Noorse papierfabriek start productie nog dit najaar Op 15000 m2 in Terneuzen: eet'n appel! Franse wandtapijten in vleeshal Middelburg 100 6ULDEN Hotels voor carnaval volgeboekt Rath Doodeheefver In het zonnetje op de Boulevard snoep verstandig: Borms te $t.-Niklaas overleden Rector Ver ster pastoor te Hontenisse D. Schutz VANDAAG Je MORGEN ieei nieuws uit stad en streek op pag. 3-5 Jongeman met auto tegen gevel woning TECHNIEK EN BEWOGENHEID Overplaatsing bij belastingdienst Beroepingswerk Zeventig jaar getrouwd Nieuwe LTS in Zierikzee P Pure pak Topjaar verwacht Omzet Ruzie met pastoor Kapelaan loopt weg uit parochie Alweer zon ijzerslerk staaltje van X Klachten over de toegangsweg naar industrieterrein DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 21 FEBRUARI 1968 Lvan Straaten, 138, 664 bnste inlichtingen BURG is Expositie Franse wandtapijt™ urn- Angélique en de koning u veekschool 20 uur j hedendaagse schilderkunst llET acke 14 uur Bejaardenmiddaj lis 19 uur Raadsvergadering fcntehuis 19 uur Raadsvergadering Iendijke entehuis 19 uur Raadsverg. RPEN 12, 14, 16, 18, 20, 22 uur Echt- jig op zijn Italiaans 18 j I 12, 14, 16, 18, 20, 22 uur Le Grant hes 14 j J 12, 14, 16, 18, 20, 22 uur Tonv li ■■lijk 14 j ■s 12, 14, 16, 16, 20, 22 uur Muziek 3hart a.l. ftsades 12, 14, 16. 18, 20. 22 uur Wil. ■elen 18 j 12, 14, 16, 18. 20, 22 uur Wat een tie a.l. 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22 uur Mid. Jiacht 18 j n 14, 16, 18, 20, 22 uur Peter Gun n 12, 14, 16, 18, 20, 22 uur Het dode J ble 12, la, 16, 18, 20, 22 uur Pa. |Ieleider 18 j 12, 14, 10, 18. 20, 22 uur Terut I hel 18 j [IOUT ai 20 uur Nevada Joe 20 uur Django E ine 20 uur Alles op zijn tijd 18 j. It Huis 20 uur De man die miljoe- Ivaard was 18 j n 20 uur Wat een vakantie a.l. looi 20 uur Superargo tegen Dia- \s 18 j 20 uur De boot der verrassb i.l. Jnle Bonnie en Clyde 18 J (tic De ontsnapten der Ardenner Ik heb Raspoutin gedood 18 j Het eindspel 18 j De grote slag van de zeven man ban goud 18 j 5LAAS liry Bonanzo. sneller dan de win Je Een dozijn ploerten |Vampiers op het bal Jerry Cotton betaalt contant DIJKE uur Rode-Kruisfilm In bus 20 uur mvergadering Groene-Kruis ELBURG fïuifkar 19.30 uur ng filatelistenvereniging „Delta" [ïuis Exp. Franse wandtapijten ERPEN lopen: Als onder vandaag 20 uur Storm over Firenze 20.30 uur Kent u de melkweg' 19.30 uur Prins Igor &E lopen: Als onder vandaag lekeider 20.30 uur rernederden en de gekrenkten Jopen: Als onder vandaag 120 uur In wankel evenwicht CLAAS lopen: Als onder vandaag /k' se&u als laudlcpez- ik Leee hst vak aam op dit bu/teu dieust*: (sesteide ba au vak I Dit is het ontwerp van de Noorse papierfabriek, die nog dit jaar in Terneuzen zal worden gebouwd. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondente) TERNEUZEN De jongeman J. J.D uit Graauw had op 10 december van het vorig jaar met enkele vrien den twee meisjes en een jongen - een uitstapje gemaakt dat in St.- Jansteen op een nare manier een vroegtijdig einde kreeg. Over de Siechtendijk reed D. de Hoofdstraat in, waar hij via het rijwielpad te- 8en de voorgevel van een huis tot stilstand kwam. De meisjes werden hierbij gewond. D. zelf ook, en het verdroot de officier mr. Th. Lebret jlat D. „het eerst over zijn eigen bol letje stond te praten", eer hij aan dacht schonk aan de verwondingen van de meisjes. D. zei ter veront schuldiging dat hij de straat te ver was ingereden, en toen bij het draai en in een slip raakte op de gladde ®e8- De auto en de gevel van het huis werden flink beschadigd. De of- ®ier noemde dit een randgeval, waarbij men „als men maar even zlJi neus buiten het procesverbaal steekteen lichte alcoholgeur waar neemt" D had destijds gezegd vier vijf pilsjes te hebben gedronken. e officier eiste f 150,- boete olus een voorwaardelijke ontzegging van 5e "jbevoegdheid voor een tijd van j™ maanden. Bij dit laatste sloot kantonrechter zich aan: de boe- 16 bepaalde hij op f 100.