Dit jaar op Veer se Meer vissen op regenboogforel 100 GOLDEN Dat dit na 50 jaar uit moest komen EXPERIMENT VAN O.V.B.: San balm Eveh uitblazen mevrouw „Belgische toneel heeft minderwaardigheidscomplex papier voor uw h-pen Burgemeester nog steeds optimistisch JACQUES HEIM OP DE VROLIJKE TOER „Vitamine" voor bloemen HUGO METSERS JR. WERKT LIEVER IN NEDERLAND ,Kockyn' Werken AXEL Burgemeester herdacht overleden wethouder Fernand Vereist in Galerie J 34 Mevrouw Vermeulen ontroerd Vader Hol Waarom? Neus van Toon Leiders nodig NAC-Baronie VIII NAC-Baronie IX DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 31 JANUARI 1968 (Van onze hengelsportmcdewerker) VEERE. De Organisatie Verbetering Binnenvisserij (OVB) heeft een krediet van f 20.000. uitgetrokken voor het uitzetten van enkele tienduizenden regen boogforellen op het Veerse Meer. Het uitzetten van deze forellen in het komende late voorjaar is een biologisch experiment, dat meer kan Ieren over de mogelijkheden deze prachtige sportvis ook in andere wateren in Nederland uit te zetten. Met het uittrekken van dit krediet heeft de O.V.B. een verzoek van de Deltafederatie van hengelclubs rond het Veerse Meer ingewilligd. De kos ten van deze nationale hengelproef worden door dit semi-overheidsor- gaan gedragen. De O.V.B. en de afde ling sport- en beroepsvisserij van het Ministerie van Landbouw en Visserij zullen de proefuitzetting op dit afge sloten zoutwatermeer op de voet gaan volgen. Van groot belang is b.v. hoe deze forellen, die ten dele uit Denemarken zullen worden geïmporteerd, zich in dit zoute stilstaande water van de afgesloten Delta-arm gaan gedragen. De vriendelijke geste van de O.V.B. die ook biologisch-wetensehappelijke betekenis heeft, wordt in sportvissers kringen beslist met gejuich ontvan gen. Het betekent en dat is mede de bedoeling van de O.V.B. geweest dat vele duizenden hengelaars de komende zomer hun geluk op de re genboogforellen op het Veerse Meer kunnen gaan beproeven. Op welke manier forellen gevist mogen worden moet nog door de beheerder van dit viswater, in casu de Deltafederatie van de betrokken hengelsportvereni gingen in Zeeland en West-Brabant worden uitgemaakt, mede in overleg met biologische deskundigen. De regenboogforel is een prachtige roofvis en een ware culinaire delica tesse die in feite alleen op de rivieren en bergbeken van de Scandinavische landen thuishoort. Het is echter ge bleken dat forellen zich op stilstaand binnenwater kunnen handhaven. Vroegere proeven van de O.V.B. op visvijvers in Flevoland hebben dat al bewezen. Het is de biologen van de O.V.B. dan ook bekend, dat de regen- ADVERTENTIE) boogforel de overgang naar het zoute water in Zeeland vrij goed kan ver dragen. Zij zullen zich waarschijnlijk snel aan het nieuwe voedselrijke mi lieu aanpassen. Hoe dat allemaal ge beurt maakt onderdeel uit van de proeven. Het ziet er naar uit dat het Veerse Meer de komende zomer een waar hengelsportdorado wordt. De betrokken hengelclubs zijn de koning te rijk met het O.V.B.-experiment. Als het experiment slaagt kan op het Veerse Meer een uniek soort hen gelrecreatie worden opgebouwd. Ook de gewone man kan dan 'n paar fo rellen vangen, die normaal alleen met dure hengeluitrustingen in het buitenland te verschalken waren. De experimentele uitzetting van de forel sluit volkomen aan op vroegere proefuitzettingen van de jonge schol op het Veerse Meer. Deze jonge schol gedijt bijzonder goed. Het Veerse Meer is overigens ook een ideaal pa lingwater, althans voor degenen die met aangepaste techniek van dunne nylondraad en kleine haakjes vissen De forel belooft een internationale attractie op dit Zeeuwse water te worden. SLUIS In zijn nieuwjaarsrede, die burge meester P. van Hootegem uitsprak in de zitting van dinsdagavond, zei deze nog steeds optimistische ge stemd te zijn voor wat betreft het behoud van de eigen zelfstandigheid. Hij meende uit het verslag van de vaste Kamercommissie een toon te moeten