„Waar hebben we dat aan te danken?" n Bloemetje... Overleg Baalhoek mag ontwikkeling niet afremmen VALENTIJN-BLOEMETJE: HULDE VOOR WERKERS-IN-STIL TE' Hulstenaar H. de R. weer gepakt Douane-koor oefent met Het bultig mannetje Ministeriële beloften aan Brabant en Zeeland Rijkssubsidie voor zuidelijke provinciale studiefondsen G. Reyns Oostburg Temeuzen Kloosterzande Goes Honderden bijen gestorven Nu voor autodiefstal Mannenmoed Toewijding Baby-sit Antwoord Twee verdachten zwendelzaak Breda vrij Verkeer en Waterstaat Buitenland Brandend maagzuur, Pyromaan weer aan het werk in Terneuzen SCHEPEN DELWAIDE VAN ANTWERPEN: Timmerman (25) zwaar gewond na val van zeven meter Rattenbestrijding waarschijnlijk geslaagd DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 15 FEBRUARI 1968 (Van een onzer verslaggeefsters) GOBS „Waar hebben we dat nou aan te danken?" zeggen ze dan nog in alle bescheidenheid, de „goeddoeners", die gisteren een Valentijnbloemetje hebben gekregen. Ze lopen het vuur uit hun sloffen voor van alles en ie dereen, maar van bedankjes wil len ze niet weten. Het komt niet in ze op rond te bazuinen wat ze wel allemaal doen aan liefdadig werk. Ze hebben er ook geen be hoefte aan door anderen te wor den opgehemeld. Maar juist dit soort mensen ver dient zo echt eens een blijk van waardering. Vandaar die bloemen op Valentijndag. Bloemen voor mensen, die door dankbare vrienden of ken nissen bij ons waren aangemeld. Mej. E. Buijck uit Oostburg: mijn zuster doet eigenlijk net zo iets." Mevr. B. Geirnaert-Gerres te Ter- neuzen „...-een stille engel...." Hulde aan mejuffrouw E. Buijck uit de Burgemeester Erasmusstraat in Oostburg.. Deze bijna 70-jarige'oud- onderwijzeres kan men herhaaldelijk met de collectebus langs de huizen zien gaan. Ze bezoekt hulpbehoevende bejaarden, zieke kinderen van oud leerlingen, is actief bü de E.H.B.O. en in het missiewerk. „Het is allemaal niets bijzonders", vindt mejuffrouw Buijck. „Het kost tijd, dat wel. En ik ben niet meer zo jong. Ik zal wat ver- - vangsters moeten zoeken". Mejuf frouw Buijck was er niet zo zekér van of haar de bloemenhulde wel toekwam. „Mijn zuster, waar ik mee samenwoon, doet eigenlijk net zo iets", legde ze uit. „Maar goed, we zullen samen genieten van de bloemetjes." Bejaard, vief en vrolijk is ook me vrouw B. Geirnaert-Gerres uit de Nieuwediepstraat in Terneuzen. „Een stille engel" noemt men haar. Haar uitgangspunt is dan ook: „Ik zeg al tijd maar zo, als ze bij me aankomen, dan help ik. Meer kan ik niet zeggen". Eén van haar activiteiten: iedere donderdagmiddag koffie zetten voor zo'n 150 bejaardensoosbezoe- kers. „Allemaal twee bakskes hoor, mét een koekje". Daar zorgt me vrouw Geirnaert meestal alleen voor. Voor noppes. Dat ze er niet toe komt om net als de andere vrouwkes een handwerkje te doen, vindt ze hele maal niet erg. „Ik sta d'r van te kijken, het komt me helemaal niet toe, was de reactie van mevrouw A. de Smit-Steyns, uit de Beatrixstraat in Kloosterzande, toen haar een bakje met bloemen in de handen werd gedrukt. „Maar je bent er toch wel blij mee", voegde haar man, thuis vanwege de griep, er aan toe. „Ik help mijn familieleden, dat is toch gewoon", reageerde zijn vrouw weer. Dat ze zelf een gezin met 4 kinderen heeft, dat toch ook de nodige aandacht vereist, vertelde ze er niet bij. Maar ondanks dat gaat ze toch iedere donderdag bij een dame het werk doen. Belangeloos. „Het zal wel in het kleine zitten, waaraan ik de bloemen te danken heb. Maar eigenlijk zou ik toch di rect op de fiets moeten om de goede gever op te sporen. Die moet toch bedankt worden. Maar ik heb geen idee uit welke hoek de wind waait," opperde mevrouw De Smit. Het laatste bakje met bloemen werd afgeleverd bij de heer H. M. Boer, rector van het St.