Nederland onderhoudt een keurkorps van ruim een miljoen katten Sinds juni st ij gent aantal doden in verkeer Israël Oeverloos Mysterieus Vervelend Zwerfkatten Kattenideaal Gewaarschuwd „BURGEROORLOG OP DE WEG| BKC ont zwak Sw NTS-sporl Go Aheac Elinkwijk ZOMERSPE DOOR BOY BEDREIGD De Nederlandse Kattenfokkersvereniging heeft het eerste bewogen jaar van zijn bej staan afgesloten met een internationale kattenshow in Den Haag. Voor die tetoonstek ling, waaraan ook een concours was verbonden, werden 400 dieren ingeschreven, waar van een kwart uit het buitenland kwam. Ter ere van al die ontelbare huisdieren, al of niet geborgen, verzorgd en geliefkoosd in Nederlandse gezinnen schreef een van onze verslaggevers deze reportage. KWETSBAAR BETERE WEGEN Korfbalcompel SPORTTOT Zeven deelne met alles g DAGBLAD DE STEM (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Dit is het verhaal van felis domestica, het ontluisterde en gekort- wiekte roofdier, dat eeuwen na het voorbijvaren van de ark van Noach ons vaderland nog steeds een geweldige kater bezorgt. De cijfers liegen niet: naast 800.000 hon den, 3.5 miljoen postduiven, 4 miljoen runderen, 4 miljoen paarden, een half mil joen schapen en 43 miljoen stuks pluimvee houdt Nederland anno 1968 ook nog een- keurkorpsvan1 miljoen katten op de been. Overmoedige statistici spreken zélfs over een aantal van krap 2 miljoen, maar die schatting is de meeste kenner9 toch te gortig. T Pe 'Nétfeflandsè Vereniging 'tót Be- schernriïig Van Dieren ï65.O0Of.'tóege- vlijde .leden),, die qualitate qua een witj" vpetje hpeft in .het dierenrijk. -weigert, zélfs pin,, mee te doen aan dip ;miljoenendans:.„Al die: schattin gen",, zegt kattendeskundige Casie- lyn,^-,J)èRÜsten-,op; eeh fictie. De kef- t'efi;zijn immers,nergens gerigistreerd, er wordt geen helasfirjg vppr betaald, zoalS'.dgt.ibij honden het geval .is. ,tte enige indicatie geeft het aantal inentingen, maar dat is ook geen betrouwbaar cijfer, want het gros van de katten wordt nooit ingeënt". Dat felis domestica in Nederland een onvoorstelbare populariteit ge niet, wordt overigens niet door de heer Castelyn aangevochten. Hij vindt het zelfs een voor de. hand lig gende zaak: „De kat heeft een heel', speciale aard. Hij is veel meer op zichzelf dan een hond, veel minder aanhankelijk ook. Maar juist dat ei genzinnige karakter boeit ongeloof lijk. Je weet eigenlijk nooit wat je aan hem hebt. Het blijft een minia tuurroofdier, dat het liefst zijn ei gen boontjes dopt. Ook dat is voor veel m -nsen een aantrekkelijkheid: met een ka' voelen ze zich niet zo gebonden als met een hond. Ze kun nen rustig van huis gaan, als het moet zelfs een paar dagen. De kat redt zich wel in die tijd. Als je een hond hebt, is daar geen sprake van. Die heeft je voortdurend nodig, die hangt aan je lip en bedelt om liefde". re knauw. Dat is zo nu en dan een musje verschalken is tot daar aan toe, maar per ongeluk grijpen ze een merel. Een kat zoekt instinctief zijn prooi en denkt er niet over na, wel ke vogel zeldzaam is en welke niet". In Den Haag is enkele jaren gele den op grote schaal jacht gemaakt op de zwerfkat: de actie begon op Werelddierendag, een schrijnend toe val, dat de talloze 's-Gravenhaag- se dierenvrienden prompt in het ver keerde keelgat schoot. Katten die hul peloos klem zaten, werden 's nachts door anonieme burgers vrijge laten. de vallen zelf werden in de dichtstbijzijnde gracht gekieperd. De ze spontane