„Als er een anti- carnaval-comité komt doe ik mee" N.A.V.O. verzwakt Duitse voorpost tipgeefster krijgt toch beloning BONN ONGERUST OVER EXODUS Politiechef in Utrecht buiten functie gesteld Uit een brief van 1. A. J. M. Straeter te Oosterkout BOSSEN FIJNPROEVERS KLUIVEN Zaaïc Hans v. Z. 'f7 f helpen om hulp overbodig te maken Rap Brown in arrest Pax Christi wil opleidin gscentrum voor Y.N. NEDERLANDER UITGEWEZEN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 21 FEBRUARI 1968 7 mMamia zü êaB iti'dröwiq® hes-pas U-j, sen viusht mnüuiüi stat m die is zijn triest® eto«pzisfti$heiö wzmlijka vteugé® in amis [R #ie «iet »ee «li d«nn eert «S«z® f» een deerskijkeE ia«' eeeren-dsseieFi-ldi ,is am de bmmn de (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Ik heb geen comité ter bestrijding van carnaval, maar het mag er van mij best komen."- De heer J. A. J. M. Straeter uit Oosterhout doet deze uitspraak aan een tafeltje in een Bredaas restaurant, waar over enkele dagen de carnavalsvierders het hoog ste woord zullen hebben, gesproken of gezongen. Daar zal meneer Straeter niet bij zijn. Hij zoekt dan zijn toevlucht in de vrije natuur, ver van het vastenavondrumoer. tn een brief aan Dagblad De Stem (een citaat is hierboven af gedrukt) heeft hij zijn hart gelucht. Heel zijn anti-carnavalsgevoel is erin terug te vinden. „Ik weet", zegt hij, „dat ze me onmiddellijk voor een zuurpruim, voor een zoon van Van Kappard zullen verslijten. Maar dat risico neem ik. Ik wil standpunt graag verduidelij- ten". En duidelijkheid valt de heer'Stpae- ter niet te ontzeggen. „Ik heb niets n feesten. Integendeel, ik doe er graag aan mee. U .weet wel, als tr zo op een avond plotseling een niet-verwachte vrienden bin nenvallen kan er opeens zo'n spon taan feestje groeien, helemaal on voorbereid. Dat vind ik verrukkelijk. Maar dat spontane, dat is dan wel noodzakelijk. Als ik in rok ver wacht wordt op een „vuif" dan griezel ik al. En een cocktailparty vind ik erg. Nou, en dat heb ik met carnaval ook. Als u' van car naval schrapt de systematische voorbereiding via de publiciteitsme dia en de drank, dan is er van de wezenlijke pret niets meer over". De heer Straeter zoekt het, en dan niet alleen voor zichzelf, in andere vormen van ontspanning. „Ik zit heel de week in zaken", zegt hij. ..Gelukkig hebben we tegenwoor- het lange weekend. Dan steek ik me in een corduroy broek en een trui en dan dartel ik met mijn kin deren door de bossen. En dan ben je wezenlijk jezelf! Nu zullen er misschien mensen zijn die zeggen: moet het weer op niveau? In het standsverschil van vroeger geloof ik niet meer, maar je kunt de samenleving nog wel in plakken snijden. Literatuur is beter dan pornografie en Bach en Vival di zijn beter dan beat. Is een fijn gedicht niet iets prachtigs? Ik be treur het echt, dat een heleboel wensen nooit een museum bezoe ken, nooit een gedicht lezen. Weet u, ik heb vroeger bij een Petonindustrie in Utrecht ge wikt, Ik heb daar eens een groep arbeiders een dag rnee op pad ge komen. Eerst naar het Museum _-g, daarna een bezoek aan Tweede Kamer en tenslotte het 'kvmuseum. U had eens moeten hen hoe ze daar genoten hebben." klonr iemand die nu van Bach, 'Midi, Bovteiis én carnaval wil Wieten? In de ogen van de heer reefer is dat iets, Wat misschien een voor een heel klein handje- 01 fijnproevers is weggelegd. Dus 'mval is zonder onmatigheid in enk en sex ondenkbaar? ,,Ik ge- f ook al enige tijd niet meer in i ooievaar en in sinterklaas", be nt de heer Straeter. n wezen", moet hij toegeven, en ik trouwens niet tegen carna val, althans niet tegen het motto waaronder het gevierd wordt, maar wel tegen de vorm waarin. Ik kan moeilijk bezwaar hebben tegen de mensen die zich maandenlang in spannen om de zaak te organise ren en om fraaie wagens te bou wen. Dat heeft sociale betekenis en ik ben voor alles wat een sociale inslag heeft." In feite zijn de bezwaren van de heer Straeter tegen carnaval op drie concrete punten terug te voe ren: De standsverschillen die vroe ger de samenleving tekenden zijn aan het verdwijnen, hetgeen een belangrijk argument vóór carnaval ondermijnt. De mogelijkheid tot pret maken, die zich vroeger, in de gesloten gemeenschappen, beperkte tot twee gelegenheden: kermis in zo mer en carnaval in de winter, is nu praktisch tot ieder weekend uit gebreid. Ook daarop is dus geen beroep meer te doen. Tenslotte is carnaval altijd ge bonden geweest aan de grote vas ten. Cie bestaat niet meer en dan moeten de randverschijnselen ook maar worden afgeschaft. „Ik ben ervan overtuigd", aldus deze anti-carnavalsman, „dat car naval gewoon .