- VERKLARING AF feU: ÉBsm de matras waarop u werkelijk uitrust! Verstopt? Breder verband Diepzeeduikers op diepte van 88 meter gered schenk^j^^Sl Engelse bisschop uit Labourparti j Volgende week: ;j$beer' Wajang, een goud-eerlijke plantenmargarine Arrestaties Basken Perscommentaren DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 29 FEBRUARI 1968 11 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Rool vink van Sociale Zaken heeft de partijen bij de c.a.o.'s voor de ha vens, de glazenwassers, de schoon maakbedrijven, de lederwarenin- dustrie, het grondpersoneel van de KLM en nog enkele kleine contracten laten weten, dat zij zich geen zorgen meer behoeven te maken over eventuele afkeu ring. Zoals bekend wordt een c.a.o. van kracht enkele weken nadat zij is in gezonden tenzij er bezwaren zouden zijn bij de minister. De bewindsman kan die termijn met drie weken ver lengen als hij nog niet tot een oor deel is gekomen. Voor bovengenoemde c.a.o.'s vond hij de verlenging nodig. Voordat de termijn is afgelopen heeft hij de be trokkenen medegedeeld dat geen af keuring zal volgen. Kennelijk heeft de ministerraad, waarvan een deel zaterdag bijeen kwam om over eco nomische kwesties te spreken, mi nister Roolvink niet willen volgen in zijn bezorgdheid. Dit houdt vol gens ingewijden .nie*- in, dat nu op eens alles mogelijk is.. Mede van invloed zou zijn geweest het feit, dat deze c.a.o.'s slechts een klein deel beslaan van de werknemers, die bij een contract betrokken zijn (in to taal nog geen 50.000). Volgens dr. P. S. Pels, secretaris van de Stichting van de Arbeid, is het nog te vroeg om over de huidige praktijk van de vrijere loonpolitiek definitieve conclusies te trekken en ook nog te vroeg om van „misluk king" te spreken. Naar de mening van dr. Pels is een belangrijk aspect of en in hoeverre de overheid reden zou zien tot in grijpen in reeds overeengekomen c.a.o.'s. Vrije en vrijere loonpolitiek vraagt van alle betrokkenen inspanning, wijsheid, geduld, verantwoordelijk heid en beleid om een nieuwe vorm van loonpolitiek werkelijk vrij te doen zijn, aldus dr. Pels. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Veertig Groning- >e huisartsen gaan op initiatief van de afdeling Groningen van de Landelijke Huisartsen Vereniging op medische herhalingsoefening. In groepen van twintig laten zij ge durende een zesdaagse retraite hun kennis door negen specialisten bij spijkeren, terwijl de andere helft hun praktijk waarneemt. Volgens de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, be treft het hier een lokaal initiatief. Weliswaar wordt de behoefte aan na scholing door nagenoeg alle Neder landse artsen gevoeld, omdat zij de stroom van nieuwe geneesmiddelen nauwelijks bij kunnen houden, maar In de praktijk stuit het organiseren van cursussen op veel moeilijkheden. De L.H.V heeft het probleem momen teel in studie. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) is het niet eens met het besluit van de Zie kenfondsraad dat de adviezen door «rtsen over gezinsplanning en de an ti-conceptiepil tot de normale zieken fondsverstrekkingen dienen te beho ren. Dit besluit is volgens de artsen voorbarig. De LHV heeft de huisartsen in een brief geadviseerd in deze zaak alles voorlopig bij het oude te laten. De huisartsen die aan hun ziekenfonds- Patiënten voor adviezen over geboor- tenregeling een aparte particuliere honorering vroegen, kunnen dit vol- Sfns de LHV blijven doen. De artsen oie dit niet deden worden verzocht uit ook voorlopig zo te laten. Do LHV is over deze zaak nog m overleg met de ziekenfondsen. (Van onze redactie buitenland) BONN De Westduitse president Hemrich Liibke zal waarschijnlijk vrijdagavond zich voor de t.v. ver eren tegen de beschuldigingen 'door Oost-Duitsland en in de West- uuitse pers), dal hij in de oorlog ouwplannen voor concentratiekam pen zou hebhen vervaardigd en on- ïln 'De documenten zouden w Oostduitse handen zijn). De Westduitse regering die zich h. «i fel teSen de beschuldigingen neeft verzet heeft zijn vreugde ""gesproken over het voornemen v»n de