>~acht Textieldrama nadert climax BeKa-Tilburg moet sluiten Vluchtelingen in Khe Sanh Metalen voorwerp op zeebodem is ..Minerve niet BENELUX-PLAN IN WE.U GOED; ONTVANGEN fleXa jamin Waar blijft rapport- Goldschmidt Engeland en de E.E.G. ZEVEN SNAREN Osservatore: Katechismus nog niet goedgekeurd (ken. rolle smaak, ïeft. Kernbommenwerper in Engeland neergestort VRIJWEL GEEN HOOP MEER Mgr. Bluyssen moet rusten Opzienbarend strenge straffen voor doping Cdifoüua soep.die Is pas lekker! ioeg sterke auto's noegMaar u wilt mille? Dan is er Ruim genoeg voor Sterk genoeg voor ng. De motor trekt met maximale la- 0 alles berekend (En het mooie is, 1 compact, stijlvol zou fors geprijsd ure Fiat gehoord? neer dan f6.999»- f IHIvamalfeh HZiOkliM DAGBLAD VOOR ZEELAND Lawine Zacht Mevrouw Vlachos gaat niet terug naar Athene Dakar Lugubere vondst op gevangenisboerderij MINISTER VERINGA Achtste medische faculteit wellicht overbodig DUITSLAND CONCLUSIES Startverbod renners Vaag communiqué Man ging rivaal met bijl te lijf De meest makkelijke verf heet Haagse hopjes 308e JAARGANG No. 25725 Voor God, Koningin en Vaderland 058 RD" 792 UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. BureauBreda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 WOENSDAG 31 JANUARI 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41telefoon_2893). 270 MENSEN OP STRAAT (Van een onzer verslaggevers) TILBURG. Voor de vierde keer in één maand heeft een Tilburgs textielbedrijf aangekondigd te gaan slui ten. De Wollenstoffenindustrie BeKa N.V. h/h van den Bergh-Krabbendam zal eind april de produktie stopzet ten. Ongeveer 270 mensen verliezen daardoor hun broodwinning. Pogingen van de leiding van de N.V. een financieel nog kernge zond familiebedrijf om de debacle af te wenden hebben niet gebaat. Dc directeur, de heer Rubens, heeft vo rige week in Den Haag een bespre king gehad met de minister van Eco nomische Zaken, de heer De Block, en enkele hoofdambtenaren. De mi nister zou zeer ontsteld zijn geweest over het plan van de directie van BeKa om op korte termijn tot sluiting over te gaan. De heer Rubens werd gevraagd de sluiting op te schorten. Hij kreeg echter geen enkele toezeg ging dat op korte termijn in de een of andere vorm steun van de rijks overheid was te verwachten De directie van de N.V. zou reeds 'n jaar geleden hebben overwogen tot liquidatie over te gaan. Zij heeft ech. ter gewacht op het gereedkomen van het rapport-Goldschmidt over de si tuatie in de strijkgarenwollenstoffen. industrie. Deze studie is echter nog steeds niet gepubliceerd. In deze studie zou de N.V. BeKa een zeer gezond bedrijf worden ge noemd, 'n „centrumbedrijf" waarom heen men minder sterke bedrijven zou moeten groeperen. De opvatting van de studiegroep Goldschmidt zou de minister er toe hebben gebracht de heer Rubens te vragen het bedrijf vooralsnog niet te sluiten. De N.V. BeKa is een van de finan cieel kerngezonde wollenstoffenbe- drijven in Midden-Brabant. De con currentiepositie van het bedrijf was echter steeds moeilijker geworden. De exploitatietekorten namen elk jaar meer toe. Dit was voor een be langrijk deel het gevolg van het vrij wel geheel wegvallen van het Duitse exportgebied. Bovendien daalde het binnenlandse prijsniveau zo snel dat die markt een gezonde exploitatie niet meer mogelijk maakte. Ook het veranderende modebeeld dat door zijn snelle wisseling de industrie slechts een kort hoogseizoen bezorgde droeg in toenemende mate tot de moeilijk heden bij. De directie van BeKa be sloot daarom tot liquidatie over te gaan, voordat ze hiertoe door lique- diteitsmoeilijkheden werd gedwon gen. Zaterdag hebben de landelijke voorzitters van de textielbonden St.