Oosterhout en St.-Jansteen muzikaal stevig verbonden Are zon arch Con( DANK ZIJ VADER EN ZOON VLISSINGER REED ROND IN „VERTEERDE" AUTO Moskou-Pi GOES Kamerleden PvdA naar Tholèn HULST OOSTBURG TERNEUZEN LUCKY LUKE EN DE NEVEN DALTON ZUID-BEVELAND ERVAREN VERKOOPSTER Nieuw VVV kantoor morgen in gebruik Dagblad De Stem Muziekgezelschappen Geen beroeps Twee geldboetes Tentoonstelling van bloeiende bloembollen Risico Leuk HOOGWATER Meei nieuws uit stad en streek op pag. 3 - 5 Inleiding over de Mammoetwet C. J. Mollet 25 jaar gemeentebode VANDAAG MORGEN DE PEPS WUDT.GPOTE UOPPEM AAM DE MELDEMFE/TEM MM OMZE QOVEPS-- WEL WAT DUOP I U GOED /M DAT VOOS EÈM MtEMAMD AMDESS MUMMES... EP ZO EEM UPUST... s, Rudofsky: Hij pleit daan öawbLAB bt b+fcM VAN BQNDtRBAG 29 FEBRUARI 1968 (Yan een onzer verslaggevers) ST. JANSTEEN/OOSTERHOUT - „De reacties van mijn koorleden zijn geweldig positief. Ze zijn allemaal enthousiast om samen met het Oosterhouts Kamerkoor te concerteren. Dat is wel geble ken tijdens ons eerste gezamen lijke optreden in de Nobelaer in Etten enige tijd geleden". De 55-jarige Wim Bartz in St.-. .Tansteen, die al meer dan twintig jaar de directie voert over het na tionaal en internationaal bekende St.- Jansteense St.-Ceaciliakoor, is ge lukkig met het muzikale maar ook vriendschappelijke contact, dat hij onderhoudt met zijn 31-jarige zoon Huub, die sinds enkele maanden een eigen koor heeft, het Oosterhouts Kamerkoor. Vrijdagavond zullen het St.-Caeeilia- koor en het Oosterhouts Kamerkoor samen een concert verzorgen in het Verenigingsgebouw te St.-Jansteen. „Contact is er tussen ons altijd ge weest", aldus de heer Bartz senior. „Huub kent mij als musicus. Als mu sici hebben we elkaar .pooit uit het oog verloren. Dat wil niet zeggen, dat onze vader-zoonrelatie daarom minder werd of is. Als hij thuis is, zitten we uren te bomen. Toch heb ik nooit enige invloed op hem uit geoefend. Met de keuze van zijn re pertoire b.v. heb ik me nooit be moeid". „Mijn vader is wel een grote sti mulans voor mij geweest", meent zijn zoon. „Het feit dat hij dirigent was en ik bij hem in het koor zong, is ook een van de redenen geweest, waarom ik koordirectie ben gaan doen". Na zijn gymnasium en zijn dienst tijd besloot Huub een opleiding te volgen aan het Nederlands Instituut voor Katholieke Kerkmuziek in Utrecht. Tijdens deze studie werd dit instituut erkend als conservatorium. Hiervoor heette het gewoon kerkmu- ziekschool. Dat was voor hem een groot winstpunt. Met groot genoegen en dankbaarheid denkt hij terug aan namen als Strategier, De Klerk en Ponten. Hij deed een jaar korter over deze studie dan normaal het Westkapelle (Van onze correspondent) Vanaf morgen zal het nieuwe V. V.V.-kantoor voor het publiek ge opend zijn. De officiële opening zal donderdag 7 maart plaatsvinden in aanwezigheid van het bestuur der V. V.V. en enkele genodigden. Ouderavond De school met de bijbel heeft een ledenvergadering an nex ouderavond in de hal der school gehouden. De avond stond onder lei ding van voorzitter, de heer H. Wou ters, die in zijn welkomstwoord in het bijzonder burgemeester Rulder welkom heette. De heer N. Verboon, directeur der christelijke kweekschool van Zee land te Middelburg, hield een cau serie over het onderwerp „met de Mammoet op weg". Deze causerie gaf een duidelijk beeld over de Mam moetwet. Hierna vas er voor de ou ders gelegenheid het werk der leer lingen te bezichtigen. Dagblad voor Zeeland KANTOREN: Steenstraal 1-», Hulst, tel 01140 2377. Klokstraat I Goes, tel 01100 6252. EXPLOITATIE ADV t L. K. IA. de