MBA IE IROUWEN in Aert Er is wat af gehuild in Grenoble... IK GA NGROOT FEEST MAKEN' Fout van arbiter ontnam woedende Vultink titelkans .-monteur ie n.v. Tevreden Peggy Fleming: grote klasse Spelen op tv. EINDSTAND 47/2 p S. KroonenberJ Drama Te weinig Uitslagen praktijk Hervat OFFIE RA REKLAME GRATIS CHTIGE SCHOTEL AKTIEVE VERKOPER en IISTRATEUR TEURS fE N.V. Te vroeg Dopingonderzoek Bliksembezoek Niet kwaad RuslandZweden en Tsjecho Slowakije nog ongeslagen V OOGARTS Goes HET JUISTE ADRES jke J. v. Sabben jr. Frans den Hollanderlaan 7 1421 GOES Telefoon 6671 en 5269 ;e en Samba margarine) TIJDELIJK en Samba-koffie (z.p.) UW WINKELIER lichtingen 61 BREDA 132200 heid voor een volledig bekend in erwaren en gereedschappen- :he. Covy-diploma strekt tot hing. Leeftijd vanaf 22 jaar. feterdagregeling. Bewerking tot het verkrijgen pdelinge sollicitaties aan: 18 DORDRECHT iTERLEIDING JWS-VLAANDEREN- gevraagd een ^ak) de gemeente-administra- l*en kennis van de linanciën. Ilijk 1 maart 1968 bij de rntehuis Sint Jansteen. mogelijk BAGBIAD DE STEM VAN MAANDAG 12 FEBRUARI 1968 De snelste drie van de 1000 meter in Grenoble: v.l.n.r.: Diane Holum (derde), Carry Geyssen (eerste) en Loedmilla Titova (tweede). (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE Ontspannen lag Stien Kaiser in de kleedkamer op een stretcher. Aan haar is nooit te zien wat haar innerlijk beroert. Ze had zojuist haar tweede deceptie in de Olympische Spelen moeten verwerken. Na het brons op de 1500 meter en er was, ook door haar, op meer gerekend viel zij op een zondagochtend, waarop de inwoners van Grenoble zich opmaakten om een lenteachtige dag in de omge ving stuk te slaan, naast de prijzen op de 1000 meter. Excuses maakte Stien Kaiser niet. De vrouw die tweemaal achtereen wereldkam pioene werd en de last van een la ding glanzende prestaties en re cords torst, contateerde slechts nuchter: „Ik heb als een berg tegen de Olympische Spelen opgezien. Ik probier los te komen en vandaag ging het wat beter dan gisteren, maar de vorm is er eenvoudig niet. En dan kun je zeggen dat ik een week geleden nog een wereldrecord op de 3000 meter heb gereden in Davos en dat ik toch ook wereld kampioene bleef in Helsinki, maar het is voor mij een moeilijk seizoen. Ik kon Helsinki toch niet laten schieten. Ik hoop nu alleen nog maar op de 3000 meter". De druk die op Stien Kuiser ligt is teveel voor haar geweest. Zij kan niet in haar normale doen komen. Die druk is ook teveel geweest voor de tiener in de Nederlandse damesploeg, Elly van den Brom. Met haar achttien jaar is dit grote evenement voor haar te vroeg ge komen. Vrijdag moest zij de teleur stelling verwerken dat zij op haar sterkste afstand, de 500 meter mee dogenloos van het eremetaal werd weggeschoven. Ze heeft er om ge huild. Zaterdag moest zij meema ken dat er door de Nederlandse af vaardiging minder werd bereikt dan was verwacht en bonenal toas gehoopt. En gisteren was zij zo op van de zenuwen, dat ze haar rede lijke kans grandioos verspeelde. Daar komt nog bij dat de 18-jarige Amsterdamse gymnasiaste voor haar eindexamen zit. Ze moest kie zen of delen: of alles op het schaat sen gooien, met het risico dat de laatste klas moet worden gedou bleerd, of de studie laten voor gaan. Zij heeft het schaatsen geko zen. En nu heeft ze wellicht alles door de vingers voelen glippen: niet het verwachte succes in Grenoble, niet het diploma. Elly van den Brom heeft de Olympische Spelen in tranen door gebracht. Tranen van vreugde wa ren er ook. Van Carry Geyssen. De 21-jarige typiste „of zet maar liever secretaresse, dat staat wat voornamer", lachte ze heeft wat men mag noemen op haar woede