'fff Pastoraal Beraad buigt zich over taakstelling Hier en d aar in eige n stree Renniês uit srs Half maart ook bij ons Duitse programma s Officier: dader opnemen in krankzinnigengesticht De zwartbont-fokkerij in Zuid-W est-Nederland choco- kun je Frans Molenaar had carnavaleske invallen papier voor uw '—pen m, 7mttittteke! Marde tttedië Ie tiaar buitenm: tewaslambih! Nieuw kerkgebouw Even uitblazen mevrouw Waar is de voordeur? Appelcrisis officieel voorbij 2gezinsflessen89ct De Alpheuse moordzaak Cog»ac j Kaynal *3,85 flés i/i/u/w direkt Adviesraad Inkomsten bisschop Brandend maagzuur, Zender in Wezel limonade Mm Samenstelling Kamer van Koophandel ,T apetenmannen' en rijke' beleggers nog steeds actief i „Boemeldonck" Anti-carnaval (II) Jaarboek met interessante cijfers //7fl/flp tachtig 20 ->v DAGBLAD BE STEM VAN VRIJDAG 23 FEBRUARI 196S (Van een onzer verslaggevers) BREDA De taakstelling die het Diocesaan Pastoraal Beraad zichzelf voor de toekomst moet opleggen is een onderwerp ge weest waar het Beraad in het bis dom Breda woensdag een groot deel van zijn vierde vergadering aan heeft gewijd. Bisschop Ernst, die de vergade ring leidde, bood in zijn ope ningstoespraak al enkele wensen aan: „Wij moeten ons opnieuw bezin nen op het geloof en de kerk, die tot ons zijn gekomen in gestalten uit het verleden. „De wijze waarop de kerk haar laak moet vervullen in de wereld moet herzien worden. Het moet niet meer zoals in het verleden door be voegdheid tot ingrijpen op het ter rein van de beschaving. Maar hoe w cl? „Voor de hervorming van de kerk ls nodig: opnieuw ontdekken van het christelijk geloof volgens het evan gelie en van de taak van de kerk in de samenleving; het respect voor de menselijke persoon in het leven van de kerk; nieuwe verhoudingen in de organisatie van de kerk volgens de mocratische geest; en heel bijzonder aandacht voor de t„ak en de levens wijze van de dragers var. de ambten in de kerk. Hulpverlening voor de leden van de kerk om zich de veranderingen die gaande zijn persoonlijk eigen kun nen maken, hijzonder voor hen die in geestelijke nood zijn geraakt. Het Diocesaan Pastoraal Beraad kwam gisteren niet toi een uitspraak aangaande zijn taakstelling, maar toonde wel een duidelijk verlangen naar verbreding van visie. Er werd o.a. gevraagd naar een nadrukkelij ke en omschreven opdracht tot hulp verlening. Ook werd uitvoerig ge discussieerd over het al dan niet aan trekken van deskundigen om kern problemen toe te lichten, over de wenselijkheid jongeren en niet-katho- lieker bij het Beraad aanwezig te doen zijn. over de zorg voor missie en ontwikkelingswerk en over het aantal malen dat men'jaarlijks bij een dient te komen. Over dit soort verlangens zal de leden van het Be raad de komende maanden een vra genlijst worden toegezonden, waarna uit hun wensen een nieuw ontwerp statuut kan worden samengesteld. Een ander punt van gesprek in het Beraad was de oprichting van een Diocesane Charitas-instelling en van soortgelijke instellingen streeksgewij ze Ontwerpreglementen werden »et overgrote meerderheid aange nomen. De ervaring sinds 1 januari 1965 met de Parochiële Charitas Instellingen heeft om een activiteit op bredere schaal gevraagd Daarin willen de di- ADVERTENTIE) ocesane en regionale instellingen voorzien. Een van de oogmerken hiertoe is, dat een betere besteding mogelijk wordt van de gelden, die maandelijks via de Caritascolleete worden inge zameld. Om een soepel beleid op dit stuk in de hand te werken is het mogelijk de grenzen van de regionale charitasinstêllingen te laten samen vallen met die van het