Italiaanse kranten stoken tegen katechismus Regering-Moro van Italië blijft overeind Maoïsten breiden hun macht uit VEROLME REPAREERT HORNLAND Indira Gandhi opent handels conferentie in New Delhi In 't kort IN SENSATIONELE ZAAK: „IN NEDERLAND ZIJN OOK DE DOMKOPPEN THEOLOOG" Actie-Leuven verlegd naar arbeiders NIXON STELT ZICH TOCH KANDIDAAT McNamara niet meer troepen naar Vietnam Ketterij Pressie Topfiguren Bourgeois-uitbuiting Dr. Berghuis ziek „BARONES" VRIJ Conflict met Rome niet verdoezelen Arrestaties Geheimen Gashaard "Pelgamatic" Stijlvol en modern. Groot warmtebereik. Thermo-electrisch beveiligd. Met thermo staat. Fijn regelbaar van de hoogste tot de laagste stand. 9 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 2 FEBRUARI 1968 ?r; 'n naam in gas! - s V-. PREMIER GANDHI gevolgen verschrikkelijk (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. Premier Indira Gandhi van India heeft gisteren in New Delhi de tweede VN-conferentie voor handel en ontwikkeling (UNC TAD) geopend. In haar openingsrede zei mevrouw Gandhi dat het er niet om gaat of de rijke landen zich ont wikkelingshulp kunnen veroorloven maar of zij het zich kunnen veroor loven het niet te doen. „Als deze conferentie mislukt zul len de gevolgen verschrikkelijk zijn". De premier van India wijdde een apart woord aan „politieke hulpver lening": „De landen die ontwikke lingshulp als een investering be schouwen om daaruit politieke vruchten te plukken, zullen worden ontgoocheld door de magere resulta ten van dit streven". Oè Thant, die in New York moest blijven in verband met de Pueblo- affaire, stuurde een boodschap. „De oplossing van de economische pro blemen van de ontwikkelingslanden is een noodzakelijke voorwaarde voor de vrede. Wanneer de betrokken par tijen eensgezind zijn, moet het mo gelijk zijn in New Delhi een globale strategie voor ontwikkelingshulp op te stellen". Aan de vooravond maakte de Duit se delegatie bekend dat Bonn voor taan één procent van het nationale inkomen aan ontwikkelingshulp wil besteden; de jaarlijkse Westduitse bijdrage aan „het Internationale Ont wikkelingsbureau" zal verhoogd wor den van 96 tot 156 miljoen mark. De Indiase minister van handel, de heer Dinesh Singh, werd tot voor zitter van de conferentie gekozen. HET CHNiESE persbureau Nieuw China heeft gisteren een protest ge publiceerd van de Chinese regering tegen bombardementen van de Ame rikaanse Luchtmacht op twee Chinese vrachtschepen in Noordvietnamese havens. De Amerikanen zouden op 20 en 27 januari de schepen hebben be schadigd en bemanningsleden ver wond. EEN MOTIE van de Britse Labour- afgevaardigde Silkin in de Baad van Europa om geen Griekse rechter voor het Europese Hof voor de rechten van de mens te benoemen zolang er geen Griekse delegatie is, benoemd door een vrij parlement, is op de lange baan geschoven. De conservatieven eisten na te gaan of het quorum aan wezig was. Dat bleek niet het geval, zodat de stemming niet door ging. Eerder trachtten de conservatieven tevergeefs de motie-Siegmann op te houden. ZWARE SNEEUWVAL in Turkije heeft zes mensen het leven gekost. Drieëndertig mensen worden vermist. Tweehonderd militairen zijn ingezet om de ingesneeuwde sneltrein, die op weg was van Istanbul naar Bagdad, uit te graven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Verolme heeft op dracht gekregen om het zwaar be schadigde schip Hornland te repare ren. Het schip is woensdag met be hulp van vijf drijvende bokken de Nieuwe Waterweg overgevaren en in- gedokt in het grootste drijvende