Bisschoppen stellen zich achter kerkvernieuwing Koop uw nasi en bami met oosterse wijsheid PROTEST VAN BOUWVAKKERS Proeffabriek voor verrijkt uranium dagelijks 'n goede portie vlees on gust naar plan van Giap YASTENBRIEF '68: KERK GEEN VAST HUIS Sovjetleger vandaag 50 jaar oud Parochie wil pastoor Miedema trouw blijven tehuis voor irden in aartensdijk Jackie Kennedy voor vakantie in Montreal Joeri Daniel in hongerstaking Rapport commissie- Enschedé blijft voor een deel geheim Ruim tien miljard aan goudreserve komt vrij BRITS DEFENSIE-WITBOEK BELOOFT VEEL VOOR NAVO KOE WERPT DRIELING sing van Kroon Bromfietsen Reizen Goede koers VERBOUWING WENNEKER Parade Bevolking toegenomen met 126.000 personen OVERHEID EN 3 INDUSTRIEëN BEWAREN STILZWIJGEN Bommen Verslag NA ONTSLAG EEIS1 NYLON TAPIJT DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 23 FEBRUARI 1968 nze parlementaire redactie) AAG Met vernietiging besluit van Gedeputeerd» ,'an Zeeland heeft de Kroon besluit van de raad van de s Sint-Maartensdijk van 2 65, tot wijziging van de be- voor 1965, waarbij de kos- de bouw en inrichting van tardentehuis met 48.000 gul- 55.000 gulden werden ver- lsnog goedkeuring verleend. id heeft met deze begrotings 5 beoogd gelden beschikbaar n ter voorbereiding van de an een bejaardentehuis in neente. Tegen de onderwer- uitgave heeft de Kroon uit punt van financieel beleid, de gunstige financiële posi- de gemeente, geen enkel be- 'ehad. Gedeputeerde Staten e voorkeur aan de oprichting te Sint-Annaland te bouwen huis voor bejaarden, waar de voorgenomen uitbrei- t bejaardenoord „Ten An- de gemeente Tholen, naar het van Gedeputeerde Staten, aam :n de behoeften aan be- ïuisvesting voor het gehele ou zijn voorzien. roon heeft echter aangeno- t in Sint-Maartensdijk deson- le behoefte aan huisvesting aarden, die voor een deel in woningen zijn gehuisvest, ijft. Te meer omdat deze be door gehechtheid aan hun gen huisvesting buiten hun ;e grote bezwaren hebben. Mercedes Occasions. 200 D '65-'66 190 D '61-'63-'64-'65 220 SE '65 300 SE '59-'62 Diverse automobielen Alfa Romeo Cabriolet '61 Peugeot 404 '65 Morris Travelier 1100 '63 Simca 1000 '64 Taunus Stationcar 20 M '67 Triumph Herald '62 Jaguar S 3.8 '65 Fiat 1100 '64 Citroën Ideal '64 B.M.W. Ls 700 '65 N.V. Garage van Dongen Jon kers, Guido Gezellelaan 40, Bergen o. Zoom, tel. 01640-6918. Renault R 4 export; Renault R 8 mador. Renault R 10 ma jor; Renault R 16, uit voorraad te leveren. Automobielbedrijf G. Cappendijk Zn. Klooster zande, tel, 413. Door inruil: Renault R 10 Ma jor, bouwjaar 1966. Automo bielbedrijf G." Cappendijk Zn., Kloosterzande, tel. 413. Door inruil: DAF 750, bouwjaar 1963, Automobielbedrijf G. Cappendijk Zn., Kloosterzan de, tel. 413. Door inruil: Ford Taunus 12 M coupé bouwjaar 1966, Auto mobielbedrijf G. Cappendijk Zn., Kloosterzande, tel. 413. Door inruil: Simca 1000. bouw jaar 1964. Automobielbedrijf G. Cappendijk Zn. Kloosterzan- de, tel. 413. Door inruil: V.W. 1500 S, bouw jaar 1964, Automobielbedrijf G. Cappendijk Zn., Kloosterzan de, tel. 413. Batavus Super Sport. Prof. Mulderslaan 8, Oudenbosch. Moet u plotseling op reis! Wij maken al uw biljetten, voor vliegtuig, trein of boot, klaar terwijl u wacht. Wm H. Mul ler Co., Boul. de Ruyter 14, tel. 2322, Vlissingen. Een ANVR-reisbureau. Vakantie Zes persoons caravans te huur te Cadzand, Camping is gen tegen de duinen. Te bevr. bij: J. C. v. d. Broek, Kapel straat 11a, Breda, tel. 32195. Te koop; 1 salonwagen.Cara- vanbedrijf Slaakweg, Heinkens- zand, tel. 01106-659. Te koop: twee aanhangwagen- tjes. Cara vanbedrijf Slaakweg, Heinkens^and, tel. 01106-659 Te huur 4 a 5 pers. caravan te Vrouwenpolder vrij juni Jh" aug. Tel. 01600-38016. Te koop een zeer mooie 4 ad 5 persoons staan caravan rnerx Blue Bird. Voorzien van keu ken, ijskast, gas en electric, en 2 woonvertrekken, te bevr- na 6 uur Tïelrodestraat 17. (Wisse laar) Breda. Caravans te huur te Valkenis- se en op Tholen, tel. 30688, Breda. Te koop 6 caravans met stand plaatsen. Financiering niogeiiJ«- W. v.d. Broek, Buys Ballotstr. 