BEDRIJFS AUTO'S JAMIN erlies Lang Vei niet rampzalig ieernink wil opkomstplicht afschaffen Wallace dingt naar president schap v.s. MILJOENENDANS MET CARNAVAL Politie te Breda zoekt twee Duitsers „Hebben jullie genoeg munitie?" vroegen Noordvietnamezen„meer dan genoeg voor jullie", antwoordden de Amerikanen Grafschenner slaat toe in Valkenburg TEXTIELBEDRIJVEN IN BRABANT GAAN SAMENWERKEN aannemer van afzetterij BENDIX WASAUTOMATEN f 895 f 1095 DAGBLAD VOOR ZEELAND SAIGON/KHE SANH - Amerika heeft precies een half miljoen militairen in Zuid-Vietnam of één Amerikaan op elke 30 Zuidvietnamezen. Een militaire woordvoerder in Saigon deelde gisteren mee, dat de 500.000e Amerikaanse sol daat zaterdag in Zuid-Vietnam aankwam toen het Vietcong-offensief in volle gang was. NIET VEILIG Drie steden besteden tien miljoen Grote Britse banken gaan fusie aan Inbraak juwelier Donkere typen Kamer houdt hearing over telefoongeheim ANDAAG kersenbonbons Ecomat f995 - f 100 inruilpremie Echos H 4 f1295 -f 200 inruilpremie De sociologische dienst van de N.T.S. heeft een 'constante da ling van de kijkdichtheid na 8 uur 's avonds geconstateerd. Pagina 10. De tweeling Guyana-Suriname maakt ruzie om een stuk oer woud zo groot als half Neder- 'f land. Pagina 7. De Fransen hebben in Amerika enorm aan populariteit inge boet. De oorzaak is de anti- Amerikaanse politiek van presi dent De Gaulle. Pagina 9. I (Van onze parlementaire redactie) DEX HAAG Minister Beernink innenlandse Zaken) zal t.z.t. het parlement voorstellen de opkomst- ilicnt bij verkiezingen at te schaffen. Ult overeenkomstig het hierom- .ent ontvangen advies van de com- ssie-Berger, maar in tegenstelling j oPyoMmgen van zijn eigen par- H, de CHU, die nog altijd voor de jPKOmstphcht is geporteerd. -Op een mst met journalisten zei mi- ?ernink gisteren nadrukkelijk, ny het op dit punt niet wil laten omen op voorstellen van de s: o Kamer zelf om de opkomst- rcht af te schaffen. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van- tavond: Op de meeste plaatsen droog. io? u" zu'delijke richting. De zelfde temperaturen als gisteren. Wegeninformatiedienst K.N.A.C. /A.N.W.B 070 - 81 43 91. Wegen- Uuormatiedienst België 0932 - 13 38 55; in België 13 38 55. 108e JAARGANG No. 25733 itgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia "recteur: Dr. W. A. J. M. Harkx -ofdredacteurL. Leijendekker dactieraadJ M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. Bureau Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, VRIJDAG 9 FEBRUARI 196B Abonnementsprijs; 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), ƒ4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Posf-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). fVan onze redactie buitenland) HE SANH Een handjevol overlevenden uit het kamp Lang Vei heeft gisteren in Da Nang verteld, hoe de Noord vietnamezen woensdag voor het eerst in de Vietnamese oorlog ge bruik maakten van tanks om de voorpost van de mariniersbasis Khe Sanh te vernietigen en de meeste verdedigers te doden. De strijd bij Lang Vei is een van de wildste en vreemdste gevechten geweest uit de gehele oorlog. Toen de tanks het kamp Lang Vei nvieien, rolden zij zonder moeite de prikkeldraadversperring op. In de chaos die volgde, vochten de Amerikanen en Zuidvietnamezen tegen de tanks met terugstootloze geweren en granaten. De tanks werden gevolgd door infanteristen die de bunkers van het kamp met granaten, explosieven en vlammen werpers bestormden. Het kamp werd verdedigd door 24 Amerikaanse .Groene Baret ten" en ongeveer 600 Vietnamese militieleden. Veertien Amerikanen wisten te ontsnappen, de overigen worden vermist. Het is niet bekend hoeveel militieleden het leven ver loren hebben. Een der overlevenden, de 25 jaar oude sergeant Peter Tiroch, zei dat de aanval kort na middernacht werd ingezet. De zwaar gecamou fleerde tanks rolden de heuvel op naar het hooggelegen kamp, braken door de omheining en openden het vuur dat