-. 'ian een onzer verslaggevers) «^■■NIKLAAS (B> De heer A. ovm Sj te ^'-'Niklaas is plotseling leden. Zaterdagavond j.I. was de aanwezig bij de opening van ke i .."^''"-expositie te Huist, wel- I1 ,"-'f enige dagen tevoren geju- "hl had. hied heerB°rms was hiertoe uitgeno- m zijn functie van vice-voorzit- fotoclub St.-Niklaas. Hij üeri„n toto- en filmwereld 'n zeer stUUrje ,e.n bekende figuur. Onlangs 'Ufriprc. werk in voor de grote VuTf van de provincie Oost- tennüi [8n' beer Borms stierf van ,u J waakte aan het sterfbed ajn moeder. Hukt aV?°.r de n06 jonge Filor in Ze ma bet heengaan van de- Prille een abrupt einde van een Borm'0^r goede relatie. De heer hechte het plan opgevat om ^MeurS te leggen tussen de ^'euwsch vil" in België en ,e VerW deren en z«n steun Fii0r> en aah de activiteiten van MIDDELBURG Het weergaloos knappe wandtapijt van Corneille („Compositie" heet het) is een van de voorbeelden op de Middelburgse tentoonstelling van hoe het niet moet. Het is eigenlijk merkwaardig, een jongere tapijtmaker weer terug te zien vallen in de kopieerkunst, terwijl Jean Lurgat met alle nadruk kelijkheid (het was toen 1915) het wandtapijt weer zijn eigen functie be gon terug te geven. Want het tapijt van Corneille is geen tapijt maar een prachtig schilderij, dat technisch vol maakt werd nageweven. De weelde van het wandtapijt voert ons terug naar de middeleeuwen, naar tochtige kastelen en kerken, waar de warme gobelins sfeer brach ten en een functie vervulden, al was het maar die van het indelen van de grote zaien in kleinere vertrek ken. Het sobere kleurengebruik van tdén 'gihg onder' in' dé kleurencha- os van de achttiende eeuw. Die laat- achttiende eeuwse tapijtwevers ge bruikten meer dan dertigduizend kleuren, waarmee ook hun negen- tiende-eeuwse kinderen nog knap en totaal overbodig grote Rubensschil- derijen copieerden. Toen kwam Jean Lurgat om samen met de wever Tabard terug te keren naar de middeleeuwse principes, die zeiden dat een tapijt een tapijt moet zijn en geen copie van welk mooi schilderij dan ook. Lurgat paste dit principe overigens toe in een moder ne vormgeving, zoals in Middelburg te zien is, waar enkele van zijn enor me (vijf bij zes meter) gobelins te recht als eerste aan de bezoeker wor den getoond. Terechi althans omdat hij de grondlegger is van de moderne Franse tapijtkunst, niet omdat deze doeken ons in 1968 nog kunnen beko ren. Het drie bij vij. meter grote tapijt „Eindhoven" bijvoorbeeld, dat hij in opdracht van het Eindhovense gemeentebestuur vervaardigde, is ronduit lelijk. Het is plaatjeswerk, dat de herinnering oproept aan de in structiekaarten van de lagere school, die de lieve jeugd inzicht trachten te verschaffen in de structuur van „de stad" of van „de boerderij". Maar ook hier weer: technisch bijzonder knap, zowel weeftechnisch als com positorisch. Harmonie van technisch kunnen en artistieke bewoganheid vinden we pas bij mannen als Afred Manessier, als non-figuratief schilder een