dok van Verolme. De reparatie zal In 70 dagen klaar moeten zijn. Nu het Duitse schip in het dok ligt is de werkelijke schade pas goed zichtbaar geworden. Het schip blijkt als een sardineblikje opengereten te zijn. Aan de boeg is een gat geslagen van 42 1/2 meter lang en vier meter (Van onze redactie buitenland) ROME/PARIJS In Dagblad De Stem van deze week woensdag legde onze Romeinse correspondent duidelijk verband tussen een campagne in de rechtse Italiaanse pers en de moeilijkheden rond de Nederlandse nieuwe katechismus. Meer in het bijzonder ging het toen over het merkwaardige communiqué van de Osservatore Romano over de stand van zaken met de katechismus. Iri het Franse dagblad Le Monde van gisteren gaat de Romeinse Mon de-correspondent Jacques Nobecourt uitvoeriger in op de rol die de Itali aanse pers speelt. Het communiqué van de Osserva tore Romano is aldus Le Monde waarschijnlijk de vrucht van een compromis. Men kan het slechts be grijpen als men de jongste publika- ties in Rome kent. De O.sservatore meldde dat berichten als zou het werk aan de befaamde nieuwe Neder landse katechismus definitief beëin digd zijn, op zijn minst voorbarig zijn. Op 16 januari trok „II Tempo" van leer tegen de Nederlandse katechis mus, die „een revolutie in de kerk wil ontketenen". Het als zeer conservatief bekend staande dagblad kondigde aan, dat „de commissie van 6 kardinalen, be last niet het onderzoek van deze ka techismus, klaar was met zijn werk, dat de conclusies spoedig bekend zou den worden gemaakt en dat als ge volg daarvan de tekst van de kate chismus grondig zou moeten worden herzien". Vier dagen later ging dezelfde krant weer in de aanval, opnieuw met de ondertekening „Helveticus", waar schijnlijk, aldus Le Monde „een pseudoniem voor een groep, waar achter zich een aantal personen schuilhoudt, die zeer goed geïnfor meerd z(jn en vastbesloten om met alle mogelijke middelen de plannen van de meerderheid in het Vaticaans Concilie tegen te houden. Na het con cilie hoorde men nog zelden van de ze groep." Op 20 januari verdubbelde Helveticus echter zijn aanval. Hij constateerde, dat God „een indringer is in de Nederlandse katechismus" en dat deze katechismus bovendien be smet is door theorieën van Bultmann Schoonenberg, Schillebeeckx en Teil hard de Chardin. Zonder de beschuldiging van ket terij te willen uitspreken, gaf Helve ticus wel te verstaan, dat deze be schuldiging gerechtvaardigd was. Le Monde vervolgt dan, dat kort na „II Tempo" een ander Romeins blad, namelijk „II Messugero", een artikel publiceerde, dat betere infor maties gaf en afkomstig van Gian- u j een van de gezagheb bendste journalisten rond het Vati- caan. In zijn bericht stelde Zizola vast, aat de kardinalencommissie in de nieuwe katechismus niets had gevon den, dat de beschuldiging van 13 gro te en 48 kleine dwalingen rechtvaar- ni? ,he™nerde er voorts aan, dat de Nederlandse bisschoppen zelf met enige correcties waren gekomen en daarmee al waren vooruitgelopen op de aanbevelingen van de kardina lencommissie. Volgens hem was het niet op zijn plaats om te spreken van een „overwinning van de Nederlan ders en van een nederlaag van de groepen die de Nederlanders hadden beschuldigd." Nobecourt komt dan tot de slotsom, dat er zolang de paus zelf de conclu sies, die hem voorgelegd zijn, niet ondertekent, niets definitief is. Zizo la meent, dat dit stadium ook nog niet aangebroken is. Maar zo schrijft Le Monde van de andere kant schijnt het eens te meer duide lijk, dat de artikelen, die door Helve ticus