HET NIEUWE RIJKSWEGENPLAN Koop uw nasi en bami met oosterse wijsheid Radicalen in K.V.P.: kans op nieuwe breuk reëel dagelijks 'n goede portie vlees je^ejycl jreda KVP-fractie achter Schmelzer NA VERLOVINGSPLANNEN VAN DRIE FRACTIEVOORZITTERS Geen protest van Kamer bij NTS skendmaking Maasroute Actiecomité I de sneltrein Delhi-Calcutta is in- I gereden op een groep pelgrims, die de spoorweg overstak. Zestien bede vaartgangers kwamen om het leven. „Belediging" Johnson Prof. Delfgaauw: motivering van niet-vervolging ^volkomen onzin' Voortaan Europese tijd in Brittannië Parochieraad stelt witboek samen over de kwestie-Miedema J Beraad Voorbarig Vrolijk Voordeel KLM vervoerde meer vracht Over Vietnam-debat DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 16 FEBRUARI 1968 uders van de gemeente Dare kennis, dat zij voor- ling te verlenen aan xel, wonende Moleneind. het verbouwen van een g op het perceel Molen- itraal bekend gemeente ir. 1341. aars, wonende te Breda, et plaatsen van een kiosk onstraat 3bis, kadastraal eda, sectie D, nr. 8406; vonende te Breda, Lucas- louwen en uitbreiden van erceel Lucasstraat 21, ka- meente Ginneken, sectie meester, wonende te Bre. 28 tot het uitbreiden van erceel Moleneindstraat 28, emeente Ginneken, sectie srstraeten, p/a NAK. MG (station) tot het verbou- van een woning op het 220, kadastraal bekend sectie I, nr. 8459; bouts, wonende te Breda, uitbreiden van een che- bovenwoning op het per- Elandstraat la, kadastraal Ginneken, sectie A, nos. N.V., gevestigd te Breda, bt het bouwen van 48 por- ergingen en 26 garages op n aan de Verdilaan, ka- neente Breda, sectie E, nr. iurg, wonende te Breda, bouwen van een praktijk- je op het perceel Tuinzigt- aekend gemeente Princen- 1411; wonende te Breda, Molen- at verbouwen van een wo- ;1 Moleneindstraat 17, ka- emeente Ginneken, sectie wplannen niet in overeen- ter plaatse geldende uit en de vergunningen ver- passing van artikel 20 der aezwaren binnen chriftelijk kenbaar maken uur en gedurende deze ter- ■etarie (afdeling volkshuis- at 16) inzage nemen van de lijbehorende bescheiden. 18. wethouders voornoemd, ilKX, burgemeester. DAM, secretaris. REMIETOT F 20.- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het onttverp-rijkswegenplan 1968, waarover wij giste ren al schreven, voorziet in de aanleg van 1900 km nieuwe wegen in de komende tien tot vijftien jaar. In totaal zal Nederland omstreeks 1980 over 3600 km wegen beschikken. Het huidige wegennet is 1700 m lang, waarvan 700 km autosnelweg is. De nummering van de wegen komt vdor een groot deel overeen met de nummering van het thans geldende rijkswegenplan-1958. Lange verbin- dingen hebben in het nieuwe plan echter zoveel mogelijk één nummer I gekregen. Zo heeft de weg Sluis-Vlissingen- Breda-Eindhoven nu drie nummers (58, 56 en 63), maar in het nieuwe plan heet hij in zijn geheel rijksweg nr. 58. Enkele kenmerken van het oude systeem zijn zoveel mogelijk gehand haafd: rondgaande nummering vanuit Amsterdam, hoge nummers in het zuiden en nummers tussen de 30 en 50 in het noorden en het oosten. Het is niet mogelijk, aldus minister Bakker (Verkeer en Waterstaat), de Europese wegnummers in het rijks wegenplan te gebruiken. De E-num- mers duiden routes aan en geen we gen. De E-nummers zijn niet inge- I voerd om het beheer van de wegen i' te vergemakkelijken, maar om de doorgaande reiziger te helpen. In Noord-Brabant is men over het I nieuwe rijkswegenplan niet ontevre den. De Zoomweg, de Kempener- randweg (Breda-Korteven), de rijks weg Tilburg-Gorkum en de verbin- i ding Eindhoven-Arnhem ze