no-50 v JAMIN Indrukwekkende prestatie van Carry Geyssen BEDRIJFS AUTO'S Weer bommen op Hanoi Ritje in gestolen auto eindigt in trieste ramp FORD TRANSIT Voorlopig «een nieuwe onferentie van Genève Vorstelijke kus voor olympische kampioene Rijkswegenplan 1968 deze week openbaar Patrouillevlucht boven verwoeste stad Nafeest zeven maal over de kop Alles over op Ford RAI stand keus uit... meer dan 4000 standaarduitvoeringen Prijzen vanaf f5975,- cocktail Verwachting in Moskou: Succes Hasjiesj gevonden in Bergen op Zoom CITADEL BOMMEN CIJFERS Zuid-Korea verlengt de dienstplicht 10 TIM 18 FEBRUARI Droog DAGBLAD VOOR ZEELAND Rusk vergroot verwarring rond vredesvoorstel Politie houdt opruiming in Brabantse onderwereld (ADVERTENTIE) (Van onze verslaggevers) BERGEN OP ZOOM-HALSTEREN. De carnavalspret van de 21-jarige Tilburgenaar R. V. en de 23-jarige A. O. uit Breda is tragisch geëindigd in een zevenvoudige koprol met een gestolen auto. De vermoedelijk onder in vloed verkerende bestuurder uit Tilburg werd slechts licht gewond, maar de Bredanaar overleed na twaalf uur in het ziekenhuis van Bergen op Zoom aan zijn verwondingen. In de nacht van zaterdag op zon dag na een Bergse carnavals avond stalen de jongelui de auto van de Bergenaar M. L. op het Beurs plein te Bergen op Zoom; tien minu ten later eindigde hun joy-ritje tegen een vluchtheuvel bij de kruising van de Halsterseweg, de Tholenseweg en de Steenbergseweg. Op de rondweg te Wouw is een auto, bestuurd door de 19-jarige P. van L. uit Roosendaal, uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Hijzelf liep een hersenschudding op. Zijn medepassagiere, de 25-jarige le rares M. R. Kickaart uit Roosendaal, overleed in het Charitasziekenhuis van Roosendaal aan haar verwon dingen. H. Nijkamp (56), chef van de KRO- sehoolradio en -tv, is bij een foutieve inhaalmanoeuvre in de berm terecht gekomen met zijn auto en over de kop geslagen. In het Baarnse zieken huis overleed hij enige uren later aan de verwondingen. De twintigjarige G. de Wind uit Boerakker kwam in de nacht van zaterdag op zondag om het leven toen zijn 25-jarige broer bij een bocht met de auto rechtdoor reed en tegen een boom botste. De bestuurder kwam er met lichte verwondingen af. (ADVERTENTIE) morgen voordeel 250 gram van 99 voor 85 niet duur wel heerlijk DUIKERS hebben gisteren op de bo dem van de Noordzee het scheeps wrak gevonden van de UK-91. Dit was eerder door de marine gelo kaliseerd. Vanaf de UK 1, 81 en 87 zullen verdere duikpogingen worden gedaan om naar de stoffelijke over schotten van de bemanning van de UK-91 te zoeken. (Van onze redactie buitenland) KHE SANH/SAIGON/WASHINGTON. - Terwijl de mariniers in het belegerde Khe Sanh onder grote span ning zich nog wat dieper ingroeven in afwachting van de grote aanval, vergrootte de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Rusk de onduidelijkheid rond de vredesvoorstellen. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/WASHINGTON Het >ezoek van de secretaris-generaal van Ie Verenigde Naties, Oe Thant, aan Moskou vorm,t het hooggepunt van zen week drukke diplomatieke ac- iviteiten in de Russische hoofdstad. Waarnemers vragen zich af, of er misschien een verandering te ver wachten is in het Russische stand punt over Vietnam, hoewel de kans daarop klein is. Oe Thant, die giste ren in Moskou arriveerde, zal in ieder geval over dit onderwerp met de Sovjetleiders spreken. In diplomatieke kringen overheerst de mening, dat Engeland en Rusland, de beide voorzitters van de Con ferentie van Genève van 1954, nog niet zover zijn, dat ze een nieuwe conferentie bijeen zullen