SUENENS VRAAGT BELGEN OM WEDERZIJDS BEGRIP NEDERLAND TELT 8 MILJOEN LIETSEN Roemeen tot verbazing van artsen nog in leven Heb je mijn Duet vergeten? Dag van politieke besinning PERSONEELSCOMITÉS EUROPESE GEMEENSCHAPPEN NEMEN ONTSLAG Franse populariteit in V.S. gedaald' Jordaan was weer even strijdtoneel VERSTEKELING OP SCHIPHOL IVOROL: de béste tandpasta NEW YORK MET DE DAG mm DUET Waarom nu pas Harold Wilson in Washington Wiesenthal wil commando's op spoor van Bormann zetten Johnson vraagt extra hulp voor Zuid-Korea COALITIE? HET PROBLEEM DE GAULLE IN ONDERZEEëR NEDERLAND OP DE VIERDE PLAATS Terug uit N.-Delhi De Block keurt demonstraties op UNCTAD- conferentie af Rassenrelletjes Ontploffingen in Chicago Parool ziet af van klacht tegen Vrij Nederland Dat is niet zo best, mevrouw! Maar u kunt het nog goed maken. Elke sigarenwinkelier heeft ze. f2,90 voor 10 stuks off 7,25 voor 25 stuks. van Staatslening '68 f 250 min. van Schade Utrechts munitieschip Minister De Block heeft de boycot acties op de UNCTAD-wereld- conferentie, waar de ene na de andere deputatie de ver gadering verlaat uit profest tegen de aanwezigheid van een ander land, „betreurenswaardig" genoemd. Hij had hef rustig wat minder diploma tiek mogen zeggen, want dit soort demonstraties, in een gezelschap waarin men zegt, althans voorgeeft, te streven naar één standpunt ten aanzien van de verdere ontwikke ling in de wereld, zijn schandalig. Maar goed, onze minister heeft ge sproken. En met recht, want, zo zegt hij zelf, „het hele Nederlandse standpunt heeft op de conferentie deelnemers een goede indruk ge maakt". Waarom dan, vragen wij ons af, laat hij zijn woorden van afkeuring over die demonstraties nCi pas horen, op Schiphol? Waarom niet in New Delhi, zodat de betrok kenen het hadden kunnen horen? De Britse eerste minister Harold Wilson is in Amerika om presi dent Johnson te spreken. De „deserteur" komt bij de strijd makker die hij in de steek heeft ge laten. Hoewel de Amerikanen, nu eenzaam achtergebleven in het Ver re Oosten, deze „desertie" bitter be treuren, zal de president dit ongele gen komend bezoek toch niet benut ten om Wilson (en met hem het veel te lang boven zijn stand geleefd hebbende Briftannië) te kapittelen. Amerika mag bezorgd zijn over zijn eenzame posities in het Verre Oos ten èn in het Midden-Oosten, be zorgdheid is er ook met betrekking tot de relatie met Europa. Amerika's grootste vriend op het vasteland. Frankrijk, laat niets na om Amerika en de Amerikaanse po litiek dwars te zitten. In heel Europa groeit een anti-Amerikanisme, dat voor een deel wel als een mode verschijnsel mag worden verklaard, bedreven ^loor boze jongelieden, die hun zin niet krijgen, zich vervelen en zich verzetten tegen de oude sympathieën en meningen van hun ouders. Maar er is ook een diepere oorzaak voor dit anti-Amerikanisme: vrees voor de onvoorstelbare macht van de V.S. en diepe teleurstelling over de' manier waarop die macht wordt aangewend. De wat irriteren de zendingsmentaliteit van de Ame rikaanse buitenlandse politiek is in Europa altijd vergoeilijkt door er (terecht) op te wijzen dat het Ameri kaanse volk als geen ander geleid wordt door idealen. Voor deze idea len zijn de Amerikanen ook naar Vietnam gegaan. Maar in Europa zijn sindsdien de vragen gekomen, vragen culminerend in die éne: Is Amerika niet verblind door zijn eigen zendingsijver? Ook in Amerika zelf groeit de twijfel. Niet alleen in de kringen van „link se" intellectuelen en studenten. Amerika is op zoek naar steun, mo rele steun, in Europa. Deze zal steeds minder gemakkelijk te vinden zijn. Toch zal Europa de Verenigde Staten de vriendenhand moeten reiken, wil het voorkomen dat Amerika tenslot te zal afglijden naar een hernieuwd isolement. Dit zou voor de stabiliteit in de wereld en voor West-Europa in het bijzonder rampzalige gevolgen hebben. Amerika wenst Engeland bij Europa, maar ziet ook De Gaulle op de loer liggen, die Engeland be schouwt als een paard van Troye, dat in Europa de Amerikaanse hege monie moet binnensmokkelen Behalve over het herstel van de Britse economie, waarbij