maatschappe lijk werk in dezelfde streek. Zonder stemmen tegen of onthou dingen ging het Diocesaan Pastoraal Beraad akkoord met de oprichting van een financiële adviesraad voor het bisdom. Hij zal bestaan uit na der aan te zoeken deskundigen, die zonodig ook van buiter het bisdom kunnen komen. De oprichting houdt verband met de groeiende proble men rond de financiering van bisdom en parochies. De nieuwe raad zal de bisschop ad viseren bij het beheer van roerende en onroerende goederen en bij het opstellen van de jaarlijkse begroting, balans en exploitatie-rekening. Hij zal kunnen adviseren inzake de ver werving van de benodigde middelen en inzake een doelmatige admini stratieve organisatie. De leden zullen worden benoemd voor ten hoogste twee periodes van vier jaar. Een ander financieel aspect, dat het Diocesaan Pastoraal Beraad kreeg voorgelegd, was omzetting van het zogenoemde „cathedraticum" Tot dusver ontving de bisschop in komsten uit kerkelijke functies, zo als toediening van het vormsel, een wijze van financiering die niet meer als van deze tijd wordt geoordeeld. Daarom besloot het Diocesaan Be raad jaarlijks een vaste bijdrage aan de parochies te vragen van drie cent per parochiaan. De totale inkomsten blijven vrijwel gelijk. Het voorstel tot oprichting van een priesterraad, waarover de vergade ring zich vorige keer reeds zeer kri tisch uitsprak, werd teruggenomen. Wel gingen de gedachten naar een commissie ter behartiging van het welzijn der priesters. De agendacom missie ontving de opdracht, hierover voor de volgende vergadering een nieuw ontwerp gereed te maken. (Van onze correspondent) SINT-ANNALAND Het nieuwe kerkgebouw van de gereformeerde gemeente in Nederland zal vandaag officieel in gebruik worden geno men. Om zeven uur wordt er een extra kerkdienst in het nieuwe ge bouw gehouden, waarin ds. J. Pan- nekoek uit Terneuzen zal voorgaan. RESTAURANT BODEGA „DE ABDIJ" Abdijplein 5 - tel. 01180-4685 middelburg Uniek gelegen in het histo risch Abdij complex. Exclu sief restaurant in antieke stijl en omgeving. Ook plate-service ■i'iüiüiüBiiiiiai i'iV'ïKiiniiiii limn Onder de Nederlandse modeont werpers neemt Frans Molenaar (27) sedert kort een beduidende plaats in. Hij richtte deze week de schijnwer pers op zijn mannequins, die de voorjaarsmode 68 toonden voor pers en (vooral jonge) genodigden. Na de show hadden wij een vraag die door Ue drukte onbeantwoord bleef: „Voor wie ontwerp je, Frans?" Wij menen te weten dat Liesbeth List in een van zijn fantastische ont werpen optrad tijdens een buiten lands/ tournee, maar kun je met het jnaken van showpakken een eouture- huis aan de Amsterdamse Van Baar- lestraat laten draaien? Zeker is het, dat hij zijn vorige collectie in zijn geheel naar Amerika heeft verkocht. Als deze laatste collectie er ook heen gaat, staat het vast dat de meisjes daar meer durven dar hier. Eerlijk heidshalve: op deze première waren wel enkele modellen waarmee een gewoon mens gelukkig kan zijn. Maar zij bleven in de minderheid en werden overdonderd door een aan- ïvr?°tte en carnavaleske invallen. -Mijn ontwerpen geven eenvoudige, architectonische en beweeglijke lij- fien aan", zegt Molenaar. Dat is waar: een dwarsnaad over de borst beweeglijkheid naar beneden voor de rechte en de tentjurkjes. Hetzelf de recept, maar een tweede dwars naad op de heup, vanwaar uit vier losse panelen zwieren, voor de man tels. Onder deze zeer korte mantels en ^ssen de panelen door geeft hij een kijk op het bijpassende bermuda- orts. smalle broeken tot vlak bo ven de knie. Die bermuda's spelen bij Molenaar ol de