Reorganisatie van lectuurvoorziening Containerverkeer enorm in opmars KNZ STERC0C FUSIE BIBLIOTHEKEN EEN FEIT KERKELIJK NIEUWS Delta Air Transport (België) wil naar basis Woensdrecht Financiële situatie voor aardappelhandel zwaar Commissie io oprichting DEMOCRATISERING VAN TECHNISCH ONDERWIJS IS VAN GROOT BELANG GoudentO.N. voor J. Ie Clercq te Middelburg Voor betere leerlingen Nieuwe afdeling aan l.t.s. Goes Spoed gewenst ProW Eerste kasspinazie te Goes geveild Tweede pinksterdag Ronde van Hansweert Opleiding tot coupeuse te Middelburg Antwerps luchtvaartbedrijf krijgt veel tegenwerking Departemmt Zeeland Ned. Mij. van Nijverheid en Handel Kwestie bejaard en huis aan Herengracht NIVE Zeeland praat over personeelsbeleid Cabaret „Touw" doet mee aan humorfestival in Heist jh Directeur technische school Goes: Contributieregeling Bezwaren van N K V. Goes Oudervereniging Al 50 gegadigden voor serviceflat in Goes Verse champigni lekker! Badminton in T: Felice de No. sterke winnc liill wc St St Ci DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 19 FEBRUARI 1968 (Van onze correspondent) MIDDELBURG Ter gelegenheid van zijn 50-jarig jubileum als notaris klerk bij hetzelfde notariskantoor te Middelburg, is de heer J. Ie Clercq on derscheiden met de eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Hij ontving de koninklijke on derscheiding uit handen van de locoburgemeester van Middel burg, de heer W. Baars. De locobur gemeester zei het een eer te vinden een zeer gewaardeerd burger te mo gen toespreken, die niet alleen 50 jaar in dienst is bij hetzelfde kantoo: maar die bovendien een der eersten in Nederland was, die het diploma voor notarisklerk behaalde. De heer W. Baars sprak zijn waardering uit voor het werk van de heer P. Ie Clercq, die zich ook zeer verdienste lijk heeft gemaakt als lid van het college van diaken var. de Ned. herv. kerk. Ook de werkgever van de heer le Clercq prees het werk en de per soon van de jubilaris, die reeds van af zijn 12e jaar op het kantoor werk zaam is. Namens het personeel boden de heer B. Koekman en mej. T. Geertse de jubilaris de draagmedaille beho rende bij de onderscheiding aan. Op de receptie kwamen veel cliënten en vertegenwoordigers van het kerkelijk leven hun gelukwensen aanbieden. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Overwogen wordt aan de lagere technische school te Goes een zogenaamde T-stroom op te richten. Hierin zullen leerlingen met een ho ger I.Q. dan de gemiddelde leerling als aparte groep in de school les ontvangen. De bedoeling is hen voor te berei den op de uitgebreid technische school, waarna doorstroming naar de hogere technische school en zelfs naar de technische hogeschool tot de mogelijkheden zal behoren. Dit deelde de heer C. J. Buurman, directeur van de technische schooi in Goes mee op een ouderbijeen komst. De directeur wees erop dat deze leerlingen met een hoger l.Q. gratis bijles van de leraren krijgen. en w. van Middelburg zullen 1 een commissie instellen, die in J het probleem, dat gaat rijzen rond het oude mannen en -vrou wenhuis aan de Herengracht (een inrichting die onder beheer van het bestuur van de Godshuizen staat), een oplossing moet adviseren. Het tehuis voldoet in genen dele aan de eisen die de nieuwe wet op de bejaardenoorden stelt en het is dan ook vrijwel zeker, dat de provinciale commissie voor de bejaardenoorden aan GS. zullen adviseren het ge bouw af te keuren, langende de procedure worden in het tehuis aan de Herengracht geen nieuwe bejaarden meer opgenomen De bejaarden, die voor plaatsing in dit tehuis in aanmerking komen, vormen evenwel een speciale cate gorie, die der sociaal zwakken. (Naar de omvang van deze speciale 'categorie op geheel Walcheren moet de commissie o.a. een onderzoek in stellen. Tolang