HABIB BOURGUIBA, roepende in de woestijn Duitse wijnoogst 1967 goed Ramp duikbi blijft altijd 'n raai LEVEN L Ali Baba Dodenakkers Schaamte Bethlehem Kameel Hitier en Mao DAGBLAD DE STEM Tunesië ontkwam niet hele maal aan de hysterie die deze zo mer door Arabische landen voer Het verschil was echter dat toen de horden zich op Amerikaanse en Britse gebouwen en joodse winkels wilden storten in Tunis zij door Bourguiba's politie op krachtdadige manier werden aangepakt. De demonstraties wa ren nog van kortere duur dan de Egyptische opmars naar Tei Aviv. Bourguiba deelde officiee' mee dat het voorgevallene hem speet en ver goedde onmiddellijk de schade. De gearresteerden en hun bondgenoten er voeren weer eens, dat als iets Bour guiba spijt, het degenen die er verant woordelijk voor zijn, pijnlijk kan tref fen. Men zegt dat de economiscne voor uitgang van Tunesië meèr dan in eni ge andere natie het werk van het staatshoofd is. Zeer zeker is de poli tieke rust bet gevolg van zijn beleid. Tunesië is in snelle opkomst als toe- ristenland. Vele Nederlanders zullen er in de komende jaren hun weekjes zon en zee opdoen. Zij zullen een land aan treffen waar het goed toeven is. Zij die Arabische landen kennen, zullen verstomd staan over de afwezigheid van bedelaars, oplichters en gouwdie- ven die de toerist in de meeste Ara bische steden het leven zuur maken. Dit jaar werden vele Europeanen van een vakantie in Tunis weerhouden door de oorlog. Toch kwamen er nog onge veer 300.000 toeristen. Meest Duitsers. Engelsen en Zweden. De vreemde lingenindustrie is een van Bourguiba's stokpaardjes. Zijn land is onvrucht baar en arm aan grondstoffen, maar door toerisme kan net aan de brood nodige deviezen komen. Tevens ziet Bourguiba de invloed die de honderd duizenden Europeanen op zijn bevol king zullen hebben als een belangrij ke factor in de culturele en sociale vooruitgang. Tunesië heeft de vakantieganger veei te bieden. Het klimaat is goed en de stranden zijn eindeloos. Voor de reiziger blasé van Cote d'Azur en Costa Brava- zijn de medina's en mos keeën wellicht exotisch. He i? per slot van rekening een stuk Afrika Hij kan er genieten van taferelen die zo uit All Baba konden komen. Door het gehele land vindt men historische be zienswaardigheden. Van de ruines van Carthago bij Tunis tot d' Romeinse baden in Gaf sa en de m keeën van de voormalige hoofdstad Kairouan. Da hotels zijn bijna alle ni uw en modern. Vele zijn gebouwd met bui tenlandse financiële hulp. Tunesië is het enige land waar Amerikaanse eco nomische bijstand verleend werd voor het bouwen van hotels en nachtclubs De restaurants volgen de Franse cui sine en ofschoon de gourmet niet is om over te juichen, is deze beter dan wat mer in de meeste Europese strandplaatsen vindt- De service laat soms te wensen over, maar is een verkwikking voor wie de Franse en Italiaanse vakantieplaatsen gewend zijn. De prijzen zijn redelijk. Frans wordt algemeen gesproken. In de vreemdelingenindustrie spreekt bijna iedereen ook Duits. Goede stranden vindt mer vrijwel overal, maar als men ook wat bou levardvertier zoekt, zijn Sousse en Mo- nastir de plaatsen bij uitstek Wie de grote stad zoekt, moet naar Tunis of Sfax. De laatst stad is ongetwijfeld de bekoorlijkste van de twee. Wie een exotische vakantie aan zee zoekt, komt in Gabes aan zijn trekken. Het is een oase aan zee. waar men de dag prettig kan verdelen door zwemmen, wandelen, bier Hn' 1 in prie-'tjes bij een ^ron of hel gadeslaan van 9 Een Bedoeiner-karavaan, klaar voor een tocht in de woestijn. Europese moisjes van terrasjes in de stad. Ter afwisseling kunt u zich doel loos in kleurige koetsjes laten rond rijden. Natuurlijk behoeft men niet aan de kust te blijven. Niet velen trekken het Atlasgebergte of de Sahara in, maar het is het ongerief waard. De wegen zijn smal maar