tegenaanval verbaasde niemand, want Den Haag schrijft zijn genegenheid voor het dier ai ge neraties lang met vlammende hoofd letters. Als enige stad in Neder- dig domein van Ie kattenschare, die inmiddels is uitgebreid tot honderd stuks. Bezoekers ontvangt ze niet, al leen voor kinderen en een Aerden- houtse dierenarts gaat haar grimmi ge voordeur open. Ze leeft van de op brengst van haar groothandel in die renbenodigdheden, waarvoor buurt- jeugd ais onbezoldigde vertegen woordigers optreedt. Voor de rest laat ze zich onverschrokken verteren door het laaiend vuur van haar die renliefde. „Ik weet, wat u wilt zeg gen", deelt ze per telefoon mede, „ie dereen zegt, dat er voor mensen ook nog genoeg te doen valt, maar de kat is een schepsel Gods. Wij hoe ven hem niet te vergeten". culaire wateren dan voorheen. Uit gangspunt daarbij is het voorkomen van katteleed. De vereniging tracht dit doel te bereiker. door het laten inslapen var pas geboren katjes, het castreren van katers, het steriliseren van poesen, een voortreffelijk wer kende vakantiedienst (vorig jaar werden 500 poesen aan een vakan tieadres geholpen), de registratie van gevonden en verloren katten en het stencilen van briefjes voor ge vonden en verloren katten, voor wel ke dienst de leden 1 gulden per 100 stuks betalen. Op veertig adressen in Den Haag en andgemeentén kun nen de leden ook mandjes krijgen voor het vervoer Van hun katten. „Het is een ondoenlijke zaak", zegt mevrouw Van Overbeek, „om alle katten in het Level te houden. De praktijk is immers, dat er veel te veel zijn.'Wij merken dat, als we een kat in een goed tehuis willen plaat sen. De animo is gering. Een hond raak je altijd kwijt, maar een kat schiet er maar al te vaak over". Een tussenvraagje: als hij door omstandigheden gedwongen zou wor den om een keus te maken: of zijn drie honden de deur uit of zijn twee katten wat zou hij dan kiezen? Hij vindt het een vervelende opgaaf, zegt dan: „Ik geloof toch, dat ik de katten weg zou doen. Misschien met pijn in mijn hart, maar mijn hon den blijven in elk geval bij me". Zijn grijzende voorzitter profes sor dr. S. Hofstra deelt zijn flat ook met twee katten, waarvan er één zelf de deur opendoet door op de knop te springen. „Katten", zegt hij, „kun je op een bovenhuis beter hou den dan een hond. Dat is waarschijn lijk de reden, waarom er in Neder land zo ongelooflijk veel van die die ren zijn. Ik kan me dat goed voor stellen: als je hoe dan ook een dier om je heen wilt, zonder al te veel last ervan hebben, is een kat ideaal. Katten hebben ook meestal een heel bijzonder instinct. De mijne weten bijvoorbeeld drommels goed, wan neer we uitgaan. Dan worden ze on rustig. Lang, voordat ik mijn jas aan schiet, hebben ze me al door". De handwarm- genegenheid yan professor Hofstra wordt niet gedeeld door vele gemeentebesturen in Ne derland, die onophoudelijk geconfron teerd worden met een volwassen kat- tenplaag. De oude opdracht „gaat en „vermenigvuldigt u" is bij felis do mestica nu eenmaal niet aan dove mansoren gezegden de snelheid, waarmee hij zijn nakomelingen links en rechts in de samenleving neer- poot overtreft de liefde der dieren vrienden vele malen. „Het probleem van de zwerfkat", aldus de heer Castelyn, „is nog lang niet de we reld uit. In vele steden wordt op gro te schaal jacht gemaakt op loslo pende katten, maar de resultaten zijn niet bemoedigend. In Venlo en Rotterdam heeft men overal val len neergezet