MILITAIREN GEVEN BURGERS SCHULD VAN CRISIS IN VIETNAM Sportwereld blij met grotere toto-prijzenpot STICHTING VAN DE ARBEID: Geen paniek em lenen AR? De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! e^elH Amerika zou nog drie jaar moeten vechten BETOOG VAN ROOLVINK MAAKTE WEINIG INDRUK BANDAG )G WATER ADVIEZEN 8000 MIJL VER VERGISSINGEN LOGICA Studiekeuze kan toeval zijn Kerkcollecte voor Pastoraal concilie <•1 e DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 FEBRUARI 1968 uw 14.30, 17.15, 20 ui» ee keer 14 j J« uur OSS 117 Hartentree; fsdrift 18 J Juliana 10-17 uur Ci.,w ogenclub Zeeland Lanje 19.30 uur Carnaval, ,ocieteit De Bevelanden 19 uur OSS 117 Harten 14 j 'enst moederschap 1* ,NDE J Dansen 15.30 uur Schieting r* 19 uur Prijskaartin* ebouw 19.30 uur Dansen ke Prijstritsen Seriekaartlng ater 20 uur Bal Seriekaartlng 10 uur Prijskamp topbiljan 15 uur Binnenschieting naere 15 uur Schieting >er 15 uur Schieting 30 uur Bal bioscopen mdaag iur De jaarmarkt van So. ^ogelhandler 50 uur Storm over Pireuzo 50.30 uur Kent u de melk* bioscopen ;n 20 uur Alles op Mjn 15 en 20 uur De man die aard was 18 j 20 uur Wat een vakan- uur Superargo tegen Dia- 50 en 20 uur De boot der a.l. 16 uur De vernederden en m bioscopen mdaag 14.30 uur II trovatore mini 0 uur In wankel even wiet bioscopen anchaag bioscopen rada Joe, doorlopend yan ir oering te Damascus, door- 13.30 - 17.30 mu ur Django, doorlopend van posie Franse wandtapijten Lngébque en de koning 14 j Expositie Fernand Vereist Vreemde neigingen 18 >uw 20 uur Je leeft maar 4 J 15 uur Grote schieting anje 20 uur Cabaret Tingel- „Holland op zijn smakt'' jr OSS 117 Hartentroef In uur Liefdesdrift BlOSCOPEn andaag Storm over Fireuze ur Yerma Lorca bioscopen ur Alles op zijn tijd 18 20 uur De man die miljoe- ras 18 j Wat een vakantie a l uur Superargo tegen Dia- r De boot der verrassin- bioscopen indaag In wankel evenwicht bioscopen ndaag bioscopen ur Nevada Joe r Django nndag 18 februari, Ham en 18.06 uur, Terneuzr 1 uur, Vlissingen 4.31 e; /emeldinge 6.25 en 1°- 19 februari Hanswee' uur, Terneuzen 5.35 e issingen 5.07 en 17.31 uu 7.03 en 19.24 uur. ÏOUW&ti UEV'6— VLEES VOOeME.- NOD IEDIE TE U5 VLsliTivifTiËT' Z6/S... UU UOMT DE PEET! JOHNSON WESTMORELAND TAYLOR MCNAMARA (Van onze redactie buitenland) Het is nu te laat voor een snelle, beslissende slag van Amerikaanse kant in Vietnam, 18 maanden te laat, tenzij nucleaire wa pens gebruikt zouden worden. En dit is iets, wat de verenigde stafchefs nooit hebben aanbevolen, zomin als zij er ooit voor gepleit hebben Noord-Vietnam binnen te vallen. Wat op dit ogenblik zou kunnen worden gedaan om de oorlog tot meer handzame proporties terug te brengen, zou zijn een onmiddellijke versterking van het Amerikaanse potentieel met 200.000 man gevechtstroepen, waarvoor de nationale garde en reserves zouden moeten worden gemobili seerd. De luchtoorlog zou moeten worden ver hevigd en de haven van Haipong zou moeten worden geblokkeerd om verdere versterkingen voor Noord-Vietnam, ook voedseltoevoer, af te sluiten en de oorlog aan de burgerbevolking van Noord-Vietnam in eigen huis te brengen. En dat zou dan nog drie jaren geduld oefenen van het Amerikaanse volk vergen. Eerder zou geen op lossing van het conflict mogen worden ver wacht. Dat is in het kort, wat de mi litaire deskundigen over het alge meen van de Vietnamese oorlog in het huidige stadium denken. Het Amerikaanse weekblad „U.S. News and World Report" heeft het bovenstaande als antwoord ge kregen, toen het deze militaire vakmensen om een analyse van de huidige situatie heeft gevraagd lot deze nogal mistroostige slot som had het