Architectuur zonder architecten Reter met Bot er Baath-partij in Syrië strijdt om voortbestaan Communistisch China heeft de tijd mee MP Moskou-Peking-confLict centraal in Boedapest aat Vlollet 25 jaar utebode teen en waar /AN DAAG MORGEN Rudofsky: „Onze steden hebben onbenullig voorkomen Hij pleit daarom met fototentoonstelling voor: 'AT; Aandacht A-: r;:>\(9r;\ Heeft u wel eens een andere cake gegeten dan botercake? Ja? Dan weet u waarom voor cake '-if- y'Z\ïfJ gewoon alleen j maar echte bóterj gebruikt mag worden. Irene en Carlos Denkbeeld"? in Proces tegen rebellen in Zuidwest-Afrika 7 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 29 FEBRUARI 1968 7 van De Klinge en J i Kapellebrug. De twegfc 'erden geschoten door Alt, Branden van Kapellebru» voye van Heikant, gi antal kleine vogels nl s 1 geschoten door B stn.? klaas (B.). lUel onze correspondent) C. J. Mollet zal morge erdenken, dat hij gedurcr. de fun-tie van gemeente vervuld. Mollet zal om 7 uur in aal van het gemeentehuis gemeentebestuur gehuldigd aast zijn taak als gemeente heer Mollet ook nog klolt- het torenuurwerk in de het gemeentehuis. :hf De biljartvereniging reeft een monsteroverwin- ald op „De Bosse Toepers" van 195. sens - H- Erpelinck 0—2 J. v. Dijk 2—0, A. Cop- 3. Strooband I1, L. Cop- G. Vinck 20, Fr. Buys -A. 11, P. de Caluwé - a! 20, G. Drubbel - J. Dob- 1, A. Bouvré - F. Dobbe- G. de Feber - H. Mei ■ysel - Th- Stevendaal 2—0, nan - J. de Klerk 20, F. A. Dobbelaar 20. snfcond De Nederlandse re Invalidenbond houdt za- de r.k. V.G.L.O.-school te en 'n districtsvergadering, leze vergadering zal de va- 1968 worden besproken. :enkomst begint om 14 uur. trpe enerbal Zondag wordt in traal Zuiddorpe een groot gehouden. Hierbij zal optre- •oep „Whimpler Thursday". 19.30 uur. Oranje 20 uur tspanningsavond [JKE shuis 20 uur Raadsvergadering en uur De barbier van Sevflla 20.15 uur Verdomd Lowiekt de koude hand 18 jaar grand Meaulnes 14 jaar dubbele man a.l. anval op de gepantserde es De nacht van hartstocht 'at een vakantie a.l. —idzomernacht 18 jaar htscheiding op zijn ms 18 jaar dillie 14 jaar Jerry blijft er buiten 14 jaai gendarme van St.-Tropez 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur De levende woestijn a.L Asterix de Galliër a.l. getemde feeks 14 jaar >nnie en Clyde 18 jaar oude man en het kind 14 15 en 20 uur Millie 14 Jaa luis 20 uur jssier 7, 18 jaar 4.15, 17 en 20 uur vakantie a.l. 20 uur Girls, girls, girls 18 i 18.30 en 20 uur in Jericho 18 jaar AS irdovende liefde 18 jaai miljard in een biljart 18 ja? Blanco voor een oplichter 18 Cen dozijn ploerten 18 jaar blikken eend 18 jaar teen ngsgebouw 20 uur Zanguit* rzande Linde Discotheek geopend URG f lurg 10 en 14 uur „Reinaert a« or toneelgroep Proloog HT lorp 19.30 uur Schieting i v> 3 'l' (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Onze steden met hun onbenullig voorkomen groeien maar raak. Een architectonisch exceem, waar geen kruid tegen gewassen is. We weten niets van de subtiele wisselwerking tussen rechten en plichten, die de samenleving van volkeren met een oudere cultuur gestalte geven. We berusten in chaos en wansmaak als in een onontkoombaar lot. Als we al bedenkingen hebben tegen de greep van de moderne architectuur op ons leven, sparen onze futloze protesten de kool en de geit. Het zijn losse flodders". Sommige primitieve volkeren vinden het even vernederend, in een huis te wonen, dat aan een ander heeft toebehoord, als wij het verne derend vinden, tweedehands kleren te kopen. Zij nemen liever hun woning mee, ais ze verhuizen. Deze banvloek tegen de stede- bouwers en planologen van van daag komt van de 63-jarige, in Oos tenrijk geboren, maar zich Ameri kaan voelende Bernard Rudofsky. Hij heeft het niet bij woorden ge laten, maar is de wereld gaan rondreizen op zoek naar zuivere bouwvormen, constructietechnieken en leefsferen. Een soms levensge vaarlijk karwei, want het registre ren en fotograferen van naamloze architectuur