en de katten, die daar in terecht komen werden na drie dagen pijnloos afgemaakt. Onmiddel lijk kwamen er protesten van kat tenliefhebbers. Logisch, wan' de har de praktijk en het sentiment van de dierenvriend verdragen elkaar nu eenmaal moeilijk. Toch wijst de Die renbescherming dergelijke acties niet af. Het is immers een noodzaak: als we de zwerfkat zijn. gang laten gaan, worden onze steden overwoekerd en krijgt de vogelstand een onherstelba- land beschikt het over een florerend ziekenfonds voor dieren en 'n minia tuur-ambulance-dienst, die met een heus brandcardje en broeder in wit te jas uitrukt, als een dier in het verkeer is gekapseisd. Even buiten de gemeentegrens koestert het ook op een stille Wassenaarse akker de grootste dierenbegraafplaats van Ne derland: hier liggen ruim 400 woef- jes en poesjes-mauw na een welbe steed leven op de dagelijkse of we kelijkse komst van baasje of vrouw tje te wachten. De meeste nabestaan den hebben tussen de treurende bo men ook nog eer pittig steëntje bij gedragen tot de oeverloze dieren liefde: de kostbare zerken van mar mer en natuursteen dragen opschrif ten in de prijsklas „Wij vergeten je nooit" en „Wat de mens ons niet heeft gegeven gaf jij, kleine lieve ling". Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van haar „Kat in Nood" heeft ze in een stencil gepleit voor een federatie van alle dierenvereni- gingen. Vooruitlopend op het „ja"- woord van de anderen heeft ze ver volgens de komst aangekondigd van het federatief tijdschrift „Bazuin van Kattenstad", dat in haar toekomst dromen moet uitgroeien tot een dag blad, waarin elk verloren en zoekge raakt dier zijn plek krijgt. Op 8 april hoopt ze de eerste guldens te verga ren voor haar kattenstad. die ze nu reeds royaal omschrijft als „een sprookje in Nederland". Het project gaat 6 miljoen kosten, maar alleen een kniesoor, die daarop let. Naast mevrouw Post zijn er nog andere Hagenaars, die het probleem van de zwerfkat trachten op te los sen door hun huizen open te zetten. Hun aantal wordt geschat op der tig en gezamenlijk hoeden zij met hartverscheurende zelfverloochening ruim tweeduizend katten. De gele galiseerde dierenbeschermers heb ben zij daarbij niet op hun rustelo ze hand: „In de meeste gevallen", zegt de heer Castelyn, „zijn deze mensen het slachtoffer van hun eigen frustraties. Hun opoffering is bewon derenswaardig, maar ze doen er al leen niemand plezier mee". Zelf heeft ze zes katten, die in de loop der jaren bij haar zijn binnen gewandeld. „Het zijn er eigenlijk te veel", geeft ze toe, „maar de pijn is, dat zoiets ongemerkt gaat. Meer komen er in elk geval niet bij, of schoon ik gefascineerd ben door kat ten. Het zijn sierlijke, mysterieuze wezens, die je nooit doorgrondt. Van een kat moet je ook nooit lief de verwachten, geen vriendschap zo als van een hond, Een hond gaat kapot, als zijn baas hem verwaar loost, een kat gaat rustig door met ademhalen". „Kattenzorg" wijst ook op de fi nanciële consequenties van het hou den van een kat: „Het is een roof dier, dat vlees en vis moet hebben. Geen biefstuk, akkoord, maar vijf tig cent per dag ben je toch alleen al kwijt aan vlees. Daar komen dan nog eens de vitamines, het dokters bezoek en de blikken bij. Het katte- voedsel in blik heeft de laatste jaren 'n ongelooflijke omvang gekregen en het aantal fabrieken, dat zich op deze markt geworpen heeft, neemt nog steeds toe, Er worden enorme reclamecampagnes tegenaan