belangrijkste rol, ook onder nnni-tentjurkjes en vaak bij tailleur- 2* met handbrede ceintuurs. Een «ncier telkens weerkerend detail in h? collectie is een kraag, aan de enterkant matroos, aan de voorkant terkantê slabber. Ofschoon zwart, en bruin de hoofdtoon voeren, Als de bewoners van dit huis aan de Rouaansekaai in Middelburg een carnavalslied zouden componeren, zou de eerste regel kunnen luiden: „Mien, waar is de voordeur?" In het huis met de trapgevel, midden op de foto, ontbreekt een voorin gang, zodat men zich af zou kunnen vragen of de bewoners door de ra men naar binnen gaan of via het kelderluik. Zeer moeilijk behoeven zij het zich echter niet te maken. In het aangrenzende pakhuis rechts, naast het bewuste huis, bevindt zich de toegangsdeur. Vermoedelijk hebben beide panden in het verle den één eigenaar gehad, die om zich in zijn woonhuis een redelijke voorkamer te verschaffen de voor deur maar naar z'n pakhuis heeft verplaatst. Van deze rariteiten bezit Middel burg er twee. (ADVERTENTIE) druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! (ook gecombineerd in ruiten en oos ters aandoende dessins), zijn gif groen, geel rood, en oranje ook hier in tel, zowel voor linnen en katoen als voor vilt en wollen gabardine. Het. model „Nikkelen Nelis" echter is van dunne aluminium kettinkjes vanuit een nikkelen brede halsband neerhangend tot dito gordel en kuit banden. gedragen over een witte maillot. Handwerkpakketten Handwerksters die een schelle koord willen borduren, kunnen zelf een ontwerp maken of gebruik ma ken van kant-en-klaar pakketten, waarvar de prijzen ongeveer tussen de f 12,— en f 30,— liggen. Met dit bedrag is men echter nog niet klaar. Beugels en andere afwerkbenodigd- heden moeten nog apart worden ge kocht. Wendt men zich voor de af werking tot een handwerkwinkel, dan komen er ook daarvoor kosten bij. Alles bij elkaar is men al gauw tweemaal de prijs van het pakket kwijt. De Consumentenbond ging na of het handwerken met deze pakketten feilloos en moeiteloos verliep. Dat bleek niet helemaal het geval. De in geschakelde handwerksters bleken wel eens te weinig stof of te weinig garen van één of meer kleuren in de pakketten aan te treffen, terwijl er soms ook storende fouten in het patroon voorkwamen. De informatie op de pakketten was vaak onvol doende; de aanwijzingen waren meestal niet in het Nederlands ge steld. De Consumentenbond concludeert dat er ondanks deze ongemakken met de handwerkpakketten wel rede lijk te werken valt, doch raadt de handwerkster aan het pakket in een winkel te kopen, waar ze zonodig terug kan komen voor ontbrekend garen en voor hulp of advies. DEN HAAG (A.N.P.) Met in gang van vandaag is de crisis voor appelen geëindigd. De crisis ontstond vorige week, toen drie marktdagen achtereen de prijzen van Golden De licious op de fruitveiling te Gelder- malsen beneden het vastgestelde mi nimum waren gebleven. Vanaf vandaag geldt weer uitslui tend de minimumprijsregeling van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland. Het centraal bureau schat dat 300 ton appelen uit de markt genomen zijn. De totale vergoeding hiervoor wordt geraamd op 45.000 gulden. Het was de eerste maal dat de E.E.G.- interventieregeling op de Nederland se fruitveilingen toegepast werd en dat tegen een vastgestelde crisis- prijs appels uit de markt werden ge nomen. De veilingen krijgen per circulai re te horen dat bij een eventueel volgende appelcrisis de interventie prijzen niet hef. maximale niveau zullen bereiken. De E.E.G.