Uitstekende race van Verkerk met zilver beloondbrons voor Nottet wwmé. Carry Geyssen maakt excuus GUNSTIGE LOTING VOOR ARD SCHENK Kleine achterstand voor Noormannen ^a/oble^ WMPIQ% Russisch aanbod voor Zwanenburg KNVB AFDELING ZEELAND Zuid-Afrika mag weer deelnemen O UITSLAG 5000 meter WERELDTIJD VERRASSING Programma 13 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 16 FEBRUARI 1968 17 Fred Anton Maier ...sterke race... FRED ANTON MAIER IMPONEERDE 1 Olympisch kampioen Fred Anton Maier (Noorw.) 7 minuten 22,4 sec. (wereld- en Olympisch record); 2 Cees Verkerk (Ned.) 7.23,2; 3 Peter Nottet (Ned.) 7.25,5; 4 Per Willy Guttormsen (Noorw.) 7.27.8; 5. Jonny Hoeglin (Zwe.) 7.32,7; 6 Oerjan Sandler (Zwe.) 7.32,8; 7 Jonny Nils- son (Zwe.) 7.32,9; 8 Jan Bols (Ned.) 7.33,1; 9 Kimmo Koskinen (Finl.) 7.35,9; 10 Valeri Lavroesjkin (Rusl.) 7.37,9; 11 Stanislav Seljanin (Rusl.) 7.38,5; 12 Svein Erik Stiansen (Noorw.) 7.39,7; 13 Günter Traub (W.-Dld.) 7.40,4; 14 Anatoli Masokov (Rusl.) 7.41,9; 15. Jouko Launonen (Finl.) 7.46,5; 16 Hermann Strutz (Oost.) 7.53,4; 17 Raimo Hietala (Finl.) 7.54,0; 18 Giancarlo Gloder (It.) 7.54,5; 19 Paul Enock (Can.) 7.54,8; 20 Jürgen Traub (W.-Dld.) 7.55,3. (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE Fred Anton Maier was tot alles bereid. Hij stond in zijn trainingspak op de parkeerplaats van het schaatsstadion ge klemd tussen de tientallen supporters, die uit het hoge noorden naar Grenoble waren afgezakt. Ze hadden een enorme vlag meegenomen want er zouden triomfen te vieren zijn, in de stad van de winterspe len waar de zon het weer eens won en de lente zich onmiskenbaar aankondigt. Zeer tot ongerief van de organisatie, die geen raad meer weet met het rodelen, bobben en skiën. Die vlag werd hoog boven Fred Anton uitgespreid terwijl hij zei .Ik ben met mijn 29 jaar wel ongeveer aan het eind van mijn car rière. Tevoren had ik nog geen grote overwinningen geboekt en ik heb naar dit seizoen welbewust toegeleefd. Nu of nooit, heeft het tijdens de voorbereiding altijd inmijn hoofd geklonken. Maar ze maken het nte wel lastig. Ik wist dat Cees Verkerk goed ging, maar dat record was toch een verrassing. Omdat ik zei dat ik dit seizoen alles op alles wil zetten, lukte het me weer om het record in dezelfde strjjd terug te pakken net als in Oslo." Fred Anton Maier werd van alle kanten bestormd. Er werd aan het trainingspak geplukt, hij zette hand tekeningen aan de lopende band. Hij was de grote figuur van de 5000 meter maar de prestigeslag tussen Noorwe gen en Nederland sloeg toch aan de kant van de Oranjeformatie door. Cees Verkerk, na een formidabele race zilver, Peter Nottet na een grandioze explosie brons. De Noor se hoop dat er meer medailles te vergaren zouden zijn, was verijdeld. Om negen uur in de ochtend moes ten de schaatsers al aantreden. Op het ijs lagen jury-leden aan de fi nish gebogen over de elektronische tijdwaarneming. Er klopte iets niet en er moest met de hand worden ge klokt. Dat gaf een enorme tramme lant, want steeds werden de tijden gewijzigd. Het liep de organisatie trouwens vrijwel geheel uit de hand want na een uur waren er pas drie ritten gereden, waarvan de derde van historische waarde bleek. (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE De controverse, die is ontstaan tussen de Nederlandse schaatsmeisjes Carry Geyssen en Stien Kaiser en coach Piet Zwanen burg, heelt geleid tot een Russisch aanbod voor onze nationale trainer. De