president: De C.D.U. heeft eeds bij voorbaat laten weten ach- r president te staan. j||lf jtjj 1 ■HKHpfpii-* DRS. BOERSMA, het AR-kamerlid, heeft na zijn terugkeer van de han dels- en ontwikkelingshulpconferentie in New Delhi gezegd dat „als er geen opleving komt, het helemaal een puinhoop wordt". De bereidheid van de rijke landen om de arme landen te helpen noemde hij minimaal, waar door Nederlands optimisme geïsoleerd wordt. (ADVERTENTIE) ELKE DROGIST HEEFT HET! ROME (K.N.P.) Het Vati- caan loopt de kans dat het 15 miljoen gulden aan achterstalli ge dividendbelasting aan de Ita liaanse fiscus moet betalen. De commissie voor buiten landse zaken van het Italiaanse parlement heeft gisteren een re geringsvoorstel om de H. Stoel vrijstelling van dividendbelas ting te verlenen, verworpen. Het Vaticaan bezit, volgens de officiële cijfers van het ministe rie van financiën van Italië, een aandelenkapitaal in Italiaanse bedrijven en ondernemingen tol een waarde van 600 miljoen gul den. Dit leverde in 1963 20 mil joen aan dividend op. Hierover zou het Vaticaan jaarlijks 15 pro- cent, dus drie 'miljoen gulden aan belasting moeten betalen. Onder de christen-democrati sche regering werd in 1963 per ministeriële beslissing vrijstel ling van belasting verleend. Toen de socialistische minister Tre melloni in 1964 financiën ging beheren, legde hij de kwestie aan het parlement voor, omdat hij van mening, was dat zijn voor ganger niet overeenkomstig de wet had gehandeld. De beslissing van de parle mentaire commissie wordt nu aan het parlement voorgelegd. (Van onze redactie buitenland) BOEDAPEST Rusland heeft dinsdag pp de internationale verga dering van communistische partijen in Boedapest de deelnemende partijen verzocht steun te verlenen aan zijn voorstel om in november of december van dit jaar een communistische topconferentie te beleggen. De Russische communistische theo reticus Michail Soeslof verklaarde dat op de topconferentie de kwestie aan de orde moet worden gesteld van het aaneenscharen van alle communisti sche en anti-imperialistische groepe ringen in het belang van het socialis me en de vrede. - Ook andere gedelegeerden, o.a. de Westduitser Max Schafer en de Pool Zenon Kliszko, hadden zich voor het houden van een topconferentie uitge sproken in ongeveer dezelfde perio de. De Roemeen Paul Niculescu-Mizll bleek nog niets voor een topconfe rentie te voelen en drong aan, eerst nog een consultatieve bijeenkomst te houden. Dezelfde term gebruikte hij voor de huidige vergadering- Mocht de ge dachten wisseling tot overeenstem ming leiden, dan is het volgens hem toch nog nodig „dat de punten van overeenstemming aan de belangheb bende partijen worden voorgelegd teneinde hun instemming te krijgen". Ook is het volgens Niculescu-Mizil nodig „wegen te zoeken om ook de overige anti-imperialistische krachten te laten deelnemen" aan de topcon ferentie. Evenals enige dagen geleden m het Roemeense communistische partijor- *aan „Scinteia" betoogd werd, riep Niculescu-Mizil de vergadering op, ich te beperken tot „de concrete pro llemen van de strijd tegen het impe- ialisme" en niet „een of ander voor opgesteld document te aanvaarden vaarin de activiteiten van aanwezige if afwezige partijen worden bestre- 'en of bekritiseerd." ABERDEEN (AP) Twee Franse diepr.eeduikers zijn woensdag door de lucht naar een zlekenhusi overge bracht na een spectaculaire redding, die meer dan 88 meter onder de zee spiegel van de noordzee werd uitge voerd. De twee mannen werden in een duikerklok neergelaten voor voorbe reidende boorwerkzaamheden. Even na het afdalen werd de radioverbin ding met de duikers verbroken. Men hoorde nog slechts zwaar ademhalen. Twee andere Franse duikers gin gen onmiddellijk naar beneden. Zij vonden een van de verongelukte dui kers half uit de duikerklok hangen. De andere zat er nog in. Beide waren bewusteloos. De redders duwden de man weer naar binnen en gaven opdracht de klok omhoog te halen. Het ophalen van de klok nam twee uur in beslag om te voorkomen dat de mannen caissonziekte zouden oplopen, die optreedt