KRITIEK OP GRENOBLE Huiskes„Zweeds succes voor mij geen verrassing55 Canada finale was kansloos in tegen Rusland Höglin was grote man op de tien kilometer Verdeling van de medailles Te zwakke kenen Verheugder Alle meisjes waren meisjes Europese titel voor Tsjechen GWATER >n waar? \IDAAG 4 ORGEN Negen landen boycotten Mexico City Verbluffend Onderscheiding voor Brundage UITSLAG 10.000 METER IJshockey Eindstand (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE Het noodlot wilde dat op de laatste dag van de Olym pische Winterspelen 1968 de tien de in de rij, de zon overdadig scheen. Het weer leek vast en dat was het twaalf dagen lang niet ge weest. De vrees dat de Spelen te zeer zouden worden beïnvloed door het weer, is bewaarheid. Regen, wind, mist, kou: alles was voorra dig, maar meestal op de meest on gelegen ogenblikken. Alleen het schaatsen en het skispringen grote schans (op de laatste dag) konden zonder hindernissen worden ver werkt. Plus vanzelfsprekend de evenementen in de overdekte grote en kleine ijshal. Dat is te weinig voor Winterspe len. Indien Bobsleeën en rodelen, om twee evenementen te noemen, niet kunnen worden verwerkt - bij rodelen werd zelfs goud, zilver en brons uitgereikt na drie van de vier manches -, indien atleten zonder of vrijwel zonder training moeten star ten, mankeert er iets. Dat iets is het weer in Grenoble en omgeving. Het organiseren van Winterspelen is evenwel geen sinecure. Men heeft een middelgrote stad nodig die be reid is accommodaties te scheppen. Kleinere plaatsen, waar het gega randeerd vast winterweer is, zijn daartoe dikwijls niet bereid of mis sen aie mogelijkheden. Grenoble voldeed aan de voorwaarden, span de zich zonder twijfel enorm in en slaagde organisatorisch. Het weer heeft niemand in de hand, ook niet ijverige Franse or ganisators. Voor Grenoble blijft de winst van een nieuw stadsdeel, be tere wegen en vooral het eindelijk erkennen door Parijs als stad van betekenis. Er blijft ook de enorme schuld lan de staat en het onbehagen dat mdanks alle goede wil en inspan- ïing en ondanks het feit dat Killy och kampioen is geworden - en lat weegt voor Frankrijk ongetwij- eld het zwaarst - de kritiek niet con uitblijven. De Winterspelen 1968 zijn niet geheel geslaagd. In een ongelukkig ogenblik heeft Ave ry Brundage, de president van het I.O.C., zich laten verleiden om te zeggen: „in het geheel niet". Het is slechts een kwestie van twee woor den in andere volgorde, maar met een hemelsbreed verschil. Laten wij het op de eerste visie houden. Een spelmoment uit de finalewedstrijd tussen Rusland en Canada. Een Russische aanvaller houdt zich met twee Canadezen bezig terwijl doelman Broderick (tweede van rechts) de puck met zijn linkerbeen stopt. 16, 18, 20, 22 uur Echt- jn Italiaans 18 j i, 18, 20, 22 uur Le Grand 18, 20, 22 uur Tony is 16, 18, 20, 22 uur Muziek MOREN WAREN SUPERIEUR IN GRENOBLE =======S5&5t| ïsdag 20 februari: 6.52 en 19.22 uur. 6.18 en 18.46 uur, 5.50 en 18.18 uur, 7.39 en 20.08 uur. sitie Franse wandtapijt», lélique en de koning 14 j xpositie Feraand Vereis! rreemde neigingen 18 J r 20 uur Je leeft maas uur Grote schieting je 20 uur Cabaret Tingel, olland op zijn smalst" OSS 117 Hartentroef bi ur Liefdesdrift DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 19 FEBRUARI I960 (Van onze speciale verslaggever) De grote verrassing op de 10.000 meter in Grenoble, de Zweed Jonny Höglin in triomf voor het scorebord. 