Russische schaatsbond heeft Zwa nenburg een vorstelijk bedrag gebo den, indien hij in het komende sei zoen de Russische schaatstop enkele maanden onder zijn hoede wil nemen. Piet Zwanenburg heelt de aanbuVng in overweging genomen. Een duidelijk terneergeslagen Zwa nenburg kan twee dagen na het pijn lijke incident nog steeds geen verkla ring geven voor de harde uitspraken van Carry Geyssen en Stien Kaiser. „Ik begrijp het niet, in het verleden heb ik nooit moeilijkheden met de meisjes gehad. Wat ik tijdens de trai ningen ook van de meisjes eiste, steeds opnieuw werden alle aanwij zingen zonder mokken opgevolgd. En dan nu dit. Als Corry nu nog eerst naar mij was gekomen, had ik een idee wat haar precies dwars zit. Na tuurlijk is ze geprikkeld dat ze niet op de 3000 meter mocht starten. 'In Davos is echter een selectiewedstrijd gehouden op de 3 kilometer. Willy Burgmeijer maakte toen een bedui dend betere tijd, zodat het voor de hand lag dat niet Carry maar Willy op de 3 kilometer in Grenoble zou starten. Bovendien beslis ik dat niet alleen, maar in overleg met de tech nische commissie van de K.N.S.B." Chel d'équipe Jan Charisius was ui terst kort in zijn commentaar: „Het zijn niet de meisjes die beslissen wie hen traint, maar de bond". Na de Olympische Spelen van Innsbruck, waar de Russinnen op alle Ironten overheersten, kreeg Zwanenburg van de KNSB de opdracht het dames- schaatsen op een hoger plan te bren gen. Zijn grote liefde voor het schaatsen gaf hem de impuls zich met volle overgave aan de trainingen te wij den. De resultaten bleven niet uit. Na vier jaar keihard werken heeft Piet Zwanenburg Nederland gebracht naar de top van het internationale i damesschaatsen. Desondanks willen de Nederlandse meisjes een nieuwe trainer. Willy Burgmeijer zegt hierover: „Inderdaad hebben we weieens gepraat over een andere trainer, waarbij gedacht werd aan Kees Broekman, wiens contract wet de Italianen dit seizoen afloopt. Maar Carry had dat nooit zo moeten zeggen". (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE. Op een donderdag in de namiddag gehouden perscon ferentie in het Olympisch dorp heeft de chef de mission van de Neder landse ploeg, jhr. mr. W. H. D. Quar- les van Ufford, zijn teleurstelling uitgesproken over de uitlatingen, ge daan door een van de leden van de damesschaatsploeg (Carry Geyssen, De huldiging van de medaillewinnaars op de 5000 meter. Van links naar rechts Cees Verkerk, Fred Anton Maier en Peter Nottet. Grenoble is op weg het Olympi sche record voor de winterspelen van Innsbruck, 600.000 toeschouwers, te breken. Tot en met woensdagavond waren er 435.000 betalende bezoekers geweest bij de verschillende Olympi sche evenementen in en om Grenoble. Twee enorme trekpleisters staan ech ter nog op het programma, zaterdag de finale van de slalom heren in Chamrousse en het schansspringen in Saint Nizier. In Saint Nizier ver wacht men bij gunstige weersomstan digheden 70.000 bezoekers. Piet Zwanenburg ...nog niet beslist... Cees Verkerk reed tegen de Hon gaar Ivankai, wiens enige verdienste is dat hij hardnekkig blijft meedoen aan allerlei toernooien. Verkerk moest dos, zoals vrijwel iedereen van klasse als eenling over de baan. Hij ging zo hard dat hij^ onder de rondetijden bleef die Maler in De venter tijdens de interland had gere den, waar hij het wereldrecord op de 5 km op 7.26.2 had gebracht. On geveer halverwege, na 2600 m, had Verkerk pas 3.50.2 sec. verbruikt Hartstochtelijk