van de grote vernieuwers van de religieu ze kunst. Hij maakte zijn eerste ta pijt in 1946. „La nuit" (de nacht), een werk van drie bij viereneenhalve me ter, is een van de prachtigste wand tapijten, Öat op de Middelburgse ten toonstelling te zien is. Toch is ook hier gewerkt naar een gelijknamig schilderij, maar het is geen kopie. Hier werd een schilderij „tapijtkun- stig" volmaakt vertaald, zoals het ook een enkele keer lukt om een fil misch volmaakt kunstwerk te maken op het gegeven van een roman. Maar dat lukt alleen als er geen sprake is van nave-tellen, maar van her scheppen en het lijkt mij dat dit aan Manessier volmaakt is gelukt. valt bijzonder veel te bewonde ren op deze tentoonstelling, die drie generaties van kunstenaars naar vo ren brengt. Daarvan was die van Lur- gat de eerste, die van Manessier en Marc Saint-Saens (van wie een bijzonder charmant tapijt „De faun") de tweede. Corneille en Fumeron be horen tot de derde generatie, tijdens welke de opgang wan de moderne Franse wandtapijtkunst eigenlijk pas begon. Dat was in 1946 met de grote expositie „La Tapisserie frangaise du moyen age a nos jours", die Ame rika en Europa voor zich veroverde. Opvallend van Fumeron is al weer, dat hij evenals Corneille aan 't kopiëren is geslagen. Mijn voorkeur voor de tweede generatie heeft alles te maken met het middeleeuwse prin cipe, dat een tapijt iets anders is dan een schilderij. Dit uitgangspunt le verde prachtige tapijten op als „De stier" van Louise Bentin of merk waardige Mondriaan-effeeten zoals in het werH van de Hongaarse Frans man Victor Vasarely. De tentoonstelling, die gehouden wordt in de vleeshal van het Mid delburgse stadhuis, duurt tot 1 maart. JAN HüSKEN (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE De adjunct-kom mies A. van de rijksbelastingdienst te Zierikzee, de heer P. C. Houmes, is bevorderd tot kommies en met ingang van 16 februari j.I. overge- plaats naar het kantoor van de rijks belastingen te Goes. Ned. Hervormde kerk Beroepen te Yeseke: A. Westra te Rhenen. Beroep aangenomen naar Goes (va cature H. J. Teutscher): H. Kwak- kelstein te Heinkenszand. Geref. gemeenten Bedankt voor Rotterdam-zuid: J. C. Weststrate te Meliskerke; voor Oostkapelle: P. Blok te Dirksland: voor Sint Anna- land Chr. v.d. Peoi te Yerseke; voor Kruiningen: C. Wisse te Elspeet. (Van een correspondent) ST.-AN'NALAND Het was maan dag feest in Sint-Annaland, met als middelpunt het echtpaar Iz. van den Boogaard en Johanna Hendrika van den Boogaard-Bruynzeel, dat zeven tig jaar getrouwd was. De bruidegom is 92 en zijn bruid 88. De heer v.d. Boogaard, die vroe ger schipper was en daarna in df landbouw werkte, is nog bijzonde kras. Hij fietst bij goed weer naa Stavenisse, bewerkt zijn eigen tuin tje en leest de bijbei zonder bri' Het platina paar heeft zes kinderen zeven kleinkinderen en tien achter kleinkinderen. De viering van de pla tina bruiloft gebeurde op bescheider wijze, hetgeen niet wegnam, dat ta van Annalanders zich bij de gebeur tenis betrokken voelden en van hun belangstelling blijk gaven. BREDA Bisschop H. Ernst heeft benoemd tot pastoor van de parochie H. Martinus te Hontenisse: J. J. H. Verster, thans rector van huize Ma- riahof te Etten. Hij volgt pastoor J. van den Eijnden op, die per 17 maart met emeritaat gaat. Jacobus Josephus Henricus Verster is geboren 15 maart 1917 in Gilze. Hij werd priester gewijd 30 mei 1942 en werd kort nadien benoemd tot kapelaan te Breda (St.