overigens niet be hoeven te komen, als president Johnson meer begrip had getoond voor militaire raadgevers en niet zo eenzijdig had gesteund op wat zijn b j-geradviseurs, met McNa- mara aan het hoofd, voor goed en nuttig oordeelden. Aldus weer de ze militaire deskundigen. Dat is een conclusie, waartoe vaker in de geschiedenis aanlei ding bestond, als het burgers in Plaats van militairen waren, die bet laatste woord in de oorlog voering hadden. Op een ogenblik, waarop de zaken een ongunstige keer nemen, breekt dan de dis cussie los over wat er had moe ten gebeuren en wat er allemaal aan kansen is verzuimd. In Ame- fika komt deze discussie nu pas goed op gang en van militaire zij de is er in de loop van de afge lopen jaren genoeg stof vergaard °ra nu met de feiten in de hand aan te tonen, dat niet zij, maar de ambtenaren in Washington er de schuld van zijn, dat de beslis sing in deze oorlog niet veel eer der is gevallen en dat er nu e'en yoor Amerika kritieke situatie is mgetreden. In 1965 was het militaire voor stel Noord-Vietnam 16 dagen lang je bombarderen en daarbij 94 gro tere doelen onder vuur te nemen, bet Witte Huis wees dit af en be- Ejoot tot een stapsgewijze strategie, br werden in drie jaar tijds tel kens nieuwe doelen vrijgegeven voor bombardement, maar eerst dedat Noord-Vietnam zijn luchtver dediging weer had kunnen opbou wen. De blokkade van de haven van Haiphong heeft het Pentagon nog steeds' niet toegestaan. Toen in 1965 Johnson besloot om Ame- kaanse gevechtseenheden naar Vietnam te zenden, vroegen de ver enigde stafchefs "m 400.000 man in het eerste halfjaar en uiteindelijk een totaal van 750.000 man, waar mee het maken van reële vorderin gen zou zijn verzekerd. Het Witte Huis besliste, dat de troepenmacht in drie jaar tijds tot 525.000 man zou worden opgevoerd. Het advies van de stafchefs om in 1965, 1966 en 1961 de nationale garde en reservisten op te roepen om een psychologische steun te vormen voor de „winning strategy" in Vietnam, werd door president Johnson slechts beantwoord met een' uitbreiding van de militaire dienst en versterkte recrutering. Verzoeken om moderner en beter materiaal worden in Washington beantwoord met bezuinigingen. Ook de mi!it.li. e eisen om troe pen naar Laos te sturen om de Ho Tsji Minh-route af te snijden en de communistische strijdkrach ten in Cambodja in hun schuil plaatsen op te zoeken, werd afge wezen, evenals de campagne in de Mekong-Delta, waar 100.000 man voor nodig waren. Washington liet weten, dat Westmoreland, als hij die campagne toch wilde uitvoeren, dat maar met één divisie moest doen. Voor het overnemen van de oor logsverantwoordelijkheid door de militairen zelf, zoals deze wilden, had Washington helemaal geen oor. De beslissingen bleven aan de burgerlijke overheden, op 8.000 mijl van het gevechtsterrein ver wijderd. Het oordeel van reeds aange haalde militaire deskundigen schijnt niet onjuist ab gezegd wordt dat generaal Westmoreland die lang de mindere heeft moeten zijn van de Amerikaanse gezant in Sai gon, generaal Maxwell Taylor een van de weinige generaals in de geschiedenis is, die een grotere o'oriog moest wagen zonder enige strategische reserve. Hij heeft op een ongelooflijke manier met zijn troepen moeten schuiven van de ene naar de andere plaats. Het zijn niet alleen militaire ver gissingen geweest, die Johnson vol gens de deskundigen heeft gemaakt. Politiek heeft zijn trapsgewijze es calatie een veel te zware proef op het geduld van het Amerikaanse volk gelegd. Het is een bodemoze put geworden. De burgeradviseurs van Johnson hebben eenvoudig de vijand onderschat. Noord-Vietnam zou spoedig capituleren, zo