beluisteren die hier zeker perspectief biedt en die waardering heeft voor de motieven van het ge meentebestuur. Voorts merkte hij op, dat het leef klimaat van 1967 in Sluis zeker gun stig is geweest, mede dank zij de vele activiteiten van plaatselijke or ganisaties, uitbreiding van het wo- ningbezit, behoorlijke investeringen in de bedrijven en een nog steeds positieve toeristische ontwikkeling. Hij deelde nog mee, dat beide nieu we scholen rond Pasen gereed zul len zijn en dat het college de vol ledige aandacht heeft voor de ver betering van de sportaccommodatie en voor het zwembad. De nieuwjaarsrede van de burge meester werd beantwoord door het oudste raadslid, de heer J. Wage. RUWE HANDEN^ HANDCREMË. uw handen vragen erom Jacques Heim heeft zijn vrolijkste en beste collectie sinds jaren getoond. H'J Reeft overdag de voorkeur aan de minirok, maar laat lange avond- lurken zien. Interessant is de metamorfose die de klassieke overhemdjurk bij Heim ondergaat. Voor de lente zijn er ber mudashorts met overhemdbovenstuk geheel uit een stuk, of overhemd- hitjes met wijde broekrok. Heim be steedt vooral veel aandacht aan cre aties voor watersport. Er zijn pak ken voor speedboten, scheepjes met buitenboordmotor, kano's, skiffs en oosterse sampans. Groen vinyl biedt bescherming tegen buiswater en re gen. Overhemdpakjes met bermuda short gaan schuil onder formele steedse mantels. Onder een zwarte alpaca mantel met zedige kraag en manchet van organdie zit een over hemdpakje met druk zwartwit mo tief. Voor zomeravonden reiken de pijpen van de met wilde bloemen bedrukte overhemdpakjes tot de grond. Lovertjes en gitten spelen een gro te rol. Van gitten zijn er ook bonnie- baretten (ontleend aan Bonnie en Clyde). Voor mantels wordt een nieuwe stof doorweven met gitten en wit geribbeld rayon gebruikt. Overdag ziet Heim graag een lang lijfje met diepe plooien, die met de bewegingen van het meisje meedan sen en afsteken tegen kragen en manchetten van witte organdie. Droomcreaties van chiffon met warm gekleurde oerwoudmotieven hebben mouwen als vlindervleugels. Voor een diner in de stad kan de Pa_ risienne van Heim een bijpassende mantel met soms losse panden aan trekken. Voor de garnering zijn er struisvogelveren, een minirokje van witte veren heeft een lijfje van lo vertjes. Een maillot-pak, dat geheel uit gouden ringen op chiffon bestaat, wordt gedragen met bijpassende oor hangers die natuurlijk van dezelfde gouden ringen zijn gemaakt. Voor veel bloemen is de houdbaar heid beperkt wanneer ze zonder meer in water staan, vooral voor bloemen met houtige stelen en soorten waar van het snel rottende blad en stelen het water verontreinigt. Daarom vin den we in chrysal een prettig hulp middel om het water helder te hou den en voedsel toe te voeren. Ten slotte is een snijbloem er zonder ex tra voedsel maar treurig aan toe, want ze wordt in volle groei plot seling van de plant afgenomen. De voeding houdt ineens op. maar de ademhaling gaat door en de bloem krijgt een gemis aan voedingszou- ten. Bovendien gaan zich op de snij- wonden bacteriën vormen, die schade lijke stoffen afscheiden en de water opname bemoeilijken. Door toevoe ging van chrysal wordt zowel het water ontsmet als voedsel toege diend. Niet alle bloemen reageren op chrysal, maar het is lang en breed bewezen, dat het een langere levens duur garandeert bij rozen, chrysan ten, dahlia's, zinnia's, seringen en an dere heestertakken. Het middel is in poedervorm in kleine zakjes voor 1 liter water bij elke bloemenwinkel verkrijgbaar. Van bloemen, die in chrysal staan, behoeft het water niet ververst te worden en mocht er te vee] verbruikt worden, dan kan met dezelfde oplossing aangevuld worden. HUGO METSERS (Van een onzer verslaggevers) HULST ,,Mijn doel is niet een groot acteur te worden, maar een goed acteur". Dit zijn woorden van Hugo Metsers jr., die onlangs werd gecontracteerd door de toneelgroep Studio, waarmee tegelijk een voor lopig einde is