-Antonius). Se dert 26 oktober 1955 was hij rector in Etten. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE In het westelijk stadsdeel van Zierikzee zal te zij ner tijd en behoudens medewerking van de overheid, een nieuwe tech nische school worden gebouwd, bere kend op 450 tot 500 leerlingen. Het bestuur van de „ambachtsschool", zoals deze nog steeds wordt genoemd heeft het ministerie van onderwijs en met het gemeentebestuur con tact gezocht over de mogelijkheden van nieuwbouw. De bestaande school is al jaren te klein, zodat men her en der in de stad dependances heeft moeten vestigen. De westelijke stads uitbreiding is de beste vestigings plaats gebleken, omdat de planolo gen voorzien dat de groei van Zie rikzee zich in de komende jaren vooral daar zal manifesteren. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Vandaag wordt in Terneuzen de N.V. Elopak - Ne derland gesticht, een Noorse papier fabriek, die aan de Terneuzense Mr. Haarmanweg 15.000 vierkante meter grond heeft gekocht, waarvan 6000 vierkante meter zal worden be bouwd. De fabriek zal starten met een produktielijn, waarvoor in eerste instantie twintig man personeel zal worden aangetrokken. Het is de be doeling dat de fabriek, die zal star ten onder Noorse directie, te zijner tijd zal uitgroeien tot een bedrijf met ongeveer honderd werknemers. Nog dit najaar hoopt men met de produk- tie een aanvang te kunnen maken. Tijdens een persconferentie gister middag in het gemeentehuis te Ter- neuzen deelde de president-directeur van het concern, de heer Arne Sunde, mee dat zijn bedrijf reeds fabrieken heeft in Noorwegen, Zweden en Fin land en verkoopbureaus o.a. in Frankrijk en West-Duitsland. Het is de bedoeling, dat het Terneuzense be drijf zo zal uitgroeien, dat het de le verantie voor centraal Europa op zich kan nemen. Dat men de voorkeur heeft gege ven aan vestiging in Terneuzen bo ven Bergen op Zoom, met welke stad men al eerder relaties had, vindt zijn oorzaak in de gunstige ligging van de Zeeuwse havenstad. Om de eerste lopende band in bedrijf te kun nen houden, moet men maandelijks zo'n driehonderd ton papier aanvoe ren vanuit Scandinavië of de Verenig de Staten. Het is de bedoeling om ten slotte aan drie lopende banden in een twee-ploegenstelsel te gaan wer ken. Elke ploeg zal bestaan uit vijf tien man, afgezien van het admini stratieve personeel. Als de fabriek eenmaal is uitge groeid volgens de plannen zal men voor het transport van het eindpro- dukt zes tot zeven 10-tons vrachtwa gens per dag nodig heboep: een gunstig perspectief voor de Zeeuwsch- Vlaamse transportbedrij- Het produkt dat men vervaardigt, draagt als handelsmerk de naam „Pure pak". Het is zogenaamde eenmalige verpakking voor melk en melkprodukten. In Nederland wordt nog maar vijftien procent van de melk in papieren verpakking gele verd, in een stad als Parijs is dit al zestig procent, in Zweden vijfender tig procent en in Noorwegen drinkt tweederde van de bevolking melk uit karton. De verwachting is gewettigd dat ook in Nederland, vooral ook door de ver koop in supermarkten, de leverantie in flessen steeds meer vervangen zal worden door verkoop in de een- maljge verpakking. De Elopak-fa- brieken leveren bun produkt bedrukt en wel aan de melkfabrieken. Vorig jaar verkocht Elopak tvtdntig mil jard stuks kartonnen verpakking. Als de Nederlandse vestiging is uitge groeid volgens de huidige planning, zal een capaciteit van 750 miljoer stuks per jaar worden bereikt. Het