14, 16,18, 20, 22 uur Wil- 6, 18, 20, 22 uur Wat een 4, 18, 18, 20, 22 uur Mid- 1 18, 20, 22 uur Peter Gun i, 18, 20, 22 uur Het dode 16, 18, 20, 22 uur Pa- 8 j 16, 18, 20, 22 uur Terug Yerma Lorca torm over Firenze r Kent u de melkweg? Nevada Joe Django ir Alles op zijn tijd 18 J. uur De man die milioe- s 18 j Wat een vakantie a.l. ïr Superargo tegen Dia- De boot der verrassin- le en Clyde 18 3 ntsnapten der Ardennen Raspoutin gedood 18 J dspel 18 j e slag van' de zeven man- 18 j !n wankel evenwicht nzo, sneller dan de wind izijn ploerten 1 op het bal lotton betaalt contant sitie Franse wandtapijten ngélique en de koning Ixpositie Fernand Vereist Vreemde neigingen 18 j. Instrumentale 18 uur Raadsvergadering uur Liefdesdrift 18 Jaar Ongewenst moederschap s onder vandaag wacht tot het donker is (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE Nu de Olympische Winterspelen in Grenoble geëindigd rijn, zijn alle ogen gericht op Mexico City, waar de Olympische Zomerspe len worden gehouden. Als de spelen tenminste doorgang zullen vinden. Want negen Afrikaanse landen (Ethiopië, Algerië, Oeganda, Tanza nia, Ghana, Guinee, Gambia, Egypte en Kenia) hebben dit weekeinde be kendgemaakt niet in Mexico City te zullen deelnemen nu Zuid-Afrika door het Internationaal Olympisch Comité is toegelaten. Enkele andere landen kondigden een boycot aan en Rusland en Polen spraken een ernstige waarschuwing uit. Tot de landen die een boycot overwegen, behoort oolj een Azia tisch land, Maleisië. De beslissing of nog meer Afrikaanse landen zich zul len terugtrekken, valt donderdag, wanneer in Brazzaville het dagelijks bestuur van de overkoepelende sport bond van Afrika bijeenkomt. Rusland en Polen zullen alles in het werk stellen om de beslissing van het I.O.C. te doen herroepen. Mexico heeft nog van geen enkel land officieel vernomen dat het zich terugtrekt. Voorzitter van het orga nisatiecomité, Pedro Ramirez, ver klaarde ,dat de twee Mexicaanse ge delegeerden in het I.O.C. tegen toe lating van Zuid-Afrika hebben ge stemd. Maar nu Zuid-Afrika is toe gelaten zullen zijn sportlieden op de zelfde wijze worden behandeld als die van andere landen. In zijn toe spraak zei Ramirez verder, dat het organisatiecomité de beslissing van bet I.O.C. zal respecteren en riep daarna alle uitgenodigde landen op aan de spelen deel te nemen. „Mexi- C0', zei hij, „zal alles in het werk stellen om tot een rassenintegratie te komen". In Zuid-Afrika worden reeds de nodige voorbereidingen getroffen om een afvaardiging naar de Olympische 9>elen in Mexico samen te stellen. Waarschijnlijk zal de Zuidafrikaanse Pteeg uit ongeveer zestig atleten be staan. GRENOBLE. Noorwegen is als grote overwinnaar van dg Olympi sche Winterspelen in Grenoble uit de bus gekomen, met zes gouden, zes zilveren en twee bronzij medeailles. Rusland werd ondanks het behalen van de tweede plaats de grote verliezer. De Russen, die vier jaar geledtfn in Innsbruchk 11 gouden plakken veroverden kwamen nu niet verder dan vijfmaal goud. Voor Nederland verliepen de Spelen bijzonder succesvol. Met negen deelnemers werden negen medailles veroverd: drie gouden, drie zilveren en drie bronzen. Met een gemid delde van één medaille per deelnemer kan de ,,operatie-Grenoble" voor Nederland alleen maal geslaagd worden genoemd. In het grote ijspaleis is de reprise gegeven van de openingsceremonie. Even pompeus al was president De Gaulle er dan niet. De vlag is gestre ken, de vlammen zijn gedoofd. Op een door een gigantisch tapijt bedekte ijsvlakte hebben de