AAD DE GEROOFDE PACHTERSVROUW AZIATISCHE DENKWIJZE BEHEERST TOT NU TOE UNCTAD IN NEW DELHI I leyelW Liesje helpt de kabouters De toverbal San balm REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN „Armoede kan niet het lot zijn van de meerderheid der mensen" PIT EN PAT EN DE REUS ANNEKE EN WILLIE TSANG TSI VREES WENSEN GROEPEN *eden°"h EffiS Onmiddellijke verlichting van Share communicatlesysteig, taraat, dat In de hand kan (wone telefoon. De nodige adiozender verbindt het oordeel van de draadloze u ilkie-talkles is, dat zij jel|» ken. 2 basiseenheid nodig, die heid brengt de verbinding radioverbinding met geruJ iheid en het draagbare injL it beproefd, heeft een bereil onafhankelijk van de eegt ongeveer 800 gram a in New Jersey, die de t lien die in de handel word. iker de antenne van z«n drjj nd „spreken". Daardoor wori waarna een verbinding Bij het draaien van het nj oon door de basiseenheid o t worden gebruikt, van een draadloos apparaat, siseenheid een zoemer in antenne uit, zet de schakel» z te ontvangen. DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 14 FEBRUARI 1968 Op het terrein van Space Flight Center in Alabama, oefenen technic! Amerikaanse Lockheedlah een tank met meer dan si water om de beste method) voor een eenvoudig werk) de luchtledige ruimte hult dampkring een lastig kan het verwisselen van een li camera. Het Amerikaanse bun lucht- en ruimtevaart, M namelijk over enkele janc lescoop in de ruimte brengs monteerd wordt op een Ajx tpschip. De telescoop zal mera's bevatten en op eg vlucht, die ongeveer 56 daga ren, foto's maken van viel barstingen en andere verse op het oppervlak van 4e ion De camera's zullen echter filmvoorraad voor twee ben. Een van de Apollo-ha leden zal daarom van t" naar buiten moeten gaan ruimte de volle fUmci nieuwe te vervangen. Op vert dat geen problemen oj| de ruimte wordt het een de operatie. De astronaut voorbeeld niets loslaten, dan direct wegdrijft enw nooit meer te achterhalend alles, zelfs het kleinste zijn handen houden (wi dikke handschoenen draaj opbergen in de zakken ruimtepak. Om nu na te gaan hoe selen van de films het b den gedaan en welke hl er voor moeten worden oefenen pseudo-astronauli len ervaren duikers nui tertank. Zij dragen daarjj pakken, die van een ar* zijn voorzien, zodat zii gewichtloos in het water precies als een astronaut ia te. In het water vinden tuurgetrouw model van de telescoop met de cam) ting. Door het werk op vei manieren te doen, wordt o de plaats van speciale M en voetsteunen bepaald beste volgorde voor hel van diverse handelingen, zijn om de cassette te 1 Wanneer een man onder het werk is, staat een ti pleet uitgerust gereed o> van nood direct onder te te hulp te komen. In een land waar de bossen bevolkt zijn door wondervogels en ka bouters, waar in de beken sprekende vissen en waternimfen zwemmen en waar op de heide elfen met pelsdieren omgaan, daar staat een grafelijk kasteel. Het staat daar al eeuwenlang en even lang liggen hutten en boerderijen van pachters in een wijde kring er om heen. Lang geleden heerste er eens grote droefheid in de hut van een pach ter: op een dag verdween zijn jonge vrouw, die zo hartstochtelijk de galop kon dansen, zonder een spoor achter te laten. Iedereen ver moedde dat zij geroofd of meegelokt was door een van die wonder lijke wezens uit bos, water of heide. Nadien meende iemand haar stem gehoord te hebben. Een ander vond enkele van haar gouden haren verward in 'n struik. En raapte een derde niet een draad uit haar veelkleurige rok van de grond? -Dit alles gebeurde dicht bij de be toverde heuvel, die zich verhief op de grens