Recreatieoord van 400 ha. rond de Otheense Kreèk IN DE RIJ OM 'N NEUS ZEEUWSE WEEK IN DEN HAAG Terneuzen heeft nieuwe politiechef GROOT BOSPLAN VOOR TERNEUZEN Eerste fase (wandelpark) binnenkort in uitvoering Sorteerproef politiehond als bewijs aangenomen Vervoer met veren nam opnieuw toe Vandaag begint: Os. 14. B. de Meeling 2 VRING LEVERT lAT OP .AMENS en nacht ificedienst )G WATER in waar? >NDAAG \ORGEN |i nieuws uit en streek pag. 3 - 5 Imp. Hubregtsen: „Ik ben een man van het water School JONGE TERNEUZENSE VERRAST MET REIS NAAR ENGELAND Arrestaties in zedenzaak Onbekend lijk aangespoeld te W esterschouwen Gestrand schip vlot getrokken Laatste voorstellingen in Breda HOE MEER ZIELEN STADSSCHOUWBURG HET HUIS VAN ST. ELOY Juwelen en gouden sieraden van markante vormgeving J. van der Loo Juwelier Lijnbaan 69 Rotterdam er verslaggevers) i de veiling „Zuid- ïs zijn deze week de a gascellen bewaarde Superbe aangevoerd, kruising met Cox >ntstane, appel brengt 10 jaar bijna 50 pet. x>r die tijd, dank zij -ing. Twee-derde deel e in het rayon van rend van 150.000 tot o wordt direct met koelcellen opgeslagen. ?entage zuurstof in de .aag te houden wordt van de appels afge- is het mogelijk, dat iet voorjaar als de markt zijn verdwenen ■en. in de Laxton bewogen gangbare grote maten 8 ct. en voor de klei- sen 15 en 30 ct. per kg. voorraden van vele liggen de prijzen deze lager. - Technische Hogeschool examen scheikundige heer R. E. C. de Waal, JERTENTIE) ►eid in uw huis iw gasapparaten HOEFLAKEN N.V. |Tel. 01155 - 625 Tel. 01180 - 288S ag 3 februari: 1)2 en 18.28; to en 17.47; |2 en 1T.14: >.44 en 19.02. i 15 uur Gezinsdag Kinderkoren [30 uur Raadsvergadering - music, a.l. less 21 uur Cabaret Touw 119.30 uur Schieting 19.30 uur Schieting 1st 1 Ocdt 19 uur Schieting Ie 20 uur Jongerensociëteit Ir If music, a.l. |r laat weer toe. al- bneire 15 uur Schieting lier 19 uur Prijskaarting lauw 20 uur llth, 18 j. j uur Schieting (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. De nieuwe korpschef van de Terneuzense ge meentepolitie, de heer E. Hu bregtsen, noemde zich bij zijn in stallatie een man van het water. De nabijheid van het water was een belangrijk argument voor hem om een benoeming in Ter- neuzen graag te aanvaarden. De jonge korpschef (34) heeft als stuurman op de koopvaardij ge varen en was tot aan zijn benoe ming in Terneuzen werkzaam bij de staf van de Rijkspolitie te Wa ter in Amsterdam. Burgemeester J. C. Aschoff heette de nieuwe korpschef op een harte lijke manier welkom. Prijzende woor den had de burgemeester voor de voorganger van de nieuwe chef, de heer D. van Ooyen, die, zoals hij zei, gezorgd heeft voor een goede ver standhouding binnen het korps en voor een goede verhouding van het korps met de burgerij. „Ik hoop dat deze situatie onder uw leiding be stendigd zal worden," aldus de bur gemeester. Als een van de taken van de nieuwe chef zag de burgemeester de uitbreiding van het Terneuzense po litiekorps, dat met 28 man een te kleine bezeting heeft. Een speciaal dankwoord richtte hij tot adjudant E. Russchen, die in de afgelopen maan den de taak van korpschef heeft waargenomen. „Het is opmerkelijk," aldus majoor J. W. Buitendijk van het korps Rijks politie in De Bilt (een vroegere chef van de heer Hubregtsen), „dat u met uw nautische belangstelling zo goed ingeschoten bent m het recherche werk." Ook de verkeersproblematiek zei hij, heeft de grote belangstelling van de nieuwe inspecteur. Majoor mr. A. P. Spaanderman, commandant van het district Vlaar- dingen van de Rijkspolitie te Water (onder welk district ook Terneuzen valt), zei het bijzonder te betreuren, dat de