Pastoor Miedema weigert ontslag Tol oplossing van wegenprobleem sympathie voor cognac Mirage-5 Lezen is rheid vraagt Artillerie- of infanterie-aanval Bezorgdheid over kernwapens Al 20.000 man rond de basis CHRISTINA 21 JAAR Hans van Z. in Rotterdam Waarom doet u het dan niet vaker? >125,- ief (teel *,y Nieuwe ruzie in KVP Kwestie-Mi'edema bedienend personeel BOTSING VAN STRUCTUREN DISCUSSIE LAAIT WEER OP Schmelzer heeft niets nieuws gezegd ©(LDPzaraiT vrl«) vne. nr. 7-2799'0057 van de Nederlandse taal; irSchiet het stormheh SViBTNAM Concentraties Vastbesloten Onopvallend boortoestel op de markt gebracht Kernwapens Hué Verwarring KONINKLIJKE HOND MAG WEL OP GOLFTERREIN „Normale bankrekening" BURGEMEESTER BESCHULDIGD VAN FRAUDE JEREMIADE VOORDELEN Russische politie bedreigt vrienden van de schrijvers 18 km aan [jl5M's kopen, e prijzen, s ISM nhuis wordt steeds u!t- om wórden opgenomen oezicht op en het geven jk personeel (ongeveer van nieuwe werkmetho- el. Zij zal het hoofd van zijn coördinerende taak. pmeerd huishoudkundige raring in een soortgelijke wij een zelfstandige en van leeftijd en ervaring. fde- tbus erming 8-3134/0057 milieu-onderzoeken, contacten met voorlopig aan met hun ouders. bezit iijn van het diploma dan wel zij, die bereid zijn appelijk werk te volgen. en volledig vergoed. iding en ervaring, max. f 1335,- rmmg naand. de Directeur van de Raad, Brming n diploma typen. eiding en ervaring, max. f 674,- retaris van bovengenoemde anders aangegeven, onder de vacaturenummer (voor elke renden aan Bureau ing van de Rijks Psychologische anhage. ;en zijn exclusief 6% vakantie- un Hiéóohn DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 FEBRUARI 1968 71 L BPtGiAk FO«Cf e CAMP ♦AlOKC SPANNING ROND KHE-SANH Hef blijft rommelen in de K.V.P. Even leek het erop dat de strijd bijl zou worden begraven om de vier „wijze mannen" gele genheid te geven rustig te zoeken naar een oplossing voor de moeilijk heden rond de kandidaatstelling voor het partijbestuur. Die rust is echter maar van heel korte duur ge weest. Er Is nu weer volop ruzie en wel naar aanleiding van de K.V.P.- televisie-uitzending van deze week. K.V.P.-fractieleider Schmelzer had in die uitzending als gasten de fractie leiders van de A.R. en de C.H.U. Ge drieën maakten zij bekend dat hun partijen zo sterk mogelijk zouden gaan samenwerken. „We stappen ofwel met z'n drieën in de regering of we gaan gezamenlijk in de op positie". Die verklaring kwam als een volsla gen verrassing. Weliswaar is alge meen bekend dat de K.V.P.de A.R. en de C.H.U. (in de „groep van achttien") de mogelijkheid van nau we samenwerking onderzoeken, maar nadrukkelijk was afgesproken dat de beslissing ter zake zou afhan gen van de vraag of met deze christen-democratische samenwer king wel een werkelijk vooruitstre vend program gerealiseerd zou kun nen worden. Zo belangrijk is dit punt, dat de partijraad van de K.V.P. hierover zelf een uitspraak wil doen. Drs. Schmelzer beschikt n.iet over een mandaat van de K.V.P.