goed onderhouden. Waar zij doodlopen in het zand, kunt u voor een gulden per dag per kameel uw weg vervolgen. Buiten de steden in het binnenland ontmoet men weinig autoverkeer. De wegen behoren daar toe aan kamelen en ezeltjes Reizend door Tunesië be grijpt men de enorme ontwikkeling die Rome hie: in de eerste eeuwen na Christus bewerkstelligde. Het lijkt er soms op dat men slechts een kuil hoeft te graven om Romeinse mun ten of aardewerk te vinden. Tunesië v as de graanschuur van Ro me. Wie de dorre bodem van heden ziet, twijfelt nooit meer aan wat ero sie ka betekenen. Het komt als een schok, het inzicht dat deze woestnij eens een vruchtbare landbouwstreek was. Misschien komt dit besef als men door een dorre streek naar El Djem rijdt Waar men hooguit een gehucht verwacht, rijst opeens het gigantische Colosseum <145 x 120 meter, in vrij goede conditie) aan de horizon op. El Djem is een negorij in de schaduw van deze kolos, maar als Thijstrus was het een van Afrika's voornaam ste steden er een centrum van cultuur. De jeugd brengt er antiek aan de man, zoals elders kranten. Een ver tegenwoordiger van de regering heeft als taak u tegen opdringerigheid te beschermen. Hij neemt zijn werk ern stig op en rent als een bezetene ach ter de joelende kinderen aan als hij er een vangt, beukt hij met noeste ijver met een stok op de hoofden. Tunesië is een archeologische schat kist van vele beschavingen die nauwe lijks aangesproken is. Van een dui zend jaar oude moskee naar een By zantijns kasteel naar een Romeinse ca tacombe of een Phoenissische tempel is vaak een wandeling: van slechts minuten. Tussen El Djem en Sfax liggen uit gestrekte olijfboomgaarden die het ei gendom van de regerin zijn. Sfax heeft een voorname phosphaatindus- trie. De mijnen liggen in het binnen land, maar de fabriek waar duizen den werken, ligt ^a de rand van de stad. Het is een mooie stad met een in- tere- ^°dina en brede boule vards. Het Romeins museum heeft 9 in veïe streken van het Atlas-gebergte heeft het vele jaren niet geregend. Water wordt er per auto uit het noordcg aangevoerd. Water halen is traditioneel de taak van kinderen en vrouwen. GROTTEN-HOTEL MATMATA (Van onze speciale verslaggever Luke Wijsen) President Habib Bourguiba van Tunesië is een roepende in de woestijn tussen zijn twaalf Arabische collega's. Hij maant de V.A.R. niet de ogen te sluiten voor de werkelijkheid van Israël. Hij dwingt Chinese communisten zijn land uit. Hij onderhoudt verrassend goede relaties met het Westen. In de Arabische gordel is hij een verrader, maar in het Westen luistert men. prachtige mozaïeken. Zoals de andere Tunesische steden lijkt Sfax in veel op een Franse stad. Aan de rand van de stad ligt een keurig onderhouden Britse soldatenbegraafplaats van de laatste oorlog. In de buurt van Sfax komt de olie pijpleiding uit Algerije aan de kust uit. Tunesië laat Algerijë ervoor be talen. Er heerst onrust in Tunesië over de verslechterende verhoudingen met het militaristische bewind in Al giers. Er wordt gespeculeerd dat als het tot een gewapend conflict komt deze pijpleiding wellicht de aanleiding zal vormen. Langs de gehele kust vindt men Eu ropese toeristen. Duitsers liggen als enorme klodders vet roerloos te bra den. Zweedse meisjes zeggen dat zij zich vervelen, terwijl de Engelsen zich geanimeerd met Engelsen onderhou den. Amerikanen ziet men er niet veel. Het zijn meestal Peace Corps-vrijwil ligers die als leerkrachten in lagere en middelbare scholen werkzaam zijn. Bourguiba houdt de deur wijd open voor Amerikaanse hulp. Ver van de kust zijn de toeristen zeldzamer, al raast nu en dan een tou ringcar voorbij. In het Atlasgeberg te waant men zich op de maan. In vele streken daar kunnen slechts oude mensen zich herinneren dat het ooit geregend heeft. De regering voert wa ter aan in tankauto's. In deze