wanneer duikers onderhevig zijn ana te grote drukovergangen. Volgens een arts mogen de mannen die per speciale helikopter naar het vasteland wprden overgevlogen, van geluk spreken dat zij nog in leven zijn. De mannen werkten in opdracht voor Shell. (ADVERTENTIE) President Johnson brengt dezer dagen een bezoek aan Dallas. Zijn zwaar bewaakte auto de pre sident zit op de achterbank pas seert hier het schoolboekenmaga zijn (achtergrond). Vanuit dit ge bouw werden op 22 november 1963 waarschijnlijk de schoten ge lost, die president Kennedy dood den. Voor de eerste keer sinds hij Kennedy was opgevolgd, bracht Johnson een bezoek aan Dallas. (ADVERTENTIE) MAASTRICHT Met ingang van 1 april zal De Nieuwe Limburger te Maastricht redactioneel samenwer ken met het Dagblad voor Noord- Limburg te Venlo en met de Maas- en Roerbode te Roermond. De Nieuwe Limburger zal aan de bladen in Roermond en Venlo zijn nieuwsdienst uit Zuid-Limburg ter beschikking stellen. Voorts zullen de drie bladen voortaan samenwerken in de Haagse en parlementaire bericht geving. De Nieuwe Limburger zal daarvoor deelnemen aan de bestaande parle mentaire redactie van de Limburgia- pers, die met name op de Limburgse aangelegenheden is gespecialiseerd. De regeling brengt geen wijziging in de traditionele verspreidingsgebie den van de betrokken bladen. De Nieuwe Limburger zal dus zijn editie voor Midden- en Noord-Lim burg normaal blijven uitgeven. Ook de bestaande banden van de drie bladen met landelijke dagblad combinaties voor de bladen in Venlo en Roermond de Zuid-Oost pers en voor De Nieuwe Limbur ger de Pers Unie blijven door de regeling onverlet. Deze samenwerking is mogelijk ge worden doordat onlangs het Lim burgs Dagblad zich heeft terugge trokken uit de Limburgia-pers, waar in het met de bladen in Venlo en Roermond twintig jaar gezamenlijke dienstenverzorgde. De drie nu samenwerkende dag bladen hebben samen een oplage van bijna 130.000. (Van onze redactie buitenland) LONDEN De bisschop van Woolwich, dr. John Robinson, schrij ver van het hóek „Honest to God", is uit de Labourpartij getreden. Hij is het niet eens met de nieuwe immigratiewet en met de steun van de Britse regering aan de Amerikaan se interventie in Vietnam. Data tuAAlf' zittende tijger/ IfCZC ween. bukkende gorilla Vinden kinderen geweldig! Fijn om mee te spelen. Steeds bij twee pakjes Wajang:één zó'n speeldiertjecadeau. Elke weektwee nieuwe exemplaren. Handbeschilderd in natuurlijke kleuren. Vraag erom bij uw Wajang leverancier. rendier (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Staatssecretaris Van Veen is gisteren tege. moetgekomen aan een onderdeel van de kritiek uit de Tweede Kamer, die zich keerde tegen de aparte regeling ziektekosten voor rijksambtenaren, die afwijkt van de regeling voor pro vinciale en gemeenteambtenaren. Op den duur komt er één regeling, heeft de staatssecretaris toegezegd. Of de toezegging voldoende is om de fifty-fiftykansen voor het wetS' ontwerp in het voordeel van de regering te doen omslaan, is nog niet duidelijk. De sprekers, die gisteravond aan het woord kwamen, bleven kritiek spuien over het feit, dat de ambtenaren niet onder de ziekenfondsverzekering zouden vallen maar onder een aparte regeling. Mr. Van Veen verdedigde het ex periment met een nieuwe vorm van financiering van gezondheidszorg: die op basis van een verstrekkingensys- teem met een beperkt eigen risico. Hij verwachtte er geen „onderconsump tie" van maar wel een rem op de „overconsumptie", die bij de zieken fondsverzekering wel voorkomt. Met cijfers trachtte de staatssecre taris van Binnenlandse Zaken te overtuigen dat met zijn systeem de ambtenaren onder de loongrens beter af zijn. „Afwijzing van het wetsont werp betekent een afwijzing van een modern stuk personeelsbeleid, dat door vorige kabinetten al min of meer is toegezegd. Bovendien laat men de gepensioneerden in de kou staan", be zwoer de heer Van Veen de tegen standers. Dezen wezen er nog eens op niet in te zien dat er voor de ambtenaren een aparte regeling nodig is. Uit de debatten kwam vast