de V.S. zeer veel belang hebben, zal Johnson met Wilson ook wel van gedachten wis selen over het probleem van de geestelijke verwijdering tussen de beide werelddelen. Voor een Engeland, ontdaan van zijn imperiale ballast, kan een belang rijke rol zijn weggelegd op hef punt van het nauwer aanhalen der be trekkingen tussen Europa en Ame rika. Er zal daarbij naar twee kanten moeten worden gewerkt. Wilson kan 'n Europa opnieuw vertrouwen in Amerika wekken, maar dan zal hij ook Washington moeten duidelijk maken dat de bezorgdheid in Europa over de Amerikaanse handel en wandel in de wereld, de diepste oorzaak is van de crisis en dat het AMSTERDAM (ANP) De fiets is in Nederland nog steeds het meest geliefde vervoermiddel. Waren er vijf jaren geleden reeds 6-000.000 fiet sen in Nederland, thans zijn er 8.000.000 op de weg. Hiermee staat ons land in verhouding met andere landen wat het fietsgebruik be treft relatief gezien aan de top. Niettemin is zowel de produktie als de verkoop op de binnenlandse markt de laatste jaren enigszins te ruggelopen respectievelijk tot 500.000 en 580.000. Ook het bromfietsenpark neemt in de afgelopen 20 jaar van zijn.be staan in Nederland nog steeds toe, In 1948 waren er 1.800 brommers in ons land. Thans is dit getal geste gen tot 1.720.000. Opvailend is, dat de laatste jaren steeds meer meisjes en vrouwen tot de aanschaf van een brommer overgaan. Het aantal scooters loopt, nog steeds terug. Thans stelt men hl Nederland 60.000 tweewielers van dit soort. Het park motorfietsen werd even eens kleiner. Van een onzer verslaggevers) BREDA. Volgens Simon Wiesen thal, de vervolger van Duitse oor logsmisdadigers, kan Martin Bormann alleen door een commandogroep ge vangen genomen worden. Een der gelijke groep kan zijns inziens de be schermende organisatie doorbreken, die rondom de vroegere plaatsvervan ger van Hitier is opgebouwd. De heer Wiesenthal zei dit gister avond in Achter het Nieuws. Hij kon geen land noemen dat op dit moment een commandogroep ter beschikking zou willen stellen. Duitsland is hier toe volgens hem zeker niet bereid. Behalve dat Bormann nog een gro te aanhang en een lijfwacht heeft moet hij naar de mening van Simon Wiesenthal over goede connecties met de politie beschikken. De heer Wiesenthal toonde twee nieuwe bewijsstukken die betrekking hebben op de vlucht van Martin Bor mann in mei 1945. Bormann verstuur de op 22 april 1945 vanuit de rijks kanselarij te Berlijn het volgende telegram naar degene die zijn vlucht had voorbereid: „Ga akkoord met overplaatsing naar overzee zuid". Met „overzee zuid" is volgens de heer Wiesenthal ongetwijfeld Zuid-Ameri- ka bedoeld. Vervolgens liet Simon Wiesenthal een brief van een vooraanstaand Duits zakenman zien. In deze aan Wiesenthal gerichte brief staat dat deze zakenman Bormann ontmoet heeft op diens vlucht naar het zui den. Bormann verbleef tijdelijk in een Franciscanenklooster in Teisten in Zuid-Tirol. Bormann was zeer on rustig. Hij stelde de zakenman voor met hem mee te vluchten naar Zuid- Amerika. De heer Wiesenthal zei dat er al zoveel persoonsverwisselingen met Bormann zijn geweest omdat Bor mann zo'n alledaags gezicht heeft. WASHINGTON (Reuter) Presi. dent Johnson heeft gisteren het con gres verzocht, met spoed een extra bedrag van 100 miljoen dollar be schikbaar te stellen voor militaire hulp aan Zuid-Korea, „dat weer uit het noorden wordt bedreigd". Deze hulp zou moeten worden gebruikt voor het aanschaffen van vliegtuigen, luchtdoelgeschut, radarinstallaties voor de marine, patrouillevaartuigen, munitie en ander militair materieel. De president deed dit verzoek in een boodschap aan het congres, waar in hij de regeringsplannen voor de hulpverlening aan het buitenland in het belastingjaar 1968—1969 ont vouwde. Hij vroeg voor de uitvoering van deze plannen 2,5 miljard dollar voor economische bijstand en 420 miljoen dollar voor militaire steun. Nog nooit heeft de regering zo wei nig geld voor hulp aan het buitenland gevraagd sinds 1948 een begin werd gemaakt met deze steunverlening. Vorig jaar wees het congres 2.295 mil joen dollar toe, terwijl de regering 8.226 miljoen dollar had gevraagd. DE TSJECHOSLOWAAKSE handels vertegenwoordiging in West-Duits- land zal een officieel karakter en een „semi-diplomatieke status" krijgen. voor de Amerikanen geen kwaad kan eens naar Europeanen te luist»- ren, als men daar hun morele steun en vriendschap zo pijnlijk ontbeert. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL. De personeelscomités van de drie Europese gemeenschap pen hebben, daarin gesteund door de vakbonden, collectief hun ontslag ge nomen. De comités moeten statutair door de Europese Commissie geraad pleegd worden over elke beslissing die het personeel van de gemeen schappen betreft. Nu de Europese Commisie al maanden bezig is met het opzetten van een, naar functies en indeling, nieuwe personeelsbezetting wat nodig is als gevolg van de fusie zijn de personeelscomités nog niet éénmaal geraadpleegd. Er bestaat onder de ambtenaren van de Euro pese gemeenschappen grote onze kerheid over de toekomst en de Europese gebouwen in Brussel en Luxemburg gonzen van de geruch ten over de plannen van de com missie. Vele ambtenaren voelen zich met ontslag bedreigd, anderen vre zen degradatie, weer anderen wach ten op het effectief worden van on dershands reeds toegezegde promo ties. TEL AVIV (AP) Het Israëlische leger heeft bekendgemaakt dat Jor daanse en Israëlische troepen donder dag een artillerie- en machinegeweer duel over de Jordaan hebben uitge vochten. Of er slachtoffers zijn gevallen was niet bekend. De "Israëli's zeggen dat de Jordaniërs begonnen met het be schieten van een Israëlisch emplace ment, 11 km ten noorden van de Da- miyabrug. De vijandelijkheden volgden op een aantal sabotagedaden waarbij donder dag drie Israëli's en vier Arabieren werden gedood. Saboteurs hebben o.a. een Israëlische woning in Jeru zalem opgeblazen en in dezelfde stadswijk bazoekagranaten afgevuurd. HET HOOFD van het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA, James Webb, heeft het congres gewaar schuwd dat de Sovjet-Unie de Ver enigde Staten van 1969 af op ruimte- vaartgebied voorbij zal streven. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL Kardinaal Suenens aartsbisschop van het hisdom Brussel-Mechelen, heeft in een brief, die zondag in het aartsbis dom zal worden voorgelezen, een oproep tot de diocesanen gericht, zich in te spannen „om het stand punt van de ander te begrijpen". De kardinaal heeft zijn brief als thema een boodschap van de apostel Paulus aan de Kolossen- zen meegegeven: verdraagt el kander en vergeeft elkander als de een tegen de ander grieven heeft. De primaat van België vraagt dat iedereen, welke ook zijn persoon lijke overtuiging is over de proble men die nu worden betwist, zich op een positieve en opbouwende wijze zal inspannen „opdat in België een klimaat van rechtvaardigheid en vre: de zal heersen". Voortgaande op de oproep om zich moeite te geven het standpunt van de ander te begrijpen, zegt kardinaal Suenens: „Ik wens niet dat u zon dag na dat onderzoek de stelling van uw tegenstander aanvaardt. Ik vraag enkel een eerlijke poging te doen om de ander te begrijpen voordat u zijn standpunt afwijst". Kennelijk met de bedoeling te rea geren op de verwijten die de afgelo pen weken tegen hem zijn gericht, zegt kardinaal Suenens: „Het is niet mogelijk aan iedereen afzonderlijk te antwoorden. Schenk mij het nodige vertrouwen. Tegenover de Heer draag ik uiteindelijk de verantwoor delijkheid voor ons bisdom". De dag van gisteren wordt in het Belgische politieke leven er ben van bezinning. De partijbesturen kwa men in langdurige vergadering bij een om zich op de naaste toekomst te beraden. Koning Boudewijn ging voort met zijn raadplegingen. Hij ontving de partijvoorzitters van de C.V.P., de P.V.V. en de socialistische partij en de ministers van stapt, onder wie Spaak. Deze stelde zich, zoals bleek uit zijn verklaring na het onderhoud met de koning, op het reeds bekende socialistische standpunt: eerst zoeken naar een mogelijkheid om de chris- telijk-liberale regeringscoalitie te herstellen, voordat men aan nieu we verkiezingen gaat