3, Kloetinge, tel. 01100-6617.^ Reserveer tijdig uw toercara- van. Nieuw materiaal vanii» oliedruk geremd dus veilig ro den. W. v.d. Broek, Buys lotstr. 3, Kloetinge, tel. Oliw 6617. Juliana camp. Benes®enncar,fn van te huur, 4 pers. f 90,- f 110,- p.w.. Beetslaan 39 Roosendaal. Te koop aangeb. 5-pers. "JÏJ van merk AstraJ. met voortem nieuw. 01690 - 442. Te koop: grote sortering toer- en stacaravans v.a. f 85U,-- ravanbedrijf Slaakweg, He"1 kenszand tel. 01106-659. Huisdieren Uit rest. t.k. pekingeesjes. bevr Lage Ham 60, Dong»"- tel. 3561. Landbouw Te koop flinke partij c?ns°™5i tie winterpeen en g™*® P - eetaardappelen. IJselster- v. Hogeloon Sprundelsebaan Breda. tel. 42106. Diversen D 66 V «6 61 ,.«1 Vrijdagavond 23-2-'68 om uur openbare discussie rnet mocraten 66. Inleider mr. Velleman. OnderwerpCowm sionele partijen? Ja - Hotel De Eenhoorn te uw- burg. Over de vastenbrief 1968 kun nen wij moeilijk minder dan enthousiast zijn, zowel om zijn Inhoud als om zijn vorm. De bis schoppen blijven ondanks alle op hen uitgeoefende kritiek hun kom pas uitzetten op de koers van ver nieuwing. En ze lichten die keuze toe in een taal, die ieder mens van deze tijd kan verstaan. het belangrijkste van deze brief vin den wij, dat in krachtige bewoordin gen wordt gesteld, wat geloven ei genlijk is. Geloven, aldus de bis schoppen, is niet zich thuis nestelen in een stelsel van zekerheden in alle rust en veiligheid. Geloven is „ondanks alle verwarring toch aan God vasthouden, vertrouwen dat Hij met ons is, zolas Hij was met het joodse volk, dat door de wqestijn trok". Geloven is: „Zoals Jezus aan het kruis hangen en menen door God verlaten te zijn maar deson danks op de uiteindelijke redding blijven hopen". De bisschoppen tonen volledig be grip voor het lijden van hen, die in de stormachtige ontwikkelingen van onze tijd niet meer weten waar ze aan toe zijn. Maar ze zijn niet bereid daarom de noodzakelijke verbou wingswerkzaamheden ook maar een ogenblik stop te zetten. Ze stellen het gelovige volk nog een langdu rige periode van stof en rommel in het vooruitzicht. Zij durven zelfs te zeggen, dat het met die nieuwbouw nooit meer helemaal op zal houden, dat we eigenlijk het gebouw moe ten laten voor wat het is en weer onze intrek moeten nemen in een tent, die van dag tot dag kan wor den opgebroken en elders weer neergezet. Een moedig, profetisch getuigenis. Wij zijn benieuwd, hoe de veront ruste katholieken op deze brief zul len reageren. Toen de heer Knu- velder hem tijdens de zaterdag ge houden bijeenkomst van het Mi- chaëllegioen in handen kreeg ge drukt, zei hij doör de microfoon te menen, dat die brief wel eens het antwoord op de noodkreet van hem en de zijnen zou kunnen bevatten. Wij hopen, dat hij na lezing nog steeds deze mening is toegedaan En dat hij daaruit de nodige conse quenties zal trekken. MONTREAL (AP) Mevrouw Kennedy en haar beide kinderen zijn onverwacht naar Montreal gevlogen 'n vandaar onmiddellijk doorgereisd aaar het landgoed van vrienden. Van de zijde der familie werd ver klaard, dat mevrouw Kennedy reeds «ng voornemens was deze korte ski vakantie te maken. Lord Harlech, wiens naam wordt Jfenoemd als mogelijke echtgenoot voor mevrouw Kennedy, was niet in haar gezelschap. Tegengesproken werd, dat mevrouw Kennedy voornemens zou zijn naar Londen te