werd en wordt op meer plaatsen als een verdachte bezigheid beschouwd dan men ge neigd is te denken. In Turkije en Bulgarije is Ru dofsky beschoten en op verdenking van spionage gearresteerd. In Ita lië is hij vijf jaar lang door de geheime politie geschaduwd en las tig gevallen. De neerslag van zijn speuren is tot en met 24 maart in het Stedelijk Museum van Amster dam te zien in de vorm van een foto-tentoonstelling, die de veelzeg gende titel „architectuur zonder ar chitecten" draagt. Rudofsky zelf een architect van faam, spaart zijn vak niet. Hij zegt ongeveer: „Wij blazen nu wel boog van de toren oyér onze eigen technologie, maar zaken als pre- fabricage, standaardisatie en bouw- componenten, flexibele en ver plaatsbare constructies, vloerver warming air-conditioning, lichttech- nieken en liften waren er al lang voordat Imhoteb in 2750 voor Chris tus voor farao Djoser de piramide van Sakkara begon te bouwen, daarmee als eerste architect-met- naam de historie binnentredend. De vormen mogen primitiever zijn, de principes waren bekend". Wat is er precies aan de hand? Rudofsky stelt: „De geschiédenis van de architectuur, zoals die in de westerse wereld geboekstaafd en .onderwezen wordt, houdt zich slechts bezig met een paar uitge lezen beschavingen. Ruimtelijk ge sproken bepaalt zij zich tot een Hein stukje van de aardbol Eu ropa, delen van Egypte en Klein- Azië. Bovendien hebben hoogstens de latere fasen van de ontwikke ling der bouwkunst de aandacht. De eerste vijftig eeuwen wordèn overgeslagen. Zo te handelen met de bouwkunst is even willekeurig als, bijvoorbeeld, ervan uit te gaan dat de geboorte van de muziek samenvalt met de komst van het symfonie-orkest. Bovendien gaat de geschiedenis van de architectuur mank aan een enorm sociaal vooroordeel. Zij is weinig meer dan een wie-is-wie van bouwmeesters, die monumenten oprichtten voor macht en rijkdom; een bloemlezing van gebouwen, die werden opgericht bij de gratie van echte en valse goden, van vorsten-en rijke kooplieden. Geen woord over de huisvesting der min derbedeelden. Een generatie gele den, toen de overblijfselen en ruï nes van oude monumenten voor de architecten het alleen-zaligma kende voorbeeld vormden, waartoe zij als vanzelfsprekend hun toe vlucht namen, was deze blind heid misschien nog begrijpelijk en dus te vergeven. Maar vandaag is het na-apen van historische vor men aan het verdwijnen. Een bank of een station hoeven niet meer, zo als tot voor kort, op gebeden in steen te lijken om vertrouwen in te boezemen- Vandaag is de blind heid absurd." Wat de expositie van Rudofsky wii, is ons de ogen openbreken. Hij wil ons confronteren met een verschijnsel, dat zo oud is als de mens zelve; en nochthans verge ten: de gemeenschapsarchitectuur. Hij definieert dit begrip aldus: „Een gemeenschapskunst, die niet het produkt is van specialisten, maar voortkomt uit de spontane en rusteloze activiteit van een ge heel volk, dat een gemeenschappe lijk erfgoed bezit en handelt van uit een achtergrond van gemeen schappelijke ervaringen." Hij zegt dan: „Deze architectuur zonder stamboom is zeker geen toevallig verschijnsel, maar veel eer het tastbare bewijs van het bestaan van meer humane en meer intelligente wijzen van le ven dan de onze. Wat wij aanzien voor archaïsche gebouwen, zijn vaak constructies, die getuigen van een echt functionalisme en een tijdloze moderniteit hetgeen iets anders is dan wat wij kennen als modes in de bouwkunst". „Wat in onze ogen alleen maar curieuze steden lijken („ansicht kaartsteden" noemen we ze ge ringschattend) is in werkelijkheid misschien een Utopia. Architecto nisch gesproken: de eenheids- bouw in vele steden in het Spaan se en Italiaanse heuvelland be wijst, dat de toepassing van één enkel bouwtype niet behoeft te lei- Monumentale anonieme architectuur iri Peru nabij Cuzco. Dit oude theater-centrum (het grootste stadion kon 60.000 toeschouwers bevat ten) is in pre-historische tijden gebouwd door