- Lambertus en de Eendracht, de he ren Huysmans en De Jong en de districtsbestuurders van die bonden een gesprek gehad met de directie van de N.V. BeKa. Pogingen van de vakbondsbestuurders om de liquida tie van het bedrijf te voorkomen mis lukten. De directie zou te kennnen hebben gegeven bereid te zijn desnoods het gehele familiekapitaal in een her structurering van het bedrijf te wil len steken, als er zekerheid zou zijn dat maatregelen van de rijksoverheid die poging de nodige achtergrond zouden geven. De vakbonden hopen dat de debacle bij BeKa het be drijf dat in Tilburg als eerste de winstdeling invoerde Den Haag de ogen zal openen voor de conjunctu rele en structurele moeilijkheden waarmee de textielindustrie ook in Midden-Brabant te kampen heeft. (ZIE VERDER PAGINA 3) Hoe ontstellend de toestand in de textielindustrie van Mid den-Brabant wel is, kan niet duidelijker worden bewezen dan door de aangekondigde sluiting van de n.v. BeKa. Binnen enkele weken hebben nu vier textielbedrij ven in Tilburg aangekondigd te zul len gaan sluiten. Niet minder dan 1300 arbeidsplaatsen gingen daar bij verloren. In Den Haag ligt nog steeds het rapport-Goldschmidt, dat handelt over de toestand in en de moge lijkheden van de strijkgaren-wollen- stoffenindustrie Het begint er zo langzamerhand op te lijken dat er zich rond dit rapport intern een «trijd afspeelt, die steeds weer uit stel van publikatie veroorzaakt. Het wordt, zo dunkt ons, hoog tijd dat dit rapport openbaar wordt. En dat het publiek hoort waarom de publi katie ervan zo lang op zich heeft laten wachten Als men er nog lan ger mee treuzelt zit men straks met een rapport over de structurele en conjuncturele problemen van een industrietak, die in ons land niet meer bestaat. Herhaaldelijk heeft de regering haar inactiviteit op het gebied van het scheppen en behouden van werkgelegenheid in Midden-Brabant „verklaard" met een beroep op het nog niet verschijnen van het rap port-Goldschmidt. Dit kan echter niet anders worden beschouwd dan als een dooddoener, want de strijk- garen-wollenstoffenindustrie omvat slechts acht procent van de totale werkgelegenheid in Midden-Bra bant. De indruk wordt gewekt dat het hele werkgelegenheidsvraag stuk van Midden-Brabant afhangt van de conclusies van dit rapport. Dat is onjuist. Vaststaat dat de werk gelegenheid in Midden-Brabant steeds verder afbrokkelt. Daaraan helpt ook geen rapport-Goldschmidt. Daaraan kan alleen een doelbewust en soepel industrialisatiebeleid iets doen, dat in Den Haag mogelijk moet worden gemaakt. De tijd van dooddoeners is duidelijk voorbij. Woorden en studies zijn er voor den-Brabant genoeg geweest. Er worden snelle daden gevraagd. v JlFi?®TER (Reuter) In een vem bij de midden-Engelse stad Lei- nol ls een Britse kernbommenwer- vnl retort. Volgens een woord- van de luchtmacht had het p i §e®n kernbommen aan boord. ~rlde Printen hebben zich per pa- dpr u bunnen redden. De vier an- v,Jebemanningsleden zouden om ket leven zijn gekomen. Weersverwachting, meegedeeld °r bet KNMI, geldig tot van- dvona: Zwaarbewolkt. Lichte regen of motregen. Matige aan de kust Plaatselijk krachtige wind uit het zuidwesten. Zacht weer. zon onder 17.24 en op 8.22 uur, maan onder 19.33 en op 9.52 uur. AMw!