systeem is van Amerikaanse origine. Elopak heeft de licentie voor de produktie en verkoop var „Pure pak" in de meeste Europese landen. Het heeft tevens de verte genwoordiging voor. de verkoop var de vulmachine3. In Terneuzen zal, naast de produktie ook een verkoop- en serviceorganisa tie worden opgebouwd voor direct verkoop in de Benelux. Voor de eerste 3000 m2, die mer wil gaan bebouwen, zal men een be drag van vier miljoen gulden moeten investeren, waarbij de eerste lopen de band met alle bijbehorende machi nerieën, is inbegrepen. Op deze in vestering is de premie- en prijsre ductieregeling van 25 procent van toepassing vanwege Terneuzens posi tie als kerngemeente. (ADVERTENTIE) Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Spaarvormen (evt. te combineren) spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen spaarbewijzen effectenbewijzen levensverzekeringen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bi] Spaarbanken Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren. Banken, Borgstellings- fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag, vrij blijvend de brochure over- dit nationale plan. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Carnaval 1968 belooft een topjaar te worden voor de bier brouwerijen, de leveranciers van al coholica en frisdranken en de hotel houders. Geen enkele drank- of fris drankleverancier althans niet de genen, met wie wij contact hadden heeft te kampen met omzetverla- ging in vergelijking met 1967. In Breda zijn nagenoeg alle hotel: volgeboekt. Kamerreserveringen ko men nog dagelijks bij de VVV bin nen. Hoewel er bijna geen ka mers rrfeer te krijgen zijn, verwijzen de VVV-informatrices de slaapplaats zoekenden, die zich nog dagelijk: melden, naar enkele hotels, waar misscl.ien nog een plaatsje vrij kan zijn. Dat zijn dan hoofdzakelijk de „betere" hotels. In Bergen op Zoom is geen kamer meer te krijgen. Mensen, die de VVV bellen, worden verwezen naar Rilland Bath, .wagr nog .enkele.kamers vrij zijn. Oosterhout kan, aldus de VVV iri deze plaats, nog enkele carnavalsvier ders bergen. Nog steeds komen ka merreserveringen binnen, zodat hier ook wel vandaag of morgen alle be schikbare ruimte bezet zal zijn. Bij de VVV-kantoren heeft men de indruk, dat het in de kleinere plaat sen al van hetzelfde laken een pak is: nog enkele bedden vrij: met carna val waarschijnlijk alles bezet. Hoewel de juiste cijfers uiteraard pas na carnaval bekend zijn, kan brouwerij „De Drie Hoefijzers" in Breda rekenen op een omzet, die zeker zo groot is als die van het vorig jaar. Bayings-Beijersbergen, frisdrankenfabrikant en dranken groothandel in Breda, verwacht ten opzichte van 1967 een stijging van de carnavals-omzet van 30 tot 40 pro cent. „De drukte is bepaald groter", al dus de heer Bayings, „problemen heeft dat echter nog niet opgeleverd. Wij zijn op carnaval voorbereid. De problemen komen wel met de na- leveranties op maandag en dinsdag. Dan mag je maar tot 1 uur in de bin nenstad zijn". Groothandel Priem in Breda (wij nen en gedistilleerd) verwacht een omzet „zeker zo goed als vorig jaar". Bij Priem worden, zoals bij alle leveranciers, overuren gemaakt. „Maar dat is ieder jaar zo. Wij heb ben ons er goed op voorbereid." Ondanks het feit, dat de prijzen der frisdranken per 1 januari hoger geworden zijn, verwacht Hero in Breda een omzet, die op hetzelfde peil ligt als vorig jaar, waarschijn lijk zelfs hoger. Bij Van Tuyn's li- monadefabriek in