de Maras, een Inca-stam. den tot eentonigheid, wanneer van de onregelmatigheden van het ter rein en afwijkingen van de stan- daardmaten gebruik wordt ge maakt om kleine variaties aan te brengen, die een prachtig even wicht scheppen tussen uniformiteit en verscheidenheid." Behalve de verfijnde, minder be langrijke architectuur van centraal Europa, het Middellandse Zeege bied, zuid- en oost Azië en echte primitieve architectuur omvat de tentoonstelling ook voorbeelden van bouwvormen, die zijn ontstaan door het wegnemen van materiaal (sculpturele architectuur als hol- woningen en uit de rots gehouwen, vrijstaande gebouwen), voorts spe- cima van rudimentaire architec tuur (windschermen, die soms e- norme afmetingen hebben en hele dorpen beschutten) en tenslotte de architectuur van nomaden draag bare huizen, huizen op wielen of sleden, woonschepen en tenten. Prototypen van industriële archi tectuur vindt men in de waterra deren en vertikale of horizontale windmolens en in de duivetorens, belangrijk als fabrieken van orga nische mest. Veel aandacht besteedt de expo sitie aan het architectonische ver schijnsel van de overdekte straat, de arcade. „Arcaden zijn tot bouw kunst geworden naasteliefde", zegt Rudofsky. „Het is particulier ei- gendom.ter beschikking gesteld aan de gemeenschap. In onderontwikkel de gebieden zijn straten met over dekte galerijen zo veilig als bij ons een kerk tijdens de hoogmis. Ze hebben voor ons iets heel onwezen lijks geen trottoirs, geen ver keerslichten, geen geparkeerde auto's en rijen asemmers din gen, die wij aanvaarden als de at tributen van een hogere beschaving, maar die ons leefklimaat verpes ten. In het algemeen: gemeen schapsarchitectuur heeft een in stinctief begrip (dat wij niet meer bezitten) voor de grenzen van de architectuur en van de architec tonische ontwikkeling van de ge meenschap, De ongeschoolde bouw meesters van weleer maakten het algemene welzijn van de gemeen schap niet ondergeschikt aan de jacht op winst en vooruitgang. Zij schenen integendeel aan te voelen, dat vooruitgang, die geen rekening houdt met de werkelijke behoeften van de mens, naar het absurde voert. Elke maatschappij heeft de archi- 4 tectuur, die ze verdient. Als wij bij wijlen niet al te gelukkig zijn met de onfe, is het, omdat technologie en rijkdom nog geen waarborg zijn voor optimale resultaten-" (ADVERTENTIE) K"f\ C- v ra v i v I BEIROET (DPA) Het extreme Baath-regime in Syrië gaat zijn derde jaar in met strijd om te kunnen voortbestaan. Februari 1966 werd president generaal Amin Hafis in een van de bloedigste staatsgrepen die Syrië gekend heeft door de extreme groep van zijn eigen Baath-partij gevangen genomen. Later wist hij naar Libanon te ontkomen, waar hij nu in ballingschap leeft. In de groep, die nu aan het bewind is tekent zich het volgende beeld af. Staatspresident Noereddin el Atassi en minister-president Joessif s'Azijin, die mede de leiding hadden van de staatsgreep van 1966, stellen zich sa men te weer tegen een oppositie bin nen de partij, die hen het vuur na aan de schenen legt. De tegenstanders van El Atassi willen hem vervangen zien door de kort geleden van zijn ambt ontheven stafchef, generaal Achmed Sweidani terwijl s'Azijin zou moeten worden weggewerkt als ambassadeur in Mos kou, zo verluidt het in Damascus. (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM Het hoofd van de N.T.S.-programmastaf is momenteel in de Spaanse hoofdstad om daar besprekingen te voeren met prins Carlos en zijn echtgenote, prinses Irene. De N.T.S. heeft het plan om het prinselijk paar uit te nodigen mee te werken aan een schakelpro gramma in de serie „Denk-beeld", dat volgende week dinsdagavond op het tweede net vertoond zou kunnen worden. Mochten de prins en prinses hier voor hun toestemming verlenen dan zal de heer Enkelaar zich tot de Spaanse televisie wenden voor de no dige faciliteiten als t.v.