gekomen aan de acti viteiten, die Hugo in België op het gebied van toneel film, en t.v. heeft ontplooid. Als woonplaats koos hij Amsterdam, omdat deze stad naar zijn mening ook het centrum is van de toneelwereld. Gisteren troffen we hem thuis in Hulst, bij zijn vader, de kunstschilder Hugo Metsers, in ge zelschap van zijn vrouw Maartje. Zij werkt free-lance voor film en t.v. „Ik ken het toneel in België", zegt Hugo, die nu 24 jaar is en werkt voor het Nederlands Kamertoneel en het Groot Limburgs Toneel. „Ik heb er mjjn buik van vol. Drie officiële theaters kun je in België tellen: NTG, KVS en KNS. Voor de rest is het allemaal niks". „Een beetje kamertoneel nog, maar dat verdwijnt ook langzaam. Ze kun nen het gewoon niet bolwerken. De Belgen hebben het niet in de vin gers om avantgardistische stukken te brengen, zoals in Nederland, en dat geven ze ook grif toe. De Belgen kij ken veel te veel naar de Nederlan ders en daardoor heben ze een groot minderwaardigheidscomplex gekre gen". druk om. Misschien ga ik later nog wel eens regisseren, of toneelschrij ven. Een waarzegger heeft me voor speld dat ik 83 word, dus ik heb nog de tijd". „Ik vind dat de Nederlanders veel meer risico durven nemen dan de Belgen als het gaat om het aantrek ken van nieuwe krachten. Ze durven je hier accepteren op grond van een gesprek. Ik ben erg blij met het contract en ben van plan mijn Belgi sche werk er voorlopig aan te geven. Tot september blijf ik waar ik ben, en daarna start ik met Studio het seizoen. Het is natuurlijk nog niet helemaal beklonken dat ik blijf, want als ik niet voldoe, ga ik er uit". Het Nederlands heb ik behoorlijk onder de knie, mede dank zij mijn vrouw (en dat klopt). Waarom ik zo af en toe naar Hulst kom? Och," besluit hij, „ik zou best nog eens in Hulst willen wonen. De sfeer in dit land bevalt me. Ik voel me een echte Zeeuw" Amsterdam is overigens voor hem geen nieuwe wereld. Zijn vrouw Maartje is Amsterdamse. Ze leerde haar man kennen in Antwerpen, toen ze daar studeerde. Hugo was toen op het conservatorium. Zijn naam is in onze hoofdstad ook geen nieuwtje. Enkele jaren geleden ging hier in première de film „Kockyn", waarin hij de hoofdrol speelde. Zijn tegen speelster wasMaartje Seyfeith zijn eigen vrouw. Behalve het Antwerpse conserva torium volgde hij de toneelschool in Mechelen, waar de toenmalige Hul stenaar (met Belgische nationaliteit zoals ook nu nog het geval is) de eerste prijs met onderscheiding ver wierf door zijn vertolkingen van fragmenten van titelrollen uit Peer Gynt van Ibsen èn Caligula van Sha kespeare. „De Belgische jonge acteurs den ken dat ze het allemaal al weten. Daarom zullen ze nooit iets bijleren In Nederland wordt veel gedegener gewerkt. Echt gewerkt, gezwoegd tot het oneindige. Je'merkt dat bij Stu dio. Dat is inderdaad, om met de woorden van Van Iersel te spreken, een laboratorium, een werkplaats". „Ik weet uiteraard nog helemaal niet in welke richting ik me ga ont wikkelen. Ik maak me er ook niet (ADVERTENTIE) Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon p^r jaar. Spaarvormen (evt. te combineren): effectenbewijzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen spaarbewijzen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren. Banken, Borgsteilings- fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of Vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Den Haag, vrij blijvend de brochure oyer dit nationale plan. (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester M. van Dijke heeft tijdens de raadsvergadering van Axel wethouder C. van Bendegem her dacht, die ruim een week geleden plotseling overleed en zaterdag j.l. werd begraven. Hij zei o.m. dat in de kring van het gemeentebestuur het overlijden van de heer Van Bendegem gevoeld wordt als een welhaast onvervangbaar ver lies. „Zijn sociale bewogenheid", al dus de heer Van Dijke, „maakte hem als vanzelfsprekend tot de aangewe zen persoon om in 1945 de leiding op zich