vliegen om lord Harlech 'e ontmoeten. Deze onverwachte reis heeft de ge ruchten over een huwelijk nog doen toenemen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer redacteuren) UTRECHT De bisschoppen van Nederland hebben zich in hun vastenbrief 1968, welke dezer dagen onder de gelovigen verspreid wordt, resoluut uitgesproken voor de vernieuwing van het kerkelijk leven: „Wij hebben geen andere keus dan tussen vernieuwing en ver starring". Zij wijzen erop, dat er in het leven van de kerk altijd be weging heeft gezeten met alle daaruit voortkomende onrust. „Van daag is het niet anders. Er liggen in de kerk van gisteren en heden te veel onopgeloste vragen, dan dat wij de rust van de beweging loosheid een goed zouden willen noemen". Hiermee nemen de bisschoppen andermaal stelling in het dispuut om trent vernieuwing en verwarring, dat in Nederland nog steeds uitermate actueel moet worden genoemd. Zij zeggen in hun inleiding, dat er onder de gelovigen uiteenlopende verwach tingen zijn ten aanzien van het be leid der bisschoppen.-'„Sommigen ei sen, dat zij gezagsvolle uitspraken doen om daardoor duidelijkheid te scheppen en aan de verwarring een einde te maken. Anderen menen dat dit juist niet moet gebeuren, omdat daardoor een ontwikkeling voortijdig zou worden afgeremd en omdat uit spraken, die steunen op niet voldoen de uitgerijpte gedachten, toch geen uitwerking zouden hebben". De bisschoppen herinneren dan aan de uitspraken die zij de laatste ja ren op geloofsgebied hebben gedaan. Zij beseffen dat het volgens velen te weinig is geweest. Het antwoord van de bisschoppen op dit bezwaar luidt: „Als wij de laatste jaren minder hebben gesproken dan sommigen wensten, is dat niet omdat wij vrees den tegen de publieke opinie in te gaan, maar omdat een vrije en open discussie bij het leven der kerk be hoort." Onder het hoofd „geen leven zon der verandering" vergelijken de bis schoppen wat nu in de kerk gebeurt met een verbouwing: daarbij zit men maandenlang in het stof en de rom mel, maar men heeft het er voor over, omdat de verbouwing nodig is. „Wij aarzelen niet het uit te spre ken: de verbouwing der kerk is hoog nodig. Dat blijkt al uit het feit, dat zovelen het huis der kerk onbewoon baar hebben geacht en elders een geestelijk onderkomen hebben gevon den, of rondzwerven en die vrijheid beter leefbaar vinden dan het oude huis." De bisschoppen proberen na te gaan waarin de kerk niet alleen de hiërarchie, maar de gehele ge meenschap heeft gefaald en ko men tot de conclusie dat de kerk zich vaak te wantrouwig heeft op gesteld tegenover de ontwikkelingen die in de mensheid hebben plaats gevonden. Doorgaand op het beeld van de hoognodige maar vervelende verbou wing, stellen de bisschoppen dat de zaak nog wordt gecompliceerd door twee omstandigheden: ten eerste weet niemand precies hoe de nieuwbouw eruit zal gaan zien; ten tweede zal er aan de verbouwing nooit een ein de komen. „We kunfien de kerk dan ook be ter vergelijken met een tent van zwervelingen dan met een vast huis waarin men zich blijvend heeft ge vestigd. De tent moet telkens weer worden afgebroken en opnieuw op gezet, wanneer wij een eind verder zijn getrokken. Zij biedt nooit meer dan een voorlopig onderdak". Het is juist dit aspect van het kerk-zijn dat de ware aard van het geloven naar voren brengt. „Geloven is," aldus de vastenbrief, „zich ondank- alle verwarring toch aan God vast houden, vertrouwen dat hij met ons is, zoals hij was met het joodse volk dat door de woestijn trok". De brief verwijst naar het grote voorbeeld van Abraham, die wegtrok uit zijn va derland, „en niets had om zich aan vast te houden dan het geloof in een onzichtbare God, die hem riep". De