-camera's. ^lijnverbindingen, etc. Atassi lijkt binnen afzienbare tijd te zullen aftreden, maar s'Azijin weet zich nog krachtig te weren. In het grootste geheim zijn inmiddels de nieuwe sterke mannen in het strijd perk getreden: generaal Salach Dsja- did, achter wiens 'titel van waarne mend algemeen partijsecretaris de invloedrijkste functie in Syrië schuil, gaat, en minister van defensie gene raal Hafis Assad. In het nationaal commando, het centrale partij comité, wordt druk beraadslaagd voor een regeringswij ziging. Tengevolge van deze spannin gen heeft de al enige tijd schijnbaar dode oppositie buiten de partij de kop weer opgestoken Ook de aanhangers van de korf geleden uit ballingschap in Beiroei teruggekeerde socialistische leider Akram Haurani doen van zich spre ken. Uit- de uitzendingen van radio Damascus blijkt duidelijk hoe serieus het Baath-regime deze oppositionele groepen neemt. Voortdurend word! gewaarschuwd voor een „psycholo gische gifoorlog van de Imperialis tische, zionistische propaganda tegen onze revolutie". PRETORIA (D.P.A./Reuter) In Zuid-Afrika begint binnenkort een proces tegen acht negers uit Zuid- west-Afrika, die zich schuldig zou den hebben gemaakt aan „agitatie en terrorisme" tegen het Zuidafri- kaanse bestuur over dit gebied. Zes van hen zouden in een oefen kamp voor partisanen militair zijn geschoold. (Van een medewerker) Toen het Russisch-Chinese conflict uitbrak, in 1960, waren 91 com munistische partijen voor Moskou - alleen het kleine Albanië stond 8an de zijde van Peking. Eind 1963 hielden nog 65 partijen het zonder voorbehoud met Rusland. In juni 1964 was dit getal tot 52 geslonken. In maart 1965 hield Moskou een conferentie voor de internationale communistische partijen. Er werden er 26 uitgenodigd, maar zeven kwamen niet ter vergadering. Maar tegen de getrouwen, die wel kwa nten kon het Kremlin zijn wil niet doorvoeren. Momenteel zijn ruim 60 partijen, °P aandringen van Rusland, bijeen °P een „consultatieve conferentie" in Boedapest. Alle 81 partijen die in I960 Maden deelgenomen aan de Mos- Kouse conferentie van 1960, hadden overigens een uitnodiging gehad. ™od Chma en Albanië, die in I960 e' hadden deelgenomen, zonden ea scherp afwijzend antwoord. j ho°n aangekondigd is dat het oei der bijeenkomst niet een inmen- ?..za' zÖn in de zaken van andere cnm n -of zelfs hun uitstoting uit de «wiunistisehe gemeenschap, is nu pilleken dat het conflict Moskou- j;„ S in bet middelpunt van alle <hscussles staat tiipif u- bebben zich veel par ut» Chinezen aangesloten en traoi ?*er staan gereserveerd-neu- Chit! 6enover het geschil Rusland- de meeste landen zijn pro- kW sphnterpartijen ontstaan. De dura™ "kinê-Moskou loopt al lang over de aardbol en verdeelt de partijen waar ook ter wereld. De vraag of Mao in Rusland een belangrijke invloed heeft, moet op grond van nationalistisch en racisti sche factoren met een uitgesproken neen beantwoord worden. De landen van het oostblok staan ook zonder meer achter Moskou, maar aan de andere kant hebben ze er geen uit gesproken belang bij dat de destijds zo hoog geprezen communistische eenheid ten grave gedragen wordt Voor hen is het conflict een niel onvoordelige aangelegenheid, ten minste zolang de divergentie officieel in leven blijft totdat de Oostblok landen een voldoende mate van re latieve onafhankelijkheid hebben bemachtigd. Roemenië was bij de conferentie van maart 1965 ondanks het aandrin gen van Moskou niet aanwezig, op dat congres werd besloten dat hel conflict met Peking alleen besproken zou worden op een conferentie van alle partijen, met inbegrip dus van de Chinese. De Roemenen zijn thans toch naar Boedapest gekomen. Prompt hebben ze het nu met de Russen aan de stok gekregen. Gomoelka had vroeger grote sym pathie voor China, maar sinds Pe king zijn aanbod tot bemiddelng in het conflict Moskou-Peking afwees daalde ook de liefde van de Poolse leider voor de Peking-communisten In de herfst van 1964 accepteerde Warschau een wereldconferentie doch onder het voorbehoud, dat deze