gereden. „Ja, ik was kwaad, omdat ik niet op de 3000 meter ben inge schreven. Maar daar kun je zelf niets aan doen, dat wordt voor je beslist. Misschien heeft het ook wel meegeholpen, hoewel ik ook wel eens kwaad ben geweest en er dan niets van maakte." Aan de start van de 1000 meter heb ik gedacht: het is mijn laatste afstandVoor mij zijn de Speten afgelopen en dan ga ik er nog eens goed tegenaan. Nou, dat is dan best gelukt. Ik ben nu eenmaal een type dat in belangrijke wedstrijden be ter gaat dan in gewone. En ik vind dat we vóór deze Spelen ook een gezellige tijd hebben gehad en dat inspireert me bij het afwerken van mijn trainingsschema. Het kan voor een evenement wel eens vervelend zijn. Dat ligt er maar aan waar je bent. In Davos was het gezellig. Eerst waren we er met zeven aa- mes, toen kwam een ploegje Noord hollandse jongens en daarna de in ternationale schaatswereld. Dat vind ik nu eenmaal leuk". De blon de Amsterdamse die betaald verlof geniet, werd in het gewoel opgeno men. Ze moest weer handen schud den, ze moest zich weer laten om helzen en ze moest weer een Traan tje wegslikken. Ja, ja, er is wat af- gehuild in drie dagen. IK VOELDE DAT WINNEN" KON GAAN (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE. Er brak een pandemonium los langs de büan in Grenoble, die juist in het zonlicht werd gezet. Daarbij kwam de glans van het goud, dat eveneens doorbrak. Om elf uur zondagoch tend Spoot Carry Geyssen tot verbijstering van de Finse Kaja Mustonen die een vaste greep op het brons meende te hebben, van Diana Holum die het zilver reeds als haar eigendom beschouwde en van de Russische kolonie die uitbundig met de warmmakende mutsen had gezwaaid toen Ludmilla Titova met 1.32.9 een Olym pisch record had gereden op de eerste tweehonderd meter naar 20.7 ging. Later zou Carry Geyssen zeggen: „Na die 200 meter voelde ik dat ik kon gaan winnen. In de laatste bocht werd ik ineens wat onzeker en toen heb ik op veiligheid gereden". Die veiligheid mond de uit in de prachtige tijd van 1.32.6, de snelste. Vlak na het passeren van de finish lijn keek Carry Geyssen naar het bord dat de tijd registreert. Ze sloeg haar handen voor haar ogen: 1.32.6, 0,3 seconde beter van Titova, het kersverse Olympische record verbe terd maar bovenal een gouden me daille. Na het zilver van zaterdag op de 1500 meter de tweede grote triomf van Carry Geyssen, die tot op de laat ste strijd om de Nederlandse titel in Heerenveen in de schaduw van Stien Kaiser had moeten rijden en die in het toernooi om de wereldtitel in het bar koude Helsinki ook nog de kille adem van Ans Schut, die tweede werd, had moeten voelen. En nu was ze dan ineens doorgebroken, tot een grootte, tot een rijdster die' met haar onverwoestbare mentaliteit niet werd geïmponeerd door de min dere resultaten van haar ploegge noten. Ze was tweemaal gestart en beide keren niet alleen in de prijzen geval len maar had ook de tot voor kort on aantastbare Stein Kaiser achter zich gelaten. Het pandemonium brak los. Officials rukten hun oranje-mutsen van het hoofd, trainer Piet Zwanen burg liet zijn taak als trooster van Elly van den Brom voor wat die was en viel juichend om de hals van Carry Geyssen, die huilend van geluk naar prinses Beatrix reed en met een ver trokken gezicht de onprotocollaire woorden riep: „Moet het alweer", toen de prinses haar hoofd spontaan naar beneden trok om 'n kus op de wang van gouden Carry te drukken. Prins Claus feliciteerde, minister Marga Klompé pakte de beide han den van Carry en staatssecretaris De I, Koster ontkurkte een heupflesje met I cognac, de eerste heildronk op de Olympische kampioenen uitgebracht door