te hemen van het plaatselijk co mité voor bijzondere noden dat zeer veel werk heeft gedaan om de nood van de door de oorlog getroffen bur gers te lenigen". Hij prees de overleden wethouder ais een bekwaam bestuurder, die een idealistische en strijdbare socialist was, een humorvol Vlaming en een standvastig en goed kameraad. Hij zei dat de heer Van Bendegem ge daan heeft voor de gemeenschap wat in zijn vermogen lag. Na de herden kingsrede van de burgemeester werd de gebruikelijke stilte in acht ge- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Men noemt het ook wel schilderijen", zegt Fernand Vereist van zijn werk, dat bestaat uit beeldende composities, structu ren van polyester, verf en hout. Dit werk wordt tot en met 22 februari tentoongesteld in Galerie J. 34 aan de Grenulaan 34 te Terneuzen. Mar- garetha de Boevé uit het Belgische Assenede zal vrijdagavond 2 februa ri het werk van de Antwerpse Gen tenaar inleiden. Vereist werd in 1928 in de Sinjo renstad geboren. In zijn geboortestad volgde hij de opleiding aan de Ko ninklijke Academie. Hij reisde door het Vlaamse land met een poppen theater en werkt nu als kunstschil der in het dicht bij Gent gelegen Heusden. De tentoonstelling vrij te bezichtigen is vanaf vrijdag avond dagelijks, ook 's zondags, ge opend van twee tot zes uur en op woensdag- en vrijdagavonden boven dien van zeven tot negen uur. (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR „Ik heb, nadat ik het verhaal had gelezen, 's nachts geen oog dicht kunnen doen. Dat mannetje die de brieven bij ons thuis kwam halen zag ik weer helemaal voor me. Dat dit na 50 jaar nog moet uitkomen". Mevrouw Anna Vermeulen-Van de Goorbergh (64) uit Etten-Leur krijgt weer tranen in haar ogen. Zij las zaterdag j.l. in Dagblad De Stem de naam van haar vader. Onlangs werden zoals we zater dag schreven in Antwerpen een achttal brieven in een sinaasappel kistje gevonden. Naar bleek, heb ben deze brieven niet minder dan 53 jaar tussen de dubbele wanden van het kistje gezeten. Aan de hand van de inhoud van de brieven en onze naspeuringen bleek, dat ze bestemd waren voor een smokkeldlenst vanuit Antwer pen naar het Nederlandse grens gebied. Antwerpenaren die in de eerste wereldoorlog hun familiele den wilden schrijven die aan het front in Noord-Frankrijk vochten of in krijgsgevangenschap leefden of waren uitgeweken naar Enge land konden dit alleen via geheime wegen doen. De brieven werden naar contact adressen in Grazen onder Ulven- hout en Princenhage gesmokkeld. Enkele brievensmokkelaars kostte dit het leven. De Nederlandse con tactpersonen verzorgden de ver zending naar de bestemde adres sen. Waarom, zo was de vraag van de man in Antwerpen die de brie ven in zijn pand aantrof, wilden deze mensen als contactpersoon fungeren? Ook Georges Steger (in middels 75) uit Antwerpen, de mi litair die na 53 jaar te weten kwam dat zijn ouders hem hadden geschreven, wilde dolgraag in con tact komen met „die onbekende weldoeners". Mevrouw Vermeulen vertelt ons bijna ontdaan in haar woning aan de Zundertseweg dat haar vader de dienst van smokkelbrieven op gang heeft gebracht. Bij haar va der zijn in het begin van de eerste wereldoorlog ontelbare brieven binnengekomen en weer doorgezon den. Haar onthullingen vormen een belangrijke schakel in het brieven- smokkelkomplot. Volgens mevrouw Vermeulen heeft haar vader aan vankelijk geheel onbewust de zaak aan het rollen gebracht. Haar ouders blijken bijzonder hulpvaardige mensen te zijn ge weest. In de vier oorlogsjaren heb ben zij niet minder dan 247 eva cués en soldaten in huis gehad. Dat ons spoor in Princenhage doodliep kon zij heel snel verklaren. De hui zen aan de Dreef kregen na de oor log een ander nummer. N. 53, werd 81. Bovendien is het pand inmid dels afgebroken. Onder de evacués die bij haar ouders woonden bevonden zich drie families Van der Linden, bekende diamantslijpers uit Antwerpen. De Van der Lindens waren ui termate nieuwsgierig naar