DER Beslissende slag thans elk moment verwacht AUTEUR VAN NIEUWE KATECHISMUS WIL NIET MEEWERKEN AAN TEKSTWIJZIGING .MxmmaEiMAj Méam- m m JAMIN LAATSTE NIEUWS MERCEDES BENZ JOHNSON: TERREUR MAAKT BOMSTOP ONMOGELIJK iponöng: Kwong Ngoi Kontoam #&iQÜDMk= Oyinon: PnorTRong: CARAVAN RAI68 Zoals u zegt! Expositie van de nieuwste N.V. GARAGE VAN D0NGEN-J0NKERS I spoedig mogelijke in- DAGBLAD VOOR ZEELAND Vooruit .Suste! Ue meten de h0 rnr Jen vinm" Werkelijke oplossing Pater Mulders geeft opdracht terug Buien Brandpunt Werkloosheid gestabiliseerd Beschuldigde in sinaasappelmoord vrijgesproken mWMMmr Oude Nol nu in huis van bewaring Vrij-dan de caravan! nog 2 dagen BENDIX WASAUTOMATEN f 895 f1095 bitterkoekjes ATTENTIE bij Guido Gezellelaan 40 Tel. 01640-6918 BERGEN OP ZOOM WMMü 111 lit, die over een UTS Ifst enkele jaren prak- pnartikelen. Vrij belangstelling voor ping van de produktie- [briek kan beschikbaar Lhandeld, met vermel ding, referenties, prak- icler no. S-89578-1/2. untants op Iraat 7, een prschillende ventueel Lwaeht aan 108e JAARGANG No. 25727 foor Ood, Koningin on Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker RedactieraadJ M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hoofegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. Bureau Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 VRIJDAG 2 FEBRUARI 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. voor de Zeeuwse eilanden: GOES. Klokstraat 1. telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus, TERNEUZEN Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). -w De Amerikanen krijgen op het ogenblik wel de ene bittere pil na de andere te slikken. Zitten ze zich nog verbijsterd af te vragen, hoe van de machtig ste vloot ter wereld een schip ge kaapt kan worden (de Pueblo affaire) en dan komt het bericht, dat de Vietcong de Amerikaanse ambassade in Saigon zij het dan voor korte tijd - bezet heeft. De ene blamage dus na de an dere. Sommigen maken zich er vro lijk over. Daar is de zaak echter te ernstig voor. Want het is heel dui delijk, dat de oorlog in Zuid-Viet- nam nu snel naar een climax gaat: terwijl de Vietcong overal met zelf moordcommando's in het offensief is en daardoor belangrijke Ameri kaanse eenheden aan zich bindt bereiden divisies van het Noord- vietnamese leger in het noorden een groot offensief voor. Wat is de bedoeling van dit alles? Sommige Westerse waarnemers heb ben de indruk, dat de Vietcong en Noord-Vietnam zich van een sterke onderhandelingspositie proberen te verzekeren. Voor het geval dan dat er onderhandeld wordt. Maar kan niet met evenveel recht gesteld worden, dat de verhoogde agressi viteit van Noord-Vietnam die on derhandelingen juist onmogelijk maakt? De huidige situatie in Zuid- Vietnam wordt voor de Amerikanen militair gezien— levensgevaarlijk. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat de Amerikanen uit lijfsbehoud dan wel als een reactie op de vernede ringen van de laatste tijd andere middelen zullen gaan gebruiken. Kernwapens dus, maar die kunnen de oorlogsbrand verder over Zuid- Oost-Azië uitbreiden. Voor hen, die niet direct bij deze oorlog betrokken zijn is de gemak kelijkste oplossing de terugtrekking van alle Amerikaanse eenheden uit Zuid-Vietnam. Het gaat er inder daad naar uitzien, dat die oplossing onvermijdelijk wordt. Maar het zal pas een echte oplossing zijn als zij bereikt wordt aan de onderhande lingstafel, niet als zij het karakter heeft van een smadelijke vlucht. Een wereldmacht als de Verenig de Staten kan zich eenvoudig niet veroorloven zo vernederd te wor den. Het machtsevenwicht in de we reld zou er door verstoord worden. Voor de Westerse wereld als geheel zou een Amerikaans echec even eens ernstige gevolgen hebben, ook In die zin, dat Amerika zich dan zeer waarschijnlijk veel meer van West-Europa zou distantiëren. Het is daarom, dat de situatie in Zuid-Vietnam weinig aanleiding LJeeft tot leedvermaak maar wel alle reden voor ernstige bezorgdheid. Een gepantserd personeelsvoer- tuig van het Amerikaanse leger trekt zich langzaam terug uit het strijdgewoel bij de vliegbasis Tan Son Nhut in de buitenwijk van de Zuidvietnamese hoofdstad. Het voertuig had tot taak gedode Ame rikaanse militairen op te pikken tijdens gevechten met de Vietcong. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Pater dr. G. Mulders s.j. kan zich niet verenigen met de door de kardinalencommissie in Rome voorgeschreven wijzi gingen welke in de Nieuwe Katechismus moeten worden aange bracht om samen met prof. H. Fortmann en de Romeinse theolo gen Visser en Dhanis de wijzigingen uit te werken aan kardinaal Alfrink teruggegeven. In de radiorubriek Echo zei pater Mulders, die een. van de belangrijk ste samenstellers van de Nieuwe Ka techismus was: „Ik meende in volle ernst, naar eer en geweten, de door de kardinalencommissie geëiste wij zigingen niet te kunnen onderschrij ven. Men moet omwille van de kerk protesteren wanneer een bepaalde theologische visie als de alleenzalig makende wordt voorgeschreven". Pater Mulders onthulde, dat de voornaamsite bedenkingen van de kardinalencommissie betrekking heb ben op de maagdelijke geboorte van Christus, de erfzonde, het voortbe staan na de dood, het primaatschap van de paus en een aantal morele passages, in het bijzonder die welke handelt over de geboortenbeperking. Het betrof 14 hoofdpunten en 42 klei nere punten. De kardinalencommis sie heeft in haar rapoort het woord „ketterij" niet gebruikt maar wel uit drukkelijk geëist, dat genoemde wij zigingen zouden worden aangebracht. Gevraagd naar zijn mening over de juistheid van deze eis, verklaarde pater Mulders niets te willen af doen aan het recht van de paus om te waken over geloof en zeden. Wel bestreed hij het recht van de kardi nalencommissie om een bepaalde Weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot van avond. Opklaringen maar ook kans op buien, sommige ervan met ha gel. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Zon onder 17.30 en op 8.19 uur; maan op 10.12 en onder 23.17 uur. Wegeninformatiedienst KNAC ANWB 070—814391. Wegenin formatiedienst België 0932— 2133855 en rijdend in België on der nummer 133855. theologische visie aan de Nederlandse kerk op te leggen. „Wij waren en zijn bereid de Nieuwe Katechismus op bepaalde punten te wijzigen. Wjj zijn echter niet bereid, om op de 14 ge noemde hoofdpunten een ommezwaai te maken". Nader ingaande op het overleg dat momenteel plaatsvindt tussen prof. H. Fortmann, pater J. Visser en pater E. Dhanis, zei pater Mulders, dit te beschouwen als een beraad, waarvan de resultaten aan de auteurs van de katechismus zullen worden voorge legd. Gevraagd wat er zou moeten gebeuren als een compromis onmo gelijk bleek, zei pater Mulders: „Ik hoop, dat er dan op een nog hoger ni veau een gesprek zal plaatshebben over de noodzakelijke vrijheid bin nen de kerk voor een geloofsverkon diging zoals die in de Nieuwe Kate chismus gegeven wordt". Hij herin nerde er aan, dat die katechismus het werk was van een team vooraan staande theologen en dat zij van on verdachte zijde zeer gunstige re censies heeft gekregen. Ook de reac ties van de gewone gelovigen noem de hij overwegend positief. In de televisierubriek Brandpunt zullen vanavond de journalisten Frits van der Poel en Dick de Vree een vraaggesprek hebben met kardinaal Alfrink, prof. H. Fortmann en de Romeinse theoloog pater Dhanis. (Ne derland 1 22.00 uur). (ZIE OOK PAGINA 9) GOUVERNEUR Winthrop Rockefel ler van Arkansas heeft woensdag avond een onderzoek gelast naar een aantal graven bij een gevangenisboer derij in Cummins. „Het kan zijn dat het gaat om lijken, die niet door fa milieleden zijn opgeëist, maar wel licht staan wij op het punt een schan daal van ongekende omvang te ont dekken", zei hjj. gtoaMnl Pt Stem De gemeente Hoek verlaagt de bijdrage aan het recreatiegebied De Braakman; waaraan tij zelf niet* heeft. Pagina 5. De automatisering brengt wel problemen met zich, maar deze zijn oplosbaar, aldus minister Roolvink. Pagina 7. Volgens Italiaans# kranten wa nen in Nederland zelfs de dom koppen zich theoloog. Pag. 9. Maandag zullen zestien politici voor de televisie debatteren over de partijvernieuwing. Pa gina 11. Bondscoach Georgo Kessler is tevreden over de loting voor de voorronden van hef wereld kampioenschap voetballen. Pa gina 12. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Roolvink deelde gisteren in de Tweede Kamer mee dat de geregistreerde arbeidsre serve per 31 januari 114.200 man be droeg. Eind december bedroeg de geregistreerde arbeidsreserve 104.550. De stijging van de werkeloosheid in januari geeft het normale seizoens verloop aan. De ontwikkeling in de werkeloosheid is in januari gestabili seerd. De Europese commissie heeft de indruk, dat de conjuncturele werk loosheid in de EEG op betrekkelijk korte termijn opgeheven kan worden, als de regeringen haar aanbevelingen op het gebied van de conjunctuurpo- litiek snel en volledig opvolgen. Al dus werd gisteren een Brussel ver nomen. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA De rechtbank te 's-Her. togenbosch heeft donderdagmorgen de 51-jarige nertsfokker J. H. uit Handel vrijgesproken van de hem ten laste gelegde poging tot dood slag op zijn vrouw via een met para- thlon ingespoten sinaasappel. De uitspraak geschiedde vervroegd. De verdachte is onmiddellijk in vrijheid gesteld. De officier van justitie, mr. J. Booster, die 13 jaar en vier maan den eiste, heeft tegen deze uitspraak appèl aangetekend. De verdediger van J. H. was mr. B. Drion uit Bre da. De rechtbank overwoog in haar vonnis dat noch het primair noch het secundair ten laste gelegde wet tig en overtuigend bewezen was. Zij was bovendien niet overtuigd van de onmogelijkheid, dat een ander dan verdachte het gif in de bewuste sinaasappel had gebracht. Zij zeiden niet over bijzonderheden te beschikken, maar dat de actie kort voor middernacht nog voort duurde. if- (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/SAIGON. - President Johnson heeft g|isteren gezegd dat het bombarderen van Noord-Vietnam in alle hevigheid zal worden voortgezet, zolang de vijand niet te kennen heeft gegeven „dat hij zijn terreur en agressie niet zal opvoeren". Met deze verklaring werden de toch al broze „verfijningen" die onlangs waren aangebracht aan de befaamde San-Antonioformule (waarin Johnson zijn in Amerikaanse ogen milde voorwaarden voor onderhandelingen heeft vastgelegd) weer helemaal teniet gedaan. Johnson zei: „De Verenigde Staten hebben betere aanwijzingen nodig om in de onderhandelingsbereidheid van Hanoi te geloven, dan de incidenten van de afgelopen dagen." De Amerikaanse opperbevelhebber in Zuid-Vietnam, generaal Westmo reland, heeft verklaard dat de strijd nog heviger zal worden maar dan meer geconcentreerd op het noorden, op de provincies Quang Tri en Thoea Thien. Dit zal dan, aldus de generaal, de „derde fase" van het bij Dak To ingezette winter-lente-offensief zijn. De „tweede fase" duurde ook gisteren tot in de wijken van Saigon onverminderd voort. Generaal Westmoreland verwacht voor de „derde fase" een ongekend grote inspanning van vooral Noord- vietnamese eenheden. In Laos is met dit doel voor ogen door Hanoi een groot logistiek systeem opgebouwd, De grote aanval die volgens de hartewens van Hanoi tot een soort tweede Dien Bien Phoe (de slag waarin de Fransen definitief werden verslagen) moet leiden kan vol gens generaal Westmoreland elk mo ment beginnen. De generaal heeft de Vietcong er van beschuldigd in Saigon burgers te hebben gebruikt als schild en in ziekenhuizen, kerken en scholen dekking te hebben gezocht. In de buitenwijken van de Zuid vietnamese hoofdstad Saigon lever den Amerikaanse troepen en hun bondgenoten donderdagavond nog verbitterde