Ontsluiting" van Zeeland weer een stat) gevorderd Branding vreet duin aar Per 1 maart: nieuwe oost- west verbinding op Noord- Beveland DIT WORDEN DE VEER TARIE VEN Engelse Pink Floyd (pop) komt naar t Kotje TUSSENZOUTELANDE EN GROOT VALKENISSE Zeeland nog niet door isis beïnvloed OfoeictiiSeïteei HOOGWATER wat en waar? MORGEN POPSENSATIE IN VLISSINGEN Strandtunnel Neergestorte timmerman overleden G.S. STEMMEN IN MET RAPPORT ZEEHAVEN ONTWIKKELING Z.-W.-NEDERLAND Afwachten Instortingen bijna niet meer te voorkomen Grofferc Van onze adverteerder^ 'A. GEBR. NUIJTEN LEVERT f ZELFBOUWCARAVANS n Goese plaatwerkerij, (je Nuijten, is bij wijze van - de seriefabricage van catii jeraamten voor zelfbouw beg03 Reeds nu, enkele weken 3 gereedkomen van de eerste ca3'| is al gebleken dat de plaatwj die kampte met een klein» lende orderportefeuille doorJ garagebedrijven zelf plaatwerf lingen hebben gesticht, met louwcaravan een troefkaart len heeft gekregen. bouw van de caravangeraajL gebeurt met behulp van eeri«| i grootte getekende mal. TJit balken van verschillende diSI oekijzer wordt het skelet van ril van vervaardigd. De verbind),! worden gelast. De Goese carjl heeft sterk de aandacht geti van mogelijke afnemers. De „g(| iten" kosten nog geen tweediiil gulden. jen, zaterdag 17 februari weert 5.08 en 17.34 uur nuzen 4.25 en 16.50 uur ingen 3.57 en 16.19 uur leldinge 5.50 en 18.11 uur EUZEN jrie J. 34 (Grenulaan 34): jsitie werken Fernand Vereist :ertzaal 20 uur Concert door ï1- nentale" STERZANDE Discotheek De Krokodil Discotbeéf r Graanbeurs 20 uur Cabaret Tout| LNSTEEN 't Kuipke Prijstritsen SZEE :ertzaal 20 uur Amstel-toneel tit| Knecht van twee meesters" erenigingsgebouw 14 uur Trio Jacobs 3LBURG buis Expositie Franse wandtapijt.; I LBURG liuis Expositie Franse wandtapijt^ EUZEN rie J. 34 (Grenulaan 34) isitie werken Fernand Vereist, maatsgebouw 19.30 uur Popattil Pink Floyd ;r 20 uur Zeven gouden manie een tweede moordslag, 14 j. oopgebouw 20 uur Je leeft raas keer, 14 j. ÏURG 20 uur Arizona Colt, 18 3TERZANDE De Linde 15.30 uur Schietinj ïenschapshuis St. Martinus 18 is raarting NKV AN GENT Rooien Oedt Schieting JkNSTZEN 't Kuipke Frijstritsen NT iman-v. Acker 19 uur Prljstoi ij art LIET Raedthuys 20 uur Toneelavoni JIJKE De Lozanne 20 uur Jongeren- ,eit LEBRUG Kindt Schieting RTE INHOUD itudent in de medicijnen blijkt |g tot voyeurisme te hebben. >sychiater slaagt er na veel e in hem tot het normale leven te brengen. lm voor de western-liefhebbers, gels worden niet gespaard, ter- ok enkele stevige vuistgevech- et ontbreken. ique bereikt eindelijk haar nij weet door te dringen tot he Versailles. Ondanks het feit Zonnekoning haar zijn lief"8 art, blijft ze trouw aan haar lie zij dood waande. nagent OSS-117 gaat dit keer erder van huis. In Tokio moe: zeilen bijzetten om zijn i®' een goed einde te brengen. issingen, Alhambra. Deze kaart toont de bestaan de en geprojecteerde nieuwe ver bindingen, die het Zeeuwse be stuurscentrum weer wat dichter bjj de randstad brengen. mmmmm. uuso-Ss ïMOWük» tl ST8U.«ft Wt&fli (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben in een besluit, dat de toon ademt van in arren moede genomen te zijn, de nieuwe tarieven voor de veerdien sten over de Westerschelde neer gelegd. „Ons blijft geen andere weg over dan die van tariefsverhoging", staat er in de toelichting op het be sluit, waarin ook een kort resumé wordt gegeven van de pogingen die op alle fronten zijn ondernomen om de door minister Bakker genomen maatregel ongedaan te maken of te verzachten. De nieuwe tarieven gaan op 1 maart a.s. in. Met ingang van dezelfde datum verliezen de nog in omloop zijnde 10- en 20-vaartenkaarten en -boek jes hun geldigheid. Tot 1 september kunnen bezitters van deze meer vaartenboekjes of -kaarten bij de kaartverkopers van de PSD terug betaling krijgen voor de restant- waarde van de ongeldig geworden kaarten en boekjes. De nieuwe tarieven voor het per sonenvervoer worden nu als volgt: KINDEREN