wat er nog van hun huizen over zou zijn. Op 8 september 1914 trok de heer Van de Goorbergh de stoute schoe nen aan en is gewapend met een bos huissleutels op verkenning ge gaan. De huizen van de diamantairs waren vrijwel onbeschadigd uit het eerste oorlogsgeweld gekomen. De tweede opdracht van de Princen- hagenaar was minstens zo belang rijk. Hij moest proberen te weten te komen of één van de zoons uit de diamantslijpersfamilie, die militair was, nog in leven zou zijn. De heer Van de Goorbergh waag de zich hierbij tot in het hoi van de leeuw. Het onthaal van de Orts- kommandant, bij wie hij binnen stapte, was nog zo slecht niet. Twee dagen later kon hij terugkomen om te horen of de betrokken soldaat in leven was. „Twee dagen later om acht uur 's avonds zag het zwart van de Belgen bij ons huis aan de Dreef", vertelt mevouw Vermeulen. De ge zochte bleek in Luik in krijgsgevan genschap te leven. De Duitsers wa ren toen nog wel zelfs zo Mevr. VERMEULEN Zwart van de Belzen vriendelijk deze soldaat het adres van de heer Van de Goorbergh toe te spelen. Zes weken later bracht een postbode met de bestelling van negen uur 's avonds („We kenden toen nog drie bestellingen per dag) een brief van soldaat Van der Linden. Het eerste schaap was daarmee over de dam. De familie Van de Goorbergh kreeg in de vol gende weken en maanden 'n stroom van wanhopige brieven te verwer ken. „Probeer m'n ouders, vrouw, enz. te bereiken en zeg dat ik leef" De toeloop brieven is zo groot geworden dat de heer Van de Goor bergh notarisbode en afroeper bij de houtvesterij Breda om veiligheidsredenen meerdere adres sen ging inschakelen. Mevrouw Vermeulen zegt te weten dat haar vader hiervoor naar Strijbeek, Gal- der en Grazen is geweest. „Ik herinner me, dat later een sjofel gekleed mannetje 's avonds om half acht de manufacturen zaak van ons binnenliep. Steevast was zijn enige opmerking: „zijn er nog brieven". Onder het slijk en de modder sloop hij dan weer terug de bossen in." Waarom hadden deze mensen zoveel voor een ander over? „M'n ouders waren zo: als ze helpen konden deden ze het. Hoe dan ook. We hadden familieleden uit Ant werpen hier. Mijn vader kende een rechter uit Antwerpen, Montens van Massenhoven, diens broer en zijn vrouw waren ook bij ons in huis. Volgens mij heeft die rechter in Antwerpen de verdere opbouw van de brievensmokkeldienst op poten gezet", aldus mevrouw Ver meulen. Deze opmerking sluit aan bij wat de heren Steger (de man die na 53 jaar zijn brieven ontving) en Nonneman ons vertelden. „De lei ding van het geheel moet in han den zijn geweest van advocaten, doktoren en dergelijke r ensen". De heer Van d. Goorbergh is tien jaar geleden op 78-jarige leeftijd overleden. Zijn dochter vertelt: „Nu nog krijg ik brieven van mili tairen die bij ons in '14-'18 waren ingekwartierd. Nog steeds schrijven ze: „Meid, wat heb je een goede vader en een goede moeder gehad" vertelt mevrouw Vermeulen. „Dat mijn vader nu nog zo ge- eerd kan worden; na 53 jaar, wat vind ik dat mooi". De heer v. d. Kaa hoeft niet ver te zoeken naar de neus van Toon, want die zit er bij half Nederland al goed in. Hij moet niet jaloers zijn, want tenslotte is en blijft Toon toch „onze Toon Her mans", een artiest in hart en nieren. ZEVENBERGEN MEVR. K. Die „dufheid en móeheid" waar Br. Ambrosius over schreef in Papier voor uw pen, heerst blijkbaar niet alleen onder het gewone volk, gezien uw artikel (De Stem 25 jan.) over de „missiestatie" Yerseke! Als ik zoiets lees vraag ik me af wat priesters eigenlijk onder „zielzorg" verstaan. Is dat dan alleen: de scepter zwaaien over zoveel mogelijk mensen, met rijkelijk voldoende geld, moderne gebouwen en een nieuwe auto? Die pastoor wist niet wat hij „met die mensen zou moeten bepraten". Een vrouwenvereniging als instrument van zielzorg vindt hij „totaal ongeschikt". Zoiets begrijp ik niet. Is dan een beschimmelde muur of een oude kast belangrijker dan het contact met een mens? En als hij 250 