de koninklijke gasten. Met de zon was het pure enthousiasme door gebroken. En dat had de Nederlandse kleine kolonie wel nodig. Want er mocht dan al zilver en brons zijn, de dag tevoren °P de 1500 meter behaald, er viel toch niet te ontkennen dat op meer was gerekend. In het doodstille sta dion, waar elke sfeer ontbrak en al leen werd gejuichd door enige fans of ploeggenoten van rijdsters die in de baan yvaren, beleefde Nederland za terdag op de 1500 meter een desillu sie. Wielerbondsvoorzitter dr. Pi^t van Dijk kon dan na afloop luidkeels roepen dat het prachtig was, dat zil ver van Carry Geyssen en het brons van Stien Kaiser, ploegbegeleider Henk van der Grift mocht zijn tevre denheid uitspreken over het bereikte, maar trainer Piet Zwanenburg sprak de gedenkwaardige en ware woorden: „we weten dat het er in zit, maar het j moet er uitkomen". niemand die het volmondig wenste toe te geven. De revanche bleef voorlopig uit op de 1000 meter. Op welke bescheiden plaats schaatsen in de Franse belang stelling staat, werd niet alleen gede monstreerd door de weinig toeschou wers op de baan, die er toch 2500 kan bergen, maar door het feit dat de wedstrijden alle in de ochtenduren worden verreden. En ook doordat de organisatie de finish op een wonder lijke plaats had gesitueerd. In plaats van tot 1000 meter „terug te rekenen" had men dóódsimpel de finish ver legd, waardoor ijverige NOC-man ir. Ad Paulen de stoelen voor het hoge gezelschap had laten neerzetten op de normale plaats van de eindstreep en men er dus letterlijk naast zat. De tijd van Stien Kaiser (1.35.2) voorspelde al niet veel goed. In de eerste rit hadden beide rijdsters al sneller gereden. Het spektakel begon met de derde rit, toen Titova met 1.32.9 een Olympisch record reed en het al zeker was dat er voor Stien Kaiser geen eremetaal meer was weg gelegd. Met elke rit werd zij verder achteruit geworpen, uitgezonderd door de paren die tot de krabbelaars gerekend moeten worden en die het toch steeds weer proberen. Zo één is toevallig niet de Amerikaanse Liana Holum, die in de vierde rit naar de tweede plaats reed met 1.33.4 en toen Kaja Mustonen zich drie ritten na dien met 1.33.6 tot de derde plaats opwerkte, bleef er in de resterende ritten slechts Elly van den Brom Carry Geyssen en de Russische Irina Egorova over, die in deze volgorde nog verandering zouden kunnen brengen. Een trotse Carry Geyssen bekijkt hier haar kostbare kleinood: de gouden plak, die zij op de 1000 meter veroverde. ■(■mraiiïwiiiiniiiiBiiiiniini rRA Er werd nog met geen woord ge rept over een fles champagne of an- öer vocht waarmee een triomf pleegt te worden besproeid. Voor welk an- aer land ook zou zilver en brons een Belevenis zijn geweest, voor Neder land was het bepaald te weinig, 'laar op Piet Zwanenburg na was er Welk een drama voor Elly van den Brom in de negende rit. In de eerste de beste bocht vlak na de start ging ze bijna onderuit. Toen ze voor de 200 meter de finishlijn zou passeren reed zij finaal uit de baan. Op van de zenuwen wankel op de schaatsen staand, worstelde zij zich door de af stand heen. De klok wees 1.36.8 aan, een seconde langzamer dan in Hel sinki en een tijd die voor haar zo teleurstellend was, dat de spanning zich ontlaadde in een niet te stuiten huilbui- Minuten lang bleef ze snikkend en schokschouderend in de armen van Piet Zwanenburg hangen. Toen reed ze langzaam over de baan, het hoofd diep gebogen en zo reed ze nog toen Carry Geyssen in de dertiende rit met een zeer vroege eindsprint tot 1.32.6 kwam, daarmee alle illusies van Titova, Holum en Mustonen ver nietigend. De Finse was haar medail le kwijt, de andere twee moesten het met minder ere-metaal doen. En ze hadden nog het fortuin dat Egorova er niet aan te pas gekomen was. Het eerste goud in het programma voor Nederland was binnen. De eerste zes van de eindrangschik- ®g op de 1500 meter voor dames Haja Mustonen, Carry Geyssen, Stien «.aiser, Sigrid Sundby, Lasma Kaoe- <il a en Ka'a Keskivitikka, alsmede ue «oor het lot aangewezen Jeanne Ashwort, Sachiko Saito en Christina olt a °n' moesten zich na afloop aan dopingonderzoek onderwerpen. 