W. Met ingang van nieuwe schooljaar KATHOLIEKE SCHOLEN IN GOES GAAN GEMEENSCHAP VORMEN Eerste paal voor w.w.-woningen in Dauwendaele Moderne keukens Zeeuwse groentetelers hielden jaarvergadering Even uitblazen mevrouw ETENSTIJD IN DE KERK Twee meisjes gewond Nieuw procédé ondersteuning autosnelweg bedienend personeel Jeugd-Vakantie-Vreugd zoekt nieuw home rpapier voor uw '—pen )ag en nacht Iservicedienst Ikpe Iet Lburg MAANDAG Meei nieuws uitj stad en streek op pag. 3-5 Bakkerswedstrijden Geef hun een I 1 bloemetje1 Chauffeur doorgereden Bossche componist krijgt opdracht MAMMOET DOUBLEREN OELTAlVlARINA Schooljeugd genoot van concert door violiste Vera Beths LOUWERSE DE PRIESTER N.V. Honderd gulden boete voor onvoorzichtigheid Grotere bedrijven Noord-V ietnam laat zwaard en olijftak zien Politiek gezicht Slordige stad TV-uitzending verplicht! Patiënt van ijltransport overleden Waddenzee geschikt voor nemen van proef met zeeforel (ADVERTENTIE) heiligheid in uw huis 3p al uw gasapparaten H. v. HOEFLAKEN N.V. \xel - Tel. 01155 - 625 kïlburg - Tel. 01180 - 2883 tsASBLAS BÉ SfÉM VAN ZATffiBAS 10 FEBRUARI 1968 Daluwé 15 uur Schieting fentraal 15 uur Schieting ïur Biljartprijskamp ndbouw Seriekaarting iParljs: Palingkaarting 14.30 en 20 uur liefs uit Moskou 14 jaar 19 en 21 uur I geschoten Matt Helm 14 Jaar Het eiland der worgers 14 jaari /gen Ibra 15 en 20 uur [geschoten Matt Helm 14 jaai spen nen: Als onder vandaag. ƒ5 en 20 uur Storm over FiremJ |l4.30 uur De Vogelhandelaar jut hpen: Als onder vandaag. ■L3.30 tot 20 uur doorlopend. Ine 15 en 20 uur^ (temde feeks 14 jaar Huis 17.30 en 20 uur fcchuwingsschot 18 jaar 14.15, 17 en 20 uur o 18 jaar >ol 20 uur sprijs 18 jaar 15, 18.30 en 20 uur eg naar het westen 14 jaar >pen: Als onder vandaag. Opera 14 uur Paganini Trionfi 15 en 20 uur ankel evenwicht tlaas apen: Als onder vandaag. lburg ïwburg 20 uur se Comedie met „Zien in het ;r" 20 uur Vroeg rijp 18 jaar ibeurs 20.15 uur g voor Alliance Frangaise d 20 uur Goal a.l. duke eentehuis 15 uur Raadsvergaderty !heid burgemeester) 5tjzen rie J. 34 (Grenulaan 34): sitie werken Fernand Vereist :oopgebouw 20 uur grote komieken a.l. 5er arend skerke eentehuis 19.30 uur isvergadering enburg uur Rode-Kruisfilm ;renhoek ieentehuis 20 uur Raadsvergaderiti herpen icopen: Als onder vandaag. 5 20 uur Storm over Firence verpse Kameropera 20.30 uur Traviata HOUT copen: Als onder vandaag. ivang 20 uur *ge nlinc 15 en 20 uur getemde feeks 14 jaar irt Huis 20 uur irschuwingsschot 18 jaar ïm 20 uur igo 18 jaar itool 20 uur losprijs 18 jaar la 20 uur weg naar het westen 14 jaar Isschouwburg 20 uur Paganini ;copen: Als onder vandaag. 20 uur In wankel evenwicni iklaas icopen: Als onder vandaag. soep dam! voor het hsh var aller Ben BEREID ME AAM DE DALTORS OVER TE eeveu! (Van een onzer verslaggeefsters) GOES In een vergadering van de tentoonstellingscommissie Provin ciale Zeeuwse Bakkerswedstrijden is besloten de 2-jaarlijkse tentoonstel ling op 23 en 24 oktober in Goes te houden. Evenals in 1966 zullen vakwedstrij den, verdeeld in een groot aantal klassen, worden gehouden. Er zal een expositie worden ingericht van mo derne bakkerij-apparatuur en -ge reedschappen en grondstoffen. Bijzondere aandacht zal ook worden besteed aan het vakonderwijs en de j eugdvakwedstrij den. Voals een huisvrouw, die de over vloedige maaltijd vlak na het koffiedrinken afschaft en op een ver spreid aantal uren haar keuken open stelt voor een warme hap, zo heeft onze moeder de kerk de zaterdag avonddienst ingevoerd. Haar uitzwer mende, in velerlei activiteiten ver strikte, veeleisende kinderen kunnen thans de onontbeerlijke maaltijd naar eigen goeddunken in het levensritme inpassen. Of het verruimde dienstrooster lou ter uit edelmoedigheid en dienstbaar heid werd geboren, valt te betwijfe