-partijraad. Hij heeft zijn eigen fractie niet te voren geïnformeerd over de verkla ring, die hij voor de t.v. heeft afge legd. En hij kan geen enkele garan tie geven dat de drie chr. partijen tot een vooruitstrevend program kunnen komen. Dat program is ken nelijk nog niet volledig bekend. Bo vendien weet niemand nog mei welke andere partijen het dan zal worden uitgevoerd en die samen werking bepaalt de mate waarin een program kan worden gerealiseerd. Vriend en vijand zijn het er over eens dat het optreden van drs. Schmel zer en zijn collëga's zacht gezegd ongebruikelijk is. Wat is hun bedoe ling geweest? Willen zij de radica len voor een fait accompli stellen? Wat zij ook bedoeld hebben, hun optreden heeft de spanning binnen de christelijke partijen in ieder ge val alleen maar vergroot. En dat maakt het nog moeilijker om tot een voor alle groeperingen aanvaard bare oplossing te komen. Pastoor Miedema houdt voet bij stuk, hij gaat niet. En zijn pa rochieraad staaf achter hem. In niets minder dan een com pleet witboek, waarin deze raad zegt dat, nu de bestaande kerk structuren op de helling zijn gezet, bet „onverantwoord is een pastoor, die voor velen het perspectief naar betere tijden opent, op basis van oude structuren te ontslaan." De kwestie-Miedema leek tot een principiële Kwestie van algemeen belang uit te groeien. Daar zou op zich geen bezwaar tegen zijn. Dit soort dingen dient in deze tijd zo openlijk mogelijk te worden uitge praat. In het onderhavige geval is de discussie echter dermate in het 9evoelsmatige getrokken, dat er van rationele argumenten bar weinig sprake is. En een gesprek over ge zagsstructuren, dat nota bene bin nen een soort gezagscrisis (bis schop - pastoor parochianen) ge voerd wordt, moet rationeel ge voerd worden, wil het een zinnig 9®sprek blijven bn het is niet rationeel te stellen dat het onverantwoord is een pas oor op basis van oude structuren ontslaan, zolang het feit blijft estaan dat die pastoor op basis van diezelfde oude structuren in zijn functie geplaatst is en daaraan oenvoudig zijn pastoorschap te danken heeft. (Van onze redactie buitenland) SAIGON/HUé/WASHINGTON. De Amerikaanse leger leiding in Zuid-Vietnani vraagt zich niet enige spanning en bezorgdheid af, welke plannen de Noordvietnamezen hebben met de basis Khe Sanh in het noorwesten van Zuid-Vietnam. De Amerikaanse officieren houden rekening met twee mo gelijkheden. Verschillende militaire deskundigen geloven dat de mariniersbasis, die door 5000 Amerikanen verdedigd wordt, niet aangevallen zal wor den door de Noordvietnamese infanterie. Naar hun mening zal Khe Sanh vanuit volledig beschermde posities onderworpen worden aan zwaar artillerievuur. i Zij leiden dit af uit het feit, dat de Noordvietnamezen rond de basis bezig zijn tunnels en zeer diepe ver sterkingen in de heuvels te graven. Hierdoor zal hun artillerie weldra on kwetsbaar zijn voor zelfs de zwaarste Amerikaanse bombardementen, die verwacht kunnen worden als het zicht,beter wordt. Bovendien, zo me nen deze officieren, graven de troe pen van generaal Giap hun stellin gen zo, dat ze met hun vuurmonden het luchtruim boven de basis geheel beheersen. Dit zou op den duur de overgave van de basis kunnen bete kenen. Er zouden geen vliegtuigen meer kunnen landen, terwijl de basis alleen maar door de lucht' bereikt kan worden. Andere Amerikaanse officieren ge loven nog altijd in de eerste plaats dat Noord-Vietnam een massale in- fanterieaanval op Khe Sahn zal doen. Volgens schattingen heeft generaal Giap in de afgelopen weken ruim 40.000 man troepen samengetrokken langs de gedemilitariseerde zone en de grens van Laos. Volgens de Ame rikaanse inlichtingendienst zijn er rond Khe Sahn nu al 2 divisies van het Noordvietnamese leger opge steld, die samen 20.000 man sterk zijn. Nog minstens twee, misschien drie divisies van dezelfde sterkte