ïïformatiedienst KNAC - .F®. "TO 814391; Wegeninfor- matiedrenst België 0932 - 2133855 13385^end 'n nummer TECHNISCHE specialisten van de Landmacht onderzoeken momenteel op de Vlasakkers in hoeverre de rij- teehnische kwaliteiten van de Duitse Leopard en de Engelse Chieftain, kunnen wedijveren met die van de Amerikaanse Main Battle Tank-70. Dit met het oog op de vernieuwing van het Nederlandse tankleger. LONDEN (AP) Mevrouw Helen Vlachos, de Griekse uitgeefster die in december naar Engeland is ge vlucht, heeft gisteren gezegd dat zij niet naar haar land zal terugkeren, ook al is de aanklacht tegen haar nu ingetrokken. Als voorwaarde voor haar terugkeer stelde zij dat de pers- censuur moet worden opgeheven. Me vrouw Vlachos heeft de uitgave van haar twee kranten in Athene ge staakt uit protest tegen de censuur. KHE SANG: Zuid- vietnamese vluch telingen wachten in de bedreigde resting om naar een kamp elders te worden overgevlo gen. Inmiddels is lekend geworden, lat de landings baan van Khe Sang is getroffen door een Noordvietna- >nese raketaanval. De Veitcong heeft verrassingsaanval len uitgevoerd op icht van de groot ste agglomeraties m Zuid-Vietnam. (ZIE OOK PAGINA 9) ??- TOULON (AFP/Reuter/AP) De hoop, dat de 52 opvarenden van de verdwenen Franse onderzeeër Mi nerve nog levend teruggevonden worden, slinkt hoe langer hoe meer. Dinsdag tegen de avond meldde de diepzeeduiker Yves Cousteau, dat het gesignaleerde metaalachtige voor werp op ongeveer 140 meter diepte en 8 km ten zuiden van Kaap Cepet, bij Toulon, niet het wrak van de ver miste Franse duikboot is. Cousteau was enkele uren tevoren met zijn duikklok, voorzien van zoek lichten en radar, afgedaald. Eerder had een woordvoerder van de Franse marine gezegd, dat zelfs als de Mi nerve gevonden zou worden, de kans, dat de bemanning nog in leven is. minimaal zou zijn. „De Minerve heeft zaterdagochtend vroeg voor het laatst radiocontact gehad en had toen slechts voor maximaal honderd uur zuurstof om het in ondergedoken toe stand uit te kunnen houden". Inmiddels wordt het zoeken in het oostelijke deel van de Middellandse Zee naar de Israëlische duikboot Da. kar, die sinds donderdag met 62 man aan boord wordt vermist, voortgezet. Tot dusverre is er geen spoor van het schip gevonden. Het zoeken spitst zich nu vooral toe in het zeegebied ten zuiden van Cyprus tussen Israël en Libanon. Nadat maandag een ra diosignaal, waarschijnlijk van een der radioboeien van de Dakar is op gevangen, is de hoop weer gerezen dat men de boot zal kunnen lokali seren. Maandagavond hebben schepen ge wag gemaakt van een grote olievlek ten zuidoosten van Cyprus die van de Dakar zou kunnen zijn. Vliegtui gen hebben maandagnacht wrakstuk ken ontdekt voor de kust van Kreta. Momenteel wordt onderzocht of deze van de Israëlische duikboot afkomstig zijn. PRINSES SOPHIE van Griekenland, de echtgenote van prins Juan Car los de Bourbon, heeft gisteren het leven geschonken aan een zoon. Het is hun derde kind. DE WESTDUITSE liberale partij (F.D.P.) heeft de 48-jarige vice-voor- zitter van de Bondsdag, Walter Scheel, tot partijvoorzitter gekozen als opvolger van Erich Mende. LITTLE ROCK (Reuter) Bij graafwerkzaamheden op het terrein van een gevangenisboerderij bij Little Rock, in de Amerikaanse staat Arkansas, zijn drie lijken gevonden. Al enige tijd deden verhalen de ronde dat bewakers gevangenen uit de weg zouden ruimen en hen dan als „ontsnapt" te boek stelden. De gevonden stoffelijke resten wa ren verminkt en lagen in ruwe hou ten kisten. Er is nu een onderzoek begonnen naar de juistheid van de verhalen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Veringa (O. en W.) meent de vraag, of het al dan niet verantwoord is nog tot in stelling van een achtste medische fa culteit over te gaan, thans nog niet te kunnen beantwoorden. Hij wil hierover eerst het advies afwachten van de commissie-Van Walsum, dat dit ja^r zal worden uit. gebracht. Op het ogenblik