roepen. En geland heeft al diverse malen open lijk aangedrongen op een nieuwe vergadering, maar Rusland heeft tot nu toe nooit toegestemd. Ook Enge land schijnt er in dit stadium, waarin de strijd feller is dan ooit, weinig heil in te zien een nieuwe conferen tie bijeen te roepen, waarvan rede lijkerwijs geen resultaten te ver wachten zijn. In Moskou overheerst de indruk, na diverse gesprekken die premier Kosygin en minister Gro- myko deze week met Noord-Vietnam en de Vietcong gevoerd hebben, dat deze partijen op dit moment geen onderhandelingen willen. Rusland heeft vrijdag zijn steun aan Hanoi en de Vietcong opnieuw uitgesproken. In Washington is het bezoek van de Engelse premier Wilson, ondanks de teleurstellingen, die hij voor pre sident Johnson meebracht het an nuleren van een order voor 50 F 111 vliegtuigen en het terugtrekken van de Britse troepen uit het Midden- Oosten een groot succes gewor den. De reden hiervoor is, naar zegs lieden verklaarden, dat de Engelse premier zich achter de San Antonio- formule van Johnson heeft gesteld. Deze formule bevat de bekende voorwaarden, waarop Amerika be reid is de bombardementen op het noorden stop te zetten. Amerikaanse politici vinden dit een „moedige" houding van Wilson, op wie vanuit zijn eigen Labourpartij sterke druk wordt uitgeoefend om zich los te maken van de Amerikaanse Vietnam- politiek. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De ge meentepolitie van Bergen op Zoom heeft zaterdagmorgen de 20-jarige R. W. uit Enschede gearresteerd. De man bleek bij zijn aanhouding in het bezit te zijn van een kleine hoeveel heid hasjiesj, die hij voor 700 Belgi sche franken had gekocht in Ant werpen. In de nacht van vrijdag op zater dag hield hij samen met een aantal jongens en meisjes van 15 tot 20 jaar in een leegstaande woning aan de Balsebaan te Bergen op Zoom een fuifje. Enkelen van de jongelieden hebben daar hasjiesj gerookt. Bij zyn arrestatie bleek dat R. W. al meermalen in Antwerpen hasjiesj had gekocht. Hij zal nu aan de offi cier van justitie worden voorgeleid. Op een bijeenkomst van leraren in Atlantic City zei hij dat het diploma tieke onderzoek naar de ernst van de Noordvietnamese voorstellen was be ëindigd op het moment waarop de Vietcong het offensief begon. Dit is in tegenspraak met eerdere verkla ringen van Amerikaanse topfunctio narissen. Wel zei Rusk dat Amerika bereid was de zogenaamde San Anto- nio-voorstellen te handhaven, on danks de militaire ontwikkeling die volgens de jongste cijfers nu bijna duizend Amerikaanse levens heeft geëist. Een in Hongkong verschijnende krant meldde gisteren dat China bij de Noordvietnamese grens troepen er vliegtuigen heeft samengetrokken. Ir de Chinese grensstad Nanning zouder grote aantallen gewonde Noordviet namese soldaten worden binnenge bracht. In Khe Sanh is het zondag betrek kelijk rustig geweest. Het vliegveld dat bij de basis, bezet door vijfdui zend Amerikaanse mariniers en bele gerd door 20.000 Noordvietnamezen behoort is weer bruikbaar gemaakt Een door de Noordvietnamezen neer geschoten tankvliegtuig maakte de baan zaterdag uren onbruikbaar waardoor de aanvoer stagneerde Twee inzittenden van het vliegtuig kwamen om het leven. De Vietcong bezette zaterdag tij delijk de stad Bac Lieu (het vroegere Vinh Loi) in de Mekong-delta. Bij de gevechten met Zuidvietnamese troe pen werden 1000 huizen in brand ge schoten. In de omgeving van Saigon werden meer dan 100 Vietcong-soldaten ge dood die behoorden tot een eenheid die zaterdag een aanval op een muni tieopslagplaats uitvoerde. Twee bun kers met munitie vlogen in de lucht. Een