heer Hubregtsen het kleine korps van de Politie te Water had vaarwel gezegd. „We kunnen nau- tisch-technische mensen juist zo goed gebruiken," zei hij, „maar waarschijnlijk biedt ons kleine korps te weinig ontplooiingskansen." Commissaris D. van Ooyen uit Mid delburg sprak als voormalig korps chef van Terneuzen en tevens na- DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 2 FEBRUARI 1968 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Alles wat tegen de politie is gezegd, is gelogen. De he le zaak is doorgestoken kaart. Ik heb nooit een ruit ingegooid". Aldus het verweer van de Vlissingse kelner D. D. van L. (29), die ten laste was ge legd, dat hij in de woning van zijn ex- vrouw een ruit had ingegooid, nadat hij de alimentatie was gaan betalen. De man stond terecht voor de politie rechter in Middelburg. Volgens de verklaring van zijn voormalige echtgenote was Van L. te gen middernacht naar haar huis ge komen. Al snel zou er een hooglopen de ruzie zijn ontstaan. Prompt, nadat Van L. woedend was weggegaan vloog de slaapkamerruit aan diggelen. Kort daarop moest ook de ruit aan de voor zijde van het huis er aan geloven. De gealarmeerde politie vond on der de tafel in de voorkamer een klinker. De andere dag heeft de Vlis singse politie sorteerproeven op de steen gedaan met politiehond „John ny". Tot viermaal toe wees de hond zonder aarzelen Van L. aan als de man die de steen in zijn hand heeft gehad. Een opperwachtmeester kon dit als getuige-deskundige met stel ligheid verklaren. De zaak kreeg voor de politierech ter een omstandige behandeling; ook twee rechercheurs gaven de situatie nog eens weer, zoals ze die in de be wuste nacht hadden aangetroffen. Verdachte Van L. bleef beweren dat er een boze opzet van zijn vrouw achter moest zitten. „De lucht is aan de steen gekomen, omdat ik lang in dat huis heb gewoond. Of misschien heeft ze de steen eerst wel tussen mijn kleren gelegd in een kast", aldus Van L. „Als een derde de steen tus sen de kleren legt, wordt het voor de hond door de mengeling van luch tjes die er dan aan de steen zou zit ten vrijwel onmogelijk iets positiefs uit te richten" verklaarde de getui ge-deskundige- „De volkomen objectieve hond wees de man aan; hij leverde voor mij het overtuigende bewijs", stelde mr. Th. Lebret, officier van justitie. Hij eiste 50 gulden boete of 5 dagen. „Als ik in hoger beroep ga, word ik dan eerlijker berecht?" wilde Van L. weten. Volgens zijn zeggen zouden Vlissingse rechercheurs hem hebben gezegd, dat de zaak wellicht in der minne kon worden geschikt, als hij terug zou gaan naar zijn vrouw. Eén der getuigen ontrafelde deze opmerking van Van L. „Verdachte heeft enkele dagen later ons om be middeling gevraagd. We hebben ge zegd dat z'n vrouw tot een verzoek om clementie zou kunnen worden be wogen, als de onderlinge verstand houding weer was verbeterd." De po litierechter, mr. T. W. Attema von niste: 40 of 4 dagen. (Van een onzer redacteuren) TERNEUZEN Aan de vierhon derd ha, die het recreatieplan Otheense Kreek omvat, is men in Terneuzen voorlopig nog niet toe. Daarmee zou het gehele lint, dat Otheense Kreek heet, zijn inge bouwd in een bosgebied dat zich tot in Zaamslag en Driewegen zou uitstrekken. Maar zeer bin nenkort gaat men wel beginnen aan de eerste fase. Juist in ver band met de ook in Zeeland voel bare groei van de werkloosheid, heeft de gemeente vaart achter de uitvoering willen zetten. In de vo rige vergadering heeft de raad een begrotingswijziging goedge keurd en over enkele weken al hoopt men dat er, naar een ont werp van de Heidemij, een begin met de werkzaamheden kan wor den gemaakt. Die eerste fase omvat