1000 meter: 1 en Olympisch kam pioene Carry Ggyssen (Nederland) 1.32.6 (nieuw Olympische record), 2 Loedmilla Titova (Rusland) 1.32.9, 3 Diane Holum (V.S.) 1.33.4. 10 Stein Kaiser (Ned.) 1.35.2. 13 Lisbeth Berg (Noorw.) en Elly van den Brom (Ned.) 1.36.8. De uitslag van de 1500 meter: 1 en Olympisch kampioene: Kaja Mustonen (Finl.) 2 min. 22.4 sec. (Olympisch record). 2 Carry Geyssen (Ned.) 2.22.7, 3 Stien Kaiser (Ned. 2.24.5. 12 Ans Schut (Ned.) 2.28.3. (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE De blonde 21-jarige Amsterdamse secretaresse Carry Geyssen, winnares van de 1000 meter, barstte in lachen uit toen haar werd gevraagd wat ze zondagavond zou gaan doen. In het Engels zei ze: „Ik ga een groot feest maken en heel veel champagne drinken. Ik nodig iedereen uit om met ons, gelukkige Nederlanders, te drinken". Ze ver telde dat ze het goed had getroffen, omdat ze als ean van de laatsten had gereden en zo de tijd wist die ze moest verbeteren om de eerste gou den schaatsplak voor Nederland te kunnen veroveren. „Toen ik door de luidspreker hoorde dat ik na 400 me ter maar een seconde achter lag op de Russische Titova, schaatste ik snel ler dan ooit. Maar ik moest wel, want wat zou prinses Beatrix anders heb ben gezegd?". Carry had zaterdag na het winnen van de zilveren medaille op de 1500 meter geluncht met prinses Beatrix en prins Claus, die dit afgelopen weekeinde een bliksembezoek heb ben gebracht aan Grenoble. „Toen ik prinses Beatrix zaterdag vertelde dat de 1000 meter mijn beste nummer was, gaf ze me speciaal instructie om het goud voor Nederland te winnen" vertelde een stralende Carry. „Ik ben dolgelukkig dat ik geslaagd ben in mijn opzet. Toen ik zo net met de prinses sprak, heeft ze me een dikke gelukwenskus gegeven". Tweehonderd juichende Neder landse supporters, de meesten met 'n oranje sjaal om, toeterden en schreeuwden uit alle macht toen ry„„ fmish Poseerde en de klok op 1.32.6 een nieuw Olympiscl- record stopte. Carry Geyssen had met deze prestatie Nederland na öjoukje Dijkstra opnieuw goud be zorgd. Het was voor Carry de rit van haar leven, die zij nimmer meer zal vergeten. Het was ook geweldig. beste afstand, en dat heb ik laten zien. Nee, het was niet omdat ik me kwaad heb gemaakt over het niet mogen uitkomen op de 3000 meter, dat ik zo goed heb gereden. Het ging gewoon lekker." Heel Nederland heeft meegeleefd met de gouden triomf van Carry Geysen, die zondag een gelukstele gram ontving van burgemeester Samkalden van Amsterdam. Het dienstbetoon van de Nederlandse spoorwegen is gisteren zelfs zover gegaan dat op de stations de geluids installaties werden gebruikt om de triomf van Carry bekend te maken. In Utrecht, waar het nogal vol was op de perrons, ging bij die mede deling een spontaan gejuich op. Ook in huize Geyssen in Amster dam heerste grote vreugde. Buurt genoten liepen af en aan om de ou ders van Carry geluk te wensen. De telefoon stond roodgloeiend, na de triomf, die vader Geyssen wel een beetje had verwacht. „Ze toonde een enorme vechtlust, en daar ben ik bijzonder trots op", vertelde vader Geyssen. „Ais laatste moest ik het dan maar doen, was haar gedachte na het falen van