stoffige onhergbergzame ber gen vindt men bij Matmata een Duitse militaire begraafplaats. Moeilijk had men een troostelozer oord kunnen vin den als rustplaats voor Rommels woenstijnratten. Men vraagt zich af waarom de be volking hier blijft wonen. Niets vindt men er dat iemand van een snel ver trek zou kunnen weerhouden. Maar de mensen daar denken er anders over Of misschien denken zij er helemaal niet over, want op vragen antwoordt men slechts met een schouderophalen. Hier en daar ziet men de witte koe peltjes van dodenmonumenten. Het zijn kleine vierkante bouwsels met koepeldaken. Op begraafplaatsen is met keien en stokken aangegeven waar graven zijn. Dikwijls ligt ei een kle dingstuk of gebruiksvoorwerp bij. Geen Arabier komt nodeloos op een begraafplaats. Vergankelijkheid is bij na iets tastbaars op deze primitieve verlaten dodenakkers. De regering heeft hier lorpjes van nette huisjes gebouwd, voor de no maden» die er echter met een boog omheen trekken. Slechts weinigen heb ben zich laten lokken tussen vier mu ren en een dak. De meesten verkie zen hun zwervend bestaan. Men ziet ze soms de weg oversteken op hun tocht van nergens naar nergens, van horizon naar horizon. Een of twee mannen zitten schrij lings op enorme balen, waaronder kleine ezeltjes voortdribbelen. Aan een touw worden zij gevolgd door sjokken de kamelen die beladen zijn met pak ken en balen. De achterhoede wordt gevormd door vrouwen en kinderen, die met takken gewapend de geiten en schapen van de familie voor zich uit drijven. Een ander regeringsdorp, nieuw Mat. mata, gebouwd voor de grottenbewo- ners van Matmata, staat eveneens half leeg. De grotten van Matmata zijn uitgehouwen in zachte steen rond schachten van verdroogde wellen- De schachten zijn gewoonlijk een meter of zés diep en tien in doorsnede. Via een tunnel bereikt men de put, waarop drie, vier of meer grotten uitkomen. De schacht vormt een. soort binnen plaats waar men kookt, praat en af val stort. De grotten zijn privé-ver- blijven- We zitten met een familie in de koel te van zo'n grot en eten het aangebo den platte brood en drinken de zwarte koffie met sombere verwachtingen. Het meubilair in de grot bestaat uit twee bedden, een kist en een weefge touw. Een van de bedden is van vout en primitief. Het andere is een kope ren monster met krullen en halen. Ik vr^ag me af hoe het hier terecht is gekomen. Een meisje van twaalf zit achter het weefgetouw en werkt er met vliegende vingers. Het opvallende, zoals overal in Tu nesië, zijn de kinderen- Zelfs in de meest primitieve omgevingen zijn zij intelligent en beleefd. Het is een ge waarwording om in een grot, waar de materiële vooruitgang van de laatste duizend of meer jaren beperkt is ge bleven tot een antiek bed, met kin deren die vloeiend Frans spreken, de aardrijkskunde van Amerika te bespre ken. Onderwijs is een ander stokpaard je van Bourguiba. Mannen zijn er niet aanwezig. De oudste van de twee vrouwen heeft een weelde van donkerblauwe en rode tatoeëringen en gouden tanden. Haar koortsachtige ogen fonkelen in een uit geteerd gelaat. Ze trekt voor ons haar mooiste kleren aan. Een gewaad van een stugge donkerbruine stof dat op vernuftige wijze met spelden en een dikke kluwen witte wol wordt opgehou den. Een dozijn kettingjes voltooit het toilet. De jongere vrouw is waarschijnlijk twintig, maar toont reeds sporen van ouderdom. Ze is zwanger en houdt zich wat achteraf. Ik probeer de familie relaties te ontwarren, maar komt niet ver. De vrouwen spreken vrijwel geen Frans. De kinderen schijnen uit een soort schaamte niet te willen praten over hun omgeving. Velen van hen zullen waarschijnlijk in de toekomst de grotten de rug toekeren. De grotten zijn eigenlijk beter dan vele Arabische huizen in deze stre ken, die bestaan uit slechts drie of vier muren met een dak van takken. Als