ploegen zich af gemeld. Avery Brudage, de president van het I.O.C. heeft de traditionele zinnen gesproken, waarmee de or ganisatie dank wordt'gebracht en de jeugd .van alle landen wordt uitge nodigd over vier jaar acte de pré- sence te geven in Sapporo, voor de elfde Winterspelen. De rust is weer gekeerd. Een rust die voor Nederland zaterdagmiddag om een uur al een feit was. Toen was de laatste afstand van de Olympische schaatsstrijd van het pro gramma geschrapt en had Nederland de hoop op meer dan vier medailles moeten opgeven. De Nederlandse triomf bleef weliswaar niet uit, maar moest op naam worden geschreven van trainer Anton Huiskes, die met de Zweden Jonny Höglin en Oerjan Sandler goud en brons veroverde. Het zilver viel toe aan de gedesillusio neerde Fred Anton Maier. De vaderlandse equipe had in Cees Verkerk de beste man op de vijfde plaats, Peter Nottet, werd achtste en Jan Bols dertiende. Hij kon op dit „ijs voor technici" met zijn nog niet geheel volgroeide techniek niet de prestatie leveren die hij kan realise ren in de wellicht nabije toekomst. „Een verrassing?", oordeelde An ton Huiskes, „nee, dat is het niet zo zeer. Ik had Jonny Nilsson het goud toebedacht, maar zo is het ook goed. Vergeet niet dat Sandler zich in Da- vos tot nummer 3 op de wereldrang lijst heeft opgewerkt. Ik had voor me zelf Cees Verkerk geen medaille toe gekend. Overigens ben ik alleen van plan in Zweden te blijven als ik mijn gezin kan laten overkomen. Mijn con dities heb ik bekendgemaakt: 100.000 kronen voor een seizoen. Gaan ze daarop niet in, dan keer ik gewoon terug tot de Stichting Sport en Spel in Utrecht". Cees Verkerk had gunstig geloot in de eerste groep. Fred Anton Maier moest de eerste rit rijden en kwam tot 15.23.9, slechts 0,3 sec. onder zijn wereldrecord. Dat was een richtlijn, zowel voor Nilsson in de tweede als Verkerk in de derde rit. Nilsson zat al meteen enige seconden onder Mai er en bleef tenslotte bijna 16 sec. van diens tijd af. Cee? Verkerk startte snel, maar toen hij eenmaal gelijk was gekomen met Maier ging het bergafwaarts om tenslotte 10 secon den te verspelen. Dat was geen dood wond, want Verkerk had tevoren ver klaard: „Ik kan me niet voor een derde maal opdraaien". Het was inmiddels licht geworden, want Maier was al om 8 uur van start gegaan. Na de race van Verkerk meende men het wel te hebben gehad. Nilsson, Zwedens troetelkind, dat ech ter te zwakke benen heeft om die weelde te kunnen dragen, had gefaald en Maier's tijd zou onaantastbaar zijn. Welk een misrekening. Anton Huis kes had nog het een en ander achter de hand. Met Nilsson was zijn verza meling troeven niet uitverkocht. In de zevende rit stortte Höglin zich zo verwoed op de afstand, dat Huiskes hem zelfs moest afremmen en manen tot zijn schema terug te keren. Dat was juist gezien, want Höglin had in de laatste ronden nog zoveel tijd over, dat hij zijn aanvankelijk opgelopen achterstand van 1 sec. in de laatste omlopen kon wijzigen in 'n voorsprong van 0,3 seconde. Weer meende men dat de kaarten volledig waren geschud. Peter Nottet kon, me de door maagklachten, in de achtste rit niet tot een verrassende prestatie komen. Per Willy Guttormsen reed zich wel voor Verkerk en had op dat moment wel zilver, maar vormde voor de top toch geen bedreiging. Dat was een rit voor die van Sand ler. Met een openingsronde van 38 sec. en een volgende van 36 openden zich perspectieven waarin Huiskes op dat moment ai rotsvast geloofde. Sandler viel evenwel terug en