ondertekend waren, het mid del vormden om van buitenaf pres sie uit te oefenen op de paus, tenein de hem ertoe te brengen de Neder landse katechismus aan een nieuw onderzoek te onderwerpen. Bij de groep, die zich aandient on der de naam Helveticus, zouden zich behalve kardinaal Browne ook de topfiguren uit de Congregatie van het Concilie bevinden. Over het Neder lands pastoraal concilie heeft Helveti cus onder de volgende koppen ge schreven: „Ook de domkoppen zijn in Nederland theoloog Zij willen alle dogma's in twijfel trekken Twee Nederlanders vormen een- kerk, drie een schisma De jongste bijeen komst van het pastoraal concilie een mislukking De lezing van een pro testant".. (Van onze redactie buitenland) LEUVEN Met megafoons en pamfletten zijn Vlaamse studenten gisteren naar Luik getrokken om bij de fabriekspoorten Waalse arbeiders van hun standpunt fde Waalse af deling van de Leuvense universiteit moet naar Wallonië) te overtuigen. In Leuven vertelden Vlaamse stu dentenleiders: „Wij kunnen de jon gens toch niet de straat op blijven sturen om zich nat te laten spuiten door de Rijkswacht. Met hun megafoons en in de pam fletten verklaarden de Vlaamse stu denten in Luik tegen de verraste arbeiders: „Wij strijden tegen de zelfde kapitalistische uitbuiting", en „In Leuven en Brussel zijn univer siteiten gebouwd voor de bourgeois en de rijken", „Wij eisen volksuni versiteiten in dienst van het Vlaamse en Waalse volk." De actie om de Waalse afdeling aan de Leuvense uni versiteit naar Wallonië verplaatst te krijgen, wordt verklaard als een po ging „Leuven-Frans temidden van de Waalse arbeider en het volk te brengen". De studenten, gearresteerd maar korte tijd later weer vrij gelaten, zijn van plan de actie uit te breiden naar andere industriegebieden. De liberalen in België hebben gis teren opnieuw de verantwoordelijk heid voor de kwestie-Leuven bij de bisschoppen gelegd, ook de meerder heid van de socialisten is die mening toegedaan, de CVP is verdeeld. Gis teren werd bekend dat de bisschop pen zondag over Leuven zullen spreken. Cinds zaterdag toen een revolutionair nair comité aan de macht kwam in de provincie Honan, hebben, blijkens inlichtingen uit betrouwbare bron in Hongkong, de Maoïsten twaalf van de 29 Chinese provincies en andere bestuurlijke gebieden on der controle. In Kanton, de hoofdstad van de provincie Kwangtoeng, die aan Hongkong grenst, is een dertiende revolutionair comité bezig te ont staan, dat wellicht nog deze maand zijn beslag zal krijgen. De culturele revolutie die de Maoïs ten op steeds meer plaatsen aan de macht zou brengen, begon in Sjang hai, waar na de „opstand" van 9 januari 1967 het eerste revolutionai re comité werd opgericht. Toch heb ben de Maoïsten in de aangrenzende provincie Kiangsoe hun macht nog niet weten te consolideren, hoewel er aan aantal voorbereidende revolu tionaire comités zijn gevorind. De aan elkaar grenzende provincies Ki angsoe en Anhwei zijn de dichtst bevolkte van heel China. Er woont dertien procent -van de totale be volking. Kiangsoe is bovendien een van de belangrijkste industriegebie den van het land. Maar het voorbeeld van Sjanghai kregen Peking en Tientsin resp. in april en december revolutionaire comités. De drie steden worden nu rechtstreeks bestuurd door het cen trale bewind. Tientsin, de derde stad van China en een belangrijke voor haven van Peking, was negen maan den lang het toneel van strijd. In maart' kwamen er revolutionai re comités in de provincies Sjansi, Heiloengkiang, Sjantoen en Kweit- sjou. Aan