men het ezeltje en veulen en de andere dieren de toegang zou ontzeg gen, zou de grot best bewoonbaar zijn. Een jongen zegt dat er acht personen in deze grot wonen. Ik tel drie kinderen en twee vrouwen. Drie van de putten in Matmata heeft men door tunnels verbonden en een dertigtal grotten tot hotelkamers ge maakt. We overnachten er. De grot ten zijn witgekalkt en proper- De la kens onder de veelkleurige dekens zijn hagelwit. Er zijn enkele kranen en uit een komt een straaltje water. Elek trisch licht is er niet. Een kale Zwit ser die met een blonde vriendin op naaldhakken in een Porsche is ko men aanstuiven, vindt het niet com fortabel genoeg. Een groep Engelsen die met een bus gekomen zijn amuse ren zich uitstekend. Zij laten zich foto graferen terwijl ze als aap of oermens voor hun grot poseren. Aan een lange tafe1 gebruiken we gezamenlijk het avondeten. Het eten en de wijn zijn goed. s Voor de Engelsen heeft men het op treden van de culturele groep van Matmata op het programma staan. Als het donker is. komen vier zwarte muzikanten met trommels en fluiten een der schachten birmen, gevolgd door zestien lichter gekleurde dansers, allen mannen. Ds komende uren vlie gen om in een festijn van ritme en folklore. Zwaard- en waterdans en een dozijn andere worden vertoond met de intense geestdrift van authenticiteit. (Ik moet denken aan de volksdansen in een hotel in Sousse waar een van de dansers de echtgenote is van de bandleider, beiden geboren in Napels). Er is geen pauze. Muzikanten en dan sers gaan urenlang door; tenslotte blijft niemand zitten en dansen we allen. Zelfs het oudste Engelse echtpaar gaat krakend door de knieën in dansen die wellicht teruggaan tot de tijd van Abra ham. Flakkerende olielampen werpen onze schaduwen tegen de wanden van de schacht. De volgende dag bezoeken we een fort in de bergen dat vroeger van het vreemdelingenlegioen was. Mijn met- gezet die nu interieurs van hotels en bars ontwerpt in Tunesië, heeft er nog gediend. Met wat weemoed staart hij van de schansen uit over het maan landschap. Tunesië heeft bijna geen str.^dkrachten en het fort biedt nu on derdak aan enkele gezinnen. In de vlakte tussen de bergen en de Sahara stoppen we voor een lekke band. Van een afstand slaat een her der ons gade. Wanneer we tenslotte samenkomen, blijkt hij heel vriende lijk. Hij spreekt alleen een Arabisch dialect. Hij heeft een vijftig geiten en schapen bij zich en uit het kreupelhout trekt hij een broertje te voorschijn. De staf en stok van de herder en de ruige herderscape die hij over de schouder draagt zijn ongetwijfeld identiek aan die van de herders van Bethlehem twee milennia geleden- De vlakte loopt uit in de Sahara. Vierduizend kilometers woestijn liggen voor ons. De Sahara is geen woeste nij zoals de meeste zogenaamde woes tijnen van Noord-Afrika en het Mid den-Oosten, die bestaan uit een soort grijs stof en gruis. De Sahara heeft geel zand. De wind blaast er fraaie rimpelmo tieven in en speelt met heuveltjes. Er zijn routes waarbij men de Saha ra bereist, van oase naar oase, gedu rende zomer. Een kameel kan zelfs in het heetst van de zomer een week zonder water tussen oases gaan. Zel- den reist iemand echter tot diep in de Sahara. Niemand woont in de Sahara. Er zijn geen nomaden. De bedoeïnen die gewoonlijk voor nomaden versleten worden, onderhouden permanente dor pen, waarin zij de winter doorbren gen, want in de winter maken zand- stoimen en plotselinge stortvloeden, die kilometers brede voortrazende ri vieren kunnen veroorzaken, de Sahara onbegaanbaar. De Bedoeïnendorpen liggen meestal aan de rand van de woestijn. Ze bestaan uit wat halfonder- gestoven huisjes gebouwd van grote keien en takken. Het inwonertal is gewoonlijk beneden de honderd. Het voornaamste bezit is de kudde kame len die kan variëren tussen de hon derd en