de commissie werkt ligt het eigenlijke probleem: een niet aan de eisen voldoend tehuis, geen plaat singsmogelijkheid voor sociaal zwak ke bejaarden, in de ijskast. A/i| zouden het dan ook hebben toe gejuicht-indien b en w. zich voor stander zouden hebben getoond van een oplossing op kortere termijn: b.v. plaatsing van de bejaarden van de Herengracht in tehuizen van hun keuze, waarbij een coördinatiecom missie zou kunnen worden ingescha keld. Onderwijl zou er alle gelegen heid zijn, voor welke commissie dan ook, om een diepgaand (niet door heilige ijver versneld) onderzoek in te stellen naar de omvang van de behoefte aan een tehuis met spe ciale functie o|i langere termijn. (Van een onzer verslaggevers) GOES. Het katholiek biblio theekcentrum Zeeland te Hulst en de stichting centrale plattelands bibliotheek voor Zeeland te Goes hebben in 1Ö66 al besloten om in federatief verband te gaan sa menwerken. Dit besluit tot sa menwerking heeft geleid tot de oprichting van de stichting fede ratieve provinciale bibliotheek centrale Zeeland, gevestigd in Goes. De fusie is tijdens een bij eenkomst in bet bibliotheekge bouw aan de Wiirwaei'fistraat in Goes officieel „bezegeld". Eén van de doelstellingen van de nieuwe stichting is de biblinthe°k- "oorziening binnen haar gebied te bevorderen. Dit zal gebeuren zowel door het stimuleren en ondersteunen van ooenhare bibliotheken, als door het treffen vn lectuurvoorzieningen in die nlaatsen, waar noe geen open bare bibliotheek gevestigd is. De stichting zal dit doel trachten te he- reiken door het oprichten van één centrale bibliotheek. van waaruit ver der „geonereerd" kan worden. In overleg met de stirhtmo Zeeland zal het bestuur van de stichting, dat nog een voorlnuig karakter - draaei. een nlan onmsken dat een reor"am- satie vn de lectuurvoorziening in de nrakttlk zal omvatten. Om te kornet, tot één centrale bibliotheek zullen b. a. rpgpl'ngen getroffen moeten wor den ten aanzien van nerson°el en fi nanciën. De vraag is momenteel nog waar de renttale bihli-riheek zal ko men- Het stichtingsbestuur zal ziel. hierover op korte termijn beraden. oimpD Het stichtingsbestuur is samenge steld uit zes vertegenwoordigers van de centrale plattelandsbibliotheek en drie vertegenwoordigers van het ka tholiek bibliotheekcentrum. Naast het nieuwe stichtingsbestuur zullen de oorspronkelijke besturen van de twee organisaties blijven bestaan. Het stichtingsbestuur kriigt meer een uit voerende taak, de beide andere be sturen een begeleidende. Een derge lijke organisatie is nodig om zoveel mogeliik subsidie te krijgen. Een van de pioblemen waarmee het stichtingsbestuur te maken zal krij gen is de vraag hoe lang 't werk van de volksbibliotheken, dat nu driift op de welwillendheid van particulieren, nog zal voortduren. Mogeliik zullen In de toekomst één of meer -zope- naamrle biblio-bussen, riidende bi bliotheken, worden anngeschaft, om mensen in gebieden waar geen bi bliotheken zijn of kunnen worden ge sticht. toch van lectuur te voorzien. Ook dit ount zal deel uitmaken van hesorekingen door het stichtingsbe stuur. Het voorlopige dageliiks bestuur bestaat uit voorzitter ir. D. v. d. Za ken, secretaresse mevrouw M. Wes terhoutvan Sparrentak en penning meester mr. dr A. J. J. M. Mes, die tevens de functie van viee-voorzitter vervult. Mr. Mes blijft voorzitter van het K.B C. Zeeland, waarvan drs. W. Du- sarduvn secretaris is. Voorzitter van de P.B.C. is burgemeester D. Vermet. van 's-Heer Arendskerke; secretaresse is mevrouw Westerhout. De heren van 't Westeinde te 's- Heer-Arendskerke, voerden in de VV ZB de eerste kasspinazie aan. Deze werd door diverse groente handelaren vlot opgenomen tegen goede prijzen. Glas-veldsla werd en kele malen aangeboden door de heer C. v. Kruiningen te Yerseke. In de winterartikelen zijn momenteel de voornaamste produkten prei, spruiten witlof en diverse koolsoorten. VLISSINGEN. In een hal op het industrieterrein te Vlissingen zal ten dienste van de pinkstergemeente een landelijke drukkerij worden geves tigd. Hier zal het evangelisatiemate riaal voor het zendingswerk in Azië en Afrika worden gedrukt. De vroe gere Luxor-bioscoop aan het Bella- mypark heeft een bestemming als pinksterkapei gekregen. De pinkster gemeente krijgt ook een jeugdhuis in Vlissingen, in de Palingstraat. ST.