staan er allemaal op. Betreurd wordt in Den Bosch dat de Maasroute (Den Bosch-Volkerak- dam) niet opgenomen is. Deze weg wordt momenteel door de provincie aangelegd en in Brabant beschouwd als een primaire verbinding. De mi nister beschouwt deze weg kenne lijk als een streekverbinding. In Rotterdam heeft gisterèn het ac- tiemocité Rijksweg 15 zijn eerste persconferentie gegeven. Dit comité wil bereiken dat deze weg, die een tweede verbinding moet geven tussen Rotterdam en Twente, in 1971 hele- jnaal klaar is. De minister van Ver keer en Waterstaat streeft ernaar deze weg in 1971 voltooid te hebben tot Valburg, 9 km ten westen van de autoweg Arnhem-Nijmegen. Het co mité, waarin diverse instanties uit Rotterdam en omgeving, Gelderland en Twente, zitting hebben, wil dat de weg in 1971 tot de autoweg Arnhem- Nijmegen is doorgetrokken. (ADVERTEiNTIES) DEN HAAG (ANP) De motive ring van het besluit oin niet over te gaan tot een vervolging tegen hem op grond van belediging van een be vriend staatshoofd acht professor dr. B. J. M. Delfgaauw „volkomen on zin". „Ik heb mijn kwalificaties van pre sident Johnson (door hem betiteld als oorlogsmisdadiger) niet alleen ten overstaan van 15.000 getuigen op de Vietnamdemonstratie te Amsterdam van 21 oktober geuit, maar ook bij herhaling in interviews te berde ge bracht onder andere in de Nieuwe Li nie, de Groene Amsterdammer en voor de VARA-microfoon. Vorige week nog herhaalde ik mijn verkla ringen op een Vietnam-teach-in in de R.A.I." Aldus de reactie van pröf. Delf gaauw op de verklaringen van mi nister Polak. De minister had in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mevr. -mr. H. Sin- ger-Dekekr, gesteld dat „niet nauw keurig was na te gaan wat professor Delfgaauw op de bewuste dag heeft gezegd." Professor Delfgaauw is nu van plan zo verklaarde hij in samenwerking met het Vietnamcomité na te gaan wat er gedaan kan worden om tot „rechtsherstel te komen voor de jon gelui die in de afgelopen tijd wél we gens het delict belediging van een bevriend staatshoofd zijn vervolgd en veroordeeld. Zij verkeerden ken nelijk in een kwetsbaarder positie dan ik", zo meende hij. Neem Iglo. Dan proeft u lekker vlees. Lekkere kruiden. Gdede groenten. Oosterse ingrediënten. En niets meer. Dus geen bijsmaak. Dat hoort niet. Doe zoals het wel hoort: neem Iglo nasi en bami. Dat is wijs. NASI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 BAMI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 LONDEN (AP) De Britse rege ring heeft Engeland, Schotland, Wa les en Noord-Ierland instructies ge geven om op zondag 18 febr. om 2 uur de klok een uur vooruit te zetten. Dit betekent, dat de Britse eilan den voor altijd overgaan op zomer tijd (Britse standaardtijd) en dezelf de tijd hebben als het Europese vasteland. Industrie, handel en- regering vin den het een goede ma'atregel. Tegen het einde van de dag, als het in Lon den 6 uur was, deden de Engelsen nog zaken, maar Europa was al ge sloten, in feite, zei een zakenman, verloren we niet een, maar twee uur elke dag. Reken dan nog de lunch tijd, en we hadden feitelijk een werkdag van vier uur. MEVROUW BRAUTIGAM, het P.v.d. A.