Japanse en Amerikaanse f ilmproduktie bekroond van de auto Het ontstaan 698.- Sport op tv. ZEBRA HAD GOED JAAR De Tweeling QUEEN ANN BANKSTEL Eén van die fraaie klassieke bankstellen, waarin alleen zo'n enorm uitgebreid èn voordelig assortiment heeft. VANREEUWIJK CINEMANIFESTA TIE TE UTRECHT BESLOTEN Motorrenners nu in eigen „stal Turnen PERISCOOP EEN Coventry City verkocht Martin DOMME POES BIJ ONS THUIS POPPENKUSSEN „Dat weet ik, maar ik wil niet weer, want mammie heeft gezegd nat je als mannequin altijd schone handen en schone nagels moet hebben!" „We worden geen mannequin als we groot zijn!" „Jawel, dat moet! Ik heb het al tegen een heleboel mensen gezegd!" Het hier afgebeelde fraai» heeft losse verende interieurkussens en is bekfeed met klassieke medaillon stoffen. Alleen VAN REEUWUK brengt het voor de zeer lage prijs van Eén voorbeeld uit onze zeer grote collectie moderne en klassieke interieurs, die VAN REEUWIJK tot onbetwist NEDERLANDS GROOTSTE WONINGINRICHTING maakten U bent welkom, elke werkdag van 9-6 uur, in onze 3000 meubelcol- lectles In Rotterdam of In onze filialen, 's Maandags gesloten. 22326. DEN HAAG (ANP) Jan Hu berts, eens als fabrieksrijder opge nomen in de renstal van Kreidler, nam tijdens de laatst gehouden T.T.- races het initiatief een Nederlands raeeteam op te richten. Op deze wijze wil hij geld bijeenbrengen waarmee motorrenners financieel en in technisch opzicht kunnen worden gesteund. Het idee sloeg in. Een commissie belast met voorbe reidingen kwam tot stand om de plan nen uit te werken en de moeilijk heden op te lossen. Het resultaat van vele besprekingen is nu dat de oprichting van het Motor Race Team Nederland (M.R.T.N.) een feit is. Het team zal bestaan uit de vol gende renners: Martin Mijwaarts en Paul Lodewijkx (beiden Jamathi 50 cc) Cees van Dongen (Honda 125 cc), Jan Huberts (Bultaco 250 cc), Jan Dekker (Kawasaki 350 cc) en Bert Oosterhuis (Norton 500 cc). Het is de bedoeling dat zij zullen starten in de races in Nederland en België. Voorts zal worden getracht uit te komen in andere Grand Prix- races, zoals die van Frankrijk, Oost- Duitsland en Italië. TILBURG - SPOORLAAN 340 - TEL.: 04250 - (Van onze sportredactie) BREDA In het N.T.S.-program ma, dat zondag 11 februari van 19.30 tot 20.35 uur op Nederland I wordt uitgezonden, zal o.m. aandacht worden besteed aan de voetbalwed strijd Feijenoord-ADO en PSV-Xer- xes-DHC, de zaalhandbalwedstrijd Sittardia-Niloc in de sporthal te Sit- tard, de internationale badminton kampioenschappen in de Duinwijck- hal te Haarlem, de Nederlandse kam pioenschappen cyclo-cross te Was senaar, de volleybalwedstrijd Brabo- Blokkeer, welke in het kader van de Europa Cup te Antwerpen wordt gespeeld en een filmoverzicht van de Olympische Winterspelen en het Ne derlandse programma te Grenoble. In het N.R.U.-programma „Langs de lijn" zullen zondag van 14.30 tot 17 uur op Hilversum I en van 18.05 tot 18.30 uur op Hilversum 2 de vol gende sportgebeurtenissen via de ra dio worden verslagen: Feijenoord- ADO, PSV-Xerxes-DHC en Vitesse- Cambuur, de Olympische winterspe len, het badmintonkampioenschap, de volleybalwedstrijd Brabo-Blokkeer, de Europese biljartkampioenschap pen 47-2 in Geel, paardenkoersen, de micro-korfbalwedstrijd Ons Eiber nest-Westerkwartier, het nationale kampioenschap cyclo-cross, de mo torcross Nederland-België in Gemert, de Nederlandse kampioenschappen turnen keurgroepen van verenigin gen in Terborg en de sportoverzich- ten. (Van onze turnmedewerker) GOES Vandaag, zaterdag, wordt door de Zeeuws-Brabantse Turnkring in het Slot Ostende te Goes de kring jaarvergadering gehouden. Op de a- genda staan o.a. de jaarverslagen van de secretaris, de kringtechni- sche commissie en de penningmees ter. Uit het verslag van de secretaris blijkt dat 1967 voor de Zeeuws-Bra bantse Turnkring een goed jaar is geweest. Het aantal aangesloten ver enigingen nam toe met 1 en bedroeg per 1 januari 1968: 47. Het aantal leden is in 1967 behoorlijk