zijn in de buurt. Een massale infanterie- aanval is binnen een maand te ver wachten, zo menen deze officieren. Amerika schijnt nog steeds vastbe sloten te zijn om Khe Sahn te verde digen. De basis is het sterkste punt in de rij verdedigingsstellingen ten zuiden van de gedemilitariseerde zone. Als Khe Sahn veroverd wordt, zouden de Noordvietnamese divisies zich kun nen verenigen met de Vietcongtroe- pen en de twee noordelijke provin cies van Zuid-Vietnam proberen te veroveren. UTRECHT (ANP) Hans van Z. (25), die tot nu toe drie moorden heeft bekend, is gisteren van Utrecht overgebracht naar Rotterdam. Daar wordt hij door de recherche verhoord over de in 1964 gepleegde moord op de lerares Elly Hagers (26). Het zal van het onderzoek afhan gen, hoe lang Van Z. in Rotterdam blijft. De kans is groot, dat hij daar na nog een „toernee" maakt langs Amsterdam, Olst en Eist in verband met in die plaatsen gepleegde en nog onopgeloste moorden. In Amsterdam zoekt men nog steeds naar de moor- denaaris) van de filmregisseur Clau de Berkeley (1965) en B. Souman (1966) en in Olst en Eist respectieve lijk naar die van de molenaar A. Boks (1966) en van de 87-jarige G. van Biggelen (1967). (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN Philips heeft een hoortoestel ontwikkeld, dat in het oor kan worden geplaatst. Het apparaat valt bij gebruik in het gëneel niet op. De gebruiksduur van het batterijtje is ongeveer ze ventig uur. (ADVERTENTIE) OELTArclARINA vraagt voor AUBERGE 't VEERHUIS enthousiast mannelijk en vrouwelijk. Sollicitaties gaarne aan de direktie van DELTA MARINA Kortgene, Zeeland. In Amerika zelf wordt bij velen de angst groter, dat het Amerikaanse leger bij de verdediging van Khe Sanh gebruik zal maken van kern wapens. Senator Fulbright heeft minister Rusk gevraagd of het bezoek, dat enkele atoomdeskundigen aan Viet nam brengen, verband houdt met deze mogelijkheid. Rusk heeft deze vraag ontkennend beantwoord, maar senator Fulbright is nog niet hele maal gerustgesteld. Met name veront rust hem een verklaring van generaal Wheeler, voorzitter van het comité van stafchefs, dat er tactische kern wapens „zullen worden gebruikt als het nodig is". Ook Nixon heeft ver klaard, het gebruik van kernwapens „nodig noch wenselijk" te achten. In de oude keizerstad Hué wordt nog steeds zwaar gevochten. De Vietcong heeft nog altijd de citadel in handen. Het is onmogelijk te zeg gen, hoeveel tijd de Amerikanen en Zuidvietnamezen nodig zullen heb ben om het paleis te veroveren. Men wil het oude gebouw zo nodig bom barderen. In totaal hebben de Amerikanen nu 801 vliegtuigen verloren bij bom bardementen boven Noord-Vietnam. Gisteren werden twee toestellen neer gehaald. Vier bemanningsleden wor den vermist. Noord-Vietnam heeft drie Ameri kaanse piloten vrijgelaten. Zij zijn gisteravond vertrokken naar Vien tiane. (ADVERTENTIE) Norma,'n Van Aarsen-produkt (sinds 1880), Boxmeer, tel.08855/1401 (Van een onzer verslagevers) SCHAESBERG Pastoor Ed. Miedema uit 'Schaesberg heeft de bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, schriftelijk medegedeeld niet vrijwillig afstand te doen van zijn pastoraat in de Michaëlparochie. Hij volgt hiermee het advies van de parochieraad, die in een vrijdag ver schenen lijvig witboek tot de conclusie komt, dat het „in een tijd en een land waarin de bestaande kerkstructuren op de helling zijn gezet en zich nieuwe vormen aandienen, onverantwoord is