ge gooid en de omzet stijgt. Een lo gische ontwikkeling, want een blik is handig en werkbesparend. Hon derd procent enthousiast zijn we ove rigens nog niet over deze jongste aanwinst. De kwaliteit van de ver schillende merken schommelt nogal en er zijn blikken, die belist onder de maat blijven". De vereniging „Kattenzorg" (1500 leden) deelt deze zienswijze: „Een kat", zegt de lenningmeesteresse. mevrouw Van Overbeek-De Meijer, „is een rasindividualist en je doet hem dus geen plezier, 'als je hem bij honderd soortgenoten stopt. Men sen, die hun huizen openstéllen voor vijftig of honderd katten zijn idealis ten, die door hun eigen idealen over- De kattenliefde van de Hagenaar is verder exclusief uitgekristalliseerd in verschillende verenigingen, die een dagtaak hebben aan de verzorging van de post en het bestrijden van elkaar. Onbetwiste meesteres op dit laatste floret is mevrouw C. J. Post- Hendriks, die in april 1958 de tob bende snorrebaarden te hulp snelde met haar stichting „Kat in Nood". Zij zette haar huis aan de Van Speyk- straat wijd open voor op drift ge raakte katten en ,iad binnen de kort ste keren vijftig exemplaren in haar kamers rondlopen. Aangevuurd door haar grenzeloze dierenliefde gaf ze haar baan als lerares Engels op een mulo er aan en concentreerde ze zich volledig op haar ideaal: een katten stad voor de noodlijdende dieren. Na tien jaar onafgebroken zwoegen is mevrouw Post door haar eigen kat ten verbannen naar 't berghok, waar ze tussen de voorradeji op een veld-, bed slaapt. Haar meubilair heeft ze verkocht en de kamers-zijn het volle- meesterd zijn. Het is gewoon een tragische zaak". „Kattenzorg" is acht jaar geleden opgericht door een aantal leden van „Kat in Nood", die niet langer de trompetstoten van de oprichtster wensten te autoriseren. Zij maakten van de nood een deugd en koersen nu door minder specta- Felis domestica vindt het allemaal best. Hij spint in zijn mand of zwerft door een achtertuin. Achter zich heeft hij een leger van 1550 dierenartsen, die hem pantseren tegen de gevrees de katteziekte en de niesziekte. Ach- - ter zich weet hij ook drie landelijke kattenfokkersverenigingen. Er zijn 70 asiels, waar hij in tijden van op perste nood terecht kan (veel te wei nig, geeft de Dierenbescherming zelf toe) en enige honderden dierenpen- sions, die zich tegen een kleine ver goeding (2 tot 3,50 per dag) over hem ontfermen. Een veelvoud van dat bedrag (150-200 gulden) krijgen de opkopers, die hem legaal of ille gaal in handen krijgen en hem over de grens naar Duitsland smokkelen: daar staat felis domestica dan voor de laatste keuze in zijn leven: of de vivisectie of de schoonheidsmiddelen industrieën. De kattenmeppers 2ijn vooral actief in et noorden en oos ten van ons land, de handelaren ope réren in de schemering van de Rand stad. Hoeveel katten het leven laten op de altaren van de beschaving, is on bekend. „Het enige, wat wij weten", aldus mevrouw Van Overbeek, „is het feit, dat er in Groningen en Friesland geen kat meer te koop is. Iedere dierenliefhebster roept „schan de" als de vivisectie ter sprake komt, maar als de universiteit van Nijmegen een advertentie plaatst, waarin katten te koop worden ge vraagd, komen ze van alle kanten met hun trouwe huisdier aandraven". Sorry, felis domestica. We hadden er liever niet over gepraat, maar je weet nu tenminste waar je aan toe bent. En een gewaarschuwde kat telt voor twee. Is'dat misschiej de