negen ha. Het project ligt tussen de westelijke oever van de Otheense Kreek en het uitbreidingsplan. Het plan omvat de aanleg van een wandelpark, waarin als attractlepunt een kinderboerderij met een hertenkamp Is opgenomen. In het plan zijn de paden zodanig geprojecteerd, dat zoveel mogelijk aansluiting wordt gevonden met het wegenstramien van het uitbreidings plan. Op verschillende plaatsen in het terrein worden zitbanken en pa piermanden aangebracht. De hertenkamp zal bestaan uit verschillende omrasterde welden en enige gebouwen. Een van de weidén is als contactweide bedoeld. Het is de bedoeling, dat het publiek op be paalde uren vrij mag ronddwalen over dit weiland en zo in contact kan komen met de dieren. Er is daarbij gedacht aan diersoorten als (dwerg-) geiten, schapen, konijnen, krielkippen, loopeenden, buikzwijn tjes, een ezel, een pony en een dam hert. In een zogenaamde kljkweide wil men dieren plaatsen, die al of niet tijdelijk minder geschikt zijn voor direct contact met het publiek: her ten, kraanvogels, pauwen, ganzen, enz. In de directe omgeving is een aantal gebouwen geprojecteerd. Men heeft daarbij niet alleen gedacht aan nacht verblijven voor de levende have, maar ook aan een schoollokaal, waar in de schooljeugd op een levendige manier dierknndeles kan krijgen. Door de aantrekkelijke ligging van het terrein langs de Otheense Kreek zal het gebied niet alleen betekenis TERNEUZEN De 12-jarige Ju dith Swanevelt uit Terneuzen, mag van 16 tot 20 april gratis een reis naar Engeland maken. Judith, die in de 6e klas zit van de Zuidlandschool, collecteerde vorig jaar voor het oor- logsgraveneomité. Zij werd samen met 32 andere collectanten uit het land uitverkozen om de jaarlijkse reis die wordt aangeboden door een on derdeel van het Britse Bevrijdings leger, In Engeland mee te maken. Het is al dé derde maal dat een Terneu zense collectant op een dergelijke manier verrast wordt. (Van onze correspondent) TILBURG Een dertigjarige onder wijzer en een 39-jarige kapelaan uit Berkel-Enschot zijn door de rijkspo litie aangehouden en ingesloten op verdenking van het plegen van on tucht met minderjarige jongens. Een en ander zou zich hebben afge speeld gedurende het laatste half jaar van 1967. De ouders van de jongens deden hun beklag bij de rijkspolitie tn Berkel-Enschot, die door de offi cier van justitie in Breda met het on derzoek werd belast. De kapelaan was enige tijd geleden reeds overgeplaatst naar Tilburg. FOUCHE, de Zuidafrikaanse minis ter van landbouwtechnische dien sten, staat kandidaat voor het presi dentschap. De 69-jarige Jacobus Jo hannes Fouche is kandidaat van de meerderheidspartij, de Nationale Partij, en zal daarom zeker president worden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het carnavalslied „Mien waar is mijn feestneus" van Toon Hermans heeft in Nederland een ware feestneuzenrage ontketend. Verwacht mag worden, dat dit jaar de feestneus tot de noodzakelijke car- navalsattributen gaat behoren. Reeds enkele dagen na de lance- I ring van het nu al zeer populaire I lied, vertoonde de vraag naar feest neuzen een opmerkelijke stijging. Groothandel en detailhandelaren kunnen nu nauwelijks meer aan de vraag voldoen. Carnavalsverenigingen en caféhouders kopen de feestneuzen bij duizenden tegelijk in. In de win kels staan mensen in de rij om zich vaak onder algemene hilariteit „de feestneus" aan te meten. In de mees te gevallen gaat het de koper niet alleen om een „ordinaire" feestneus. Men wil het reukorgaan op passende wijze camoufleren. Dat blijkt uit de zorgvuldigheid waarmee de neuzen gepast worden. Opvallend is, dat de vraag naar feestneuzen