een pastoor, die voor velen het perspec tief naar betere tijden opent, op basis van de oude structuren te ontslaan". De parochieraad is van oordeel, dat er nog voldoende kansen be staan voor de oplossing van dit con flict, dat is ontstaan uit twee bot sende kerkvisies: de ene, die de strik te uitvoering van de kerkorganisato rische voorschriften vooropstelt en de andere die de reglementen tegen de achtergrond van het geluk van de sen plaatst. Ook pastoor Miedema betoogt in zijn brief, dat het verschil in visie op de zielzorg in de kerk de kort sluiting tussen hem en de bisschop heeft veroorzaakt. Nadrukkelijk zegt hij de wil tot collegialiteit te bezit ten. Pastoor Miedema besluit zijn brief dan aldus: „Dit overdenkende kom ik tot de onvermijdelijke conclusie, dat uw constatering van een funda menteel gebrek in mijn verhouding tot u tenslotte slechts kan worden gezien in het licht van mijn persoon lijk „zo zijn" en het „zo zijn" van mijn collega's in het Schaesbergse dekenaat. Slechts in dit licht wordt ook uw aanbod \an plaatsing in een ander pastoraat begrijpelijk. Dit nog te meer omdat elke andere uitleg voert tot een ontkrachting van mijn verkiezing in de diocesane raad en daarom in het dekenaal centrum. v. In deze instanties pleegt men niet gekozen te worden op grond van be wezen onwil tot samenwerking en sa menspraak. Monseigneur, dit alles brengt mij en mijn parochianen in een toestand van verwarring, gewe tensnood om mijn zielzorgelijk func tioneren en hun katholiciteit. Onder deze omstandigheden aan uw verzoek gevolg geven zou deze verwarring slechts vergroten, terwijl uw aanbod mij elders een pastorale' functie op te dragen moreel voor mijzelf en ziel zorgelijk voor mijn toekomstige pa rochie tot de hierboven geschetste verwarrrende toestand aldaar aan leiding zou geven. Op grond van het bovenstaande meen ik dan ook aan uw verzoek vrijwillig afstand te doen van mijn pastoraat in de Michaël parochie niet te kunnen voldoen". PASTOOR MIEDEMA ...geen ontslag... Prinses Christina hoopt morgen haar 21e verjaardag te vieren, ter ge legenheid waarvan Max Koot deze foto heeft gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het golfspel is een eerbiedwaardige, bijkans heilige zaak, waarbij niet alleen de spelregels, maar ook de gel dende vormen zeer traditioneel zijn. Een dartele hond wordt dan ook niet op de golfterreinen van de golfvereniging de PAM ge duid. Eén beest zal op defce regels voortaan een uitzondering mo gen maken; de hond Joris van prinses Beatrix. Toen de prinses enige tijd ge leden het golfterrein aan de Amersfoortseweg bezocht met haar hond, kreeg zij van een clublid te horen dat de hond moest verdwijnen uit het golf- heiligdom. De man had niet in de gaten dat hij tegen prinses Beatrix sprak. Prinses Beatrix nam de opmerking niet en kwam in een brief, die zij aan de PAM schreef, op voor haar hond Jo ris. De heren schoven aan de tafel en gingen in beraad over de moeilijke kwestie. Tenslotte besloten zij dat Joris toch op het golfterrein mag komen, als hij maar in gezelschap is van de prinses. (Van een onzer verslaggevers) DELFT In de bij Delft gelegen tuinbouwgemeente Schipluiden heeft de gemeenteraadsfractie „Gemeente belangen" de burgemeester, drs. P. J. Bolten, ervan beschuldigd een gehei me rekening op de Raiffeisenbank te hebben. De Gemeentebelangen-groepering heeft in een brief aan de burge meester erop gezinspeeld dat er nog meer