grondig zou worden voorbereid. Go moelka heeft zijn ja-woord aan de bijeenkomst die nu wordt gehouden, gegeven, maar met de reserve dat er geen rode wereldcentra-Ie zal ont staan die alles en overal dirigeert. Terwijl Bulgarije en Oost-Duitsland zich zonder meer uitspreken voor een spoedig te houden bijeenkomst der rode partijen stelt Tsjechoslowa- kije de eis van „volledige soeverei niteit der partijen". Kadar was des tijds van mening dat zulk een we reldcongres op een basis zou moeten berusten die voor alle partijen en dus ook voor Peking, aanvaardbaar zou kunnen zijn. Momenteel accep teert hij het plain voor het congres zonder nadere voorwaarden. Tito weigerde in 1964 deel te nemen om prompt daarop onder het doen van hevige aanvallen op de Chinezen de zijde vain Moskou te kiezen. Toch is hij niet naar Boedapest gekomen, omdait zijn partij niet tot de onder tekenaars behóórt van de verdragen van 1957 en 1960. Joegoslavië werd immers zeer hevig aangevallen op beide congressen. Bovendien is Tito van mening, dat de conferentie te Boedapest niet past bij de momen tele ontwikkelingsfase van deel nemende partijen. De partijen in West-Europa blijven volgens traditie het Kremlin trouw Maar toch heerst in het westen wel enige nuancering wat betreft da con ferentie van Boedapest; de Fransen pleiten er (zoals vroeger) met de meeste nadruk voor, maar zij zijn evenals de Nederlandse CPN tegen een officiële uitsluiting van Rood- China uit het rode wereldkoor. To- gliatti had destijds in zijn bekend „politiek testament" gepleit voor eenheid in de communistische we reld, met inbegrip van Peking, ook Longo weigert „definitieve veroor delingen en excommunicaties". In tussen heeft men bij de Italiaanse broeders de weerstand tegen een roed wereldconferentie opgegeven maar de Italianen wensen dat op de conferentie slechts overleg gepleegc' wordt en dat de autonomie der par tijen wordt geëerbiedigd. De Engels- CP nam lange tijd een bemiddelende houding aan en nam aan de bijeen komst van 1965 enkel deel omda! het om een „informatieve" samen komst ging. Momenteel staat de Engelse CP weer geheel aan de zyda van Moskou. De Scatidinaviërs wensen geen partij te kiezen, maar de Finnen hebben hun neutraliteit opgegeten ten gunste van Rusland. In Afrika heerst een enorme ver deeldheid onder de communisten. In het werelddeel Amerika is het niet anders. Canada is voor Moskou, de CP in de Ver. Staten is onbelangrijk. In Mexico domineren de pro-Russen. Castro weigert deel te nemen aan de bijeenkomst in Boedapest en poogt alle communisten op het Ameri kaanse continent onder zijn banier te scharen voor een algemene guer rilla-oorlog. De Argentijnse roden volgen zonder meer Moskou, terwijl Brazilië in meerderheid eveneens voor Rusland is. Azië is ook verdeeld. Syrië en de Libanon zijn pro-Russisch, Israël Wijkt sinds de laatste oorlog met de VAR van Moskou af. Pakistan en Nepal zijn Rusland trouw en in het onmetelijke India vechten een „rode" en een „gele" communistische partij om de hegemonie. Ook op Cey lon bestaan twee zulke partijen-. Bur ma, Cambodja, Thailand en Maleisië en de P'hilippijnen zijn Chinees ge oriënteerd. evenals de Indonesische CP. De rode party in Noord-Vietnam bestaat uit aanhangers van Peking en Moskou. De CP in dit land heeft lange tijd veel moeite gedaan om de onenigheid tussen Rusland en China bij te leggen. De laatste tijd scheen Ho Tsji Miinh meer naar de zijde van Peking over te hellen. De communisten in Laos zijn even eens meer op Peking georiënteerd en op Hanoi. Noord-Korea voer lan ge tijd op het kompas der Chinezen, maar in 1966 veranderde het van koers en werd het meer neutraal. De Japanse CP was tot 1961 matig pro-Chinees, maar de ruim 120.00C partijleden schenen daarna de voor keur aan neutraliteit te geven, tot dat zij in het voorjaar van 1964 plotseling volledig partij kozen voor China. Vreemd genoeg draaiden zij in de zomer van 1966 weer wat bij toen de koers der Chinezen hun