bisschoppen nodigen ieder, die onder de huidige omstandigheden lijdt, „en, die niet precies meer weet wat nu waar is en wat niet", uit „om de last van dat lijden op zich te nemen". Zij verwijzen naar Jezus, die in zijn leven ook perioden heeft gekend waarin hij meende door God verlaten te zijn. De vastenbrief probeert degenen, wier geloof is geschokt een weg te wijzen, waarlangs zij hun geloof weer kunnen opwekken. Wie tot geloof wil komen, moet beginnen met goed en eerlijk te leven. „Wij zullen God pas vinden, als wij er aan toe zijn, d.w.z. als het oog van onze geest niet troebel is door eigenwaan en zelf zucht". Wie ziqh zo voorbereidt, zal vroeg of laat dé stem van God horen en daar naar luisteren. Neem Iglo. Dan proeft u lekker vlees. Lekkere kruiden. Goede groenten. Oosterse ingrediënten. En niets meer. Dus 9een bijsmaak. Dat hoort niet. Doe zoals het wel hoort: neem Iglo nasi en bami. Dat is wijs. NASI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 BAMI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 Tenslotte doen de bisschoppen een beroep op hen, die zich door de hui dige ontwikkelingen minder bedreigd voelen. „Laat onder u geen tweedracht ontstaan, ook als ge met elkaar van mening verschilt. Houdt het contact open met elkaar en ook met hen die door God geroepen zijn tot het ge zag en eenmaal over hun leiding re kenschap zullen moeten afleggen". Zij vragen alle katholieken: „Ver groot de verwarring niet door onvol doende gefundeerde nieuwigheden of ondoordachte experimenten. Weest ook niet te haastig om hen te ver oordelen, die eerlijk zoeken naar nieuwe, eigentijdse vormen, waarin het geloof zinvol beleefd kan wor den". De brief wordt besloten met een oproep tot eenheid. (ADVERTENTIE) SCHIEDAM ROOSENDAAL MOSKOU (Beuter) Naar in Moskou verluidt is de Russische auteur Joeri Daniel, die in een ar beidskamp in de Sovjet-republiek Moldavië verblijft, in hongerstaking gegaan. Met hem zouden nog een aantal mensen, die een straf uitzit ten wegens tegen de staat gerichte activiteit, in hongerstaking zijn ge gaan, om een betere behandeling te krijgen. Daniel is in februari 1966 tot vijf jaar dwangarbeid veroor deeld. NA EEN AANTAL vergeefse pogin gen bij vorige gelegenheden is de Zuidafrikaanse gedelegeerde, dr. Naude, er donderdag eindelijk in ge slaagd de visie van zijn regering uiteen te zetten op de V.N.-conferen- tie over de handel en ontwikkeling in Nieuw-Delhi, zij het slechts voor een handjevol afgevaardigden. PARTIJEN betrokken bij de c.a.o. voor het grondborings- en buizen- leggersbedrijf hebben overeenstem ming bereikt over een nieuwe c.a.o. De uurlonen zullen worden verhoogd met 4y2 procent. De arbeidstijd wordt ingaande 1 oktober gebracht van 45 op 42% uur per week. De vakantie zal met twee dagen wor den uitgebreid. DE LEIDER van de Sovjet commu nistische partij, Leonid Brezjnez, en de Oost-Europese leiders hebben ge pleit voor eenheid in het marxistische kamp om de ideologische breuken te helen en de rijen te sluiten bij de confrontatie met het westen. PRESIDENT JOHNSON heeft giste ren het congres verzocht miljarden dollars beschikbaar te stellen voor een nieuwe aanval op wat hij noem de de crisis van de Amerikaanse ste den. De tijd dringt, aldus de presi dent. Hij wil in de komende vijf jaar 2.350.000 woningen laten bouwen, waarmee 2.34 miljard dollar is ge moeid. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vandaag vieren de strijdkrachten van de Sovjet-Unie het vijftigjarige bestaan. In Amersfoort zal een delegatie van de ambassade der U.S.S.R. bij de graven van Rus sische gevallenen een korte herden kingsplechtigheid houden. In Moskou wordt de jubileumdag gevierd zonder parade, aldus de militaire attaché van de Sovjet-Unie in Den Haag. Ter gelegenheid van de feestdag ontving gisteren de tweede secreta ris van de ambassade, Boris A. Ma- karov, de Nederlandse pers. Ambas saderaad Worokov hield een toe spraak waarin hij in het kort de ge schiedenis van het Rode Leger schets te. De heer Worokov bestreed de me ning dat er een tegenstelling zou be staan tussen het Russische streven naar wereldvrede en ontwapening enerzijds en het voortdurend ver-, sterken van de strijdkrachten ander zijds. Hij deed dit door op te merken dat „de geschiedenis van een halve eeuw van de strijdkrachten het be wijs levert dat het Sovjetleger er al tijd toe heeft gediend de agressie te gen het land van de Sovjets af te we ren en pal te staan voor het behoud van de wereldvrede". De heer Worokov zei voorts het dringend noodzakelijk te achten dat in Europa een stelsel van collectieve veiligheid wordt geschapen. Vervolgens werd een vorige zomer vervaardigde documentaire over de Russische strijdkrachten vertoond; een film met beelden, waarover de heer Worokov later, bij een glas Kau- kasische cognac, opmerkte dat het toch maar verschrikkelijk was dat dit allemaal nodig was. De film besloot met niet eerder in het westen ver toonde beelden van de indrukwek kende 1 mei-parade van vorig jaar, waarin monstrueuze raketten werden meegevoerd. Vandaag wordt op de ambassade van half zes tot half negen een ju bileumreceptie gehouden. Dat is dan voor wat Nederland betreft het hoog tepunt van een feest, waarvan de heer Worokov aan het slot van zijn speech opmerkte dat „het niet alleen een groot feest is voor het Sovjet volk, maar evenzeer voor alle vre- deskraehten in de wereld". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Polak (Justitie) weigert alsnog over te gaan tot publikatie van bepaalde gedeel ten uit het rapport van de commissie- Enschede over de gebeurtenissen in Amsterdam in 1966. Het gaat daarbij om standpunten van leden van het koninklijk huis, om meningen'van diverse ministers en over de plaatskeuze van het hu welijk van prinses Beatrix. Minister Polak zei gisteren bij de bespreking van deze materie met Tweede-Ka mercommissies van Justitie en Bin nenlandse Zaken, „dat openbaarma king hiervan in ons huidig staatsbe stel niet mogelijk is, hoewel het ma terieel misschien wel zou kunnen". DEN HAAG (ANP) Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is het inwonertal van Nederland in 1967 vermeerderd met ruim 126.000 personen. Daarmee bleef de bevol kingsgroei in het afgelopen jaar ach ter bij de toeneming van 158.000 per sonen gedurende 1966. Deze geringe toeneming was geheel het gevolg van de ontwikkeling van de buitenlandse migratie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Overheid en industrie betrachten de grootst mogelijke geheimhouding over de stichting van een proeffabriek (kosten 300 miljoen gulden), voor het maken van verrijkt uranium. Het procédé zal zijn het ultra-centrifuge-systeem. Deze fabriek zou uiteraard pas tot stand kunnen komen ais de experimenten volgens dit systeem, dat van belang is vanwege zijn relatief lage kosten, succesvol blijven verlopen. Het uranium is nodig voor het opwekken van atoomenergie. Elders in de wereld wordt voor het verkrijgen van verrijkt uranium het gasdiffusie-systeem toegepast. Met name in Amerika en Frankrijk ge beurt dit. In Nederland wordt, even als trouwens in Engeland en West- Duitsland, geëxperimenteerd met het ultra-centrifuge-systeem, waarbij snelraaiende trommels worden ge bruikt. Dit laatste systeem is tech nisch minder gecompliceerd en dui delijk minder kostbaar. De grote man van het Nederlandse onderzoek is prof. Kistenmaker. Naar verluidt zijn