het hoofd van het comité in Taijuan, hoofdstad van Sjansi, staat een mohamedaan. Sjansi is een van de oudste mijngebieden van Chi na. Er worden kolen en ijzer ge wonnen. In de provincie Sjensi, van Sjansi gescheiden door de Gele Ri vier, is de strijd om de macht nog onbeslist. De noordelijke provincie Heiloeng kiang, grenzend aan de Sowjet-Unie, is een dunbevolkte streek, waar voornamelijk landbouw wordt bedre ven. Er zijn suikerraffinaderijen en textielfabrieken. Sinds 1949 worden in toenemende mate goud en kolen gewonnen. Tn Mandsjoerije duurt de strijd om de macht in de aan Noord- Korea grenzende provincies Kirin en Liaoning onverminderd voort. Liao- ning produceert kolen, ijzer en ka toen. Kirin, waar een belangrijke Koreaanse minderheid woont is voornamelijk landbouwgebied, maar de kolenmijnen worden steeds belang rijker. Ook in Hoepe, Hoenan, en Setsjoean is de strijd nog niet be slist. In Kiangsi, waar wolfram wordt geproduceerd, is op 5 januari jl. een revolutionair comité ingesteld. Hoewel in de provincie Hopel de toestand onzeker is heeft in de hoofd stad Woehan, de belangrijkste indus triestad van China, een revolutionair comité de macht in handen. Ook in Tsjekiang, ten zuiden van Sjang hai, Foekien, in het zuiden, en Kwapgsi, grenzend aan Noord-Viet- nam, is de toestand nog verward. Binnen-Mongolië was in december de eerste zgn. „atuonome provincie" de eerste zgn. „autonome provincie" De westelijke provincie Tsjinghaj, die gedeeltelijk door Tibetanen wordt bewoond, is sinds juli in han den van de Maoïsten. Sinkiang, even eens in het westen, trotseert nog steeds de aanhangers van de partij leider. In deze provincie ligt het ge bied van Lop Nor, waar kernproe ven worden gedaan. Ook de „autono me provincie" Tibet ontsnapt tot nog toe aan de controle van de Maoïsten. Het kwam er verscheidene malen tot uitbarsting. Een Vietnamese jongen zoekt steun bij zijn vriend. Bij een aanval van de Vletcong op het westelijke deel van Saigon is hij door een ra ketexplosie gewond. Zijn kleren zitten onder het bloed: taferelen als deze zijn bij tientallen te zien in de straten van de Vietnamese hoofdstad, waar nog steeds zwaar gevochten wordt. DEN HAAG (A.N.P.) Dr. W. P. Berghuis, voorzitter van de Anti-Re volutionaire Partij, burgemeester van Kampen en lid van de Eerste Kamer, is in verband met oververmoeidheid opgenomen voor onderzoek in het Dr. J. H. Jansenziekenhuis in Em- meloord. Dr. Berghuis wordt ge noemd als kandidaat voor het burge meesterschap van Hilversum. DEN HAAG (A.N.P.) De „ba rones", die zich woensdag ontpopte als een man, Is op vrije voeten ge steld. Een familielid heeft hem per auto opgehaald. De justitie zag geen gronden hem langer vast te houden. „Toen hij be kende een man te zijn, veranderde ineens zijn stem en zijn houding. Hij is een ontzettend goede toneelspeler", vertelde inspecteur J. J. Th. Stoutjes- dijk van het bureau voorlichting. In zijn bezit had hij brieven die gericht waren aan de fictieve „baro nes". De woordvoerder van de po litie deelde nog mee dat travestie in Den Haag niet strafbaar is. (Van onze redactie buitenland) ROME. De Italiaanse premier Aldo Moro heeft gisteren het parlement achter zich gekregen in een van de meest sen sationele zaken van na de oorlog. Drie moties van de commu nisten, de liberalen en de fascisten werden met een vrij ruime meerderheid van meer dan honderd stemmen verworpen. Het wat wankele coalitiekabinet van christen-democraten, socia listen en republikeinen bleef daardoor voorlopig overeind. De