huis! iemiö Hoek verlaagt bijdrage van „De Braakman" Welzijn komende generatie op spel" Gewapende overval in Den Bosch Roolvink ontmoedigd door bedrijfssluitingen Brabantse textielsector Geen 40.000.-. maar slechts 6000,- voor recreatiegebied Weer 19 man op straat te Tilburg rpapier voor uw ^pen ID1GER Even uitblazen mevrouw Haagse politie slaags met taxichauffeurs VOORZITTER KATHOLIEKE JEUGDRAAD L. M. J. I. VAN ERP: TUNIEKEN EN KRALEN BIJ GUY LAROCHE Ungaro maakt mode voor jonge meisjes Rectificatie Kring Zuid-Westtoonaangevend V oorwaarden contractteelt worden te laat ontdekt Geen wijziging Weer overval op bank in Antwerpen Recreatieplan Otheense Kreek 20 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 2 FEBRUARI 1963 vacant. euse kracht met rvaring als ver- elkhandel. route-vertegen- jed functioneren bovengenoemde >rdering alsmede mgeving. ikomstig gehono- irenties alsmede (Van onze correspondent) HOEK Bij de behandeling van de gemeentebegroting 1968 bekriti seerden alle raadsleden de post die was uitgetrokken voor het beheer- ichap recreatiegebied „De Braak man". Tevoren hadden reeds bij de algemene beschouwingen, waaraan dit jaar voor het eerst alle fracties deelnamen, de voorzitters hun ver wondering erover uitgesproken dat deze post ieder jaar evenhoog op de begroting geplaatst werd. Wordt het niet hoog tijd, zo vroeg men zich af, dat het recreatiege bied zichzelf financieel gaat bedrui pen? Alle leden drongen voorts aan op een financieringsschema. „Wij zouden het jammer vinden wanneer wij tot datgene, wat wij destijds in de raad hebben gesteld, zouden moe ten overgaan", zei de heer Leunis. Hij doelde hiermee op een door hem in een vorige raadsvergadering ge uite bedreiging, da, de fractie van de P.v.d. A. zich tot G.S. zou wen den om inlichtingen. Ook over het sociale aspect van het recreatiege bied was men niet goed te spreken. „Het gebied was toch wel bestemd voor volksrecreatie? Dat de gemeen te Hoek moet betalen vuor het bou wen van grote luxe bungalows, daar ben ik vierkant tegen", was de me ning van de heer De Kraker. Wet houder Van der Peyl voor het eerst aanwezig na zijn ziekte was het met de heer De Kraker eens, dat er in „De Braakman" geen spra ke was van enige sociale recreatie. „De gemeente Hoek heeft er op zichzelf totaal niets aan". Wel wees hij erop, dat in de gemeenschappe lijke regeling voor de gemeenten Hoek, Biervliet en Philippine de be paling is opgenomen, dat de deelne mende gemeenten het nadelig saldo moeten vergoeden in de definitief vastgestelde rekening in verhouding tot het aantal leden. De heer Leunis: „Wij weten niets af van de tekorten: het administratief en bestuurlijk be leid is niet in orde". Burgemeester A. F. Hanssens antwoordde op deze kritiek, dat het dagelijks bestuur van het beheerschap zo spoedig mogelijk alle opening van financiële zaken zal geven die de raad verlangt. Dat dit ondanks de toezegging die in de raadsvergadering waarover voor .het eerst in deze kwestie is gesproken, vertraagd is komt door de ziek te van wethouder Van der Peyl. „Wij zullen trachten de gemeentelijke bij dragen zo vlug mogelijk te verlagen". Het jaar 1966 was voor het recre atiegebied heel slecht en er is bo vendien een nieuwe riolering aange legd, zei de burgemeester. Hij had goede verwachtingen, dat de tekor ten terug zullen lopen. De raadsleden hadden ook na de ze uiteenzetting eensgezind geen goed woord over voor de post van ruim veertigduizend gulden en wilde aan vankelijk het gehele bedrag van de begroting afvoeren. De heer De Put ter kwam met een tussenvoorstel het bedrag te verlagen tot zesdui zend gulden. Het werd aangenomen met zes stemmen voor en alleen die van de heer Tollenaar tegen, die er bij bleef de post uit de be groting te schrappen. De heer De Putter protesteerde eveneens tegen de uitgetrokken post van 1463 gulden voor de BB en stem de hier als enige tegen. De