met name Phi lips, Shell en Werkspoor uitgenodigd zich financieel te interesseren in de proeffabriek. De besprekingen schij nen echter nog slechts in een eerste stadium te verkeren. Uiteraard zal ook de overheid deelnemen aan het project, De geheimhouding, die wordt betracht, heeft naast een industriële ook een politieke achtergrond. Het procédé kan immers ook worden ge bruikt voor de vervaardiging van atoombommen In het Nederlandse parlement is over deze kwestie onlangs nogal wat te doen geweest. Minister De Block (Economische Zaken) zou namelijk eind vorig jaar nagelaten hebben het Nederlandse project in te bren gen in de taakstelling voor een stu diegroep, die moet nagaan op welke wijze in de toekomstige behoefte van Europa aan verrijkt uranium moet worden voorzien. Daardoor zou de bewindsman het land schade hebben toegebracht, zo was de aanvankelijke opvatting. De bewindsman heeft WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft zijn goedkeuring gehecht aan het door de regering ingediende wets ontwerp ter afschaffing van de goud- dekking voor de dollar. Het wetsontwerp werd aangeno men met 199 tegen' 190 stemmen na een heftig debat tussen Democraten en opponerende Republikeinen be treffende de manier waarop de eco nomische gezondheid der Verenigde Staten hersteld moet worden. Krachtens de nieuwe wet zal 10,7 miljard dollar vrijkomen van de 12,1 miljard dollar aan goudreserves die bevroren waren als dekking voor de in omloop zijnde 43 miljard dollar aan bankbiljetten. LONDEN (Reuter) De Britse regering heeft gisteren in het jaarlijkse witboek over de defensie meegedeeld dat Engelands nieuwe, hoofdzakelijk Europese, defensierol de kracht van de NAVO belangrijk ten goede zal komen. Door de reeds aangekondigde drastische beperking van zijn verplichtingen elders in de wereld komen veel middelen vrij voor de Europese defensie. De reeds vorige maand bekendgemaakte bezuinigingsmaatregelen zullen niet onmiddellijk tot verlaging van het defensiebudget leiden. Voor 1968''69 is 2.271 miljoen pond uitgetrokken. (2.205 miljoen pond in '67/'68). De defen sie zal echter slechts zes procent vergen van het bruto nationaal produkt i.p.v. 6,5 procent vorig jaar De Britse regering zegt met haar moderne strijdkrachten in staat te zijn „tot de veiligheid van de NAVO-landen bij te dragen op een schaal die over eenstemt met onze pogingen om tot nauwere politieke en economische banden met Europa te komen". daarop een vertrouwelijk gesprek ge had met een kamercommissie. Van dit gesprek zal nog een ver slag gepubliceerd worden, zij het dat dit volgens insiders een soort samen vatting zal zijn, dat geen wezenlijke zaken onthult. Dit verslag laat erg lang op zich wachten, omdat het D'66-kamerlid De Goede, die zich rond deze hele kwestie erg actief be toont, het niet eens is met de weer gave van uitlatingen van de minis ter in-de besloten vergadering. ECHTELD (A.N.P.) In het Betuwse Echteld heeft de koe van veehouder P. de Krieger het leven geschonken aan een wel geschapen kalverdrieling, waar van twee stiertjes. De drie rood bonte dieren wegen samen 180 pond. De heer De Krieger heeft dit in zijn ruim 40-jarige vee houdersloopbaan nog niet eerder meegemaakt. (Van onze correspondent) SCHAESBERG Onder grote be langstelling heeft pastoor Miedema gisteravond zijn voorlopig laatste mis in zijn eigen kerk opgedragen. Door het ontslag van mgr. Moors is zijn functie vandaag beëindigd. Pastoor Miedema deelde de aanwezigen mee dat hij ter beschikking van de gelo vigen blijft en in de parochie zal blij ven wonen. Tijdens de dienst werd door de pa rochieraad meegedeeld, dat de pastoor zich geen zorgen behoeft te maken over huisvesting of financiële