Dongen is ook al de eerste indruk: een hogere omzet in vergelijking met carnaval 1967. o (Van een onzer verslaggevers) WASPIK-UTRECHT Kapelaan N.H. Vonk M.S.C. (54 jaar) heeft na onenigheid met pastoor L. A. Rovers de parochie van de H. Bartholomeus te Waspik Beneden vaarwel gezegd en zijn opdracht te ruggegeven aan het bisdom Den Bosch. Hij verblijft momenteel bij familie in Utrecht. De directe aanleiding tot mijn vertrek was het feit, dat de pastoor mijn hond in een hoek getrapt heeft", zei pater Vonk ons desgevraagd. „Maar de oorzaak ligt natuurlijk er gens anders", voegde hij eraan toe. „Het ging niet langer op de pasto rie". Pater N.H. Vonk van de Missiona rissen van het H. Hart te Tilburg werd twee jaar geleden, op 1 maart 1966, in Waspik Beneden tot kape laan benoemd, nadat hij voorheen jarenlang werkzaam geweest was als aalmoezenier. Pastoor Rovers te Waspik was gis teren niet voor commentaar bereik baar. Het bisdom Den Bosch bleek nog niet van de kwestie op de hoog te te aijn. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Als in Vlissingen de mensen op de Boulevard komen betekent dat dat het voorjaar in aantocht is. De helle zonnestralen, die dinsdag plotseling deze Schelde- oever aan de winter ontrukten, lok ten dinsdag velen uit huis. De jonge vrouw, die op deze foto zich op een bank voor het Vlissingse badstrand heeft genesteld, combi neert het plezierige met het nuttige. Voor haar is een onverwacht ge noeglijke middag, terwij] haar nog zeer prille zonnetje in de wandel wagen gratis gezondheid door het warme zonnetje opdoet. Ofschoon de winterjas nog aan, streken ook de eersten op de terrassen neer. (ADVERTENTIE) Uw behangleverancier heeft ijzersferke staaltjes voor u klaarliggen. Radocota superafwasbaar behang van Rath Doodeheefver. Mooi behang dat tegen een stootje kan. Niet verkleurt. Waarvan u alle vlekken in een wip verwijdert. Ideaal voor elk vertrek. Kwaliteitsbehang dat overal fleurig schoon blijft. Jarenlang. Vraag uw vakman. 53 cm Breed; f 1.20 per strekkende meter. ontwerpers en fabrikanten van behang WEMELDINGE De directie van Special Munldi N.V. te Wemeldinge heeft aan het gemeentebestuur een schrijven gezonden over de afvoer van rioolwater. Na 4 jaar is aan de slechte toegangsweg nog niets veran derd. Vooral bij regen gebeurt het regelmatig dat vrachtwagens de fa briek niet op eigen kracht kunnen bereiken. Ook zakenrelaties komen vaak na een modderbad ook nog tot de ontdekking dat uitlaat en schok- brekers het hebben begeven als ge volg van de zeer diepe met water en modder gevulde kuilen. Wat het af valwater betreft zijn door Special Mundi kosten noch moeite gespaard door het bouwen van 3 grote zink putten met vetafscheiders. Uiteinde lijk komt dan het aldus zo goed mogelijk gezuiverde water niet in de riolering maar in een open sloot zonder stroomsnelheid met als ge volg de nodige stank. Gezien de belangrijkheid van het industrieterrein niet alleen nu, maar zeker in de toekomst, vraagt Special Mundi zich af hoe lang dit nu nog moet duren. Met nadruk wordt er op gewezen dat het niet de bedoe ling is om de gemeente weg- en ri oolbelasting te onthouden, maar de ontvangen aanslag zou moeten lui den: pas- en slootbelasting. Het is niet prettig om te moeten betalen voor iets. dat er niet is. In eerste instantie is het schrijven bedoeld als confrontatie met de slechte situatie en tevens als een noodkreet „Vier jaar lang hebben we gezwegen, aldus Special Mundi, om dat we