werd hij aangemoe digd door het enthousiaste Neder landse contingent, dat met de Noren de tribunes in hoofdzaak vulde. De klok stond stil op 7.23.3 en daarvan ging later na vergelijking met de chronometers nog 0.1 sec af: Cees Verkerk: 7.23.2, een wereldrecord! Twee ritten later stapte een ge spannen Fred Anton Maier de baan op. Hij zette de rug haaks op de benen en begon aan een. adembene mende race. De Italiaan De Riva fun geerde als baanvulling en lag al spoe dig zover achter dat aan hem geen enkele aandacht meer werd geschon ken. In de derde ronde al was Maier 0.2 sec. sneller dan Verkerk. Na 2600 m had hij een winst van 2.6 sec en na 3000 m zelfs van 2.9. Als uit gra niet gehouwen ging Maier in dezelfde cadans en zonder van houding te veranderen over de baan. Zijn slag werd iets trager tegen het einde van de „onmogelijke krachtsinspanning". Even nog leek hij te zullen falen, maar met 7.22.4 bleef hij onder Ver- kerk's tijd en had hij zijn wereldre cord terug. Deze grootse prestatie, deze revanche van de wilskracht, sloeg enorm enthousiasme los. Maier is een van de meest populaire schaat sers. Nederlanders zwaaiden net zo hard en juichten hem toe. Peter Nottet draaide er tegen de zwakke Oostenrijker Korbei een fan. tastische race uit. Het was de magis trale race van een volledig „terug gekomen" man. Peter Nottet bleef lang onder de tussentijden van Cees Verkerk op wiens schema (7.32.0) hij was vertrokken. Na 4200 meter lag hij nog een drie- tiende seconde beneden de tijd van Verker-», zakte toen iets terug maar bleef onder geweldige aanmoedigin gen van het Nederlandse publiek een sterke wedstrijd rijden. Tenslotte ver raste hij volkomen met een tijd van 7.25,5, die achteraf goed bleek voor een bronzen medaille. Maar op dat moment bleef de klem mende vraag (ook voor Verkerk): zouden er nog meer bij kunnen ko men? De sterke Per Willy Guttorm sen kwam geen moment onder de rondetijden, van Nottet, Stiansen even min. Dat gevaar was geweken. Al leen Jan Bols restte nog. Hij ging enorm hard van start, lag zelfs even onder de tijd van Maier, maar viel to enterug om op een. niet opvallen de tijd van 7.33.1 te eindigen. Voor Noorwegen het goud, voor Nederland zilver en brons en dat is na twee dagen Grenoble al meer dan vier jaar geleden in geheel Innsbruck toen alleen Verkerk zilver won op de 1500 meter, Cees Verkerk was een van de eersten die Fred Anton Maier kwam gelukwensen. (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE Cees Verkerk zei het nadat hij zeker was van het ver overen van het zilver op de 5000 meter: „Ik krijg het elke dag zwaar. Iedere keer moet je opboksen tegen specialisten. Maier heeft een dag vrij, want die start niet op de 1500 meter, maar ik wel". Hij en Ard Schenk werden in de eerste groep geplaatst en vooral Schenk was bij de loting fortuinlijk. In de tweede rit komt hij uit tegen de Rus Matusevitsj. Vóór hem Starten de Fin Launonen en de Rus Kertsjenko. C^es Verkerk trof het minder door in de zesde rit de Oostenrijker Strutz als partner te treffen. Twee ritten later start de Japanner Keiichi Suzuki, de favoriet voor de 500 meter, die er niet kwam. In de vijftiende rit komt Jan Bols uit tegen de Italiaan Gillarduzzi en Peter Nottet in de 22ste race tegen de Hongaar Ivankai. Tot de ritten waarin sterke rij ders op deze afstand starten behoren voorts de 12de met Magne Thomas sen en de Brit Bodington, de 17de met de Noor Tveter en de Australiër Cates de beide Noren zullen het dus op eigen kracht moeten doen de achttiende met Juergen Traub en de Rus Antson, de 23ste met de Rus iV1? en de Amerikaan Capan, de 24ste_met de Zweed Hoeglin en de E in Hietala en de 25ste met de Noor Stiansen en de Japanner Maeda. De loting gaf het volgende resul taat: le ril: Jouko Launonen (Finl.)