denken. Dat is overigens ook het standpunt van de Christelijke Volkspartij en de Liberale Partij. Alleen de Vlaamse Volksunie is te vinden voor een on middellijk uitschrijven van nieuwe verkiezingen. Dat standpunt is te be grijpen omdat de Volksunie de enige partij is die zonder vrees, met grote kans op winst, de verkiezingen zou kunnen ingaan. Premier Vanden Boeynants heeft gisteravond in Achter het Nieuws verklaard" dat de regering niet door de wil van de Vlaamse studenten maar door het universiteitsvraagstuk door de knieën is gegaan. „Is België regeerbaar zolang het taalprobleem bestaat?", zo werd de premier gevraagd. ,.Dat is inderdaad hèt probleem", aldus de heer Vanden Boeynants. „Wanneer wij de taalkwestie niet hadden zouden er bijna geen andere problemen in België zijn". De heer Vanden Boeynants zei dat de regeringscrisis het land in geen geval in tweeën zal splitsen. „De gro te meerderheid van de Belgen wenst het behoud van België. Noord en zuid willen alleen een zekere autono mie". Het probleem is, aldus de pre mier, dat noord en zuid niet dezelfde inhoud aan dit woord geven. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) TOULON President De Gaulle heeft gisteren ter hoogte van Toulon een duik in de Middelandse Zee ge maakt aan boord van een zusterschip van de onderzeeër Minerve, die eind vorige maand met 52 man in dit ge bied ten onder ging. De president maakte met de duik boot Euredice een tochtje onder zee om de laatste eer aan de omgekome nen te bewijzen. PRINCETON (AP) De anti-Ame rikaanse politiek van president De Gaulle van Frankrijk heeft er toe geleid dat de populariteit van dit land in de Verenigde Staten sterk gedaald is. Frankrijk, dat altijd bijzonder po pulair is geweest in Amerika, staat nu vrijwel onder aan in de ranglijst van „meest geliefde volkeren". Ne derland neemt hierop een verrassen de vierde plaats in. Alleen Egypte, Rusland, Noord- Vietn-am, Cuba en China komen er nog slechter af dan Frankrijk. Frankrijk behoorde in de tweede wereldoorlog tot de bondgenoten van de V.S., maar de vroegere Amerikaan, se vijanden, Japan en West-Duits- land, blijken volgens een Gallup- opiniie-onderzoek onder 1583 volwas sen Amerikaanse burgers nu ver bo ven Frankrijk te staan. CHARLES DE GAULLE anti-Amerikaanse politiek De cijfers geven, de procenten aan. Canada 94 Zwitserland 90 Australië 89 Nederland 88 Noorwegen 88 Zweden 8? Denemarken 85 Engeland 85 Finland 85 Italië 81 Brazilië 76 West-Duitsland 75 Argentinië 74 Israël 74 Japan 72 Griekenland 71 Oostenrijk 69 Uruguay 67 India 62 Iran 54 Frankrijk 49 Egypte 39 Rusland Noord-Vietnam 7 Cuba 6 Comm. China 5 SCHIPHOL (ANP) „Het hele Nederlandse standpunt heeft op de conferentie-deelnemers een goede in druk gemaakt. Wij lopen op elk ge bied enigszins vooraan, we zijn de trekkers van de ontwikkelde landen aangezien we de onderontwikkelde landen zoveel mogelijk tegemoet wil len komen". Dit heeft de minister van Economische Zaken, mr. L. de Block, gisteren op Schiphol verklaard bij zijn aankomst uit New-Delhi. In India heeft de bewindsman de eerste week bijgewoond van de UNCTAD, de van 1 februari tot 25 maart durende twee de conferentie van de VN-organisatie voor handel en ontwikkeling. Over de anti-Zuid-Afrika en anti- Israël-demonstraties in New-Delhi verklaarde minister De Block desge vraagd: „Ondanks het feit dat er naar de mening van juristen en de VN geen mogelijkheid bestond om in deze conferentie te beslissen of Israël en Zuid-Afrika aan de beraadslagingen zouden mogen deelnemen, heeft men het toch tot demonstraties laten ko men, die in een conferentie, waarin zoveel mogelijk moet worden ge streefd naar eenheid van standpunt, zeer betreurenswaardig zijn". Voor de vierde maal sinds het begin van de conferentie hebben gisteren afgevaardigden de vergadering ver laten. Vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie en andere communisti sche landen liepen de zaal uit toen de Zuidkoreaanse minister van handel Tsjoeng Yoem Kim zijn toespraak be gon over het beleid van zijn land. ORANGEBURG (Zuid-Carolina) (AFP) Drie negetstudenten van de