-MAARTENSDIJK. --De Ne derlands hervormde gemeente te St.- Maartensdijk heeft een geheel geres taureerd verenigingsgebouw officieel in gebruik genomen. In de hervormde kerk werd vooraf een wijdingsdienst gehouden, waarin de plaatselijke pre dikant, ds. L. Batsburg, voorging. Het verenigingsgebouw zal ook gebruikt kunnen worden voor het vieren van bruiloften. Bovendien kan het bij uit vaarten worden gehuurd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zuidwolde (Gr.) T. Dekker te Goes- Geref. gemeenten. Beroepen te Nieuw-Beijerland, K. de Gier te Den Haag. (Van onze sportcorrespondent) HANSWEERT In zaal Zeelandia heeft het wielercomité Hansweert een vergadering gehouden, waarop werd medegedeeld dat tweede pink sterdag door de KNWU aan Hans- weert is toegewezen als datum waar. op een wielerronde raag worden ver reden. Vorig jaar werd door een misver stand deze voor de Hansweertse wie lersport traditioneel geworden dag aan een andere plaats toegewezen. Besloten werd al of niét met mede werking van Intersport op 3 juni een wielerronde voor beroepsrenners te doen verrijden. (Van onze :orrespondent) MIDDELBURG De Industrie- en Huishoudschoo' aan het Molenwa ter te Middelburg gaat het leerplan uitbreiden met een opleiding tot cou peuse. Tot op heden was het niet moeilijk om in Zeeland de opleiding in de naaldvakken te voltooien. De opleiding tot coupeuse duurt één jaar en is toegankelijk voor meisjes, die in het bezit zijn van het getuig schrift kestuumnaaister, dat op diver se nijverheidsscholen in Zeeland be haald kan worden. Het doel van de coupeuseopleiding is het verder ont wikkelen van de voor het uitoefenen van het zelfstandig beroep van cou peuse of van een functie in het kle dingbedrijf vereiste hoedanigheden. Maar ook: het vergroten van de al gemene ontwikkeling, de maatschap pelijke, ethische en culturele vor ming. (Van een onzer verslaggevers) WOENSDRECHT De Antwerpse luchtvaartmaatschappij „Delta Air Transport" is van plan om zich te gaan vestigen op de vliegbasis Woensdrecht als de nationale lucht- vaartraad van België de eisen van deze maatschappij niet inwilligt. Deze eisen zijn het verstrekken van vergunningen om Nederlandse piloten op vliegtuigen van deze Belgische maatschappij te laten vliegen en het geven van vergunnin gen voor het openen van lijndien sten vanuit Antwerpen op Hamburg en Londen. De „Delta Air Transport" begon in 1966 op het vliegveld van Ant werpen een luchttaxibedrijf. De za ken gingen goed. Langzamerhand ging de directie denken aan lijn diensten op de trajecten, die bij de klanten van het luchttaxibedrijf het meest in trek waren. Het bedrijf verzorgt voor de K.L.M. al twee- maals daags de lijndienst tussen Antwerpen en Schiphol In april wordt deze vlucht driemaal daags uitgevoerd. In de zomermaanden heeft „Delta Air Transport" ook geregeld gevlo gen op Sardinië en Spanje. Men kwam toen echter in conflict met de Sabena, die in dit luchtvaartmaat schappijtje een concurrent begon te zien. „Toen we begonnen, hebben ze zich niet druk gemaakt, omdat ze dachten: dat zijn toch maar eeri paar kleine mannen. Nu we bewezen heb ben en nog steeds bewijzen, dat het ons ernst is een goed bedrijf op te GOES In zijn openingswoord op de jaarlijkse