-Joanna- ziekenhuis in Goes. Mensen in zijn omgeving vinden dat dit typisch een man is die niet opvalt en iedere dag maar weer, zonder eens echt vrij te zijn, mensen troost en helpt met al hun verdietigheden. Ook rector Boer was verrast. „Als er iets onverwacht is, dan is dit het wel. We komen in het ziekenhuis na tuurlijk vaak onverwachte dingen tegen, maar dat zijn meestal nare." De rector was dubbel blij met zijn bloemetjes. „Je hebt vaderdag, moe derdag en dierendag, maar daar val len we altijd buiten. Leuk die bloe men op Valentijndag." (Van onze correspondent) NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Drie jeugdige knapen K. en de twee broer tjes T. hebben in een boomgaard de raten van vijf bijenkasten geheel ver nield. Daardoor zijn de bewoners van de kasten, enkele honderden bijen, gestorven. De schade ligt tussen de 250,en 300, Mevr. A. de Smit-Steyns uit Kloos terzande „....het zal wel in het kleine zitten-..." (Van een onzer verslaggevers) HULST H. de R., in het Land van Hulst zeer bekend bij de politie is weer opgepakt in Eindhoven. Hij was Pas kort in vrijheid, nadat hij het vo rig jaar in St.-Jansteen zwaar aan de stok had gehad met zijn schoonvader. Met een kameraad reisde hij vanaf Eindhoven naar Turnhout. Daar sta len ze een personenauto, waarmee, de reis richting Hulst werd voortgezet. Inmiddels werd door de Belgische Politie, die van de vermissing van de auto op de hoogte werd gebracht, een ;elexbericht rondgestuurd. De politie m Hulst ontdekte de auto ter plaatse. De R. en zijn vriend, die kennelijk gebreken aan de auto hadden ont dekt, reisden terug naar Eindhoven I-r openbaar vervoer. De Hulsterse Politie, die dit vermoedde, lichtte daar de gemeentepolitie in. Beiden konden worden aangehouden. De R. die zijn domicilie in Eindhoven heeft zal worden voorgeleid voor de offi cier van justitie in 's-Hertogenbosch. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Dit wil niet zeggen dat de man nen afzijdig blijven. Is er immers geen mannenmoed voor nodig als iemand, na het overlijden van zijn jonge vrouw, nu al ruim twee jaar geheel alleen vijf kinderen ver zorgt? „Hij doet dat", aldus de brief, „met een toewijding, die niet onder blijkt te doen voor die van de beste moeder. De kinderen zijn tussen vijf en dertien jaar oud. Hij verstelt zelfs de kleren van zijn kroost op de naaimachine". En hieruit spreekt ook geen egoisme: „Het meisje was eerst kleuterleidster, maar nu offert zij zich op voor gezinnen waar hulp niet gemist kan worden. Zij heeft veel voor het grote gezin van X gedaan en 's avonds staat zij klaar voor het moederloze gezin van T. Daar gaat zij nog veel heen, zonder ooit aan zichzelf te denken". En dan is er de werkster, die nooit geld vraagt. Zij heeft zelf een man en vier kinderen te verzorgen, maar elke donderdag gaat zij erop uit oin haar belangeloze werk te doen: overal waar er behoefte aan is. de was of fungeert als baby-sit. Bovendien is zij leidster van het jeugdwerk. Respect heeft men ook voor de man, die zoveel schenkingen doet in kringen van invaliden, zieken en bejaarden. „En nooit vraagt hij iets terug. Zo iemand mag toch wel eens bedacht worden". En dan die mevrouw die al der tien jaar lang haar geheel verlam de man verzorgt. Zonder enig zelf beklag. Verder: Een jonge vrouw trouw de een weduwnaar met vier kinde ren. Samen kregen zij nog een vijf de kind, maar dit was gehandicapt. Toen het drie weken oud was overleed