tussen bos en hei, buiten het graafschap, niet ver van een snelle beek. Nu stond 't wel vast, dat de jonge vrouw in de betoverde heuvel werd gevangen gehouden. De pachter trok erop uit om haar te bevrijden. Maar in de nabijheid van de heuvel beving hem zulk een angst, dat hij niet verder durfde gaan. Een tweede maal trok hij erop uit, vergezeld door alle andere pach ters. Maar in de buurt van de heu vel leken zij verlamd en zij keerden in paniek naar huis terug. Er ver streek een jaar. Toen nam de graaf zelf het besluit de jonge vrouw van zijn pachter terug te halen. Nu wist hij dat er in de bergen een wijze man woonde, die op goede voet stond met het geheimzinnige bos- en heidevolk. Hij zond een boodschap per naar de wijze man om zijn hulp te vragen bij het bevrijden van de jonge vrouw. De wijze man gaf de boodschapper een waskaars, zeg gend: „Als mijn kaarsen branden, gaat elke deur er vanzelf 'voor open. Breng deze kaars aan uw heer. Maar zorg ervoor hem onderweg niet te verliezen. Wat er ook ge beurt, kijk niet om, anders zal de kaars verloren gaan". De boodschapper aanvaardde de terugweg. Maar toen hij nog niet de helft had afgelegd, hoorde hij achter zich een groot tumult van wel zeven paarden met rollende karossen en stemmen die riepen: „Houd hem! Houd hem! De boodschapper wierp een bange blik over zijn schouder enweg was de kaars. Met lege handen kwam hij bij zijn heer. Een tweede boodschapper werd uitgezonden. Weer gaf de wijze man een kaars met de waarschuwing niet om te kijken. De boodschapper had nog niet de helft van de weg afge legd of hij hoorde hetzelfde tumult. Maar hij was standvastig en keek niet om. Nu dacht hij alle gevaar overwonnen te hebben en toen hij dan ook een poos later paarden, wa gens en stemmen hoorde, die wel zevenmaal meer lawaai maakten, keek hij over zijn schouder enver loor de kaars. Voor de derde maal zond de graaf een boodschapper naar de wijze man. Voor de derde maal werd een kaars meegegeven. Het tumult van zeven paarden en wagens en stem men bracht die boodschapper niet van de wijs. Zelfs toen een eind ver derop het lawaai nog zevenmaal he viger was, keek de man niet om. Tenslotte kwam hij aan een snel- stromende beek, maar het water was buiten zijn oevers getreden en de boodschapper kop er niet over heen. Toen keerde hij terug naar de wijze man, die hem zei, hoe het mo gelijk was de beek overste steken. Opnieuw nam hij de weg terug, raapte bij de beek een steen op, wierp die naar de overkant, zoals de wijze man bevolen had en merkte dat hijzelf op onverklaarbare wijze tegelijk met de steen aan de over zijde belandde. En hij bracht de kaars bij zijn heer. De graaf nam de kaars en begaf zich regelrecht naar de heidebosheu- vel. Hij kwam dadelijk voor de in gang te staan en nauwelijks over schreed hij de drempel of de kaars vlamde vanzelf aan en verlichtte een onderaardse zaal, waar een vro lijk gezelschap bij opwindende mu ziek hartstochtelijk danste. Aardmannetjes en elfen, boskabou ters en waternimfen sprongen in het zend, klapten in de handen en klak ten met de voeten. En tussen dit cent gewoel danste de jonge vrouw van de pachter. Terwijl de dansers verblind werden door het kaars licht, trok de graaf de jonge vrouw mee naar buiten. „Een jaar lang hebben wij om u in zorg verkeerd", verweet haar de graaf. „Een jaar?" Zij had zo harts tochtelijk gedanst, dat het niet lan ger dan een dag had geleken! Te laat bemerkte het geheimzinnig volkje, dat de pachters vrouw wegge haald was. „Wij zullen je in het oog houden!" riepen ze de graaf woedend achterna. De pachter vergat zijn verdriet toen hij zijn jonge vrouw