reden,, waarom de statistici op die twee miljoen kwamen? (Van onze correspondent) TEL AVIV Reeds voor de zes daagse IsraëlischArabische oorlog was Israël om zijn groot aantal ver keersslachtoffers berucht. Maar na deze oorlog zijn Israëls wegen ge vaarlijker dan ooit. Het lijkt erop, alsof de strijd tegen de Arabieren vervangen is door een „burgeroorlog op de weg". Gewoonlijk komen iedere maand 25 mensen bij verkeersongelukken in Israël om het leven. In de maand de cember van vorig jaar vielen op Is raëls smalle en vaak hobbelige we gen maar liefst tachtig doden. Op één regenachtige dag in decem ber betreurde Israël negen doden. Op een bevolking van bijna drie mil joen zielen en niet meer dan 100.000 personenauto's op de wegen was dit de druppel die de emmer van erger nis deed overlopen. Plotseling besefte heel Israël dat het jaarlijks meel mensen op de weg verliest dan tij dens zijn oorlogen. Het overlijden van een Israëlisch parlementslid bracht de zaak van de verkeersonveiligheid eindelijk in het Israëlische parlement. Onder de naam „Slachting op de hoofdwegen" bracht een vrouwelijk parlementslid van Israëls religieuze partij N.R.P. het verkeersprobleem onder de publieke aandacht. Geconfronteerd met de door mevrouw Sanhedrai genoemde feiten weet de minister van verkeer Mosje Carmel het na-oorlogse ver- keersdrama aan „de psychologische invloed van de zesdaagse oorlog op de mentaliteit van de Israëlische automobilist". In de laatste zeven maanden van 1967 waren bij 2865 verkeersongeluk ken militaire wagens betrokken. Het vrouwelijke parlementslid ging zelfs zover door te stellen dat het Israëli sche legerpersoneel zorgeloos fnet mensenlevens omspringt. Het opval lende van de huidige ontwikkeling is althans dat er voor de oorlog in juni van vorig jaar een geleidelijke ver mindering in het aantal ongelukken op Israëls wegen viel te bespeuren. De voetganger is bij afwezigheid van oversteekplaatsen op belangrijke verkeerswegen de meest kwetsbare deelnemer aan het Israëli's verkeer. In de grote steden als Tel-Aviv of Jeruzalem is de voetganger aanzien lijk beter beschermd dan op het Is raëlische platteland, waar veel kinde ren en oudere mensen een gemakke lijke prooi zijn voor het verkeer. Daar het Israëlische spoorwegnet onderontwikkeld is, vindt het mee- te vervoer, ook vracht en militair vervoer, via de weg plaats. De nof overwegend smalle tweebaanswegs in aanmerking genomen, ligt hét vos de hand, dat zich wel ongelukkti moeten voordoen, waarbij person» auto's door reuzentrucks worden va- pletterd. Afgezien van de kwaliteit van ft wegen en de staat van het wages- park is de mentaliteit van de Israë lische chauffeur de hoofdschuldig van het Israëlische verkeersdrama. L he.el Israël moet een maximums» heid van 80 km worden aangeto' den, maar de Israëlische chaiifW wil de eerste en de snelste zijn, geacht de omstandigheden. Lukt «t levensgevaarlijke manoeuvre, dan te kent zich een glimlach op het verba ten gelaat van de chauffeur af al», hijweer „een oorlog heeft gew®' nen". Vooral Israëlische taxichauffe® en buschauffeurs gedragen zich ongekroonde wegkoningen waarvo»: iedere gewone sterveling moet W ken. Met de militairen behoren fll tot de ijzervreters van Israëls gen. Aangezien het moeilijk is eenovetj moedige mentaliteit te temmen, bW er de autoriteiten niets anders ovs dan de veiligheidsvoorschrift® verscherpen en de wegen te verbe teren. Vooral op dit laatste pnJ' maakt Israël