begro ting van de gemeente Hoek sluit met een post onvoorzien van 14.977 gul den. De heer Leunis zei de korte algemene beschouwing te willen be ginnen met „een zeker gevoel van onbeuagen" dat voortkomt uit de on zekerheid ten aanzien van de beslis sing in zake de gemeentelijke her indeling. Hij vreesde, dat dit bij de raadsleden de animo voor het werk zal verminderen. Met de andere frac- tievoorzittqys, hoopte hij voor het ko mende jaar toch nog veel positieve zaken te regelen: o.a. de aanslui ting van de riolering op de AWL, die, naar de voorzitter meedeelde, vermoedelijk in mei klaar zal zijn, aansluiting op het aardgasnet, vor dering met de bouw van een bejaar dencentrum en dito woningen, en de bouw van een tachtigtal woningen. Hij was niet ontevreden over de re sultaten van het gemeentelijk be leid. „Wij hebben ook het afgelopen jaar bewezen als zelfstandige ge meente bestaansrecht te bezitten, doch helaas denken bepaalde instan ties hier anders over", was de te neur van de heer De Kraker. Hij wilde nadrukkelijk stellen dat de be lastingdruk in Hoek niet groot is. „Als we zien naar enkele grote ge meenten in de omtrek waar de be lastingen veel hoger zijn, moeten wij op dat gebied niet naar herindeling verlangen". De heer De Kraker stel de met enkele andere fractievoor zitters de vraag aan het college of er voor de toekomst nog wel voldoen de bouwgrond aanwezig is. De heer Tollenaar verwacht voor het komen de jaar, gezien de grote bouwactivi teit van het moment een behoorlij ke groei van het inwonertal. De heer Tollenaar drong er op aan het verzorjingspeil van de gemeente vooral in de buitenwijken op te voe ren. Hij noemde hierbij de verbete ring van het slechte wegdek de Knol- Wulpenbek. „In de toekomst zullen we er op bedacht moeten zijn dat Guy Laroche heeft een collectie laten zien, die beheerst wordt door tunieken in alle vormen voor alle uren van de dag. Zijn getailleerde modellen zijn polslang en lijken op overblouses. Voor de avonduren rei ken de tunieken afwisselend tot pols en vingertoppen. Soms zijn het sprekend Russische boerenjakken, compleet met kruis- steekjes langs alle randen. Dit bor duursel is er voor later op de dag met glinsterende kralen. Laroche maakt prachtige avond jurken, geborduurd met gekleurde steentjes waardoor ze soms de allure van de mozaïeken in Ravenna krij gen. Als sportieve dracht worden kniebroeken met omslagen gelan ceerd, die tot de rand van de laars reiken, ook voor mannen. Rekbare stoffen worden gebruikt voor mail- lotpakken en pantalons. Laroche maakt ook gebruik van stretch-leer en van doorzichtige marineblauwe guipure bij een bermuda met tuniek. Klassieke jurkjes met plooirokken worden opgefleurd door een witte ceintuur of door witte roesjes. Bij de avondkleding improviseert Laroche meesterlijk op zijn lieve lingsthema's. Er zijn de bekende vleermuismouwen en engelvleugels met hele rijen strookjes. Ungaro presenteerde in Parijs een collectie geknipt voor meisjes van 15 of 16, waarbi.t de rokken uiterst mini zijn. Lentemantels zijn gestreepi als markiezen in roze, groen en geel Strepen wedijveren met noppen. De laatste variëren van ballon tol munt- en confettigrootte. Een ge stippelde tuniek wordt gedragen op een gestippelde maillot. Mantels zijn recht, meestal met ceintuur, zakken en twee rijen kno pen. Ze zijn veelal afgezet met wit en gegarneerd met niervormige wit te stukken. Sommige gebloemde mantels hebben een wit bovenstuk. Bij een zwarte mantel wordt een jurk gedragen me* blauwe garne ringen. Ungaro's mannequins dragen gou den maskers ontleend aan de oud heid. Een pak van goudlamé wordt met zo'n masker gedragen, terwijl »ls het jasje wordt uitgetrokken ook de beha van goudlamé blijkt te zijn. Jacques Esterei, die de vrouw de komende zomer als Mexicaanse schone wil zien, is de ontwerper van deze „Mexicaanse" bruids japon van opengewerkte zijden