Nu al honderd cursisten op Terneuzens instituut Man „kaapte'5 zoon biJ ex-echtgenote Creatief zijn, een feest Bij ruimtelijke ordening perspectieven voor boer Kwaliteitsbeeld veiling Goes dit jaar slecht KVP Statenkring Sluis verwerpt resolutie over realisering één gemeente r Waar heb je m'n Duet gelaten? OOSTENRIJK J. Van liet kerkelijk erf N.V SLAVENBURG^ BANK DUET van uitse caravan an topklasse! Ierneuzen neemt deef aan boomplantdag Z.L.M. afdeling Terneuzen Ledenvergadering van Zeeuwse ringrijders Kustriolering voor Valkenisse Stropen Meer optimisme bij telers van kleinfruit Aanvoer Golden Delicious begonnen Adviescommissie voor 'weekend- woniiigenpark Nieuwe kerk Te koop: grote sortering ioP en stacaravans v.a. f 850,- ravanbedrijf Slaak weg, Hein*a' kenszand tel. 01106-659. eeft 9t., >pel pas rinz rinz rley )pel >pel lek. 12M )pel a. >o,-: st. 12M 15,-; 'd O- ret- len. ilen al Vein >tel, 651- '64, O- '56, IRe- Al- hij- uis- bij ;en- 7, 1 2 Ka- )pel i, 1 ie ge- aar- zeer Au- )let. sen- oom »uur ele- evr. pel- ors- >ers. iu- ctie npl. lek- Jas- tsen am- pol- s te g.st. be ren- ons 29-6 rek. ne, ven 'o- na- )0.-. tra ins- en- reg, net eil. -ng, ng. na- T. k. a. tour. en stacaravaT* prijzen vanaf 1000,- Bergen n Zoomse Caravanhand el, shorn1 terrein, Moerstraatsebaan V)L meter voorbij Vrederust.' Zomerh. Haamstede vriT~»""- 29 juni en na 10 aug. O1620-43r' Delpfin Caravan importlö^T land le show terrein rechts aan de grote weg Tüburg-iw Bosch. Wij brengen tour caravans en kantoorwageW« Ook verzorgen wij alle tran porten van carav^™ s "door heel Europa. Beleef bevelend, T. v. Ginrneken rÏ* venierstr. 2. Udenhout 'tai 04241-219 b.g.g. 04242-3290 LuxemDurg. Te huur caravT compleet, standplaats Bour scheid. Brunahild—1- Brunssum. ildastraat Haast u nog maar enkei^T" ken vrij, 4 persoohs caravan Breda. Nij verheidsingel Door inruil sta-caravan SU^T line met gasgeiser en kachel slechts f 6250,- of f 1750,- v0oN af, restant 5 jaar. Bluebird En ropa II zeer mooi met w* slechts f 3950,- of f 950,. vonr' af, restant 3 jaar. Alpen Kreu! zer Sr.. slechts lx gebruikt gelijk nieuw, geheel comnW f 2550,- of f 600,- vooraf, ST tant 3 jaar. Sprite, plm. 6 x 2! m, slechts f 3250,- of f MO vooraf, restant 3 jaar. Kip mét voortent, enz. In staat van nieuw, slechts f 3850,- of f 925 vooraf, restaint 3 jaar. Cara! vanimport Den Ridder n.v. Maurltsweg 25, Dordrecht 01850-31971-43332. T.K. grote staancaravans w aparte slaapkamer, rij-caravan! 4-2-persoons. Kunnen gefinan cierd worden, v. Boxtel, Put. seweg 26, Ossendrecht, tel. 488 Lessen Autorijschool „Contact": Uw eerste 10 rijlessen voor f 75. Terneuzen, Larixstr. 42, tel 4010-2630. Bovag erkend. Va» mor gediplomeerd. Reizen Vakantie! 15 dagen; Mallorci v.a. f 349,- Costa Brava va. f 398,-, Costa del Sol v.a. f 389 etc. Bel 01184-2322 voor pré. gramma's. Wm H. Müller Si Co. Boul. de Ruyter 14. Vllssin- gen. Huisdieren Duitse herder te koop. Zoute- str. 34, Hulst, tel. 01140-3203. Te koop 6 prima fokteven, pe- kingeesjes. Bergstraiat 26, Zeg ge, tel. 01650-5560, J. Gijzen. „De Vogelgids", Box P-143, Leiden. Veel gelezen hobby blad voor vogelliefhebbers. Vraag gratis proefnummer en inl. .gratis vogelboeken. Te k.: Dobbermann pinchers pups 1 januari geboren, zwart- rood, prima afstamming; met stamboom. Mevr. J. C. lier loos, Zwaakweg 4, Nisse. Tel. 01194-365. Kynologenclub „Zeeland". Heeft u belangstelling voof honden? Komt naar de club- match morgen 18 februari ta Schouwburg Juliana, Beesten markt, Goes. Pracht bouvier teef, 1,5 Jaar en reu, 8 w. en St. Bernard, teef, 3 jaar met stamboom, C. v. d. Maden, Molenstr. 