-verordening, die bij een appelcrisis geldt, vermeldt een heel schema vgn interventieprijzen, ook voor eventuele herhalingen van een crisis. Deze prijzen zullen bij een volgende crisis hoger zijn dan nu. Dit kan voor fruittelers aanleiding zijn om appelen vast te houden in koelcellen tot een volgende cri sis, zodat zij een hogere vergoeding kunnen krijgen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het lang verwachte ogenblik, dat de televisiekijkers in Brabant en Zeeland ook de Duitse programma's kunnen ontvangen, is bijna aangebroken. Half maart wordt de nieuwe, zeer hoge en krachtige zender in Wezel in dienst gesteld. Voor Zuid-Neder land is dit, temeer nu de beide Belgische uitzendingen in Zuid- Nederland zo slecht worden ont vangen, een aantrekkelijke uit breiding van de keuzemogelijk heid met de programma's van Duitsland I en Duitsland III. De zender in Wezel is nagenoeg vierhonderd meter hoog en heeft een reikwijdte van ongeveer -twee honderd kilometer, zodat Amster dam en Rotterdam binneit.het.bereik liggen Midden- en West-Brabant zul len de Duitse programma's dus uit stekend kunnen ontvangen, evenals Zeeland, maar aangezien de grens van de reikwijdte bij Middelburg ligt, zullen de westelijke strook van Walcheren en West-Zeeuwsch-Vlaan deren er juist buiten vallen. De uitzendingen van Wezel zijl alleen te ontvangen met toesteller geschikt voor UHP-ontvangst. Da zijn die toestellen, waarmede de uit zendingen van Nederland II kunnei worden ontvangen. Duitsland I zi op kanaal 46, Duitsland III op ka naai 35, Onder gunstige klimatolo gische weersomstandigheden bestaat ook nog de mogelijkheid, dat 't twee de Duitse programma op het t.v. scherm komt (op kanaal 48), maar deze zender werkt met minder enei' gie, zodat men zich daar niet teveel van moet voorstellen. Degenen, die de Duitse programma's willen ont vangen, moeten er wel toe overgaan hun antenne daarvoor aan te pas- lADVERTENTIE) a (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA De officier van justi tie heeft zijn requisitoir gehouden in de zaak contra de 60-jarige P.V. uit Alphen, die 15 april van het vo rig jaar zijn vrouw met een deur hengsel had vermoord. De zaak was 7 september j.l. aangehouden omdat de rechtbank een nader psychiatrisch onderzoek wenste. Mr. A. Kalthoff eiste geen gevangenisstraf maar wel opname in een krankzinnigenge sticht en terbeschikkingstelling van de regering. Hij sluot zich hiermee aan bij het laatste rapport van de psychiater. De verdediger wilde zich gaarne aansluiten bij de conclusie van de officier. P.V.. die vader is van 15 kinderen, heeft indertijd zjjn vrouw, die gescheiden van hem bij haar dochter inwoonde, neergeslagen. De vrouw werd daarbij de schedel inge slagen. De verdachte meldde zich na zijn daad onmiddellijk bij de dienst doende wachtmeester van politie, die echter op patrouille was. Daarop ging hij naar het gemeentehuis (hij was gemeentearbeider), waar de burge meester onmiddellijk de rijkspoli- ie waarschuwde, toen hij hoorde wat 'r gebeurd was. De verdaci te is la- er overgebracht naar een psychia- nsche inrichting. Aan de moord s 'n huwelijksleven vol ellende voor afgegaan. De man was zeer wan- rouwig tegenover zijn vrouw, die hij meermalen bedreigde. De uitspraak van de rechtbank vindt over veer tien dagen plaats. sen. Aan de bestaande mast moet een extra-antenne worden bevestigd (evenals indertijd voor de ontvangst van Nederland II), die met een af zonderlijke kabel met het toestel wordt verbonden. De kosten daarvan zullen vijftig a vijfentwintig gulden bedragen. Nauwkeurig is dit niet be kend omdat de handel eerst de ont vangst van Wezel wil afwachten om de