gabardine. Bij de zalmkleurige japon wordt een volumineus hoofddeksel gedragen, dat is ge ïnspireerd op de „Quetzal", een Mexicaanse helm. onze wegen de toets der kritiek kun nen doorstaan", aldus de heer Haak. „Enkele neringdoenden menen ook de weg te kunnen gebruiken voor opslag van fust, kratten en goede ren". klaagde hij. In zijn openingstoespraak releveer de burgemeester Hanssens enige voor de gemeente Hoek belangrijke zaken van het afgelopen jaar. Hij was blij wethouder Van der Peyl en raadslid De Kraker na hun ziekte weer te kunnen verwelkomen. De burgemeester noemde de restauratie en verfraaiing van het gemeente huis, dat hierdoor een representatief gebouw werd, de aanvang met de bouw van een bejaardenoord er zijn nog enkele problemen op te lossen met de zachte grond de revisie van het bestemmingsplan Loverpolder, het plan voor de bouw van het gymnastieklokaal, de komst van het aardgas en de bouw van 48 woningen. Hoewel het inwonertal met negen terugliep, had de burge meester, gelet op de plannen van verdere woningbouw, goede moed dat Hoek het komende jaar meer inwoners krijgt. Van de voorstellen die zonder dis cussie onder de hamer gingen noe men wij: de verhoging van de huis vuilbelasting en een subsidieverle ning aan de Hoekse Rakkers. (Van onze correspondent) TILBURG Hovers Constructie n.v. in Tilburg deelt mede dat het in verband met de herstructurering van haar bedrijf noodzakelijk is 19 werk nemers ontslag aan te zeggen. Door perfectionering en speciali satie van het produktie-apparaat is het onvermijdelijk geworden het personeelsbestand functioneel aan de gewijzigde omstandigheden !aan te passen. Over het ontslag van de betrokken werknemers is vooraf met de vakor ganisaties contact opgenomen. Over de voorwaarden, waaronder het ont slag zal plaatsvinden, is met de vak organisaties overeenstemming be reikt. OOSTKAPELLE In tegenstelling tot wat eerder vermeld werd, zullen de provinciale kampioenschappen van de gewestelijke bond voor Zeeland van Landelijke Rij verenigingen niet op 20 juli, maar op zaterdag 13 juli worden gehouden. Dit geschiedt dan tijdens de Waicherse Fokveedagen in Oostkapelle (Walcheren). (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Gisteravond om tien over zes hebben twee gewapende Duits sprekend mannen een inval ge daan in de levensmiddelengroothan del SLIGRO. Uit de groothandel, die gelegen is aan de Weerdkampstraat, zonden door de twee mannen, onder bedreiging van hun wapens drie tran sistorradio's (merk Nordmende) en 2000 sigaretten zijn ontvreemd. Het signalement van de daders luidt: eerste: plm. 40 jaar en vermoedelijk voorzien van een kleine snor, lengte 1.80 m., gezet postuur, gekleed in een groene overjas; de tweede: plm. 30 jaar, zwart haar, bril met donker montuur, gezet en gekleed in een grijze overjas. Op het moment van de overval was in de zaak alleen de chef aanwèzig, de heer J. Vén. De overval lers knevelden hem, maar na hun vertrek wist hij zich te bevrijden. Bij het sluiten van deze editie kon de Bossche politiè- inspecteur Strijbosch, die het ondèrzoek leidt, nog geèn na dere bijzonderheden verstrekken. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL De heer B. van Dueren den Hollander, voorzitter van de Kring Zuid-West van de Nederlandse Contractteiersvereniging, liet giste ren tijdens een algemene ledenvergadering in Roosendaal, bijzonder positieve geluiden horen t.a.v. de groei van de Kring. „Wij zijn hard op weg om de grootste Kring van Nederland te worden". met betrekking tot de afzet, omdat een grote opbrengst niet parallel hoeft te lopen met de consumptiebe hoefte. Hij vroeg zich dan ook af of niet te vaak alleen een telende positie wordt ingenomen. Vooral in de parti culiere sector wordt volgens de voor zitter nog altijd een onverschillige houding aangenomen ten opzichte van de afzetbegeleiding. De heer Van Dueren achtte twee factoren