vooruit gegaan. De ledenstand per 1 januari 1968 was 8504, een toename van 639. Opmerkelijk is dat bij al de leef tijdsgroepen, zowel bij de dames, he ren, jongens en meisjes, ledenwinst werd geboekt. De penningmeester heeft, zoals uit de jaarrekening over 1967 en de be groting over 1968 blijkt, de grootste moeite de vele kringactiviteiten te financieren. De begroting voor 1968 heeft een tekort van f 985,- en sluit dit jaar met een totaalbedrag van f 17.305,-. In dit bedrag is begrepen de bijdrage van het Koninklijk Ne derlands Gymnastiek Verbond groot f 5630,- voor de financiering van de verschillend eeuwfeestfestiviteiten in kringverband. Van de bestuursleden zijn dit jaar aftredend secretaris J. Henderikx, commissaris J. Waasdorp en technisch commissaris mevrouw C. Dees-Fran- je. De heer Henderikx heeft zich niet herkiesbaar gesteld, waardoor de vergadering voor de zware taak staat voor deze bijzonder veel werk vragende functie een geschikte opvol ger te zoeken. Ook de vaststelling van het werkprogramma 1968-1969 is, me de door de eeuwfeestviering van het K.N.G.V. van groot belang. (ADVERTENTIES) Norma,'n Van Aarsen-produkt (sinds 1880), Boxmeer, tel.08855/1401 (Van onze filmredactie) UTRECHT De acht dagen durende filmmarathon in Utrecht de Cinemanifestatie '68, is beslo ten met de vertoning van de Franse film „Lief zijn voor An na", onder regie van Pierre Ko- ralnik, die de wereldpremière be leefde. Tevens werden de publiek- en kritiekprijs voor de beste hoofdfilm bekendgemaakt. Tijdens dit voor de tweede maal in Utrecht gehouden filmfestival werden zevenentwintig hoofdfilms vertoond (vijf daarvan betroffen een wereldpremière), vijftien korte Ne derlandse of Nederlandstalige films en negen korte buitenlandse filmpjes In het kleine studio- en camera theater zijn in de afgelopen acht da gen vierenvijftig voorstellingen gege ven, die bezocht werden door ruim 15.000 betalende bezoekers. Statistic' hebben berekend, dat ongeveer 150 kilometer filmband op het doek is verschenen. De Utrechtse bioscooponderneming Wolff N.V., die deze manifestatie van Europees formaat organiseerde, heeft in de^e week ongeveer 25 regisseurs, acteurs en actrices ujt de verschil lende films in de domstad mogen begroeten. Dit internationale gezel schap (Engelsen, Italianen, Fransen, Tsjechen, Grieken, Duitsers, Belgen, en Joegoslaven) werd op de laatste dag gecompleteerd door de Franse regisseur van „Lief zijn voor Anna", Pierre Koralnik, en de hoofdrolspeel ster Anna Karina. Zij woonden de première van hun nieuwe film bij en gaven na afloop ervan een perscon ferentie. De Poolse minister van cul tuur, Edward Muszka, woonde als speciale gast de filmvertoning bij. Utrecht beleefde op de slotdag ook de Nederlandse première van de Italiaanse film „Edipo Re" van Pier Paolo Pasolini. De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, reikte de filmprijzen uit. De publiekprijs werd aan de Amerikaanse film „The inci dent" toegekend onder regie van Larry Peerse (waarderingscijfer 8,3). De kritiekprijs ging naar de Japanse produktie „Rebellion" van Masaki Kobyashi, die het cijfer 8,4 kreeg toebedeeld. De prijzen werden in ontvangst genomen door respectieve lijk de heer Van Ewijk, directeur van Fox Nederland en een attaché van de Japanse ambassade in ons land. De heer De Ranitz sprak de wens uit, dat over twee jaar opnieuw een Cinemanifestatie, met een dergelijk succes als dit jaar het geval was in Utrecht, kan worden gehouden. De op een na beste film vond het publiek „Rebellion", derde werd „Edipo Re", vierde „Jutro" en vijfde „Herostratus". De tweede plaats bij de kritiekprijs was voor de film „La cine e vicina", derde werd „Edipo Re", vierde „Le weekend" en vijfde „The incident". De publiekprijs was door de bezoekers zelf gekozen aan de hand van stemformulieren. Een aantal filmcritici kende de kritiek prijs toe. De beide filmprijzen, ter waarde van f 1500,ieder, waren ter beschikking gesteld door de ge meente Utrecht met