liep enige seconden achter Höglin en Mai er aan. Dat werden er zelfs vijf. Huis kes beduidde hem aan de kant van de baan: „geen paniek, rustig doorgaan". En dat deed Sandler, die in de laatste ronde nog een seconde kon verspelen om het brons te kunnen grijpen. (Van onze speciale verslaggever) Nevada Joe Django s onder vandaag arg 20 uur JCrma onder vandaag r Home free en The idy Bright onder vandaag „Daarmee heb ik bewezen dat ik toch nog wel een stukje kan trainen. Ik ben hiermee zelfs verheugender dan toen ik in 1965 de beginnende Ard Schenk in Oslo op de derde plaats in het wereldkampioenschap bracht en een jaar later Cees en Ard eerste en tweede in het wereldkampioen schap en tweede en eerste in de Eu ropese titelstrijd", aldus een wel vol dane Huiskes, die in de voorgaande drie dagen toch geen man op het ere podium had kunnen brengen. Onmiddellijk drong zich weer de vraag op: Huiskes of De Graaff. Op punten heeft Wim de Graaft de pres- tigestrijd tegen Huiskes gewonnen. Met goud voor Verkerk en zilver voor Schenk op de 1500 m, en met zilver voor Verkerk en brons voor Nottet op de 5 km. Het is goed dat vlak voor de wereldstrijd in Gotenburg vast te stellen, want nog, na die verblijdende terugkomst na Oslo, waart de schim van Huiskes rond boven de hoofden van vooral Schenk en Verkerk. (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE Het grote ijspaleis was toch al uitverkocht, maar de or ganisatie vond het wel zo prettig dat Zweden en Tsjecho-Slowakije zo juist in het ijshockeystadion gelijk hadden gespeeld, waardoor Rusland- Canada inderdaad de grote finale werd. Indien de Tsjechen hadden gewonnen zou de titel regelrecht naar dat team zijn gegaan, ook als Rusland de Canadezen zou verslaan, omdat beide landen dan met 12 punten zou den eindigen en Tsjecho-Slowakije van Rusland had gewonnen. Het kwam niet zo ver. De zenuwen ver ijdelden de Tsjechen deze unieke kans te grijpen en zij mochten nog blij zijn met een gelijk spel, dat pas in de derde periode werd behaald. Rusland liet er daarna geen twijfel over bestaan aan wie de titel in de finale moest toekomen. Canada, was op alle onderdelen de mindere en dat kwam in de score 50 voldoende tot uitdrukking. Rusland goud de Russen waren in Innsbruck ook kampioen en be zitten de wereldtitel al sinds 1962 Tsjecho-Slowakije zilver en Canada brons. Een half uur voor het begin waren de ploegen van Rusland en Canada al op het ijs. De Russen de monstreerden weer hun traningswij- ze door glijdend op een knie over het ijs te gaan. Zij oefenden nog even het leiden van de puck met de stick in de hand en stelden goalie Kono- valenko met daverende schoten op de proef. Tussen alle geweldige doelmannen, met de Tsjech Druzilla aan het hoofd, GRENOBLE De medaille verdeling van de tiende Olym pische Winterspelen in Grenoble was als volgt: goud zilver brons 1. Noorwegen 6 6 2 2. Rusland 5 5 3 3. Frankrijk 4 3 2 4. Italië 4 5. Oostenrijk 3 4 4 6. NEDERLAND 3 3 3 7. Zweden 3 2 3 8. W.-Duitsland 2 2 3 9. Verenigde St. 1 5 1 10. Finland 12 2 11. Oost-Duitsland 12 2 12. Tsj.