- Alexander Kertsjenko (Rusl.). 2e rit: Eduard Matoesevitsj (Rusl.)- Ard Schenk (Ned.), 3e rit: Goeran Claesson (Zwe.)-John Tigger (G.B.). 4e rit: Luvsanhk Dashnjam (Mongo- lië)-Masaki Suzuki (Jap.). 5e rit: Günter Traub (W.-Dld.)-Ri- ehard Wurster (V.S.). 6e rit: Cees Verkerk (Ned.) - Her mann Strutz (Oost.). 7e rit: Giorgi Martos (Hong.) - Re- nato de Riva (It.). 8e rit: William Lanigan (V.S.).-Keii chi Suzuki (Jap.). 9e rit: Kimmo Koskinen (Finl.)- Frangois Perrenoud (Fr.). 10e rit: Robert Hodges (Canada)-Oer- jan Sandler (Zwe.). 11e rit: Ivar Eriksen (Noor)-Hans Rüdi Widmer (Zwits.). 12e rit: Magne Thomassen (Noor)- David Bodington (G.B.). 13e rit: Giancarlo Gloder (It.)-Michel Thepenier (Fr.). 14e rit: Bujiin Jalbaa (Mong.)-Franz Krienbuhl (Zwits.). 15e rit: Jan Bols (Ned.)-Guido Gil larduzzi (It.). 16e rit: Tadao Ishiata (Jap.)-Il-Whan Lee (Korea). 17e rit: Bjoern Tveter (Noor)-Collin Coates (Austr.). 18e rit: Jürgen Traub (W.-Dld.)-Ants Antson (Rusl.). 19e rit: Mihali Martos (Hong.)-Peter Williamson (Canada). 20e rit: Wayne Lebombard (V.S 1- Erich Korbei (Oost.). 21e rit: Manne Lavaas (Zwe.)-Olavi Hjellman (Finl.). 22e rit: Giorgi Ivankai (Hong.)-Peter Nottet (Ned.). 23e rit: Valeri Kaplan (Rusl.)-Roger Capan (V.S.). 24e rit: Raimo Hiatala (Finl.)-Jonny Hoeglin (Zwe.). 25e rit: Mütsuhiko Maeda (Jap )- Svein Erik Stiansen (Noorw 26e rit: Jeffry Stockdail (G.B.)-Elio Locatelli (It.). 27e rit: Otmar Braunecker (Oost.) al leen. (Van onze sportcorrespondent) GOES In de eerste klas van de zondagcompetitie in de KNVB Afde ling Zeeland lijkt Robur Wat in her stel te zijn, terwijl juist Domburg iets is teruggevallen. Het zal de bad plaatsbewoners dan ook niet gemak kelijk vallen om er in Goes zonder kleerscheuren af te komen. Jong Am- bon is gastheer van Lewedorpse Boys. De bezoekers zouden, bij een zege, nog een rol van betekenis kunnen gaan spelen maar dan zal er toch wat beter 'gespeeld moeten worden dan in de laatste wedstrijden. Voor Renes- se is er tegen het zwakke Kruinin- gen geen enkel gevaar te duchten. Noormannen is tot de derde plaats opgeklommen en aangezien de ach terstand op het leidende duo maar klein is, moet Hoofdplaat zich op een nederlaag voorbereiden. Patrijzen en Luctor hebben bete re dagen gekend. Ze spelen dit sei zoen een zeer ondergeschikte rol. Een gelijk spel ligt in de lijn der ver wachting. DFS krijgt bezoek van Zeelandia. De Middelburgers zijn bij een nederlaag definitief uitgeran geerd en mede op grond hiervan zal DFS nog danig op zijn tellen moeten passen. In de tweede klas A moet Graauw van Aardenburg 2 kunnen winnen en Philippine van Hansweert- se Boys 2- Biervliet 2 kan Hulster- loo 2 de pas niet afsnijden, evenmin als Clinge 2 Schoondijke van de winst zal kunnen afhouden. Voor Ria W wordt het tegen Sluiskil 2 nog wel even oppassen. Het programma luidt: le Klas: Robur 1-Domburg 1; Jong Ambon 1-Lewed. Boys T; Renesse 1- Kruiningen 1; Noormannen 1-Hoofd plaat 1; Patrijzen 1-Luctor 1; DFS 1- Zeelandia 1. Res. le klas: Hontenisse 2-Vogelwaar- de 2; Zeeland Sport 4-Walcheren 2 Zeelandia 2-Oostburg 2; Zeeland Sport 3-Terneuzen 3; Axel 3-Middel- burg 4; Vlissingen 4-Steen 2. 