len. Bij de huisvrouw althans speelt lijfsbehoud mee. Huisgenoten die no de onder het juk van de pollepel doorgaan, schuiven knorrig aan ta fel. Uit een dergelijke gemoedsstem ming ontspruit nimmer een spon taan: „Ha, wat ruikt het hier lekker", zomin als goedkeurende blikken of genotvol gesmak. De bereidster van de gerechten ervaart meer waarde ring van montere eters, die zich in hun eigenwaarde voelen gestreeld door de aanpassing aan hun leefwijze. ^Is aI,e moeders overlegt onze moe der de kerk zo links en rechts met haar kinderen over dergelijke problemen, die ook de hare dienen te zijn. Is de dienstverlening van het huis voldoende? Komt ieder op deze manier aan zijn trekken? Fantastisch, juichen de vrijetijdsbesteders tussen de tennisles, een doe-het-zelf kar wei, de Vietnam-betoging, vergade ring van de carnavalsclub of een za lige lange uitslaapochtend in. Hele maal heerlijk, we krijgen nu pas de smaak te pakken van die maaltijden op uren, die óns goed uitkomen. En zij dartelen verder. Maar er blijft toch wel eens een bordje soep staan of een schaaltje pudding onaangeroerd. Komt elk kind heus wel altijd een hartverster king halen, klinkt het bezorgd. Moe ten de mogelijkheden misschien nog ruimer gesteld worden Nou nee, de kinderen willen het die goeie moe der, die hun al zo terwille was, niet al te moeilijk maken. „De buren zijn er ook nog", vinden ze. „Wanneer de tijden thuis ons niet zo goed schik ken, gaan wij eenvoudig naar de pa- rocliieburen of nóg een buisje verder desnoods". Dal hadden ze niet moeten zeggen. Het kost moeder toch al zo veel moeite de touwtjes aan elkaar te kno- kaat staan dat het eigen kroost elders de kwartjes neertelt voor een maal, dat zij thuis even verzorgd en even voedzaam opgediend kunnen krijgen. Dit denkbeeld is afschuw wekkend. Er is slechts één doeltref fend wapen tegen deze zorgeloze mentaliteit. Vele eetwillige kinderen ervaren dat in hun buurt alle keu kens wel vaak doch overal op nage noeg dezelfde tijden open gaan. En zij luisteren afgunstig naar verslagen over gebieden, waar de etensuren in onderling overleg worden gespreid, "at kan daar dan omdat de huishoud- economie van vele parochie-keukens legelqk gemeenschappelijk wordt ge- voerd. Pas daar zouden wij met ons groeiend, wat nadrukkelijk aange- weekt gevoel voor saamhorigheid ons helemaal beter thuis voelen, constateren de kinderen. En zij schuiven zwijgend aan tafel. COKS VAN EYSDEN ÜHlIlllllllllllliiiiiiiiiin,in,nummiii z Weet^ u al wie de man of vrouw E 1S' die u graag in aanmerking E 5 \°lf w,!)en laten komen voor een E s 'hentijn-bloemenhulde? s Uw antwoord verwachten wij E 2 voor aanstaande maandag op 5 5 ons kantoor. Naar aanleiding van uw inzendingen, kunnen wij be- Palen wie er op woensdag 14 fe- s bruari een Valentijn-bloemetje moeten krijgen. Richt uw brief- E r?.aU <°f brief) aan het dichtst- E 5 oijzijnde kantooi van ons blad E ™ct vermelding van de naam en E S ..a(ll'cs van uw favoriet en uw 5 eHnA Valentijndag zal dan, E ,°"s betreft, niet ongemerkt voorbijgaan. '"""""""""iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiïi (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de nieuwe Middelburgse wijk Dauwendaele, die deel uitmaakt van het plan Zuid, werd vrijdagmiddag de eerste paal geheid voor een complex van 78 woningwet woningen in opdracht van de Wo ningstichting Volksbelang Middel burg. Deze officiële daad werd verricht door de secretaris van deze stichting, de heer P. Meliefste. Tijdens een later in restaurant Nieuwe Doelen gehouden bijeenkomst wees de voorzitter van de woning stichting, de heer L. Kingmans erop, dat Dauwendaele een jaar geleden nog een vredig landbouwgebied was. Hij herinnerde eraan, dat de plan nen, die de stichting vorig jaar koes terde om hier een complex van 100 premiewoningen