terug kreeg en allen werden weer gelukkig. De graaf kwam nooit meer in de omge ving van de heidebosheuvel. Maar toen hij eens zijn paard liet drinken uit de snelle beek, werd hij omsingeld door een onherkenbare menigte, die hem sloeg en beukte, zodat hij hals over kop vluchtte naar zijn kasteel, waar hij zijn laat ste levensdagen met stramme armen en strompelende benen moest* slij ten. A. Macgillavry. Pat is in het bos Pit is er ook. Het bos is wit. Er ligt veel sneeuw. Pat maakt een kuil. Pit zoekt een tak en nog een en nog een tak de kuil is al diep, dat is één, zegt Pat, pas maar op reus! Pit neemt een tak die leeft hij over de kuil, nog een tak en nog een, zo gaat de kuil dicht. Pat neemt zijn schep. Hij doet sneeuw in de kuil. De sneeuw valt niet in de kuil, de sneeuw ligt op de takken. Dat is twee zegt Pit Als nu de reus maar komt. BREDA, Annemieke van Meel, 8 jaar Beekstraat 22 Deni Kraus, Pagnevaart 27, Ouden bosch. Er was eens een meisje en dat heette Liesje. Ze was 8 jaar. Ze had blonde krullen. Haar ouders wa ren arm. Haar vader was houthak ker. Ze woonden maar in een erg klein huisje. Er was wel hout ge noeg maar de mensen wilden geen hout kopen want daar waren ze te deftig vOor. Ze zeiden: „we gaan niet naar zo'n arme houthakker, we kijken wel uit. Trouwens we stoken liever olie". Op een morgen ging Liesje hout sprokkelen. Dat deed ze dikwijls voor haar moeder. Toen ze een eindje in het bos was, hoorde ze roepen. Ze ging in de richting *waar het geroep vandaan kwam. Ze zag twee kabou ters die met een grote arend aan Tsang Tsi is een kleine Chinees van tien jaar. Op een dag was hij ern stig ziek. Hij had melaatsheid. Hij zat onder de zweren. De dokter zei tegen zijn vader en moeder dat hij dood zou gaan. Deze huilden erg veel. De moeder zei: „het is onze enige jon gen". Toen kwam op een dag de priester om Tsang Tsi te dopen. Nadat hij hem gedoopt had, stierf Tsang Tsi. Hij werd in zijn eigen tuintje be graven. Na een week was moeder ziek. Dezelfde nacht kreeg ze nog een baby. Het weegde acht pond en was 65 cm lang. Ze noemde het Tsanlo Sli. Hij groeide op tot een stevige gezonde jongen. Later werd hij priester en trok door heel China. Hij bekeerde de mensen en hielp de zieken. En toen hij stierf werd hij begraven naast zijn broertje Tsang Tsi. OUD-GASTEL Rietje Heynen St.-Antoinedijk 22 (Rietje zou erg graag willen cor responderen met een meisje van 10 of 11 jaar). Anneke en Willie waren een tweeling En toch kende je ze uit elkaar. An neke droeg rode kousen en Willie blauwe kousen. Anneke kon heel goed leren en Willie kon niet goed le ren. Ze zaten allebei in de derde klas. Hun onderwijzeres kende ze ook uit elkaar.. Maar op een dag had Anneke de kousen van Willie aangetrokken en WiHie de kousen van Anneke. De volgende morgen kregen ze rekenen. De juffrouw zei: „Anneke kom jij eens naar het bord". En natuurlijk kwam Willie naar het bord want ze had de kousen van An neke aan. „Schrijf jij eens op elf plus dertien". WiHie schreef het op. „Reken maar eens uit", zei de juffrouw. Willie rekende en rekende, maar kon er niet opkomen. „Toe Anneke", zei de juffrouw, „an ders kun je het zo goed". „Willie kom jij het eens proberen". En An neke kwam. Bij haar kwam het goed uit. Het was 24. „Zie je nou wel Willie, je kunt het wel" zei de juffrouw. Maar de volgende dag kon Willie het natuurlijk niet. Maar later kon ze het net zo goed als haar zusje Anneke. Clasien Schouwenaars, 9 jaar PRINSENBEEK Klaverveld 49 Ria Vermue, Plattendijk 8, Heinkens- aand. Ria is 5 jaar. het vechten waren, want die arend wilde een van de kabouters meene men en dat wilden de