-kamerlid, heeft vragenderwijs ge protesteerd bij minister Klompé (C. R.M.) tegen de voorgenomen gelijk stelling v.an opinie- en dagbladen en familie- en damesbladen bij de uitke- ring ,uit de tv-reclamepot. HEERLEN (ANP) De parochie raad van „het Eikske" te Schaesberg is bezig met de samenstelling van een witboek over de affaire Miedema. Alle feiten en gebeurtenissen die een rol hebben gespeeld bij het con flict tussen de pastoor en de bisschop van Roermond zullen hierin worden opgenomen.' Verscheidene priesters en leken in Zuid-Limburg zijn inmiddels een actie begonnen om de kwestie-Mie dema voor behandeling in de dioce sane pastorale raad te krijgen. Voorwaarde hiervoor is echter, dat de bisschop het ontslag dat per 20 februari is aangezegd, uitstelt. De diocesane raad komt namelijk pas begin maart bijeen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In kringen van de K.V.P.-radicalen is men bijzonder geprikkeld geraakt over de verklaringen van de drie confessionele fractievoorzitters over het samengaan in regering of oppositie. „Op deze manier heeft de bemiddeling van de vier wijze mannen binnen de K.V.P. nauwelijks zin meer". Zo kon men gisteren in deze kringen vernemen. „De vier wijze mannen zijn er immers op uit een oplossing te zoeken in de bestuurscrisis van de K.V.P. Maar deze crisis heeft een veel diepere achtergrond dan alleen maar die van personen. Het gaat om de wezenlijke vooruitstrevende politiek in samenwerking met gelijkgezinde andere partijen", aldus deze K.V.P.-radicalen, die er thans van overtuigd zijn, dat een nieuwe breuk op dit moment dich terbij de werkelijkheid ligt dan een verzoening. Naar verluidt was het gesprek tus sen de vier wijze mannen, mr. Cals, mr. Romme, de heer J. Maenen en mr. Van Rijckevorsel en onder meer de K.V.P.-radicalen al een eind ge vorderd. Vorige week donderdag heeft een nieuw intensief overleg over de problemen binnen de K.V.P. plaatsgevonden, een overleg, dat af gebroken moest worden, maar dat dezer dagen zou worden hervat. Wel iswaar houden de radicalen vast aan drs. Bogaers als vice-voorzitter van de K.V.P. (een opvatting, die reeds door vele niet-radicale K.V.P.-ers gedeeld wordt), maar men zou zo langzamerhand in de verschillende stromingen wel dichtbij een oplos sing voor het voorzitterschap geko men zijn. De verklaringen van de drie con fessionele fractievoorzittert: zijn ech ter min of meer als een bom in de christen-radicale gelederen ingesla gen. Men voelt zich hierdoor opnieuw geschokt in het vertrouwen dat de niet-radicale topfiguren van de K.V. P. ondanks alle meningsverschillen naar een oplossing wilden streven. Zoals gemeld hebben de drie frac tievoorzitters, Schmelzer (K.V.P.), Biesheuvel (A.R.) en Mellema (C. H.U.) deze week in de t.v.-zendtijd van de K.V.P. eensgezind verklaard, dat zij bij de volgende verkiezingen samen zullen blijven, hetzij in, hetzij buiten het kabinet, dus in de opposi tie. De kerngroep van de K.V.P.-radi calen zal zich op zeer korte termijn beraden op wat hen in dit stadium verder te doen staat: het gesprek met de vier wijze mannen blijven vasthouden, of het gesprek verbre ken met de onherroepelijke conse quentie, dat wellicht een aantal K. V.P.-radicalen er wat men gisteren hier en daar al noemde, de brui aan zouden geven. De kans is verder ook bijzonder groot, dat de radicale leden van de K.V.P.-Tweede Kamerfractie veel meer dan tot nu toe hun eigen koers gaan varen. Niet alle christen-radicalen uit de A.R. en de C.H.U. delen deze op vattingen van de K.V.P.-radicalen, wel echter een groot aantal. De verklaringen van de drie frac tieleiders hebben reacties uitgelokt bij onder meer de K.V.P.-radicalen, de P.v.d.A., de V.V.D. en D'66. De K.V.P.-radicalen zijn met de verkla ring van drs. Schmelzer beslist niet gelukkig. Zij vinden zijn uitlatingen voorbarig en hebben de indruk dat hiermee de ontwikkeling wordt ge forceerd en geprobeerd wordt het werk van de K.V.P.