gericht werd met zoek lichten. Enige tanks werden uitge schakeld met een terugstootloze vuurmond van 106 millimeter, maar de overige wapens van de verde digers, granaten en lichte bazooka's richtten volgens Tiroch niet veel uit. In totaal werden zeven tanks vernietigd, waarvan sommige door vliegtuigen. De pantservoertuigen waren van het Russische type PT- 76, een licht gepantserde amfibie tank voor verkenningsdoeleinden. De 32-jarige sergeant Emmanuel Phillips vertelde dat een der tanks zich bovenop de bunker genesteld had waarin hU met zeven andere Amerikanen en enige Vietnamezen verschanst zat, waarna Noordviet namezen pakken explosieven, brandbommen en traangasgranaten in de luchtkokers van de bunkers wierpen. Sommige verdedigers be- AMERIKA MET schikten over gasmaskers, anderen beschermden hun ademhalingsor ganen met noodverband, maar eni gen werden gewond. Enige uren na het begin van de strijd verlieten de Zuidvietnamezen de bunker. Men hoorde het ratelen van een machinegeweer en sinds dien is niets meer van hen verno men. Tijdens de aanval schreeuwde een Noordvietnamese geniesoldaat door de luchtkoker van de bunker tot de verdedigers: „Hebben jullie wa pens?" „Ja", werd teruggeroepen. „Hebben jullie munitie?" was de 's 1 ilÉiaL' ,,i''li - i 11 volgende vraag. „Meer dan genoeg voor jullie". „De Noordvietnamezen gooiden toen twee zeer zware pakken ex plosieven naar binnen, dus zetten we de radio uit, hielden ons stil en deden alsof we dood waren", aldus sergeant Phillips. Later op de dag riep de verde diging de hnlp van vliegtuigen in, die enige tanks opbliezen en voor enige tijd de Noordvietnamese ma chinegeweren tot zwijgen brach ten. Terwijl de vliegtuigen schijn- aanvallen uitvoerden, verlieten de Amerikanen de bunker en konden door een helikopter gered worden. am (ADVERTENTIES) RETOUR ZWITSERLAND voor 2 personen. Twee uur lang gezel lig „uit" in echte Zwitserse sfeer voor nog geen 36,—: Sherry, Fondue, Halve I. wijn, Koffie. Een attractief avondje zoals alleen de „Walliser Stube" U dat kan bieden; gastvrij be groet op Grote Markt 44 van 5 uur af. Breda. Tel. 35027. (Van onze redactie buitenland) De Amerikaanse sterkte is zeker tweemaal zo groot als die van de Vietcong-troepen, die op 223.000 tot 248.000 man worden geschat. Bovendien hebben de Ver. Staten nog hun zevende vloot in de Vietnamese wateren met ongeveer 35.000 man. Noordvietnamese troepen hebben het kamp Lang Vei ten zuidwesten van de bedreigde vesting Khe Sanh in het noordwesten, sedert woensdagavond vast in handen. Nu de verdedigers de post hebben moeten opgeven kunnen de Noordvietnamezen vrij van een infiltratieroute gebruik maken die in verbinding staat met het vliegveld Tsjepone in Laos dat in hun handen is. De Amerikanen beschouwen verlies van Lang Vei als ernstig maar niet rampzalig voor de van Khe Sanh. Over de toestand oude keizerstad Huee zijn de berich ten onduidelijk. Volgens een Ameri kaanse woordvoerder houdt de Viet- cong nog stand op twee punten in de ommuurde citadel. In het stadsdeel op de zuidelijke oever van de geparfu meerde rivier zijn de meeste delen in handen van de Amerikanen. Een Zuidvietnamese woordvoerder echter dat Noordvietnamezen in de citadel nog goed verschanst zitten en dat zij versterkingen van twee batal jons hebben gekregen. De Amerikaanse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Arthur Gold berg, zei gisteren in Richmond dat de Sovjet-Unie enNoord-Vietnam de Amerikaanse pogingen om tot vredes onderhandelingen te komen, blokke ren. De Verenigde Staten streven geen militaire overwinning na maar zullen evenmin toestaan dat Noord- Vietnam een militaire oplossing op legt. Senator Robert Kennedy zei dat de tijd is aangebroken dat de Verenigde Staten het denkbeeld opgeven dat de oorlog in hun nationaal belang is. Volgens hem had het jongste offensief van de tegenstander bewezen dat „geen deel van Zuid-Vietnam veilig is". De Noordvietnamese minister van buitenlandse zaken, Ngoejen