andere aanval was gericht tegen het vliegveld Bien Hoa, 25 kilometer ten noorden van de hoofdstad. Daar werden verscheidene vliegtuigen door raketten beschadigd. In en om de oude keizerstad Hoe-e wordt nog steeds gevochten. Eenhe den van de Amerikaanse eerste lucht- cavalerie omcirkelen de stad terwijl mariniers en Zuidvietnamese para chutisten in de stad hun zuiverings operaties voortzetten. Op de citadel, eens de trotse residentie der Vietna mese keizers, thans geheel verwoest, wappert nog steeds de Vietcong-vlag, Van Amerikaanse zijde in Saigon is meegedeeld dat zaterdag een „be langrijke" luchtaanval is uitgevoerd op het vliegveld Phoec Yen ten noordwesten van de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi waar vorige week voor de eerste maal bommenwerpers van Russische makelij waren waar genomen. Andere luchtaanvallen wa ren gericht tegen batterijen lucht doelraketten en -geschut, wegen en de Noordvietnamese artillerie ten noorden van de zeventiende breedte graad. Uit de buitenwijken van Saigon zijn sinds het begin van het algemene of- sensief van de Vietcong 256.567 vluch telingen de stad binnengestroomd. Deze worden in acht centra opgevan gen. Het grootste deel daarvan komt uit Cholon, de wijk waar fel gevoch ten is. De Zuidvietnamese regering heeft zondag besloten oud-strijders tot de leeftijd van 33 jaar op te roepen. Ook is besloten de burgerbevolking bij een nieuwe aanval van de Vietcong van wapens te voorzien, die straat voor straat zullen worden uitgedeeld. Ambtenaren tot 45 jaar krijgen bo vendien een korte opleiding voor het zelf verdedigen van hun betrokken regeringsgebouwen. Van Amerikaanse zijde werd zon dag meegedeeld dat de Vietcong en de Noordvietnamezen van 29 janu ari tot 10 februari 30.795 man aan do den hebben verloren, 6000 werden gevangen genomen. Er sneuvelden 973 Amerikaanse en 2199 Zuidvietna mese soldaten, 4874 Amerikaanse en 7717 Zuidvietnamese militairen wer den gewond. Na haar geweldige overwinning op de duizend meter wordt Carry Geijs- sen hartelijk gekust door prinses Beatrix, prins Claus kijkt lachend toe. Stien Kaiser (zelf een bronzen) medaille) feliciteert de Olympische kampioene uit Amsterdam-Oost. (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE Carry Geyssen was gisteravond het stralende mid delpunt van een grandioze huldi ging. in het monumentale sportpa leis van Grenoble. De 21-jarige Am sterdamse secretaresse beleefde de mooiste dag van haar leven. Zij be zorgde Nederland voor het eerst in de geschiedenis goud bij het hard rijden op de schaats op de Olym pische Winterspelen. Nadat zij zaterdag haar enorme vechtlust had getoond op de 1500 meter, op welk nummer zij de zil veren plak veroverde, bracht zij gisteren de herinneringen terug aan de gouden dagen van Sjoukje Dijk stra. Op de 1000 meter bleek zij de snelste. Huilend van geluk kon zij na haar magnifieke race in de ar men van trainer Piet Zwanenburg vallen. Een ovatie van het Neder landse legioen, aangevoerd door prinses Beatrix en prins Claus, viel haar ten deel. De koninklijke gas ten brachten een bliksembezoek aan Grenoble en gebruikten zater dag de lunch met de Nederlandse damesploeg. Naast deze geweldige prestatie van Carry Geyssen was er ook te leurstelling te verwerken. Stien Kaiser, de grootste troef, die zich zelf vooraf zeker één gouden plak had toebedacht, faalde volkomen. De Delftse wereldkampioene was uit vorm en reikte niet verder dan een derde plaats op de 1500 meter, die verrassend werd gewrI^ door de Finse Kaja Mustonen. Stien Kaiser heeft tot nu toe de in naar gestelde hoge verwachtingen niet kunnen