en een complex van 126 flatwoningen, eveneens in pre- miebouw, te verwezenlijken, thans reeds in verschillende stadia van uit voering zijn. Van het eerste complex zijn de bouwactiviteiten al duidelijk in Dau wendaele zichtbaar; met het tweede plan gaat het, aldus de heer King mans, naar de mening van het be stuur, minder vlot. Hij wees erop, dat vooral financi eel gezien de eerdergenoemde plan nen en die, waarmee vrijdagmiddag werd aangevangen, duidelijk verschil den. Voor de premiewoningen moest de vereniging zelf voor de geldmid delen zorgen; daarin is men overigens geslaagd, terwijl de financiering van de w.w.-woningen praktisch een rijks aangelegenheid is. De heer Kingmans had veel waar dering voor het werk van de heer Meliefste, die als secretaris van de stichting in feite uitvoering heeft ge geven aan de besluiten van het be stuur. Namens de stichting bood hij de heer Meliefste, die eind dit jaar zijn functie neerlegt, tenslotte een enve loppe met inhoud aan. Wethouder M Wattel, die belast is met de volks huisvesting, sprak de hoop uit, dat door deze woningbouw eindelijk ruimte zal kunnen worden gevonden voor een categorie Middelburgers, die hij steeds teleur had moeten stellen met de mededeling „drie jaar wach ten n.l. de jeugdige trouwlustigen. Namens de raad van commissaris sen sprak de heer G. Kein zijn er kentelijkheid uit voor de vele belan geloze arbeid die door de bestuursle den wordt verzet. De heer Chr. de Ruiter, voorzitter van de Algemene Woningbouwver eniging, voor wiens rekening even eens woningen in Dauwendaele wor den gebouwd, wees op de sterke evo lutie, die het werk van de woning bouwverenigingen in de loop der tijd heeft doorgemaakt. De heer Meliefste heit de eerste paal. (Van onze correspondent) HOOGERHEIDE Twee Woens- drechtse meisjes, de 20-jarige J. R. en de 17-jarige A. R., werden gis termiddag op de Antwerpsestraatweg nabij de Fianestraat door een perso- nenbusje geschept. J. R. brak haar arm en werd per ambulance naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom over gebracht. A. R. liep schaafwonden op en mocht naar huis terugkeren. De twee meisjes fietsten over het fietspad van de Antwerpsestraatweg in de richting Bergen op Zoom. Uit de Fianestraat kwam een personen- busje gereden, dat aan de meisjes geen voorrang verleende. De twee meisjes werden geschept en tegen het wegdek geslingerd. Beide meisjes werden gewond. De chauffeur van het busje hielp de meisjes weer op de been. Toen ze naar familie in de omgeving liepen om politie en am bulance te bellen, stapte de chauf feur in zijn auto en reed verder. Zijn identiteit had hij echter niet bekend gemaakt en de meisjes waren door de botsing zo versuft, dat ze vergeten hadd enhet autonummer te noteren. De rijkspolitie van Woensdrecht zou nu graag willen weten wie de be stuurder van het personenbusje is geweest. DEN HAAG (ANP) Minister Klompe (CRM) heeft een aantal Ne derlandse componisten opdrachten verleend. Het betreft onder meer een werk voor fanfare-orkest aan Jo van den Booren te 's-Hertogenbosch. De commissie, die de minister bij het verlenen van deze opdrachten van advies heeft gediend, bestond uit L. Toebosch (voorzitter), H. Kox en Ch. de Wolff (leden) en B. P. Wage- mans (secretaris). (Van een onzer redacteuren) GOES Het staat nagenoeg vast dat met ingang van het nieuwe schooljaar in Goes een katholieke scholengemeenschap tot stand zal komen naar het mo del dat in de Mammoetwet wordt omschreven. In deze. scholenge meenschap zullen de huidige katholieke h.b.s., het Sint-YVille- brordcollege, en de katholieke uloschool in Goes integreren, ter wijl er nauwe samenwerking tot stand zal worden gebracht met de r.-k. uloschool te Vlissingen. De Goese r.