18, Kruisland. Te koop 10 Chinchilla's met kooien tegen elk aannemelijk bod. M. de Bruyn. Koekoekstr, 1. Sprundel, tel. 01653-714. Een rashond kopen is een kwestie van vertrouwen. Wij hebben voor u kerngezonde jonge dwerg- en toypoedels, Maltheser leeuwtjes, tiërs, Duitse herders, pinchers, 1.- en kortharige teckels, fox- terriërs, goudspaniels, pekin- Kasteeldreef 91, Tilburg, tel. 04250-24795. Ook op zondag. Duitse dog. reu, 1 Jaar, met stamboom te koop. Carmelweg 2, Hulst, tel. 3167. T. k. dwergpoedeltjes, gond-, cockerspaniels, boxertjes, huis hondjes. v. Boxtel, Putseweg 26, Ossendrecht, tel. 488. Landbouw T.k. 2 rijpaarden, merries, half Arabisch en een Shetland pony, ruintje. T» bevr. bij: Zandstraat 79, ivfcde. Diversen Prijstritsen vrijdag 16, zaterdag zondag 18 februari in cafe Kuipke, St.-Jansteen. Phjs n big. Ziekenhuisverzekering onge- acht kwalen. Voor leeftijd tol honderd jaar. Assurantiekan toor G. H. Vijgeboom, Cad- zand, tel. 01179-268. Binnenschieting zon. 18 tett. bij P. Leeraewt, Zandberg. In leg 4,25. Terug 3,-. Begin 3 uur Schieting zon. 18 febr. DIJ S. Blommaert, Station, Hulst, in* leg 4,25. Terug 3,00. Begin Prijskamp op topbiljart zat- IJ '-1— bij F. Saman-v. Acker, t, le prijs biljart keu1 en jonge hanen. Beging febr. kt ij Heikant, verd Kind, ïting zat. Kapell. ebrug. Schieting zon. 18 febr. WJ T0, v. Driessche, Lamswaarde. Begin 3 uur. Antiek. Veel ervan weten voordelig. Met een abonweme op Antiek, het enige Nea landse tijdschrift op. dit Se0}' dat u helpt bij het kijken naa antiek, wordt u wijzer. f 1,25 op giro 850785 t.n.v. Tijdstroom Lochem onder verm. „proefnr. Antiek en ontvangt vrijblijvend een Verzamelt u antiek? Dan u niet buiten Antiek het uni Nederlandse tijdschrift vow liefhebbers en verzamelaars. Stort f 1,25 op giro 850TOJ n.v. De Tijdstroom Lochem, onder verm. „proefnr. - n en u ontvangt vrijblijvend Antiek Grote schieting op maandag febr. bij J. D. Vogel, Zouw» 2, Hulst. Aanv. 3 uur. Prijskamp op topbiljart 18 febr. café 't Hoekje kant. Ie prijs f 20,-, ,2,® tPg.3Ö f 15.-. enz. Aanvang stipt uur. YE - TEL. 01684 - 500 esloten. DAGBIAP DE STEM VAN ZATERDAG 17 FEBRUARI 1963 (Van een onzer verslaggevers) TEENEUZEN Zuster Jeanet, onderwijzeres aan de H.-Faniilfe- school in Terneuzen, hakt de spaanders in het rond. Zij is een van de inmiddels alweer honderd Terneuzenaren, die het creatief bezig zijn als een feest kunnen er varen op het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming, dat in september in Terneuzen begon te draaien. Nu inmiddels ook beeldhouwer Peter de Jong (de man die het Middelburgse stad huis restaureerde) zijn lessen is begonnen, zijn drie van de vier cursussen volledig gestart. De leraar van de tekencursus, de heer Piet Klinckhamers, is zo vrien delijk geweest, tijdelijk ook de cursus boetseren en beeldhouwen waar te nemen. Nu zwaait daar elke woens dag beeldhouwer De Jong de scep ter. De resultaten zijn eigenlijk ver bluffend. Al direct worden de cur sisten aan gedegen werk gezet. De een