niet-openbare bankrekeningen zouden zijn, die verkregen zouden zijn voor het afgeven van vergun ningen voor benzine-stations. Burgemeester Bolten heeft de be schuldigingen van de hand gewezen en gezegd dat geldbedragen zijn be schikbaar gesteld voor sociale en cul turele doeleinden. Er was nog geen concrete bestemming en daarom is het geld op de Raiffeisenbank in Schipluiden gestort ten name van het „Sociaal en cultureel fonds Schipluiden". Eind 1967 was het to tale saldo 10.247 gulden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Voor het jaar 2000 zullen nieuwe hoofdwegen moeten worden aangelegd tot een totale lepgte van 3750 kilometer. De kosten van uitvoering kunnen worden geraamd op 17 a 18 miljard gulden. Overal liggen plannen voor uitvoering gereed in de Ijskast, De enige reden van het uitblijven van de door ieder als noodzakelijk erkende versnelling in de wegenbouw is geldgebrek. De enige moge lijkheid tot financiering; tol-wegen". Deze uiteenzetting is van ir. A. Burger, voormalig hoofdingenieur van de Gelderse rijkswaterstaat. De heer Burger komt tot zijn conclusie in een artikel in een bulletin van de „Stichting Weg". Maar in hetzelfde bulletin is ook ruimte gegeven aan de heer A. F. M. Boost, secretaris van de vereniging „Het Nederlandsche Wegencongres", die na een geheel andersluidend betoog uitroept: „In 's hemelsnaam geen tolwegen". Ir. Burger meent, dat door tolhef fing bepaalde, zeer belangrijke weg gedeelten veel sneller kunnen wor den aangelegd. Het veelaangevoerde bezwaar tegen tolwegen: de extra belasting van het verkeer deelt hij niet. „De weggebruiker wordt niet ge dwongen de tolweg te kiezen! Als iemand echter de mogelijkheid wordt geboden zijn tijd en gemoedsrust te sparen, door een kortere weg naar zijn doel te nemen en zeker te zijn van afgesproken uren, dan is hem dat zeker enige guldens waard. En wie het tolgeld niet wil betalen hij kieze de oude route met de oude ob stakels van veerponten, bebouwde kommen, verkeerslichten, files, enz." De heer Boost zet in het bulletin uiteen hoe de situatie op tolgebied in het buitenland is en welke voorge schiedenis Nederland op dit terrein heeft. Hij komt daarbij tot een aantal forse uitspraken over 't tot nu toe ge voerde verkeersbeleid: „Het is in feite een eindeloze jeremiade van bezuiniging, beperking, temporise ring en afremmen van werkzaamhe den wegens onvoldoende financiële middelen. Elke financieringsopzet van de rijkswegenplannen is uitgelo pen op een misrekening. Het jaarlijks afhankelijk-zijn van de toevallige situatie van de rijksfinanciën is fnui kend voor elke methodiek, zeker in zake de wegenbouw. En zo blijft het beklemmende gevoel, dat ademloos achter de feitelijke ontwikkeling wordt aangelopen". Als bezwaar voert de secretaris van het wegencongres aan, dat het over heidsbeleid zou worden doorkruist door autonome lichamen. Dat het willekeur zou zijn uit het structurele wegenplan een aantal wegen te lich- tij, die in aanmerking zouden komeri voor exploitatie als tolweg. Bovendien, zo meent de heer Boost, ls het vrije gebruik van de openbare weg een kostbaar bezit. „Niets geeft een groter gevoel van onvrijheid dan te worden geconfronteerd met slag bomen. Daarom: „In 's hemelsnaam geen tolwegen." (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De Russische politie heeft verwanten en vrienden van de onlangs in Moskou veroordeelde schrijvers gewaarschuwd hun protes ten tegen het