te staan dat ook de regeringspartijen verdeeld zullen stemmen. Grote waarde hechtte de bewindsman en een gedeelte van de voorstemmers aan het feit, dat de ambtenarenorganisaties achter de nieuwe regeling staan. Bij de lagere overheidsorganen (pro vincies, gemeenten en waterschap pen) zou een dergelijke regeling reeds volledig haar vruchten hebben afgeworpen en haar degelijkheid be wezen. Mr. Van Veen bleef bij zijn opvat ting dat de premies voor de vrijwilli ge ziekenfondsverzekering door het uittreden van de ambtenaren niet m betekende mate zullen worden ver hoogd. Cijfers, die het tegendeel zou den bewijzen, noemde hij oncontro leerbaar, maar de cijfers van het mi nisterie waren diverse malen gecon troleerd en foutloos bevonden. Zou het wetsontwerp worden aan genomen, dan zou de wet 8 A 10 maanden na de publikatie in de staatscourant van kracht kunnen worden. Als de vestigingsplaats Gro ningen tenminste kantoorruimte ter beschikking heeft. Tenslotte wees de staatssecretaris de Kamer op de consequenties van een afwijzen van het wetsontwerp: de huidige overgangsregering kost het rijk 37 miljoen meer dan de nieuw ontworpen regeling en dat zou „onaanvaardbaar" zijn. SANTANDER (K.N.P.) De po litie heeft bij het uitgaan van een bij eenkomst van de HOAC (kath. ar beidersbeweging), 15 deelnemers ge arresteerd. Onder hen was de voor zitter, Ed. Obregon, leraar aan een middelbare school in Santander. Vol gens de politie was de bijeenkomst (onderdeel van een cursus in marxis tisch atheïsme), in strijd met de uit zonderingstoestand in Baskenland. De voorzitter bleef gevangen, de overigen werden na een nacht cel op vrije voeten gesteld. Op de Atlantische Oceaan, voor de kust van Virginia, heeft de be manning van het Cubaanse vrachtschip „26 juli" een merk waardig incident veroorzaakt. In d» internationale wateren werd een roeibootje met drie mensen erin overboord gezet. Vervolgens voer het vrachtschip enkele ma len op het bootje in. De drenke lingen werden weer aan boord ge nomen. Op de foto het Cubaanse schip, met aan een kabel bij de achtersteven de vernielde roei boot, omringd door schepen van de Amerikaanse kustwacht. Nagenoeg alle dagbladen hebben gis teren commentaar geleverd op het uit de KVP treden van een aantal radica len. DE TIJD noemt de aanleiding tot het uittreden van de vier radicalen uiit de KVP-Kamerfractie overtrokken, „ter wijl het gekozen alternatief kwade kan sen in zich bergt". De Tijd had liever gezien, dat men het resultaat van het overleg van de achttien had afgewacht. Overigens vindt hert; blad, dat de uitge treden fractieleden wel in de Kamer mogen blijven zitten. „De aanhang van de radicalen schatten wij wel zo groot, dat zij him zetel kunnen verdedigen met de opmerking, dat een voldoende groot gedeelte van het kiezersvolk hen op die zetel hebben wil". Anderzijds geeft De Tijd de radicalen, die de KVP trouw bleven gelijk als dezen zeggen, dkt het moment om het vertrouwen op te zeg gen nog niet is gekomen. Het blad er vaart het met de blijvers als een ver drietig feit, „dat Bogaers en de zijnen ondanks de kansen, die zij kregen kansen, die niet terug zullen komen niet meer geduld hebben opgebracht. Want, nietwaar, een afsplitsing kon nog altijd komen, maar de kans, dat zij niet nodig zou zijn was ook nog levensgroot aanwezig". Aldus De Tijd. DE VOLKSKRANT schrijft onder meer, dat de behoefte aan eenheid „boven alles" iets van het verleden is. Verder zegt het blad: „Valt de abrupte ontwikkeling bij de afgescheiden radi calen zeer wel te begrijpen, hun be slissing snijdt ontegenzeglijk ook mo gelijkheden af. Volgens de te elfder ure aangedragen voorstellen van de wijze mannen had drs. Bogaers toch nog vice-voorzitter kunnen worden en hadden de radicalen ook verder een be hoorlijke vertegenwoordiging in het da gelijks bestuur van de KVP kunnen krijgen. De vraag, waar een met een dergelijke radicale inbreng geleide par tij had kunnen uitkomen, moet nu on beantwoord blijven". In HET PAROOL schrijft dr. N. Cra mer, dat hét uittreden van Aarden c.s. de ontbrekende sleutel tot de