2e Klas A Aardenburg 2-Graauw 1; Hansweertse Boys 2-Philippine 1; Biervliet 2-Hulsterloo 1; Clinge 2- Schoondijke 1: Koewacht 2-Schoon- dijke 2; Ria W 1-Sluiskil 2. 2e Klas B: Kwadendamme 1-Dom- burg 2; Jong Ambon 2-Cortgene 1; Luctor 2-Zonnemaire 1; Goes 3-Re- nesse 2; Lewed. Boys 2-DFS 2. 3e Klas A Vogelwaarde 3-Sluiskil 3 Ria W 2-Corn. Boys 3; Graauw 2-Hul- sterloo 2. 3e Klas B: RCS 3-Terneuzen 4; Schoondijke' 3-Philippine 2; IJzendij- ke 2-Vlissingen 5. 3e Klas C: Zeelandia 3-Luctor 3; Ro bur 2-Patrijzen 2; Zeeland Sport 5- Zeeland Sport 6; Walcheren 3-RCS 4. 3e Klas D Volharding 2-Robur 4. Het schijnt dat de Olympische Win terspelen financieel geen groot succes zijn. Er zouden minder mensen ko men dan verwacht, maarofficieel is daar niets van bekend. „Het aantal bezoekers valt ons niet tegen", aldus een vertegenwoordiger van de orga nisatie. red.), met betrekking tot trainer Piet Zwanenburg. Donderdagmorgen heeft hiervoor Carry Geyssen haar veront schuldigingen aangeboden, die door de heer Zwanenburg zijn aanvaard. „Aanleiding tot bedoelde uitlatingen was het niet inschrijven van Carry voor de 3000 meter, maar dit feit komt volledig voor mijn verantwoor ding, uiteraard nadat ik hierover overleg had gepleegd met de techni sche commissie", aldus de chef de mission. Aansluitend heeft de voor zitter van de Koninklijke Nederland se Schaatsenrijdersbond, de heer H. Wesselo, het volgende communiqué voorgelezen. „Het dagelijks bestuur van de K.N.S.B. in meerderheid in Grenoble aanwezig, betreurt in hoge mate publikaties van uitlatingen van een der meisjes van de ploeg. Deze uitlatingen, gedaan in een emotionele sfeer, hebben op trainer Zwanenburg een blaam geworpen en zijn voor hem zelfs beledigend. Het dagelijks'bestuur van de bond stelt er prijs op op te verklaren dat het betrokken lid van de ploeg haar excuses heeft aangeboden. Een ander lid van de damesploeg (Stien Kaiser, red.) leek door het noemen van haar naam mede schuldig. Zij is echter buiten haar schuld in deze zaak be trokken geworden. Ook tussen haar en Zwanenburg is de zaak rechtge trokken. Er kan bij niemand enige twijfel bestaan aan de capaciteiten, gezien ook de resultaten, van trainer Zwanenburg. Het dagelijks bestuur stelt uitdrukkelijk vast, dat het ver trouwen in de trainerscapaciteiten, in de menselijke eigenschappen en taakopvatting van de heer Zwanen burg, ook maar in enigermate zou zijn aangetast". GRENOBLE. Het Interna tionaal Olympisch Comité heeft besloten Zuid-Afrika weer tot de Olympische Spelen toe te la ten. Het besluit werd donderdag avond tijdens een persconferen tie in het nieuwe Stadhuis in Grenoble bekendgemaakt. Over de „kwestie-Zuid-Afrika" is een geheime stemming per brief ge houden. Zuid-Afrika werd 16 oktober 1963 wegens rassendiscriminatie op een congres in Baden Baden uitgesloten van deelneming a9n de spelen. Het weer toelaten van Zuid-Afrika tot de spelen in Mexico Stad kwam begin febru ari ter sprake, nadat het Zuid- afrikaanse Olympische Comité de belofte deed een ploeg af te vaardigen die is samengesteld op basis van geleverde prestaties en niet op basis van huidskleur. Door de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering kan Zuid-Afrika echter niet geheel aan de eisen van de Olympische code voldoen. Zo zullen bv. geen selectiewedstrijden kunnen wor den gehouden. Fred Anton Maier op weg naar Olympisch goud en een nieuwe wereldtijd.

de Stem | 1968 | | pagina 9