-commissie, die de mogelijkheden van samenwerking moet bestuderen, bij voorbaat over bodig te maken. Het overleg tussen K.V.P., A.R. en C.H.U. is nog steeds gaande. Daarom zijn de drie fractie leiders volgens de K.V.P.-radicalen wel wat erg vlot van stapel gelopen met hun vlotte en resolute verlo vingsplannen. Drs. Den Uyl (P.v.d.A.), mr. Van Mierlo (D'66) en de heer Wiegel (V. V.D.) vonden eensgezind het samen gaan van de drie christelijke partijen 'n bedenkelijke ontwikkeling, omdat daarmee de duidelijkheid in de poli tiek dierminst wordt gediend. Drs. Den Uyl typeerde de politieke tele visie-uitzending van de K.V.P. als „een vrolijke samenspraak van drie heren". Hij meende dat het samen gaan van de drie christelijke partij en leidt tot een vergrote K.V.P., een soort centrumpartij, die alle kanten (ADVERTENTIE) uit kan. Dat zou een terugkeer tot de vooroorlogse coalitie en dus een stap terug betekenen. De demoeraat Van Mierlo vroeg zich af namens wie de drie fractie leiders eigenlijk spraken. Hij acht te voor de radicalen in de christe lijke partijen nu de tijd aangebro ken om een duidelijke keuze te doen. Zo'n Christelijk-Democratische U- nie als resultaat van het samengaan van K.V.P., A.R. en C.H.U. wordt een remblok dat politiek verlam mend werkt. De liberaal Wiegel vond de ondui delijkheid ten zeerste gediend als de fractieleiders van de drie christelij ke partijen hun zin krijgen. Als voor. deel zag hij wel dat er bij de ka merdebatten twee sprekers minder zullen zijn, als K.V.P., A.R. en C.H. U. voortaan uit één mond zullen spreken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overgrote meer derheid van de KVP-fractie uit de Tweede Kamer is het eens met de op vatting, dat de drie christelijke par tijen bij toekomstige verkiezingen ge zamenlijk optreden en bovendien ge zamenlijk wel of niet in een kabinet zitting nemen. Deze mededeling is woensdagavond in een t.v.-uitzending van de K.V.P. bekendgemaakt door de drie fractie leiders, de heren Schmelzer, Biesheu vel en Mellema. De K.V.P.-fractie is het niet eens met de opvatting van drs. Aarden en de radicalen, die menen dat deze uit spraken in strijd zijn met de beslui ten, die op de partijraad in Arnhem genomen zijn. Drs. Schmelzer betoogde, dat zijn uitspraken niet strijdig zijn met deze besluiten, maar juist in het verlengde daarvan liggen. Het samenwerken van de drie christelijke partijen op basis van een vooruitstrevend pro gram is in Arnhem juist aanbevolen. Drs. Aarden handhaafde echter zijn bezwaren. Het verschil van mening zal binnenkort nog worden doorge praat. DEN HAAG (ANP) In het laat ste kwartaal van 1967 is de omvang van het vervoer bij de KLM met 12 pet. tot 170,5 miljoen tonkilometer gestegen ten opzichte van het vorige jaar. De produktie steeg met 11 pet., namelijk tot 306,7 miljoen tonkilo meter. De stijging van de vervoersinkom- sten bleef beperkt tot 7 pet., vooral als gevolg van de reeds in vorige kwartaalberichten gememoreerde in vloed van de tariefsverlagingen op de Noordatlantische route. De bedrijfskosten, waren 8 pet ho ger dan in hetzelfde kwartaal. HET STOFFELIJK overschot van de Duitse huurling Schiebermann, die in Biafra is gesneuveld, bevindt zich al tien dagen op het vliegveld Orly te Parijs, omdat de politie het lijk niet aan de weduwe wil geven daar de nodige papieren zouden ontbreken. Want vlees is rijk aan waardevolle eiwitten, Bovendien,vlees is goed voor de lijn.Vandaér.....vlees uw hoofdschotel, elke dag! Het is een natte boel bij de Olym- pische winterspelen in Grenoble. Ga maar na, de ene week huilen de win nende vaderlandse jonge dames tranen met tuiten en deze week dooit het ijs om zo te zeggen onder de schaatsen uit. Voordat de Nederlandse heren In Grenoble aan de start verschenen dachten we: het kan vriezen, het kan dooien. Maar nu? Keessie, Keessie, brult het legioen weer, zij het in tweede instantie. Politiek Nederland leek de laatste tijd meer op een sloom slootje in een polderlandschap dan op een woeste bergbeek. We kwamen niet veel ver der dan de ja? nee? of toch?