long inspecteur). Breitnerstraat 11, Terneuzen tel. 0II5C 4281. Th. de Bakker, Potgieterstraat 3, Terneuzen tel. 01150 2601. C Steenbakker. Fr. v. Waesberghestr 37, Hulst, tel 01140 3168. M. Bogers, Nieuwstreat 41. Oostburg tel. 01170 2893. C. Menu, Klokstraat 1, Goes, tel. 01100 6252. REDACTIE: A. Koopman, Klokstraat 1, Goes, tel 01100 6252. J. Hüsken, Breitnerstraat 81, Terneuzen, tel. OU 50 3296. J. Robesin, Kijkuit 18 20, Axel, tel 01140 2005. Ch. Schets, Kromme Weele 4, Middel burg. Me|. S. Maaskant, Singelstraat 17, Goes, tel. 01100 - 5689. De dirigenten Bartz sr. en jr. aan het orgel in de kapel van het St.-Joseph-pensionaat In Hulst. geval is. Naar zijn mening nog te weinig ingewijd in schone muze, ging hij wederom in Utrecht naar het Conservatorium voor Schoolmuziek. „Op het ogenblik", zegt hij, „stu deer ik muziekwetenschappen in Utrecht. Veel tijd heb ik niet. Ik kan er niet meer dan één dag in de week voor uittrekken en dat be tekent, dat ik er een paar jaar lan ger ver zal moeten doer, dan in normale omstandigheden. Het kan me niet veel schelen. Ik doe het meer voor mijn plezier". Twee jaar woont hij in Oosterhout, Het begon met de directie van het kerkkoor. Al gau'kreeg hij zin om een koor samen te stellen met een gevarieerd programma. „Maar ja, dat was niet zo gemak kelijk", zegt hij. „In Oosterhout heb je „Aurora". Dat is een oratorium- koor. Een tweede oratoriumkoor op richten, zou een benadeling beteke nen van Aurora en dat wilde ik persé niet, daarom koos ik voor een kamerkoor. Het ontstond uit enkele mannen en vrouwen van het kerk koor. Al gauw kwam een aanvulling van mensen die zij kenden. Twaalf leden zijn er nu. Ik kom er met elf naar St.-Jansteen". Met de keuze voor een kamerkoor koos Bartz jr. ook voor kwaliteit. Met minder stemmen wilde hij toch een goed resultaat behalen. „Bij St.-Caecilia is dat het tegen overgestelde", onderbreekt hij zijn vader. „Bij mij komt het hoofdza kelijk aan op de kwantiteit. Daar mee bereiken wij het gewenste re sultaat. Het stemmenmateriaal van Huub is beter. Daarom staat de techniek van zijn koor op een hoger niveau. Dat betekent ook, dat hij meer kan doen. Vooral moderne werken. Ik denk b.v. aan de compo nist Poulenc. Daar durf ik op Steen niet aan. In polyfonie lopen beide koren praktisch parallel. Daarmee wil ik niet zeggen, dat mijn koor minder waard is, integendeel". Er is wel eens beweerd cat de le den van 't Oosterhouts kamerkoor al lemaal geschoold zijn en dus voor beroeps kunnen doorgaan. „Dat is natuurlijk niqt juist", zegt de Oosterhoutse dirigent. „Twee heb ben een opleiding gevolgd aan de muziekschool en één aan het con servatorium. Voor de rest heb ik amateurs. Maar, ze zijn allemaal min of meer geroutineerd. Over het algemeen zingen ze van kindsbeen af. Ik kan mijn zaak niet afbreken. Als iemand bij het koor wil, dan moet er wel een goede ondergrond aanwezig zijn". De heer Bartz jr. is muziekleraar 5? (Van onze correspondent) MIDDELBURG. „Dit durf ik nauwelijks nog een auto noemen", merkte de kantonrechter, mr. J. Kolkman, woensdagochtend op tij dens de zitting van het kantongerecht te Middelburg. Hij doelde daarbij op het vehikel, waarmee de Vlissinger D. in januari dit jaar in zijn woon plaats was aangehouden. Bij controle bleek dat zowel de linker als de De Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt dinsdag 5 maart 'n bloeiende bloembollententoonstel ling in De Landbouw. 