veggadering van de ver eniging ter behartiging van de Ne derlandse aardappelhandel afdeling Zeeland heeft voorzitter J. Valkier het prijsverloop van de oogst 1966 met dat van de huidige oogst verge leken. De opemrkelijke opbrengst de oogst 1987 in alle Europese lan den heeft thans een situatie ge schapen, welke vooi de aardappel handel financieel bijzonder moeilijk is. Bemoedigend achtte spreker het feit dat ondanks de voorraden in Duits land, Zeeland nog een belangrijl aan deel in de Duitse import hebben kun nen behouden. De vergadering werk te zich snel door de statutaire agen da-punten heen, waarna een uitvoe rige discussie ontstond bij een voor stel omtrent reorganisatie van de af deling. De voornaamste vrees was dat het onderling contact onder de le den verloren zou gaan. Nadat het be stuur deze vrees wist weg te nemen kon de vergadering in principe met het bestuursvoorstel akkoord gaan. De landelijke voorzitter der V.B. N.A. de heer J. Bouwman besprak vervolgens verschillende actuele on derwerpen. Het probleem van de producenten groeperingen was door een tegen actie van nationale en internationale organisaties voorlopig op de lange aan geschoven en leverde geen acuut gevaar meer op voor de col lecterende handel. Ook omtrent een E.E.G.-verorde- ning voor aardappelen kon de heer Bouwman zich optimistisch uitlaten. Hij had goede hoop, dat deze veror dening zich zou beperken tot harmo nisatie van kwaliteits- en phyto-sa- nitair eisen zonder interventiemoge lijkheid. Vervolgens besprak de heer Bouw man de inhoud van het nieuwe stel sel van omzetbelasting (BTW). Spre ker wees daarbij op enkele disvrimi- nerende factoren tussen teler en han delaar, maar verzekerde de vergade ring dat de organisaties hierop at tent blijven en dat pogingen zullen worden aangewend om hier in verbe tering te brengen. bouwen, gaat men ons tegenwer ken", zegt de heer F. van de Bergh, een van de directeuren. „We hebben m ons bedrijf alleen maar mensen,' die enthousiast zijn voor de luchtvaart en haast dag en nacht voor het bedrijf in de weer zijn. Omdat we de Sabena concur rentie zouden kunnen aandoen, ge loof ik niet, dat we de vergunningen voor de lijndiensten op Londen en Hamburg zullen krijgen. Als ze ons uit Antwerpen weg willen hebben, moeten ze het maar zeggen. Ik ge loof, dat men ook al niet zo bijster ingenomen is met onze activiteiten voor de K.L.M. Het is zo, dat de meeste mensen, die wij naar Schip hol brengen, doorreizen naar New York, Zuid-Amerika, etc. In feite zijn de mensen, die wij naar Schip hol brengen dus potentiële klanten voor de Sabena." De heer Van den Bergh denkt, dat hierom de maatschappij wat wordt geboycot. De maatschappij heeft on langs een DC 3 overgenomen van Sehreiner. De Nederlandse piloot, die jarenlang in dit toestel gevlogen heeft, is nu in dienst van „Delta Air Transport", maar ondervindt in Bel gië moeilijkheden bij de gelijkstel ling van zijn brevet aan de Belgische breveiten. „We zullen kijken of onze eisen worden ingewilligd. Anders gaan we de onderhandelingen over de vesti ging op Woensdrecht beginnen", zegt de heer Van de Bergh. „Omdat het hier een militair veld betreft, (hebben we we] veel vergunningen nodig. Ik geloof toch wel, dat er van Nederlandse zijde belangstelling zal zijn voor de vestiging van onze maat schappij in dit gebied. Ik denk, dat Woensdrecht als vliegveld voor het hele Deltagebied straks een grote rol zal gaan spelen." Gaan de plannen voor vestiging in Woensdrecht door, dan wil de maat schappij regelmatig een autobus tus sen Antwerpen en Woensdrecht la ten rijden.Dat men in Nederland de zelfde moeilijkheden zal krijgen als in België, acht de heer Van den Berg'h onwaarschijnlijk. „In België is zo weinig mogelijk. In Nederland os men veel redelijker," zegt hij. (Noot