boetseert een kop de ander vormt met voorzichtige handen uit een klomp gele klei de broze gestalte van een vrouw in verwachting. Er wordt niet alleen geboetseerd. Grote stukken steen liggen te wach ten op de hakkers en ook houtsnij den is een onderdeel van deze cur sus, die nog heel wat meer leerlin gen kan tellen. De heer De Jong komt nu 's woensdags van vijf tot zeven naar Terneuzen. Hij wil daar graag nog een cursus van zeven tot negen aan vastknopen. Liefhebbers kunnen zich opgeven in de depen dance van het stadhuis, Markt 13, telefoon 3556, toestel 001. Dank zij de provinciale en gemeentelijke sub sidies is het lesgeld slechts zes gul den per maand. In hetzelfde huis aan de Walstraat (ingang naast de Boerenleenbank) geeft Pieter de Bodt, de Zaamslagse kunstschilder, zijn cursus, die nu eveneens is opgenomen in het in stituut voor kunstzinnige vorming. De heer Piet Klinckhamers geeft hier zijn tekencursus en de heer Fol- kert van der Willigen heeft al twee cursussen vol met pottenbakkers Bin nenkort zal hij zelfs een derde cur sus moeten beginnen. Voor toneelspel en voordrachtkunst zoekt men nog naar een docent. In elk geval zal de nieuwe Zeeuwse to neeladviseur Ad van Noort, dit cur susjaar nog een achttal lessen geven. Zuster Jeanet kapt de eerste splin ters uit de steen onder het waak zaam oog van beeldhouwer Peter de 'ong, de restaurateur van het Mid (lelburgse stadhuis. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Ook Terneuzen zal dit jaar op woensdag 3 april a.s. deelnemen aan de landelijke boom- Planldag. Het is de bedoeling van het bestuur van de jeugdnatuurwacht, die deze actie in Terneuzen en Sluiskil organiseert, 325 leerlingen van de vijfde klassen van de lagere scholen hieraan te laten deelnemen. Er zul len zoveel mogelijk jeugdnatuurwach ters worden ingeschakeld, i. in Sluiskil zullen aan de Baljuw- 1 laan 50 platanen worden geplant. In terneuzen worden 150 iepen geplant i aan de Katspolderdijk vanaf dp I n J"arez'aan tot aan de vroegere i ytneense brug. Deze actie begint s middags om ongeveer 3.00 uur. De cursus boetseren en beeldhouwen aan het Zeeuws instituut voor kunst zinnige vorming is in Terneuzen juist gestart met als leraar-beeldhouwer Peter de Jong. (ADVERTENTIE) Vraagt onze concurrerende rentetarieven HULST: Houtmarkt 6 - tel. 01140—3456 TERNEUZEN: Kersstraat 13 - tel. 01150—3553 (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG. De Zeeuwse uhgnjdersvereniging houdt op 29 jeoruari in het Nederlands Koffie huis te Middelburg de algemene le denvergadering. De bijeenkomst be- S'nt om half 8. Op de agenda staat o.m. een be spreking van de wedstrijden voor het komende seizoen. De data, waarop ®eze wedstrijden gehouden zullen orden, worden door de vergadering vastgesteld. (Van onze correspondente) TERNEUZEN Op de algemene ledenvergadering die de afdeling Ter neuzen van de Z.L.M. in hotel Les Pays Bas hield, sprak burgemees ter J. Aschoff over het onderwerp „Ruimtelijke ordening". Hij noemde het van groot belang dat de agra riërs worden voorgelicht en via hun organisaties hun stem kunnen laten horen. Hoewel het agr-irische grondgebied in ons land in het algemeen afneemt door de industrialisatie, zag de heer Aschoff bij een verstandige ruimte lijke ordening bepaald nog wel per spectief voor de landbouw. „Men moet de helft van Zeeland of drie kwart van Z.