beneden 4 jaar gratis Kinderen van 4-10 jaar 0,25 Idem: retour Vlissingen - Breskens 0,50 Idem: jaarabonnement voor inwoners van Zeeuwsch- Viaanderen 3, PERSONEN van 10 jaar en ouder 0,50 Idem, retour Vlissingen - Breskens 1, 10-vaartenboekjes c.q. kaar ten voor personen3, Jaarabonnementen voor in woners v. Zeeuwsch-Vlaan- deren f 3,_ MOTORRIJWIEL of scooter Idem met berijder 0,75 1,25 12,50 20-vaartenkaarten als voren 20-vaartenkaarten voor in woners v. Zeeuwsch-Vlaan deren, houders van jaar abonnementen 10, PERSONENAUTO'S met bestuurder 2,50 (hieronder vallen ook: mo tor of scooter met zijspan, lichte bestelwagens, tractor zonder aanhangwagen, trek ker zonder oplegger, bak fiets, Volkswagenbusje, in validewagen met kenteken bewijs). 20-vaartenkaarten ais voren 25. Idem voor inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen, hou ders van jaarabonnementen 20, LICHTE VRACHTWAGENS met bestuurder en ver gelijkbare voertuigen 4, 20-vaartenkaarten 40, Idem voor Zeeuwsch-VIa- mingen, houders van jaar abonnementen 35, ZWARE VRACHTAUTO'S met bestuurder en ver gelijkbare voertuigen 5,50 20-vaartenkaarten 55, Idem voor inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen met jaarabonnement50, AUTOBUSSEN, ingericht voor vervoer van meer dan 8 personen, incl. bestuurder 7, 20-vaartenkaarten70, Idem voor Zeeuwsch-Vla- mingen met jaarabonnem. 65, De overige tarieven, bijvoorbeeld voor het goederenvervoer, extra reizen e.d. zijn eveneens met rond 30 procent verhoogd. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het is al eerder meegedeeld: zaterdag staat Vlissingen een grote popsensatie te wachten. Sa men met de Vlissingse Image IClup organiseert clubhuis 't Kotje 's avonds een optreden van de zeer vooruit strevende Engelse popgroup The Pink Floyd. De groep bestaat ongeveer anderhalf jaar en is samengesteld uit ex-stu denten, vooral sociologen en juristen. Ze komen allemaal voort uit moder oe jazzformaties, maar ze stapten over naar een popgroep omdat ze vonden dat jazz te weinig mogelijk heden bood. Ze begonnen hun optre den in de UFO-club Het Londense publiek is niet weinig verwend, maar al vanaf hun eerste optreden viel hun muziekmakerij in de smaak. Er volg den diverse toernees door Engeland en op het vasteland en hun vele pla ten bereikten in Engeland allemaal de hitparade. De 5000 Watt sterke lichtinsallatie met kleurenspots, waarmee The Pink Floyds gewoonlijk optreden, sjouwen ze ook ifiee naar Vlissingen. The Pink Floyds zijn weliswaar al tweemaal op het Nederlands t.v.-scherm te zien geweest, dit life-optreden in Vlissin gen mag best een mijlpaal genoemd worden in de geschiedenis van de Nederlandse popwereld. The Pink Floyd treedt aan het be gin van de avond op. De Engelsen worden op het podium opgevolgd door een Nederlandse groep, die door het geruchtmakende Hoepla-optre den, de laatste tijd in de belangstel ling is gekomen Dekjongens treden beschilderd op en ook het geluid dat ze voortbrengen kan schilderachtig Worden genoemd. Er staat zaterdagavond nog veel meer op het programma. De poëtische The Living Kick Formation uit Dor drecht zijn er met hun bewogen zan ger. Uit Goes komt de Zeeuwse R- en B-topgroep The Mooch, diverse dich ters treden voor het voetlicht en de organisatoren proberen nog een folk songzangeres op het podium te krij gen. Vlissingen is, 'na Amsterdam en Utrecht, de derde stad waar een „Festival der moderne en kosmische muziek" mogelijk blijkt te zijn. Zoiets kost natuurlijk geld en daarom reke nen de organisators op veel belang stelling. De „zes uur beat en blues" zijn te bekijken en te beluisteren in het Vlissingse patronaatsgebouw. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op 1 maart a.s. zal het eerste gedeelte in de nieuwe oost-westverbinding op Noord-Beveland voor het verkeer worden opengesteld. Dit is een onderdeel van een veelomvattend plan van de provincie Zeeland, dat tot doel heeft de verb'nding van Walcheren met de randstad via de Zeelandroute, die men al- lerwege in de publiciteit probeert te brengen, zo goed mogelijk te maken. De streken waar de nieu we wegen doorheen lopen, pluk ken natuurlijk ook de vruchten van dit plan. Het is reeds nu zo, dat degenen die van Vlissingen en Middelburg naar de Zeelandbrug willen rijden, dit het vlotst kunnen doen als zij de route via de Veersegatdam en Noord-Be veland kiezen. Weliswaar is de route via rijksweg 58, lang Goes en over de Zandkreekdam vier kilometer korter, maar op deze laatste route heeft men te maken met enkele vertragen de factoren. De bruggen over het ka naal door Walcheren behoren daar toe, maar ook de gelijkvloerse spoor wegovergangen, de brug over de .sluis in de Zandkreekdam. En vooral de heel vaak overbelaste rijksweg 58. In minuten gerekend is daardoor het traject via de Veersegatdam en N. Beveland gunstiger. Als de bestaande plannen van rijks waterstaat en de provincie voltooid zijn zal het traject MiddelburgZee landbrug via de dam door het veer- segat drie kilometer korter zijn dan het traject ten westen van Goes. Op beide routes liggen dan autowegen die praktisch kruisingsvrij zijn. Dit betekent, dat de Noordbevelandse route voor alle verkeer vanaf de westzijde van het kanaal door Wal cheren en omgekeerd, aantrekkelij ke! wordt. Drie miljoen Het nieuwe wegvak, dat op maart op Noord-Beveland in gebruik wordt genomen, zal drie miljoen gul den kosten. Het vervangt, de bestaan de weg, die door de kom vpn Wis- senkerke voert. Het is een enkel- baansautoweg, waarop lannbouwver keer geen hinder zal veroorzaken. De weg Wissenkerke-Kamperlandj wordt door middel van een viaduct over de nieuwe autoweg gevoerd. De plaatselijke commissie voor de ruil verkaveling Noord-Beveland heeft haar volle medewerking verleend, waardoor het aantal kruisingen met landbouwwegen (vier in getal) tot nul kon worden gereduceerd. Het nieuwe wegvak is ongeveer een kilometer korter dan de bestaan de verbinding. Op de Veersegatdam komt een groot parkeerterrein, dat nog voor het zomerseizoen in gebruik zal wor den genoemen. Een voetgangerstun neltje verbindt het parkeerterrein met het strand aan het Veerse Meer. Het bermparkeren wordt door deze voorzieningen tegengegaan en het oversteken van voetgangers zal er door worden beperkt. Op Noord-Beveland zelf is men be gonnen met de aanleg van een vol gend gedeelte in de oost-westverbin ding. Dit zal bij Wissenkerke aan sluiten op het wegvak, dat op 1 maart wordt geopend en eindigen bij de kruising met de weg Kortgene-Co- lijnsplaat. In de zomer van dit jaar zaï dit nieuwe gedeelte, dat onge veer 3.5 km lang is, in gebruik wor den genomen. Het laatste gedeelte van de oost- westverbinding is het ontwerpstadi um nog niet gepasseerd. (/ADVERTENTIE) J. van der Loo Juwelier Lijnbaan 69 Rotterdam VNSNNMIMM (Van onze correspondent) SAS VAN GENT In de loop van donderdagmiddag is de timmerman A. v.d. Borght uit de Palestrinastraat te Bergen op Zoom aan de gevolgen van het ongeluk, dat hem woensdag middag is overkomen, overleden. Het 25-jarige slachtoffer viel van een hoogte van 7 meter uit het be dieningshuis op een daaronder gele gen ponton, bij werkzaamheden aan de nieuwe brug te Sas vain Gent over het kanaal Gen,t Terneuzen. Het slachtoffer was ongehuwd. Sinds de brugwerkzaamheden in Sas van Gent zijn begonnen is dit het vijfde ongeval. Bij drie ervan viel een dode te betreuren. (Van een onzer verslaggevers) GOES/GELDERMALSEN. Gis teren is in Nederland een appelcrisis ontstaan aangezien de prijs van Gol den Delicious (grote maat, eerste klas) op de appelveiling te Gelder- malsen voor de derde achtereenvol gende dag onder de EEG-interventie- prijs 39.95 per 100 kg) kwam te liggen. De prijzen bedroegen achter eenvolgens f 39.10, f 38.60 en f 37.85. Het Produktschap voor Groenten en Fruit zal hedenochtend, naar wordt verwacht, officieel mededeling doen van de appelcrisis. Deze be kendmaking van het produktschap maakt het de veilingen mogelijk ge bruik te maken van de