van onze luchtvaartredacteur: Bij de luchtmachtstaf is niets bekend over „vestigingsplannen" van Delta Air Transport. Évenals Nederlandse civiele vliegtuigen kunnen ook vlieg tuigen van deze maatschappij gebruik maken van de basis Woensdrecht, evenals trouwens van een aantal an dere Nederlandse militaire uliegbases Men moet dan echter elkevliegtuig beweging van te voren aanvragen ën ook uerder voldoen aan de voorschrif ten. Dit heeft echter niets met „ves tiging" te maken. Mogelijk laat Delta Air een balort- netje op, zoals er de laatste tijd wel meer balonnetjqs terzake Woens drecht morden opgelaten in het Ant werpse, in Bergen op Zoom en elders in de Delta Dit alles kennelijk met het oog op de mogelijkheid dat de luchtmacht eerdaags een militaire vliegbasis wenst af te stoten. Er zijn vage aanwijzingen dat dit Woens drecht wel eens zou kunnen zijn). (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. „De systematise ring van het containerverkeer is één der aspecten van de evolutie op ver voersgebied. Het is noodzakelijk, dat de Europese havens, speciaal die in het Deltagebied, in deze evolutie een actieve rol blijven meespelen. Doordat de tradities op vervoersge bied totaal overboord zijn geworpen, kan geen enkele haven het zich per mitteren, lijdzaam toe te zien, hoe het containervervoer zich ontwikkelt, maar is eert gemeenschappelijke, over de grenzen reikende samenwerking nodig. De havens in het Deltagebied zijn gunstig gelegen ten opzichte van het achterland, als de tijd van de totale „eontainerisatie" aanbreekt, mits men een brede visie ontwikkc.L op de problemen die hierbij rijzen; een visie die gericht is op het ge- mepr>"chaopelijk economisch belang, met behoud van redelijke mededin ging" Dit zei dr. Ferdinand Geyssen, be stuurslid van het Ylaams economisch verbond en sleutelfiguur in verschil lende commissies en organisaties die zich met de Europese vervoersecono- mie bezighouden, op de lunehbijeen- komst van het Departement Zeeland van de Ned Mij. van Nijverheid en Handel. De bijeenkomst vond plaats in hotel „Rotterdam" te Terneuzen. Dr. Geyssen schetste het container vervoer als een fenomeen dat in de toekomst nauwelijks nog een ander vervoerssysteem naast zich zal dul den, zonder nochtans goedkoper te zijn dan het goederenvervoer van nu. Wegvervoer, rail en luchtvaart spelen in het containervervoer volop mee en men zal instede van elkaar vliegen af te vangen moeten komen tot een solide, Europese vervoers- politiek, met o.a. een eenheidstarief per kilometer. Sprekend over mammoettankers zei dr. Geyssen, dat men de totale haveftaccommodatie aan de Noordzee kust overziende, niet hoeft te vrezen dat de reuzentankers de aanvoer van minerale oliën via havens in het Scheldebekken onnodig zullen ma ken. Overigens wees hij erop, dat er aan de groei van reuzentankers, voorzover zij Europese havens aan doen, een limiet is gesteld. „Als men wei wat al te lichtvaardig spreekt over tankers van 500.000 en zelfs van een miljoen ton", zo zei hij, dan vergeet men daarbij dat de Noordzee zelf waarschijnlijk niet eens 'toegankelijk is voor zulke reu zen met hun enorme diepgang". De groeimogelijkheden van het haven- en industriegebied van Ant werpen (sterk afhankelijk van de medewerking van de Nederlandse regering om een kanaal van Baalhoek naar de Scheldestad aan te leggen) schetste dr. Geyssen als een krach- rHbiulens voor welvaart in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor waarde is evenwel, zo zei hij, dat men zowel in Nederland als in België bereid is, de grens minder dan tot nu toe als een hindernis te zien. Over de positie van de beide grote polen aan weerszijden van het Delta bekken, Rotterdam en Antwerpen, en hun betekenis voor wat er in de Delta gebeurt, had dr. Geyssen graag iets meer willen lezen in het rapport van het overlegorgaan Zeehavenóntwik- keling Zuidwest-Nederland. Zijn weldoortimmerde voordracht ontlok te de aanwezigen een levendige dis cussie. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het college van b. en W. heeft .met spoed een brief aan de raad geschreven aangaande het oude mannen- en vrouwenhuis aan de Herengracht. (Zie Dagblad de Stem van vrijdag). Het is b. en w. gebleken, aldus de brief, dat er van verschil van in zicht tussen het bestuur der godshui zen en het gemeentehestuui over de te volgen weg, geen sprake is Er is een commissie in oprichting on der voorzitterschap van de wethouder van Sociale Zaken, de heer W. Wattel, waarin twee leden van het bestuur der godshuizen zitten, die zo spoedig mogelijk een opgave moet doen van 't aantal bejaarden op Walcheren, dat in een tehuis met bijzondere functie, zoals dat aan de Herengracht, ge plaatst moeten worden. Als de commissie tot de bevinding zou komen (aldus de taakomschrij ving) dat er geen reden is om op Walcheren zo'n tehuis met een .spe ciale functie in stand te houden, moet de commissie adviezen geven over de maatregelei welke inzake ontruiming van het betrokken be jaardenoord genomen moeten wor den. Is er reden om wel een speciaal tehuis in stand te houden, dan zal de commissie moeten adviseren tot: Restauratie bf verbouwing van het pand aan de Herengracht, Het geschikt maken van een an der gebouw voor het beoogde doel, Het stichten van een nieuw ge bouw, Het geschikt maken van een ge deelte van andere gebouwen, al dan niet door middel van uitbreiding. Het onderbrengen van dp bejaar den in andere bejaardenoorden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De i afdeling Zeeland van het Nederlands Insti tuut voor Efficiency komt donderdag 7 maart 's middags om vier uur bij een in Het Nederlands Koffiehuis te Middelburg. Tijdens deze bijeenkomst zal de heer drs. H. Goudsmit, hoofd van de psychologische dienst van de Ne derlandse Kabelfabriek te Delft, spreken over het onderwerp: „Wer ving, selectie, promotie". De heer Goudsmit zal het daarbij o.a. hebben over de plaats van het psychologisch onderzoek in de selec tie van personeel. (Van onze correspondent) •HULST De Huisterse cabaret- groep „Touw" zal ook dit jaar (in juli) deelnemen aan het festival van de humor te Heist aan Zee (B.), ge groep valt de eer te beurt om samen met „Harlekijn" van Herman vatt Veen uit Utrecht het festival te opt. nen. In februari vorig jaar startte ie cabaretgroep o.l.v. Cor Verdonschot in Hulst onder de naam „de Grab, belton". Na enkele uitvoeringen deed het gezelschap mee aan het humor, festival te Heist. De groep, bestaan, de uit: Lilian Frelier, Jeannet Kop. mels, Dook Kopmels, Ruud Heijens en Cor Verdonschot, behaalde i ereplaats. In oktober trad het gezelschap voor het voetlicht met „Mensje S len". Diverse nummers werden in kort en aangepast. Dook Kopmëls, die in het Kweekschool Cabaret var! Vlissingen een goede naam had, bleek een waardevolle aanwinst. De groep veranderde van naam' en noemde zich „Touw". Een Verneder landsing van het Chinese beg „Tao". Onder deze naam treedt 1... gezelschap iedere maand op in „Por! gy and Bess" te Terneuzen. Voor de kunstkring in Hulst wer den twee nieuwe nummers in hei programma opgenomen n.I. „0de aan de vier emmers" en „De gluur- ders". Gisteravond trad „Touw" in de Graanbeurs te Hulst. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES. Ouders van leerlingen, die de lagere technische school in Goes bezoeken, hebben zich tijdens een vergadering in het schoolgebouw met een tweetal belangrijke punten bezig gehouden: de mammoetwet en de oudervereniging. Directeur C. J. Buurman van de technische school wees erop, dat de mammoetwet democratisering van het onderwijs „naar binnen en naar buiten" voorstaat. Democratisering naar binnen betekent volgens de heer Buurman o.a. een grotere in spraak van ieder, die aan de school meewerkt. Bij een dergelijke demo cratie behoort volgens hem ook een nauwe relatie met de ouders en leerlingen. Met de democratisering naar bui ten wordt bedoeld, zo zette hij uiteen, dat verenigingen, die scholen in stand houden, hun leden activeren, nieuwe leden aantrekken en bestu ren vormen, „die in hun samenstel ling een doorsnee geven van de be volking", aldus de directeur. Van groot belang achtte hij dit vooral voor het technisch onderwijs, omdat het 7Üns Inziens vaak verkeerd en eenzijdig is beoordeeld. De brugklas in dit onderwijs, aldus de spreker, moet niet gezien worden als het begin van een vaktechnische opleiding. De opzet van de brugklas voor het gehele onderwijs vond hij niet geslaagd. „Deze zou, naar de bedoeling van de wetgever, uniform moeten zijn", aldus de heer Buur man. Het programma voor de brugklas voor een' technische school wijkt af van het programma voor het m.a.v.o, en h.a.v.o. Er wordt niet alleen aan dacht geschonken aan o.a. Neder lands, Engels, exact en zaakvakken, muziek en lichamelijke oefening, maar vooral ook aan de ontwikkeling van het creatief vermogen en de in ventiviteit van de leerlingen. Ruime aandacht krijgt volgens de heer Buurman ook de culturele vorming van de pupillen. Het is, zo zei hij, niet zo zeer de bedoeling de leerlin gen te selecteren, dan wel te determi neren. Bijzonder ingenomen toonde de di- (Van een onzer verslaggeefsters) GOES. De centrale Goes van het Nederlands Katholiek Vakverbond heeft in De Landbouw te Goes de jaarvergadering gehouden. Op deze bijeenkomst kwam de nieu we contributieregeling ter sprake. Volgens deze regeling zullen de in komsten van de centrale verminde ren. Als gevolg daarvan zullen d^n de activiteiten, die de centrale tot nu toe ontplooide, worden overgeheveld naar de diverse vakverenigingen. Te gen deze nieuwe regeling kwamen van verschillende kanten bezwaren. De contributieregeling zal nog nader in het bestuur worden besproken. Van het dagelijks .bestuur waren aan de beurt om af te treden de heren G. Geerts, P. F.eman, L. v. d. Boóg en J. Buise. Zü werden allen herko zen. Tijdens de rondvraag kwamen uit de vergadering verschillende sugges ties voor activiteiten naar voren. De bedoeling is dat in de toekomst een bijeenkomst speciaal voor jonge leden van het N.K.V. wordt gehouden, waarop doe) en werkwijze van het N.K.V. uiteengezet zullen worden. recteur zich met de afdeling vont j individueel technisch onderwijs. „Deze afdeling dwong het onder wijzend personeel zich dieper te te- -.innen öp didactiek en methodiek, I met het verrassende gevolg dat dt j hele school van de ervaringen vat het i.t.o. profiteert", aldus de direc teur. Uitvoerig stond hij stil bij de mo l "gelijkheden die er voor de l.t.s.-lf" ling zijn na zijn schooltijd. Nadat de ouders gelegenheid had den gekregen vragen over het be sprokene te stellen kwam de oprich ting van een oudervereniging aan de orde. Ei Is een voorlopig bestuur gekozen, dat bestaat uit de d C. de Bell'admos uit Yerseke, C. le Mey uit Zierikzee en J. C. Mol uil 's Heer Hendrikskinderen, dè heren L. A. A. v. d. Boog, H. Galenkamp, J. C. Lafeber, K. Bruin en G. C. Kole, allen uit Goes en de heer J. Groen- leer uit Kapelle. Woensdag 6 maart zal dit bestuur bijeenkomen om de taakverdeling te regelen en om eventueel statuten en een huishoudelijk reglement te ont werpen. evens zal een programma worden opgesteld. De directeur en twee leraren zulle: als adviseurs optreden. De heer W. 1 Angenent, psycholoog bij het Zeeuws Instituut voor de geestelijke volksge zondheid zal eveneens als' adviseur optreden. Overwogen wordt contact