vorming van een progressieve concentratie in Nederland kan betekenen. „Want het was al lang duidelijk, dat er in D '66 bij de rechtervleugel en in de P.v.d. A, bij Nieuw Links weerstand bestond tegen een politieke samenwer king van alleen P.v.d.A. en D '66. Wel licht vormt de nieuwe christen-radi- cale-fractie nu de aarde, waarop beide partijen elkander kunnen naderen en waaruit een nieuwe partij formatie kan opgroeien". Het. ALGEMEEN HANDELSBLAD méént, dat ondanks al het rumoer de zozeer gewenste helderheid nog Lang niet is bereikt. Het blad vervolgt: „Hier en daar gaan stemmen op, die op Ka merontbinding aandringen. Wij menen, dat deze raad in dit stadium van de ontwikkeling niet moet worden opge volgd Eerst wanneer de confessio nele groeperingen hun interne troebe len hebben geregeld en daarbij geble ken is, dat het hier niet gaat om splin tergroeperingen, die hun radicalisme toch het best in de P.v.d.A. zouden kun nen onderbrengen, zou men van de kie zer een nieuwe uitspraak mogen ver wachten". DE TELEGRAAF wijdt slechts wpi- nig woorden aan het uittreden van de groep-Bogaers. Het commentaar besluit: „Een zaak Staat vast: de politieke be langstelling bij de grote massa van de Nederlandse bevolking is door dit ge harrewar nog steeds radicaal ver knoeid". HET VRIJE VOLK geeft zijn com mentaar de titel „Nieuwe kansen". Hierin wordt onder meer opgemerkt: „Het is niet waarschijnlijk, dat de KVP, die verleden jaar december de aanval van de strijdbare radicalen zo behendig heeft afgeslagen, zich door de voor zichtige blijvers uit haar koers zal la ten dringen. Ook psychologisch gezien ligt het meer in de lijn van de ver wachtingen, dat een gezuiverde KVP zich eerder naar rechts dan naar links zal bewegen". En verder: „Of de af splitsing van de KVP-radicalen ver strekkende gevolgen zal hebben, hangt af van de aanhang die de koplopers in he' land blijken te hebben. Daarbij kan de houding van het NKV van grote betekenis zijn. Ook wanneer het katho lieke vakverbond geen uitspraak doet of niet van een duidelijke sympathie doet blijken, zal de houding van voor mannen, die het vertrouwen der leden genieten, van grote invloed zijn". DE GELDERLANDER schrijft, dat van de Anti-Revolutionaire Kamerleden slechts enkele leden zich solidair be hoeven te verklaren met de heer Aar den cum suis „om een levensgrote ka binetscrisis te hebben. Het kabinet-De Jong steunt op een parlementaire basis van 86 stemmen. Dat is de helft plus elf stemmen. Daar behoeft niet zóveel van af te brokkelen om die basis zwak en zelfs te zwak te moeten noemen". Over eventuele nieuwe verkiezingen zegt het blad, dat deze „in elk geval de KVP, en misschien zelfs een christen-demo cratische partij zeer duur te staan kun nen komen. De vraag is of daar het algemeen welzijn mee gediend is", al dus De Gelderlander. DE NIEUWE .LIMBURGER consta teert, dat er onder de strijdenden „al- leen maar verliezers en geen winnaars zijn". Het commentaar van dit blad eindigt: „Een jammelijke vertoning, best te vergelijken met een Maastrichts straattoneel in de prille ochtend van Aswoensdag. Waar zijn de mannen met de bezems om de boel op te vegen?" (Van onze redactie binnenland) BREDA Een Antwerpse rechter heeft dinsdag de Rotterdamse kop pelbaas H. de G. veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf en een boete van 2000 frank. H. de G. is echter niet in België. Men vermoedt dat hij uitgeweken is naar Liechten stein. Eerder heeft de Nederlandse justi tie tevergeefs geprobeerd een einde te maken aan de praktijken van de Rotterdammer, die arbeiders ronsel de voor de Rotterdamse haven, de lonen maar voor een gedeelte uitbe taalde en de fiscus oplichtte door zich te verschuilen achter talloze fic tieve maatschappijen (o.a. LAWET, „Laat anderen werken en tobben"). De looncontroledienst in Breda had de man al geruime tijd in de kijker. In 1965 begon een onderzoek in Bel gië. Toen men de koppelbaas wilde arresteren, week hij uit naar Neder land. Vorig jaar werd hij in Den Bosch gearresteerd, maar later weer vrijgelaten.

de Stem | 1968 | | pagina 5