EEG-inter- ventieprijs. Dit wil zeggen dat zij, zonder een vergoeding aan de teler, appelen uit de markt kunnen nemen. De appelen worden vernietigd. De telers krijgen voor deze appelen de EEG-interventieprijs. Dit ingrijpen wordt gefinancierd door het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen. Het bureau (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Het rapport O- verlegorgaan Zeehavenontwikkeling Zuid-West-Nederland heeft in grote lijnen instemming gevonden bij Ge deputeerde Staten van Noord-Bra bant. Het college vindt het verheu gend, dat hieruit de erkenning spreekt van een ontwikkeling van het Delta-gebied, waarbij men over de provinciale en gemeentegrenzen en uiteindelijk ook over de lands grenzen durft heen te zien. VERKRIJGBAAR BIJ UW SLIJTER/WIJNHANDELAAR Publikatie: N.V.Bredasclie Wijnhandel, Breda krijgt 90 procent van het benodigde geld van de Nederlandse overheid, die dit bedrag op haar beurt kan claimen in Brussel. Het Centraal Bu reau voor Tuinbouwveilingen betaalt zelf de resterende tien procent van de interventie. De veiligen zijn overigens vrij om de interventieregeling toe te passen. De heer M. Bentum, directeur van de coöperatieve veilingsvereniging Gel- dermalsen en omgeving, deelde des gevraagd mee, dat hij geen gebruik zal maken van de regeling. Veiling en telers zullen met het oog op de kwaliteit van de in het geding zijnde appel genoegen nemen met de lagere marktprijs. Pas wanneer de markt prijs een stuk verder onder de inter ventieprijs zou komen te liggen zal op de interventieregeling worden overges"b k°ld. Op de appelveilingen in Zeeland is de prijs voor de Golden Delicious de laatste dagen nog juist boven de interventieprijs gebleven. De veiling in Goes, die samen met die in Gel- dermalsen en Utrecht tot de EEG- peilveilingen behoort, noteerde be gin deze week een prijs, die rond f 45.lag. Gisteren werd in Kapelle en in Krabbendijke een prijs gemaakt van iets meer dan f 40,De Zeeuwse veilingen hebben nog niet besloten wat er moet gebeuren als ook hier de prijzen tot beneden het interventie-peil zullen dalen. „Wij wachten eerst de mededeling van Den Haag af", aldus de heer P. G. Vermaire, adjunct-directeur van de veiling te Kapelle, die overigens zei te verwachten, dat in Zeeland gedu rende de huidige crisis normaal door- geveild zal worden. De interventieregeling kan worden gezien als het sluitstuk op de EEG- regelingen voor groenten en fruit. Ze is bedoeld om de markt te sane ren, wanneer er, zoals nu, een te groot aanbod komt. De heer Bentum zei, dat Neder land niet zo blij is met de interven tieregeling. „Wij zouden liever pre mies hebben om oude boomgaarden op te ruimen. Dan raak je je slechte appelen tenminste kwijt. Frankrijk en Italië hebben vooral op de invoering van de interventie regeling aangedrongen. Frankrijk heeft, aan de hand van de regeling, al eens 13 miljoen kg Golden Deli cious uit de markt genomen. Italië heeft op deze wijze grote partijen Morgenduft laten vernietigen. België is op grond van de regeling een tijd geleden enkele miljoenen kilo's James Grieve kwijt geraakt. Het is de eerste keer, dat in Neder land een appelcrisis optreedt. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN. Opdringende branding heeft de "laatste tijd aan de Walcherse kust grote hoeveelheden strand- en duinzand „weg gesleten". Vooral op het anderhalve kilometerlange gedeelte Zoute lande—Groot Valkenisse heeft deze steeds verdergaande slijtage ernstige vormen aangenomen. Het strand loopt hier over grote afstanden naar de duinvoet toe niet meer op maar af. paalhoofden, strandverdediging b' uitstek, en nieuwe helmplantin{ waarmee men thans doende is, vei wacht de technische dienst van he waterschap zoveel, dat de zee i zijn grootste vraatzueht wat zal zijl getemperd. Door het wegspoelen van grote hoe veelheden zand van het strand zij) oök een aantal merkwaardige zaker „bloot" gekomen. Zo zijn bij Valke nisse omvangrijke „klei-formaties te zien, die nu vele meters