niet beperkt is tot het carnavalvierende zuiden van het land. Bij de groothandel komen ook grote bestellingen binnen uit Fries land en Noord-Holland. De groothan del die deze plotselinge vraag niet had verwacht is echter bijzonder te vreden. „Door de neus van Toon, val len wij met onze neus in de boter", was een van de reacties die wij hoor den. (Van een onzer verslaggevers) GOES De veerboten van de Pro vinciale Stoombootdiensten in Zee land hebben in 1967 ruim 6 pet. pas sagiers en ruim 15 pet. auto's meer Vervoerd dan in 1966 (resp. 6.123.316 Passagiers en 1.862.693 auto's in 1967 en 5.761.824 passagiers en 1.690.140 auto's in 1966). Het veer Terneuzen Hoedekens- Kerke geeft zowel in de vervoersaan- tallen van passagiers als auto's een teruggang te zien. In 1966 werden nog 333.515 passagiers vervoerd en n 1967 nog maar 323.122; de getal- voor auto's zijn resp. 45.094 en 44-103. Dat betekent een teruggang van een dikke 10.000 passagiers en oen kleine 1000 auto's. Het veer Vlissingen - Breskens tel- rn 1967 3.681.473 (in 1966: 8> passagiers en 920.641 1089.393) auto's; Krulnlngen Perk. Polder verwerkte 2.118.751 (1.942.131) Personen en 825.944 (755.653) auto's. vergelijking met 1963 zijn in '67 ™nt 3/4 miljoen auto's en bijna 2 nuljoen passagiers meer van en naar ^-Vlaanderen gebracht. Een verge- JOking met de cijfers uit 1938 le vert een curieus effect op. In dat S ziin 509.665 passagiers en o» ,45 auto's overgezet. Dat wil zo- tw ,ze8Sen als dat in 30 jaar tijd twaalf keer zoveel passagiers zijn overgezet en zevenentwintig maal «weel auto's. hebben voor Terneuzen, maar ook voor de wijdere omtrek, zeker wan neer ook de overige fasen van. het recreatieplan zijn gerealiseerd. En dat aspect wordt nog versterkt door de aanwezigheid van een jachtha- ventje in het zuiden. Ook hier krijgt de beplanting een dubbele functie. Enerzijds verdeelt ze het terrein in ruimten van men selijke schaal met een beschut kli maat, anderzijds ls ook de dienende functie van belang. In dit verband moet ook het sparen van de rietbe planting langs de kreekrand worden gezien. Waar de bebouwing van het uitbreidingsplan duidelijk op de kreek is georiënteerd, wondt de be planting zodanig geordend, dat het contact tussen de bebouwing en de kreek niet verloren gaat. De beplan ting wil men op die plaatsen dan ook zo laag laten, dat het uitzicht voor de toekomstige bewoners niet wordt belemmerd. De totale kosten van het plan be dragen 1.680.696,- gulden. De grond (850.000,. gulden) heeft de gemeente echter al in eigendom. Omdat de gebouwen voorlopig nog niet ge plaatst zullen worden, staat er slechts een stelpost van 220.000,- gulden voor op de begroting. Boven dien kan men in elk geval rekenen op een subsidie van 157.093,. gulden. In totaal zal de gemeentelijke uit gave 359.356,. gulden bedragen. Men hoopt dus binnenkort met het grondwerk te kunnen beginnen. Misschien kan zelfs dit seizoen het plantmateriaal nog verwerkt worden. De aansluitende Katspolderdijk werd vorige week al van een beplanting voorzien. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Vandaag wordt in Den Haag met de „Zeeuwse Week" begonnen. Op initiatief van de Al gemene Nederlandse Vereniging voor het Vreemdelingenverkeer is de actie „Er op uit, eigen land is in" georga niseerd. Het doel is het bevorderen van het toerisme uit de Randstad naar de randprovincies. Alle provincies, uitgezonderd Noord, en Zuid-Holland en Utrecht, worden in staat gesteld een week lang de eigen provincie te propa geren. Dit gebeurt soms met drie provincies tegelijk, als er n.l. ge meenschappelijke belangen zijn. Een voorbeeld hiervan is de samenbun deling