-liberale rede van mr. Van Riel. Totdat in de KVP de ruzie weer op laait. U kunt het vandaag in deze krant lezen: de radicalen in deze par tij voelen zich min of meer bij de neus genomen. En dat is nooit leuk. Daarom bewegen ze nu hemel en Aarden. Het is begonnen, toen deze week de voormannen van KVP, AR en CHU in de Tweede Kamer, nog wel over de televisie, vertelden dat ze gedrie- en de handen nog steviger in elkaar zouden slaan. De heer Wiegel van de VVD heeft inmiddels gezegd dat een samengaan van die drie in ieder ge- val tot voordeel heeft dat er dan bij Kamerdebatten twee sprekers min der zouden zijn. Welja, waarom pleit de heer Wie gel niet meteen voor 'n tweepartijen stelsel, dan heb je maar twee spre kers meer? Eén enkele partij vindt hij als li beraal misschien toch te gek? Of niet? In'dat geval heeft namelijk nie mand meer iets te zeggen. Volgende week, zo lees ik ln het Bel gische Handelsblad, heeft te Brugge een openbare veiling van oude boe» ken en kunstwerken plaats, waarbij o.m. deze titel in de catalogus staat! „GULDEN BIECHT-KON STE"om, op den tydt van min dan twee uren sich te bereyden tot een generale Biechte van heel syn leven, sonder peryckel van eenighe doodesonden achter te laten1685" Inderdaet een hele konste. „Wie bang is voor boze gezichten, moet geen ambtenaar worden. Laten wij blij zijn dat er nog zovelen zijn, die een onpopulair beroep aandur ven: waar moesten we met de wet naar toe als er niemand meer was om haar uit te voeren?" (KABO-post, kath. bond van overheidspersoneel, 12 februari 1962). Juist, want de rest van de mens heid is immers maar „gepeupel", dat zich van de wet niets zou aantrekken als er geen ambtenaren waren. Dat bedoelt KABO-Post toch? Er is eens gezegd en zelfs gezon gen: de ambtenaren zijn de steunzo len van de wet. Ik zou liever zeggen (het is per slot van rekening al 1968): de ambtenaren zijn de steunzolen van de democratie. De wet? Dat zijn de (nogal eens te nauwe) schoenen. In een groot bedrijf in Sao Paulo (Brazilië) vertellen de afdelingschefs op verzoek van de bedrijfsleiding hun medewerkers (de vroegere „werkne mers") elke ochtend vóór het begin van het werk een goeie mop. 's Maan dagochtends vertellen ze er zelfs drie om zo zei de directeur-gene raal de werkweek vrolijk te doen beginnen. Of om de moppen van zaterdag- en zondagochtend nog te vertellen? MERIJN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het presidium van de Tweede Kamer is gistermorgen in zijn besprekingen over de weergave van het Vietnam-debat door de NTS tot de conclusie gekomen, dat er geen taak voor het presidium ligt om tegen deze uitzending te protesteren. Politieke partijen dienen zelfstan dig hun bezwaren bij de NTS ken baar te maken, indien ze daar be hoefte aan hebben. Zoals bekend kwamen de bezwa ren tegen de bewuste uitzending van vorige week van de zijde van K.V.P. en A.R.P. Men vond het een kwa lijke zaak dat wel de aanvallen van socialisten (Den Uijl en Nederhorst) tegen het regeringsbeleid op het scherm waren gekomen, maar dat de kijkers de interventie van fractie leider Biesheuvel van de AR ten gunste van minister Luns niet te zien hadden gekregen.

de Stem | 1968 | | pagina 15