Grootste draaibrug op weg naar bestemming Rennies Regionale opzet schoolraad van bisdom Breda Opperware vlees eten is verantwoord eten Petitie voor behoud van Middelburgs gymnasium aangeboden Gemeente V alkenisse had gunstige zomer in 1968 Binnen 15 tellen klaar: papier voor uw pen u wilt kopen Kerkbouwcollecte blijft achter Even uitblazen mevrouw DE GIVENCHY ONTWERPT VOOR „VROUWEN VAN DE WERELD Gearresteerde had schulden bij vermoord echtpaar INSTALLATIE OP 2 MAART Opslagplaats in Terneuzen uitgebrand Brandend maagzuur, Begrafenis in Turnhout Kwalitatief Eerste bestuur Financieringen A t -"r-r Loonbelasting op AOW III Kantonrechter beboet Sassenaar voor te snel rijden VOLKOMEN Melkcontroleurs uit Oostburg en omgeving kwamen bij elkaar DASBIAD DS STEM VAN WOEN5BAO 7 SSBBUARI IMS Het eerste gedeelte van de brug van meer dan een half miljoen kilo op de pontons, getorst door de bokken Simson, Kolossus en Ir. Snip op De Noord. DEN HAAG (KNP) De daling in de opbrengst van de kerkbouw collecte der laatste twee jaren heeft zich ook dit jaar voortgezet. Meldde het bisdom Rotterdam voor dit jaar reeds een daling van 6 het aarts bisdom een verminderde opbrengst van 1 het bisdom Haarlem ver wacht dit jaar 9 minder dan vorig jaar. Van de bisdommen Den Bosch en Breda zijn pas spaarzame cijfers be kend. Hieruit treedt, als eerste in dicatie, eveneens een daling naar voren. Het diocees Roermond heeft de actie wat verschoven en zal over enkele weken de grote collecte hou den. Het bisdom heeft pas een grote actie voor verhoging der gezinsbij drage afgesloten, waarvoor nog de Memisa-collecte kwam. Men was bang, dat de kerkbouwcollecte er pal bovenop teveel van het goede zou zijn. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) KINDERDIJK Een reuze transport is gistermiddag uit Kin derdijk van de werf van N.V. F. Kloos en Zn.'s Werkplaats ver trokken. Het betreft het transport van de grootste draaibrug van Europa, bestemd voor het kanaal Gent-Terneuzen. Drie grote bok ken de Kolossus, Simson en Ir. Snip, torsen het eerste gedeelte van deze brug, een gewicht van 570 ton. Vrijdag hoopt men in Terneuzen te arriveren. Zoals in een deel van onze edities van dinsdag gemeld, ondervond dit transport maandag vertraging, omdat de bok Ir. Snip enkele kronkels had in' de draad van het hoofdblok. Dins dagmorgen verliep op de werf van Kloos alles naar wens. Men had zelfs hoop „de brug in Rotterdam" - passa ge circa half vijf - te kunnen halen, maar pa overleg met Rijkswaterstaat werd besloten op te stomen tot een paar honderd meter voor het eind van De Noord. Daar is voor de afge lopen nacht ligplaats gekozen, omdat op de eigen werf soms te veel dei ning door voorbijvarende schepen zou kunnen ontstaan. Hedenmorgen om negen uur vertrekken de drie bok- RUWEHANOtW HANDCREME uw handen vragen erom Coco Chanel ontwierp deze robe- manteau, waarvoor zij een fijne wol- Ion stof gebruikte. De ondergrond is rood en wordt doorweven met een Wauw-witte ruit. De rok is iets on der de knie gehouden. De ceintuur is laag geplaatst, de mouwen vallen r)P de pols. De Givenchi heeft zijn collectie getoond en de totaalindruk die ach terbleef na het zien van de prach tige modellen beantwoordde aan de verwachtingen. De kleden die De Gi venchi maakt zijn bedoeld voor men sen, die financieel niets te vrezen hebben. Zij willen niet shockeren of verbaasd doen staan. Zij moeten ge dragen worden door „vrouwen van de wereld" in alle landen. De Givenchi heeft altijd een zwak gehad voor de tunica. Dit jaar be reikten zijn modellen op dit gebied nieuwe lengten: tot aan de polsen wat een vol effect geeft. De tuniek heeft in vele gevallen een witte cein tuur. Voor aan het strand laat De Gi venchi een rood-witte tunica dragen boven bermuda-shorts. De nieuwste stof, die De Given chi