één grote vluchtpo ging is. Laten we dan liever de samenleving zó inrichten dat zo'n massale vluchtpoging niet meer no dig is. 't Is tenslotte nog een dure aangelegenheid ook. De optocht in Oosterhout kost f 35.000,-. De stad telt 28.000 inwoners. Dat is dus meer dan een gulden per inwoner". Het argument dat de Olympische Winterspelen in Grenoble een mil joen per deelnemer hebben gekost en dus heel wat duurder zijn uit gevallen telt voor de heer Straeter niet. „U moet eens zien hoe dat de sport stimuleert. Alle jongetjes bij mijn zoontje op school zijn nu Keesjes Verkerk. Met hun handen op de rug op de rolschaats". „We zitten hier nu wel te pra ten", zegt de heer Straeter, „maar wat weten we al bij al van de mo tieven die de mensen naar carnaval drijft? Niets! We bezinnen ons op alle mogelijke zaken. Laten we dat dan ook maar eens op carnaval doen. Ik zou dat nou een mooie opdracht vinden voor het Instituut voor Zuiver Wetenschappelijk On derzoek. Laat er maar eens een groep sociologen en psychologen aan gaan kluiven. Of een school voor maatschappelijk werk. Ik zou benieuwd zijn naar de resultaten!" Voorlopig is het nog niet zover. Maar er kunnen natuurlijk wel nu mensen opstaan die het helemaal met meneer Straeter eens zijn en die onmiddellijk een anti-carnaval- comité willen vormen. „Dan doe ik mee," zegt hij enthousiast. „Dat mag u gerust in de krant zetten." l'TRFruT 0nz5'' verslaggevers) meiiev vri I Mevrouw W. Woort- leten i, t, snaPt er niets van; gis- kregen ?e tocl1 TOOI) gulden ge- S,ng van 'let Ministerie van "iet i„ mevrouw Woortmeijer beloni„„aanmerking kwam voor de toor di£>Van gulden, uitgeloofd 'e e?e' die een aanwijzing wist j 6ng j zou leiden tot aanhou- "'ar Van do v,erm°edelyke moorde- ^nse Utrechtse winkelier Jan ritig ttot eniangs veel beroe- v- Z.) km, de verclachte (Hans v°lRen<i u gorden aangehouden, was "'"evanioi, ministerie alleen een aanslao611 gelukkl6 nasleep van tieijer" iv,„S mevrouw Woort- "u gekrpoo, u Snlden die de vrouw "°ordvnp?dü eft moet, aldus een ,2icn Worden1" Vf" het ministerie' Se" et flinke nnt I een beloning voor Dtieden van de vrouw. J. A. J. M. STRAETER ander soort pret (Van onze correspondent in Bonn) BONN Engeland is er de vorige maand al mee begonnen circa 6.000 van de rond 56.000 man (Rijnleger en luchtmacht) van zijn in de Bondsrepubliek gestationeerde troepen terug te trekken. Amerika, Frankrijk, België en Canada zullen nog in de loop van dit jaar het Britse voorbeeld volgen en voor zover men dat op grond van weinig complete en ook zeer onoverzichtelijke cijfers kan berekenen, zal daardoor de sterkte der in NATO-verband in West-Duitsland geleger de geallieerde strijdkrachten van ongeveer 431.000 tot zo circa 385.000 man worden gereduceerd. Om het getal rond te maken: 50.000 gealli eerde soldaten zullen naar huis terugkeren. Het grootste contingent zijn Ame rikanen, n.l. ongeveer 35.000 man, bestaande uit 2 brigades van de 24e infanterie-divisie uit Zuid-Duitsland naar Ford Riley in Kansas, het 3e cavalerieregiment van Fort Lewis (Washington), 3 „wings" van de 49e tactische luchtmacht naar New Me xico en de 416e tactische „wing" naar Idaho. De Amerikaanse exodus begint in april a.s. De vermindering van de Amerikaan se troepen in West-Duitsland is nog geen uitvloeisel van de moeilijkhe den met de Amerikaanse betalings balans, die president Johnson begin januari j.l. dwong zijn spaarprogram ma op te stellen. Zij is in het begin van het