Stien Kaiser en Elly van der Brom op de 1000 meter. Het is mijn STIEN KAISER, die teleurstelde in Grenoble met haar bronzen medaille van de 1500 meter. (Van onze sportcorrespondent) GEEL „Ik heb geen spatje zenu wen gehad", zei Henk Scholte vol daan, na zijn partij tegen de Span jaard José Galvez. De Brabander was het middelpunt van een opgetogen schare supporters, die zich verdrong om hem geluk te wensen met de Europese titel. Die «verwinning op Galvez was zaterdagavond al voldoen de om de nu 35-jarige Scholte aan zijn zesde Europese kampioenschap te helpen, AUeen John van den Bran den kon hem toen nog in punten evenaren, maar het verschil in gemid delde was al zo groot, dat er zelfs geen theoretische kans meer voor de Belg bestond. Scholte werd dus de troonopvolger van Hans Vultink, die een jaar geleden tijdens een sensatio nele finale in Den Bosch de Franse geweldenaar Jean Marty de kroon had ontrukt. Scholte was terecht tevreden. Nu al, toen hij nog niet wist, dat hij ten slotte door een benauwde zege op van den Branden in de slotpartij (400 397) ongeslagen de titel zou krijgen met het bijzonder fraaie gemiddelde van 75.67. Na een onderbreking van drie jaar was de Brabander terug op de plaats aan de top, die hij in de opzienbarende februarimaand van '65 had opgeëist. Toen verraste Scholte met drie Europese titels het libre het 71/2 en het 47/2 in vier weken tijd de internationale biljartwereld. Daarna ging het bergafwaarts met de donkerharige ex-Eindhovenaar, die zelfs internationaal enkele malen door de doorstotende Vultink van titels werd afgehouden. Misschien is de nieuwe titel wel de belangrijkste, die Scholte in zijn bil- jartloopbaan tot nu toe heeft behaald. Na de titelverdediger Jean Marty is alleen hij zeker van een vliegretour naar Buenos Aires, waar half juni om de wereldtitel in het 47/2 wordt gestreden. „Dat is net een stukje van de wereld, waar ik nog niet ben ge weest", aldus de overgelukkige Schol te, die zijn triomf, in de piste, in te genstelling tot vroeger, beheerst had begroet. Die partij tegen Galvez zaterdag avond was voor Scholte de sleutel tot de titel. Na zijn onbedreigde zege op Vervest (400213 in vier beurten) en de nieuwe in de nastoot bevochten remise van Galvez tegen Stenzei nu kwam de Spanjaard gelijk met een reeks van 84 in de nabeurt kon Scholte eigenlijk weinig meer gebeu ren. Voordat Scholte tegen Galvez in het strijdperk trad, was namelijk ook Vultink, mede door een aanvechtbare arbitrale beslissing, door van den Branden definitief uitgeschakeld. Winnen van Galvez was dus het pa rool voor Scholte, die van deze gele genheid gebruik maakte om naast het veilig stellen van zijn titel ook nog even wraak te nemen voor zijn neder laag tegen de Spanjaard hij het laatste wereldkampioenschap 47/1 in Mar seille, waardoor Marty de wereld kroon kon pakken. Dat lukte in een grandioze partij. Bijzonder teleurstellend verliep het toernooi voor Hans Vultink, die na de door Galvez tegen hem vrijdagavond bevochten remise niet meer zijn oude vorm bereikte. Door de gebeurtenis sen in de partij tegen Van den Bran den, waarin Vultink in een overigens toch al vrij hopeloze positie werd af geteld, omdat hij bij een discussie over het al dan niet vastliggen van de twee witte ballen, een poging gedaan zou hebben om de ballen los te trek ken. Vultink ontkende dit. Maar het hielp niet. In een dergelijk geval wordt in het internationale reglement namelijk niet voorzien, zodat bonds voorzitter van Engelen terug moest grijpen op een ander artikel, volgens hetwelk de arbiter in onvoorziene ge vallen autonoom is. Vultink had de finitief verloren. Het heeft in de nacht van