zogenaamde veldsterkte, waar de antenne aan moet worden aangepast, te kunnen nagaan. De noodzakelijke antenne-uitbrei ding is van dien aard, dat zij duur der wordt, naarmate men verder van Wezel verwijderd is. In Tilburg bijvoorbeeld zal een antenne om streeks vijf gulden goedkoper zijn dan in Breda en in Bergen op Zoom. Willen degenen, die dus buiten het bereik van de nieuwe Duitse zender wonen, toch de uitzendingen ontvan gen, dan zijn er voorzieningen nodig die omstreeks honderdvijftig gulden vergen. Of dan werkelijk een goede ontvangst kan worden gegarandeerd kan pas worden bepaald als dezen der eenmaal in werking is. Dege nen, die op een centraal antennesys teem zijn aangesloten behoeven in de meeste gevallen geen voorzieningen te treffen. Toen de stichting van de nieuwe zender in Wezel werd aange kondigd, is bij de bouw van de mees te centrale antennes reeds rekenin gehouden met deze uitzendinge, Mocht dat niet het geval zijn, dan >ok voor deze in het algemeen ov tere centrale systemen alleen he bevestigen van een extra-antenne aa: ie bestaande mast nodig. Voor de bezitters van een kleuren oestel betekent de komst van d nieuwe Duitse zender een belangrij ke uitbreiding van het aantal uren waarop uitzendingen in kleur kun nen worden ontvangen namelijk onge veer twintig uur per week. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Voor de periode 1968-1972 zal de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland de volgende sa menstelling hebben: Industrie: ir. J. P. Berdenis van Berlekom, Middelburg, ir. W. M. Burck, Zierikzee, M. Doeleman HJzn, Zierikzee, P. R. Grund, Middelburg, C. Hoek, Goes, J. W. Hupkes, Mid delburg, C. F. v.d. Peijl, Kloetinge. Groothandel en tussenpersonen: B. W. Alink, Wemeldinge; K. van Ever- dingen Vlissingen; A, Hoogesteger, Goes, J. A. Kuijs, Goes; A. C. J. Maljers, Middelburg; J. Merison, Kloetinge; J. H. Roose, Goes en J. Valkier, Kortgene. Detailhandel: W. P. J. Baars, Mid delburg; M. Looyen, Goes, P. H. A. Roovers, Middelburg, G. Timmerman Zierikzee, C. Verton. Middelburg, J. H. C. Vroom, Middelburg, A. M, Zuidweg-Burger, Krabbendijke. Ambacht: C. A. Kammeraad, Mid delburg (tevens voorzitter van de Ka mer); W. Koster, Krabbendijke; A. C. Polderdijk, Nw. en St.-Joosland: P. Steutel, Zierikzee en F. van de Velde, Vlissingen. Horeca en recreatie; E. T. Oos- 'erhuis, Vlissingen. Vervoerswezen: L. Leendertse, Krui- ningen; J. P. L. van Manen, Mid delburg, I. Nouwen, Zierikzee en R. J. van Strien, Middelburg. Bankwezen: J. Germing, Goes en A. Reijersë, Middelburg. Verzekeringswezen: P. Steutel, Middelburg. Visserij: B. W. Schot, Zierikzee. Secretaris van de Kamer is voor de komende zittingsperiode, mr. W. M. Otten, Veerseweg 89, Veere. (ADVERTENTIE) POEDER- CREME - OLIE-ZEEP WAT MIJNHARDT MA^KT IS .GOED (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Uit meldingen, die de rijkspolitie in Zeeland af en toe bereiken, is gebleken dat de „fi nanciële suikeroompjes" nog altijd operationeel zijn. Het zijn teams van twee mannen, die advertenties plaat sen, waarin zij onroerend goed „tegen elke prijs" te koop vragen. Ook mel den zij zich wel eens aan als reflec tanten op advertenties, waarin men sen vast goed te koop aanbieden. Hun verhaal komt neer (zoals wij al eerder meldden) op hun bijzondere relatie met een rijke belegger (soms wordt een Zwitserse instelling ge noemd), die tegen abnormaal hoge prijzon onroerend goed in Nederland wil kopen. De verkoper, bij wie grote verwachtingen worden gewekt, be taalt veelal graag de enkele honder den guldens, die de „bemiddelaars" hem bij