Doey Trinh, zei gisteren in een onderhoud met een westerse journalist dat de Verenigde Staten niet daadwerkelijk willen praten over een regeling van de kwestie-Vietnam. Het ministerie van buitenlandse za ken in Washington maakte gisteren bekend dat bij de gevechten in Huee een functionaris van het ministerie is gedood en een ander is gevangen ge nomen door de Vietcong. De Westduitse autoriteiten deelden mee dat in Huee drie Westduitse art sen en de vrouw van een van hen ge- vangen zijn genomen. Een vijfde Duitser wordt vermist. OM CLANDESTIENE immigratie in Engeland te bestrijden overwegen de Britse autoriteiten de vorming van een mini-interpol" tussen de kust van Kent en het Europese vasteland. MINISTER van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Lunst, vertrekt zon dagmiddag voor een officieel bezoek van vier dagen naar Hongarije. (Van een onzer verslaggevers) VALKENBURG. In Valkenburg heeft in de nacht van woensdag op donderdag de beruchte grafschenner weer toegeslagen. Hij schreef met een viltstift zijn bekende leuzen op de sokkel van de drie beeldjes op de Oosterweg te Valkenburg. Op het Mariabeeld en het Johan- nesbeeld schreef hij obscene scheld woorden, sleurde de beelden van hun sokkel en wierp ze op de grond. Een in de directe omgeving wonende me vrouw ontdekte de vernielingen gis termorgen om half negen. De rijks politie te Valkenburg heeft onmiddel lijk het Maria- en Johannesbeeld naar het politiebureau vervoerd voor een nader onderzoek. Bij de eerste indruk leken de leuzen en scheld woorden geschreven te zijn in het bekende handschrift van de graf schenner. De politie te Valkenburg heeft zich in verbinding gesteld met de korpschef van de gemeentepolitie te Weert, die belast is met het onder zoek naar de grafschenner. Doorweekt van het bloed van zijn strijdmakker heen. Hij tracht zijn gewonde vriend te helpen. kijkt een Amerikaanse soldaat hulpeloos om zich Rondom hen raast de strijd meedogenloos voort. WASHINGTON Oud-gouverneur George Wallace van Alabama, een vurig voorstander van rassenschei ding, heeft zich gisteren als kandi daat voor het presidentschap gemeld. De 48-jarige Wallace, wiens vrouw Lurteen nu gouverneur van Alabama is, verklaarde dat hij de Amerikaanse kiezers „een werkelijke keus" wii bie den. Tussen de programma's van De mocraten en Republikeinen bestaan volgens hem geen echte verschillen. Wallace, die als kandidaat van „de Amerikaanse onafhankelijke partij" gaat optreden, hekelde zowel de bin nen- als buitenlandse politiek van Johnson en zei ernaar te zullen stre den dat het recht van de verschillen de staten van de V.S. om hun eigen aangelegenheden te behartigen wordt hersteld, dat de bestrijding van de misdaad in de steden wordt opge voerd en dat maatregelen worden ge nomen tegen degenen die verraad ple gen en de vijand helpen. (ADVERTENTIE) VOOR LICHTGEWICHT EN TONNENLAST 30 TIM 18 FEBRUARI dagelijks geopend van 10-17 uur en 19-22 uur zater- en zondagen 10-17 uur. toegang f3.- AMSTERDAM speciaal Trein-Toegangsbiljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N.S.-stations (Van een onzer verslaggevers) BREDA In Noord-Brabant verhuizen met de carnavalsdagen vijftien miljoen gulden van de ene zak in de andere. Voor de Limburgse economie betekent carnaval een injectie van tien miljoen gulden. Dit betekent dat beneden de rivieren 25 miljoen gulden aan consumpties, eten, boerenkielen, maskers, feestkleding, optoch ten, balbezoek, enz. aan' carnaval ten koste wordt gelegd. Drie Brabantse steden: Breda, Bergen op Zoom en 's-Hertogenbosch nemen hiervan tien miljoen voor hun rekening. Meer hierover op pagina 7. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Drie textielbedrijven In Brabant, gespecialiseerd in produktie van herenstoffen, hebl«£ besloten technisch en commercieel te gaan samenwerken. Het zijn de Hol landse Textielindustrie n.v. in Goirle, een fabriek van strijkgarenstoffen, de Tilburgse Kamgarenwollenstoffenfa- brieken Janssens de Horion n'.v. en de n.v. Nederlandse Kamgarenweve- rijen te Meerveidhoven. De industrie in Goirle is betrokken geweest bij het onderzoek van de commissie-Goldschmidt. De drie be drijven hebben samen ongeveer 700 werknemers in dienst. De combina tie heeft een jaarlijkse omzet van 30 miljoen gulden. Zij is daarmee een van de grootste in de Benelux. De samenwerking is contractueel gere geld. Er is een nieuwe n.v. opgericht, waarin de exportbelangen van de drie bedrijven zijn gebundeld. Voor lopig blijven de n.v.'s afzonderlijke familiebedrijven. Het is echter heel goed mogelijk dat de samenwerking op den duur tot een fusie zal leiden, zo verklaarde men ons. (VERVOLG OP PAGINA 3) LONDEN (Reuter) De twee grote Britse banken Barclays en Lloyds en de kleinere bank Martins hebben be sloten een fusie aan te gaan. Barclays en Lloyds zullen de aan deelhouders een plan voorleggen voor de inbrenging van de twee banken en hun dochterondernemingen in een houdstermaatschappij. De drie banken zullen een bank concern met grote kracht in binnen- en buitenland vormen. Van de auto riteiten is goedkeuring gevraagd voor de fusie. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De recherche van de Bredase politie probeert te ontdekken waar de twee Duitsers zich ophouden die in de nacht van maandag op dins dag in verschillende hotels om een kamer hebben gevraagd. Men acht het niet uitgesloten dqt het gezochte tweetal iets te maken heeft met de inbraak bij het juwe- liersbedrijf F. Hoogland en Zn. in Breda, waar, zoals gemeld, voor 90.000 gulden aan gouden voorwer pen is gestolen. Een kelner van een hotel op de Grote Markt heeft twee Duitsers, die naar een dubbele kamer vroegen, op hun nogal ongure uiterlijk geweigerd. Als onderdeel van het onderzoek naar de roof in de Boschstraat, kwa men rechercheurs in het betrokken hotel. In het boek, waarin portretten van figuren die eerder met de politie in aanraking zijn geweest, vond de kel ner de twee mannen, die bij hem om een kamer hadden gevraagd, terug. Het waren twee donkere typen van rond dertig jaar, vrij mager. De een had glad achterover gekamd haar en de andere een kroezige kuif. Volgens de kelner droeg een van de mannen een opvallend geel over hemd. Op het moment dat ze in het hotel stonden waren ze niet in het bezit van bagage. Het is aannemelijk dat de mannen enige dagen in Breda hebben rond gezworven. Ze zouden ook in een hotel bij het station naar de prijs van kamers hebben geïnformeerd. Volgens de kelner daar vonden ze de prijs te hoog, waarop ze zijn ver dwenen. (Van onze pari. red.) DEN HAAG De Kamercom missie die zich bezighoudt met de wetsontwerpen over het schenden van het telefoongeheim en van de privésfeer door het afluisteren en opnemen van gesprekken, is van plan een hearing te houden voordat zij haar mening in de vorm van een voorlopig verslag over de wets ontwerpen geeft. (Van een correspondent) ANTWERPEN Een Antwerpse aannemer is door het Amerikaanse bureau voor internationale ontwikke ling (AID) beschuldigd van afzetterij. De aannemer zou de AID voor een miljoen gulden hebben benadeeld. De aannemer werkt sinds twee jaar voor de AID. Hij revideert in op dracht van het bureau overtollig en onbruikbaar geworden legermateriaal, dat na revisie aan ontwikkelingslan den wordt verkocht. De aannemer heeft de beschuldi ging van de hand gewezen. Hij zegt zich volledig te kunnen verantwoor den. Naar aanleiding van dit schandaal hebben verscheidene Amerikanen hun ontslag aangeboden. Onder hen be vindt zich het hoofd van de campagne „oorlog tegen honger". IIALF MILJOEN AN IN VIETNAM De gemeenteraad van Rotter dam wil dat b. en w. klare wijn schenken in hun visie over de toekomst van Voorne-Putten en Zuidwest-Nederland. Pagina 3. Van 10 tot en met 18 februari is in de RAI alles te zien over de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de bedrijfsauto's. Pagina 13. -j)- 150 gram 149 niet duur wel heerlijk

de Stem | 1968 | | pagina 1