in de contractteelt bijzonder belangrijk, namelijk de voorwaarden en de prijs. „De voorwaarden zijn echter van primair belang", zei hij. „Dit wordt echter meestal pas ont dekt, wanneer zich duidelijk moei lijkheden voordoen, zoals bijvoor beeld het vorig jaar in de contract sectors conservenerwten, prinsessen- bonen, tuinbonen en aardappelen." Hij meende, dat een groot gedeelte van deze moeilijkheden is opgevan gen door zich te houden aan de mo- delvoorwaarden. „Wij hebben deze voorwaarden met succes gepresen teerd", aldus de heer Van Dueren, „en hebben hierdoor ook een vertrou wenspositie bij de fabriek verkregen". Hij bracht tenslotte nog de nieuwe Zaaizaad- en Plantgoedwet naar vo ren, waardoor met name de graszaad teelt er weer een arbeidsterrein heeft bijgekregen. Na de bestuursverkiezing, waarin de heren G. de Jager en C. de Wit werden herkozen, hield ir. R. Lam- mers uit Wageningen een inleiding over het onderwerp „De Rassenkeu- ze, de teelt en de oogst van princes- senbonen en tuinbonen in verband met de contractteelt". „Alleen al in januari meldden zich ruim 50 leden". De voorzitter was van mening dat de kring Zuid-West, ge zien de teeltdichtheid toonaangevend in Nederland behoort te zijn. „Wij kunnen echter niet toonaangevend worden door massaliteit, maar voor al door inhoud", aldus de heer Van Dueren. „Dan alleen kan onze be- langenpositie onderstreept worden". Jammer vond de voorzitter het, dat de ledengroei zich voornamelijk mani festeert in Noord-Brabant, want de groei in Zeeland blijft duidelijk ach ter. Door deze ledenaanwas, wordt de kring Zuid-West tijdens de landelijke Contracttelersvergadering, die op 23 februari in Utrecht wordt gehouden, vertegenwoordigd door vijf stemge rechtigde leden. Tijdens de vergade ring werden hiervoor aangewezen de heren: D. A. van Nieuwenhuizen (Nieuw- en St.-Joosland), C. de Wit (Steenbergen), G. de Jager (Werken dam), H. Punt (Klundert) en G. Dek kers (Zevenbergen). In zijn jaaroverzicht kenmerkte de heer Van Dueren 1967 als een goed boerenjaar met over het algemeen grote opbrengsten. Er werd hierdoor echter een problematiek geschapen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken) heeft in de Tweede Kamer gezegd ontmoedigd te zijn door de recente ontwikkeling in Noord-Brabant, nu daar in Tilburg en Goirle bedrijfssluitingen in de textielsector zijn aangekondigd. Deze ontwikkeling is zijns inziens niet al leen ontmoedigend, maar ook teleur stellend. „De regering is met groot leedwezen vervuld jegens hen, die door deze ontwikkeling worden ge troffen", aldus minister Roolvink. Minister Witteveen (Economische Zaken ad interim) zei de plaatsgehad hebbende sluitingen en de te ver wachten sluitingen ten zeerste te be treuren. De beide bewindslieden be antwoordden de mondelinge vragen van het kamerlid Willems (P.v.d.A.) over de in Tilburg en Goirle aange kondigde bedrijfssluitingen in de textielsector. Minister Witteveen deelde mee dat het rapport van de commissie-Gold- schmidt naar de structuur van de strijkgaren- en wollenstoffindustrie wel in concept gereed is. De defini tieve vaststelling daarvan wacht echter op nadere overeenstemming over de inhoud van de voor deze tak van industrie te nemen maatregelen. Het rapport zal over enkele weken ter beschikking kunnen zijn. Minister Roolvink deelde mee dat overleg wordt gepleegd met het bu reau spreiding rijksdiensten. Hierbij zal ook Tilburg in beschouwing wor gen genomen. De regering is boven dien bereid om op korte termijn in plaatsen met een hoog percentage werklozen, bijzondere maatregelen te nemen; ook dit geldt voor Tilburg. Minister Roolvink noemde de re cente stijging van de werkloosheids cijfers voor ons land en voor het ge west in overeenstemming met de normale seizoenverhoudingen. Eind december 1967 was er in het gewest Tilburg een geregistreerde arbeidsre serve van 3042 personen tegen 3216 eind