's Middags zal de jury de inzen dingen keuren. De uitslag van de wedst.ijd zal diezelfde avond tijdens de vergadering bekend worden ge maakt. Deze vergadering begint om half acht. Na de pauze in deze zal de heer H. G. Geuze uit Middelburg een film en kleurendia's vertonen over de bouw van de Zeelandbrug. Kwadendamme FILM EN FORUM KWADENDAMME Zaterdag 2 maart wordt er voor de jongeren van „de vrolijke toekomst" uit 's-Heeren- hoek en van de „country club" uit Kwadendamme een film vertoond: School voor Delinquenten van Skola Hrisniku (Tsjecho-Slowakije). De voorstelling is niet zoals eerder ge meld werd in 's-Heerenhoek, maar in de Burcht te Kwadendamme en begint om 8 uur. Na de voorstelling zal onder leiding can een forum ge discussieerd worden over „vrije op voeding". Ook niet-leden zijn welkom rechter langsligger van het chassis verteerd waren en de lak geheel doorgeroest was. Een gat in de bodem van de wagen ter hoogte van de be stuurdersplaats was primitief met wat plankjes afgedekt. „Ik heb de auto altijd in de garage 'gebracht voor onderhoud, maar ze hebben me nooit gewaarschuwd" voer de D. tot 'zijn verdediging aan. „Ik ben zelf niet deskundig". „U had het echter wel kunnen weten", repliceer de mr. J. Kolkman, „hier zou ik mijn ergste vijand niet in durven laten rijden". De officier van justitie, mr. T. Le bret eiste voor het verrotte chassis een boete van f 100,en voor de verroeste bodem f 50.alsmede ont trekking van het inbeslaggenomen voertuig uit het verkeer. De kanton rechter legde de Vlissinger een boete van f 75.en een van 50.op. Op de vraag van D. of hij nu zijn auto kwijt was wilde mr. Kolkman hem nog wel terwille zijn. Hij be- bepaalde, dat de auto zal worden onttrokken aan het verkeer met te ruggave van de vijf banden, mits deze door de politie worden goedge keurd. De binnenvaartschipper B. uit Rot terdam moest zich verantwoorden omdat hij van de overloop Hansweert, met zijn schip de Westerschelde opge varen was en daarbij niet was uitge weken voor een zeeschip. Dit schip, de Brandenstein moest daardoor van zijn koers afwijken. De schipper voerde aan dat hij het verantwoord achtte om voor het aan komend zeeschip over te steken. Ge sterkt door enige getuigeverklarin- gen, die hij bij zich had, betoogde hij, dat de manoeuvre niet zo op bet nip pertje was gebeurd als door de loods van de Brandenstein werd aange voerd. De loods C. K. uit Middel burg vertelde, dat het schip zeer dicht langs de boeg van de Branden stein was gekomen en dat bij het passeren van het binnenvaartschip dit 35 meter van hem vandaan was. De officier van justitie was van mening, dat dergelijk grote risico's niet genomen mogen worden en eiste f 100.De kantonrechter sloot zich bU deze eis aan. aan de M.M.S. te Etten. Ongeveer zes jaar geleden gaf St.-Caecilia eens een concert in de Nobelaer in Etten. „Een collega van me, die op de zelfde school tekenleraar is, kwam op een gegeven moment met een voorstel om beide koren eens samen te laten optreden. Hij zit in het be stuur van de Nobelaer. Ik voelde er wel wat voor, maar we bestonden pas vijf maanden. Je kunt in zo'n korte periode zo weinig doen. Toch hebben we nog ruim dertig num mers ingestudeerd. Terwijl iedereen 's zondags na de hoogmis koffie drinkt, repeteren wij. Het concert is heel goed geslaagd". Ongeveer twaalf jaar lang luister de Huub als St.-Caecilia-man naar de aanwijzingen van zijn vader Voor St.- Caecilia is het een bijzonder leuke ervaring om Huub thans mee te ma ken als dirigent van een koor, dat hechte banden wil leggen met het Steense koor. De gemeente St.