voor zijn vrijetijdskleding ge bruikt is een mengsel van spandex stretch met orlon. De Givenchi maakt er onder andere bolerojurkjes van. Hij heeft organza boomer en ber muda's in overvloed, van boven naar onder met zulk een overdaad van plooien verrijkt, dat men zich niet realiseert, dat het bloomers en ber muda's zijn tot de draagster zich be weegt. De prachtige op de voet vallende avondjaponnen hebben doorzichtige lijfjes waar echter op strategische punten driedubbele mousseline plooi en zijn aangebracht. Geen onbedekte boezems in deze collectie, maar de rugdecolletés liegen er niet om. In de afdeling „zwarte uitgaans- jurken" spelen de knopen dit jaar een heel aparte rol. Rijendik lopen zij langs de mouwen en langs de zij kant alsof voor- en achterkant aan elkaar bevestigd zijn met knopen. Verder duiken zij op bij de schou ders van de jasjes en bij de rokzoom De Givenchi geeft zijn lange avond japonnen nauwaansluitende jasjes. Tot op de heup of corselettops, die schitteren van het k stbare borduur sel of gouden en zilveren spijker koppen. Het onbedekte middenrif tus sen jasje en rok komt voor in alle modellen van De Givenchi. Hij is al tijd een progressief hoedenontwer- per geweest. De hoeden worden dit seizoen bij hem ver op het achter hoofd gedragen. Ook toonde hij con ventionele maar charmante kleine matelots. Maar de meeste hoeden lijken op een omgekeerde kachelpijp. ken met hun reuzevracht en zij pas seren om 10.40 uur de Koninginne- brug te Rotterdam. De vaart wordt dan voortgezet tot Dintelsas. Don derdag vaart men, via het Kanaal door Walcheren, tot Middelburg. Vrij dag wordt dan de oversteek over de Westerschelde tot Terneuzen ge waagd. (ADVERTENTIE) druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! (Van een onzer verslaggevers) TURNHOUT De man die door de Turnhoutse rijkswacht in hech tenis is genomen als verdachte in de zaak van de drievoudige moord, heeft bekend dat hij ongeveer 100.000 frank schuldig was aan het omge komen echtpaar Meynendonkx-Lootï. Frans S. (23) wordt bijna onafge broken verhoord in het paleis van justitie in Turnhout, waar hij onder zware bewaking staat. Hij ontkent nog steeds iets met de opzienbarende moorden te maken te hebben. Ook de familieleden van S. worden her haalde malen ondervraagd. Begin volgende week zal de raad kamer van de rechtbank uitmaken of S. in voorarrest gehouden moet worden. Wanneer dat inderdaad het geval is kan hij ten hoogste voor de tijd van een maand worden vastge houden. Jan Meynendonkx (53), zijn vrouw Juliana Loots (51) en haar broer Henricus (61), zullen vandaag van uit de kerk van Het Goddelijk Kind Jezus aan de Steenweg op Oosten- hove (gemeente Turnhout) worden begraven. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Op zaterdag 2 maart zal bisschop H. Ernst van Breda in het gebouw Meerten Verhoff- straat 8 alhier de Diocesane Katholieke Schoolraad installe ren. Daarmee zal de bisschop een deel van zijn bevoegdheid over dragen aan een nieuw maatschap pelijk instituut. Tijdens de schoolstrijd, in het mid den van de vorige eeuw, hebben de bisschoppen zelf de organisatie van 't katholiek onderwijs ter hand geno men. Tot voor kort is dat zo geble ven. In juni 1966 echter is de Nationa le Katholieke Schoolraad opgericht, die de volle verantwoordelijkheid voor het katholiek onderwijs heeft gekregen. De Bredase Diocesane Ka tholieke Schoolraad is een deel van de regionale onderbouw van de lan delijke raad. De zorg van de diocesane school raad zal zich uitstrekken tot allen die bij het katholiek onderwijs zijn betrokken. De opzet van de raad brengt dat tot uitdrukking: deelheb bende zijn de ouders en de school besturen, de docenten en de bisschop als hoogste verantwoordelijke voor de pastoraal. In afwijking van de procedure die in Limburg bij de