-k. uloschool zal te zij ner tijd verhuizen naar een nieuw gebouw dat tegen het bestaande, nog vrij nieuwe schoolgebouw van het Sint-Willebrordcollege, wordt aan gebouwd. Het bestuur van de scho lengemeenschap hoopt in staat te zijn om over niet al te lange tijd een officiële dépendance van de katho lieke scholengemeenschap in Vlissin gen te kunnen vestigen. Hiervoor is echter medewerking van het depar tement van Onderwijs vereist, dat. naar ons werd verzekerd, nogal terughoudend is met het verlenen van medewerking aan dépendance vestiging, hoofdzakelijk wegens de financiële consequenties. De vorming van de r.-k. scholen gemeenschap te Goes vloeit voort uit de Mammoetwet, die zoals 'bek kend nieuwe typen van onderwijs invoert. Volgens de nieuwe indeling wordt de h.b.s. gesplitst in een afde ling atheneum en een afdeling havo. De huidige ulo wordt omgezet in een mavo. Deze drie schooltypen te zamen vormen een scholengemeenschap. Het eerste jaar wordt op alle. drie de scholen een zelfde soort onderwijs gegeven. Men noemt dit eerste jaar het „brugjaar", In dat jaar kunnen leerlingen zichzelf determineren, zich waar maken, voor een bepaalde tak van middelbaar onderwijs. De katho lieke mavo (voormalige ulo) te Vlis singen. zal ook zo'n brugklas hebben, die aansluiting geeft op het onderwijs in de hogere klassen van havo of atheneum. De leerlingen die hiervoor kandidaat zijn zullen in dat geval verder onderwijs in Goes moeten volgen. Worden zij geschikter bevon den voor het mavo, dan blijven zij uiteraard in Vlissingen. Een van de bijzondere voordelen van het systeem is, dat de leerlingen een meer geprogrammeerd onderwijs wordt aangeboden. De verwachting is dan ook dat er minder gedoubleerd zal worden, omdat het mogelijk is om leerlingen desnoods bij herhaling, tussen havo, atheneum en mavo heen en weer te schuiven. De leerling be hoeft niet meer boven zijn capacitei ten te worden belast, terwijl ook het gevaar dat hij te veel talent aan te eenvoudig onderwijs verspilt, wordt bezworen. De inrichting van de scholenge meenschap houdt verder in, dat er tussen de leerlingen van de athene um- en havo-klassen pas aan het eind van het derde leerjaar een scheiding wordt gemaakt. Ook daar na blijft echter het overstappen van het ene schooltype naar het andere mogelijk, waarvoor een apart sys teem van bijscholing is ingevoerd De vorming van de scholengemeen schap in Goes heeft een concentratie van ongeveer zeshonderd leerlingen tengevolge. Uiteraard brengt de in voering van de nieuwe schooltypen allerlei organisatorische problemen met zich mee, waaronder dit; dat tegelijk met de schooltypen nieuwe stijl, het oude h.b.s.-programma moet worden afgewerkt, waarbij nog niet is uitgemaakt wat er moet ge beuren met de leerlingen die in een h.b.s. doubleren, en dan feitelijk wor den ingehaald door een klas die be hoort bij een ander onderwijssysteem dan zij tot dusverre kenden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Provinciale Waterstaat van Noord-Brabant zal een gedeelte van de nieuwe autosnelweg tussen Den Bosch en Geertruidenberg van een speciale, ononderbroken onder steuningslaag laten voorzien. Het grote voordeel hiervan is dat het vrijwel uitgesloten is dat er scheu ren in de betonplaten die het wegdek vormen ontstaan. Ook de voegen tus sen de platen zullen door weggebrui kers als minder hinderlijk worden ervaren en langer een aaneengesloten geheel blijven. Daarnaast zal het re genwater minder vat krijgen op de zandlaag, waardoor verzakkingen sterk worden tegengegaan. Deze moderne methode zal op het gedeelte tussen Vlijmen en Waalwijk over een afstand van ongeveer acht kilometer worden uitgevoerd. Volgens een woordvoerder van het aannemingsbedrijf NBM uit Zaandam die het werk uitvoerd, zijn de eerste ervaringen met dit procédé dat in het buitenland al veelvuldig is toegepast, „hoopgevend". Hij zei er een goede toekomst voor te zien. Het wordt, naar zijn mening, zelfs de vraag of de oudere stabilisatie-methoden, waarbij geen teer wordt gebruikt, niet geheel door het nieuwe procédé zal worden verdrongen. (ADVERTENTIE) vraagt v>^.r AUBERGE 't VEERHUIS enthousiast mannelijk en vrouwelijk. Sollicitaties gaarne aan de direktie van DELTA MARINA Kortgene, Zeeland. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Stichting •Jeugd-Vakantie-Vreugd in Middel burg heeft dringend behoefte aan een nieuw onderkomen omdat men in de Dunenburchsehool niet meer terecht kan. Dit gebouw is namelijk als kleu terschool in gebruik genomen. Uit het jaarverslag 1967 van deze stichting blijkt, dat men momenteel uitziet naar een geschikt terrein. Het bestuur hoopt dat men in het vinden daarvan, in samenwerking met het Middelburgs gemeentebestuur, zal slagen. Vorig jaar reeds moest door te ge ringe accommodatie worden overge gaan tot het kopen van een tent. Dit was mogelijk door o.m. een belang rijke gift van een groot warenhuis. Het bestuur merkt voorts op, dat wanneer men in het vinden van per manente huisvesting in Middelburg niet zou slagen, men zal trachten een intergemeentelijke samenwerking op het gebied van het jeugdvakantie- werk met Vlissingen te bewerkstelli gen. De stichting ziet voorts reikhalzend uit naar het verkrijgen van een vaste jaarlijkse subsidie van de overheid. (Van onze correspondent) MIDDELBURG In de concert en gehoorzaal concerteerde voor de middelbare scholieren de violiste Vera Beths, die aan de piano werd begeleid door Ton Hartsuiker. Vera Beths, leerlinge van violist Herman Krebbers, bracht een pro gramma dat de leerlingen wel aan sprak- Vera Beths, die op een Stradiva rius uit 1727 speelde begon haar op treden met een Allegro van Fiocco een virtuoos stuk, technisch vrij goed uitgevoerd. Een briljante uitvoering kreeg de Sonatine van Ton de Leeuw. Sterk ritmisch, melodieus en met een steeds wisselend aantal maat soorten, vraagt deze compositie naast concentratie ook een gedegen studie. Bijzonder goed was de vertolking van een Scherzo van Brahms. De Tzigane van Ravel werd het slot werk van dit schoolconcert, waarbij Vera Beths en haar begeleider Ton Hartsuiker zich geheel konden uifle- f Van onze correspondent) MIDDELBURG De Zeeuwse groentetelersorganisatie heeft haar groenteteeltdag gehouden. Nadat de groentetelers 's morgens enige zoge naamde glasbedrijven op Walcheren hadden bezocht, kwamen zij 's mid dags in de Middelburgse schouwburg bijeen, waar de voorzitter van de organisatie, de heer W. .Toziasse. zijn jaarrede uitsprak. Hierin memoreerde hij de reorga nisatie van de groentetelersorgani satie. Hij meende dat de nieuwe or ganisatievorm een flinke verbetering had gebracht. Terugkijkend op het. afgelopen jaar valt in de eerste plaats op dat er een grote hoeveel heid van verschillende produkten was, zo zei de heer Joziasse. Het ge volg hiervan was dat de prijzen voor vele produkten matig waren. Voor de komende jaren gaf de Z.G.O.- voorzitter de groentetelers de raad vooral kwaliteitsprodukten te telen. Bovendien zullen de telers moeten trachter door specialisering op en kele gewassen een voorsprong op hun collega's te nemen, aldus de heer Joziasse. Die specialisering leidt naar zijn mening niet in alle gevallen tot schaalvergroting, hoewel dit vaak een gevolg zal zijn. Na de jaarrede van de voorzitter sprak de heer G. Opstelten, verbon den aan de afdeling handelspolitiek van het Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen uit Den Haag, over E.E.G.-vraagstukken in de groente- ADVERTENTIE bezoekt onze showroom BredaCrogtdijk 58, Tel.