vooruitbetaling vragen en waarmee zij hun bemiddelingskosten moeten dekken. Zijn die „eerste" kos ten eenmaal voldaan, dan ziet men de suikeroompjes niet meer terug en het geld evenmin. Ook de „Tapetenmannen", stoffen- verkopers uit Tilburg, zijn de laatste tijd bijzonder actief. Krachtig gehol pen door de naïviteit van vele men sen die op koopjes azen, verhandelen zij kostuumstoffen van inferieure kwaliteit tegen hoge prijzen. Hun verkoopsmoes is waterdicht. Zij hebben een stoffenbeurs bezocht, moeten snel terug naar Zwitserland of Duitsland en willen nog even gauw enkele overgebleven showcou pons van de hand doen. Zij vertellen hun verhaaltje vaak in gebroken Duits. Op Tholen hebben 7,ij, behalve dat zij een landbouwer een paar coupons wisten aan te sme ren, waarmee de man niets beginnen kon, een wisseltruc toegepast. Zij vroegen de man of hij Belgische francs, die zij kwijt wilden alvorens naar de „Heimat" terug te gaan, wil de wisselen. De landbouwer, niet in het minst op de hoogte van de wissel koers, betaalde ongeveer f 700.- voor een pakket franken ter waarde van ruim f 200. (ADVERTENTIE) timp. n.v, Boomsma leeuwarden Dat was een carnavalsfeest om nooit te vergeten, de'n antree met die Blaos? kapellen, Prinsen, Raden van Elf met heel hun aanhang, goed een had er den Bok bij, da's ook geen ramp - sommigen brengen hun vrouwelijk schoon mee anderen hun vee. Dan een pittig welkomstwoord van Prins Reinier, voor elke Prins met aan hang, met 'n prachtige oorkonde toe, en muziek van z'n hofkapel uit Boe meldonck. Vervolgens dat ontzettend maal, volle tafels werden over de hoofden heen ge dragen. en voor iedereen neergezet, dië'n Bok was er ook nog steeds bij, maar hij was nog niet gaar, en Bokken zijn zowiezo al niet te vreten, toch wel zielig, later kwamen we hem tegen in de kelder, stik alleen, 'n pintje bier wou hij ook niet. daar was ie weer te Bok kig voor. Maar goed, alles bij elkaar was 't een zeldzaam feest, een histo risch carnavalsfgebeuren, 't was ont zettend In Boemeldonck heerste 'n zeldzame sfeer, waar elke groep op zijn eigen manier ten volle heeft kunnen bijdra gen, en evenzoveel heeft moeten genie ten. Bij het lezen van het stuk hierom trent in uw blad van maandag echter, dachten wij, wat hebben we nou aan de fiets hangen, buiten dië'n Bok dan. Geen woord over de organisatie het initiatief, en was zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Driekes dan niet een van ons, en onder ons, waarom was hij beschroomd, dat is vast geen virus ziekte, we hebben er verder geen op gemerkt die er last van hadden, en 'n bozen oom kun je mee carnaval altijd beter thuis laten, al is 't alleen maar voor de stemming. Dan nog die vermeende valstrikken, en Prins Driekus annexeren, kom nou, zo waren die Hofdames en Dansmarie kes nou echt niet, ze lieten wel 'ns er gens een oogje op vallen, maar dat was heel wat anders. Goed Prins Driekus heeft zijn schroom dan weer laten val len, was ie daar ook weer vanaf. Maar volgend jaar hoopt Hij (en w(j met hem) de Groot Bredase gedachte v©or de Westbrabantse te laten vallen, die klap horen we dan wel, maar wij in onze onschuld meenden nou net dat dit al was gebeurd, te Boemeldonck. Resumerend; aan de hand van Uw artikel, met alle respekt, Driekus- Driekus-Driekus (en 't is nog lang geen Driekoningen), komen wij uit dit stuk- ske in Uw blad niet uit, ofwel is de Bredase carnaval dan toch nog een beetje verpolitiekt, of wie van de drie: (buiten dië'.n Bok)wij hebben het niet gesnapt, en toch verrekt Vetil plezier gehad of Zijne Doorluchtige Driekus snapt 't niet ofwel Uw verslaggever snapt er geen barst van. 