van Groningen, Friesland en Drente. Als laatste in de rij is thans Zee land aan de beurt. Van 2 tot en met 8 februari zal de tien meter lange etalage van de V.V.V. in Den Haag gevuld zijn met voorwerpen die specifiek Zeeuws zijn. Zo zijn er o.a. Zeeuwse klederdrachten te be wonderen. Ook aan het culinaire aspect heeft men aandacht besteed. Er zal een mand worden uitgestald, waarin o.a. een potje mossels, bolussen en bo- terbaboelaars te zien zijn. Als am bassadrice zal Matthey Hovestadt uit Yerseke, 21 jaar en werkzaam bij de provinciale V.V.V. te Middelburg, fungeren. Het Yersekese meisje zal de hele week iedereen ten dienste staan die inlichtingen over haar pro. vincie wenst. Ook vorig jaar heeft zij dergelijk werk al eens verricht. Dat was in Amsterdam tijdens de actie „Amsterdam Zuidwaarts". Toen was alleen Zeeland vertegenwoor digd. Desgevraagd deelde mej. Hove, stadt enthousiast mee, dat al uitno digingen om ook in andere steden, o.a. in Groningen, het toeristisch schoon van Zeeland uit te dragen, zijn ontvangen. „Maar", zo zei zij, „ik denk, dat het wel een jaar of vijf zal duren voor iedereen eens zal inzien, dat het eigen land wel dege lijk evenveel te bieden heeft als welk ander". mens de voltallige aanwezige korps chefs en districtscommandanten van Zeeland. „De bevolking van Ter neuzen," zei hij, „is prettig en onge compliceerd. Als het niet goed zit met de verhoudingen, moet je de fout in de eerste plaats toch bij je zelf zoeken." Hij waarschuwde zijn opvolger dat het korps aanvankelijk het doen en laten van zijn nieuwe chef nauw lettend zou gade slaan. „Maar als men merkt dat de korpschef hart voor zijn werk heeft, rechtvaardig zijn zaken behandelt en de korpsleden niet als ondergeschikten maar als medewerkers beschouwt, dan gaat het u in Terneuzen uitstekend." De heer Van Ooyen deelde nog mee, dat de Zeeuwsche politiechefs bezig zijn met het formeren van een speciale opleiding voor de agent, die regelmatig met de bevolking te ma ken heeft. „Want hij is het visite kaartje van een korps". Adjudant E. Russchen, de waarne mend korpschef, overhandigde de heer Hubregtsen de sleutels van het politiebureau. „Er wacht u een aan trekkelijke taak in een klein, maar volledig voor zijn taak berekend korps," aldus de adjudant, die de korpsleden hartelijk dank zegde voor hun uitstekende medewerking in de interimperiode. Na een welkomst woord door gemeentesecretaris A. J. van Pagee, als collega-diensthoofd, sprak de heer Hubregtsen dankwoor den. Hij hoopte de bestaande goede verstandhoudingen te bestendigen. Mede daarom uitte hij zijn blijdschap over de nieuwe huisvesting die de Terneuzense politie binnenkort zal kunnen betrekken. „Een goede huls vesting immers bevordert de werk sfeer," aldus de nieuwe inspecteur korpschef. HIJ verklaarde zich zonder meer be reid de basiliek voor deze gelegen heid beschikbaar te stellen. Heel erg sympathiek. De deken heejt nog ge zegd in zijn toespraak tijdens de bc- vestigingsdienst, dat 40 jaar geleden in deze basiliek (op deze plaats) een scheidingsmuur stond tussen katho liek en protestant. Je zou dus kunnen zeggen dat dit een historisch gebeu ren was. Vooral voor de mensen die de scheiding aan den lijve hebben on dervonden moet dit toch wel iets betekend hebben. Later op de ge meenteavond heeft niemand hier een opmerking over gemaakt. Blijkbaar vond iedereen het vanzelfsprekend, dat het zo was gegaan. IN 1958 is het besluit gevallen, dat de vrouw mocht worden toegelaten tot het ambt van diaken enz. Maar voor het predikantschap werd de restrictie gemaakt, dut je als vrouw hiervoor dispensatie moest hebben. En dat zat me toch niet lekker. We