(01600) - 237 44 Middelburg: Vlissingse Singel 16-18, Telefoon (011 80) - 50 55 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een boete van 100 gulden is de monteur A. P. uit 's-Herenhoek opgelegd, omdat door zijn onvoorzichtigheid brand ontstond waardoor een auto en een schuur in vlammen opgingen. P. stond gisteren, terecht voor de politerechter te Middelburg, mr. P. van Emped. De officier had eenzelfde boete geëist. Hij was in de schuur aan het lassen aan een auto. Daarbij be ging hij de onvoorzichtigheid om een portier van de auto open te laten staan. Vermoedelijk is de bekleding van de stoelen door overspringende vonken gaan branden. teelt. Hij toonde aan de hand van enige cijfers aan dat in de eerste tien jaar van het bestaan van de E.E.G. de uitvoer naar de handels partners belangrijk vergroot was. De heer G. Opstelten zei dat de land bouwpolitiek enerzijds voor de agra riërs een goed inkomen betekende, anderzijds de structuur van de agra. rische sector verbeteringen heeft en nog zal doen ondergaan. Hoewel de E.E.G. voor de groentetelers zeer ve le voordelen biedt meende de heer Opstelten dat een aantal vraagstuk, ken toch wel kritiek oproept. Zijn kritiek gold vooral het interventie stelsel. Hij meende dat het E.E.G.-stelsel er vooral op was gericht richting te ge ven aan de teelt, terwijl het Neder landse stelsel ten doel heeft het ge zond houden van de markt door het wegnemen van tijdelijke overschot ten. Voorts richtte zijn kritiek zich op het subsidiestelsel, dat naar zijn mening tot concurrentievervalsing leidt. Ir. J. Jakobs, rijkstuinbouwconsu- lent te Naaldwijk, die in zijn inlei ding daarna de nieuwste ontwikke lingen en vooruitzichten voor de groenteteelt belichtte, pleitte voor grotere bedrijven. Ook wees hij op het grote belang van de specialisatie. Ir. J. Jakobs betoogde dat een sa menwerking in kleine groepjes on ontbeerlijk is. Voorts was hij van mening dat men er in Nederland kwalitatief niet op vooruit was ge gaan, wel kwantitatief. Daarom pleit te hij voor meer kwaliteitsonderzoek en betere voorlichting. (VERVOLG VAN PAGINA I) Noord-Vietnam heeft donderdag de V.S. zowel het zwaard als de olijftak laten zien. Het vredesvoorstel was van de hand van minister van buitenlandse zaken Ngoeyen Doy Trinh, die ver klaarde dat Hanoi zich aan de con ferentietafel zal scharen „zo gauw Amerika bewezen heeft onvoor waardelijk alle bombardementen en andere oorlogshandelingen gericht te gen Noord-Vietnam" te hebben be ëindigd. Een aanwijzing dat er nog meer strijd te wachten staat werd daaren tegen gegeven door generaal Vo Ngoeyen Giap, de Noordvietnamese minister van defensie en de over winnaar van de slag tegen de Fran sen bij Dien Bien Phoe in 1954. Hij zei tijdens een receptie ter ge legenheid van de 20e verjaardag van het Noordkoreaanse leger „te zullen vechten tot we de uiteindelijke over winning hebben behaald". Het vredesvoorstel van Trinh waarin werd betoogd dat de Geneef- se bestandsovereenkomsten van 1954 als basis van de besprekingen kunnen worden aangewend werd gedaan tijdens een interview met de corres pondent van een Frans persbureau in Hanoi. In Dagblad „Da Stem" van 1 februari j.l. vond ik een verslag, d'at men als een duidelijke manifestatie van de z.g. tijdgeest zou kunnen aanmerken. Het betreft de algemene beschouwing van het onafhankelijke Bredase raads lid drs. Von Schmidt, die het o.m. be treurde, d'at in de raad „zo weinig merkbaar is van de politieke troebelen die zich landelijk voordoen". Menig raadslid kan dit hebben op gevat in die zin, dat het zonder poli tieke troebelen eigenlijk maar een dooie boel is in de raad; al zal hij (of zij) er weinig voor voelen, het nijvere en vreedzame burgerbestaan te verwis selen voor het meer riskante leven van de pur-sang politicus. Inderdaad was het tot dusver onbekend, of er ook radicalen in de Bredase KVP-fractie zaten. De meest klemmende vraag lijkt mij overigens, of deze onwetendheid nu wel zo algemeen wordt betreurd. Het zou nochtans, volgens