in zee- waartse richting voor de duinvoe in feite niets anders zijn dan zc ker enkele eeuwen geleden onde het zand geraakte bodemgedeelte: van het eiland Walcheren. Vroege vruchtbare kleigrond achter het duir zijn het nu, door de door zandover- stuivingen nog steeds terugwijkende duingrens, waardeloze vette klei- klompen, die, als de zee ze niet spoedig opruimt, de komende bad gasten slechts ergernis zullen bezor gen. Bij Dishoek, verder naar Vlis singen toe, zijn op het strand van onder het zand de restanten van een antie'ke dijkverdediging blootgeko- men. Aan de paalstompjes is te zien, hoe een gedeelte van deze dijk, even eens vele meters zee-inwaarts, moet hebben gelopen. Die dijk, in de ze ventiende eeuw aangelegd, is van lieverlede door duinzand ondergesto- ven. Door het steeds verder afvreten aan de voet is door instorten van het voorste gedeelte het duin gevaar lijk steil geworden. Daardoor is het instorten van weer nieuwe gedeel ten praktisch niet meer te voorko men. Bovendien is ook de duinver dediging, ingeplante helm enz. in de golven verdwenen. Wind en zee heb ben daar praktisch geheel vrij Spel. Wat hier bij storm met springvloed zou gebeuren, laat zich gemakkelijk raden. Het waterschap Walcheren, dat met de onderhoudstaak is belast, heeft onlangs de aanleg van paalhoofden bij Zoutelande aanbesteed. Van deze (ADVERTENTIE) Hoestdrank in tabletvorm.95ct V -x W sS^SsSssfil Kleilaag aan duinvoet bij Koudekerke. .NEE, ik vind niet, dat de concurren tie van de broodfabrieken hier nu zo merkbaar is", zegt de heer J. Grof- fen uit Bergen op Zoom. Rij is een van de weinige „warme bakkers" in - deze stad. Binnenkort prijkt er ook op de ruit van zijn uiin/cel het lan delijke „kenteken van de warme bak kers". DE service, die wij geven, de persoon lijke bediening, het voldoen aan kleine eisen van onze klanten, de kwaliteit en de grote sortering van onze produkten, dat zijn de facto ren die onze grote kracht uitmaken. Omdat het bij ons aankomt op hand werk en daardoor dus ook op een grote vakbekwaamheid, is er één na deel aan het „warme bakker" zijn. Je bent gebonden aan een beperkte pro- duküe." DAAR tegenover staat dan, dat je een uitgebreide sortering kunt brengen. Bovendien is bij ons het brood 's mor gens vers. Daar kan een broodfabriek nooit tegenop. De broodfabriek brengt bovendien maar één soort brood. Daar moet de klant het dan mee doen. Wij kunnen voldoen aan speciale eisen en brood bijvoorbeeld tweemaal bakken, brood in bepaalde vormen leveren e.d. Het brood van een „warme bakker" smaakt doorgaans beter. Dat komt omdat in een broodfabriek de ovens steeds warm zijn. Daangaat het brood dan dertig minuten in. Als je het eruit haalt krijg je brood, dat aan de buitenkant wel mooi van kleur is, maar'van binnenin niet helemaal is doorgebakken. Een „warme bakker" zegt nooit zo en zolang moet het brood de oven in. Hij kijkt of het gaar is". ,'s MORGENS vroeg hebben wij ook al een hele sortering broodjes, appel flappen, worstebrood etc. Onze broodjes zijn vers als ze bij de klan ten komen. Dat is een belangrijke zaak. Een broodje moet knapperig zijn als het op tafel komt'. Je hebt ook broodjes van de broodfabriek. Die zijn dan ingevroren. Als ze ontdooit zijn heb je wel een zacht broodje, maar dan proef je goed het verschil. ER zijn veel mensen, die liever het brood kopen van een bakker, die zelf bakt, dan het brood van een brood fabriek. 's Zaterdags moeten de klan ten bij ons m ae wrtiKel gemiddeld een kwartier wachten voordat ze aan de beurt zijn. Als ze een supermarkt binnen zouden lopen zouden ze het verpakte brood direct kunnen mee nemen." ,WAT ik belangrijk vindt? Dat er een geur van vers brood in de winkei hangt. Als ik het brood in de winkel breng, dan komt de damp eraf. Als de mensen in de winkel komen dan rui ken ze het brood en dat is veel pret tiger voor hen dan wanneer ze een bakkerswinkel binnen komen, waar ze alleen maar verpakt brood kunnet zien liggen."

de Stem | 1968 | | pagina 3