onder steuning, daarvoor zullen de parochi anen zorg blijven dragen. Het kerkbestuur is in zijn geheel afgetreden alsook allen, die enige functie in het parochieleven vervul den tot de misdienaars toe. Gelden uit collectes zullen niet meer aan het bisdom worden afgedragen. De gelden voor de missie zullen rechtstreeks aan de pauselijke missiewerken worden gezonden. Ten aanzien van het bisdom werd meegedeeld, dat de brief welke de bisschop aan alle parochianen ge stuurd heeft, om begrip te hebben voor de beslissing van mgr. Moors is geretourneerd met het verzoek begrip op te brengen voor pastoor Miedema. Ook werd de bisschop verzocht de parochiekerk af en toe ter beschik king te stellen van de pastoor. Op de naburige parochies is een beroep ge daan af en toe hun kerk beschikbaar te stellen voor aanhangers van pas toor Miedema. In Amsterdam hebben gistermid dag ongeveer anderhalfduizend bouwvakarbeiders een demon stratieve optocht gehouden als protest tegen het dreigende lot van de bouw-cao. Vooral minis ter Roolvink van Sociale Zaken moest het ontgelden, omdat vol gens een spreker „het eisenpak ket voor Roolvink toch onaan vaardbaar zal zijn." Rechts op do voorgrond Klaas Staphorst, spre kend tot de demonstranten. (ADVERTENTIE) KAMERBREED "VQ MOTECHT P. STR. MTR. POSTBUS 39 - HILVERSUM isKï"' (VERVOLG VAN PAG. 1) In Saigon meent men dat de ver slechtering van de toestand in de noordelijke provincies Quang Tri en Thoea Thien er de oorzaak van is dat de Amerikanen ten koste van alles Hné willen heroveren. Som mige Amerikaanse militaire deskun digen menen, dat deze provincies, met uitzondering van versterkte plaatsen als Gio Linh, Dong Ha, Camp Carroll, de stad Quang Tri, Quam Loi en Klie Sanh, nagenoeg in handen van de Noordvietnamezen zijn die daar hun sterkte de afge lopen drie weken van 40.000 op 50.000 man zouden hebben gebracht. Als men Hué eenmaal vast in han den heeft kan van daaruit de weg verbinding Danang-Dong Ha worden hersteld en de omsingeling van Quang Tri worden doorbroken. Men gist in Saigon voorts naar de plannen van de Noordvietnamese minister van defensie, generaal Giap. De Vietcong eri de Noordvietnamezen oefenen druk uit op vier plaatsen en men verwacht bij één van deze plaatsen dan ook een slag. Het zijn Saigon, Khe Sanh, de kustvlakten van de noordelijke provincies Quang Tri en Thoea Thien en, Dak Tö, waar vorig jaar een hevige slag woedde. De Amerikaanse luchtmacht bom bardeerde gisteren voor de eerste maal het radiostation van de Noord vietnamese hoofdstad, vijf kilometer buiten het centrum gelegen. Men wist niet of de toestellen treffers hadden geplaatst, maar gisteravond was de zachte stem van „Hanoi Han- na", speciaal voor de Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam bestemd, duidelijk te horen. De afgelopen twee dagen zijn in Saigon nog meer vooraanstaande fi guren „onder bescherming" van de politie geplaatst, nadat dit al eerder was gebeurd met de boeddhisten leider Thitsj Tri Quang en de bur. gerkandidaat bij de presidentsver kiezingen van vorig jaar Troeong Dinh Nzoe. Tot degenen, die nu ook zijn aangehouden behoort Ho Thong Minh, minister van defensie tijdens het bewind-Diem. De zeven landen die in Vietnam deelnemen aan de strijd tegen de Vietcong en de Noordvietnamezen. zullen op Zt april te Wellington, de hoofdstad van Nieuw-Zeeland, een bijeenkomst houden om de ontwik keling van het conflict te bespreken. De laatste bijeenkomst van deze lan den is op 20 maart van het vorige jaar op het eiland Guam gehouden. (ADVERTENTIE) Want vlees is rijk aan waardevolle eiwitten. Bovendien, vlees is goed voor de lijn. Vandéérvlees uw hoofdschotel, elke dag I

de Stem | 1968 | | pagina 5