de spreker „ver lammend werken op de politieke be wustwording van de Bredase gemeen schap". Een dergelijk geluid hebben we meer gehoord. Het suggereerde onveranderd een status van „politiek ontwikkelings gebied", telkens en overal waar da meest intensieve partij-propaganda ge faald bleek te hebben. En zulk electo raal mislukken placht men dan heel hoffelijk te verklaren uit de mindere „politieke mondigheid" van de kie zers. Zelfs voor zich onafhankelijk noe mende socialisten schijnt het een on verteerbare zaak, een stad op zowel redelijk vooruitstrevende als succes volle wijze bestuurd te zien, zonder dat haar burgers elkaar om de haverklap naar de politiek-bewuste kelen vlie gen. Maar politieke onrust op gemeente lijk niveau bleek zeer zelden bevor- delijk voor wat men noemt een gezon de evolutie. Breda. L. P. Toen mijn gezin enkele jaren gele den in Breda kwam wonen, is ons als natuurliefhebbers al direct de slordige en voor de stad armoedig aandoende toestand opgevallen. Door het wille keurig maar ergens buiten storten van afgedankte zaken. Niet alleen in de stad zelf maar ook in de fraaie omgeving van Breda vind je neergegooid vuilnis zoals oude ma trassen, vloerkleden, verroeste blikken e.d. Men is als niet-Brabander gauw geneigd dit toe te schrijven aan de bekende Brabantse gemoedelijkheid, waaronder je eigenlijk heel vaak en zacht uitgedrukt gemakzucht zou moe ten verstaan. In de stad waarvan wij kwamen, was het schoon, ook in de omgeving. Er werd dóór de politie streng gelet op het vuilnis storten. Degenen die de na tuur er toch mee bevuilden, werden in veel gevallen -dóór de politie achter haald, b.v. aan de hand van snippers papier waarop nog de naam was te lezen, en kregen een fikse boete. Propaganda voor een schone stad zal de Bredamaars er toe moeten bren gen de buitengewone service die de gemeentelijke vervoersdienst verleent door gratis het vuil te komen opha len, in te schakelen en actief mee te helpen deze mooie stad met zijn om geving letterlijk en figuurlijk schoon te houden. Breda v. M. Er zijn duizenden mensen zondag 21 januari j.l. naar Amsterdam gereisd voor de wedstrijd Ajax—Feijenoord, maar die hebben hun kaartjes niet meer. Alleen al voor die mensen zijn de N.T.S. en de K.N.V.B. en de beide clubs wel verplicht deze wedstrijd uit te zenden. Daarom hoop ik dat Ajax het protest wint dat zij aangetekend hebben tegen de datum 10 maart en dat alleen deze wedstrijd 21 februari wordt gespeeld en uitgezonden. Dongen. J. BORSTEN. GOES. In het Wilhelminagast- huis in Amsterdam is gisteren over leden de heer A. Constant uit Hein- kenszand. De man .werd eind vorige week met politiebegeleiding in de recordtijd van 87 minuten van het ziekenhuis in Goes naar Amsterdam gebracht. (Van onze correspondent) BREDA De waddenzee is uit stekend geschikt om een proef te nemen met het uitzetten van zee forel. De jonge zeeforellen, die in het kustgebied groeien als kool, kun nen dan na enkele jaren als een kostbare consumptievis grotendeels worden teruggevangen. Ook de sport vissers op zee en langs het wadden gebied hebben dan goede kansen deze sportvis terug te vangen. Deze actuele suggestie doet de vis. serijbioloog dr. C. Deelder van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek in het zojuist verschenen voorlich tingsblad van de Nederlandse Vis serij. Dr. Deelder geeft deze sugges tie als een besluit op een uitvoerige bespreking van buitenlandse uitzet- tingsproeven met zeeforel in Polen en Denemarken. Een dergelijk expe riment verdient extra aandacht, om dat onlangs door de Organisatie Ver betering Binnenvisserij (OVB) beslo. ten is 20.000 regenboog-forellen, die grotendeels uit Denemarken zullen worden geïmporteerd, bij wijze van hilogisch experiment in het Veer»e Meer uit te zetten.

de Stem | 1968 | | pagina 3