driehonderd dieren, 's Zomers trekt men met deze kudde langs de rand van de Sahara, meestal niet ver der dan een zeventig kilometer van het dorp. Men woont dan in tenten. Vroeger ging het hele dorp, maar thans eist de leerplicht dat de jeugd ach terblijft om naar school te gaan. Wat oude vrouwen en enkele mannen zor gen voor de huizen. De Bedoeïnen hebben weinig gemeen met de Tunesiërs van de Kuststre ken in het noorden. Er bestaat veel argwaan tussen de twee groepen. De Bedoeïnen zijn een eigenzinnig volkje dat vasthoudt aan hun uiterste pri mitieve levenswijze, waarbij geweld dadigheid geen vreemde is. Zoals overal in Tunesië buiten de steden is de kameel niet alleen een waardevol bezit, maar ook het ver voermiddel bij uitstek. Het zijn lelij ke, slecht gehumeurde beesten- maar buiten het vliegtuig zijn zij het beste wat de reiziger in de Sahara heeft. Een auto is sneller, maar een kameel is veiliger. Veel eisen zij niet. Wat cacti (naalden en al) en vetplaten met af en toe een honderd liter water en zij sloffen door de hel. Voornamelijk langs de rand van de Sahara liggen talrijke oases. Het is een prachtig en welkom iets om zo'n helgroen en dichtbegroeid eiland uit de gele zandöceaan te zien opdagen. De vegetatie is er in verdiepingen. Het water is er koel en komt soms met zoveel kracht uit de grond dat men in het water staande kan blijven zonder bodem te raken. Al is men in deze oases zelden meer dan een twaalf uur van Tunis verwij derd, vanwaar snelle vliegtuigen u in luttele uren naar New York, Londen of Amsterdam kunnen vervoeren, toch kan men de idee niet onderdrukken hier wel heel ver van de westerse we reld weg te zijn. Rijdend op een dei nende kameel, voorafgegaan door zwart verbrande Bedoeïnen in een onafzien bare woestijn is men niet in afstand maar wel in tijd ver van alles weg, Voor Tunesië kan men slechts ho pen, dat Bourguiba zijn werk zal kun nen voleindigen of dat zijn opvolger zijn voorbeeld zal volgen. Een dras tische wijziging in politiek beleid zou funest zijn- Ogenschijnlijk is alles wel, maar wie met mensen die er wonen spreekt, vooral de Europeanen, leert dat er sterke stromingen bestaan, voor- i al onder de jeugd, die Tunesië willen laten breken met het Westen. De pro- Nasser-lieden die Bourguiba als een verrader zien zullen ongetwijfeld wat van hun enthousiasme hebben inge boet. Maar er zijn anderen. In Sousse ont moette ik jonge Arabieren die Hitlfrï ideologieën vereren en Maofs drie ge boden en acht voornaamste punten ln ernst bespreken. Zonder zich aan de realiteit te sto ren dromen zij van een toekomst waarbij Tunesië zich bij communis- tisch-China schaart. Tot voor kort wa ren de Chinese vertegenwoordigers in Tunesië nauw betrokken bij het orga niseren van zulke groepen. Mijn gast heren in Sousse verzekerden mij vele geestverwanten in Tunis te hebben. Onder de Europeanen die hun leven of hun geld geinvesteerd hebben in Tunesië (meestal mogen zij slechts de helft van hun winst het land uitbren gen) heerst onrust over een eventuele ommekeer in de regering. Men vreest niet zozeer dat Bourguiba met geweld verwijderd zal worden, want zijn poli tieapparaat is geducht en de massa schijnt hem werkelijk te beminnen, maar dat hij opgevolgd zal worden door een minder bekwame en nuchte re leider. Maar ieder jaar is ln de status quo is winst. Ieder jaar brengt een beter ontwikkelde bevolking en een groter aantal bekwame leiders, maar wat meer tot de verbeelding spreekt, le der jaar zal de vooruitgang in Tunesië meer afsteken tegen de toestanden ln andere Arabische naties, waar ach teruitgang de normale gang van zaken is. STUTTGART Overal in de Duitse Bondsrepubliek hebben de wijnboeren vorig jaar met veel vreugde de druivenoogst binnen gehaald, want 1967 belooft 'n goe de jaargang te worden. De warme zomer en de buitenge woon zonnige, droge