rotatieplan, dat de NATO heeft goedgekeurd. Officieel blijven de teruggetrokken troepen ter be schikking van de NATO. Al hun ma teriaal blijft in West-Duitsland. Wan neer het ernst mocht worden, zullen de troepen onmiddellijk met vliegtui gen naar West-Duitsland worden te ruggebracht volgens een schema, dat met de operatie „big lift" enige ma len is uitgeprobeerd. Hier verschillen echter de West- duitse militaire strategen van me ning met hun collega's in Washing ton en in het NATO-hoofdkwartier in België. In het Angelsaksiche kamp gelooft men, dat men rekening mag houden met een zekere „aanloop tijd" die aan een gewapend conflict vooraf gaat en dat de escalatie der spanning niet automatisch behoeft op te treden. Met andere woorden, dat het geenszins zeker is, dat een ernstige crisis tussen Oost en West onvermijdelijk op oorlog uitdraait. In West-Duitsland is men daarvan niet zo zeker. Of de N.A.T.O. zijn defen sieve taak zal kunnen vervullen, staat en valt met de snelheid waar mede de terug te trekken troepen kun nen worden teruggebracht. Voor de luchtmacht-eenheden zal dat niet zo'n groot probleem zijn: zij kunnen in enkele uren nonstop over de Atlan tische oceaan vliegen. Voor de land strijdkrachten rekent men in Bonn op een „terugreis-tijd" van minstens een week. Daarbij blijft het dan de bange vraag, of de grote landings terreinen, waarop de transportvlieg tuigen zullen moeten landen, dan nog altijd in geallieerde handen zijn. In Bonn gelooft men dan ook, dat de vergelijking met de „ladder" in de dameskous die men in Duitsland „laufmasche" noemt, grotendeels opgaat: als er eenmaal een gaatje in de kous is, is de ladder niet meer op te houden en is herstel nauwe- lijkt nog mogelijk. Zo ook met de troepen: als die eenmaal beginnen te „laufen" is het nog maar de vraag of ze ooit terugkomen. (ADVERTENTIE) I. 1 jr /nwwy De vergadering van het Michaël- legioen, vorige week in Utrecht ge houden, heeft heel wat weerklank gevonden in de pers. Of mijnheer Knuvelder en de zijnen daar zo erg blij mee zijn, weet ik niet, want zo gunstig is het Michaëllegioen er niet afgekomen. Voor wie zich af mocht vragen, waarom speciaal de naam van de aartsengel Michaël aan het legioen verbonden is, de volgende (kleine) historische uitleg. Rond 1900 was het modernisme in de katholieke kerk een groot probleem. Pius X veroordeelde en overwon het. Hij voerde de anti-modemisten-eed in en stelde bovendien een speciaal ge bed tot de H. Michaël in. Dit gebed, dat jarenlang in de kerk na de H. Mis gebeden is, heeft de heer Knuvelder zaterdag nog eens uit de vergetelheid gehaald en op die vergadering gebeden. „Wie het onverwacht weer hoort" zo schrijft de „minder-legionaire ver slaggever" van De Tijd, herinnert zich de vreugde die destijd bij het horen van het Michaëlgebed in het kinderhart opwelde, want dan wist men zeker: ik mag naar huis.'' Omdat wij heden ten dage zo snel leven (weet u wel) heb ik dit gebed nog eens opgezocht. Het luidt aldus: Heilige Aartsengel Michaël, verdedig ons in de strijd, wees onze bescherming tegen de boosheid en de listen van den duivel. Wij smeken ootmoedig, dat God hem zijn macht doen gevoelen. En gij, vorst der hemelse legerscharen, drijf Satan en do andere boze gees ten, die tot verderf van de zielen over de wereld rondgaan, door de goddelijke kracht in de hel terug. Amen." En als u dan verder nog weet, dat Pus XII later dt gebed heeft laten bidden ter bestrijding van het com munisme, dan bent u nagenoeg rond. Nog één ding: enkelen mijner col lega's kwam de naam Michaëllegioen erg bekend voor. Nd enig speuren vonden we het: voor de oorlog was er in Roemenië een Liga van de H. Michaël, waaruit later de IJzeren Garde voortkwam. Deze Micluaelliga was anticommunistisch en anti semitisch, en had als symbolen1 een groen hemd en het hakenkruis, f Genoeg over Michaël en zijn le gioenen. Prof. Barnard is nog steeds in het pieuws. Dezer dagen was hij in Buenos Aires, waar een zanggroep van zes negers hem verwelkomde met een speciaal lied. Dat luidde als volgt: 4? „In