januari dit jaar. De cijfers voor geheel Nederland waren respectieve lijk 104.550 en 114.200. Naar ver wachting zal de arbeidsreserve in het gewest Tilburg eind maart 3450 per sonen bedragen. Uit het antwoord van minister Witteveen bleek o.a., dat de directie van de BeKa, ook ondanks het aan bod door het departement van Econo mische Zaken van het in leven roe pen van een kredietgarantieregeling van dit bedrijf, geen wijziging heeft willen brengen in het voornemen tot bedrijfssluiting. Van de zijde van het BeKa-bedrijf zouden geen voorstel len naar voren zijn gebracht om on middellijke bedrijfssluiting te voor komen. Minister Roolvink wees erop dat de belangstelling voor de omscho- lingswerkplaatsen in Noord-Brabant „geringer is dan zou mogen worden verwacht". Hij hoopte dat deze be langstelling zou toenemen. (Van onze correspondent) ANTWERPEN Gistermiddag hebben twee mannen, gewapend met revolvers, een bijkantoor van de Bank van Antwerpen overvallen. De buit wordt gescaht op 200.000 frank (1 frank is zeven cent). De overvallers maanden het kan toorpersoneel (vier man en een typis te) in het Frans de handen in de lucht te steken. Een van hen deed een snel le greep in de geldlade, waarna bei den bliksemsnel verdwenen, voordat het personeel zelfs maar op het idee was gekomen alarm te slaan. Een jon geman zag de revolverhelden op een fiets wegraeen. Het tijdstip van de overval was knap gekozen: 16.15 uur, als het geld wordt uitgeteld en de bank gesloten is voor publiek. Een snelle reactie van de politie heeft nog geen succes opgeleverd. Vorige week had reeds een overval plaatsgehad op de caissière van Cine Pathe in Antwerpen, waarbij 100.000 frank werden geroofd. De daders werden spoedig geïdentificeerd als Turken, maar wisten naar het buiten land te ontkomen. Burgemeester en wethouders van Ter- neuzen hebben een (inmiddels door de raad goedgekeurd Red.) voorstel in gediend voor een verhoging van de be groting met 1.303.569,— ten behoeve van het eerste gedeelte van het recrea tie plan „Otheense Kreek". Hoe is het mogelijk om voor dat doel dit bedrag te noemen? Terwijl er in geheel Ter- neuzen geen stukje grond voor onze kinderen beschikbaar is voor een speel tuin Terwijl men heel Zeeuwsch- Vlaanderen af moet lopen om een paar duizend loten te verkopen voor het overdekte zwembad Maar er kunnen geen speeltuinen komen of open sport velden of een overdekt zwembad, omdat het toch maar de „kleine" man is die er in de weekends gebruik van moet ma ken. Want de „grote" man trekt toch naar het buitenland. Nee, die anderhalf miljoen kan wel beter besteed worden, want de Otheense Kreek is toch in hoofdzaak voor de Belgen en voor hen die rondom de kreek wonen en op de een of andere manier in het bezit ge komen zijn van een duur jacht. TERNEUZEN M. Karremans. (Naschrift van de redactieKritiek moet waar gemaakt worden en dat kan in dit geval echt niet. Het re creatieplan is juist helemaal opgezet en bedoeld als een groot „bosplan" voor die „kleine" man (zie een artikel in dit nummer over het plan). Wie van nabij de activiteiten meemaakt die het Terneuzense gemeentebestuur ontplooit om tot een overdekt zwem bad te komen, zal ook hierover niet met verwijten komen. En sportvelden? Terneuzen is er juist rijk mee be deeld. Een speeltuin is er ook: op de hoek Mauritsstraat-Koninginnelaan. Maar het is waar: kleinere speelruim ten hier en daar zijn wel gewenst, evenals trapveldjes voor de jeugd, die geen gebruik maakt van de officiële sportvelden. Wat die dure jachten be treft hoe zouden die in dat jacht* haventje moeten komen (Van een onzer verslaggever») DEN HAAG Een rustige vergade ring van de drie erkende bonden van vervoerspersonee] met de georgani seerde Haagse taxichauffeurs is toch ontaard in een rel, toen binnenge drongen ongeorganiseerde taxichauf. feurs door achttien politieagenten werden buitengeknuppeld. Ongeveer 30 