oprichting van de diocesane schoolraad is gevolgd, zal in het bisdom Breda een sterk accent worden gelegd op de regiona le inbreng. Het bisdom is daartoe ingedeeld in drie werkgebieden, die ieder een aantal afgevaardigden naar de schoolraad zullen sturen. Zee land vormt een eigen werkgebied, het Brabantse deel van het bisdom is in twee stukken opgedeeld, een sectie Bergen op Zoom-Roosendaal, waarvan Zevenbergen en Etten de oostelijke grens vormen, en een sec tie Breda. Iedere sectie zal negen bestuurs leden voor de diocesane raad aan wijzen: telkens een ouder, een do cent en een schoolbestuurslid voor kleuter- en basisonderwijs, voor al gemeen voortgezet en voorbereidend wetenschappelijk onderwijs en voor het beroepsonderwijs. Voorts zal de bisschop drie bestuursleden aanwij zen en eveneens drie bestuursleden zullen worden aangewezen uit het onderwijs tot opleiding van onderwij zend personeel, t.w. één door de ge zamenlijke ouders, één sloor de ge zamenlijke docenten en één door de gezamenlijk» besturen. Vijf personen zullen he, dagelijks bestuur vormen. Voor een eigen benadering van de problematiek van de verschillende onderwijssoorten waarop b.v. de structuur van de Limburgse raad is gericht kunnen werkgroepen gefor meerd worden. De taak van de diocesane raad zou men kunnen omschrijven als: adviserend en dienstverlenend, met name voor de kwalitatieve aspecten van het katholiek onderwijs. De vraag naar de noodzakelijkheid van katho liek onderwijs is, zoals bekend, ge ruime tijd in discussie geweest. Men zou kunnen zeggen, dat op het ogen blik toch weer steeds duidelijker aan vaard wordt, dat het katholiek on derwijs zeker een eigen zin en bete kenis heeft. Niet in beslotenheid ove rigens, maar in een open samengaan met andere vormen van onderwijs. Die eigen zin, die katholiciteit, is niet een kwestie van uiterlijkheid, van een kruisbeeldje in de klassen en in de bestuurskamer. Ze moet gestalte krijgen in de pedagogiek en de didactiek, in de manier waarop de leerlingen worden opgevoed tot mensen met een christelijke visie op hun leven en werken. En dan niet uitsluitend door de katechese, maar door een doorwerking van het typisch godsdienstige in het gehele onder wijs. Daar ligt de taak van de Dio cesane Katholieke Schoolraad, die deze taak juist goed zal kunnen ver richten omdat hij een regionaal ge- ent trefpunt is van mensen die een belangrijk stuk van het totale opvoe dingsterrein bestrijken. Het opstel len van 'n prioriteitenlijst van werk zaamheden zal een eerste taak van het bestuur zijn. Vanaf de oprichtingsdatum tot 1 januari 1971, een ruime aanlooppe riode dus, zal een aangewezen be stuur leiding geven aan de diocesa ne raad. Het bestaat uit A. P. F Theeuwes, Breda, voorzitter, mr. J.R. A. Jansen, Prinsenbeek, vice-voor- zitter A. W. van Loon, Breda, secre taris, P. J. De Vuijst, Alphen. pen ningmeester en als leden F. J. M. Kosters, Terneuzen, br. Amantius, Oudenbosch, drs. G. H. J. Blom, Til burg, A. P. M. Goossens, Aarden burg, mr. H. F. M. van der Heijden, Middelburg, zuste Jeanne Bosco. Et- ten, Chr. Krijnen, Oosterhout, br. Theodosius, Bergen op Zoom, mej. H. van de Vlasakker, Breda en A. A. Waegemaekers, Ossendrecht. De eer ste vijf vormen in die tijd het dage lijks bestuur. Naast het bestuur als beleidsbepalend orgaan kent de dio cesane raad een Diocesaan Onder wijscentrum als 'bescheiden) uitvoe rend apparaat. Medewerkers aan dat centrum zijn de bisschoppelijke hoofdinspecteurs drs. A. Bakx en dr. J. Jansen. Er wordt gestreefd naar 'n goede bereikbaarheid van dit cen trum tijdens de normale kantoor uren. De financiering van de diocesane i-aad is, hoewel in de statuten gere geld, nog geen afgeronde zaak. Nu reeds gever de katholieke scholen bijdragen per leerling aan de bis schoppelijke inspecties, die in