medewerking van het Fenterer van Vlissingenfonds en bestonden uit sculpturen, die wa ren vervaardigd door de Amster damse professor Paul Greygoire, ver bonden aan de Rijksacademie voor beeldende kunsten in Amsterdam en de Utrechtse beeldhouwer Wout Makers. Drs. J. Ph. Wolff, een van de direc teuren van de Utrechtse Bioscoop onderneming, gaf als zijn mening te kennen, dat deze tweede Cinemani festatie zijn verwachtingen ver heeft overtroffen. „Natuurlijk hadden we enig houvast aan ons vorige film- e De filmster Anna Karina was Utrechtse filmfestival bijwoonden. festival in 1966, maar dat deze twee de manifestatie zo'n geweldig succes zou worden, hadden wij niet durven dromen", aldus de heer Wolff. Hij was ook verheugd over de vele in gezonden films, die in tegenstelling tot de eerste manifestatie nu ook door het publiek konden worden bij gewoond. Mr. C. J. G. Becht, directeur van een frisdrankenfabriek, heeft in het Cameratheater te Utrecht de Pepsi- prijs 1968 (een bedrag van 2000 gld.) uitgereikt aan de 24-jarige Renee Daalder uit Amsterdam, de maker Van de korte Nederlandse film „Bo dy and soul II". Deze film was een van de vijftien Nederlandse en Ne derlandstalige korte films, die de af gelopen dagen in Utrecht zijn ver toond in het kader van de Cinema nifestatie 1968. „Body and soul II" werd gekozen door de journalisten, die de Utrecht se filmweek hebben bijgewoond. Met een totaal van 203 punten kreeg de ze film het hoogste waarderingscij fer, namelijk 7,5. Tweede werd de film „Moeder en zoon" van Jan Ne- mec, en derde „Your Portrait" van SUNDERLAND (ANP)— De Engelse eerste divisieclub Sunderland heeft zijn voorhoedespcler Neil Martin voor 90.000 pond (circa 775.000 gul den) verkocht aan Coventry City, dat ook in de eerste divisie uitkomt. Mar tin, een 28-jarige oud-international van Schotland, werd twee en een half jaar geleden voor 50.000 pond (430.000 gulden) door Sunderland ge kocht van Hibernian. Tegelijkertijd met de verkoop van Martin, maakte voorzitter Sid Collins van Sunderland bekend, dat manager Ian McColl's contract met onmiddellijke ingang is opgezegd. van de vele grote sterren die het Met een periscoop kun je veel plezier heb ben en het kan ook heel erg nuttig zijn als je iets wilt zien een optocht b.v. en er staan allemaal mensen voor je. We gaan eens kijken hoe je er zelf een kunt maken. A. Neem het deksel van een kartonnen doos of gewoon een flink stuk karton, en verdeel dit stuk in vijf gelijke vlakken. Gebruik een scherp mes en een liniaal en snijd de stippel lijntjes in. Nu vouw je het karton zo dat het eerste stuk over het vijfde stuk heenvalt. Dit plak je aan elkaar. Je kunt er het beste wat elastiekjes omheen doen tot het plaksel hele maal is opgedroogd. De uiteinden van de periscoop maak je dicht met een vierkant stukje karton, waarvan je de randen om buigt. Je kunt het vierkantje dan zo naar binnen duwen. B. Koop twee kleine spiegeltjes en plak ze op hard karton. Boven en onder aan de pe riscoop teken je twee stippellijntjes. Precies dezelfde lijntjes, op dezelfde hoogte teken je aan de andere kant zodat, als je kleine gleuf jes van de lijntjes hebt gemaakt, de twee spiegeltjes stevig tegenover elkaar komen te zitten. Zie fig. C. De stukjes karton waarop de spiegeltjes zijn geplakt moeten zo groot zijn dat zij aan beide zijden van de periscoop een stukje uitsteken. Zo kunnen ze makke lijk op hun plaats worden gehouden. C. Snij nu een „raampje" uit voor elk spie geltje en je periscoop is klaar. landen was het zelfs een overtreding om met zo'n wagen te rijden zonder dat er een man voor de auto uitliep met een rode vlag om de andere weg gebruikers te waai schuwen dat er een gevaarlijk voertuig naderde. Pas toen de Amerikaan Henry Ford overging tot massaproduktie werd de ontwikkeling van auto's serieus ge nomen. Dat gebeurde omstreeks de eeuwwisseling. Heden ten dage kun je deze auto's in musea vinden en aan de wagens die je nu over de wegen ziet rijden kun je zien welke voor