kabouters niet. Want als hij er eentje mee nam, dan moest dat kaboutertje geld gaan tellen in het arendland. Daar lag meer geld dan er op heel de wereld was. Liesje zag dat aUemaal en ze had medelijden met de kabou ters. Ze had een halve zak met knoestige takken bij zich. En ze had ook toevallig een mesje in haar zak. Ze pakte het mesje en begon aan de takken een scherpe punt te snij den. Toen sloop ze dichterbij en ze ging achter de arend staan en gooi de hem de takken in zijn rug. De arend viel bijna om en hij was ge wond. Hij gait zich over. De kabou ters dansten van vreugde. Liesje mocht van de kabouters een wens doen. Ze wenste een gelukkig le ven en dat al het goud dat in het arendland lag bij hun thuis zou lig gen. De kabouters zeiden: „dat zal gebeuren". Ze bedankte de kabou ters en zei: „waarom hebben jullie die wens niet gedaan?" De kabou ters zeiden: „bij ons gaat dat niet.1 En toen ging Liesje naar huis. Toen ze thuis kwam lag er al heel veel goud. Haar ouders waren het al aan het tellen. Toen ze haar ouders zag vertelde ze alles. Haar vader lachte en zei: „dat heb je heel goed gedaan". En zo leefden ze gelukkig. BOSCHKAPELLE Edith Noessens Bossestraat 75 (Edith wil graag corresponderen met een meisje van 11 jaar) Er was eens een jongen in China. Hij heette Figa-Poga. Het is een rare naam zul je zeggen, maar dat is in China heel gewoon, Figa-Poga was acht jaar oud. Hij zat dus in de tweede klas. Het was een goedmoe dige jongen. Hij had geen broertjes of zusjes. Op een keer was hij gaan spelen met zijn voetbal. Toen hij op het gras liep, zag hij opeens een bal. Het was geen gewone bal. Hij had een gele kleur. Was dat goud of droom de hij?. Hij kneep in zijn arm. Maar toen hij met de bal op straat kwam werd hij rood. Wat raar dacht Piga-Poga. Toen ging hij naar huis en de bal veranderde weer van kleur. Hij werd groen. Was het een toverbal? Dat kan toch niet, hier gebeuren toch geen wonderen. Maar hij hoorde een heel klein piep stemmetje dat zei: „wat wil je wen sen, jongeman?" „Wat, wat zegt u". „Ja, wordt maar niet bang, ik ben een toverbal. Wat wil je wen sen?" Zonder te aarzelen zei Piga- Poga: „Ik wil dat Mali en Pali (zo heten de vaders en moeders in het Chinees) heel rijk worden". „Ga maar naar je huis en je wens zal vervuld worden" Piga-Poga aarzelden even en bleef staan. „Heb je nog een wens, vroeg de bal". Ja, eh. eh, dat is goed, ik zou erg graag een klein zusje willen hebben". „Ga maar naar huis en je wens zal ver vuld worden." En thuis, wat zag hij daar, een kist vol gouden tientjes en een lief klein zusje. Hè, hè, wat zag dat er allemaal lief uit. Maar na een paar jaren was zijn zusje vier, wat was dat een katje geworden. Piga-Poga had dat echt niet ver wacht. Toen zijn zusje zes, werd ze steeds liever en mooier. Ze werd over de hele wereld beroemd. Haar broer Piga-Poga natuurlijk ook. Dit is nu de geschiedenis van de bal die geluk gebracht had. Piga-Poga mocht de bal natuurlijk zelf houden. Als Piga-Poga de bal zelf in handen had dan was hij van goud. Pakte iemand anders hem vast, dan was hij zwart. GILZE Marleen Verheyen, 10 jaar, Alphenseweg 18 (ADVERTENTIE) RUWE HANDDE HANDCREMË uw handen vragen erom (Van onze speciale correspondent drs. W. J. van Rhee) NEW DELHI De tweede wereldhandelsconferentie, die van 1 februari tot 25 maart in New Delhi wordt gehouden, is op enigszins vlakke toon, met wat vooral ondergronds gerommel begonnen. Over heersend aan dit begin was, wat wij mogen noemen, de Indiase denk wijze, de Indiase filosofie. In de redevoeringen van mevrouw Indi'ra Gandhi en de minister van handel, Dinesh Singh. Ook wel