-Slowakije 12 1 13. Canada 111 14. Zwitserland 2 4 15. Roemenië 1 35 39 32 Op de 500 meter hardrijden da mes werden drie zilveren me dailles uitgereikt en geen bron zen. Bij de heren eindigden zo wel op de 500 m als op de 1500 m twee rijders op de tweede plaats. Ook hier werden geen bronzen medailles uitgereikt. (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE Avery Brundage, de tachtigjarige president van het Internationaal Olympisch Comité, heeft in Grenoble bij een ontvangst ter afsluiting' van de Olympische Winterspelen uit handen van de Franse eerste minister George Pom pidou de onderscheiding „comman deur in het Franse Legioen van Eer" ontvangen. (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE Geen van de 86 at leten die tijdens de Olympische Win terspelen zijn onderzocht op het ge bruik van stimulerende middelen, heeft deze gebruikt. Dit werd zater dag in Grenoble bekendgemaakt door de Belgische prins Alexandre de Me- rode, voorzitter van de medische commissie van het Internationaal Olympisch Comité. De vijftig vrouwelijke atleten, die zich aan de zogenaamde speekseltest ter vaststelling van het geslacht moesten onderwerpen, zullen in de toekomst op de Olympische Spelen nooit meer hoeven te „likken". Cees Verkerk in actie op de 10.000 meter. De man uit Puttershoek slaag de er op deze afstand niet in een medaille te veroveren. 1 Jonny Höglin (Zweden) 15.23.6 (Olympisch record) 2 Fred Anton Maier (Noorw.) 15.23.9 3 Oerjan Sandler (Zwe.) 15.31.8 4 Per Willy Guttormsen (Noorw.) 15.32.6 5 Cees Verkerk (Ned.) 15.33.9 6 Jonny Nilsson (Zwe.) 15.39.6 7 Magne Thomassen (Noorw.) 15.44.9 8 Peter Nottet (Ned.) 15.54.7 9 Valeri Lavroesjkin (Rusl.) 15.54.8 10 Stanis- lav Seljanin (Rusl.) 15.56.4 11 Günter Traub (W.-Dld.) 16.01.3 12 Jouko Launonen (Finl.) 16.02.1 13 Jan Bols (Ned.) 16.09.5 14 Timo Koskinen (Finl.) 16.15.7 15 Paul Enock (Canada) 16.21.2 16 Anatoli Machov (Rusl.) 16.22.1 17 Herman Strutz (Oost.) 16.24.9 18 Jürgen Traub (W.Dld.) 16.33.8 19 Renato de Riva (It.) 16.39.5 20 Raimo Hia- tala (Finl.) 16.45.9. Jan Bols was zelf teleurgesteld over zijn prestaties op de 10.000 meter. "9 een bankje langs de ijspiste moest hij deze tegenslag even verwerken. Een juichende Fred Anton Maier voor het scorebord. neemt de Rus een hoge plaats in. IJs- kalm, met een enorme reactie en een verbluffende kijk op het spel, is hij de hoeksteen van zijn defensie. Een verdediging die in voorgaande wed strijden blijk gaf te gaan wankelen, zodra grote druk werd uitgeoefend. Tegen de Canadezen bleek daarvan niets. Met handen en voeten maakte de Russische coach duidelijk dat zijn ploeg zeker was van zijn zaak: onze techniek is beter en daarmee ver slaan we Canada, dat alleen in con ditie tegen ons zal op kunnen, zei hij voor de wedstrijd. Het is volledig uitgekomen. De Ca nadezen misten de zuiverheid van combineren en de stickvastheid van de Russen. Wat bij de Russen mathe matisch zuiver ging, was bij de Ca nadezen meestal een gok. Individueel waren spelers als Zimine, Starchinov en goalgetter Firsov beter dan de Canadezen, die zich niettemin heftig verzetten. Toch werd het geen finale die als kroon op het toernooi kon worden gezet. (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE De wedstrijden die tijdens het Olympisch ijshockeytoer- nooi in Grenoble tussen Europese landen zijn gespeeld, gelden voor het Europese kampioenschap. In de eindrangschikking van dit toernooi bezetten de Tsjechen die de Rus sen klopten de eerste plaats. De eindstand luidt: 1 Tsjecho-Slowakije 5 4 1 0 9 26-13 2 Rusland 3 Zweden De eindstand in groep A luidt: 4 Finland 1 en Olympisch kampioen 5 West-Duitsland Rusland 6 Oost-Duitslahd 2 Tsj.-Slowakije 7 5 1 1 11 33-17 3 Canada 7 5 0 2 10 28-15 4 Zweden 7 4 1 2 9 23-18 5 Finland 7 3 1 3 7 17-23 6 Verenigde Staten 7 2 1 4 5 23-28 7 West-Duitsland 7 1 0 6 2 13-39 8 Oost-Duitsland 7 0 0 7 0 13-48

de Stem | 1968 | | pagina 3