II MM Regering bezorgd over de loonontwikkeling Gouden Ans Schut: „Over 2 jaar stop ik ermee' Vietcong houdt stand in ruïne NEDERLAND POSITIEF OVER NAVO yang Tri J Phu Bai Binnenkort regerings- beraad over Tilburg dagblad voor zeeland -17 »54 DEMARCATION LINE Cau Hai Lagóon - ui Chon May 1 ^&ng Bay mg Nghe MR. BEERNINK HEROPENT OVERLEG AMBTENAREN VISSERS BLOKKEREN HAVEN ROOLVINK SPREEKT MET STICHTING VAN DE ARBEID BINNENHUIS maat 36-44 -X1 toy te*1 lgva Quang D mong Phu L< Kien T'ien.SaP ^Mui Do I Bedrijfsongeluk eist 2 doden Bewolkt Oe Thant weer weg uit Moskou KHESANH SAIGON Veertig schepen vast in Marseille -jliafiWaJ Pc Slew KARDINAAL LERCARO THANS AFGETREDEN Waarschuwing W erkgelegenheid Cdifcüm soep... die is pas lekker! ]08e JAARGANG No. 2574a Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leendekker RedactieraadJ AA. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, l. J. v. 't Westende. Bureau i Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland bU9 K dinsdag FEBRUARI 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, N.euwstraat 41 telefoon 2893). o maat 36-44 ■K|||§|9 (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE „Twee jaar nog, dan stop ik er mee. Tegen die tijd hoop i!k getrouwd te zijnAns Schut, gisteren goed voor Olympisch goud op de 3000 meter, onthulde haar toekomstplannen In verschillende talen. Tientallen journalisten bestormden haar met vragen en betrokken in hun actie de gehele Nederlandse kolonie van wie coach Piet Zwanenburg als de grote superman gezien werd. Hij bezorgde Nederland tijdens deze Olympische Winterspelen vijf medailles en daarmee een grandi oos succes. De buitenlandse repor ters hengelden naar het trainings geheim van „ome Piet". „Geheim? Ik heb geen geheimen. We werken gewoon hard tijdens de voorberei dingen'. Vijf medailles in Grenoble Twee ervan waren goud. Ans Schut 23 jaar en woonachtig in Apeldoorn voerde gisteren het totaal op door de 3000 meter te winnen, daarbij een nieuw Olympisch record ves tigend. Het bruinogige meisje, dat in haar schaatcarrière altijd getobd heeft met financiële zorgen en dank zij gulle gaven van haar stadgenoten dit jaar niet hoefde te stoppen zoals ze van plan was, bleef Stien Kaiser voor. De we reldkampioene uit Delft moest zeliz nog een concurrente laten passé ren (Kaja Mustonen) en werd der de. Ze had een excuus, maar voer de dat zelf niet aan. Ans Schut deed het voor haar: „Stien had he' zwaarder dan ik. Ze reed toen hei ijs veel harder was". Alles bij elkaar stelde Stien Kai ser tijdens deze Spelen teleur, maa. de vreugde om wat de Nederlands: ploeg in Grenoble presteerde over heerste en zorgde voor een onver getelijke feeststemming. Daarin deelden ook de leden van het he renteam, die zich overigens rustig hielden. Vandaag begint voor hun immers de strijd om Olympische medailles (ZIE OOK ONZE SPORTPAGINA) Dolgelukkige en vermoeide Ans Schut werpt zich in de armen van haar vader, die getuige was van de schitterende triomf. HUE'S CITADEL VERNIELD (Van onze redactie buitenland) Hüé Verbitterd en vastbeslo ten liever te sneuvelen dan zich over te geven vechten Vietcong- strijders en Noordvietnamese sol daten met de rug tegen de muur in de citadel van Hué. Al bijna twee weken woedt de strijd in deze eens zo sprookjesachtige metropool van het Vietnamese keizerrijk. Nu al vragen sommigen zich af of het niet misdadig is geweest Hué tot toneel van straatgevechten te maken. De vraag doet zich dan ook voor wie in Hué het langst gehaat zullen blijven: de Vietcong die, naar men zegt, 300 burgers vermoordde of de Amerikanen die de rijke erfenis van het verleden platbombardeer- den. De verwoesting van Hné is misschien wei te vergelijken met een bombardement van Kyoto of de Acropolis. De stad betekent veel voor de Vietnamezen. Keizer Gia Long bouwde in de achttiende Hué: Amerikaanse mariniers verzamelen wapens van gesneuvel de Vietcongstrijders bij het provin ciale hoofdkwartier in Hué. eeuw de schitterende paleizen die sindsdien symbool zijn van een van de (korte) perioden van Vietna mese onafhankelijkheid. Hué; dat