proces te staken. Dit meldt de correspondent van het Parool in Moskou, dr. K. van het Reve. De gewaarschuwden zijn de moeder van de tot vijf jaar veroor deelde schrijver Aieksandr Ginz- burg, Ginzburgs verloofde Irina Zjol- kowskaja, de historicus Pjotr Jakir en de luitenant-kolonel b.d. Pjotr Grigorenko. Maandag kreeg de laatste, de luite nant-kolonel te horen dat hij zich moest schamen zich in te laten met kwajongens als Jakir en Litwinow (deze kleinzoon van een Russische volkscommissaris noemde het proces „een smet op de eer van de staat"). KGB-functionaris Teplow gaf Pjotr Jakir een „laatste waarschuwing", zijn dochter werd bedreigd. Pawel Litwinow zou ook zijn uitgenodigd maar hebben geweigerd. De actie van de Russische politie houdt waar schijnlijk verband met de steeds meer om zich heen grijpende protest actie in heel Rusland, onder een pro testbrief van Litwinow staan reeds 221 handtekeningen. Deze brief vraagt om een nieuw, objectief proces. (Van onze redactie binnenland) BREDA De verklaring, die drs. Schmelzer samen met mr. B. Bies heuvel van de A.R.P. en C.H.U.-frac- tieleider Mellema woensdagavond op de tv heeft afgelegd, was niet meer dan een bevestiging van een bestaan de toestand. Met deze verklaring heeft vice-frac- tievoorzitter voor de K.V.P., de heer Nelissen, olie op de golven van de radicale agitatie trachten te gooien in de K.V.P.-radiouitzénding „Kaarten op tafel" gisteren. Vele radicalen beschouwen het „christen-democratisch stembusak- koord" als een manoeuvre om het be staande overleg in- de wielen te rij den. Omdat hij zo'n zacht ert toch pittig karakter heeft. Het karakter, dat de sympathie heeft van alle kenners van een. goede, geurige, hol- landse cognacI TWIKHIE Hl 1.1. KELCKERS Wz, - SGMEMK. VERVOLG VAN PAGINA 1 BRUSSEL/DEN HAAG Aanpas singsproblemen door de aankoop van de Mirage in het NAVO-geheel ko men geheel aan Belgische kant te liggen. De luchtmachtstaf legt er de nadruk op, het enige passende vlieg tuig te hebben gevonden voor de om standigheden waarin het moet wor den gebruikt en de eisen waaraan het moet voldoen. Dat is een niet te in. gewikkeld („sophisticated") maar modern en slagvaardig wapensysteem voor tactische ondersteuning van de landstrijdkrachten. De Mirage wordt in Den Haag qua ingewikkeldheid gerekend tot de Starfighter-klasse. Daarom is de F-5, aldus de luchtmachtstaf ook vele ma len beter als „tussenstation" voor de toekomstige Starfighter-vliegers dan de Mirage. Men vraagt zich af hoe de Belgen in de toekomst dit probleem gaan oplossen. (In Nederland moet een vlieger tenminste 500 operatio nele vlieguren hebben op een con ventioneel of eenvoudiger straalvlieg tuig, alvorens hij in aanmerking komt voor de cockpit van een F 104 Starfighter). Premier Van den Boeynants heeft gezegd dat de Belgische regering de Mirage-5 heeft gekozen wegens de voordelige kostprijs en de economi sche compensatie. (Het betrokken vliegtuig bestaat overigens alleen nog maar in ontwerp. Red.). Nederland ontving uit Canada com pensatieorders voor 40 miljoen Cana dese dollars. Voor 27 miljoen is daar van al geplaatst. Over de resterende 13 miljoen zijn nog onderhandelingen gaande. DE EIGENARES van een Amster damse tijdschriftenhandel is gearres teerd op beschuldiging van porno grafie. 340 foto's, honderd tijdschrif ten en een vijftigtal boekjes werden in beslag genomen. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1968 | | pagina 5