gevechten met Vietcong- strijders, maar het centrum leek uit gestorven. Troepen hebben de wacht betrokken bij belangrijke gebouwen. Er zwerven nog Vietcong-groepjes door de straten, zei een Amerikaanse woordvoerder. De Vietcong zegt belangrijke de len van Saigon vast in handen te hebben, zoals de wijken Ba Tsjieu, Phoe Phoeam, Phoe Lam en Nga Bay benevens de weg naar Bien Hoa. „In deze sectoren en- in de omgeving van de stad zijn met enthousiaste steun van de plaatselijke bevolking revolu- tionaire gezagsorganen in het leven geroepen", aldus een door Hanoi ge citeerde bekendmaking, volgens wel ke voorts talrijke officieren en man schappen van het „marionettenleger van Saigon" zich met hun wapens bij de „revolutionaire strijdkrachten" hebben aangesloten. „De bevolking van Saigon is in opstand gekomen en heeft het be stuursapparaat van de marionetten regering verbrijzeld", zegt het Viet- eong-persubreau. Gedurende de eerste zestig uur van het Vietccmg-offensief zijn volgens Amerikaanse mededelingen 5800 Vietcong-strijders, 232 Amerikanen en 300 Zuidvietnamezen gedood. Al leen in Saigon sneuvelden bijna 650 Vietcongleden. De Amerikanen ver loren daar 43 en de Zuidvietnamezen 71 man aan doden. Ook onder de burgerbevolking zijn de verliezen groot, maar cijfers zijn niet bekend. Eenheden van de vierde Ameri kaanse infanteriedivisie werden per helikopter overgebracht naar de stad Dalat in het berggebied waar de ge vechten voortduren. Het Amerikaanse hoofdkwartier heeft bekendgemaakt dat eenheden van de eerste lucht-cavaleriedivisie de hoofdstad Quanig Tri weer op de Vietcong veroverd hebben. Bij nieuwe acties donderdagavond in de Mekongdelta 100 km ten zuiden van Saigon is het vliegveld Vinh Long onder hevig mortiervuur genomen. De stad Vinh Long is aangevallen met lichte wapenen. Dichter bij de hoofdstad zijn Zuid vietnamese mariniers in gevechten gewikkeld met een vijandelijke macht van onbekende omvang. Woordvoer ders hebben meegedeeld, dat het ge vecht uitbrak op twee kilometer ten noorden van de Tan Son Nhut lucht- UTRECHT (A.N.P.) De 75-ja- rige Utrechter R., beter bekend als „Oude Nol", die de Utrechter Hans van Z. tot twee moorden zou hebben aangespoord, is overgebracht naar het huis van bewaring. Sinds zijn aanhouding op 13 december jongsle den verbleef hij in een cel op het hoofdbureau van politie in Utrecht. Hans van Z. werd al eerder naar het huis van bewaring overgebracht. MARIA CALLAS heeft na tien jaar een proces tegen de Romeinse opera gewonnen. In januari 1958 liep zij van het toneel bij de Romeinse opera bij de eerste van drie opvoeringen van de „Norma". Haar verontschul diging dat zij keelpijn had, werd niet door de opera aanvaard; nu heeft zij alsnog haar honorarium (meer dan tienduizend gulden) toegewezen ge kregen via de rechtbank. (ADVERTENTIES) Caravans, vouwwagens, bagagewagens a toebehoren uit 12 landen (t/m 4 fëbr.) speciaal Trein-Toegangsbiljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N.S.-stations Groene Kruis Hoestbonbons merk Locarbits, werken uitstekend bij hoest, verkoudheid, keelpijn. In zakjes van 50 cent. Ecomat f995 -f100 i nruilpremie Echos H f1295 -f200 inruilpremie morgen voordeel 250 gram van 85 voor 69 1^^ niet duur wel heerlijk De bekende OLGA matrassen]abrie ken brengen als eerste in Nederland een DRAKA-polyaethermatras met een volkomen veilige elektrisch ver warmde winterkant. De bevoorrading is begonnen met matrassen ln de maten 80 x 190 voor 125,. en 90 x 190 voor 135,-, ter wijl binnen enkele weken alle ma trassen uit voorraad leverbaar zijn. Deze matrassen komen uitsluitend in de beddenwinkels, dus u kunt rus tig kijken en kiezen. Alléén maar bij de bedden-vakman, waar u op vertrouwen kunt, aan wie u alles vragen kunt. Tevens exposeren wij een keur van inruilwagens. Keuze uit 15 verschillende merken. SHOW GEOPEND: zaterdag 3 febr. 10-22 u.; zondag 4 febr. 10-22 u.

de Stem | 1968 | | pagina 1