beraadt de commissie voor statistisch onder zoek van de academische raad zich aan de hand van nieuwe gegevens over de kwestie van vraag en aan bod van medici. De nieuwe bereke ningen zullen naar verwachting ook in het advies van de commissie-Van Walsum tot uitdrukking komen. De vraag of opnieuw een voorstel tot beperkte toelating van medische studenten wordt overwogen (nume rus clausus) beantwoordt minister Veringa „voorshands" ontkennend. Minister Veringa verklaart voorts, dat van 1962 tot en met 1966 het aantal huisartsen met totaal 104 - Sis Een in Raamsdonksveer gevon den oude Brabantse munt heeft gisteren op de veiling in Mid delburg 2250 gulden opge bracht. Pagina 3. Een Limburgse jurist wil ons land warm maken voor een po litiek la De Gaulle. Pagina 7. De Vietcong is onverwacht be gonnen aan een offensief, dat groter is dan enig andere aan val in de Vietnamese oorlog tot nu toe. Pagina 9. Pater E. Krekelberg houdt vol dat links-voorrang in het ver keer in alle opzichten de voor keur verdient. Pagina 11. De Zangeres zonder Naam ver zamelt al elf jaar gouden pla ten. Zij brengt haar smartlappen „uit roeping", zegt zij zelf. Pa gina 12. De RBC-trainer Kooien is met betaald verlof gestuurd. De Roosendaalse vereniging heeft Van der Pijl als nieuwe oefen- meester aangetrokken. Pag. 13. Ook de conferentie van New Delhi zal hèf kernprobleem van de ontwikkelingslanden, de be volkingsexplosie, niet kunnen oplossen. Pagina 15. DEN BOSCH (KNP) Gedurende de maand februari zal mgr. Bluyssen afwezig zijn. In overleg met zijn dok toren is hem enige weken absolute rust voorgeschreven. In verhand hiermee moeten alle gemaakte afspraken vervallen. De priesteraudienties zullen worden waargenomen door de vicaris-gene raal, drs. J. van Laarhoven. De bij eenkomsten van dekens en van de priesterraad zullen wel doorgang vinden. IN DEURNE is maandagavond een personenauto tegen een boom aan de linkerkant van de weg gereden. De 37-jarige chauffeur J. H. Martens uit Deurne kwam bij de botsing om het leven. (Van onze redactie buitenland) LONDEN/BRUSSEL. Zoals al eerder werd verwacht heeft Engeland het Benelux-memorandum voor samenwerking tussen EEG-landen (al of niet met Frankrijk) en Engeland, geaccepteerd. Het plan, waarvan gezegd mag worden dat de basis ervoor is gelegd in het Nederlandse parlement, voorziet in een samenwerking op die gebieden welke niet onder de EEG-verdragen vallen. Dat zijn vooral de technologie en de industriële samenwerking. Eind februari gaan minister-presi dent de Jong en minister van buiten landse zaken mr. Luns naar Enge land om de zaak nog eens door te pra ten. Tevoren hoopt mr. Luns nog contacten te hebben met zijn West- duitse en Franse ambtgenoten Brandt en Couve de Murville. Tijdens het overleg in Brussel gis teren, hebben de ministers van bui tenlandse zaken van de West-Euro- pese-Unie uitvoerig over het Bene- luxplan gesproken. In feite zo meldde onze Brusselse correspondent vormde dit de hoofdschotel van het halfjaarlijkse gesprek. Door Italië en Engeland is de Be- nelux-gedachte al aanvaard. Frank rijk studeert er nog op. Ook Duits land heeft het plan aanvaard, maar de Duitse houding is er niet minder tweeslachtig op geworden. Duitsland hinkt op twee gedachten: een arrangement met Frankrijk ma ken, waardoor een bepaalde wijze van toetreding van Engeland toch nog geregeld zou kunnen worden, maar van de andere kant toch ook pro> beren met Engeland in zee te gaan. De Duitse houding zal wellicht iets duidelijker worden nadat bondskan selier Kiesinger op 15 en 16 februari zijn bezoek aan generaal De Gaulle heeft gebracht. Het is vooral de