ongeorganiseerden wa ren gistermorgen tussen vier uur en half vijf het kantoor van de Neder landse Bond van Vervoerspersonee! aan de Prinsengracht in Den Haag binnengedrongen door het naar het sousterrain leidende deur te forceren Met de wapenstok dreven 18 politie agenten hen uit de kantine, nadat de kantinebeheerder de politie had ge beld. De uitdrijving ging gepaard met een fikse vechtpartij. De honderd georganiseerden kwa men in de vergadering inmiddels overeen dat met de Haagse taxi-on dernemers onderhandeld zal worden op basis van het bemiddelingsvoor stel van de commisie-Van der Dus- sen (232 gulden). Eerder waren col lega's in Haarlem, Utrecht en Schie dam (eveneens in nachtelijke verga deringen) tot een dergelijk stand punt gekomen. (Van een onzer redacteuren) TILBURG „Op het uitge breide gebied van het jeugd- en jongerenwerk tasten we in ons land - wetenschappelijk gezien - nog vrijwel in het duister. Onder zoek van deze steeds belangrijker wordende sector ontbreekt tot nu toe. Zeker op nationale schaal. Het wordt hoog tijd dat sociologen zich er permanent mee gaan be zighouden". Dat zegt de heer L. M. J. J. van Erp, voorzitter van de Katholieke Jeugddraad voor Nederland. Hij was een van de samenstellers van het eind-3966 gepubliceerde rapport, dat een wettelijke regeling voor de sub sidiëring van de jeugdvorming be pleit, het zogenaamde Cower-rap- port. De heer Van Erp, een levendige scherp-formulerende, goedlachse ten gere man, weet uit de praktijk waar over hij het heeft als hij een plei dooi houdt voor nauwe samenwer king tussen overheid en particulier initiatief bij de uitgroei van het jon gerenwerk. Als burgemeester van Kaatsheuvel - Loon op Zand wordt hij bijna dagelijks met het vraag stuk geconfronteerd. Maar, alsjeblieft geen misverstand. Natuurlijk moeten we studies hebben over deze veelzijdige, moeilijke, soms onduidelijke materie. Maar ook..., la ten we toch vooral niet als maar op de resultaten van die studies wachten. Er ligt een enorm terrein van welstandszorg braak want dat is jeugd- en jongerenwerk en we moeten aanpakken. Nu beginnen, dus!! Te veel, zo vindt hij, hebben tot in het recente verleden overheid en particulier initiatief in deze sector van het maatschappelijk leven tegen over elkaar gestaan. Maar er is, ook door het Cower-rapport, een duidelij ke kentering. De studie is doorge licht op een openbaar gehoor van de Tweede-Kamercommissie Onder wijs en Jeugdzorg. „Dat heeft prach. tig materiaal opgeleverd, losgemaakt als het ware van allerlei politieke achtergronden. Toen bleek dat er allerwegen grote bezorgdheid bestaat, omdat het gecompliceerde vraagstuk van 't welzijnsniveau van de jeugd en jongeren in ons land nog nauwelijks is aangepakt". Uit die hearing voor het eerst werd toen landelijk de balans van wensen, eisen en tekortkomingen op gemaakt is een interdepartemen tale stuurgroep voor het jeugd- en jongerenwerk ontstaan. „Dat juich ik toe, omdat dit ook betekent dal men bestuurlijk op landelijk niveau de omvang van het vraagstuk is gaan zien. Tevens blijkt daaruit dal men beseft dat alle sectors van hei maatschappelijk leven erbij betrok ken zijn. De doorbraak naar een samenspel tussen overheid en allen die zich met de jongerenzorg bezig houden is er nu zeer duidelijk." Waarom dringt de tijd zo sterk voor deze sector van ons maatschap pelijk leven? „Kijk, het levenspa troon van de jongeren-generatie ver andert .azendsnel. De nadruk ver schuift van de arbeidstijd naar de vrije tijd. De problematiek daarvan moeten we leren kennen. Maar ook moeten we de enorme kansen die dat biedt volledig gaan benutten. Dat is de verantwoordelijkheid van de generatie die nu de leiding heeft." De plaats van de jeugd en de jon geren in de samenleving is nu ge heel anders dan zo'n twintig jaar ge leden. „Veel meer dan vroeger zijn de jongeren afhankelijk van hun ei gen prestaties. De dwang