't Is carnavalesk bedoeld, wij gaan niet in beroep, tegen welke uitspraak dan ook. Met de groeten aan den Bok, HANNES I VAN TRAAYE Het was een heerlijk feest. Daarin heeft Hannes I gelijk. We verdenken hem er echter van, niet, zoals onze ver slaggever, onder het drinken en eten door geluisterd te hebben naar de toe- praken van de diverse prinsen, maar +e veel naar de Hofdames en de Dans- nariekes te hebben gekeken. Hetgeen nze verslaggever niet mocht. Hetgeen speet. (Redactie) De heer J. A, J. Straeter te Ooster- iut, moet mijns inziens zo snel moge- k een anti-carnavalscoinité vormen, 'ant, stel dat iedereen pro zou wor- ■n. dan had het carnaval geen zin eer. Want met carnaval kan men juist 1 mild en charmant de betrekkelijk- -id van alledaagse dingen laten zien. .T, JANSTEEN, P. J. A. DE HOON (ADVERTENTIE) (Van een correspondent) BREDA In het nu verschenen en twee boekwerken van behoorlijke omvang omvattende jaarboek 1967 van Het Nederlandsche Rundvee Stamboek worden dertig zwartbonte koeien vermeld, die in hun leven meer dan 100.000 kg melk hebben geproduceerd; 17 daarvan zijn pre ferente stammoeders (één R-koe, de andere K.S.), 8 K.S.-koeien, 3 R- en 2 S-koeien. De meeste van de der tig zijn Noordhollandse koeien (17), Brabant en Zeeland hebben nog geen 100.000 kilo-koe. De hoogste produktie uit Noord- Brabant wordt vermeld van de pre ferente R- koe Bertha 1 van G. A. v. Meel te Wagenberg, die in 14 lac- tatieperioden (4726 dagen), 76.486 kg melk met 4,07 pet. vet geproduceerd heeft. Tweede is de preferente K.S.- koe Hoekster Bertha 5, v. Bram F. R.S. van A.C. Verheijen te Ulicoten (14-4573-75991x4.10, derde de pre ferente K.S. Milkje 39, v. Pompster Verwachting, van P. C. G. van Dorst te Etten (70390x3,64) en vierde Zijke 3 R van C. H. Geerts te Moer gestel (70.004x3,76); de andere halen geen 70.000 kg. Aan een 400 beste producenten en dito moeders werd 't predikaat „pre ferente stammoeder" verleend, ook meest uit N.-Holland. Uit het zuid westen behoren tot deze elite: Ber tha 66 (v. Adema 20 v. d. Wouhoe- ve) van Ant. C. Meesters Az. te Roo sendaal; Betsy 16 (Klaskes Eduard 2) van Alph. Verhulst te Roosendaal; Fransje 6 (Antje's Socrates) van Er ven M. de Regt te Nispen; Imella (Jetje's Adema 2) van Gebr. van Gastel te Roosendaal; Koosje 10 S (Friso Diamant) van Ant. v. Aren- donk te Bavel; Gerda R van W. v. Lier te Hoeven; Agnus 23 (Raerder Nico) van C. A. Buiks te Oosterhout; Jaantje 11 (Frans Y 107) van P. A. Maes te Hoeven; Gonda v. Reba (Erna's Eduard) van H. Begheijn te Koewacht; Imella 9 (Broekster Jeltje's Eduard) van Gebr. v. Gas tel te Roosendaal; Martha 11 (Joop) van J. A. Potters te Roosendaal; Betje 45 (Pietje's Edurard F.R.S.) van F. H. M. v. d. Brink te Roo sendaal; Treesje 7 (Harkera Keur vorst) van A, A. Schoenmakers te Raamsdonk; Leuntje 15 (Sylvanus 62) van Fa. Tolenaars-van Elderen te Nieuwendijk; Marie 11 (Wytsturt Anna's Adema 3) van C. H. de Regt te Leur en Pietje 31 (Amarilla's Net- te's Diamant) van S. Jochems te Zun- dert. Bijna alle K.S.-koeien (1 R en 1 S). Een dertigtal koeien werd opge nomen met de zeer hoge exterieur- waardering A en 90 tot 93 punten. Deze zijn nogal verdeeld over ver schillende provincies: 13 uit Drente, 4 uit Noord-Hol land, uit Zuid-Holland, Overijssel en Noordoost-Polder ieder 3, uit Gel derland 2 en één uit Groningen, de Z.O.P. en Utrecht. De afdeling der vrouwelijke dieren wordt besloten met de vermelding van zo'n 1400 produktiekoeien: P.R. is een nieuw predikaat voor oudere produktieve koeien.

de Stem | 1968 | | pagina 13