op te nemen met de schoolarts. Tussen de verschillende bedrijven door zorgde de schoolfanfare voor ie vrolijke noot. (Van een onzer verslaggevers) GOES —Hoewel de actie van hel gemeentebestuur van Goes, met M' doel bekendheid tt geven aan plannen voor de bouw van 'n service flat nog maar pas is begonnen, heb ben al meer dan honderd parson™ van hun belangstelling voor dit Pr0' ject laten blijken. Vijftig personen hebben zich reeds ais huurder aan gemeld. B. en w. van Goes schrijven aan de gemeenteraad ter toelicht®» van hun voorstel om een huurgaran- tie van maximaal vier ton per JSW gedurende een tijdvak van twim's jaar te geven aan dc stichting AI»1-' pensioenfonds, de institutionele be legger in kwestie. De serviceflat, dj de naam „De Schakel" krijg', 126 verhuurbare wooneenheden w' vatten. Na 'n bespreking van 't project in een raadsvergadering 1 december j.l. zijn thans, op v?xL van enkele raadsleden, gewijW statuten voor de stichting die0 bouw -:al beheren, aan de raad v» gelegd. B. en w. achten de expl®1 tie van de serviceflat beslist lonen en men kan dan nu ook, volgens college, spijkers met koppen 6" slaan. Alleen zullen nog enkele wij zigingen in de huurovereenkon» moeten worden aangebracht, concept voor deze huurovereenko®» is nog in studie. Het zal later,.n goedkeuring aan de raad wor voorgelegd. Er is 'n aanbeveling ops maakt voor de samenstelling vanA» bestuur van stichting „De De raad zal ook .hierover in zijn gadering van 21 xeoruaii DEN HAAG (ANP) gelectie-zwemwedstrijdi 25 meterbad Morgensto Haag zijn twee Neder cords verbeterd. Dick horst (HZPC) won de vrije slag in de nieuwe voor 25 meterbaden vi 00.7 sec. Het oude recoi tigd op een vijftig m stond sinds de nation: pioenschappen van Groi zijn naam met 2.02.0. meter ragslag vestie Schouten eveneens ee (ADVERTE Gratis recepten bij uw groeil (Van onze badmintonmede- TILBURG De national oene Felice de Nooyer werd de koningin van het tionale badmintontoernooi Tilburgse badmintonverenij na het afgelopen weekeind seerde in de Tilburgse Si hal. Felice de Nooyer won ste prijzen in de hoogste U de heren ging Ad Verhoof Tilburg) met twee eersti| naar huis. De finale van enkelspel kreeg hij echte; van Ruud van Ginneken c] tweede game moest opge gens ziekte. Ook in de eindstrijd van dubbelspel kon Van Ginn^j kansen niet voor honderd verdedigen al speelde hij wel uit. Samen met Felice er won Ruud v. Ginneken prijs tenslotte wel het geme bel. Ad Verhoof bereikte de fir zij een vrij verrassende ove in de halve eindstrijd ove van Leiden die met 915, 158 aan de kant werd ges van Ginneken had in de and eindstrijd de handen vol e genoot René van Heeswijk na drie games de vlag stree 10—15 en 18—15. In de fii Verhoof de eerste game m Voor het begin van de twe van Ginneken zich terug ziekte. In het herendubbey sloegen Ad Verhoof en Henr den in de eindstrijd de '1 combinatie Ruud van Ginnek né van Heeswjjk in drie 15—7, 9—15 en 15—8. Bij de dames stak Felice 6 ev met kop en schoude.bo: concurrentie uit. De nationa pioene speelde in de halv met de Tilburgse huofdklas: ster Elly Beerei. die met 1 112 de les werd gelezen. 1 burgse kampioen Tonny Pa; bereikte de finale door in c eindstrijd de Brabantse ti ster mevrouw T. Peskens m, en 118 uit te schakelen. O ny Pannemans kon Felice de tenslotte niet in moeilijkhedë gen. Met 11—0 en U—5 streepte de H arlemse haar watie. In het dames dubbel overwinning eveneens naar de Nooyer die Jeanne de (Ragazzi-Tilburg) naast zich de finale tegen Tonny Pa; on Toos Liebregts (Ragazzi-1 1? 11, 152. De Nederland Pioenen in het gemengd du relice e Nooyer er, Ruud i neken bleven ook in Tilbui slagen. Als laatste tegen versloegen zij Tonnj Pannei Ben de Jong (Den Bosch) m en 18—15. (ADVERTENTIE) i

de Stem | 1968 | | pagina 6