-Vlaanderen niet volzet ten met industrie. Dat zou uit financi eel oogpunt, doch ook voor de agra rische sector funest zijn", betoogde hij. Landbouwgebieden zouden dan immers door de (om de industrie te kunnen bereiken) noodzakelijke aanleg tvan wegen en andere voor zieningen versnipperd worden. Als een agrarisch bedrijf plaats moet maken voof industrie, zo was de mening van burgemeester Aschoff dan zal toch zeker aan bepaalde voorwaarden moeten worden voldaan Er moet dan in de eerste plaats ge streefd worden naar een vervangend bedrijf voor de eigenaar. En als de ze het niet. wenst, dient er een re delijke schadeloosstelling te worden toegekend. De heer Aschoff zag in Zeeuwsch- Vlaanderen gunstige kansen voor haven en industrie, voor recreatie, doch ook voor agrarische gebieden, die hier heel goed aan hun trekken kunnen komen. Sprekende over de Dow Chemical Terneuzen zei de heer Aschoff dat hij een tegenstander was van uitbreiding in zuidelijke richting, nl. met het oog op lucht verontreiniging van de woongebie den Hij was van mening, dat maat regelen ter voorkoming van luchtver ontreiniging moeten worden opgelegd in overleg tussen overheid en de in dustrie. T.b.v. de industrialisatie van de kanaalzone zullen zo snel moge lijk de insteekhavens moeten worden vergroot en indien mogelijk, nieuwe aangelegd. De aard van de indus trie zal hier een andere moeten zijn dan die langs de Westerschelde. „Dezelfde industrie zou voor het Terneuzense en Axelse woongebied een slechte zaak worden". Burge meester Aschoff pleitte ook voor concentratie van de woongebieden. Voor defaitisme in de landbouwsec tor zag hij geen aanleiding: als men het verstandig aanpakt en verant woorde planning toepast, zullen grote agrarische bedrijven kunnen blijven bestaan. Hij maakte zijn gehoor at tent op de mogelijkheden die de voorlichtingsorganen bieden. Tenslot te wees de heer Aschoff nog op het wereldhongerprobleem. „Misschien kunnen de Nederlandse agrariërs in de toekomst ook daar een afzet gebied vinden". De voorzitter van de kring Axel, de heer W. Koster, had er voordien i.v.m. het aardappeloverschot op ge wezen, dat dit overschot in feite niet bestaat, omdat een groot deel van de wereldbevolking niet genoeg te e- ten heeft. Hij wilde beslist geen teeltbcper- kende maatregelen, omdat het gat dat hiermee gecreëerd zou worden door de concurrentie van de E.E.G.- landen die met hetzelfde overschot probleem te kampen hebben, onmid dellijk zou worden opgevuld. „Aard appelen telen is prijsbewust een ri sico nemen", aldus de heer Koster, die de suggestie opperde van afzet kanalen in coöperatief verband. „Laat ons het slechte jaar 1967 zo snel mogelijk vergeten en uitzien naar de toekomst", zei de voorzitter van de afdeling, de heer A. van Hoe ve, die het jaar 1967 klimatologisch uitzonderlijk gunstig noemde. Hij achtte nog wel enig perspectief aan wezig voor de export naar de Angel saksische landen van een gedeelte van het aardappeloverschot. Sociaal gezien zag hij in de agra rische zector geen moeilijkheden die men in de industrie kent: er wor den geen werknemers ontslagen. De heer Van Hoeve zei voorts heil te zien in samenwerking van de be drijven onderling. Door deze samen werking zal het nettorendement ver groot worden. (Van onze correspondent) KOUDEKERKE