inlossen. Mogelijk dat zij vandaag op haar sterkste nummer de 3000 meter nog voor een krachttoer kan zorgen. Toch was de vreugde om het goud, zilver en brons voor Ne derland groot. De meeste hulde was uiteraard voor Carry Geyssen, die van alle kanten gelukwensen ont ving. Zij ontving gelukstelegrammen van de voorzitter van de NSF, jhr. mr. A. Feith, van burgemeester Samkalden van Amsterdam en van de in Grenoble aanwezige minister Marga Klompé. Blonde Carry Geijssen, zelf zo juist met goud omhangen, applau- rivale. disseert voor haar „zilveren" (ADVERTENTIE) VOOR LICHTGEWICHT EN TONNENLAST (Van onze redactie buitenland) TOKIO Zuid-Korea heeft de duur van de militaire dienstplicht uitgebreid van 30 tot 36 maanden, zo heeft het ministerie van defensie be kendgemaakt. De maatregel maakt deel uit van een algemene versterking van het le ger in verband met de toegenomen spanning tussen Noord- en Zuid-Ko rea. Het Zuidkoreaanse leger, dat een van de sterkste ter wereld is, telt 600.000 man. Een opinie-onderzoek heeft uitge wezen dat meer dan de helft van de Amerikaanse bevolking tegenstander is van een oorlog tegen Noord-Korea. dagelijks geopend van 10-17 uur en 19-22 uur zater- en zondagen 10-17 uur. toegang f 3.. speciaal Trein-Toegangsbiljet met 3x reducti* verkrijgbaar op 140 N.S.-statinne Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Droog, ondanks veel bewolking, afgewisseld door opklaringen. Matige oostelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Zon onder 17.45 uur, op 8.01 uur. Maan op 15.12 uur, onder 7.11 u. wegeninformatiedienst K.N.A.C. /A.N.W.B.: 070 - 81 43 91. Wegen- informatiedienst Belgie. 0932 - ?«,„®55; rijdend in België 13 38 55, Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat I, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steensfraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893), 108e JAARGANGNo. 25735 Uitgave: N.V. Uiig. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker RedactieraadJ M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. BureauBreda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland n§Wal t fewt MAANDAG 12 FEBRUARI 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (exel. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. DODENCIJFER V.S. NADERT DE DUIZEND MY THO (Zuid Vietnam) De dreigende loop van een machine geweer, geïnstalleerd in een helli- copter, boven de door gevechten zwaar verwoeste stad. (Van onze correspondent) DEN BOSCH. De Bossche poli tie heeft een grote „opruiming" ge houden in de Brabantse onderwereld. In totaal werden twaalf arrestaties verricht. De belangrijkste arrestatie betrof de vermoedelijke daders van de overval op de Sligro-grossierderij in Den Bosch, die op 1 februari plaats had. De 39-jarige M. E. V. heeft een volledige bekentenis afgelegd. De 35- jarige L. van O., eveneens uit Den Bosch, blijft echter ontkennen, on danks het feit dat juist in zijn woning het grootste gedeelte van de buit is teruggevonden. De politie kwam de beide daders op het spoor dank zij talrijke tips en dank zij het goede signalement, dat de neergeslagen be drijfsleider, de heer J. v. d. Ven, had kunnen geven. De mannen worden vandaag aan de officier van justitie voorgeleid. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Op 16 februari zal het ontwerp rijkswegenplan 1968 openbaar worden. Het is al aan ge deputeerden van verschillende pro vincies toegezonden. Minister van Verkeer en Waterstaat Bakker deel de dit zaterdag mee in de rede die hij hield bij de opening van de RAI- bedrijfsautomobielententoonstelling in Amsterdam.

de Stem | 1968 | | pagina 1