zaterdag op zondag veel moeite gekost om de Aaltenaar er van te weerhouden Geel de rug toe te keren. Hem werd er op gewezen, dat hem dan mogelijk van Nederlandse zijde een schorsing bo ven het hoofd hing. Tenslotte zwicht te Vultink voor alle argumenten zo dat hij zondag toch voor de laatste ronde in de biljartzaal verscheen. Met moeite won Vultink tenslotte nog van Vervest, de Aaltenaar begon met drie poedels en eindigde tenslotte met een gemiddelde van 57.24. Vrij dagavond nog, toen hij zich na de re mise tegen Galvez uitgeschakeld acht te, had Vultink gedroomd om in Geel de grens van de 100 te bereiken PEGGY FLEMING: ongenaakbaar. (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE De muziek uit de batterij luidsprekers in het ijsstadion, klonk rauw en als kwam ze uit een echo-kelder. Maar het immense sta dion werd steeds voller en de muziek klonk gedempter. En toen de grote kanonnen voor het goud, zilver en brons voor het kunstrijden dames in actie kwamen waren de elfduizend plaatsen in het, warme stadion welk een verschil met de koude kiUe banen in Nederland nagenoeg be zet. De Fransen gesteld op gratie, charme en elegance wensten dit evenement, ook al had het met ijs te maken, niet te missen. En het was een evenement. Niet alleen omdat Peggy Fleming Olympisch kampioene werd, want dat stond na de verplichte figuren al vast, maar wel door haar bijna feil loze kür, die werd gehonoreerd met negen maal 5.9 voor de inhoud en zesmaal een zelfde hoge waardering voor de uitvoering. Aan de zorgvuldig opgebouwde vloeiende kür kon niemand tippen. Ook niet de Europese kampioene Hana Maskova die grandioos reed en van de vijfde plaats na de verplichte figuren opklom naar het brons. Evenmin de Oostduitse Gabriële Sey- fert, die haar tweede plaats behield. Eindstand: 1. Peggy Fleming (VS) plaatscijfer 9, aantal punten 1.970,5; 2. Gabriële Seyfert (O. Did) 18 1.882,3: 3. Hana Maskova (Tsj. SI.) 311.828,8; 4. Albertine Noyes (VS) 401.797,3; 5. Beatrix Schuba (Oos tenrijk) 51—1.773,2. MAANDAG 12 FEBRUARI Nederland 1 12.30-13.30 Reportage 300 meter schaatsenrijden dames. 18.00-18.40 Samenvatting reportages 3000 meter dames en reuzenslalom heren. 18.40-18.50 Nederlands programma 20.20-20.35 Filmoverzicht (kleur). (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE Nog drie landen zijn ongeslagen in het Olympisch ijs- hockeytoernool in Grenoble. Rusland, Tsjecho-Slowakije en Zweden behaal den zes punten uit drie wedstrijden. Rusland heeft het beste doeigemid- delde en gaat aan de leiding in poule A. Tsjecho-Slowakije bleef dank zij een moeizame 43 overwinning op het sterke Finland kanshebber. De Finnen, die eerder in dit toernooi de Canadezen verrassend versloegen, zorgden zaterdagmiddag bijna op nieuw voor een stunt. Twee treffers van de Tsjech Nedomansky waren tenslotte doorslaggevend. Zweden bleef bij de kanshebbers door in een matige wedstrijd de Oost duitsers met 52 te verslaan. Oost- Duitsland, dat zijn eerste wedstrijd nog moet winnen, had niet de kracht om het Zweden erg moeilijk te ma ken. Het ontbrak de Oostduitsers, die wel voor goede doorbraken zorgden, aan een afwerker. In dezelfde poule bleef Canada met krappe cijfers (3-2) baas over Amerika. 1 Henk Scholte 2 John van den Branden 3 Hans Vultink 4 José Galvez 5 Jean Galmiche 6 Jos Vervest 7 Dieter Müller 8 Franz Stenzei joles, beurten, h.s. en alg. gem.) 14 2800 37 328 75.67 10 2434 61 230 39.90 9 2347 41 400 57.24 8 2371 47 307 50.44 6 2017 67 179 30.10 4 1553 68 217 22.83 4 1606 77 120 20.85 2 1381 70 145 19.72 Eur°Pees. kampioen Henk Scholte (links) en Hans Vultmk de man die in Geel werd onttroond.

de Stem | 1968 | | pagina 5