Het gemeente bestuur van Valkenisse heeft over eenstemming bereikt met alle eige naren en pachters van gronden waar door te zijner tijd een transportlei ding voor de aan te leggen kustrio lering zal komen te lopen. Deze kustriolering wordt van groot belang geacht voor de recreatie. Valkenis se, zo heeft burgemeester H. Koe- voets dezer dagen verklaard, staat op de zevende plaats in de reeks van badplaatsen in ons land. Valkenisse, zo zei de heer Koe- voets verder, staat instemmend tegen over het plan van het waterschap Walcheren voor het leggen van een centrale leiding voor het gehele plat teland van Walcheren, naar de Wes terschelde. (ADVERTENTIE) Zo groen, zo gezellig, zo gemakkelijk te bereiken Het land van de ongerepte natuur, van bergen, bossen, meren èn van de uitgestrekte alpenweiden (waar bijvoorbeeld kinderen zo tieerlijk vrij kunnen speten). Het land met zijn gemoedelijke, gastvrije bevolking. Het land waar folklore, muziek en zang levende elementen zijn. Oostenrijk - hart van Europa - zo snel en gemakkelijk te bereiken. Ideaal voor wie ruimte, rust en recreatie zoekt - en nog voordelig ook Vraag uitvoerige inlichtingen aan uw reisbureau of aan het OOSTENRIJKS TOERISTEN VERKEERS-BUREAU Herengracht 437,A'dam. Tel. 020*62188 -Oostenrijk-zo fijn om er te zijn U bent er welkom (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Dit is een soort van kinderroof". Dat zei donderdag mr, Th. Lebret, officier bij de politie rechter te Middelburg tegen de woon wagenbewoner, de lasser J. G. uit het kamp te Sas van Gent. G. had zijn zoontje, die na hun scheiding aan de vrouw als voogdes was toegewezen, weggehaald. Naar zijn mening, bekommerde zijn ex- vrouw zich meer om haar eigen ple ziertjes dan om haar moederlijke plichten. Zij verbleef met de kinde ren in een woonwagen in het kamp te Axel. i De politierechter, mr. P. van Em- pel, onderwees G. dat wanneer hij ongerust was over het welzijn van zijn kinderen, hij de raad voor de kinderbescherming in de arm diende te nemen. De officier wilde ditmaal met een en ander rekening houden en de ge vangenisstraf van twee maanden nog voorwaardelijk houden, met een proeftijd van twee jaar. Daarnaast eiste hij een geldboete van 150 gul den. Het vonnis luidde conform, uitge zonderd de boete, die tot 50 gulden werd gereduceerd. Jachtopzieners wilden wel eens in de auto kijken van de metselaar C. G. uit St.-Maartensdijk. Omdat hij 's avonds met zijn autolampen over het land scheen, verdachten zij hem van stropen. Zij vonden echter niets. Tenslotte wilden de opzieners nog even onder de motorkap kijken. Dat weigerde G. echter. Hij probeerde zelfs, onder het uiten van weinig kieselijke onbeleefdheden weg te rij den. Een der jachtopzieners gelukte het echter het contactsleuteltje in handen te krijgen. De officier wees erop dat dit soort praktijken hand over hand toenemen Als waarschuwing achtte hij een boe te van 200 gulden voor G. op zijn plaats. De politierechter bepaalde de boete tenslotte op 75 gulden. Poging tot diefstal van loden pij pen werd de sjouwerman J. O. uit Vogelwaarde-Boschkapelle ten laste gelegd. Een portier had gezien hoe hij de pijpen onder een jute zak in (ADVERTENTIES) H.H VERENIGINGSBESTUREN Wij leveren tegen zeer lage prij zen al uw kas-, fancy-fair- en tombolaprijzen. Groothandel in