het hart van een stervende ■blanke werd een gekleurd hart ver borgen; met een zwart hart kon de blanke verder leven. Misschien zal de blanke in zijn le ven nooit dankbaarheid tonen, maar met een kloppend gekleurd hart, kan de blanke zijn broeder niet ha ten." Commentaar van prof. Barnard! „Ik ben het niet helemaal met de woorden eens, maar ik dank u en ik zal u hierover schrijven." De mensen, die moeite hebben om in carnavalsstemming te komen (zie mijn patent-remedie van gisteren kunnen vandaag in elk geval een voorproefje nemen in De Toeter. MERIJN. (Van onze redactie buitenland) NEW VORK De voorzitter van de geweldloze studentencoördinatie commissie (SNCC), Rap Brown, Is gisteren in New York gearresteerd bij aankomst uit Californië. De arrestatie van de 24-jarige Blaek-Powerleider zou verband hou den met een reisverbod, dat hem ver leden jaar september is opgelegd. UTRECHT (ANP) De rijksre cherche heeft op verzoek van de pro cureur-generaal in Amsterdam een onderzoek ingesteld naar het optreden van hoofdinspecteur C. H. S. van de Utrechtse gemeentepolitie bij een aanrijding tussen twee auto's, waar bij de inspecteur betrokken was. Het onderzoek richt zich op de vraag in hoeverre de heer S. ter ver krijging van een schadevergoeding zijn eigen belang heeft laten prevale ren boven de eisen van het opspo ringsonderzoek. In afwachting van het resultaat van het onderzoek is S. voorlopig buiten functie gesteld. Ia de gebieden waar de Stichting Nederlandse Vrijwilligers werkt is een karige maaltijd van rijst en maïs vaak het menu voor elke dag. Hierin verandering te brengen is één van de redenen waarvoor Neder landse vrijwilligers worden uitgezonden. Jonge landbouwkundigen leren de boeren daar een beter gebruik te maken van de grond. Voedingsdes kundigen maken de vrouwen bekend hoé zij gevarieerder voedsel kunnen bereiden. Niet omdat het lekkerder is, maar gewoon omdat goed gevoede mensen beter bestand zijn tegen ziekten. En omdat de mensen dan de kracht kunnen opbrengen zélf te vechten voor een beter bestaan. Met meer kennis van zaken, dus met meer kans op succes. Het \Wrk van de vrijwilliger is moeilijk en de vooruitgang is soms traag. Er is geduld voor nodig en doorzettingsvermogen. Het zijn jonge mensen uit de agrarische, medische en technische beroepen op wie ontwikkelingslanden een beroep doen. Zij assisteren bij de uitvoering van plannen tot verbetering van de levensomstandigheden. Uitzending ge schiedt door de Stichting Nederlandse Vrijwilligers voor de duur van twee jaar. Wilt u nadere inlichtingen, zendt dan deze informatiestrook in een als brief gefrankeerde envelop aan de STICHTING NEDERLANDSE VRIJWILLIGERS, Bezuidenhoutseweg 153 te Den Haag, tel. 070 - 854300. TELEVISIE: Vanavond 10.30 uur, Nederland I de SNV-film „Nuchter avontuur". 11| -| 41 I. Ik verzoek U om nadere inlichtingen over werkzaamheden, HMHIC8II WÊM/ financiële en sociale voorzieningen van de vrijwilliger. NAAMG 0057 ADRES WOONPLAATSTELEFOON GEBOORTEDATUM BEROEP VAKOPLEIDING GEHUWD/ONGEHUWD (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In een brief aan de minister van defensie lieeft Pax Christi voorgesteld, dat Nederland het initiatief neemt om een oplei dingscentrum voor vredeskrachten van de Verenigde Naties te stichten. De secretaris-generaal van de N.V. zou onder alle omstandigheden hierop een beroep kunnen doen. Pax Christi herhaalt in de brief verder het voorstel, dat een jaar ge leden al gedaan is, nl. om de eenhe den voor de V.N.-vredesoperaties strikt gescheiden te houden van de NAVO-eenheden. Tussen Pax Christi en de minister blijft hierover een principieel verschil van mening be staan. Minister Den Toom vindt dat de taken van de NAVO en van de V.N. volkomen met elkaar overeen stemmen. Pax Christi vindt de NAVO een zuiver militair apparaat. BLANTYRE (A.P.) De Neder lander M. Groeneveld (42) is in Ma lawi tot ongewenste vreemdeling ver» klaard. Hij moet vóór woensdag het land verlaten hebben. De reden voor de uitwijzing is niet gegeven.

de Stem | 1968 | | pagina 15