mensen niets te zeggen heeft, zou dan een groter aan tal, als die hem zouden worden toe vertrouwd, meer van hem mogen ver wachten? Als hij geen contact krijgt met leiders van andere kerken ligt dat dan niet aan zijn eigen mentaliteit? In het evangelie b.v. hechtte Christus wel waarde aan een toevallig gesprek. Denk maar aan de Samaritaanse bij de Jacobsput, met het gevolg een uit nodiging hun gast te willen zijn! Geloven de priesters eigenlijk zelf nog wel in hun wereldwijde opdracht? Of is hun moedeloosheid alleen het ge volg van het zichzelf niet eigen kunnen maken aan echt nieuwe inzichten? Is het een gevolg van het inzicht dat de veranderingen in de liturgie in elk geval niet de kern van „het er bij be trokken zijn", uitmaken? In veel kerken heeft men alleen maar het terrein van de onvrijheid verlegd en op de kernvragen van het bestaan krijgt men als regel geen antwoord. De jeugd weet niet meer wat ze moet geloven, en de ouders van die jeugd kunnen hun kinderen niet opvangen, omdat hun eigen „geloofskennis" bodemloos geworden is. Met „dit moet" en „dat mag niet" komt men er niet meer. De gewone mensen hebben lei ders nodig die hen wel iets te zeggen hebben! Die rijkelijk kunnen geven van wat ze zelf ontvangen hebben, en dat bedoel ik dan alleen in geestelijk opzicht! HONTENISSE Mej. L. y. D. Als enthousiast voetbalsupporter wil ik graag medewerken aan een goede fusie. Hierbij geef ik enkele tips die volgens mij van belang kunnen zijn en die als staand supporter misschien eer der in het oog springen dan da com missieleden of tribunezitters. 1 Betere outillage op het NAC-terrein: 1 Lichtinstallatie op het hoofdter rein; 2 Tegelpaden i.p.v. modderbadenj 3 Betere geluidsinstallatie thans is ca. 25 pet. te bereiken. 2 Samenstelling bestuur: Geen amateuristische opzet maar 1 een/meerdere zakelijk goed on derlegde mensen. Voetbalkennis niet noodzakelijk, zie punt 2; 2 een bekwame trainer en/of coach. DOEL: 1 een goede voetbalploeg, niet al leen opgebouwd uit fijne jongens of lieverdjes van het bestuur, maar uit kwaliteit; 2 een bekwame reserveploeg; 3 een totale betaalde kern van ca. 30 spelers met min. 3 doelverde- digers. 3 Verkoop/Aankoop van spelers 1 Spelers, die niet aan de eisen die men stelt of waarvoor men ze koopt, voldoen op de transferlijst. Een juiste aankoop van spelers op die plaats waar men ze nodig heeft. BREDA j. Rademakers Bij een bundeling van twee een heden tot een nieuwe we doelen in dit geval op een fusie van de voet balclubs NAC en Baronie is het kiezen van een nieuwe naam zeer ze ker een tere aangelegenheid. Er is een duidelijk verschil tussen: twee be staande clubs onder een nieuwe titel plaatsen en een nieuwe naam uitden ken, om daar twee clubs onder te brengen. In het laatste geval zou men bij voorbeeld vrij vlot gereed zijn met het nog al eens (te?) vlug gebruikte „F.C. enz," F.C. Breda en klaar is Kees! Afgezien van dat F.C., wat in Ne derlands voetbal toch altijd geïmpor teerd blijft klinken, is een dergelijke, wat generaliserende aanduiding 'met eenvoudig de plaatsnaam er achter o.i niet juist. We bedoelen dat bijvoor beeld te Breda in nog meerdere clubs wordt gespeeld dan in die, welke van zo'n F.C. lid zijn. Sporthistorisch gezien, zou het een sympathieke oplossing betekenen, in dien een nieuwe gemeenschappelijke benaming een blijvende herinnering oproept aan het oude N.A.C. en de oude Baronie! Als de nieuwe naam wordt gegeven, hopen we dat het er een zal zijn. welke prettig in het gehoor ligt, blijvend herinnert aan de oorspronke lijke namen en aldus voor geheel voet- balminnend Nederland de Bredase ori gine handhaaft en zelf orgineel heet: BARONAl BREDA Ton Ros SAMENWERKING tussen de rijks politie te Brummen en Doetinchem heeft ertoe geleid dat vier personen konden worden aangehouden wegen» het verhandelen en onrechtmatig in wisselen van gestolen, met spaarze- gels volgeplakte bonkaarten van een levensmiddelenbedrijf.

de Stem | 1968 | | pagina 13