speelgoed, luxe, huishoudelijke artikelen N I B O Antwerpsestraatweg 391, hoek Reinbrandtstr. Bergen op Zoom Tel. 01640 6480 zijn bestelauto wilde leggen. O. werd op staande voet ontslagen. O. zei donderdag voor de politie rechter beslist onschuldig te zijn en met de pijpen slechts onderweg te zijn geweest van het terrein naar dc schrootput. Hij had zich destijds te gen de beschuldiging niet behoorlijk kunnen verdedigen. De politierechter besloot om de zaak aan te houden voor het horen van een getuige en de verbalisant. (Van onze correspondent) GOES Na 1967 'zien meerdere kleinfruittelers het komende seizoen wat optimistischer tegemoet dan in voorgaande jaren. Dit schrijft de Zeeuwse rijkstuinbouwconsulent in het jongste nummer van de Klein- fruitteeltadviezen. De rijkstuinbouw consulent vindt het nog moeilijk te zeggen of dit optimisme gerechtvaar digd is. Wel is het duidelijk, dat van ver schillende gewassen, b.v. rode en zwarte bessen, de laatste jaren de op pervlakte landelijk drastisch is ver minderd. Dat betekent een kleinere aanvoer van deze produkten met een redelijke kans op goede prijzen. Voor de bramen is over een lan gere reeks van jaren de prijs vrij- constant geweest. Hier zijn het dus vooral de kg-opbrengst en kwaliteit die het resultaat bepalen. Men zal dus, zo zegt de rijkstuinbouwconsu lent, al het mogelijke moeten doen om de groei-omstandigheden zo gun stig mogelijk te maken. De grote arbeidsbehoefte van de kleinfruitgewassen is voor velen een moeilijk punt. Deze gaat zich steeds meertoespitsen op de oogst. Buiten de oogst kan het aantal arbeidsuren drastisch worden verminderd, voor al door chemische onkruidbestrijding. Tijdens de oogst moet zo vlot mo gelijk gewerkt kunnen worden. Door rode bessen aan draad niet te kort te snoeien kan sneller worden geplukt. Dit geldt ook voor frambozen en bra men, die voldoende ruim worden aan- laatste jaren plaatsvindt voor alle be- gebonden. De ontwikkeling, die de drijven, o.a. door de steeds stijgende arbeidskosten, noemt de rijkstuin bouwconsulent ook voor de kleinfrüi- teler van groot belang. Het vraagt ook van hem een regelmatige aan passing. (Van onze correspondent) GOES De geveilde kwantiteiten op de V.V.Z.B. zijn in januari bedui dend geweest. Op de eerste veiling dag in het nieuwe jaar werd ruim 300.000 kg verhandeld, terwijl op de laatste groothandcisveiling in deze maand nog 250.000 kg werd verkocht. De aanvoer was weliswaar voldoen de voor het organiseren van groot handelsveilingen, het kwaliteitsbeeld was daarvoor te slecht. Vooral in de tweede helft van januari was de van buiten aangevoerde kwaliteit zonder meer slecht. Dc handelaren troostten zich met de wetenschap dat er andere veilingen in Nederland wa ren, waar aanmerkelijk betere kwa liteiten te koop waren. Dit gold voor het van buiten aan gevoerde fruit en beslist niet voor het koelhuisfruit. Golden Delicious was afgeleefd, rimpelig, grauw en groezelig, soms zelfs besmeurd met vogelresten. Centraal gesorteerde Golden Delicious zag er wat beter uit als gevolg van de behandeling in het waterbad en het poetsen daar na. Op de laatste veilingen in janu ari waren slechts enkele goede par tijen Goudrenet te koop. Ook de uit de bewaarplaatsen afkomstige Doyenné du Cornice, St.