moeilijkheden, die er tussen Rome en Nederland gerezen zijn naar aanleiding van de nieuwe katechismus, beginnen «teeds meer het karakter van een conflict aan te nemen. Velen zullen deze ontwikkeling met angst onder ogen zien. Zij vrezen het conflict, omdat zij menen dat dit met het wezen van de kerk in strijd is en alleen maar rampzalige gevolgen kan hebben. Als zij hef woord „con flict" horen, denken zij meteen aan een breuk of een schisma. Wij kunnen deze angst geenszins de len. Wij menen zelfs dat hel goed is indien de latente spanningen, welke er tussen Rome en Nederland al lang bestaan, in een conflict tot uiting komen. Dan is er tenminste aanleiding om de opgekropte ge voelens uit te spreken, om in over leg te treden en te zien of men de uiteenlopende standpunten in een synthese tof eenheid kan brengen. Het conflict, mits door beide par tijen constructief opgevat, kan het aanzetpunt zijn voor een flinke sprong voorwaarts. Er is trouwens geen alternatief. Men kan toch niet van ons vragen en ook niet van Rome dat wij het naar boven komende conflict onder drukken. Dat zou een heilloze ma noeuvre zijn, omdat de niet opge loste moeilijkheden dan onder gronds zouden beginnen te werken. Het zou ook geen enkel effect sor teren. Het zou alleen maar in de hand werken dat velen, die met niet uitgesproken en dus niet opgeloste bezwaren blijven zitten, zich van de kerk gingen distantiëren. Eerst mis schien alleen innerlijk, later ook uiterlijk. En dan raken we met zijn allen nog verder van huis. laten we dus gewoon erkennen dat er tussen Rome (of minstens bepaal de Romeinse instanties) en Neder land (of minstens bepaalde Neder landse instanties) een conflict is ont staan. Laten we niet verdoezelen, wegpraten of onderdrukken. Probe ren we alleen ons in deze moeilijke maar beloftevolle situatie zo con structief mogelijk op te stellen. Het zou niet de eerste keer zijn dat een echte botsing tussen twee goedwil lende groepen van mensen, vruch ten oplevert die heel wat waarde voller zijn dan de lucht van een overal verspreid morrend onbeha gen. NEW YORK (AFP/Reuter). De Amerikaanse vice-president Richard Nixon heelt gisteren meegedeeld dat n>j zal proberen de kandidatuur van j ^PuN'krinse partij voor het pre sidentschap te verwerven. Nixon zal in eerste instantie en in eigen partij in het strijdperk treden wgen de gouverneur van Michigan, ^eorge Romeyn, om de officiële re publikeinse kandidatuur. In een brief aan de kiezers in New Hampshire heeft Nixon steun ge waagd voor zijn kandidatuur en la- n weten dat de volgende president van de Verenigde Staten beslissingen w im°? nemen over „vrede en vrijheid in de wereld en vrede en vooruitgang in eigen land". tn de laatste acht jaar heb ik de xans gehad vanuit een nieuw ge zichtspunt de lessen van de openbare te overdenken om de taken j ,natie en haar problemen te beoordelen, aldus Nixon. tot ioi?nd Nixon (55) was van 1952 vice-president onder presi dent Eisenhower, In 1960 werd hij ÏÏL j Presidentsverkiezingen versla gen door Kennedy. De oppositie wilde dat het parle ment een onderzoek zou instellen naar de geruchten, dat de inlichtingen dienst van de regering in 1964 tijdens een politieke crisis een greep naar de macht wilde doen. In 1966 ontdekte de socialist Tremelloni, die toen mi nister van defensie was geworden, dat de inlichtingendienst uiterst ge heime dossiers bijhield over de privé- levens van duizenden Italianen en alle politieke leiders. Tremelloni stelde een onderzoek in, waaruit bleek, dat de inlichtingen dienst liefst 