de man, nu drie jaar gele den. „Die vrouw verzorgt haar vijf kinderen met voorbeeldige toewijding Weer een andere brief spreekt over een vrouw wier man honderd procent oorlogsinvalide is. Zij blijkt niet alleen een grote steun voor hèm te zijn, maar ook voor andere oorlogsinvaliden, die bij haar aankloppen. Die worden gastvrij ontvangen en daarbij stelt zij alles in het werk om vreugde in hun leven te brengen. Sommigen voelen zich geroe pen om de buurgemeenschap hech ter te maken. Bijvoorbeeld de we duwe van 58 jaar, die alle huishou delijke karweitjes in haar directe omgeving ter hand neemt. Zij is o.a. vaak baby-sit, doet boodschap pen en als het nodig is helpt zij ook bij bevallingen. Er zijn kleuterleidsters, die door hun hulpvaardigheid geen minuut vrije tijd overhouden. Een van hen staat sinds tien jaar elke werkdag voor de klas (nu 32 kinderen), maar helpt in haar vrije tijd waar geholpen moet worden. Zij strijkt Ook in het ogenschijnlijke kleine kan men groot zijn. Dat blijkt uit wat een 6I-jarige vrouw pres teert. Al tien jaar lang stapt zij, zomer en winter, naar het park om de vogels van proviand te voor zien We zouden de bloemlezing kun nen voortzetten. Maar het is nu wel duidelijk genoeg. Onze vraag was niet vergeefs gesteld. En het antwoord het overrompelende antwoord zal velen met ons op recht deugd doen. Rector H. Boer uit Goes: „Leuk, Valentijndag". (Van een onzer verslaggevers) WERNHOUT Zuid-Neder land is een unicum rijker. In Wernhout is eeri Douane Man nenkoor opgericht. Het eerste in Nederland en naar alle waar schijnlijkheid een primeur voor de E.E.G. De 25 douaniers die zich in de ze vocale groep hebben verenigd, zoeken nog naar een passende naam. Er is aan „Grenskrekels" gedacht, maar bij nader inzien is deze naam verworpen. Het repertoire van de zingende ■grensbewakers wordt voorlopig uiteraard nog eenvoudig «gehou den. Dirigent L. van Boxtel uit Rucphen, aan wiens leiding het koor is toevertrouwd, is zeer enthousiast. Maar voorlopig dus nog geen „Veertig rovers"? We willen wel naar dat genre toe. Eerst zullen we echter moeten oefenen met driestemmige volkslied jes". „Het bultig mannetje" en „O Nederland, let op uw zaak", klinken lang niet slecht in de gewijde ruimte van het leeg staande seminarie in Wernhout, waar wekelijks wordt gerepe teerd. De groep zingt niet louter voor eigen genoegen. De douaniers zijn beslist van plan na het overwinnen van kinderziekten naar buiten te treden met populair-klassieke liederen. „Hij was een smokkelaar" e.d- zul len dan ook niet te verwach ten zijn van het Douane Man nenkoor. Het is op meer dan één punt enig in zijn soort. Overal in het land is een schreeuwend gebrek aan mannelijke zangstemmen. En daar beginnen dan zo maar vijfentwintig mannen een eigen koor", aldus een verbaasde di rigent Van Boxtel. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De rechter-commissaris te Breda heeft directeur O. en procu ratiehouder P. van de DCO Vleeswa- renfabriek in Rijsbergen voorlopig op vrije voeten gesteld. De zwendel die door beide heren is toegegeven' zal nader in onderzoek worden geno men Na het onderzoek zal worden bekeken of tot een strafvervolging zal worden overgegaan. Het is nog met geheel duidelijk of deze zaak thuishoort in het straf, of civielrecht. De eerste verdachte, J. V. uit Bre da, blijft m voorarrest. De< Bredase politie had een sterk vermoeden, dat de procuratiehouder de man achter de schennen van deze zaak was. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tijdens de behande ling van de begroting van Verkeer en Waterstaat, gisteravond in de Tweede Kamer, heeft minister Bakker enkele mededelingen gedaan over lopende zaken in Brabant en Zeeland. Over de vaste oeververbinding over of onder de Westerschelde: binnen zeer afzienbare tijd wordt een advies voor de tracévaststelling verwacht. Over het Postelkanaal: in het na jaar van 1967 is een rapport over de rentabiliteit ontvangen en zodra de regering een definitief standpunt bepaald heeft, zal de Kamer inge licht worden. Bij de standpuntbepa ling zullen sociaal-economische overwegingen een belangrijke rol spelen. Over het havenschap-Vlissingen- Oost: het ontwerp van wet is bin nen afzienbare tijd te verwachten. De standpunten van de provincie Zeeland en de gemeente Vlissingen zijn ernstig in overweging geno men. Over de vergoeding ex. art. 8 van de Deltawet voor de oesterkwekers te Yerseke: afwikkeling van de schadeclaims op dit moment is niet mogelijk, omdat nog niet alle gege vens omtrent de geleden schade binnen zijn. De minister handhaaf de zijn belofte, dat de zaak nog binnen dit parlementair jaar in kannen en kruiken zal komen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De zuidelijke pro vinciale studiefondsen zullen met in gang van het studiejaar 19691970 van minister Veringa (Onderwijs en Wetenschappen), een subsidie ont vangen ten behoeve van in Neder land thuis wonende studenten, die een grensuniversiteit bezoeken. De subsidie aan de studiefondsen zal ge lijk zijn aan het bedrag dat deze fondsen in de vorm van studietoela gen aan genoemde studenten uitke ren. Op het nemen van deze maatregel is enige tijd geleden aangedrongen door de Stichting Studiefonds Lim burg, die o.m. bemoeienis heeft met Nederlandse studenten, die de uni versiteit van Aken bezoeken. De maatregel is ook van toepassing op het Noordbrabantse Studiefonds te Tilburg en de Stichting Zeeuws Studiefonds. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen heeft nauwkeurig aangegeven wat in dit geval onder „thuiswonende studenten" moet wor den verstaan: studenten die blijvend wonen bij hun ouders of wettelijke verzorgers, mits de woning van de ouders of verzorgers niet meer dan 35 km verwijderd is van de bezochte instelling van wetenschappelijk on derwijs. Er wordt geen subsidie gegeven voor studenten die wel aan een grensuniversiteit studeren, maar in het buitenland dan wel in Nederland op een kamer wonen. De studiefondsen moeten zich ver plichten geen toelagen te geven die hoger zijn dan bij toepassing van de normale rijksnormen het geval zou zijn. Ten aanzien van de vorm der toelagen beurs of gemengde toe lage (deels beurs deels renteloos voorschot) moeten de bepalingen worden gevolgd die gelden voor de rijksstudietoelagen. In aanmerking komende studenten moeten in het buitenland een studie richting volgen, die leidt tot een in Nederland erkend diploma. (ADVERTENTIE) druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de Walstraat in Terneuzen is opnieuw brand uitgebro ken. Ditmaal in een magazijn, gelegen naast de opslagplaats waar vorige week een grote hoeveelheid elektro technisch materiaal van de firma Cock in de vlammen verloren ging. Ook nu werd materiaal van deze fir ma een prooi der vlammen. De brand, weer was het vuur spoedig meester. Aangenomen wordt, dat ook .dit keer de pyromaan weer aan het werk is geweest. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN. „De uitbouw van de Antwerpse haven op de linker-Schelde-oever mag niet geremd worden door de onder handelingen over de aanleg van een sluis op Nederlands gebied (bü Baalhoek), daar die sluis ook op Belgisch gebied gebouwd kan worden". Dit zei schepen Delwai- de in zün betoog tüdens de be grotingsbehandeling van de stad Antwerpen. Uit de woorden van de schepen kan worden opgemaakt dat Antwerpen grote haast heeft met de industria lisatie van de linker Schelde-oever en dat het stadsbestuur zelfs genoe gen zou nemen met een minder gun stig kanaaltracé dan dat in de rich ting van Baalhoek. Wanneer Antwer pen het kanaal inderdaad op Bel gisch grondgebied zou laten uitmon den zouden de industrialisatiekansen voor oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen meteen een stuk minder worden. Volgens de heer Delwaide is voor al de havenuitbouw op de linker- Schelde-oever met 3 4000 ha van enorm belang. De Antwerpse sche pen toonde zich over het algemeen tevreden over de gunstige ontwikke ling van de industrialisatie en het op gang komen van nieuwe bedrij- In zijn toelichting op de havenex ploitatie zei hij, dat de inkomsten voor 1968 begroot worden op ruim anderhalf mUjard frank. Het netto nadelig exploitatiesaldo schatte hij op 99 miljoen frank. De schepen waarschuwde ervoor voorzichtig te zijn met de aanpas sing van de tarieven om dit tekort weg te werken. Hij wees de raad op de situatie in Rotterdam. De Maasstad raamt het exploitatiever lies van de haven dit jaar op 272 miljoen frank, zei hij. Dit is welis waar aanmerkelijk meer dan het te kort, dat Antwerpen heeft, maar daar (Van onze correspondent) SAS VAN GENT De 25-jarige timmerman A. H. M. v. d. B. uit Bergen op Zoom is gistermorgen om streeks acht uur bij een bedrijfsonge val levensgevaarlijk gewond geraakt. Het slachtoffer, dat werkzaam was op de pijlers van de nieuwe brug over het Kanaal Gent-Terneuzen, viel door tot nu toe onverklaarbare oorzaak van de pijler op het zeven meter la ger gelegen betonnen dek van een ponton. Nadat dokter Puylaert uit Sas van Gent eerste hulp had verleend werd de timmerman met een schedelbasis- fractuur naar het St.-Elisabethzieken- huis in Sluiskil gebracht. staat tegenover, dat de tarieven er 35 procent lager liggen dan in de Scheldestad. Schepen Delwaide verheugde zich over het toenemend havenverkeer, dat vorig jaar in Antwerpen weer is gestegen in vergelijking met 1966. Duitsland gaat met ruim 15 procent van de tonnenmaat aan de leiding, gevolgd door Noorwegen, Engeland, Nederland en Zweden. Dankzij de Zandvlietsluls zijn de ■mogelijkheden van de Antwerpse ha ven aanzienlijk vergroot. De Antwerpse haven dient volgens de schepen binnen afzienbare tijd be reikbaar te worden gemaakt voor schepen van 80- tot 85.000 ton met een diepgang van 45 voet. Wat de kwestie van de pijpleiding Antwerpen Roterdam betreft zei de heer Delwaide, dat de zaak aan hangig is gemaakt bij de regrering. Hij wees tevens op een andere oplos sing voor de grote tankers die Ant werpen niet kunnen binnenlopen. De ze zou kunnen bestaan in het inscha kelen van een overlag- of verde lingshaven in Ierland of Frankrijk, waar de mammoettankers hun lading zouden kunnen overslaan in middel grote tankers, die Antwerpen wel kunnen aandoen. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE - GOES „Wij heb ben de stellige indruk dat de rat- tenbestrijdingscampagne op Schou wen - Duiveland een succes is ge weest". Dit zei ons de heer L. M. Moermond, wethouder van Brouwers haven, die de leiding van de cam pagne had. „Wij hebben tien ton aan ratten vergif uitgezet in zakjes van een ons", zo vervolgde hij. „We hebben vastgesteld dat een groot aantal van deze zakjes is leeggevreten en boven dien hebben we tal van berichten ge kregen over het vinden van dode rat ten. Op één bedrijf werden er zelfs zestig in één keer aangetroffen. Als