meen de men, liever dan zijn jonge in dustriële inventaris te laten vernie tigen. Ho Tsji Minh zou binnen achttien maanden na het begin van de bombardementen elke basis voor onderhandeling aanvaarden. De mening overheerste dat de over winning op een koopje zou kunnen worden bevochten. En dat Ho een realist was, die, net als een Ame rikaanse president van een auto concern zou weten, wanneer hij uit zakelijke overwegingen zou moeten capituleren. Voor de argumenten van de po litieke leiders in Washington, dat een uitbreiding van de oorlog Chi na en Rusland in het geweer zou brengen, hebben de militaire chefs geen goed woord. Naar hun mening bestaat dit gevaar juist bij een langdurig rekken van de oorlog, zoals ook een nucleair conflict op deze manier binn- n het bereik van de mogelijkheden brengt. Overigens heeft de Amerikaanse regering altijd verzuimd om de openbare mening in te lichten over de steun van Chinese en Russi sche kant aan Noord-Vietnam. Die beloopt 6 tot 8 miljard dollar per jaar en is een belangrijke factor voor het gaande houden van de oorlog. militaire beslissing wil afdwingen, is het onmiskenbaar, dat vanaf het ogenblik dat er van 'n oorlog spra ke is, de militaire logica moet wor den g hanteerd. Worden de spel regels de strategie veronacht zaamd, dan kost dat meestal meer mensenlevens, meer materiaal en meer geld dan bij een efficiënte oorlogsvoering het geval zou zijn geweest. En mogen wij de Amerikaanse deskundigen geloven, die nu de si tuatie analyseren, dan zou in dat geval nu de vraag of nucleaire mid delen moeten worden aangewend, helemaal niet aan de orde zijn ge komen. Voor deze militaire des kundigen is het enige alternatief: uit de oorlog te stappen en de diplomaten te laten zien, wat zij nog kunnen redden. Eenzijdig te rugtrekken zou de nederlaag van de Verenigde Staten echter com pleet maken en binnen- en buiten landse problemen met zich bren gen, die nauwelijks zijn te overzien. Afgezien van de vraag of Ame rika terecht in Zuid-Vietnam een (Van onze sportredactie) DEN HAAG Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld de maximumprijzen te verhogen van de nationale sporttoto en de staatsloterij van 100.000 gulden tot een half miljoen na aftrek van de verschuldigde belastingen. In sportkringen is men uiteraard zeer verheugd over de voorgestelde verhoging, welke een veel ruimere prijzenmarge biedt en welke in de nieuwe vorm beter het hoofd kan bieden aan de buitenlandse concurrentie. Enkele reacties uit sportkringen geven duidelijk uiting aan de tevre den gevoelens: J. W. Muilenberg (directeur natio nale sporttoto)„Het wetsontwerp opent inderdaad perspectieven. De hoofdprijs van een half miljoen is iets waarmee we vooruit kunnen. Te vroeg juichen moeten we echter niet, want we weten nog niet hoe de Tweede Kamer over het wetsont werp zal beslissen. Belangrijk is dat, zou het wetsontwerp zo worden ge accepteerd, er heel wat meer spe ling komt in het prijzenschema. Tot dusverre was 33 procent van de to tale inzet beschikbaar voor de prij zen. Dat Wordt met de voorgestelde verhoging nu gebracht op 45 pro cent, een stijging van 12 procent". Dr. W. van Zijll (directeur van de Nederlandse sportfederatie)„Ik zou heel erg verheugd zijn als het wets ontwerp in deze vorm zou worden aangenomen, waarmee dan aan on ze wensen zou worden voldaan. Be langrijk vind ik de stijging van het prijzenpakket van 33 naar 45 pro cent, waardoor er een veel ruimere mogelijkheid is gekomen om het ge hele schema in een aantrekkelijker vorm te gieten". H. A. B. Burgwal (secretaris-pen ningmeester van de KNVB)„Van zelfsprekend zijn we zo verweven bij de sporttoto niet