herfst deden nie alleen kwantitatief een rijke oogst verwachten. Naar de schatting van de wijnbouwexperts is dit jaar eer rond 25 a SO procent grotere oogst per hectare bereikt worden dan ir 1966. Dat zou rond 6,2 miljoen hecto liter wijnmost zijn. Daarmee zou men de oogst van het jaar 1966 met 1,4 miljoen hectoliter overtroffen heb ben. Ook wat de kwaliteit betreft zor de Duitse wijn, jaargang 1967. we eens records kunnen breken. Volgens de mening van de wijn- kenners zouden in het bijzonder di latere soorten de laatste vruchten worden nog tot Kerstmis geplukt een nieuwe „eeuwwijn" geven, die zelfs de zeer goede jaargangen 195! en 1964 in de schaduw zouden stel len. Direct voordat de wijnboeren aar hun zware werk op de dichtbegroeide hellingen beginnen, worden overal aan de Rijn, de Mam, de Saar en de Moezel, de vrolijke wijnfeester gevierd. Bad Dürkbeim (Rijn-Paltz) aan de Wijnstraat, de grootste wijn gemeente van Duitsland, mag zich erop beroemen, ook het grootste wijn feest ter wereld te organiseren. Het drinkfestijn duurt een week en wordt door de in het naburige Neu- stadt gekozen wijnkoningin geopend. (Van een onzer versl DEN HAAG De 1 van twee onderzeebol ceert diep in de Middel op de scheidingslijn va dood. Marine-deskundi felen echter zeer stei maar iemand van de onderzeeër Dakar en duikboot Minerve nu ven is. „Bijna onmogelijk" z Maar zeelieden aanvaarde pas als het overtuigend geleverd is. En daarom aan de wal nog altijd:! meer onverklaarbare redr weest". Bijna tegen bet ln. De Israëlische onderzei verdween donderdag bij met bijna 70 man. Nu nog steeds niets. „Men schien drie etmalen op da voorraad leven", zeggen kundigen heel voorzichj schien drie dagen. De Franse Minerve is dag af met ruim 50 ir loos ln de golf van Tol van deze onderzeeër nal gen geen levenstekens. ,1 ten op hoogstens drie daf nen", aldus opnieuw Ne marinemannen. „Voor de I je maar niet nadenken daar diep in de Middella afgespeeld heeft". Men kan op dit. ogenbli: gissen naar de oorzaken I twee rampen binnen ,enk( in de Middellandse Zêe. ook alleen maar verom waarom geen enkel sejn v: derzeeërs uit meer gege worden. Juist door dit lat zen marinemensen het er onverwachte gebeurtenis, en bemanning waarschij korte tijd noodlottig gew Voor de Dakar en de kunnen materiaalfouten f worden zijn, waardoor bi.p een gat in de romp ges Maar in twee onderzee! gelijk? Er kan bij het dieper di verkeerde manoeuvre zijn, waardoor de onderz, meer afgeremd konden met alle verschrikkingen Een onderzeeër kan 150 misschien 200 metei Een grotere duik is fataa enorme druk van het wa dezelfde fouten op twee Een zonnige herfstdag op een wijnberg aan de bovenloop van de Main bij Randersacker, waar «8 wijn voor kenners groeit en toont de wijnboeren bij het werk. (Van onze redactie buil BREDA „Logica zont noemde een Laotiaans sc politiek van zijn land. En iets krankzinnigers als de se geschiedenis kan meri welijks voorstellen. Twee v leden rukten de communist rilla's, de Pathet Lao, o residentie van koning Sav hana te Loeang Frabang, steund door Noordvietnan sies. Tocli trok inen na teloze opmars, in feite a tweede keer, terug. Waari van het probleem kan d, denis van het centrale lant China oplossen. Het volk Lao stamt a Thai, die in de twaalfde de vlucht sloegen voor de De Lao-immigranten uit nestelden zich in de noord, lei van de Mekong. De 60 stammen werden tot slaaf of, als ze vluchtten naar bergzame bergen, genegeei Deze rassendiscriminatie zich nog heden ten dage: Lao recruteert zijn soldat, uit de afstammelingen van (letterlijk: slaven! en bergi als de Zwarte Thai. (D op Vietnamees als Laotiaaf gebied wonen). De strijd Laotiaanse heersersvolk merkwaardige parallellen huidige verwikkelingen. Evenals nu waren hun t ste tegenstanders Annam en Siam (Thailand). De g<

de Stem | 1968 | | pagina 14