-Jansteen verstrek te voor de uitvoering op vrijdagavond a.s. een stevige subsidie. „Zonder medewerking van die kant", aldus de heer Bartz sr., „zou den we dit niet kunnen. Vooral de financiële medewerking van de In stuif is niet te onderschatten. Het heeft zijn charme om dubbelkoor- werkjes uit te voeren. Dat is in deze gedaante mogelijk geworden. We zijn van plan om de samenwerking in de toekomst nog meer te verstevigen". (Van een onzer verslaggevers) TIIÓLEN De streekfederatie Tholei. van de P.v.d.A. organiseert in samenwerking met de socialisti sche leden van de vaste Kamercom missie voor Binnenlandse Zaken een bijeenkomst in hotel Zeeland te Tho- len, waar de kwestie van de ge meentelijke- herindeling zal worden besproken. De bijeenkomst vindt plaats op don derdag 7 maart. Van de vaste com missie zullen de volgende leden aan wezig zijn: drs. E. van Thijn, drs. J. J. Voogd en drs. Th. J. Wester hout. Van Thoolso zijde zullen wet houders, raadsleden en bestuursle den van de P.v.d.A. aanwezig zijn. De bijeenkomst is alleen toegankelijk voor leden van de P.v.d.A. (Van onze adverteerders) SHOWROOM FA. SCHIPPERS TE OOSTBURG OOSTBURG Naast de drie ra dio- en televisiezaken opende de firma Schippers en Nauta aan de Zuidzandsestraat 33 te Oostburg een moderne showroom. Deze showroom biedt een grote keus van gaskachels, fornuizen, wasautomaten, koelkastij, diepvrieskasten en -kisten. Iets ge heel nieuws is de huiskamerunit: centrale verwarmingsketel voor plaatsing in de huiskamer. Ook c.v.- ketels voor olie en gas trekken grote belangstelling, o.m. omdat alle appa raten volautomatisch werken. Morgen, vrijdag 1 maart: Hansweert 4.2S en 16.58 uur Terneuzen 3.44 en 16.14 uur Vlissingen 3.16 en 15.39 uur Wemeldinge 5.11 en 17.30 uur Biljarten De topbiljartclub speel de in het clublokaal bij W. v. Swaal de returnwedstrijd tegen de biljart club „Schudden en Beven" uit Lo keren, België. Marionette bleef ook nu de winnende partij met 137. De uitslagen zijn: B. Weerman - J. de Wilde 2—0, J. Kayser - M. Mees 20, P. de Smet - I. v. Mol 20, M. de Wit - R. Mees 20, J. de Burger - E. Lagouw 11, F. Vlassenrood - A. v. d. Vijver 20, W. v. Swaal - M. v. Lierde 20, J. Smit - G. Donus 02, J. Boogaert - H. v. Mol 02, W. Vernimmen - A. v. d. Vijver 02. Einduitslag Marionette - Schudden en Beven 137. Raad stelde schoolgelden vast Woensdagavond kwam de gemeente raad van Oostburg in openbare zit ting bijeen. De schoolgelden voor het openbaar kleuteronderwijs werden vastgesteld op 48 per jaar. Het be drag per leerling voor het g.l.o. werd 78,80 en voor het v.g.l.o. 114,15 per leerling. De heer W. van Dongen vroeg zich af of dit niet wat aan de lage kant was, waarop wethouder D. Geuze zei dat de bedragen beant woorden aan de gestelde normen, die zo ruim mogelijk waren geno men. Woningwetwoningen werden over gedragen aan J. Fremouw en J. Ne ve. Kredieten werden vastgesteld voor het aanleggen van een voetpad langs de Travelsingel en voor het verleggen van de duiker in de Vaart aan het einde van de Langestraat en aanpassing van de'bestrating. In verband met de bouw van een bejaardenhuis op het Ledelplein wer den de nodige veiligheidsmaatrege len getroffen, o.m. het aanbrengen van een omheining van de bouw plaats. De voorzitter deelde mee dat de gemeentebegroting volgende zitting in behandeling zal komen. Men is klaar met de voorbereidingen en dezer dagen zal de begroting in druk aan de raadsleden worden toegezon den. Op uitnodiging van de ouderraad voor het openbaar onderwijs, -volks onderwijs, afdeling Terneuzen, hield dr. Brands te Goes, inspecteur bij het V.H.M.O. in het jeugdgebouw „Dg Schakel" te Terneuzen een inleiding over de gevolgen