in de bood schappen van Oe Thant en van Abdel El Kaissouni van Egypte, pre sident van de vorige conferentie in 1964 te Genève. En natuurlijk in de arrangementen, de atmosfeer, in de organisatie van de conferentie hier. Misschien in de hele poging, in de opzet van de UNCTAD. De United Nations Conference on Trade and Development is een poging die tot nu toe grotendeels bepaald werd door een benadering zoals die in de Indiase politiek geschiedt. De toespraak van mevrouw Gandhi op de cere moniële openingszitting gaf dit goed weer, Vrede is gekoppeld aan welvaart, luidde haar betoog. Zonder vrede kan er geen welvaart zijn, noch voor armen, noch voor rijken. Maar als wij niet gedreven worden door de ur gentie om de tegenstelling tussen rij ken en armen te verlichten, en de economische oorzaken weg te nemen voor het conflict, dan zullen de men sen er toe komen op gewelddadige wijze veranderingen tot stand te brengen. Deze harde werkelijkheid bracht ze zorgvuldig naar voren: „In tussen worden, jaar na jaar, de no den van de ontwikkelingslanden meer acuut, meer urgent." Deze wereldhandelsconferentie heeft hoop gewekt. „Maar wij wor den ook achtervolgd door de vrees, dat een historische gelegenheid om de wereldgemeenschap krachtig* op' weg te helpen naar vrede en wel vaart, opnieuw gemist zou kunnen worden". Het is een sterk menselijke bena dering: „Vergeet niet, dat miljoenen mensen vol hoop wachten op uw be slissingen de verbouwers van jute, kopra en cacao, de delvers van man gaan en tin, de spinners en de we vers Hun toekomst staat op het spel, hun eigen levensonderhoud en de levens van hun kinderen". Met tenslotte de verwachting: „Armoede kan "niet het lot zijn van de meer derheid der mensen". Dezelfde instelling was ook zeer opvallend in de verklaring van de president, die voor deze zitting van de wereldhandelsconferentie gekozen werd, de Indiër Dinesh Singh. Een zelfde erkenning van de weinig roos kleurige situatie: „Het ontwikke lingsproces in de ontwikkelingsge deelten van de wereld, gaat met een slakkengang vooruit en de hindernis sen, hoewel zij geïdentificeerd zijn, heeft men niet opgeruimd." Met een zeer hoopvolle filosofie: „Er is, ge loof ik, een fundamentele harmonie in onze verscheidene nationale be langen. De confrontatie, waar wij van horen, tussen ontwikkelingslan den en ontwikkelde landen, komt niet voort uit enige fundamentele tegen stelling tussen hun respectievelijke belangen. Het conflict, zo er een is, is dat tussen korte termijn-mogelijk heden en lange termijn-mogelijkhe den". Algemeen was er de wens naar een (in de woorden van de af wezige Oe Thant): „Wereldwijde ont wikkelingsstrategie, berustend op de politieke wil en solidariteit van de kant van de ontwikkelde en de ont wikkelingslanden". Zoveel harmonie als in de verklaringen, bleek er ter conferentie minder. Een kleiner voor beeld betreft Israël. De besprekingen achter de schermen gebeuren voor namelijk in landengroepen. Deze groepen zijn officieel op lijsten in gedeeld. Israël hoort tot de Aziati sche groep, maar omdat deze groep geen vertrouwelijk overleg wil met Israël, krijgt dit land geen uitnodi gingen voor de besprekingen. Nu speelt het beslissend overleg zich vooral in deze groepen af, zodat de deelname van een land, dat daar buiten staat, meer gaat lijken op van alleen formele betekenis. Een ander voorbeeld uit het be gin van de conferentie betrof de fel le protesten van Cuba tegen de ver kiezing (een formaliteit) van Bolivia en Venezuela tot één van de 27 vice presidenten van deze conferentie. Een meer storend element was het probleem Zuid-Afrika. De Afri kaanse landen