Britse minister Brown geweest die de Benelux-Ian den gevraagd heeft op de ingeslagen weg voort te gaan en als het moment daarvoor gnnstig Is met een con creet advies te komen. De conclusies waartoe de minis ters tenslotte eenstemmig kwamen luidden: Er moet verder gezocht worden naar mogelijkheden tot samenwer king tussen de EEG-landen, landen die zich voor de Europese gemeen schap kandidaat hebben gesteld en elk Europees land dat daarvoor in teresse heeft, op terreinen die niet door het EEG-verdrag bestreken worden. De Europese commissie zou, op basis van haar rapport over de toe treding van Engeland, verder moeten gaan met. de bestudering van de pro blemen die aan toetreding van nieuwe leden verbonden zijn. Het Benelux memorandum over zoeken van uitwegen uit de huidige Europese impasse, verdient nadere uitwerking en bespreking, om als de tijd daarvoor rijp is te leiden tot een concreet Beneluxinitiatief. (Van onze sportredactie) GENT Voor zes beroepswielren ners (vijf Belgen en een Nederlan der) begint over een maand het nieu we seizoen met grote moeilijkheden. Gisteren werden ze (Cees van Espen - Arnhem -, Willy Monty, Georges van Coningsloo, Willy Vanneste, René Maertens en Jan Boonen) door de beroepskamer van de rechtbank in Gent geschorst voor wedstrijden in België. Het betekende de zwaarste straf in de geschiedenis van de doping-be- strijding want de veroordeelden mo gen twee jaar niet in België koersen. Jan Boonen werd nog harder aange pakt. Voor hem staat drie jaar. De opzienbarende uitspraak werd ge daan in hoger beroep. Meer hierover op onze sportpagina. (Van onze Romeinse correspondent) ROME In een kort en droog com muniqué meldt de Osservatore Roma no van dinsdag en de tekst ervan werd ook dinsdag door Radio-Vatica- na in de meeste talen omgeroepen dat zeer recente publikaties in diver se dagbladen, als zou de befaamde Nederlandse Nieuwe Katechismus thans tenvolle zijn goedgekeurd, door bepaalde bevoegde instanties worden gekwalificeerd als op zijn zachtst ge zegd prematuur. Inzake deze totaal onverwachte mededeling van de Heilige Stoel bleek het als altijd onmogelijk om nadere informaties te krijgen. Wij vernamen slechts, dat de beperkte besprekingen en de studies op hoog niveau inzake zowel inhoud als formulering inder daad geenszins als beëindigd mogen worden beschouwd (en hierop zou dus de term prematuur slaan) en dat derhalve het laatste woord nog be slist niet is gezegd. Dit betekent naar onze persoonlijke mening nog helemaal niet, dat er als. nog sprake zou moeten zijn van een eis van Rome tot het aanbrengen vah werkelijk fundamentele wijzigingen, maar tegelijkertijd lijkt het ons toch ook wei duidelijk, dat een bevoegde instantie nog steeds niet bepaalde on derdelen, onderwerpen of desnoods bepaalde formuleringen heeft willen aanvaarden. (COMMENTAAR OP PAGINA 9) GELEEN (ANP) Maandag avond rond middernacht stapte een inwoner van Geleen, de 31-jarige mijnwerker A. C., met een hakbijl het politiebureau van Geleen binnen. De man deelde mee dat hij met de bijl de 30-jarige slager J. L. te lijf was gegaan, die reeds geruime tijd een verhouding met de echtgenote van de mijnwerker had en weer eens op bezoek was. Toen de politie in de woning van de Geleendenaar arriveerde, was het slachtoffer verdwenen. Ondanks zijn verwondingen was de slager met zijn auto naar huis gereden. Daar werd hij aangetroffen met zeer ernstig her senletsel. De mijnwerker werd inge sloten. Hem zal poging tot doodslag, c.q. zware mishandeling, ten laste worden gelegd. (ADVERTENTIE) morgen voordeel 250 gram van 109 voor 95 niet duur we! heerlijk

de Stem | 1968 | | pagina 1