uitgang er in de loop der jaren ge maakt is. De man met de rode vlag is nu vervangen door de verkeers agent. In Nederland kun je een goed beeld krijgen van de geschiedenis van de auto, wanneer je een bezoek brengt aan het automuseum in Driebergen, waar een flinke collectie „veteranen" bijeen is gebracht. En kom je misschien eens in En geland, ga dan eens naar New Forest in Hampshire waar het wereldver maarde Montagu Motor Museum is gevestigd in een van de belangrijk ste historische kastelen van Enge land. Daar zie je maar liefst 200 oude modellen bij elkaar, zodat je de ge hele geschiedenis van de auto kunt volgen. Poes lag voor de kachel te slapen. Maar zij lag niet te slapen, hoor. O nee. Zij lag door de kiertjes van zijn oogharen te loeren. En zodra moeder uit de kamer was gegaan naar de keuken, sprong poes op de tafel en stak haar kop in de melkkan. Moeder was intussen uit de keuken gekomen en zodra ze een stap binnen was, keek ze rond. En wat zag ze daar. De poes zat met haar kop in de kan. De poes sprong er gauw af, en kletter daar ging de porceleinen kan. Moeder schreeuwde: „lelijke kat, kom hier". Poes was intussen op de grond gaan zitten in een hoek je. Want zij wist wel, dat zij kwaad gedaan had. Zij miauwde. Net of zij zeggen wilde: „ik deed het toch niet met opzet. Ik lust zo graag melk". „Maar moeder was boos. Ze riep: domme, domme poes". Poes sprong vlug weg. Moeder ruimte alles op. Alle scherven moesten opgeraapt worden. Ze riep Tineke en zei: „wil jij de poes gaan halen". En toen was alles weer goed. Gerda Evegaars Flierstraat 94, Lage-Zwaluwe. Het is nu al weer lang geleden dat enkele knappe uitvinders en ontwerpers geprobeerd hebben om de eerste auto van de wereld te bouwen. Daarvoor waren er al verscheidene pogingen onderno men om een auto te bouwen die werd voortbewogen door stoom kracht. Hoewel deze pogingen wel lukten bleken de wagens te zwaar en onbruikbaar in de prak tijk. Pas in 1886 slaagde de Duitse uitvinder Gottlieb Daimler er in een explosiemotor te construeren met benzine als brandstof. Hier mee begon de ontwikkeling van de auto. De eerste jaren leken de auto's op door paarden voortgetrokken koetsjes - zonder paarden ervoor natuurlijk. De gelukkige eigenaar van een van deze wagens werd toen beschouwd als een eigenaardig persoon. De over heid was helemaal niet gelukkig met deze „koetsen zonder paarden", die over de wegen ronkten. In enkele Ons gezin bestaat uit vader, moe der, drie jongens en twee meisjes. Ik hou erg veel van mijn zusjes. Weet u hoe dat komt. Ze zijn alle twee gelijk gebracht. En dat noemen ze een tweeling. Ze heten Anita en Ro- sita. Vindt u het mooie namen? Ik wel hoor. CLINGE Hanny Luycks, 7 jaar Beatrixstraat 23 Op het eerste gezicht lijkt het mis schien moeilijk om te maken. Inte gendeel, het is erg gemakkelijk. Het kussentje wordt gemaakt van ge kleurd vilt. Het heeft natuurlijk twee kanten. Voor elk van de kanten knip je twee vierkanten van 8 cm lang en 8 cm breed uit. Een kant van het kussen is geel met een oranje rand in het midden met daaromheen een bredere oranje ring Op de tekening kun je zien hoe. Hoe moet je het nu maken? Teken de verschillende onderdelen op een stuk papier (gebruik een passer). Leg het papier vervolgens op het vilt en knip de motieven zorgvuldig uit. Plak ze dan op het vilt. De andere kant van het kussen wordt gemaakt van rood vilt. De vierkanten zijn iets lichter rood vilt. Het vierkant in het mid den van het kussen is 2 cm lang en 2 cm breed. Het vierkant eromheen is 5 cm lang en 5 cm breed. Ook dit plak je op een stuk vilt. Als je dit gedaan hebt, naai je de twee binnenkanten van het vilt aan drie zijden dicht. Stop je er wat wol of schuimplastic in en naai dan de vierde zijde dicht. Deze tekeningen moeten samen een klein verhaaltje laten zien. Maar waarschijnlijk zie je het al meteen: zoals ze er nu staan, is er niet goed wijs uit te worden. Probeer eens of je de goede volgorde kunt vinden.

de Stem | 1968 | | pagina 11