voelden niets voor de aanwezigheid van dit land op de conferentie. Reeds op de eerste we reldhandelsconferentie in Genève was daarvan gebleken. India heeft de delegatie visa willen weigeren, maar zwichtte toen bleek, dat de conferentie verplaatst dreigde te worden. Uganda bracht het punt als een eerste punt van orde op de eer ste plenaire vergadering naar vo ren. Oeganda drijft geen handel met Zuid-Afrika, overeenkomstig de han delsboycot van de Verenigde Naties. De kwestie is afgedaan op juri disch advies van het secretariaat van de Verenigde Naties: aangezien deelname aan de handelsconferentie OE THANT ...solidariteit... openstond voor alle leden van de V.N. kon Zuid-Afrika niet uitgesloten worden. De handelsboycot van de Verenigde Naties was juridisch niet relevant omdat Z.-Afrika de Algeme ne Vergadering van de V.N. bij kon wonen. Studentendemonstraties buiten hielpen daarbij niet. Het bleef bij een formeel protest van Algerije, na mens de Afrikaanse groep, dat re delijkheid voorrang moest blijven houden op juridische redeneringen. En als de Z.-Afrikaan spreekt, dan loopt de halve zaal leeg. Het pro bleem is niet opgelost. Terwijl rondom en in het confe rentiecentrum nog druk werd getim merd en ingericht, is de conferentie begonnen onder algemene scepsis van 1500 delegatieleden en waarnemers en de ongeveer 400 vertegenwoordi gers van de pers. De sceptische hou ding werd sterker, naarmate vaker werd uitgesproken, dat er concrete resultaten behaald moesten worden. _J e/ Minister Roolvink heeft werkge vers en -nemers op het matje geroe pen, want de regering ziet met ge fronste wenkbrauwen de lonen steeds hoger stijgen. Maar wat doe je als werknemers? Een betalingsbaLANS breken voor meer werkgelegenheid. Een ochtendblad herinnerde me er gistermorgen aan dat het menselijk lichaam voor zo'n 70 procent uit water bestaat. Dat is een hele plas bij Iemand van enig formaat: Eau de Gaulle Nu ik het toch over de Franse pre sident heb. Dezer dagen las ik over hem: hij heeft een gaullerisch tem perament. Een nieuwtje dat u niet mag mis sen. Door hard werken van Staats bosbeheer en het wereld natuur fonds blijkt de sinds veertig jaar in ons land uitgestorven raaf, die onlangs opnieuw in het land is geïntrodu ceerd, zeer goed te tieren. Er hebben zich inmidels zes broedparen gevormd uit de nieuwe „introducés". Het was me al opgevallen dat er de laatste tijd weer gestolen wordt als de raven. „Meen niet dat alleen de KVP het moeilijk heeft", schrijft het AR- weekblad „Nederlandse Gedachten". Wie er dan nog meer in de knoei zit? De PvdA, zegt dit blad zeer ARglis- tig. Nu is natuurlijk in elk partijblad de eigen partij, om in stijl te blijven, de witte raaf onder de politieke clubs. Voor wie z'n lagere-schoolfrans, tn nog wat, paraat heeft, ligt een aardig reisje in het verschiet. Een Frans avondblad heeft als hoofdprijs in een prijsvraag uitgeloofd: een reis naar de maan. Men moet er o.a. een model van een kunstmaan voor ontwerpen. De winnaar moet wel tot 1988 wach ten. Tijd genoeg om overal afscheid te nemen. Sommige dingen moeten hun tijd hebben. Daar weten twee inwoners van Napels van mee te praten. Dit is hun verhaal. Antonio Prete en Ro sa Montanino waren beiden 16 jaar toen zij zich in 1910 verloofden. Te gen de tijd dat zij zouden gaan trou wen, brak de eerste wereldoorlog uit en Antonio moest naar het front. Pas in 1920 kwam hij uit dienst. Hij trouwde toen, maar niet met Rosa. Rosa zelf trad pas twintig jaar later in het huwelijk. Onlangs werd de on trouwe Antonio weduwnaar. Hij kwam er achter dat ook zijn verloof de van 58 jaar geleden inmiddels haar man