157.000 Italianen in het oog hield, waarvan 4500 priesters. Dit resultaat bracht allerwegen grote opschudding, toen een links weekblad de beschuldiging uitsprak, dat de chefstaf van het leger, gene raal De Lorenzo, tevens hoofd van de inlichtingendienst, een lijst met dui zenden namen klaar had liggen. Het waren de namen van mensen, die na een in voorbereiding zijnde staats greep gearresteerd moesten worden. Generaal De Lorenzo zou volgens het weekblad deze namen al aan de po litie hebben doorgegeven. De gene raal, die inmiddels ontslagen was, maakte een geding tegen het week blad aanhangig. Dit proces loopt nog. Enkele politiecommandanten hebben al bevestigd dat zij van De Lorenzo lijsten met namen hebben gekregen. De oppositie in het parlement wil de deze onverkwikkelijke affaire he lemaal uitzoeken en eiste daarom een parlementaire enquête. Aan dit verzoek wilde premier Moro niet voldoen, omdat er dan staats- en NAVO-geheimen bekend zouden worden. Hij beloofde een diepgaand onderzoek door de rege ring. Moro heeft zich staande kunnen houden dank zij de houding van zijn coalitiepartners, met name van de socialisten. Deze zijn het in deze af faire volstrekt niet met Moro eens, maar ze willen in de huidige moei lijke omstandigheden de aardbe ving op Sicilië brengt handenvol pro blemen en er liggen nog veel wets ontwerpen, die voor de verkiezingen in mei aanstaande afgewerkt moeten worden een kabinetscrisis ten kos te van alles vermijden. De drie moties werden alle afgewe zen. De laatste motie, waarin de com munisten eisten, dat het onderzoek naar de voorgenomen staatsgreep ge heel in handen van het parlement ge legd zou worden, werd met 329 tegen 214 stemmen afgewezen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De aftredende Amerikaanse minister van defensie McNamara heeft naar aanleiding van de recente Vietcongaanvallen ver klaard, dat hij het niet nodig vindt meer militairen naar Zuid-Vietnam te sturen. Het geweldige verschil in verliezen tussen de Vietcong en de geallieerde troepen zou bewijzen dat de huidige troepen tegen hun taak zijn opge wassen. Generaal Earle Wheeler, voorzit ter van het comité van stafchefs, deelde mee op gezag van gene raai Westmoreland dat de Viet cong bij de laatste aanvallen onge veer 6200 man verloren heeft. Hij bevestigde de eerder genoemde ver liescijfers van de Zuidvietnamezen en de Amerikanen: ongeveer 500 do den. In een rapport dat McNamara vóór de jongste gevechten aan de Senaat heeft gezonden, verklaart hij „Wij hebben in bepaalde gebieden van Vietnam terrein verloren en de onveiligheid is teruggekeerd in be paalde zonen de als gepacificeerd werden beschouwd". Dit hoewel de verliezen aan de kant van de tegenstander in de afge lopen 21/2 jaar zeer zwaar waren geweest, was de pacificatie in be paalde gebieden, door aanvallen van de Vietcong op dorpen en gehuch ten, vertraagd en wel in 29 distric ten. In 35 districten was de toestand verbeterd. Ook had de Vietcong het aantal aanvallen op districtshoofd- plaatsen en provinciale hoofdsteden vergroot. De minister spreekt ln het rapport de mening uit dat de Vietcong even wel niet in staat is zich van deze stadscentra meester te maken. hoog, waardoor het schip op de Nieu we Waterweg gezonken is. De repara tie van de schade omvat cascowerk, accommodatiewerk, machinewerk en het nautische gedeelte. De toch al goed gevulde orderportefeuille van Verolme Is hiermee weer met een nieuwe miljoenenorder uitgebreid. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1968 | | pagina 5