we de nacontrole hebben gehouden, hetgeen binnenkort staat te gebeu ren, zullen we weten of Schouwen- Duiveland werkelijk bevrijd is van een dreigende rattenplaag. Maar we hebben de beste verwachtingen". Het vaststellen van de sterfte on der de ratten is 'n kwestie van waar schijnlijkheidsberekening. De erva ring leert dat slechts vijf procent van de ratten dood wordt gevonden. De overgrote meerderheid sterft in de holen. De vrijwilligers van de landbouwor ganisaties die bijna een maand lang voor de rattenbestrijding in touw zijn geweest, hebben in het bijzonder aan dacht besteed aan de stallen, var kens- en kippenhokken waar de rat ten dikwijls naar voedsel komen zoe ken. In woonhuizen worden bijna geen ratten gevonden. Het geval in Burgh, waar een hele rattenfamilie in een schoorsteen huisde, wordt dan ook tot de uitzonderingen gerekend. DE landbouwtentoonstelling te Parijs, het Concours Général Agri- cole, zal het Nederlandse agrari sche bedrijfsleven wederom deelne men in een collectieve inzending, die onder coördinatie van het mi nisterie van landbouw en visserij tot stand komt. „HET zat er eigenlijk al lang in. Toen Theo het kampioenschap van Bel gië behaalde, hebben we hem al eens gehuldigd. Maar nu hij Europees kampioen echter de dernies is ge worden, hebben de mensen hier in Steen al een paar keer gevraagd of er nog eens iets gedaan zou kunnen worden". DE heer G. Reyns in St. Jansteen is reeds 25 jaar lid van de plaatselijke wielervereniging De Sporters. Drie jaar is hij voorzitter. Ieder jaar orga niseert de club twee wielerwedstrij den. Dit jaar komt bij deze activitei ten weer een huldiging van de plaat selijke favoriet Theo Verschueren, die Peter Post in het Antwerpse Sport paleis heeft verslagen achter de der- nies. „MAANDAG", vertelt hij, „is een ac tiecomité opgericht in samenwerking me\ onze wielervereniging, onder lei ding van het raadslid Eeman. Het comité wil, koste wat .het kost, een huldiging van de wielrenner, en een passend cadeau aanbieden voor zijn prestaties namens de inwoners van St. Jansteen", „HET is natuurlijk zaak hiervoor de nodige financiën bij elkaar te krij gen. We hebben daarom contact op genomen met het gemeentebestuur. Van deze kant is ons steun toegezegd. Wethouder Blommaert en burgemees ter Reuser waren zondag ook aanwe zig in het Sportpaleis te Antwerpen. Het zijn echte sportvrienden. Boven dien werden de verrichtingen van Theo gevolgd door nog zo'n duizend supporters uit St. Jansteen." „DE huldiging zal plaatsvinden in het gemeentehuis zaterdagavond om ze ven uur. Theo wordt met familie, ge nodigden, zijn gangmaker en de di recteur van het Sportpaleis van Ant werpen gevraagd hierheen te komen. Hij zal aan huis worden afgehaald door twee muziekgezelschappen. Op het gemeentehuis zal hem het cadeau worden aangeboden. De burgemees ter houdt een toespraak". „IK denk wel nietdat we alle belang- stellenden in de raadzaal kunnen bergen. Maar voor wie niet binnen kan is er in elk geval gelegenheid na afloop van het officiële gedeelte het verdere verloop van de feestelijkhe den voort te zetten in café De Kroon. Na afloop is er een bal." „HET is de derde keer, dat Theo Ver schueren dóór zijn dorpsgenoten wordt geëerd. Natuurlijk vraagt iedereen zich af, of Peter Post tijdens de Zesdaagse revanche op Theo zal nemen. Ik geloof niet, dat Post er de man naar is hem uit de weg te gaan. Theo was hem de baas, maar Post zal het daar niet bij laten zitten TWISTED-TAPIJT geschikt zowel voor woon- als slaapka mer, decoratief en ge makkelijk in onder houd. 91 cm. breed, per meter

de Stem | 1968 | | pagina 17