de toe komst ingebouwd zullen zijn in de raad. Die gelden zullen dus aan de raad ten goede gaan komen, met de beperking overigens dat ze te gering zijn. Er zal dus een weg naar betere financiering gevonden moeten wor den. De Nationale Katholieke School raad heeft een financieringsplan reeds in concept klaar. Het bisdom Breda heeft momenteel 669 katho lieke onderwijsinstellingen, beheerd door 225 besturen. Ze zijn verdeeld over 73 gemeenten. (ADVERTENTIE) Lekker vla-flip yoghurt vla limonadesiroop Men zou zeggen welke goed-betaaldé gek durft loonbelasting te heffen van hen die van de AOW moeten leven? Dat wij van dit kabinet niet veel goeds hadden te verwachten, wisten we reeds bij voorbaat. Maar dat het zo intens brutaal was. dat kon niemand vermoeden. Nog steeds geen AOW-verhoging, on danks huurverhoging, premieverhoging ziekenfonds e.d.; teveel om op te noe men. En straks nog huurliberalisatle. Elke avond doe ik mijn schietgebed! „Goede God, wil mij vergeven Wanneer worden we van dit stelletje (kabinet) ontheven". En, gij AOW'ers, bedenk wel, dat wij meer een linkse koers moeten varen. Wij komen hierdoor niet in de hél. Maar zullen eens het geluk ontwaren. BREDA, H. v. K. (Er ls nog geen beslissing genomen over deze AOW-belasting. Redactie) (Van onze correspondent) TERNEUZEN In een opslag, plaats in de Walstraat te Terneuzen waarin Radio De Koek een grote hoeveelheid elektrotechnisch mate- riaal heeft opgeslagen is brand uit gebroken. De brandweer die het vuur met 6 stralen bestreed, kon de brand tot het gebouwtje beperken, maar niet verhinderen dat alle goederen verloren gingen. Een auto die in een aangrenzend gebouw stond kon op het laatste ogenblik naar buiten worden ge sleept, maar liep niettemin vrij zware schade op. De schade die vrij aanzienlijk is, wordt door verzeke ring gedekt. Volgens de politie is de oorzaak onbekend. Doch vrij alge meen wordt aangenomen, dat de Ter- neuzense pyromaan weer actief ls geworden. (Van een correspondente) TERNEUZEN De automobilist G. A. C. uit Sas van Gent had het wel heel erg bont gemaakt met het te hard rijden: in november van het vorige jaar suisde hij met een vaart van meer dan 100 km door de buurt schap Margrette (Axel). De kantonrechter noemde het een straat, waar men, „als men zijn benen al buiten de deur steekt over reden wordt". In de drie voorgaande jaren was de heer C. ook een keer wegens snelheidsovertreding beboet. De officier, mr. Sprey was dan ook de mening toegedaan niet karig te moeten zijn met de op te leggen boete. Hij eiste f 150 plus drie maan den ontzegging van de rijbevoegd heid voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. C. zelf vond het mèt de overtredingen, gezien het feit dat hij 80.000 km per jaar in de auto rijdt, nogal meevallen. Doch ook kan tonrechter mr. Van Hees noemde het feit ernstig, en vonniste f 100 boete met de voorwaardelijke ontzegging. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het voltallige college van b. en w. van de Zeeuwse hoofdstad stond gistermiddag aange treden om het resultaat van een pe titionnement tot behoud van het ste delijk gymnasium in ontvangst te ne men. Ds. J. E. L. Brummelkamp bood namens het comité dat voor het be houd van het gymnasium heeft geijverd, een lijvige ordner met in to taal 450 adhesiebetuigingen aan bur gemeester mr. J. Drijber aan. Daarna trad notaris J. A. Janse de Jonge (eindexamen 1932) naar voren, om namens de oud-leerlingen nog eens 380 betuigingen van instemming te overhandigen. (ADVERTENTIE) Mevr. M. A. Mekking-van Straaten, schrijf of bel F. v.d. Poest Clementlaan 38, Portugaal, tel. 01807 - 2564 dan krijgt u alle gewenste inlichtingen (Van onze correspondent) VALKENISSE De gemeente Val kenisse heeft een zeer voorspoedige zomer achter de rug, zo bleek uit de nieuwjaarsrede