had, verloren en vroeg haar voor de tweede maal haar hand. Af gelopen maandag zijn Antonio en Rosa, beiden 74 jaar oud, in Hercula- nium getrouwd. De methode van de Indiase or ganisatie, om de congresoutillage rond de conferentiegangers op te trekken, betekende niet, dat er voor hen sprake was van ernstige ont beringen. De conferentie wordt ge houden in 't grote en van alle mo derne faciliteiten voorziene conferen tiegebouw Vigyan Bhavan, gebouwd in 1956 voor de negende algemene vergadering van UNESCO. De dele gatieleden zijn grotendeels gehuisvest in drie luxe hotels, die zich kunnen meten met alles wat er op dit ge bied in arme en rijke landen te vinden is. Overigens geen geldver spilling, want deze hotels zijn winst gevend genoeg. Bovendien is het gemeentelijk apparaat er met de po litie in geslaagd om het centrum en de belangrijkste autowegen vrij te maken van onooglijke zwervers en verkopers, zodat de conferentie wel met opzet in een ontwikkelingsland wordt gehouden, maar het daarop zo min mogelijk hoeft te lijken. Dat men bereid is concossies te doen óm tot zaken te komen, bleek uit de prestigeproblematiek van de voorzitterkeuze voor de vijf hoofd comités. Azië was bereid het zonder een comitévoorzitter te doen en er kwam een Australiër als voorzitter van het tweede comité (voor indus- trieprodukten) en de heer Everts, van Internationale Technische Hulp, Den Haag, als voorzitter van de derde (voor financiering en ontwik keling). Een grote teleurstelling was de rede van Raul Prebisch, secretaris-gene raal en de grote man van UNCTAD. Niet vanwege de kwaliteit van de rede, maar omdat Raul Prebisch kennelijk niets concreets te bieden had. Hij móest verdedigen, dat de conferentie op dit tijdstip gehouden werd, terwijl er geen kans is op financiële toezeggingen: het gaat niet om een probleem van vandaag of morgen, het gaat niet om een mo menteel probleem, het is een lange termijnprobleem. Hij moest alle hoop richten op het schema voor supple mentaire financiering, het schema tot financiering van ontwikkelingslan den, als de exportopbrengsten te- Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen genvallen. „Laten we in ieder geval verstuikingen, stijve nek en ledematen nu een principiële beslissing hier- "iets werkt sneller, niets werkt aangenamer over nemen, en de details later re- JfE van P'in dan Algesal-balsem. gelen, de machinerie van het schema ApaMal dien i l doordringend, werkt Deze rede „Fiscaal" kan en mag men nooit zover gaan dat „sociaal" tot een aan fluiting wordtI (Tweede-Kamerlid G. A. Kieft, AR). Een jongen afkomstig uit het mi lieu der vrije beroepen en hogere employés maakte in 1960 gemiddeld een twaalf maal grotere kans tot het voortgezet hoger middelbaar onder wijs te worden toegelaten dan een leeftijdgenoot uit het milieu der niet- agrarische handarbeiders. (Prof. dr. van Heek n.a.v. een onderzoek „ta lentenproject"). Minister Beernink heeft in Ruim Zicht (NKV-blad) gezegd dat de ambtenaren eigenlijk niets te kort komen. Dat te zeggen is zéér link, Beernink! MERIJN (ADVERTENTIE) "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten was kenmerkend voor het begin van de conferentie. De tweede wereldhandelsconferentie zal echter acht weken onderhandelen, 't Zal een voortdurend centrum zijn van internationale activiteit. Het uit eindelijke resultaat is nog niet be paald. pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie ot irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesa) bit de hand hebt om zodra het nodig is de niin tc verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog.

de Stem | 1968 | | pagina 7