meenden dat de behandeling van onze klachten in goede handen was. Van tijd tot tijd wordt er op de raadsvergaderingen wel over het in dustrieterrein gesproken, maar het lijkt ons interessant dat de raad zo nu en dan eens op de koffie komt om dan beter de toestand van weg en s'oot te kunnen beoordelen." „Als reactie op dit schrijven zal op de eerstvolgende vergadering door B. en W. voorgesteld worden de nodige kredieten te verstrekken om tot een definitieve oplossing van bovenge noemde problemen te komen. „WE hebben hier in Axel een foto club. Ik ben er zelf ook lid van. Maar een fotowedstrijd, daar komt men moeilijk aan toe. Vorig jaar hebben we wel twee fototentoonstel lingen georganiseerd. Het is nu het tweede jaar dat de vereniging draait." Dit zegt de heer D. Schutz te Axel, die de eerste prijs behaalde in de eerste categorie senioren tij dens de streekfotowedstrijd, georga niseerd door de Film. Organisatie te Hulst. Een tentoonstelling van het ingezonden werk is momenteel te bezichtigen in de Burgerzaal van het stadhuis te Hulst. „IK vond het ontzettend leuk om mee te doen. Niet alleen de expositie, maar vooral het wedstrijdelement trok me. De hele streek doet mee en dat is alleen maar een stimulans om eens extra je best te doen. Ik had al het een en ander van het werk. dat op het ogenblik tentoongesteld wordt, gezien. Maar ik moet zeggen, dat er nog heel wat fraais te bekijken viel. De Burgerzaal in Hulst is een magnifieke gelegenheid om iets der gelijks te doen. Het naar voren ge brachte is werkelijk af. Je moet re kenen, dat de Filor nog een jonge club is. Ik heb heel veel waardering voor wat de organisators gepresen teerd hebben. De inrichting van de expositie is keurig verzorgd. De fo- to's zijn prettig opgehangen. Je loopt er met plezier langs." ,DAT die brandweerman van mij de eerste prijs zou behalen had ik niet gedacht. Ik had vier verschillende opnamen. Deze vond ik de leukste. Allang was ik eens van plan om een silhouette-opname van een brand weerman te maken in de buurt van een groot vuur. Maar ja, ik ben zelf bij de brandweer en als je moet uit rukken denk je er niet aan om je fototoestel mee te nemen. Dan heb je wel wat anders aan je hoofd. Deze foto heb ik gemaakt bij een kerst boomverbranding. Fotograferen doe ik al vanaf mijn twintigste jaar. Het begon heel eenvoudig met een boxje. Totaal geen mogelijkheden. Later kocht ik een camera met diverse diafragma's. Het ging de goede kant op, vond ik. Op zekere dag las ik in de krant, dat er in Axel een foto club was opgericht Ik had in deze richting inmiddels een hobby ont- dekt, waarin ik me helemaal kon uitleven. Toen ik bij de club kwam stond ik wel even raar te kijken. Prachtige foto's, stuk voor stuk, en ik kon er helemaal niks van." „GELEIDELIJK aan begon ik me be ter te ontwikkelen, vooral dank zij onze technisch adviseur Jos Bleijen- berg. Ik richtte een donkere kamer in en begon voor me zelf te ontwik kelen en af te drukken. In het begin werd ik vaak in mijn illusies teleur gesteld. Vooral de laatste tijd heb ik het gevoel dat ik sterk ben gevor derd. Het is een hobby waar je nooit op uitgeleerd raakt. Ik ben heel blij met dit succes en als er nog eens een wedstrijd georganiseerd wordt ben ik weer van de partij. Het zal moei lijk zijn om de wisselprijs (beeldjt van Guido Metsers] te behouden. Maar ik zeg maar: als er iemand is, die het beter doet, dan wil ik deze prijs met jgenoqgen afstaan."

de Stem | 1968 | | pagina 3