Claflin-universiteit te Orangeburg in Zuid-Carolina (V.S.) zijn door schoten gewond. Een 300-tal studenten heeft reeds drie dagen betoogd uit protest tegen het feit dat de directie van een ke gelbaan geen negers toelaat. CHICAGO (Reuter) Bij 'n reeks ontploffingen in 'n conservenfabriek in Chicago hebben vijf mensen onder wie een brandweerman het leven verloren en werden er min stens zestig gewond. Een brandweer man en twee fabrieksarbeiders wor den nog vermist. De fabriek is to taal vernield. Een technicus kijkt in de landingsruimte van een DC-9 om te zien op welke wijze de 27-jarige Roemeense vluchteling de luchtreis naar Neder land heeft volbracht. SCHIPHOL (ANP) Dat de Roemeense verstekeling, die woensdag onderin het gat van het landingsgestel van een DC-9 van Boekarest naar Schiphol wist te reizen, hier nog levend is aangekomen, heeft de artsen van het natio- naall luchtvaart geneeskundig centrum in Soesterberg zeer verbaasd. De DC-9 van de KLM, waarin de man zijn riskante vlucht naar het westen waagde, steeg nl. naar een hoogte die naar de KLM-persdienst desgevraagd mededeelt bijna km moet zijn geweest. Op die hoogte, zo meenden de artsen, kan geen mens in leven blijven, omdat er in de ijle lucht veel te weinig zuurstof aanwe zig is. Bovendien moet de tempera tuur in de benarde schuilplaats van de Roemeen bij het bereiken van het hoogste vlueht-niveau tot ongeveer 25 graden Celsius onder nul zijn ge daald. Mount Everest-beklimmer Hillary heeft bij het bereiken van een der hoogste toppen eens zijn zuurstofmas ker afgezet en heeft dat inderdaad korte tijd volgehouden. Dat geschied de op een hoogte tussen 8 en 9 km. Maar de Roemeense verstekeling heeft nog iets hoger en veel slechter (ADVERTENTIE) NEW YORK (Reuter) Burgemeester Lindsay van New York heeft gisteren op het gebied van de volksgezondheid de noodtoestand afgekondigd met het oog op de reeds één week durende staking van de reinigingsdienst. Hij verklaarde dat het opgehoopte vuil langs en op de straten een grote bedreiging voor de gezondheid en de veiligheid oplevert. Inmiddels hebben 3.000 andere gemeenteambtenaren opdracht gekregen te helpen bij het opruimen van het vuilnis. De vakbonden van deze mensen hebben echter geadviseerd, geen gehoor te geven aan deze order. Er is voor het gebied van New York sneeuw voorspeld. Dit kan de chaos nog vergroten. gekleed veel langer de kou en het nij pend tekort aan zuurstof weten te doorstaan. De eerste etappe van de reis van Boekarest naar Zagreb nam 1,5 uur in beslag. Voor de tweede etappe (naar Düsseldorf) had het toe stel in totaal 1 uur en 40 minuten no dig en voor het laatste stuk naar Am sterdam drie kwartier. De enige verklaring, die de artsen hebben, is dan ook dat de man, die het ongetwijfeld heel benauwd moet hebben gehad, het er levend af heeft gebracht, omdat het vliegtuig twee tussenlandingen heeft gemaakt, tij dens welke hij weer op verhaal kon komen. AMSTERDAM (ANP) De di rectie van „Het Parool" heeft be sloten na de publikatie van de „faire" verontschuldiging van de hoofdredacteur van het weekblad „Vrij Nederland" geen uitvoering te geven aan het voornemen om bij de Raad voor de Journalistiek een klacht tegen „Vrij Nederland" in te dienen. Zoals gisteren in een deel van onze edities nog kon worden gemeld, heeft n.a.v. de verontschuldiging van de V.N.-hoofdredacteur de gehele re dactie van V.N. zijn ontslag aange boden. Fijn... DEN HAAG (ANP) Het minis terie van Financiën heeft bekendge maakt, dat het bedrag van de 6'/2% lening 1968 ten laste van de staat der Nederlanden is vastgesteld op ƒ250 miljoen. Aangezien de inschrijvingen op deze lening dit bedrag overtreffen, wordt hierop 47*/z% toegewezen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van defensie heeft al ongeveer 8,5 mil joen gulden uitgekeerd in verband met de schade, die op 12 juni van het vorig jaar ontstond bij de explo sie op het Utrechtse munitieschip. De totale schade, die nu geraamd wordt op ongeveer 12,5 miljoen gul den, ligt miljoenen guldens lager dan in de aanvankelijke schattingen was voorzien.

de Stem | 1968 | | pagina 5