alleen de KNVB, maar vooral onze clubs dat we erg content zijn met elke verbete ring welke wordt voorgesteld". „En ik meen dat de voorgestelde wijzigingen het echt mogelijk maken om onze toto verder te ontplooien". „Ik ben er ook van overtuigd dat de departementale commissie welke deze moeilijke affaire heeft behan deld zeer snel heeft gewerkt en de moeilijkheden heeft onderkend". UTRECHT (ANP) Slechts acht procent van de medische studenten zwaait na verloop van tijd om naar een andere studierichting, maar bij de studenten in de economie, rechten en sociologie zijn deze percentages resp. 48, 42 en 40. Over het algemeen is er niet altijd sprake van een duidelijke en conse quente gerichtheid op een concrete studierichting. Vele studenten voelen zich aangetrokken tot meer dan een studierichting, waarbij de keuze van een bepaalde studie soms toevallig tol stand komt. Tot deze uitspraak kwam in Utrecht dr. M. Albinski van de Nijmeegse Katholieke Universiteit, tijdens de jaarvergadering van de vereniging tot bevordering van de voorlichting bi; beroepskeuze. (Van onze redactie binnenland) BREDA Ten bate van het Pas toraal Concilie zal zondag in iedere parochiekerk een collecte worden gehouden. Het geld wordt besteed om het concilie van de Nederlandse kerkprovincie mogelijk te maken. Voor dit doel is ruim een miljoen gulden nodig. (ADVERTENTIE) Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Het wordt een nogal bewogen weekeinde, mensen, althans voor sommigen op dit ondermaanse. Bij voorbeeld voor diegenen onder het katholieke volksdeel die zich achter de vaandels van het Michael-legioen hebben geschaard. Vanmiddag houdt het legioen een bijeenkomst in het Utrechtse Tivoli. Hierover las ik deze week: „Open bare boekverbranding van de Nieu we Katechismus lijkt in Tivoli tot de mogelijkheden te behoren." (H. Mulder in Het Parool) Een bewogen weekeinde ook voor de Engelsen. Morgenmiddag om twee uur slaat voor vele Britten het uur „U". In de ogen van zeer vele Brit ten zal dit uur het roemloos einde van het Imperium betekenen, voor anderen het begin van een Europese toekomst. De Engelsen zetten dan namelijk de klok een uur vooruit, waarmee het uit zal zijn met het tijdsverschil tussen Engeland en het Westeuropese vasteland. Al verliezen ze er een uur mee. ze zijn in ieder geval eindelijk by de tijd. In diplomatieke kringen rond pre mier Wilson wordt een en ander als een vEEG teken beschouwd. Ze zijn er overigens nog lang niet, die eilandbewoners. Een breed op gezet opinie-onderzoek heeft uitge wezen, dat sinds Wilson zijn bezui nigingsprogramma heeft aangekon digd, een groot aantal Britten van de labourpartij naar de conservatieven is omgezwaaid. Bij verkiezingen zou nu het merendeel van de Britse be volking conservatief stemmen. De moraal? Hoe zuiniger een Brit moet leven, des te conservatiever wordt hij. Het is slecht slapen op z'n brits'. Het gemeentebestuur van Amster dam heeft het plan opgevat aan de universiteit van Amsterdam een leerstoel voor sport in het leven te roepen, zo werd van de week be kendgemaakt. Een sportief idee. Een nieuwe carrière: van prof in de sport tot sport-prof. Amsterdam gaat trouwens forse dingen doen. Behalve dat ze daar in 1976 een heuse EXPO willen hebben, heeft wethouder G. Hamm nu ook bepalingen toegezegd waarbij Am sterdammers „die zich schuldig ma ken aan vervuiling van de stad, fikse boeten kunnen worden opgelegd". Fikkie voortaan binnen houden, meneer! Ook Rotterdam krijgt dit week einde zijn evenement. De metro ver wacht «(mdaag namelijk zijn mil joenste passagier. Er gaan in dit verband geruchten over een ondergrondse samenwerking van „Amsterdametrotterdam". „Het zijn niet de jongeren, die de burgerlijke cultuur van de 19e eeuw aan scherven hebben geslagen. Het zijn ook niet de jongeren, die de twee wereldoorlogen hebben ontke tend en die in 1945 een beslissing met kernwapens hebben geforceerd. Even min kan men de jongeren aanspra kelijk stellen voor de koude oorlog en het dreigen met nieuwe onmen selijke wapens." (Prof. dr. P. J. Bowman (65), ex-hoogleraar in de sociologie te Groningen) Er zijn meer mensen die meeden ken over het fenomeen, dat president heet: „En dan was er dat volk dat al tien jaar bezig was met De Gaul- lympische Spelen". (Nieuwe Linie) Prettig weekeinde MERIJN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Stichting van de Arbeid voelt er bar weinig voor om gauw een bestuursvergadering te houden ter bespreking van de loon ontwikkeling. Maandagavond had minister Roolvink (Sociale Zaken) in het overleg met een delegatie van de Stichting van de Arbeid gevraagd om zich in eigen kring nog eens te beraden en daarna weer gauw met de regering te komen praten. De stichting vindt echter dat er helemaal geen reden is om panieke rig over de lonen te doen. Dus be hoeven de bestuursleden niet te worden bijeengetrommeld. Maandagavond hebben minister Roolvink en minister De Block te gen werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid de waar schuwende vinger opgestoken en ge maand dat het met de loonontwik keling kalmer aan moest. Het over leg tussen de regering en het ge organiseerde bedrijfsleven veroor zaakte bij de werknemersafgevaar digden een zeer geprikkelde stem ming, omdat werknemersvoörzitter Kloos „via, via" van het overleg had moeten horen. Deze stemming zal er misschien toe hebben bijgedra gen dat de bestuursleden van de Stichting van de Arbeid er niet gauw voor voelen om aan het verzoek van de regering tot beraad in eigen kring gevolg te geven. Daarbij komt dat minister Rool vink in vakbondskringen slecht ligt. Met name bij het N.V.V. kan deze oud-vakbondsbestuurder van het C. N.V. weinig goeds doen. De vakbe weging vindt dat minister Roolvink zich over de loonontwikkeling overbo dig druk heeft gemaakt, omdat er geen vuiltje aan de lucht zou zijn. Met de herinnering aan het optre den van de heer Roolvink toen hij staatssecretaris in het kabinet-De Quay was, wordt gevreesd dat mi nister Roolvink de vrije loonpolitiek steeds weer in de wielen zal rijden. Als de minister dit inderdaad niet kan laten, dan zal zijn toch al niet zo beste verhouding tot de vakbewe ging zéér gespannen worden. De werkgevers zijn het met de vakbeweging eens dat de loonontwik keling gemiddeld liggen de c.a.o.- verhogingen rond de vijf procent geen enkele aanleiding tot bezorgd heid geeft. In het kader van de vrije loonpolitiek moet daarom niet van bovenaf worden ingegrepen. Niet zo'n beste beurt heeft het bij werkgevers en werknemers gemaakt dat de ministers De Block en Rool vink de cijfers van de betalingsba lans verschillend hanteren. In het overleg met de Stichting van de Arbeid werden de ongunstige cij fers van de betalingsbalans gepre senteerd als eens de verschikkelij- ke sneeuwman, die weliswaar nog nooit is gezien, maar ieder ogenblik de vrije loonpolitiek zou kunnen ver moorden. De ongunstige cijfers van de be talingsbalans moesten de c.a.o.-on derhandelaars bang maken, maar het bezorgde betoog /an minister Rool vink heeft op hen te weinig indruk gemaakt. Temeer, omdat het georga niseerde bedrijfsleven steeds minder onder de indruk is van het constan te gewapper met de uitkomsten van de betalingsbalans, waarmee de re gering telkens weer tot soberheid en matiging maant.

de Stem | 1968 | | pagina 3