dachten ha, nu gaat het wat soepeler worden. Alleen in Noord-Holland was tot 21 januari één vrouwelijke predikant. Sinds een januari is het evenwel mo gelijk geworden, dat een vrouw alle werkzaamheden als predikante mag doen. En dat is belangrijkook maat schappelijk. Ik wil graag de gemeen te als een gezin om me heen voelen. Elk lid in dat huisgezin in die ge meente is belangrijkIk voel me er niet boven staan. IK zeg altijd: een samenspel is een blijspel. Ik wil eerder nog beneden de anderen staan. Per slot van reke ning maken we allemaal deel uit van een lichaam, waarvan Christus het hoofd is. Ik wil midden tussen de jon geren, ouderen, zieken en gezonden staan. De streek ken ik nog niet zo d, maar ik wil toch ook proberen om in streekverband, in gespreks groepen en zo activiteiten te ont plooien. Primair is immers het priesterschap van alle gelovigen. Het moet in dit geval geen one woman-show worden. Je moet het samen als gelijken spe len. Ik beschouw me zelf als een soort vrijgestelde voorganger. Het apostolaat mag niet dichtgroeien. Daar moeten we vooral voor oppas sen. Hoe we samen gaan, in welke vorm, dat is in wezen nog niet zo belangrijk. OECUMENISCH is de gebeurtenis van zondag in de basiliek van zeer groot belang. Ik ben ook zo blij, dat de kardinaal op de gereformeerde sy node is geweest en daar de gezamen lijke doop heeft erkendOp die ma nier wordt het geen zieltjesaoinnerij meer. We moeten het met elkaar doen: oecumenisch pastoraat en het oecumenisch huwelijk. Enfin noem maar op. Overigens hoop ik dit werk als vrouw te kunnen doen. Ik ben nu eenmaal een vrouw". (ADVERTENTIE) WESTERSCHOUWEN Op het strand van Westerschouwen, ter hoogte van het Ruiterpad bjj de vuurtoren, is woensdagmiddag een geheel ontkleed lijk aangetroffen, dat vermoedelijk is aangespoeld. De man zou ongeveer vijf dagen geleden zijn overleden. De politie denkt dat het een zeeman is van on geveer 40 a 45 jaar. De rijkspolitie te water heeft verscheidene signale menten gecontroleerd, doch deze kloppen geen van alle, zodat de tech nische recherche der politie met het onderzoek zal voortgaan. Adjudant E. Russchen, waarne mend korpschef van de Terneu zense gemeentepolitie, overhandigt aan de nieuwe inspecteur-korps- chef, de heer E. Hubregtst— rechts op de foto), de sleutels van het po litiebureau. (Van onze correspondent) HANSWEERT Het bergingsbe drijf Polderman uit Hansweert is er met de boten Inktvis, Tijgerhaai en Haai in geslaagd het in de mist ter hoogte van Hoedekenskerke op de Westerschelde omhoog gelopen Ne derlandse 650 ton metende motorschip Anna Maria vlot te trékken. Kapitein Rijtveld was met zijn schip onderweg van Terneuzen naar Hansweert en strandde in de mist op een zandbank. (ADVERTENTIE) „IK kan me voorstellen dat het vooral voor sommige gemeenteleden erg moeilijk te verwerken is geweest". Dit zegt ds. H. de Neeling in Kloos- terzande, die zondag j.l. haar intrede heeft gedaan als predikante (eerste in Zeeland) in de r.-k. basiliek in Hulst. Zij heeft hiermee de bediening op zich genomen van zowel de her vormde gemeente te Hontenisse als te Hulst. „Ergens anders hadden we de plech tigheid niet kunnen houden, anders hadden we een groot aantal belang stellenden buiten moeten houden we gens plaatsgebrek. We verwachtten wel, dat de hervormde kerk te klein zou zijn. Daarom besloot de kerke- raad deken Koopmans in Hulst te be naderen. Aan de vleugel: Frans Oudhoff n Vrijdag 2 en zaterdag 3 februari 20.15 uur. BREDA Prijzen van f 1.75 tot f 5.50 Plaatsbespreken en kaartverkoop aan de kassa van 10 - 15 uur, telefonisch van 11 - 15 uur, telefoon 01600 - 35700

de Stem | 1968 | | pagina 3