van het in werking treden van de mammoetwet, per 1 augustus a.s. Hierin gaf dr. Brands een uiteen zetting over de huidige situatie in het onderwijs. De bedoeling van de mammoetwet is een zodanige, reorga nisatie, dat de leerlingen voortaan veel gemakkelijker een andere rich ting kunnen kiezen, zpn,dqr daarbij aj te veel tijd te vérliezen. In de naaste toekomst zal nog meer aandacht wor den besteed aan de leerlingen van de vijfde en zesde klas van de lagere school, die voortaan „basisonderwijs" zal heten. Op die wijze hoopt men een beter inzicht te verkrijgen bij het be palen van de studierichting van het kind. De mammoetwet is er dus wel duidelijk op afgestemd om een ldnd die studie te laten volgen, die het beste met zijn intelligentie en zijn karakter overeenkomt: m.a.v.o. (hui dige ulo-opleiding) en h.a.v.o., dat gedeeltelijk de tegenwoordige h.b.s, vervangt, atheneum en gymnasium. Na het basisonderwijs (de lagere school) komen de leerlingen toch nog eerst gedurende een jaar in een „brugklas" om de docenten de gele genheid te geven de leerlingen verder te observeren. Daarna, of, indien noodzakelijk, reeds tijdens dit eerste „brugjaar" kan eventueel worden overgeschakeld op een andere studie richting, als zou blijken dat voor een bepaald kind toch een verkeerde werd gekozen. Bij de verdere studies worden de kinderen veel meer vrij gelaten in de keuze van hun studie pakket, waarbij uiteraard toch een aantal vakken verplichtend is. Tijdens de beantwoording van de door de aanwezigen gestelde vragen, door een forum, dat werd gevormd door docenten uit het hoger onder wijs, werd o.m. opgemerkt, dat in de toekomst niet zozeer meer „de cijfers" alleenzaligmakend zijn. Veel meer zal men er op letten hoe de leerling de stof verwerkt. Voor de aanwezige ouders het, waren er veel te weinig was het een zeer instructieve avond. Samenspraak met jongeren Het rayon Zeeland van het Christelijk Na tionaal Vakverbond organiseert op vrijdag 1 maart a.s. om 8.00 uur in het gebouw „De Schakel" aan de Kerkhoflaan te Terneuzen een ont moetingsavond met jongeren. Daar zullen onderwerpen ter sprake wor den gebracht over de zin van de ar beid, de inbreng van de jongeren in bedrijf, vakbond en politieke partij, enz. Tevens zal de nieuwste film over Zeeland worden vertoond. Er zijn nog enkele verrassingen. Aardenburg Clubbolling Onlangs werd door de „Grensbolders" te Eede een club bolling gehouden. De uitslag luidde: 1. F. Goethals - C. de Crook, 2. Cl. Staelens - R. de Crook, 3. P. Lari- daen - P. Staelens, 4. H. Marclé- J. Hageman- De uitslag van de jeugdbolling luid de: 1. R. Goethals - W. v.d. Broeke, 2. R. Buzijn - R. Dhont, 4. Erwin Cocauit - R. de Vreeze. Naast deze bollingen werd ook nog een vrije bolling gehouden. De uit slag hiervan luidde: 1. R. v. Maele- H. Pijfferoen - C. v. Rie, 2. C. de Crook - B. de Coussemaeker - E. van Rie, 3. C. Marclé - E. Cocquit - J. v.d. Broeke, 4- P. Laridaen - G. Lampaert - R. v. Rie. Op een algemene ledenvergadering werd de Eedese pastoor De Munck met algemene stemmen benoemd tot ere-voorzitter van de „Grensbol ders". Biervliet Gemeenteraad De gemeente raad van Biervliet vergadert van avond om 7.30 uur. De agenda ver meldt o.a. een voorstel tot toetre ding tot de Zegam, de uitslag van de hierover gehouden enquête en een voorstel tot uitbreiding van de open bare verlichting. Breskens Vergadering V.V.V. De V.V.V.