betekent ook de pagoden van Toe Dam en Dieoe Dé, vanwaaruit de boeddhistische beweging wordt ge leid. (Van onze correspondent) ^GRONINGEN Twee mannen zijn gisteren om het leven gekomen toen een stapel met zakken kunst mest instortte en hen bedolf. Een derde werd ernstig en een vierde licht gewond. Het ongeluk gebeurde bij de aankoopcentrale in Groningen. Oorzaak was waarschijnlijk het weg trekken van een zak uit de onderste lagen van de stapel. De mannen waren bezig een wa gen te laden met plastic zakken ge vuld met kali-salpeter. Zij bevonden zich naast een vele meters hoge sta pel zakken, die plotseling begon te schuiven. Om het leven zijn geko men de 57-jarige M. Hermse uit Gro ningen en de 59-jarige G. Weesies, eveneens uit Groningen. De 59-jarige J. Kooistra uit Garn- Werd werd ernstig gewond naar een ziekenhuis gebracht. Licht gewond raakte de 44-jarige L. Wierts uit Gro ningen, meegedeeld geldig tot Weersverwachting, door het K.N.M.I., vanavond Half tot zwaar bewolkt. In de ochtend mistig. Zwakke tot ma tige wind tussen zuid en zuid west. Hogere temperaturen. Zon onder 17.48 en op 7.59 uur. Maan op 16.36 en onder 8.15 üur. Wegeninformatiedienst K.N.A.C. /A.N.W.B 070 - 81 43 91. Wegen- mformatiedienst België: 0932 - 2 13 38 55; rijdend in België on- nummer 13 38 55. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minister van Binnenlandse Zaken gaat met de ambtenaren opnieuw overleg plegen over de kindertoelageregeling, de premiespaarregeling en het besluit verplaatsingskosten. De eerste hernieuwde besprekingen vinden vandaag op het ministerie van Binnenlandse Zaken plaats. De vaste commissie voor Binnen landse Zaken uit de Tweede Kamer had er vorige week bij de bewinds lieden reeds op aangedrongen het overleg opnieuw te openen. Blijkens een vraaggesprek met Ruim Zicht, het officieel orgaan van het N.K.V., meent minister Beernink dat men bijzonder voorzichtig moet zijn met het toekennen van het sta kingsrecht aan ambtenaren. Persoon lijk is hij nog geen voorstander van het stakingsrecht voor deze groep. De bewindsman zegt te geloven dat ambtenaren andere mogelijkheden hebben om hun wensen kenbaar te maken. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU Secretaris-generaal Oe Thant is gisteren uit Moskou naar Londen vertrokken. Hij heeft gesprekken gevoerd met Kosygin en Brezjnef over Vietnam, waarover nagenoeg niets werd mee gedeeld. Wel bevatte de Pravda, het Rus sische partijblad, gisteren een volle pagina over het „duidelijke" stand punt van Hanoi, dat door Rusland ondersteund wordt. Men neemt aan, dat Oe Thant in Moskou het uiterste geprobeerd heeft om de kansen voor vrede in Vietnam te benutten. De Russische president, Podgorny, heeft gisteren in de Rus sische hoofdstad gesproken met een vertegenwoordiger van de Vietcong, maar het is niet bekend, of dit over- leg verband hield met het bezoek •an Thant. (Van onze redactie buitenland) HUé/SAIGON. Van de eeuwenoude gebouwen en kunstwerken in de citadel van Hué is na 14 dagen strijd vrijwel niet meer heel. In het voormalige keizerlijke pa leis en op verschillende posities in de „nieuwe" stad houdt de Vietcong nog steeds stand. Naar men aanneemt met de moed der wanhoop, want Amerikanen zeggen Noordvietnamese radioberichten te hebben opgevangen waarin gezegd wordt dat de strijders niet meer kunnen worden bevoorraad. De spectaculaire en verrassende oversteek van de Parfumrivier, die Hué doormidden snijdt, door Ameri kaanse mariniers betekent een be langrijke versterking voor de in het noordelijke stadsdeel rond de citadel, vechtende Zuidvietnamese regerings soldaten. De mariniers staken in am fibievoertuigen, gedekt door een dichte mist, de rivier over, waarvan alle bruggen door de Vietcong waren opgeblazen. Al bijna veertien dagen proberen Zuidvietnamese para's en infanteristen in dit deel van de stad de Vietcong te verdrijven. In onbe schrijflijk wrede gevechten moet huis voor huis veroverd worden. De Vietcong verschanst zich nu in het keizerlijke paleis dat gisteren bloot stond aan bombardementen door Zuidvietnamese