van het mi lieu, het bedrijfsleren, de school, verdwijnt steeds meer. De eigen me ning vaak uiterst radicaal en mee- VOORZITTER VAN ERP zoveel verdriet dogenloos altijd dood-eerlijk wordt onomwonden gegeven. Dat is goed, ook al veroorzaakt dat spanningen tussen de generaties. Want vergist u zich niet. Het Amsterdamse provotariaat heeft goed werk gedaan, het heeft de aan dacht gevestigd op de problemen van de jongeren. Jammer, dat dit in de persoonlijke sfeer vaak zoveel verdriet veroorzaakte." De jongeren, zo vertelt de heer Van Erp, hebben wel politieke belang stelling. Ze houden zich daarbij ech ter met heel andere vraagstukken bezig dan de ouderen. De sociale zorg is voor hen geen probleem meer. „Weet men wel dat heel wat jonge ren zo langzamerhand verlangen dat bij de strijdkrachten ze moe ten in dienst de vredestaak zal worden gesteld boven de oorlogstaak? Weet men wel dat er in die kring ernstig wordt gepraat over het in stellen van een „sociaal jaar" voor meisjes, omdat die vaak zo onvoor bereid in de maatschappij komen te staan?" In het Cower-rapport worden con clusies getrokken, verlangens met betrekking tot de jongerenzorg on der woorden gebracht. Primair is daarbij dat de hele wijdvertakte sector afzonderlijke aandacht krijgt. „Daarom willen wij een raamwet, waarin ook de sub sidiëring door het Rijk van het jon geren- en jeugdwerk in hoofdzaken wordt geregeld. Daarom moet, zo vind ik, de financiële verhouding tus sen Rijk en gemeenten worden ge wijzigd, opdat voor dit werk meer geld kan worden gestort in het Ge meentefonds. Want de beroepskrach ten die in de sector werken moeten zekerheden krijgen. De opleiding van die krachten moet Verbeterd wor den. Maar de vrijwilliger moet de basis ervan blijven vormen. Hij moet zich gesteund weten door kun dige beroepsmensen." De komende jaren zou het Rijk ze ker tien miljoen gulden per jaar moeten geven om allerlei experi menten mogelijk te maken. „Men vergete nooit dat ook de jongeren zorg een vorm van sociale zorg is, voor de toekomst van ons volk en voor ons land van onschatbare be tekenis. Alle kanalen- van het maat schappelijk leven hebben er mee te maken." De heer Van Erp hoopt dat ook in het parlement meer aandacht en des kundigheid aan dit brandende pro bleem zal worden gewijd. „Te veel krijgt daar de .conomische sector de nadruk. Ook dat irriteert te recht veel jonge mensen." De eco nomie is belangrijk, maar belang rijker is het welzijn van de mens, waaraan de economie het hare moet bijdragen. „De politici zullen dienen te besef fen, dat hun eerste opgave in de na bije toekomst is de zorg voor het welzijn in ons land eens goed on der schot te nemen". Ze zouden daarbij wel eens voor verrassingen kunnen komen te staan. „Werkt de moderne woningbouw vooral in de stad de geestelij ke welstand in de hand? Woningen zonder werkelijke leefruimte veroor zaken veel ellende, kweken neuroti ci. „En is het niet dwaas dat vele du re scholen maar enkele uren per et maal worden benut. Moet men ze niet veel meer geschikt maken om ook als wijkcentra te dienen?" Dat zijn zo maar twee vraagjes. „Er zou een hele waslijst op te stel len zijn. Kijk, daarom moeten we kunnen experimenteren. Daarom moet er geld komen. Als we in de ze sector nu bezuinigen, krijgen we later de rekening gepresenteerd. We, dat zijn de jongeren van nu. Daar ligt op dit moment onze ver antwoordelijkheid. Zijn wij, volwasse nen van 1968 ons die wel voldoende bewust?" Een vraag die, zo gelooft de heer Van Erp, de komende jaren zal wor den beantwoord. Als dat antwoord positief is, kan een heel nieuw ter rein ran sociale welstandszorg wor den ontgonnen. Als het echter, onver hoopt, negatief zou zijn, zijn de ge volgen niet te overzien. Dat ze ech ter rampzalig zouden zijn, staat zo langzamerhand voor allen die nauw betrokken zijn in en bij het jeugd- en jongerenwerk vast.

de Stem | 1968 | | pagina 11