- Breskens houdt dinsdag om 20 uur de jaarlijkse ledenvergadering in het Casino. Op de agenda staan diverse jaarverslagen en een bestuursverkie zing. Voorgedragen worden de he ren L. Sigmond, Ern. Seus en Ar.t. Roest. De heer Roest heeft zich niet meer herkiesbaar gesteld. Duinbrand,ie In de duinen aan de Boulevard is vermoedelijk doordat kinderen met vuur hebben gespeeld brand uitgebroken. Door de rijks politie en de brandweer werd deze brand spoedig geblust. Vismijn Aan de gemeentelijke visifiijn te Breskens zijn in de week van 18 t.m. 24 februari aangevoerd: 374 kg export garnalen; 12 kg bot; 1936 kg schar; 8398 kg schol: 6811 kg tong; 153 kg tarbot: 109 kg griet 18917 kg gul; 229 kg rog; 1899 kg wijting 20639 kg haring; 23 kg tong schar; 3 kg kommeraal; 252 kg on verkochte bot; 1339 kg onverkochte schol. Clinge Schieting Aan de schieting in de zaal St.-Cecilia bij L. de Vylder werd door 39 schutters deelgenomen. Op de beide wippen werden de hoge vogels geschoten door G. Coqheit van Kapellebrüg en Alb. van den Branden van Kapellebrüg. De eerste zijvogels werden geschoten door R. (ADVERTENTIE) In speciaalzaak lingerie-korsetterie te Bergen op Zoom is plaats voor een 5-daagse werkweek Prettige werkkring Brieven met referenties onder no. 1631K van dit blad. de Moor van De Klinge en i Vetter van Kapellebrüg. De twiej zij vogels werden geschoten door Alk van den Branden van Kapellebr» en E. Savoye van Heikant, jg grootste aantal kleine vogels nt l stuks werd geschoten door B. Sti» van St.-Niklaas (B.). Hoofdplaat (Van onze correspondent) De heer C. J. Mollet zal mum het feit herdenken, dat hij gedarCI de 25 jaar de fu""tie van gemeente I bode heeft vervuld. De heer Mollet zal om 7 uur j j de raadszaal van het gemeentehuis door het gemeentebestuur gehulfc worden. Naast zijn taak als gemeent bode is de heer Mollet ook nog klok. I kenist van het torenuurwerk in j, I toren van het gemeentehuis. Koewacht Biljarten De biljartverenigin. I „Tovak" heeft een monsterovenvin' ning behaald op „De Bosse Toepers' 'De uitslag van 195. G. Goossens - H- Erpelinck 0-2 J. Tbys - J. v. Dijk 2—0, A, Cop! pieters - B. Strooband 11, L, Cop- pieters - G. Vinck 20, Fr. Buys -A, Dobbelaar 11, P. de Caluwé A Stallaert 20, G. Drubbel - J. Dob- belaar 1—1, A. Bouvré - F. Dobbe laar 20, G. de Feber - H. Me| 20. E. Gysel - Th- Stevendaal 2—0. K. Dieleman - J. de Klerk 2—0, f Rombout - A. Dobbelaar 2—0, St.-Jansteen Invalidcnbond De Nederlands Katholieke Invalidenbond houdt zj. terdag in de r.k. V.G.L.O.-school te St.-Jansteen 'n districtsvergaderinj. Tijdens deze vergadering zal de va- kantiegids 1968 worden besproken Deze bijeenkomst begint om 14 se i Zuiddorpe Groot tienerbal Zondag wordtin j zaal Centraal Zuiddorpe een groot tienerbal gehouden. Hierbij zal optre den de groep „Whimpler Thursday". Aanvang 19.30 uur. GOES Prins van Oranje 20 uur NCRV-ontspanningsavond SCHOONDIJKE Gemeentehuis 20 liur Raadsvergaderin; m ANTWERPEN KVO 20 uur De barbier van Sevilla I Elckerlyc 20.15 uur Verdomd Lowiekij Rex Luke de koude hand 18 jaar Odeon Le grand Meaulnes 14 jaw Pathé De dubbele man a.l. Rubens Aanval op de gepantserde wagen a.l. Ambassades De nacht van hartstocht 11 18 jaar Savoy Wat een vakantie a.l. Astrid Midzomernacht 18 jaar Astra Echtscheiding op zijn Amerikaans 18 jaar Quellm Millie 14 jaar Capitole Jerry blijft er buiten 14 jaa; 1 Palace De gendarme van St.