thans indrukwekkend vorderingen. De gevaarlijke sma'1 weg door de bergen van Tel-A'' naar Jeruzalem wordt vierbaansy' maakt. Ook de hoofdweg Tel-Aviw Haifa langs de Middellandse Zee s geheel vierbaans worden. Voor de komende drie jaren neen Israël 140 miljoen gqlden voor w genbouw uitgetrokken- In de naas toekomst zullen dus de klachten m' de wegen niet meer gelden als vs ontschuldiging voor de verkeeBr gelukken. Sedert twee maanden moeten de bromfietsers, die in Israël als f torrijders worden beschouwd, helm dragen. Maar fietsers, waar™' er weinig zijn, ontsnappen schynM aan alle verkeerswetten. In die zwarte nachten van het M den-Oosten wagen zij hun leven zonder verlichting naagt het raz® verkeer te rijden. Evenals de lit'® die 's avonds vaak in de volslag duisternis de vinger ten hemel 8 wezen in de kopliehten opduiken, horen zij tot de schrik op de ww (Van onze korfbalmi BREDA Dit weeki veldcompetitie korfbal verenigingen van de van de DKB hervat. In nA KNKB ontn Middelburg het ondera Swift. BKC 1 moet in geacht om de punten mi en daardoor zijn positie t In UIA KNKB moet naar Zeeland, waar het binnen de lijnen komt. van ELKV werd verzi| hard is getraind en dat plan is zich van de or omhoog te werken. Terheijden speelt in II dam tegen Hesco 1. I nog niet veel punten he de het deze punten teg> genstanders. Terheijden Hesco niet moeten on-dt PROGRAMMA. KNÏ 1-BKC 1, IIIA ONDO y Terheijden 1-Hesco 1, 2-Het Zuiden 4. DKB. Sen. afd. 1 Bil TOV 3, afd. 2A ODO 3 2B KVW 2-de Kieviten 1 B Blauw Wit A-f 2B BKC E-ELKV B, Kieviten A. MICRO-TOERNOOI Bi centrum Breda). In het i te Breda wordt zondag! korfbal besloten met wet senioren, aspiranten en duren van 11.00 uur to (Van onze sportred: BREDA In het N.T. gramma dat zondagavoni tot 20.25 uur op Vederla uitgezonden zal aandacht steed aan de voetbalwed Ahead-Feijenoord en Elin Sport; de strandioop van Zandvoort, de selectiewec Den Haag voor de zwemploeg, welke naar sche Spelen wordt afgev micro-korfbalwedstrijd tu| Wit en Ons Eibernest on pioenschap van Nederiar zaalhandbalwedstrijd V dia in Geleen. In de radiosportrubreik lijn" wordt zondag van uur op Hilversum I en ve 18.30 uur op Hilversum besteed aan de sluiting va terspelen in Grenoble, een slag gegeven van de voetfc den Go Ahead-Feijenoord Twente, Telstar-DOS, Elin land Sport en Sparta-Ft volgen er verslagen van i zwemwedstrijden in Den paardenKöersen in Hilver: zaalhandbalwedstrijd V ei dia. GRENOBLE (ANP) pische Zomerspelen worden massale boycot bedreigd na sing van het International* sche Comité In Grenoble Airika toe te laten tot de Mexico City in oktober ai Verscheidene Afrikaansi hadden reeds gedreigd hu niet naar Mexico te sturen Afrika zou worden toegels doen hardnekkige geruchten dat Rusland zou wegblijven Afrika alsnog aan de Spelen nemen. Zoals bekend domi Russische en de Amerikaan: °P de Spelen en het teri van Rusland zou de aanti heid ervan ten zeerste devaf tevens de animo voor verde'i pische Spelen in gevaar br< De president van het Ol organisatiecomité in Mexi Ramirez Vasquez, verklaj volle achter de beslissing Internationale Olympische C staan DEN HAAG (ANP) van sporttoto 32 van het weekeinde luiden: Aantal mers: 634.414. Bruto inleg: wrijzenbedrag: f 291.099. i 160.099,50, zeven juiste k Per kolom wordt f 22.876 keerd. 2e prijs: f 87.327, kolommen, per kolom wor uitgekeerd. 3e prijs: f 43.6 luiste kolommen (lx twe uitkering f 412,

de Stem | 1968 | | pagina 16