van burgemeester II. Koevoets in de eerste raadsvergade ring van dit jaar. „Het aantal overnachtingen nam zodanig toe dat een voorzichtige schatting doet vermoeden, dat we thans tot de topplaatsen in de rij van landelijke badplaatsen zijn gaan behoren, nl. zevende in die rij naakte burgemeester H. Koevoets bekend. Voor wat de opbrengsten van het and betreft meende de burgemees ter te mogen spreken van een „goed roerejaar". De kwaliteiten zijn bijna ongeëvenaard. Hij sprak er zijn verontrusting over uit dat de prijzen daaraan niet zijn aangepast, het geen vele bedrijven in liquiditeits moeilijkheden bracht. Het inwonertal van de gemeente Valkenisse onderging vrijwel geen verandering. Door 'n geboortenover- schot en een vestigingsoverschot van twee personen nam de bevolking toe van 4.077 tot 4.081. Burgemeester Koevoets sprak zijn tevredenheid uit over de bouwacti viteit, die van grote invloed is op het bevolkingsverloop in de ge meente. Vorig jaar werden er 149 bouwvergunningen verleend voor een totale bouwsom van f 4.881.108. Een der prioriteiten noemde bur gemeester H. Koevoets de kustriole- ring. Hij maakte bekend dat op ini tiatief van het Waterschap Walche ren een plan is opgesteld voor de riolering middels een centrale lei ding' door geheel Walcheren met een lozing van het afvalwater op de Westerschelde. waardoor een be langrijke kostenbesparing is ont staan. Voorts maakte de burgemeester bekend dlat de begroting voor het jaar 1968 inmiddels is gereedgeko men en dat deze sluitend is. Niet aangeboden werden de handte keningen die door de leerlingen tij dens een demonstratieve campagne werden vergaard. Deze handtekenin gen zijn evenwel toch beschikbaar. Er was tijdens de aanbieding even wat verwarring over het preciese aantal adhesiebetuigingen, maar dui delijk werd toch wel dat een duizend tal mensen in of buiten Middelburg prijs stelt op behoud van de „Latijnse school". Ds. Brummelkamp hield een zeer korte toespraak. „Wij hopen te kun nen komen tot een volkomen behoud van het stedelijk gymnasium", zei hij, „met zes klassen Latijn en vijf klas sen Grieks". Burgemeester Drijber gaf in zijn antwoord te verstaan dat spoedig de publikatie te verwachten is van het standpunt dat b. en w. hebben inge nomen na een jaar alles te hebben overwogen, en na overleg met de staatssecretaris van Onderwijs. Dit standpunt wordt openbaar ge maakt zodra het de leden van de raad in de vorm van een voorstel zal hebben bereikt. Mr. Drijber consta teerde dat de acties tot behoud van het gymnasium die sinds september van het vorig jaar zijn gevoerd nog eens hebben aangetoond dat leraren, leerlingen en vele anderen een zijn in hun gehechtheid aan het gymna sium in deze vorm, dat wil zeggen: categorisch en integraal. Daaruit zou kunnen worden afgeleid dat het gym nasium zijn tijd nog niet heeft gehad. Burgemeester Drijber gaf te verstaan dat het gemeentebestuur er aan hecht, de gymnasiale opleiding te behouden in een vorm die aanvaardbaar is. Wel ke vorm dat zal zijn, liet mr. Drijber nog in het midden. Daaromtrent zal men pas duidelijkheid krijgen als het betrokken raadsvoorstel de raad heeft bereikt. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) OOSTBURG In hotel De Tol hield de vereniging voor melkcon- troie Oostburg en omstreken een algemene ledenvergadering. Na de opening door de voorzitter, de heer D. Dekker, en het voorlezen van de notulen door de heer G. Modde, gaf de heer Maljaars een overzicht van de financiën. Als bestuurslid werd herkozen de heer A. De Milliano, terwijl als afgevaardigde naar Goes en de kring West-Zeeuwsch-Vlaan- deren werd benoemd de heer G Modde. Want vises houdt fit Da eiwitten in vlees zijn onontbeerlijk voor een goede conditie. Condusie? Vlees uw hoofdschotel, elke dagl

de Stem | 1968 | | pagina 13