-Remy en Jo nathan waren verre van fraai. Het beeld dat de handel heeft van de V.V.Z.B. als een uitgesproken kwali teitsveiling, is ernstig vrestoord. Dit heeft geleerd, dat het onjuist is te speculeren met fruit. In afwachting van een betere prijs situatie is men blijven wachten met veilen. Toen bleek dat deze betere prijzen steeds op zich lieten wach ten, besloot men toch maar te gaan veilen. Reeds vroeger was tegen deze gang van zaken ernstig gewaar schuwd. De V.V.Z.B. vraagt zich af, wanneer 't einde in zicht is. In 'n sei zoen met lage fruitprijzen dient er nog meer aandacht besteed te worden (ADVERTENTIE) Korte Nieuwstraat 21 Hulst - tel. 2478 - 3559 b.g.g. 2209 aan de kwaliteit dan in een jaar waarin de kritische instelling min der groot is als gevolg van hogere prijzen.-- De Poolcommissie heeft een begin gemaakt met de aanvoer van Gol den Delicious uit de koelhuizen. De commissie is zich bewust van de af- zetproblematiek, die er ten aanzien van Golden Delicious bestaat. De voorraden in de Nederlandse koel huizen zijn groter dan ooit tevoren. Per 1 januari had Frankrijk een voor raad van 492 miljoen kilo tegenover het vorig jaar 430 miljoen. De Ita liaanse voorraad bedroeg op dezelf de datum 185 miljoen kg. Een licht punt is wellicht dat de produktie van Argentijnse appelen 10 pet. lager wordt geraamd dan vorig jaar. In 1965 werd in Nederland 13 miljoen kg aan Argentijnse appelen ingevoerd in 1966 ruim 11 miljoen kg. Het mo ment waarop de Argantijnse appelen in Nederland kunnen worden ver wacht is belangrijk voor de afzet van Golden Delicious. Het inschakelen van het Centraal Bureau werden kleine maten groene Delicious, uitsluitend uit de afzet- pool, voor aantrekkelijke prijzen naar Engeland geëxporteerd. (Van onze correspondent) BRUINISSE In Bruinisse bezit men een park waar uitsluitend week endwoningen staan. Het park wordt geëxploiteerd door de gemeente, maar het is een wat wonderlijke tussenvorm van beheer waaraan men nu wat zal gaan doen. Er zal een vaste commissie van advies voor het park worden ingesteld. Een contactpersoon zal de belangen van de bewoners bij de gemeente be hartigen en in omgekeerde richting, het beleid van de gemeentelijke overheid bij de bewoners verduide lijken. De adviescommissie (van vier personen krijgt de taak, de over heid voor te lichten over dringende zaken met betrekking tot het week- endwoningenpark. De beslissing over wat er tenslotte wel en niet gebeurt, blijft berusten bij b. en w. Tijdens een raadsvergadering, tij dens welke tot één en ander werd besloten, kwam de suggestie naar voren, het park bij B.V.V. in exploi tatie te geven, maar daarvoor voel de de meerderheid van de raad niet. (Van onze correspondent) BRESKENS Naar aanleiding van een door verschillende politieke groe peringen in West-Zeeuwsch-VIaande- ren gehouden bijeenkomst om te ko men tot één gemeente in West- Zeeuwsch-Vlanderen heeft het be stuur van de Statenkring Sluis van de KVP stelling genomen tegen het standpunt van de P.v.fl.A., C.H.U., A.R.P., V.V.D. en D'66. De K.V.P- deelde mee dat zij met verbazing kennis heeft genomen van de resolutie, die door bovengenoemde vijf politieke partijen is verzonden. In deze resolutie wordt één gemeente gezien als de enige oplossing voor de streek. De KVP is van mening, dat deze opvatting indruist tegen de wensen van verschillende in de re solutie genoemde partij-afdelingen. Indertijd