-Tropez I 14 jaar Aanvang 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur GENT Capitole De levende woestijn al Majestic Asterix de Galliër a.l. Plaza De getemde feeks 14 jaar Select Bonnie en Clyde 18 jaar Savoy De oude man en het kind M BRUGGE Memlinc 15 en 20 uur Millie 14 fa Zwart Huis 20uur Mare. dossier 7, 18 jaar Forum 14.15, 17 en 20 uur Wat een vakantie a.l. Capitool 20 uur Girls, girls, girls 18 Scala 15, 18.30 en 20 uur Geweld in Jericho 18 jaar ST-NIKLAAS Eden Verdovende liefde 18 Jaai Rex Een miljard in een biljart 18 |j: Century Blanco voor een oplichter 18 Palace Een dozijn ploerten 18 jaar Scala De blikken eend 18 jaar ST. JANSTEEN Verenigingsgebouw 20 uur Zang""' voering KLOOSTERZANDE Hotel De Linde Discotheek geopend MIDDELBURG Schouwburg 10 en 14 uur „Reinaert Vos" door toneelgroep,Proloog KOEWACHT R. Clapdorp 19.30 uur Schietin? (Van ee AMSTERDAM „Onz groeien maar raak. Een tegen gewassen is. We tussen rechten en plichten, oudere cultuur gestalte ge We berusten in chaos en we al bedenkingen hebben te ons leven, sparen onze futloz flodders". Deze banvloek tegen de bouwers en planologen van daag komt van de 63-jarige, in tenrijk geboren, maar zich A kaan voelende Bernard Rud Hij heeft het niet bij woorde laten, maar is de wereld rondreizen op zoek naar bouwvormen, constructietechn en leefsferen. Een soms leve vaarlijk karwei, want het reg ren en fotograferen van naa architectuur werd en wore meer plaatsen als een verd bezigheid beschouwd dan me: neigd is te denken. In Turkije en Bulgarije is dofsky beschoten en op verdei van spionage gearresteerd. Ir lië is hij vijf jaar lang doo geheime politie geschaduwd ei tig gevallen. De neerslag van speuren is tot en met 24 maa het Stedelijk Museum van Am dam te zien in de vorm van foto-tentoonstelling, die de vee gende titel „architectuur zonde chitecten" draagt. Rudofsky zelf een architect faam, spaart zijn vak niet. zegt ongeveer: „Wij blazen nt hoog van de toren oyér onze technologie, maar zaken als fabricage, standaardisatie en componenten, flexibele en plaatsbare constructies, vloe: warming air-conditioning, licht nieken en liften waren er al voordat Imhoteb in 2750 voor tus voor farao Djoser de pira van Sakkara begon te bou daarmee als eerste architect- naam de historie binnentrede De vormen mogen primitiever de principes waren bekend". Wat is er precies aan de Rudofsky stelt: „De geschiet van de architectuur, zoals de westerse wereld geboekstaaf onderwezen wordt, houdt slechts bezig met een paar ui' lezen beschavingen. Ruimtelijk sproken bepaalt zij zich tot klein stukje van de aardbol ropa, delen van Egypte en KI Azië. Bovendien hebben hoogs de latere fasen van de ontwil ling der bouwkunst de aandt De eerste vijftig eeuwen woi overgeslagen. Zo te handelen de bouwkunst is even willeke als, bijvoorbeeld, ervan uit te dat de geboorte van de mu samenvalt met de komst van symfonie-orkest. C (Van Toen het Russisch-Chinese munistische partijen voor IV san de zijde van Pëkmg. Ein voorbehoud met Rusland. In Ih maart 1965 hield Moskoi communistische partijen. Er kwamen niet ter vergaderin; men kon het Kremlin zijn w Momenteel zijn ruim 60 pa °P aandringen van Rusland, ?P een „consultatieve conferen Isoedapest. Alle 81 partijen die hadden deelgenomen aan de house conferentie van 1960, I overigens een uitnodiging nood China en Albanië, die i wel hadden deelgenomen, ««scherp afwijzend antwoo Ufschoon aangekondigd Is c ooel der bijeenkomst niet een i ging zal zijn in de zaken van partijen of zelfs hun uitstoting communistische gemeenschap, p S.ebleken dat het conflict M king in het middelpunt va mseussms staat. S- 1960 hebben zich vee n "ij de Chinezen aangeslo t meer staan gereserveer Cv,; 'cgenover het geschil Ri Cv,ula' meeste landen zij klJies£ splinterpartijen ontsta dwaJ Pekmg-Moskou loopt a dwars over de aardbol en ve

de Stem | 1968 | | pagina 2