blijkbaar te radicaal werd. Momen teel mag men de Japanners op zijn minst Moskou vriendelijk gezind noemen. De volksrepubliek Mongolië staat na meerdere schommelingen vast aan de zijde van Rusland. Australië is op de hand van Rusland en de CP van Nieuw-Zeeland voelt weer meer voor Mao. Van de ruim 42 miljoen communis ten over de gehele wereld is onge veer de helft pro-Chinees en wel juist de meest dynamische partyen In het begin van 1963 eiste Mao dat er een rode topconferentie ge houden zou worden, maar Kroestjev wist de zaak uit te stellen. Thans zijn de bordjes verhangen. Want Rood-China heeft geen haast. De tyd schijnt tenslotte tegen Moskou te werken en ondanks alle tegenslagen, voor Peking.... Hef enige land waar spotprenten van De Gaulle ats beledigingen van een bevriend staatshoofd worden aan gemerkt, is kennelijk Frankrijk. De Franse tekenaar Pierre Pinatel is deze week veroordeeld tot een boete van maar liefst anderhalf duizend gulden, omdat hij een tekeningetje van de generaal had gemaakt voor asbakken. Het was een leuk tekenin getje, maar beledigend voor het staatshoofd, vond de rechter. Er bestaat geen humor meer ln Frankrijk, zei Pinatel. En dat is een situatie waarmee niet te lachen valt. Minister Klompé over haar mi nisterie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk: „Dit is het ministerie van de toekomst. De men sen krijgen steeds meer vrije tijd. We moeten de ruimte en mogelijkheden scheppen om die vrije tijd zinvol en in vrije keuze te besteden. De men sen moeten zelf kiezen." Het „doe-het-zelf-ministerie". Niet ledereen kijkt zover vooruit. De voorzitter van 'de Delftse kamer van koophandel, ir. B. Braat, heeft gistermiddag pas zijn nieuwjaarsrede uitgesproken. Het was gisteren 28 fe bruari. Beter laat dan nooit! Ik heb al eens eerder merkwaar dige overeenkomsten gesignaleerd tussen de weekbladen van de beide vakcentrales NVV en NKV. In het voorlaatste nummer van het NW- blad De Vakbeweging prijkte 'n vette Kop: „EEG stikt in de boter". Daar op kwam het NKV-blad Ruim Zicht afgelopen week met een verhaal van een ondernemer, die een wanhopige strijd voerde tegen de bureaucratie, onder de kop: „Nederlandse onderne mer stikt in pietepeuterigheid." Om het er benauwd van te krijgen. Degenen onder u aie het plan koesteren dit jaar hun vakantie in Zwitserland door te bréngen, dienen van het volgende goede nota te ne men. In het Zwitserse kanton Neu- ehatel is de jacht op eetbare slakken, voortaan aan vergunningen gebon den, om de diertjes niet geheel te laten uitsterven. De jager, die na zorgvuldige selec tie toch een jachtvergunning krijgt, moet een metalen ring van drie en een halve centimeter doorsnee bij zich hebben. Elke slak, die door de ring kan, moet weer worden losgelaten om in alle rust volwassen te kunnen wor den Inmiddels is carnaval 1968 ruim 24 uur verleden tyd, en wordt u ge acht op de hoogte te zijn van de jong ste verliezen van de KVP. Enkele re acties op de uittocht der radicalen trokken mijn aandacht. Toxopeus (VVD) vond dat de radicalen veel hadden „verknald". Een interessant woord, als je even verder leest dat D '66'er Van Mierlo zegt: „De ont ploffing in het bestaande partijen stelsel is begonnen." De Nederlandse politiek wordt ex plosief. Maar gevaarlijk?och! „Het is toch treurig, dat van de tien zedendelicten er slechts één bij de politie wordt aangegeven. Dat wil zeggen, dat er negen kansen op op sporing gemist werden en dit heeft wellicht weer tot nieuwe misdrijven geleid." (Hoofdinspecteur C. van den Dorpe van de Utrechtse politie). Het heeft geregend tijdens het car naval in Rio de Janeiro en daarom is alles veel kalmer verlopen dan vo rige jaren, aldus de politie aldaar. Er werden niettemin 83 doden gemeld, waarvan 14 slachtoffers van moord. In vorige jaren vielen soms meer dan 100 doden. De ziekenhuizen in Rio hebben rond 5000 licht gewonden be handeld. Zo gaat dat In Rlo de Janeiro. MERIJN (ADVERTENTIE)

de Stem | 1968 | | pagina 3