is één gemeente niet als oplossing aanvaard. Het bestuur van de KVP kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat de in de vergadering aanwezige bestuursleden zeer zelf standig hebben gehandeld zonder ook maar enigszins rekening te houden met de wensen en de mening van hun leden. „Met zekerheid kan wor den gesteld, dat de aanwezige be stuursleden niet de mening van hun partijleden vertolken en absoluut niet de openbare mening weergeven. Het is zelfs zo, dat hun mening ln lijnrechte tegenspraak is met de wen sen van een groot deel van de be volking van West-Zeeuwsch-Vlaande ren", aldus het KVP-bestuur. Het wijst er ook op dat de resolutie vol komen afwijkt van het standpunt van de commissie voor binnenlandse za ken. die bij de hearing heeft gesteld, dat één gemeente van West-Zeeuwsch Vlaanderen niet de gewenste oplos sing bood. Het verwerpen van deze mening ziet het KVP-bestuur als be ledigend voor genoemde kamercom missie. In de vergadering van de po litieke partijen was er geen eenstem migheid. In de aangenomen resolutie staat immers „de meerderheid van elk der bovenstaande partijen", ter wijl men eerst gesproken heeft van: vertegenwoordigers van de besturen. „Hoe is dit bij elkaar te passen, vraagt de KVP. Het komt de statenkring Sluis dan ook gewenst voor, dat deze resolutie eerst in de ledenvergadering zal wor den behandeld. De r.-k. gemeente raadsleden hebben de gelegenheid gehad om van gedachten t'e wisse len en hun mening kenbaar te maken aan een deputatie van de KVP-ka- merfractie. De conclusie, waartoe de ze deputatie is gekomen, is gelijklui dend aan die van de vaste commis sie. Op deze gronden heeft de KVP- statenkring Sluis, omvattende geheel West-Zeeuwsch-V laanderen, besloten de resolutie van de vijf partijen niet te steunen. U weet niet waar ze zijn gebleven, mevrouw? Maar dat kunt u nog goed maken. Elke sigarenwinkelier heeft ze. f2,90 voor 10 stuks en f7,25 voor 25 stuks. Fijn.., SINT MAARTENSDIJK Veertig zieken en bejaard en hebben zich aangemeld voor deelname aan „kerkdiensten per telefoon". De Ned Hervormde kerk te Sint Maartens- dijk wil namelijk telefoonaansluitin- gen laten maken tussen het kerk gebouw en de woningen van bedlege- rigen en anderen die niet in staat zijn naar de kerk te komen. Totdus- verre kregen de zieken en bejaar den de prediking op een geluidsband thuisgestuurd. Door de nieuwe me thode zullen zij er in sterker mate „bij" zijn. SINT ANNALAND Afgelopen zondag is het nieuwe kerkgebouw van de gereformeerde gemeente te Sint Annaland in gebruik genomen. Met het slopen van het oude, houten kerkje is intussen begonnen. De to ren is al onder de slopershamer ge vallen. De officiële ingebruikname van de nieuwe kerk zal plaatsvinden tijdens een extra kerkdienst op een dag in de week. Geref. kerken (vrijgemaakt): Be dankt voor Axel: (vakature M. van Dooren) R. te Velde te Schildwolde. Geref. gemeenten: Tweetal te Rot terdam - Zuidwijk, P. Hoonkoop te Kempen en J. C. Weststrate te Me- liskerke; te Vlissingen: J. van Haa- ren te Amersfoort en F. Herinck te Benthuizen. Bedankt voor Rilland: G. J. van de Noort te Capelle aan de IJssel. Bedankt voor Biezelinge: S. Wisae te Elspeet. Chr. Geref. kerken: Bedankt voor St. Thomas (Ont. Can.)) J. Weste- rink te Haamstede-Kerkwerve.

de Stem | 1968 | | pagina 23