vliegtuigen. Gister avond echter wapperde nog steeds de Viecongvlag van het paleis. De gemeentediensten van Hué functioneren nagenoeg niet meer. Regeringstroepen zoeken in de om geving naar een massagraf waarin zich volgens een mededeling van het provinciehoofd die dit weer van burgers had gehoord de lijken moeten bevinden van 300 door de Noordvietnamezen omgebrachte ambtenaren. Amerikaanse B-52 bommenwerpers hebben ook gisteren weer aanvallen uitgevoerd op vijandelijke troepen concentraties en bevoorradingscen tra in de omgeving van de geïso leerde mariniersbasis Khe Sanh. De naar schatting 20.000 Noordvietna mezen die de basis met zijn bezetting van 5.000 man hebben omsingeld, worden dag en nacht vanuit de lucht bestookt. Elders bleef de strijd tot gevechten op kleine schaal beperkt. Bij Da Nang viel een Amerikaanse compag nie bij een onderzoek van Vietcong- graven in een hinderlaag. Aan Ame rikaanse kant vielen drie doden en vier gewonden, terwijl negen Viet congstrijders sneuvelden. Bij een be schieting met mortieren van een Amerikaanse post ten noordwesten van Hué verloren drie Amerikanen het leven en werden er twintig ge wond. In de meeste delen van de hoofd stad, Saigon, is het uitgaansverbod maandag met een half uur verzacht. Van Amerikaanse zijde is vernomen dat dinsdag ook in de „rode" (onvei lige) wijk Cholon de mensen wat lan ger de straat op kunnen. Intussen zijn in en om een munitie depot bij het vliegveld Tan Son Nhoet de lijken van 167 Vietcong-strijders gevonden. Een guerrilla-aanval op het depot was vrijdag j.l. vanuit de lucht afgeslagen. DE DIRECTEUR-generaal van het Italiaans instituut voor sociale zaken, Aldo Cattabriga en zes van zijn me dewerkers worden van corruptie be schuldigd. Als voorzitter van een bouwvereniging zou de heer Cattabri ga op advies van het instituut een stuk bouwgrond voor een spotprijs hebben gekocht. iMARSEILLE (Reuter) Franse sardinenvissers, hogere prijzen voor hun vangst eisend, hebben gisteren met ongeveer dertig schepen de toegang tot de haven van Marseille geblokkeerd. Vijfenveertig schepen, waaronder zesentwintig buitenlandse, moesten hier door buitengaats of in de haven blijven. Een blokkadeleider heeft gedreigd met versperring van alle Franse Middellandse Zeehavens als niet aan de wensen van de vissers wordt voldaan. De vissers zijn van plan twee vrachtwagens vol bevroren sardines bij het ministerie van financiën in Parijs te bezorgen als ze daar donderdag hengaan om hun grieven naar voren te brengen. De gemeenteraad van Middel burg blijft van mening dat een zeer nauw samengaan met Vlis- singen geboden is. Pagina 3. Jan Teulings hoopt nog een tijd Maigret te kunnen blijven spe len. „Het is hard ploeteren, maar ik heb het er graag voor over". Pagina 6. Als de lectuurkastjes van het Nederlandsche Roode Kruis eens konden spreken Pagina 7. In België wordt de politieke cri sis alleen maar uitzichtlozer. Pa gina 9. Natuurlijke en politieke omstan digheden zijn er oorzaak van, dat wij nu met een lastig boter- overschot zitten. Pagina 13. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG/DEN HAAG Tilburgs burgemeester mr. C. Becht is giste ren redelijk tevreden teruggekeerd uit Den Haag, waar hij een gesprek bijwoonde tussen een groep minis ters en het Tilburgse gemeentebe stuur. Onderwerp van gesprek was de moeilijke economische situatie waarin Tilburg is komen te verkeren. Mr. Becht zei ons gisteravond des gevraagd dat het „vertrouwvol be raad" was geweest. „De hele proble matiek van Midden-Brabant", aldus de burgemeester, „is aan de orde ge weest en de ministers hebben begrip getoond voor de moeilijkheden van het ogenblik". Aan het gesprek namen deel de ministers van Economische Zaken, van Sociale Zaken, van Binnenlandse Zaken en van Volkshuisvesting. In Den Haag werd later bekendgemaakt dat de gedachtenwisseling „openhar tig" was geweest en de Tilburgse problemen van werkgelegenheid en de structurele industriële moeilijkhe den „op korte termijn" onderwerpen van intern beraad in de regering zul len zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Roolvink van Sociale Zaken heeft gisteren avond met spoed de Stichting van de Arbeid bijeengeroepen en zijn bezorgdheid geuit over de ontwikkeling van de loonstijgingen in de c.a.o.'s, die tot dusver zijn afgesloten. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Nederland staat zeer positief tegenover de Navo. Dat is het resultaat van een enquête door Intro- mart ingesteld op verzoek van Vara's „Achter het Nieuws", die gisteravond een grote tv-documentatie wijdde aan de Navo. 73 procent van de ondervraagden waardeerde de Navo positief, 14 pro cent meende dat de Navo niet had bijgedragen tot het voorkomen van gewapende conflicten en 13 procent had geen mèning over deze kwestie. Volgens 70 procent moesten Grieken land en Portugal in de-Navo blijven, en mag Spanje best toetreden tot het defensief verbond. 11 procent kantte zich tegen het lidmaatschap van Grie kenland en vijf procent wenste Spanje niet in de Navo. Voor onde mocratische landen in de Navo was echter maar 34 procent. 53 procent meende dat Rusland niet langer een bedreiging van de wereldvrede bete kende, 42 proeent was wel overtuigd van de dreiging uit het oosten. Slechts 7 procent vond dat Neder land uit de Navo moet treden, 85 procent meent dat 't verdrag in 1968 moet worden verlengd. BOLOGNA (K.N.P.) Kardinaal Lercaro (76 jaar) is op zijn verzoek door paus Paulus ontheven van zijn ambt van aartsbisschop van Bologna. Vorige maand kreeg hij reeds ont slag als voorzitter van de postcon ciliaire raad voor de liturgie. In sep tember 1966 weigerde de paus nog het verzoek van de kardinaal om ontslag uit beide functies. Hjj is sinds 1952 aartsbisschop van Bologna geweest, waar hij zeer ge zien is, ook by de communisten. Men noemde hem „giacomo clementutto" (vredestichter). Mgr. Poma, de coadjutor, zal kardi naal Lercaro opvolgen. (ADVERTENTIES) morgen voordeel pindarotsjes 200 gram van 92 voor 79 Die verhogingen komen neer op ongeveer 5 a 6 procent, exclusief de kosten van werktijdverkorting, ter wijl volgens het Centraal Planbureau er slechts ruimte is voor circa 3 pro cent verhoging van de contractlonen. De bezorgdheid van het kabinet is mede 'n gevolg van een aanzienlijke verslechtering van de betalingsba lans: voor 1967 was een overschot van 200 miljoen gulden verwacht, de uitkomst blijkt een tekort van 200 miljoen gulden te zijn. Hoewel het gesprek van gister avond een informeel en informatief gesprek heette te zijn, wordt het wel opgevat als een „waarschuwings schot van het kabinet. Dit te meer omdat minister Rool vink een aantal contracten met zeer grote verhogingen heeft voorgelegd aan het „college van wijze mannen". Naar verluidt gaat het hier om de c.a.o.'s voor de havens, het schoon maakbedrijf, de glazenwassers en het lederwarenbedrijf. De c.a.o.'s, die tot dusver zijn aan gemeld, omvatten in totaal rond 48.000 werknemers „Het gaat met con tracten net als met verkiezingen: als je een aantal uitslagen bekijkt ook al gaat het om kleine, dan zie je meestal al een trend. Voor de trend heb ik willen waarschuwen", zo zei de mi nister na afloop. Minister Roolvink noemde het getal van 3 procent van het Centraal Planbureau geen heilig cijfer, „maar de zich thans aftekenende teneur is toch wei zorgelijk, gelet op het to tale economische beeld". Dat totale economische beeld is dan het voortdurende tekort op de betalingsbalans. Het C.P.B. had voor eind 1969 een overschot van 500 miljoen gulden geraamd, maar als het vertrekpunt aan het begin van het jaar ongunsti ger is, terwijl ook nog de loonsver hoging hoger zal zijn dan die waar van bij de raming werd uitgegaan moet men het ergste vrezen voor die balans. „Deze ontwikkeling maakt, dat wij ook de grootste zorgen moeten hebben over de werkgelegenheid. Dit is mede de aanleiding voor mijn be hoefte tot een gesprek met de Stich ting van de Arbeid", aldus minister Roolvink. INTERNATIONALE^, CONSUMENTENBEURS VOOR WONINGINRICHTING [JJ^J Dè beurs voor U en Uw rez 9 f/m 18 FEBR. '68 AHOY'HELIPORT ROTTERDAM Geopend: 11.00-17.00 en 19.00-22.3 Zondags: 12.00-18.00 uui

de Stem | 1968 | | pagina 1